wil je een stuk Roemeense rebellie' teken aan de wand Nieuwe rol weggelegd voor Tito? Erhard: Gemeenschappelijke politiek tegenover China Aanklager aclit mevrouw Longpré schuldig Gevangenen moesten mensenvlees koken Roberto Arias neergeschoten Zorin: akkoord hangt af van het westen EbSEL=- it a'ïatf.Jrïyr, Vrees voor Magneet Berg DINSDAG 9 JUNI 19M Het conflict tussen Moskou en Peking (Van een onzer redacteuren) DE rebellie van Roemenië tegen de pogingen van de Sowjetunie, dit land in econo mische slavernij te houden, gaat steeds feller vormen aan nemen. Naar aanleiding van een op Roemenië gerichte campagne van radio Moskou, waarin de houding van de Roemeense leiders „opzettelijk pervers" werd genoemd, heeft de Sowjetunie nu moeten ho ren, dat Roemenië geen Rus sische inmenging meer zal aanvaarden in zijn economi sche aangelegenheden. Dit is een teken aan de wand. Want ook de andere Oosteuropese landen streven naar groter onafhankelijkheid tegenover Moskou. En zij volgen met grote belangstelling de strijd* die thans tussen de Sowjetunie en Roemenië gaande is. Mocht Chroesjtsjef het niet aandur ven, de Roemeense leiders tot de orde te roepen, dan is het hek van de dam. Dan zullen ook landen als Polen, Honga rije en Bulgarije zich minder gelegen laten liggen aan de wensen van Moskou. Vraagt men zich af, waarom Chroesj tsjef dan niet krachtiger tegen de Roemeense afvalligheid op treedt, dan blijkt deze terug houdendheid van de Russische premier alles te maken te hebben met het conflict tussen Moskou en Peking, dat nog steeds niet in een beslissend stadium is gekomen. ;van die romig-jonge, Burig-belegen, pittig-oude Alleen wanneer Chroesjtsjef er in slaagt, op korte termijn een breuk met communistisch China te force ren, kan hij zich nog veroorloven, de desintegratie van het oostelijke blok tegen te gaan. En het valt dan ook niet te verwonderen, dat Chroesj tsjef alles in het werk stelt om een internationale conferentie te organi seren, welke ten doel heeft com munistisch China uit het communis tische blok te stoten. In het huidige stadium van de propaganda-oorlog tegen Peking houdt men zich in Mos kou al niet meer op met de weer legging van de ideologische dogma's van de Chinese communistische lei ders. Kennelijk heeft men besloten, niet meer systematisch te antwoor den op de Chinese beschuldigingen. menië als voorbeeld. Als het er op aankomt, staan de Roemeense leiders wellicht evenzeer aan de kant van de Sowjetunie, als thans nog met die van de andere Oosteuropese landen (als Polen, Hongarije, Tsjechoslowa- klje en Bulgarije) het geval is. De sympathie, die de Roemenen zeggen voor communistisch China te heb ben, is dan ook slechts van betrekke lijke aard. Roemenië is alleen maar neutraal in het conflict tussen Mos kou en Peking, omdat deze neutra liteit het in staat stelt, zijn onafhan kelijkheid van de Sowjetunie te de monstreren. Een onafhankelijkheid, die thans zelfs zover gaat, dat Roemenië op het punt staat, een overeenkomst met de Verenigde Staten te sluiten. Het Russische offensief slaat meer i die (Amerikaanse) controle inhoudt op de handelingen dan op de denk- op te leveren atoomcentrales ter op- beelden van Peking. Zo deed de wekking van electriciteit. Prawda nog onlangs een felle aan val op de Chinese politiek met be trekking tot de Britse kroonkolonie Hongkong. Daarbij werden de Chi nese leiders beschuldigd van toleran tie tegenover een enclave van het kolonialisme. Niet praten De beschuldigingen in de Russi sche pers in verband met Chinese machinaties in de Sowjetunie zelf hebben