STEDEN VERSTIKKEN ONS LAND 2000 km2 nieuwe stad nodig NEDERLAND: Eén grote particuliere tuin SNELLER AANPAK NODIG (Van een onzer veri NEDERLAND groeit dicht. De ongeordende stedenbouw, de versnippering van stedelijke vestigingen, het ontbreken van een nationaal planologisch plan, dreigen de Nederlander de adem te gaan afsnijden en zullen binnen afzienbare tijd ernstige moeilijkheden oproepen. Dit is een van de sombere conclusies, waartoe planologen van naam komen in een rapport met pre-adviezen voor de stedelijke ontwikkeling in Nederland, dat op 10 juni op de algemene ver gadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel onder werp van gesprek zal worden. De bouw van stedelijke vestigingen is té veel gebaseerd op toe vallige ontplooiingsmogelijkheden van velerlei kernen. Van duide lijke concentratie is geen sprake. Wat dit tot gevolgen heeft laat zich makkelek voorspellen en blijkt in vele gevallen reeds nu: een chaotisch verkeersbeeld, een ondoelmatig verkeerssysteem, een slecht functioneren van het voorzieningsapparaat (theaters, win kels, scholen, banken en kantoren enz.) en een verspilling van grond. vanwege zijn haven, ook om zijn histo rie, maar vooral omdat deze stad de gunstige mogelijkheid biedt meer ste den in op Amsterdam gerichte „ban den" te projecteren. Deze „banden" zullen stervormig het land m lopen. De belangrijkste en krachtigst te ontwikkelen „band" zou die zijn dwars door de IJsselmeerpol- ders over de volle lengte van het Oostvaardersdiep. Hierdoor ontstaat een potentieel van 320 km2 of wel ruimte voor anderhalf miljoen mensen, wat dus mogelijkheden biedt voor een zeer flexibele expansie. Deze expansie mogelijkheden kunnen nog worden ver sterkt door het maken van krachtige polen op grotere afstand (de linie wijst de richting van het stadsgewest Chaos door ongeordende stedenbouiv Het ligt voor de hand, dat er richt lijnen nodig zijn, die zullen moeten Groningen), aangeven waar wel en waar geen aan- De tweede linie van Amsterdam merkelijke uitbreidingen van stedelijk lp°pt via Bijlmer,Weesp-Gooi-Baarn, karakter tot stand zullen mogen ko- Soest naar Amersfoort en wijst Apeldoorn, Deventer en Twente. Welis waar biedt deze tweede linie minder expansiemogelijkheden dan de eerste (Weesp en het Gooi zijn immers voor een groot gedeelte al volgebouwd en kunnen hooguit nog 100.000 aldus jhr. ir. J. de Ranitz, chitect en stedebouwkundige in Rotter dam. De strekking van deze richtlijnen zal moeten zijn, de zones aan te ge ven waarbinnen de verstedelijking bergen), maar geschat wordt, dat mag plaatsvinden. Tevens aal daar- Amersfoort toch nog wel aan 150.000 6 inwoners woon-en werkgelegenheid kan mee moeten worden vastgesteld welke worden verschaft. De zone verder oost zones voor agrarisch gebruik en wel- waarts is zo rijk aan natuurschoon, ke voor recreatie moeten worden be- <?at daar wel voorzichtigheid is gebo- stemd. Want het in het wilde weg bouwen van stedelijke vestigingen zal onherroepelijk tot een grote chaos lei- Plassen Wat moet e port komt n aan de hand De derde linie van Amsterdam zal door het plassengebied moeten lopen en wordt eigenlijk gevormd door een aantal afzonderlijke tot het gewest be- r dan gebeuren? Het rap- duidelijke voorstellen a een aantal voor\ de stedebouw zal ten voldoen. Een greep hieruit: d_ banisatie zal een duidelijk gedeconcen- horende steden, Utrecht en wellicht treerd karakter moeten hebben (dus een nieuwe stad tussen Rijn en Waal. geen gigantemconcentraties als aan de Hoewel Utrecht nog mogelijkheden noordoostkust van de V.S. New biedt en nog reserve aanwezig is in York, Boston. Philadelphia), de steden een satelliet bij Vreeswijk-Jutphaas zijn zullen duidelijk waarneembare eenhe- de perspectieven van deze linie, die den moeten zijn, flexibiliteit in ver- het gewest Eindhoven als eindpunt band met de te verwachten bevolkings- heeft, wel duidelijk begrensd. groei (in 1980 15 miljoen mensen) noodzakelijk en er moet een goed coi tact zijn met ruraal gebied. Zó moet het De vierde linie van Amsterdam gaat via Amstelveen naar een sterke uit bouw