VEERTIG JAAR CHR. BLlISDENBOm -DE DOKTER aan 'i woord Negers op de stoep van Presbyteriaanse kerk Geschenk bij dit jubileum, dat zou besteed zijn Ds. Scharf optimistisch over vervolging in DDR Zomerconferentie van Gemeentetoerusting Een woord voor vandaag Vakbond liet slagers in de steek KOORTS alüjd rekening" mee hou. DINSDAG 9 JUNI Eenheid met de hervormden zeker Verdedigde de slavernij 100 jaar geleden (Van onze kerkredactie) Presbyterianen en hervorm den hebben elkaar gevonden ir de Verenigde Staten. De uitein- dèlijke fusie van de Presbyterian Church (een orthodoxe kerk die hoofdzakelijk sedert de burger oorlog in de zuidelijke staten van de V.S. haar gemeenten telt) en de Reformed Church in de noor delijke staten staat voor de deur. De algemene vergadering van deze presbyterianen heeft nu be. sloten om contact op te nemen met de hervormden om te zien of een nog wijdere presbyte riaans-hervormde (of gerefor meerde) eenheid mogelijk is. Deze zuidelijke presbyterianen willen namelijk nu ook contact met de Ver enigde Presbyteriaanse Kerk, waar mee brak aan het begin van de burger oorlog over de rechten en vrijheid van de slaven. Bovendien willen zij contacten leggen met kerken van gereformeerde structuur. De eenheid moet gevonden worden op basis van de gereformeerde belijdenisuitspraken en de presbyteri aanse kerkorde. Niet iedereen bleek een overtuigd stander van een stap in de richting de noordelijke presbyterianen. De strijd van de vorige eeuw is nog steeds niet vergeten en bovendien is de vrijzinnige invloed ir. deze kerk veel sterker dan bij de zuidelijke presbyterianen. De angst word uitgesproken dat ook de Reformed Church niet bijster ingenomen zou zijn •met een ouverture naar de noordelijk presbyterianen. Deze zuidelijke presbyterianen, die precies een eeuw geleden nog niet de noodzaak zagen om de slavernij af te schaffen stootten tijdens hun besprekin gen telkens weer op de rechten van de negers ook in eigen kring, hoewel tot deze kerk slechts 0,1 procent negers be horen. De algemene vergadering (presbyter ianen kennen geen synode waarin maar enkele kerken maar een vergadering waarin alle plaatselijke kerken vertegen woordigd zijn) heeft zich in het bijzonder bezig gehouden met de vraag of het juist is dat er speciale negerkerkera- den en negerclasses zijn. De (blanke) kerkeraden en classesvergaderingen kre gen de opdracht de gescheiden neger- Tcerkeraden in hun midden op te nemen. Bovendien moet iedere vergadering daar van verslag uitbrengen aan de volgende vergadering. De synodes van Alabama, Georgia en .Louisiana werd opgedragen om stappen te doen die moeten leiden tot de ophef fing van speciale negerclasses. Ook deze moeten opgenomen worden in de blanke kerkregering. Op dit punt werd de vrees geuit dat sommige plaatselijke kerken het kerkverband zouden verbreken, maar kennelijk liet de vergadering zich niet intimideren door dergelijke dreigemen ten. Ook werd een voorstel aangenomen om in de toekomst de algemene verga dering alleen te houden in kerken die de negers in hun midden hebben opge nomen. Dit zal ingaan in het jaar 1967. Sommigen wilden deze eis reeds volgend "jaar laten gelden, maar dan komt de vergadering bijeen inde Tweede Pres- -byteriaanse Kerk van Memphis, die ne gers nog altijd uit haar midden weert. Predikant is ds. H. E. Russell een broer van de reactionaire senator Richard B. Russell van Georgia. