Nieuwe Leidse Courant Air Union: vorderingen bij overleg in Brussel V.S.: boven Laos terugschieten Goldwater moet zich matigen „Duidelijke wil om tot akkoord te komen Maatregelen in Zuid-Korea Directeurs van Mammoetbank Cyprus: gevaar voor invasie niet geweken Nu ook tyfus in Edinburgh Tito ontmoette Cliroesjtsjef in Leningrad Lufthansa: voor het eerst winst Nader onderzoek naar ongeluksschot Soest Commentaren (mta) Dinsdag 9 juni 1964, 45»Se jaargang Ofracteur: F. DIEMEK Moofdredacleur: Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stintvastigb is ghebleven mijn hert in leghen spoet" Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot woensdagavond: Aanvankelijk weinig, later meer bewol king, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit zukfelyke richtingen. Iets hogere temperaturen. (Zie voorts pagina 7) Kantoren Leiden Steerï&taaat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441" 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, President Tsjoeng Hie Park van Zuid- Korea heeft 576 regeringsfunctionarissen o.a. een vice-minister, wegens corruptie geschorst om demonstrerende studenten te kalmeren. De maatreegl is bekend gemaakt door premier Tsiong Il-Kwon, die evenwel de geschorsten niet noemde noch andere bijzonderheden gaf. De corruptie in de regering-Park was een der oorzaken van de gewelddadige studentendemonstraties tegen Park. die In Seoel en andere steden van Zuid- Korea de vorige week hebben plaats gevonden. Naar in financiële kringen verluidt zou de heer H. W. A. van den Wall Bake, directeur van de Nederlandsche Handel maatschappij, die een fusie met de Twentsche Bank aangaat tot president- directeur worden benoemd van de nieu we reusachtige bank. die na samensmel ting. der twee banken zal ontstaan. De heer Van den Wall Bake is 57 jaar oud. Hij is geboren in Soerabaia en een broer van de onlangs afgetreden chef van de generale staf. e heer V. d. Wall Bake is onder meer werkzaam geweest bij de B.P.M. en trad na de oorlog in dienst bii de N.A.M. Andere functies zijn commissaris van Wilton Fijenoord en Demka president-commissaris van Fok ker en'van de Chemische Febriek Naar- ER is een duidelijke wil secretaris-generaal van het Belgische ministerie i gezamenlijk te verrichten luchtverkeer de standarisatie van het vliegend ma terieel. Wat dit laatste betreft zal een formule moeten worden gevonden voor voorkeur, die aan produkten van de ;ionale industrieën van de zes moet worden gegeven indien deze van gelijke kwaliteit en prjjs zijn als die van derde landen. Baron Van den Bosch, die als voorzit- tot een akkoord te komen. Dit heeft de buitenlandse zaken, baron J. van den Bosch, gisteravond na afloop van de nieuwe besprekingen over de oprichting van Air Union in Brussel meegedeeld. „Vergeleken met januari is er een. orde moeten komen, zijn de verdeling duidelijke vooruitgang geboekt", voeg- j °nder de zes maatschappijen de hij hier aan toe „Er is weliswaar geen tijdslimiet gesteld maar steeds meer begint men zich te realiseren, dat spoed moet worden betracht". De gisteren in Brussel begonnen driedaagse bijeenkomst is de tweede, sinds vorig jaar november de zes lan den van de Europese gemeenschappen op ministerieel niveau besloten een nieuwe poging te doen om uit de im passe te geraken, waarin het overleg over de oprichting van Air Union was geraakt. Deze organisatie beoogt een nauwe sa menwerking tot stand te brengen tus sen de nationale luchtvaartmaatschap pijen van de zes: Air France, Lufthansa, Alitalia, Sabena, KLM en Luxair. In januari van dit jaar kwamen amb telijke afgevaardigden van de zes lan den en vertegenwoordigers van de zes maatschappijen in Brussel bijeen om een conventie voor Air Union op te stellen, die aan de zes regeringen kan worden voorgelegd. Besloten werd tot het instel len van drie werkgroepen, waarvan de rapporten deze .week op de tweede bij eenkomst zullen worden besproken. De moeilijke punten, die nog aan Kamervragen over REM-installatie Canadees adjunct secr.