van Uithoorn. Het zal deze linie zijn, die de kortste verbinding vormt met het gewest Rotterdam. Dan zijn er voorts nog mogelijkheden in een li nie IJmond-Haarlem, waar nog plaats is voor 100.000 inwoners, in een linie door de Zaanstreek (voor 150.000 inwe rp ners), terwijl dan ook nog de uitbrei- Zo stelt ir. De Ranitz zich de meest ding van Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen ideale stedelijke planning in Nederland en Purmerend de aandacht vraagt, voor: grote duidelijk afgeperkte stads- Alles tezamen een fors potentieel met gewesten m het westen (Amsterdam en uitbreidingsmogelijkheden. Den Haag-Rotterdam), zuiden (Eind hoven en Maastricht), oosten (Twente) en noorden (Groningen). Scheiden (Van een onzer verslaggevers) Den Haag en Delft naar Rotterdam Dordrecht. ]~)E overwoekering van ons land rlnnr Hp steHpv fin Hp nipt- Het ^gemeen gedeelde standpunt aoor ae szeaen [in ae mei dat de randstad verder siechts agrarische provincies groeien de dustrieën moeten worden toegelaten, plattelandsgemeenten procentueel J: K" (Van een onzer verslaggevers) Hoeveel moet er nog gebouwd wor den om de bevolkingsgroei op te van gen? Prof. dr. W. Steiginga (hoogle raar aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam) en ir. De Ra nitz geven daarover in het rapport cijfers. Daarbij wordt ervan uitge gaan dat er 5000 mensen op één vier kante kilometer kunnen wonen. Een toename met drie miljoen inwo ners tot 15 miljoen (rond 1980) vergt dus een nieuw stedelijk gebied van 600 km2, terwijl deze oppervlakte door de groei tot 20 miljoen inwoners (rond het jaar 2000) zal worden vergroot tot 1600 km2, d.w.z. een nieuw stedelijk gebied ter grootte van 40x40 km. Daar bij komt nog dat voor reconstructie van de oude steden zeker nog 400 km2 nodig zal zijn. In totaal zal dus als Nederland 20 miljoen inwoners zal tellen 2000 km2 nieuwe stad moeten zijn bijgebouwd. Voor 1980 bedraagt de ze oppervlakte de helft, nl. 1000 km2. Als richtlijnen voor de verwerkelij king hiervan geeft het rapport: de toename moet in de eerste plaats dienen ter versterking van de stadsgewesten. rekening moet worden gehouden met een hiërarchische opbouw der ge westen. Het Amsterdamse moet dus het belangrijkste en het grootste blijven opdat daar de dienstensector (de meest arbeidsintensieve) het sterkst zal blijven; het Rotterdamse moet on middellijk daarop volgen, opdat de grootste haven blijft functioneren; het Haagse moet langzamer worden ont wikkeld, opdat de uitgroei van Zoeter- meer geleidelijk als remweg en niet als nieuwe stuwende pool gaat werken; het Eindhovense moet samen met het Twentse en het Groningse worden aan gevat, waarbij het krachtigst in het zuiden en minder snel in het noorden, moet worden gepland, terwijl Twente een middenpositie moet innemen. Grote voorzichtigheid moet worden betracht bij verdere spreiding. O Dit programma moet duidelijk ge faseerd worden, het moet een opera tioneel programma worden, een strate gie. die reeds in de eerste fase dui delijk gaat maken wat in latere fasen wordt beoogd. Drt vraagt om een cen traal commando, waarin ruimtelijke or dening, openbare werken, verkeerspo- litiek, industriepremies, recreatieve steun en steun voor infrastructuur sa menvloeien. Een commando dat niet statisch maar operationeel kan denken en handelen, aldus het rapport sterk als de stedelijke ge- tigingsplaats bij de rbindingen zijn gebonden. En zelfs déze moeten zo veel mogelijk worden meentenvormt een ernstige be- geconcentreerd door het tot ontwikke ling brengen van een of twee nieuwe zeegebieden: het Sloe (Westerschelde) en het Balgzand (ten oosten van Den Helder) dreiging voor het recreatiegebied, waarop ons land zo zuinig moet zijn. Een planoloog heeft eens ge zegd, dat onze recreatiegebieden alle straks sullen veranderen in jjïg. "„gj d?o«leg?