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amstelveen: M. G. L. den Boer te Spijkenisse; te Putten: C. J. P. Lam (zendingspred.). woonachtig te Hil versum: door de Generale Synode tot pred. voor buitengew. werkzaamh., ar beid t.b.v. de bijbelvertaling in Kameroen in opdracht van het N.B.G.: J. de Waar die te Tzum (FrL). Aangenomen naar Beverwijk Otoez.) Th. v. Sprang te Wilp (Gld.). GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen: C. L. Tim- mers te Amstelveen: te Rotterdam - Z. (vac. H. Dijkstra): J. H. de Boer te Lei den (verb, ber.): te Nederhorst den Berg: L. C. v. Dommelen, kand. te Klundert. Bedankt voor Groningen-Z. (evang. pred.): Iz.Meijer teOegstgeest; voor Hol- werd en voor Oude Pekela: W. C. P. den Boer te Uithuizen (Gr.); voor Middel burg (4depred.pl.): A. Ykema te Putten; voor Velp (2de pred.pl.): C. Stam te Fijnaart Ds. J. M. van Krimpen, geref. pred. te Rotterdam (van de stichting „Evangelisch Herstel en Opbouw heeft om persoon lijke redenen ontheffing uit zijn ambt ge- Vr3GI2REF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Gorinchem: A. Koers te Nijverdal. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht-C.: D. Slag boom te Urk. Bedankt voor Opperdoes: K. J. Ve- lema te Hoogeveen. EVANG. LUTHERSE KERK Benoemd tot hulppred. te Bussum: W. J. Manger, em. pred. te Naaiden Bussum. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM Beroepen te Kampen: W. E. v. Pete- gem te Bussum. Wel werd op een gegeven moment een motie aangenomen waarin het modera- men van de vergadering opdracht kreeg om deze kerk te schrijven, dat ze zich te houden heeft aan de richtlijnen die door de algemene vergadering zijn aan genomen. Maar die motie werd toch la- ter weer ingetrokken. Prof. Hromadka 75 jaar geworden. Op veel terreinen Internationale kerkelijk leven geniet prof. Hromadka bekendheid. Hij Is sinds enkele Jaren voorzitter van de Praagse Vredesbeweging, die vanachter het IJze ren Gordijn steeds zijn stem laat horen en daarom soms In westelijke kringen verdacht wordt van communistische sympathieën. De tegenstellingen tussen de kerken in Tsjechoslowaklje zijn zeer groot. Voor hem was het dan ook een grote overwinning toen hij in 1954 de oprichting van een nationale oecumeni sche raad kon verwezenlijken. Hromadka is een bijbels theoloog, die de Bijbel niet gebruikt om bewijs plaatsen te vinden, maar als boek der getuigenissen van Gods heerschappij over de wereld en de geschiedenis, in het ge richt en in de genade. Daarbij ziet hij de kerk in de ruimte der oecumene. Hij dan ook een der pioniers van de oecumenische beweging. Bekend is prof. Hromadka ook door zijn werk voor de Wereldraad van Ker ken. Sinds 1948 is hij lid van het Cen traal Comité en sinds 1954 lid van het Uitvoerend Comité van de Wereldraad. hervormde ker- vice-presidenten. In deze functie strijdt hij tegen alle tendenzen, die binnen de Wereldraad lei den tot overwegingen, die him grond niet vinden in het Evangelie. Prof. Hromadka staat zeer kritisch tegenover de maatschappelijke situatie "'estelijke landen. Daardoor heeft oog voor de positieve doelein de socialistische revolutie in het oosten dan voor de filosofisch-atheïsti- sche grondsalgen daarvan. De hoogbe jaarde hoogleraar t initiatiefnemers van desconferentie die Veel gewerkt en gestreden blinden in ons land van pro testants christelijke huize verenigt in de Nederlandse Christelijke Blindenbond. Veertig jaar lang heeft deze bond, waar dat ook maar mogelijk was, de belangen van zijn leden behartigd. Wie even een kijkje achter de schermen mag nemen, komt onder de indruk van het vele, dat voor de blinde wordt gedaan en nog gedaan moet worden Maar, zo zegt de voorzitter van de ze bond, de heer A. Korving uit Den Haag, het gaat ons niet alleen behartiging van de stoffelijke belan gen. De behartiging van de geestelij ke belangen staat voorop. Als blinden wordt men immers veel directer ge plaatst voor de diepste vragen naai zin en inhoud van het leven. Hier ligt een grote taak voor onze bond. En ook wij, als blinden willen getuigen van