-gen. V.N. De Canadees James A. Roberts is be noemd tot adjunct secretaris-generaal van de NAVO. zo is gisteravond mee gedeeld, Roberts, die nu onderminister van han del is, zal per 1 sept. de Italiaan Prins Guido Colonna die Paliano opvolgen en dienen onder de Italiaan Manlio Brosib, die mr. D. U. Stikker opvolgt. Alarmtoestand in Griekenland Onrechtmatig gebruik vrijheid in volle zee? Is het onrichten en gebruiken van d« REM-installatie een onrechtmatig gebruik van de volle zee? Dit vraagt het Tweede- Kamerlid H. C. W. Moorman (KVP) aan de staatssecretaris van defensie. Hjj ondersteunt zjjn vraag met te re leveren, dat krachtens het gewoonte volkenrecht, zoals dit in het verdrag in zake de volle zee van 1958 is gecodifi ceerd, geen enkele staat en dus ook geen particuliere onderneming „enig deel" de volle zee mag occuperen. De heer Moorman vraagt voorts, v de REM-installatie precies komt, hoever de laagwaterlijn van de Nederlandse kust en hoeveel water er ter plaatse staat bij laagwaterspring'. Ook wil hij weten of de initiatiefnemers voorafgaande het plaatsen van de installatie overlegden met de staatssecretaris, het loodswezen, betonning, bebakening en verlichting of met enige andere regeringsinstantie ja, of de staatssecretaris bereid is de aard en de resultaten ervan mee te delen. Is het overleg niet gepleegd, dan infor meert de heer Moorman er naar of de REM-installatie in een druk bevaren scheepsvaartroute ligt en of de installatie moet worden beschouw als een obstakel Dor andere gebruikers van de zet Tenslotte vraagt de heer Moorman of de staatssecretaris als er geen overleg geweest van plan is stappen te ?n ter bescherming van de scheepvaart op welke gronden de bewindsman dan dwingend zou kunnen optreden. GERUCHTEN over een op handen zijnde Turkse invasie op Cyprus blijven de ronde doen. Werden ze aanvankelijk door Turkije de wereld ingestuurd, thans komen ze van Griekse zijde. Niet uitgesloten is het, dat het alarmerende optreden van Griekenland bedoeld is om het effect weg te nemen die de dreigende hou ding van Turkije waarschijnlijk in Washington heeft gehad. In Turkije wijst niets op een op handen zijnde invasie. In Athene werd gisteravond ver klaard: „Wij staan san de vooravond van een oorlog". Voor de tweede maal in drie dagen werden de strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht. De invasie zou uiterlijk vanochtend vroeg beginnen. Van Kreta, dat op 500 km van Cyprus is gelegen, wordt grote activiteit van de Griekse marine- er luchtmachtbasis gemeld. Intussen is op Cyprus de 46-jarige Brit se majoor Macay spoorloos verdwenen met zijn Britse chauffeur. De twee i In een oogopslag Veertig jaar blindenbond pag. 2 Vleesprijzen: „vakbond Lieit slagers in de kou staan" pag. 2 Negers op de stoep in de kerk Optimisme over vervolging in Oostzone pag. 2 Schaken: 15e ronde pag. 6 „Handen huren" - - meer niet? pag. 7 Geboortegolf spoelt naar 't leger P^g- 7 NRV-directeur neemt ont slag pag. 7 Roemenië: teken aan de wand pag- 9 Mevrouw Longpié schuldig geacht pag. 9 Holland Festival: voorbe- schouwing en een pagina foto's pag. 5 zijn zondagochten voor het laatst gezien op het bureau van dr. Kuchuk ir de Turkse wijk van Nicosia. Zij vertrok- van daar in een jeep De troepen macht van de Ver. Naties is gealarmeerd zoekt overal naar de vermisten, ss iet de Cyprische politie. Van Turkse zijde heeft men opnieuw kritiek geleverd op de houding vai Ver. Staten in het Cyprische conflict. Zo werd duidelijk gemaakt dat het doel Turkse landing op Cyprus niet zijn, het eiland te verdelen, maar grondwet van het land en de over komsten van 1960, waarbij dc republiek Cyprus werd gesticht, te handhaven veiligheid van het leven en de bezittingen Turkse Cyprioten op Cyprus te v borgen. In Edinburgh, dat tot dusver vrjj tyfus was gebleven, ls gisteren het eerste geval geconstateerd. In Dundee hebben zich vier nieuwe gevallen voorgedaan. In Aberdeen zijn gisteren slechts tien nieuwe gevallen gemeld. Dit wijst c dat men de epidemie langzamerhand in bedwang gaat krijgen. Deze tien nieuwe meldingen zijn de laagste sinds de tweede cDidemische golf tien dagen ge leden begon. De vorige week zijn er elke dag 20 30 nieuwe gevallen bij gekomen. Volgens de laatste cijfers zijn er op het ogenblik in Aberdeen 412 tyfusge- vallen. waarvan 67 vermoedelijke. - President Tito van Joegoslavië is daag naar zijn land