in bepaalde kringen de me ning doen postvatten, dat de diplo matieke betrekkingen wellicht spoe dig „opgeschort" zullen worden. Vol gens de Moskouse medewerker van Le Monde ziet het daar echter nog niet naar uit. Het minimum aan be trekkingen wordt gehandhaafd en zelfs nog wel iets meer: onlangs wa ren Chinese waarnemers aanwezig op een bijeenkomst van de Come con, de communistische, tegenhan ger van de EEG (Europese Econo mische Gemeenschap van de Zes). Het gaat hier dan ook niet om een strijd tussen de Sowjetunie en com munistisch China alleen. De zaak draait om de betrekkingen tussen de communistische landen onderling en om de koers, die het internationale communisme in de toekomst zal vol gen. De leiders van het Kremlin heb ben al lang de hoop opgegeven, dat er met de Chinese communisten te praten valt. Zij voelen niets voor de een of an dere regeling, die een tijdelijke op lossing zou kunnen brengen voor het probleem, dat de communistische landen verdeeld houdt. Want zij be seffen, dat zij dan aan handen en voeten gebonden zullen zijn en ten slotte aan het kortste eind zullen trekken. Bondgenoten Dat is dan ook de reden, waarom de Sowjetunie zich meer dan totdus- ver concentreert op het winnen van bondgenoten en op het verstevigen van de „solidariteit" in wat er van het Sowjetblok en de invloed daar van in de wereld is overgebleven. In de onderontwikkelde gebieden ont plooit de Sowjetunie een enorme ac tiviteit, die niet in de eerste plaats gericht is tegen de posities, welke de westelijke mogendheden daar nog in nemen, maar vooral tegen de pogin gen van communistisch China, de leiders van deze in ontwikkeling zijn de landen voor zich te winnen. Dé reizen van de Chinese premier Tsjoe En-lai en van premier Chroesjtsjef naar Afrika spreken in dit verband boekdelen. Als er een internationale communistische conferentie komt, zal het van beslissende betekenis zijn, hoeveel partijen zich achter het standpunt van Moskou scharen. Wat dit laatste betreft heeft Chroesjtsjef de laatste tijd niet de wind mee. De Franse erkenning van het Pe- kingse regime, gevolgd door een wed loop door vertegenwoordigers van talrijke landen om handel te drijven met het enorme Chinese rijk, hebben de internationale positie van dit land belangrijk versterkt. En ook de strijd in Zuidoost-Azië, welke geïnspireerd en gesteund wordt door Peking, is er oorzaak van, dat steeds meer met de Chinese leiders rekening wordt gehouden. Betrekkelijk Tito Het is voorts nog niet helemaal duidelijk, waarom Chroesjtsjef aan de Joegoslavische president Tito ge vraagd heeft, naar Leningrad te ko men om geheime besprekingen te voeren over het conflict met Peking. Men weet, dat Tito in China de meest gehate man is, omdat hij al tijdens het leven van Stalin de wegbereider geweest is van het „moderne revi sionisme", dat later door Chroesj tsjef zou worden geadopteerd. Het staat als een paal boven water, dat Chroesjtsjef steun kan verwachten van de zijde van Tito althans voorzover betreft de positie, die de premier in het Kremlin inneemt. Maarschalk Tito is vandaag naar Joegoslavië teruggevlogen, na in Leningrad besprekingen te hebben gevoerd met Chroesjt sjef over de moeilijkheden in de communistische wereld. De Rus sische premier (rechts) deed Tito en diens vrouw uitgeleide. Of Tito echter mee zal werken aan het uitstoten van rood China uit de internationale communistische be weging moet nog worden afgewacht. Het feit, dat hij in de ideologische strijd tussen de beide grote commu nistische machten aan de kant van Chroesjtsjef heeft gegtaan, lag