ons geloof in de vastheid van de be loften, door Christus gedaan. Zo wil len wij elkaar begeleiden, zegt de heer Korving, elkaar helpen, elkaar de kelijkheid voorhouden en ten slotte el kaar wijzen op de ons gegeven taak ten opzichte van de mensen, met wie wij leven. De voorzitter van de Chr. bond leest zijn notities in braille, als hij vertelt hoe 12 april 1924 1.Yr-r:, !F®M|j elke woensdag Jongensmavld SPORTSHIRTS van 4 tot 13 jaar Vlot en sterk, in prachtkwa- liteit poplin. Het zijn shirts, die uw jongen Jekker ruim" zitten I Sportief ruitdessin in leuke kleuren. Speciaal verlaagde J.M. prijs 425 kleine stijging per maat, b.v. 13 jaar 5.25 Werkelijkheid zou anders zijn Propagandist van Walter Ulbricht? (Van onze correspondent in Bonn) T~\E praeses van de Raad van U Evangelische Kerken in Duitsland, ds. Kurt Scharf, zou de geloofsvervolgingen in de com munistische oostzone van Duits land hebben gebagatelliseerd, toen hij vorige maand sprak voor protestantse en rooms-katholieke publicisten in West-Berlijn. Vol gens het Westduitse blad Zei- tung heeft ds. Scharf een te roos kleurig beeld gegeven van de „Tussen verstarring en verwar ring" is het thema van de der tiende zomerconferentie van de Gemeentetoerusting (stichting tot vernieuwing en verdieping van het gereformeerde kerkelijke le ven), die 2 en 3 juli op „Woud- schoten" te Zeist gehouden zal worden. Op deze conferentie zal over de koers van het kerkelijk leven van de Gere formeerde Kerken worden gesproken vanuit de praktijk en gericht op de praktijk. Daarbij zullen een aantal on derwerpen, die op de laatste Synoden aan de orde zijn geweest, als basis voor het gesprek dienen, aansluiting bij de Wereldraad 13. gezinsvorming, politieke partijkeu ze e.d. Leiden de problemen van deze tijd en het al of niet antwoorden van de synode op de tijdsvragen tot verstar ring. of tot verwarring. Er is echter meer in het geding dan een terugblik of een oordeel over de aanpak van kwesties, vanuit de zielszorg. Onze tijd vraagt van ieder gemeentelid, dat hij zich een beeld vormt van het toekom stig gebeuren. Zijn de huidige veranderingen niet eer begin van veelomvattende wijzigingen? Daarom zal het gesprek op Woudscho- ten moeten uitlopen op een bezinning op de verwachting en de visie in de Gere formeerde Kerken. De inleiders op het onderwerp zullen zijn dr. K. Dronkert te Leiden en dr. J. M. Vlijm te Voor- I kerkelijke situatie achter het IJzeren Gordijn. Deze vooraanstaande predikant Zou dit hebben gedaan om de mogelijk heid te openen zo snel mogelijk naar Oost-Duitsland te kunnen trekken. In 1961 is ds. Scharf uit Oost- Berlijn gezet en sindsdien stelt hij al les in het werk om terug te keren. Ve len vinden deze houding van ds. Scharf afkeurenswaardig, omdat hij zich op deze manier opwerpt als een propa gandist van de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht. Bovendien acht de Zeitung de terugkeer van ds. Scharf naar de Oostzone hoogstonwaarschijn- lijk om reden dat Ulbricht hem westen heel goed kan gebruiken als hij de positie van de kerken in de DDR mooier voorstelt dan zij v Ds. Scharf zou onder meer hebben beweerd, dat het aantal deelnemers de communistische „jeugdwijding" derogen achteruit gaat. Op het ogenblik nog maar de helft van alle kinde die de scholen in de DDR verla ten, dit „onderwijs" gaan volgen. Vol gens officiële cijfers van het jaarboek in Oost-Berlijn bedroeg dit percenta- in 1955 31,7, in 1958 74,4 en in 1961 1.6. Voor 1964 wordt het percentage deelnemers aan de „Jeugdwijding" op negentig geschat! Daar komt nog bij, dat de kinderen wel aan de jeugdwij ding moeten deelnemen willen zij hun studie kunnen voortzetten. Dr. Werner Maser, die als auteur :er veel over de geloofsvervolgingen