teruggevlogen met premier Chroesjtsjef besprekingen te hebben gevoerd over de moeilijkhedei in de communistische beweging in di wereld, veroorzaakt door het conflict tussen China en de Sowjetunie. Het Russische persbureau Tass heeft medegedeeld, dat Chroesjtsjef Tito op het vliegveld van Leningrad uitgeleide heeft gedaan. De Joegoslavische president heeft na een staatsiebezoek aan Finland ongeveer 22 uur in Leningrad vertoefd. an de conferentie optreedt, verklaar de echter, dat het overleg in „uitsteken de sfeer" verloopt. Nederland is vertegenwoordigd door ïn uit tien leden bestaande delegatie onder leiding van de permanente verte genwoordiger bij de Europese gemeen schappen in Brussel, de heer D. Spieren burg. Deze beperkte zich er toe te ver klaren, dat het gesprek „niet onbevredi- gènd" verloopt. De president-directeur van de K.L.M., H. Albarda, woonde alleen de ochtend vergadering bij. Voor het verdere ge sprek zal de K.L.M.-directeur dr. G. van der Wal naar Brussel komen. Polio op Oranje? - Brit overleden Verscheidene honderden passagiers van het Nederlandse schip Oranje hebben gisteren tabletten tegen polio moeten in nemen nadat een dag tevoren een Britse officier was overleden. Het staat nog vast dat deze aan de ziekte is gestor- maar polio is een van de mogelijk- Het verstrekken van het vaccin wai bedoeld als voorzorgmaatregel. Er zijn geen andere ziektegevallen geweest aan boord van het schip dat 's morgens in de haven van Wellington aankwam. De Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft vorig jaar 2.102.1&1 pas sagiers vervoerd en een winst gemaakt van ongeveer 80.000 mark, de eerste winst van de maatschappij, aldus is in Bonn bekendgemaakt. Een lid van de directie heeft verder bekendgemaakt, dat de winst van tach tigduizend mark slechts behaald kon worden, doordat de vliegeropleiding Bremen, die in 1963 1,9 miljoen kostte, niet in de eigenlijke resultaten maar i subsidie van de Westduitse regering opgenomen. De uitgaven van de Lufthansa bedroe gen in 1963 624,4 miljoen mark ei inkomsten 622.6 miljoen. Het verschil werd aangevuld uit de winst van doch termaatschappijen en door bijzondere inkomsten en dienstverleningen aan der- President Johnson sprak gisteren een rede uit voor het Centennial Banque of Gallaudet College in Washington. Mrs. Elizabeth Benson, hoofd van de vrouwenafdeling van dit oudste doveninstituut in de VS., „vertaalde" de woorden van de president in gebarentaal. Ook militaire installaties boven Laos vliegen, hebben op dracht gekregen, zonodig communis tische militaire installaties te be schieten om ongewapende verken ningsvliegtuigen te besdiermen. Deze opdracht wijst er op, dat de Ver. Staten in grotere mate verwikkeld raken in het conflict, in hun poging te voorkomen dat Laos in communis tische handen komt. De beslissing lijkt deel uit te maken van de Amerikaanse politiek voor in tensivering van het verzet tegen de communistische activiteiten in geheel zuidoost-iAzië. In kringen van de internationale commissie van toezicht in Laos is in tussen medegedeeld, dat de piloot van een Amerikaans verkenningsvliegtuig, dat zaterdag boven Laos werd neer geschoten door de Pathet Lao gevan gen werd genomen. In Amerikaanse kringen zegt men evenwel geen inlichtingen te hebben ontvangen die er op wijzen, dat dit Inderdaad het geval is. Reddingsploegen zoeken nog steeds naar de vermiste Volgens het Rode Kruis zijn er in Laos als gevolg van de strijd 23.000 mensen gevlucht, die volkomen zonder middelen bestaan moeten leven. Gevraagd wordt om hulp in de vorm van gesui kerde gecondenseerde melk voor kinde ren, suiker, zeep en muskietennetten. Maaf ook en voorai bloedplasma en chi rurgische instrumenten voor noodope- De Sowjetunie heeft voorgesteld een gezamenlijk beroep op de Ver. Staten te doen, zich niet langer met de binnen landse aangelegenheden van Zuid-Viet- to bemoeien. Het voorstel steunt het verzoek van Noord-Vietnam om maat regelen teneinde voortduring en uitbrei ding van de oorlog in Vietnam te voor komen en de uitvoering van de Geneef- akkoorden te verzekeren. Terwijl Rome gisteren pufte onder een hittegolf is het noor den van Frankrijk (evenals het noorden van Italië) geteisterd