voor de hand. Hij zal ook in de toekomst de zaak van de Sowjetunie steunen, omdat een dergelijke houding in het belang is van Joegoslavië. Want dit laatste moeten we bij Tito altijd vooropstellen. In zijn relaties met de Sowjetunie zal bij het nemen var slissingen altijd voor doorslaggeven de betekenis zijn, wat in het belang van zijn land is. Vandaar, dat Tito vorig jaar weigerde, zijn land te la ten inschakelen bij de economische samenwerking binnen het Sowjetblok. Tito heeft er alle belang bij, dat Chroesjtsjef aan het bewind blijft. Daarom heeft hij destijds de Russi sche premier geholpen zijn vijan- Het uitstoten van China en het É?n tahet Kremlin lo.m. maarschalk van machtsb,okken Zjoekof) ten val te brengen. Om de- zelfde reden protesteerde Tito niet|buinen het communistische kamp tegen het neerslaan door het Russi- moet voor Tito niet aantrekkelijk sche Rode leger van de opstand in zjjn, ondanks de bezwaren, die hij Honsarije. Zelfs leverde hij later de miek van Peki heefb premier Imre Nagy aan de Russen 6 r uit, die een toevlucht had gezocht op Het zou hem dwingen een keus te de Joegoslavische ambassade in maken voor de Sowjetunie Boedapest. Zoals men weet werd Na- zou een belangrijk deel van gy na een schijnproces om het le- afhankelijkheid verliezen. Daarom ven gebracht. En ook nu zal Tito zal het beroep, dat Chroesjtsjef op wel bereid zijn, zich in te spannen Tito doet voor de Russische premier om een veelvuldiger afglijden in de slechts profijt afwerpen, voorzover richting van de Chinese communisten dat in overeenstemming is met de te helpen tegengaan. wezenlijke belangen van Joegoslavië. Daar komt nog bij, dat de Oost europese landen, die het nauwst met de Sowjetunie zijn verbonden, geen enkel belang hebben bij een defini tief partij kiezen tegen communis tisch China. We hebben enkele maan den geleden al geschreven, dat Chroesjtsjefs plan om de Chinese communisten uit de internationale communistische beweging te stoten reeds om die reden weinig kans op succes zou hebben. We hebben Roe-1 tijk d;e ook Nehroe volgde. Souvenir? DROSTE pastilles altijdwelkom Westduitse handel verruimen Bondskanselier Erhard van West-Duitsland streeft naar één gemeenschappelijke geal lieerde politiek ten aanzien van de erkenning van communistisch China. Hij wil dat er een einde komt aan de huidige verdeeldheid over deze kwestie, zo werd gister avond uit Bonn vernomen. Erhard verzet zich echter tegen erkenning van het regime in Peking, maar hij staat niet afkerig van een verrui ming van de Westduitse handel met rood China. Ook Frankrijk wil zijn handel met China uitbreiden. Dit wordt uit Bonn vernomen, waar de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murvïlle, besprekingen voert met de Westduitse regering. De kwestie ovei de verruiming van de Westduitse haw del -met Peking zal Erhard donder- Pre Sjastri van India heeft giste- president Radhakrisjnan een lijst ministers voorgelegd. Hierop komt rouw Indira Gandhi, dochter van wijlen premier Nehroe, voor als minis ter van voorlichting, radio-omroep en televisie. Niet meer voor komt Sjastri's grootste rivaal voor het premierschap, de gewezen minister van financiën De- 8ai. Voor het overige zaten de nieuwe in het kabinet van Neh- dag in Washington ter sprake brengen wanneer hij een ontmoeting zal heb ben met president Johnson. Volgens zegslieden in de Westduitse regeringstad zou Erhard voorts van plan zijn een consulaire overeenkomst met Rusland te sluiten r beeld van de Verenigde Staten. Deze zegslieden verklaarden dat Erhard be- REQUISITOOR