Oost-Duitsland heeft geschreven, heeft Kerken, Genesis onlangs nog eens duidelijk gesteld, dat degene, die beweert dat het rne de kerk niet langer moeilijkheden de weg legt, het communisme niet kent. Volgens hem gaan de vervolgingen in de Oostzone een nieuw hoogtepunt te gemoet. Nauwkeurig worden alle staats- vijandige uitlatingen van predikanten opgetekend. Elke godsdienstoefening wordt bijgewoond door SSD-spionnen, terwijl de bevolking wordt opgewekt met de kerk te breken. Voor de Oost duitse radio mogen tenslotte alleen pre dikanten spreken die lid zijn van de communistische partij. Het zijn er maar 200 van de 7000. maar toch heb ben zij grote invloed door hun commu nistische propaganda. Dit alles zou ds. Scharf ook weten. Hij zou het echter willen verzwijgen om op die ma een ander ideaal (zijn terugkeer) verwezenlijken. kaliteit van de woningstichting „Patri monium" in Amsterdam de organisatie wordt opgericht. Hij noemt de naam van mevrouw A. C. Diepenhorst-De Gaay Fortman, die veel voor de blinden heeft geijverd. Zij is de moeder van de te genwoordige staatssecretaris Diepen horst, die in zijn leven ook al veel de blinden heeft gedaan. CONTACT De geschiedenis van deze bond, d: 950 leden telt, is zeer bewogen. W er gewerkt en ook gestreden. Opvallend is, dat men veel heeft ge daan om het contact tussen de leden te versterken. Daarom is steeds zo veel aandacht besteed aan de lande lijke bijeenkomsten, die dikwijls zijn gehouden in het Chr. Blindentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo; daarom zijn de regionale afdelingen opgericht; daarom ook wordt zoveel zorg be steed aan hef eigen blad „De Blin- dëngids" en daarom is de Chr. Blin denbond trots op het vakantie-oord „Denneheul" in Ermelo, dat gezamen lijk wordt geëxploiteerd met Bartimeus te Zeist, de werkplaats De Plantage in Amsterdam en het blindentehuis Sonneheerdt. Veel heeft de bond ook gedaan een volwaardige werkvoorziening de blinden. Wat een weerstanden heeft De bond was bijvoorbeeld vertegen woordigd in een in 1929 in Rotterdam opgerichte commissie, die de mogelijkhe den moest onderzoeken van meer lonen de arbeid door blinden. Men meende die tijd, dat het bedienen van machines door blinden niet gewenst was. de vrije maatschappij vare verovering kan worden Nu is dit gelukkig anders. De zou uren over zijn bond kun nen vertellen. Hij stipt slechts enkele belangrijke feiten en momepten ten de Voorschotkas. HELPEN In 1959 Is dit fonds omgezet zelfstandige stichting, die als doelstelling kreeg, zoals letterlijk in de statuten staat „De verstrekking van bijbelboeken, liturgische geschriften, stichtelijke lec tuur en studieboeken en voorts financiële steun bij studie en voor godsdienstige 1 culturele ontwikkeling." De stichting heeft dit fraai geformu leerde artikel van de statuten waar eten te maken. Een enkel cijfer: de laatste vijf jaar schap Petronella Moens, dat het initia tief nam. En dan de Voorschotkas. Men strekt renteloze leningen voor persoon lijke en zakelijke doeleinden. Weer ei indrukwekkend cijfer: In de laatste tii jaar is voor 40.000 aan voorschotten verstrekt. Gedurende het gehele bestaan voor meer dan 100.000. GEEN NUMMER? Wanneer dan de heer Korving ook nog vertelt, dat in het vakantie-oord Dennenheul de twee houten barakken, die nu ongeveer 17 jaar dienst hebben gedaan, nodig vervangen moeten wor den, aarzelt hij. Met de financiering van de nieuwbouw zullen tonnen ge moeid zijn. En wat moet er verder niet worden uitgegeven voor de vrije tijdsbesteding voor de blinden. Veel er nodig en heus niet alleen voor b Louis Braillefonds en de Voorschot- De heer Korving aarzelt. Maar hij noemt het gironummer van de Nederl. Chr. Blindenbond niet.... den 2.168 boeken