door langdurige zware regen val, met als gevolg overstromin gen. In Wattrelos (foto), even als in vele andere dorpen ston den de straten blank doordat de rivier de Riez buiten haar oever was getreden. Weer treinramp in Italië: 3 doden en 25 gewonden Tussen de Italiaanse plaatsen Bra en Ceva, 100 km ten zuiden van TurUn, z(jn gisteren twee personentreinen met elkaar in botsing gekomen, waarbij drte inzittenden de dood vonden en 25 per sonen werden gewond. Dit was de twee de treinramp, die binnen 36 «ur in Noord-Italië plaats bad. Zoals bekend werden zaterdag 60 pas sagiers gewond bij een botsing op het station van Savona tussen een locomotief en een personentrein. Het ongeluk van gisteren gebeurde bij Niella Tanaro, waar slechts enkel spoor ligt. De twee treinen een getrokken door een stoom locomotief en een elektrische trein met twee rijtuigen reden recht op elkaar in. Gewoonlijk passeren beide treinen elkaar op het station van Niella Tanaro, waar dubbel spoor ligt. Bij de botsing ontspoorde de locomotief. Kamervragen over vuurwapens T7AN JUSTITIEWEGE is een nader onderzoek gelast naar de omstan digheden waaronder de 17-jarige J. S. uit Soest door een ongeluksschot van de politie in de nacht van zaterdag op zondag om het leven is gekomen. Reeds heeft de korpschef van de rijks politie te Soest onder wie de politie man ressorteert die het schot heeft af gevuurd, al een sectierapport gereed. De lezing uit Soest is dat de agent die Jan S. achtervolgde na drie waar schuwingsschoten te hebben gelost op de spoorbaan struikelde, waardoor het vierde schot uit het dienstpistool zou zijn afgegaan. Uit de lijkschouwing, die dr. J. Zeldenrust op het stoffelijk overschot heeft verricht, zou zijn komen vast te staan dat de kogel in het lichaam van de jongen enigszins in opwaartse richting is gegaan. Of dit een bewijs of althans indicatie kan zijn dat de lezing van het struikelen juist is kan nog niet worden gezegd, om dat uit het onderzoek nog geen conclu sies zijn getrokken. De stijgende baan van de kogel kan ook veroorzaakt zijn door een iets gebo gen houding van het slachtoffer. De po litieman, uit wiens pistool het ongeluk kige schot afkomstig was, heeft de male dienst nog niet hervat. De jongen, die in gezelschap was zijn 16-jarige vriend F. J. van D. e eens uit Soest, staat in zijn woonplaats gunstig bekend. De jongelui zouden terdagavond naar Amersfoort zijn weest en daar de laatste bus naar huis hebben gemist en naar huis zijn gaan lopen. Of er inderdaad sprake moet zijn geweest van een poging tot diefstal een bromfiets zal nog moeten worden uitgemaakt. V ragen wordt Het gebruik van vuurwapens beperkt tot die gevallen, waai strikt onvermijdelijk is bij verdenking van een zeer ernstig misdrijf. Dit oppert het Tweede-Kamerlid mr. H. B. Engels man (soc.) in vragen aan de ministers van justitie en van binnenlandse zaken. De beer Engelsman informeert of de politie van Soest bij het gebruikmaken van vuurwapens gehandeld heeft eenkomstig de instructies. Is dit het ge val geweest, dan vraagt het Kamerlid deze instructies te herzien, in de zin als hij suggereert. Senator Barry Goldwater heeft verklaard, dat als ex-president Eisen hower, ex-vice-president Nixon en de gouverneur van Pennsylvania. Scran ton, een gezamenlijke actie te gen zijn kandidatuur voor het presi dentschap mochten gaan voeren, hij waarschijnlijk zijn strijd om door de republikeinse partij kandidaat te worden gesteld, zou staken. Dit on: een scheuring in de partij te voor komen. Goldwater voegde daar echter aan toi nog geen enkele aanwijzing voor zo'r „coalitie" te hebben gezien. Hij baseer, de deze veronderstelling waarschijnlijk op de verklaringen van gouverneurs Amerikaanse staten, die op het c blik in Cleveland confereren. Daaruit blijkt, dat er weinig bereidheid bestaai om Goldwater de voet dwars te zetten De republikeinse gouverneurs willen echter wél bereiken dat Goldwater zich verplicht tot een gematigd programma Zij zijn bezig hiervoor een uiteenzetting van de grondbeginselen op te stellen Het ontwerp hiervan stelt in afwijking van de opvatting van Goldwater. dat de V.S. lid van de V.N. moeten blijven onverschillig of Peking tot de wereld