VAN RUIM TWEE UUR „Toneelspeelster in afzichtelijke comedie" De procureur des Konings, mr. Gruslin, heeft gisteren, na een requisitoor van twee en een half uur, de jury van het assizenhof van Namen gevraagd Marie José Longpré uit Auvelais schuldig te verklaren aan moord op haar zoontje Pierre. „Gedreven door afkeer en angst hebt u uw kind vermoord", zo voegde de aanklager de beschul digde toe. „Daarna hebt u uw sprookjes volgehouden onder uw aureool van goede huismoeder." Scherpe woorden vielen tijdens dit requisitoor, dat op bewogen toon en onderlijnd met brede gebaren werd voorgedragen. Mr. Gruslin recon strueerde naar zijn inzicht de fei ten en handelingen op de goede vrij dag van 1962, 12 april, toen de thans 34-jarige moeder aangifte kwam doen, dat haar 17 maanden oude zoontje uit zijn kinderwagen voor het wa renhuis de „Blauwe Engel" gestolen was. Enkele dagen later werd het lijkje van het kind in de Sambre ge vonden. Marie-José Longpré vergoot tranen tijdens dit onverbiddelijke requisitoor. Gedoken in haar koningsblauwe mantel hoorde zij het harde oordeel van de aanklager over zich heen gaan. Zij zou de eerste dag af gelogen hebben haar leugens stijf en strak hebben volgehouden, ondanks de zich opstape lende tegenbewijzen. ..Haar houding en haar hoop op een gunstige uitspraak waren gebaseerd op de primaire, simpele en vastberaden taktiek, uitmondend in de formule om alles te blijven ontkennen, dat als sa menvatting van veronderstellingen kan worden beschouwd." BEDROG Aanklager Gruslin beschuldigde Ma rie-José Longpré van bedrog van de rechter van instructie, de gerechtelijke politie en het tribunaal door middel eefsel van verdiebtse- De eerste verdediger van mevrouw Longpré, mevrouw mr. Dassonville, ver klaarde, „dat het formele bewijs van een misdaad niet geleverd is, zelfs al zou de verdachte liegen". Mr. Dasson ville trok de waarde der menselijke getuigenissen en de „waarheid van de chronometer" ln twijfel. „De aanklager heeft geen enkel re latief element in verband met de mis daad aangedragen", zo meende de ver dedigster. Zij vond, dat haar cliënte niet in de beklaagdenbank zat, omdat zij loog, maar omdat zij beschuldigd wordt van moord op haar kind. „Een dergelijke misdaad past niet in het ka rakterbeeld van de model-moeder Ma rie-José Longpré", aldus de verdédig- De 75-jarige advocaat mr. Firmin Lorand uit Auvelais belichtte de getui genissen a décharge over de geestes houding van de beklaagde en haar toe wijding voor haar gezin. Hij releveer de weinig feiten in zijn op zachte toon uitgesproken, pathetische pleidooi. Dit bepleitte vooral de psychologische kant van de zaak. Vandaag zou de derde verdediger, Henri aan het woord komen. Siamese tweeling gescheiden: één ldnd overleden Een aan het hoofd samengegroeide Britse siamese tweeling, is gister avond gescheiden na een operatie welke de gehele dag geduurd heeft. Een van de kinderen is 30 minuten later gestorven. De tweeling, Alison en Beverley Fen- wick, waren juist een jaar oud gewor den. In een communiqué van St. Bar tholomew's ziekenhuis in Londen wordt gezegd dat de kans van Alison in het leven te blijven uitstekend lijkt, ofschoon de eerste periode na de operatie wel moeilijk kan zijn. Een groep van 18 doktoren, technici verpleegsters was 's morgens om 8 ar aan de operatie begonnen. Laat in de namiddag verscheen een kort bulletin dat er ernstige technische moeilijkheden ontstaan waren bij de afvoer van afge werkte stoffen uit de hersenen. Bijna drie uur later werd gemeld dat de ope ratie goed verliep. Om 20.50 werden de tweelingen