verstrekt. De iaat- jaren maakt men ook bijbelboeken grote druk, speciaal voor slecht-zien- den. Dan stelt men ook een complete bijbel beschikbaar in niet minder dan 37 brail- le-banden. Het is haast een boekenkast vol. De leden bétalen er 23,40. Het Nederlandse Bijbelgenootschap stelt de ze uitgave al voor de helft van de kost prijs beschikbaar. Maar de bond past voor zijn leden nog een aanzienlijke re ductie toe. Dan heeft men plannen bun dels van gezangen en psalmen in braille te doen verschijnen. Aan hulp voor studerenden was in i59 7.000 gemoeid. De stichting werkt in nog meer uitgaven, hiertoe in staat gesteld door het Academische Genoot- Veertig jaar bestaat deze bond, die niet gewend is veel aan de weg te timmeren. Vrijdagmiddag wordt in het Woestduincentrum in Amsterdam een bijeenkomst gehouden, waa voorzitter zal spreken en de heer B. Rooi vink over de sociale positie van de blinde. Dat is alles. Men is niet gewend veel tam-tam te maken. Maar als een jubileumgeschenk wel besteed is, dan is het wel aan deze bescheiden, maar o zo belangrijke bond. Dit is dan het gironummer ten name van de penningmeester van de Ned. Chr. Blindenbond te Amster dam: 46871. Onderzoek naar sociale positie van blinden Binnenkort zal de Nederlandse Christelijke Blindenbond onder zijn leden een enquête houden met het doel na te gaan hoe het op het ogenblik gesteld is met hun sociale positie en hun financiële draagkracht. De uit dit onder zoek verkregen gegevens hoopt het hoofdbestuur te kunnen ge bruiken om, in samenwerking met andere blindenorganisaties bij de overheid voorstellen tot verbete ring van de positie der blinden met feiten te ondersteunen. Vijf jaar geleden, in 1959, heeft de bond ook een dergelijk onder zoek ingesteld, doch het bestuur beoogt met deze enquête meer gedetailleerde gegevens te ver krijgen, om tot een inzicht te ko men in de positie waarin de le den van de bond nu verkeren. Bij het onderzoek van 1959 is komen vast te staan, dat 81 pro cent van de ondervraagden een inkomen had van minder dan 4.000 per jaar, terwijl in dat jaar dit percentage voor de gehe le Nederlandse bevolking niet meer dan 46 bedroeg. Voorts is gebleken, dat In dat jaar ruim een derde deel van hen die het enquê teformulier naar behoren hadden ingevuld, niet werkte. Bij dit nieuwe onderzoek wil het NCB-be- stuur nu trachten na te gaan, ken en of er mogelijkheden zijn om hen alsnog in het arbeidspro ces in te schakelen. „Het liefst", merkte de heer Korving op, „zou den we dit onderzoek laten ver richten door een sociologisch in stituut, doch hiertoe ontbreken ons de middelen." „En zie, de gehele stad liep uit, Jezus tegemoet, en toen zij Hem zagen, drongen zij er hij Hem op aan hun gebied te i verlaten" (Mattheus 8 34). Het is de geschiedenis van de twee bezetenen en de zwijnen. De bezetenen, die Jezus allesbehalve vriendelijk groeten: „Wat hebt Gij met ons te makenZoon van God? Zijt Gij hier gekomen om ons voor de tijd te pijnigen?", de geesten, die Jezus smeken: „Indien Gij ons uitdrijft, laat ons dan in de kudde zwijnen varen", en de zwijnen, die de zee in stormen en om het leven komen. Dit laatste maakt op de omstanders de meeste indruk. De j hoeders haasten zich naar hun meesters om te zeggen wat er j is gebeurd. Ze zullen hun niet hebben verteld van het grote j wonder dat is geschied. De nadruk zal wel zijn gevallen op het verlies van de kudde. „Al uw zwijnen zijn omgekomen, geen dier kon worden gered." En dat doet de deur dicht. Dat Jezus wonderen doet voor uit, maar hij moet niet aan hun eigendommen komen. Zij drongen er bij Hem op aan hun gebied te verlaten" Toe, Here, ga alsjeblieft weg, want dit is ons net een tikkeltje te erg. Het is de mens ten voeten uit. Natuurlijk, Hij mag regeren over ons leven, Hij moet maar zeggen, wat wij hebben te doen, maar het mag ons niets kosten, we moeten er geen schade van hebben, ons bezit moet in takt blijven. Anders, Here, nee, zoudt U zo vriendelijk willen zijn heen te gaan? Feitelijk zeggen we dan: „Here, in ons hart is voor U geen plaats!" Geen plaats voor de Here, geen antwoord op Zijn medede ling: „Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop." Wij lezen vanavond Handelingen 10 vers 1 tot 16. Voorzitter chr. slagershond: (Van onze soc.