organisatie wordt toegelaten of niet. T\E REGERING heeft er goed aan gedaan, tegenover de Belgen haar spijt te betuigen over de examentekst Frans voor de eindexamens van de H.B.S. Die tekst werd in het bijzonder door de Walen als kwetsend ervaren en bij lezing zal men moeten erkennen dat er voor deze klacht grond was. Er is geen enkele reden dat er tussen België en Nederland iets onaange naams zou blijven zitten en deswege was de Nederlandse betuiging van spijt op zijn plaats. In het vervolg zal een tekst niet alleen op de taalkundige waarde worden beoordeeld, maar zal ook worden overwogen of er misschien reden is tot gegronde klacht bij een bevriende mogendheid. Betekent dit, dat onze onderwijsmen sen nu voortaan ook diplomaten zul len moeten zijn? Och, men behoeft het ook niet te ver tfe drijven en het zal geen moeite kosten toe te geven. dat de ditmaal gekozen tekst weinig gelukkig was. Men is er, om in de examenstijl te blijven, toch eigenlijk wel een beetje op gezakt. ("kOK NAAR ons oordeel terecht hebben in Zuid-Afrika enkele honderden hoogleraren en lectoren zich gekeerd tegen de wettelijke be paling, dat iemand negentig dagen in hechtenis kan worden gehouden zon der dat hem een beschuldiging wordt uitgebracht. Wij behoren niet tot degenen die in Zuid-Afrika alles wit-zwart zien. Al hebben wij onze kritiek op de daar gevoerde politiek, begrip voor de om standigheden lijkt ons niettemin ge boden. Dit begrip strekt zich echter weer niet zover uit dat wij een wetsvoor schrift, als waartegen zich ook deze hoogleraren en lectoren hebben ge keerd, zouden willen goedkeuren. Het tegendeel is het geval. Een voor schrift als dit is strijdig met de be ginselen van de rechtsstaat. Zij geeft aan de overheid een overmatige po sitie tegenover de enkeling. Met rechtsoefening heeft het niet veel meer uitstaande. En het moet de regering ginds te denken geven dat ook wie gaarne begrip willen opbrengen een voor schrift als dit verwerpelijk achten. "DIJ TIJDEN gaan stemmen op voor wijziging in ons politiek bestel. Men bepleit dan bijvoorbeeld af schaffing van de Eerste Kamer, ver anderingen in ons kiesstelsel en der gelijke zaken meer. Thans ziin het de liberale jongeren geweest, die op een conferentie een aantal van deze nunten in een reso lutie hebben geformuleerd. Wij zijn niet de mening toegedaan dat het nu maar moet gebeuren omdat ook de jonge liberalen het wensen. Er ls echter evenmin reden om het na te laten alleen omdat ook de jonge libe ralen het wensen. De hier geformu leerde wensen ziin niet nieuw. Het is ook geen verwerpelijke zaak om. zo de wenselijkheid daarvan blijkt, ver anderingen in ons staatsbestel aan t« brengen. In de loop van de tiid doen zich on allerlei gebied veranderingen voor en er is geen reden om te ver onderstellen dat zulks hier niet zou dienen te geschieden. De beslissende vraag is, hoe ons staatsbestel op de juiste wijze te doen functioneren. Bij het in het leven roeDen van staats instellingen die wij thans hebben is destijds ook niet als verweer inge bracht, dat men het tot dusver zon der en anders had gedaan. jyE REGERING heeft er bijzonder lang over gedaan om te komen met een wetsontwerp dat televisie uitzendingen van zee uit onmogelijk moet maken. Eindelijk was het er dan. Maar thans bereikt de regering vanuil de volks vertegenwoordiging de grief van bij de opstelling zelf van het wetsont werp onvoldoende doordacht te heb ben gehandeld. Het verwijt verbaast ons niet al te zeer. De materie zelf is moeilijk en ongewoon. Hoe hier op de rechtens juiste wijze te handelen? Iloe hier de gepaste juridische vormgeving te vinden? Maar bovendien, juist ook de traag heid in het handelen van de regering moest voedsel geven aan de gedachte dat de regering voor de materie ook onvoldoende was geporteerd. Er is in deze weinig initiatief van haar uit gegaan en ook het uiteindelijk inge diende wetsontwerp bestrijkt slechts een deel van hetgeen uit zee naar ons overwaait. De volksvertegenwoordiging heeft bij dit weinig duidelijke regeringsbeleid een des te zwaarder taak en des te groter verantwoordelijkheid. Zij toont tot dusver dit ook wel te be seffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1