gescheiden en om 21.20 leed Beverley. zijn tot ernstige besprekingen ien. H(j schilderde bewogen de Gevangenen die te werk waren gesteld in het laboratorium van het hygiënisch instituut van Auschwitz moesten mensenvlees koken voor het maken van cultures voor proeven met bacteriën, zo ver telde de 39-jarige tandarts uit Tsj echo-Slowakij e, Imrich Goenczi, gisteren in het Auschwitz-proces. Goenczi, die zelf in het laboratorium heeft gewerkt, verklaarde dat gewoon lijk voor de proeven paarde- of rund vlees werd gebruikt. De gevangenen plachten het gekookte vlees voor het grootste deel onder elkaar te verdelen. Maar op een dag waren twee potten het laboratorium binnengebracht, die vol gens Goenczi mensenvlees bevatten. Dit was daarna vaker voorgekomen. „Ik had op een keer twee stukjes le ver, waaraan nog een stuk huid zat en daaraan kon duidelijk gezien worden, dat het mensenvlees betrof', aldus de getuige. Hij geloofde, dat de S.S.'ers het paarde- en rundvlees voor zichzelf had den willen houden en daarom vervan gen hadden door mensenvlees. De Panamese politicus, Roberto Arias, echtgenoot van de Britse pri ma ballerina Dame Margot Fon- teyn en voormalig ambassadeur in Engeland, is gisteren in Panama- stad bij een aanslag door vier ko gels een der kogels doorboorde de rechterlong geraakt bij een twist op straat. De dader, Alfredo „Yinki" Jimenez, die tot dezelfde politieke partij ais Arias behoort, is nog steeds voortvluchtig. Aria werd onmiddellijk 1 naar het Santo Tomas ziekenhuis ver voerd waar hij aan een spoedoperatie werd onderworpen. Hij zou thans buiten levensgevaar zijn. De 45-jarige Arias werd vorige maand in de Nationale Vergadering gekozen. Hij behoort tot een aanzienlijke Pana mese familie. Zijn vader was van 1932 tot 1936 president van Panama. Bij de jongste verkiezingen werd zijn oom, de voormalige president Ar- nulfo Arias, verslagen door Marco Robles. Hij ls tweemaal ambassadeur van zijn land geweest in Engeland. In april 1959 vluchtte hij in een beweerde samenzwering tegen de Panamese re gering. Hij vluchtte in juni daarop naar Brazilië. In juli 1960 werd hij door een rechtbank in Panamastad vrijgespro ken, waarna hij in oktober naar Pana ma terugkeerde. Indonesië krijgt geen nieuwe hulp meer van V.S. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk, heeft blijkens een gisteren gepubliceerd verslag op 8 april voor een sub-commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden verklaard, dat de Verenigde Staten op het ogenblik geen nieuwe hulp aan Indonesië overwegen, en dat deze hulp is besnoeid. bijstandsprogramma vöor IndonesiëT al dus minister Rusk. Van 1946 tot 1963 hebben de totale verplichtingen, die de Verenigde Staten voor hulp aan Indonesië op zich had den genomen, 870 miljoen dollar (3,132 miljoen gulden) bedragen. Na aftrek van aflossingen en interest bedroeg het totaal 735 miljoen dollar (2.646 miljoen gulden). de toelating van Oosteuropese lan den, zoals Roemenië, tot de wereldbank. De Westduitse kanselier is voorts de mening toegedaan dat een verenigd Europa niet op korte termijn tot stand kan worden gebracht, omdat president de Gaulle de souvereiniteit van zijn land niet zal opgeven. Verder gelooft Erhard dat er geen graanprijs-crisis in de EEG bestaat en evenmin dat het succes van de Kennedy-ronde afhangt van de Westduitse instemming tot ver laging van de graanprijzen. Jjh. een. &onte, hij, dagen zijn dr. iig met verlof in ons land aange- Dr. Honig werkt sinds oktober als docent aan de Theologische i Makassar. Zijn verlofadres is erweg 92, Laren (N.H.). I Een insluiper heeft zo meldt het politierap port kans gezien uit een kamer in het Hilton- hotel te Amsterdam een gouden armband, een gouden dameshorloge met band en een platina- ring met diamant ter waarde van 11.000 gul den te stelen. De gedu peerde is een Belgische gast. I De Rode pelikanen die de eerste plaats inne men onder de luchtacro baten van de Britse luchtmacht (RAF) zuilen op 13 juni deelnemen i aan de internationale vliegdemonstratie te Groningen, aldus is gis teren door de RAF in Londen bekendgemaakt. De Rode pelikanen ko men voort uit de centra le vliegopleidingscbool te Little Rissington. Aan de internationale show zxi ook worden deelge nomen door negen para chutisten van een RAF- team, die een vrije-val- demonstratie met val schermen zullen geven. I Bij een optreden van The Dave Clark five een Britse rock 'n roli- groep in Milwaukee. Wisconsin, is het gisteren tot ongeregeldheden ge komen. Ongeveer 30 po litieagenten, geassis teerd door burgervrij- willigers, moesten ruim 10.000 opgewonden „tie ners" in bedwang hou den. Zij konden echler niet voorkomen dat tij dens een gevecht dertien jongelieden gewond raakten. Door de drukte die toen ontstond vielen enkele jongens flauw. Zij werden achter de coulis sen weer tot hun positie ven gebracht. I De Belgische politie is er in geslaagd een ben de van zes leden op tc rollen, die de afgelopen maanden bij overvallen schrikkelijke gezondheidstoestand de kleine Pierre. Bij zijn dood woog hij nog geen negen pond terwijl kin deren van zijn leeftijd al gauw 24 pond „Er zijn niets dan tegenstrijdigheden in de stellingen van verdachte", zo meende mr. Gruslin, Hij vond Marie- José Longpré een volmaakte toneel speelster in een afzichtelijke comedie met kinderroof als inzet Hij eindigde zijn bewogen toespraak met de woor den: „Ik vraag u slechts, mijne heren gezworenen, dat u de schuld van Marie- José Longpré erkent. Ik hoop. dat zulks u niet zal verhinderen menselijk en barmhartig te zijn op het ogenblik, dat de straf moet worden vastgesteld". In wezen vroeg mr. Gruslin hiermee een straf, waarbij rekening wordt gehouden met verzachtende omstandigheden. Ontivapeningsoverleg hervat Dc Russische onderminister van buitenlandse zaken, Valerian Zorin, heeft gisteren bij aankomst uit Mos kou in Genève verklaard, dat het aan het Westen zal liggen of er op de ont wapeningsconferentie, die vandaag na een reces van zes weken is hervat, verdere overeenstemming mogelijk is. Zaterdag had de Amerikaanse gede legeerde, William Forster, gezegd dat hij geen nieuwe voorstellen zal doen en dat het succes zal afhangen van een wijziging van de houding van de op banken en wisselkan- Sou jetunie. toren meer dan twee Forster heeft verleden week in Pa- milinen Belgische frank riJS hoge Franse autoriteiten gesproken nï- non in een P°«ing Frankrijk te bewegen (l-lo.OOO gulden) b e- een einde te maken aan zijn boycot buitgemaakt. De politie van de ontwapeningsconferentie, zo' kwam hen op het spoor, deelde een hooggeplaatste Amerikaanse nadat één van de bende- functionaris gisteren in Genève i leden zich bij de bero- - T01 dusver is de kans dat zij vin? van ppn wisselkan- uitnodiging zullen aanvaarden n toor te een dp éewoontP klein aldus de functionaris. Wel is het ni f H Fors,er liidcns zijn gesprekken met o.a. in niet had gemaskerd Charles Lucet. het hoofd van de afde- met een nylonkous. ling politieke aangelegenheden van het Franse ministerie van buitenlandse za- I De 55-jarige Ameri-,ken. opgevallen dat Frankrijk nog be- kaanse acteur Stewart langstelling heeft voor de ontwapenings- Granger is gisteren in onderhandelingen, zo voegde de functio- Genève in het huwelijk Par's ®.r aa" toe Na zyn besprekingen kcrcn dat geen van hsar v'ta]e belan- xen gevaar zal lopen bij het Geneefsei Nieuwe vrienden? DROSTE pastilles altijd welkom! 