-econ. redactie) De vakbeweging schreeuwt nu wel moord en brand over de naar haar mening te hoge prijzen, maar als de slagers in het Produktschap voor Vee en Vlees maatregelen bepleiten om aan de inderdaad te hoge rundvleesprijzen iets te doen dan worden zij door de werkne mersvertegenwoordigers in de produktschap volkomen in de steek gelaten. Deze kritiek sprak de voorzitter van de Bond van Chris telijke Slagerspatroons, de heer H. de Mooij, gisteren uit in zijn jaarrede op de in Utrecht gehouden algemene vergadering van deze organisatie. Zoals bekend heeft het Produktschap Dor Vee en Vlees vorige week een voorstel van de slagersvertegenwoordi gers om de invoermogelijkheden door ruilvoetwijziging verder te verruimen, niet aanvaard, waarbij ook de afge vaardigden der werknemers zich tegen verklaarden. „Zij hebben ons in de kou laten staan, een houding, waarvoor ik geen enkele bewondering op kan bren gen", aldus de heer De Mooij, wiens kri tiek overigens ook het beleid van het produktschap als geheel trof. Het Produktschap voor Vee en Vlees wekt de laatste tijd meer en meer de indruk een boeren- produktschap te zijn, dat een slechts op de belangen der producenten gericht beleid voert. In fei te kan men niet eens van beleid spre ken, zo zei de heer De Mooij, want wat het produktschap in de afgelopen maanden wél heeft gedaan om de stij gende vleesprijzen enigermate af te remmen werd gedaan onder de druk der omstandigheden of omdat de mi nister het schap de klem op de neus had gezet. Naar de mening van de heer De Mooij loopt het Produktschap voor Vee Vlees voortdurend achter de feiten en worden maatregelen dikwijls veel te laat genomen. Ook het besluit van de vorige week om de invoer van ingevroren Argentijns vlees toe staan had volgens hem veel eerder genomen moeten worden. Kritiek had de bondsvoorzitter ook op in recente televisie-uitzending, waarin :n vertegenwoordiger van het Consu menten Contact Orgaan de kijkers ad viseerde geen rundvlees meer te eten. In die uitzending werd ook verkondigd dat de prijs van biefstuk reeds tot 7 per kg opgelopen, zou zijn. Die prijs zal inderdaad hier taald zijn, ma: een scheefgetrokken indruk gevestigd, al dus de heer De Mooij, die verklaarde dat er gelukkig nog slagers genoeg zijn j die mogelijkheden zien om hun ver- trouwde klantenkring van een goed en in de huidige omstandigheden niet te duur stuk vlees te v zijp gehoor er voor niet mee te doen aan de campagnes van hen, die de consument kopschuw maken, maar ver trouwen te hebben in het grote belang dat het publiek bij goed vakmanschap heeft. Een bewijs daarvan zag de heer De Mooij in wat hij noemde de volsla gen mislukking van de verkoop van ver pakt vlees, met name in de kruideniers winkels. De grootwinkelbedrijven, die ook geprobeerd hebben verpakt vlees te verkopen, gaan nu weer over naar de bedienende verkoop, net als bij al le andere slagers. De „gewone" sla gers hebben tegenover het grootwinkel bedrijf echter een machtig wapen, al dus de bondsvoorzitter, ml. het wapen van het vakmanschap. „De warenhuizen kunnen dat alleen maar bereiken door mensen uit het slagersbedrijf aan te trekken en daaronder bevinden zich heel wat, die als zelfstandig patroon zijn mislukt". Vijfde uitdaging aan consumenten (Van onze sociaal-economische redactie) De voorzitter van de Bond van Chr. Slagerspatroons, de heer H. de Mooij, die ook de Chr. Mid denstandsbond met het voorzitter schap leidt, heeft gisteren voor de vijfde maal in een openbare ver gadering de consumentenorganisa ties uitgedaagd met bewijzen aan te tonen in welk opzicht het mid den- en kleinbedrijf in zijn prijs beleid tegenover de consument ge faald heeft. „De consumentenbon den suggereren voortdurend dat de middenstand te hoge prijzen berekent, maar zij laten na daar voor steekhoudende bewijzen aan te voeren. Ik heb al meermalen om die bewijzen gevraagd, maar de consumentenbonden zwijgen nog steeds in alle talen", aldus de heer De Mooij in de te Utrecht gehouden jaarvergadering van de christelijke slagershond, en nog maals riep hij de consumenten organisaties op „te stoppen met het ondergraven van de vertrou wenspositie, die het midden- en kleinbedrijf bekleedt". Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelope ^Medische rubriek"". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt In deze rubriek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brlet. Koorts of temperatuursverhoging is een toe stand, waarbij het lichaam een temperatuur krijgt van meer dan 37% graad Celsius. Vroeger dacht men algemeen, dat de koorts een ziekte op zichzelf was, doch tegenwoordig weet men dat temperatuursverhoging een onderdeel van een ziekte of aandoening is, waardoor een ongunstige levensomstandigheid voor de veroorzakers van de ziekte: de micro-organismen, wordt geschapen. Nu moet er onmiddellijk aan toegevoegd worden, dat er ook vaak temperatuursverhogingen optre den zonder dat een oorzaak direct aan te wijzen is, zoals bij kinderen nog wel eens het geval is. Uit verlegenheid- worden dan de tanden of kiezen, die doorkomen, de schuld gegeven. In sommige ge vallen kunnen er inderdaad wel eens zeer kleine, niet zichtbare ontstekingen bij optreden, doch in de meeste gevallen tasten we toch in het duister. Juist omdat men vroeger dacht, dat de koorts een op zich zelf staand ziektebeeld was, richtte men de behan deling op de koorts, terwijl men tegenwoordig tracht de veroorzakers te vernietigen met behulp van sul- fa, penicilline en andere zogenaamde „antibiotica", waarna de temperatuur vanzelf daalt. Dat wil niet zeggen, dat men tegenwoordig rtiet poogt direct in vloed op de temperatuursverhoging uit te oefenen. Hoge koorts geeft allerlei vervelende bijsymptomen, zoals onrust, hoofdpijn, transpireren, ijlen en stof- wisselingsstoornissen. Een eenvoudig aspirientje of koude kompressen doen de temperatuur in eerste instantie meestal al dalen en inmiddels hebben de antibiotica de kans, via hun invloed op de micro organismen, de uiteindelijke en blijvende tempera tuurdaling te bewerkstelligen. Tegenwoordig weet men. dat ook andere oorza ken koorts kunnen veroorzaken, en dat er niet al tijd bacteriën bij te pas behoeven te komen. Bepaal de aandoeningen van de hersenen, het inspuiten van eiwitten, die niet tot het menselijke lichaam beho- en bij versterf van weefsel door storingen in de bloedcirculatie, kunnen evengoed koorts veroor zaken. Waarschijnlijk speelt de hypothalamus, dat een klein gebied van de hersenen, een grote rol deze gevallen. Hier bevindt zich namelijk het re gulatiecentrum van onze temperatuur. Vanhier uit worden ook onze reacties bij grote temperatuurs- schommelingen buiten ons lichaam verzorgd. We zouden dit regulatiecentrum dus ook best onze ther mostaat kunnen noemen. De reactie op een stijging van de temperatuur is het gaan zweten, waardoor een lichaamstemperatuurdaling in de hand wordt ge werkt. Omgekeerd zal een temperatuursdaling