4 ge Belgische heidskoningin Lecerf. i ontwapenjngtoverleg. 1536) Met het kompas is bet des- hoe dit instrument werkte. Dat geeft tijds eigenlijk wel erg wonderlijk af- ons tenminste de zekerheid dat do gelopen. Door wie het kompas is uit- kompasnaald hier in Europa bekend gevonden, is vooralsnog een raadsel, was. maar het ls zeker, dat de Chinezen Hoe nu te verklaren, dat In Ara- er mee bekend waren, nog vóór het blsche landen dit waardevolle instru- instrument ln Enropa werd toege- ment reeds veel eerder algemeen in Pfcst. gebruik werd genomen dan in West- Nu zou het wel zeer gemakkelijk Europa, waar het slechts langzaam zijn, hieruit de conclusie te trekken, zijn weg vond? De oorzaak van dit dat de Chinezen die ln oude tij- merkwaardig verschijnsel moet ge- den ook al de leidsteen kenden de aocht worden ln het bijgeloof, dat uitvindprs van h»« bijzonder sterke uitvinders kompas zijn ge weest. Hoewel men dit vroeger ook in derdaad meende, is thans bekend dat de Chinezen het kompas ontleend hebben aan de Ara bische zeevaart De Arabieren wa ren grote zeevaarders TOCH IS HET ZO! invloed had op de middeleeuwse mens. In die dagen werd nl. geloof gehecht aan de fabel van de Magneet Berg, waarvan in het oos ten werd verteld dat alle schepen die een kompas en (jze- i boord hadden, on derden aangetrok- te vinden in blijken op ren spijkers reizen het kompas niet weerstaanbaa: alleen gebruikt, maar ook verbreid ken. Dit verhaal ls te hebben. ZIJ hebben zich destijds de ..Duizend-en-één-nachtverteUta- zeer intensief bezig gehouden met gen", een verzameling van vertellln- het in kaart brengen van de toen be- gen, anekdoten en wonderverhalen kende wereld en hun kaarten zijn die uit verschillende landen en ti> dan ook een aanmerkelijke verbete- den stammen en ln de middeleeu- ring op die van Ptolemaeus en zijn wen tot één geheel werden ver tijdgenoten, dankzij de betere ster- enlgd. renw aarneming en het kompas. Nu willen we zeker niet beweren Desondanks zijn we nog steeds dat de Europese zeelui in de mid- nlet gerechtigd de uitvinding van het deleeuwen geregelde lezers van kompas aan de Arabieren toe te de ..Dulzend-en-één-nachtvertcllln- schrijven. Want het merkwaardige gen" waren. Dat zou moeilijk te ec- feit doet zich voor, dat de vrij be- loven zijn, want deze verzameling wegende magneetnaald reeds bekend werd pas ln 1704 door een vertaling f.a» -de Iee,ieden van Amatfi in van Galland voor het eerst bi Europa Zuid-Italie, die er op hun tochten bekend. Maar verschillende van de- waarschijnlijk ook reeds gebrnik ze oosterse verhalen zelf, waren on- van gemaakt hebben. Desondanks der de zeelui wél bekend en daartoe bleef deze naald, die vrijwillig de behoorde de geschiedenis van de punt naar het noorden richtte, in Magneet Berg, die oorzaak was dst het westen een theoretisch grapje, geen enkel schip met een kompas dat eventueel wel de moeite van het aan boord zijn reisdoel ooit zou be- beschrijven werd waardig geacht, reiken, maar dat in de scheepvaart toch rem •Iremene toepeeeinr vend. Die Wiel u overlrens. dat de papleren 1000 Jaar geleden wer- beschrijving is indertijd tot stsnd servetjes gebracht door Peter Peregrlnus. die den gebruikt? omstreeks 1275 nauwkeurig aangtf H. Pétillon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9