kip- pevel veroorzaken, waardoor de huidvaatjes zich sa mentrekken en de temperatuur wordt „bewaard", terwijl de arbeid die wordt verricht bij het ontstaan van kippevel een kleine temperatuursstijging veroor zaakt. Onze thermostaat is dag en nacht in bedrijf om te zorgen, dat onze lichaamstemperatuur tussen 36,5 en 37,5 blijft gehandhaafd. Daarbij is over het algemeen de ochtendtemperatuur enige "streepjes" lager dan de namiddagtemperatuur. Met dat al helpen wij onze thermostaat ook wel enigszins. Temperatuursverhoging of verlaging geeft nu eenmaal een onaangename sensatie. We kleden ons daarom warmer of luchtiger en we kunnen een koude douche of een heet bad nemen, of we spannen ons al of niet in. Bij deze toestanden zien we in derdaad onze lichaamstemperatuur enige „streepjes" stijgen of dalen. Vandaar dat de arts vooral bij kinderen de temperatuur gemeten wil hebben wan neer het kind eerst enige rast heeft gehad. Ook na een sportbeoefening zien we nogal eens enige ver hoging optreden. Afkoeling onder de 36 graden is niet zo gewenst, doch is minder gevaarlijk als een te hoge stijging. Lage temperaturen zien we nog wel «ens bij pasgeborenen, waarbij de thermostaat nog niet geheel „ingesteld" is. De baby's worden daar om regelmatig getemperatuurd en met kruiken op de gewenste temperatuur gehouden. Bij lage tem peratuur wordt de stofwisseling geremd, de baby wordt stil en drinkt niet meer. Deze remming van de stofwisseling bij lagere temperaturen wordt ove rigens tegenwoordig dankbaar gebruikt bij bepaal de operaties van het hart of bloedvaten, waarbij men de patiënt opzettelijk laat afkoelen: de zoge naamde „hibernatie" of kunstmatige winterslaap. stilstand komt. De koorts begint meestal met rillingen, die ont staan door een gevoel van koude als gevolg 1 een samentrekken van de huidvaten waardoor 1 vermindering van de bloedcirculatie in de huid ont staat. Stijgt de temperatuur snel, dan treden de zo genaamde „koude rillingen" op, waarbij het gehele bed kan meetrillen. Na de koude rilling treedt een hittegevoel op en wordt het gelaat rood door de verhoogde bloeddoorstroming, die nu is ontstaan. De pols en de ademhaling worden sneller, terwijl door het transpireren de patiënt zoveel vocht verliest, dat de urine geconcentreerd wordt en een donker der kleur krijgt. Laten we de urine even staan, dan wordt deze troebel, wat vaak ten onrechte onge rustheid veroorzaakt. Wanneer de patiënt wat lan ger koorts heeft zal hij vermageren door de afwe zigheid van eetlust en de afbraak van de eigen lichaamseiwitten. Wanneer de temperatuur eenmaal weer gaat dalen, komt de eetlust terug, en zal de patiënt goed met eiwitten gevoed moeten worden. Zoals iedereen weet wordt de temperatuur met thermometer opgenomen. Dit moet nauwkeurig e_ beuren omdat er anders fouten ontstaan. De beste methode is de rectale temperatuur, waarbij de ther mometer gedurende minstens drie minuten in de en deldarm wordt ingevoerd. Al de andere methoden zijn minder zuiver en onze thermometers zijn trouwens ook voor anaal gebruik gemaakt. Zelfs wanneer er onhandig wordt gemanoeuvreerd thermometer zou breken, dan is er nog maa. kleine kans, dat daar iets uit voortkomt. Vóór het temperaturen moet men steeds de thermometer eerst afslaan tot ongeveer 35 graden, omdat een thermometer wel- stijgen maar niet zakken kan. Oeeft het inbrengen van de thermometer moeilijk heden. dan kan men hem vooraf wat glijdend ma ken met een crème of zalf. Ook het naderhand af lezen eist nauwkeurigheid. Hoe vaak wordt een arts niet gebeld voor de mededeling dat de patiënt een temperatuur van 42 graden heeft terwijl in werke lijkheid de temperatuurmeter 40.2 aanwijst' el en

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2