£g particuliere tuinen. En dit gevaar IJsselmeer en het Deltaplan, die bin- zeker niet denkbeeldig. Stï ffÏÏSt lijke provincies en van Zeeland. Dan De moderne verkeersmiddelen, zullen de grote gaten, waartussen de Hp viplvnnrt Hp vprknrtinn van randstad zich heeft kunnen ontwikke- ae weivaan ae ver Koning van lgn zijn gedicht en zullen zowel Am. de werkweek hebben er toe ge- Sterdam als Rotterdam ruimte krijgen leid, dat reeds velen de stad ont- buiten de r"1S van de vluchtten en als forens zijn gaan leven. Gevolg: de vorming van kleine stedelijke nederzettingen, die eigenlijk zou moeten worden voorkomen. Dat deze extreme deconcentratie kon plaats hebben ligt volgens de samen stellers van het rapport ook aan de overheid, die in de afgelopen 20 jaar woningbouwtoewijzingen over een té groot aantal gemeenten versnipperde. W erkgele genheid Deze overmatige „sub-urbanisatie" zal in de toekomst moeten worden ver meden. Het is een dwingende eis. Hoe? Het is al gezegd: door het vormen van grote stadsgewesten, die elk de een en twee miljoen mense: nen huisvesten. De uitvoering v plan zal vooral moeten worden bevor- Zó stellen de adviseurs zich het Nederland van de toekomst voor: een land met duidelijk afgeperkte stadsgewesten, bestaande uit kernen met daarop aansluitend banden van steden, die als de punten van een ster uitwaaieren. Op de tekening worden de kernen van deze ge westen aangeduid met zwarte sterren. De open sterren stellen de bandsteden voor. Met de zwarte stippen worden de afzonderlijke steden aamgeduid. Een moeilijke vraag noemt ir. De Ranitz het of de Haagse en de Rotter damse groepen als twee gescheiden stadsgewesten moeten worden be schouwd. Hoewel hij toegeeft dat het psychologisch en bestuurlijk welhaast mej. de wjjze De Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft opnieuw een bro chure uitgegeven, waarin een lans wordt gebroken voor een drastische aanpak van de ruim telijke ordening in Nederland. Reeds eerder, in 1958, heeft zij een dergelijke brochure licht doen zien. Toen was onderwerp „de ruimtelijke ont wikkeling van Nederland in een nieuw Europa". Thans wordt het probleem van de ongeorden de verstedelijking van ons land aan de orde gesteld. De maatschappij doet dit de vorm van een aantal pre-ad- viezen, welke worden gegeven door prof. dr. W. Steigenga, hoogleraar in de planologie t de gemeentelijke universiteit van Amsterdam jhr. ir. J. de Ranitz, architect en stedebouw kundige in Rotterdam en door prof. dr. S. O. van Poelje, direc teur van de Vereniging van derlandse Gemeenten in Den Deze pre-adviezen zullen worden besproken op de 181ste algemene vergadering van de maatschappij op 10 juni in Nij megen, waar ook een forum zal worden gehouden onder voorzit terschap van mr. H. W. I mers, commissaris van de ko ningin in Gelderland- Op deze pagina vindt 1 enige van de gedachten, die de adviseurs in de brochure heb ben weergegeven. Toekomstge dachten, die alle deze grond slag hebben: er zal snel i doeltreffend moeten worden i gegrepen om een dreigende chaos in het ruimtelijk beeld van ons land te voorkomen. dwingend gegeven ...d ruimtelijk gezien echter nauwelijks antwoord. Onze hoofdstad Hoofdstad stadsgewest stadsgewest Zelfstandige stad Voordelen Duidelijk is, dat de bouw van stads gewesten met aaneensluitende rand steden voordelen biedt. Aan de ene kant wordt de bevolking geconcen treerd, aan de andere kant heeft een in het oog lopende spreiding plaats over het hele land. Dit echter zonder dat een ordeloze verstedelijking ont staat. Er zal meer ruimte vrijblijven voor recreatie. Ruimte, die bij de hui dige ontwikkeling meer en meer dreigt te versplinteren. Bovendien is er het voordeel dat in de concentraties de leefbaarheid van het stedelijk woonmilieu beter zal zijn dan in vele van de stedelijke vestigin gen, die thans zijn verrezen. Er zal beter voorzieningsapparaat zijn, forse* trek van arbeidskrachten ont staan. Dit geldt dus met name voor het zuiden, maar ook zij het in min dere mate voor de oostelijke provin- het openbaar vervoer zal beter ficiënter kunnen worden benut en daar naast zal ook een complete chaos in g^" het verkeerswegenpatroon kunnen wor- r"1' den voorkomen. ge" Immers, duidelijke en grote concen traties zullen een aanzienlijke vereen voudiging op het gebied van de ver bindingen betekenen. Zoals bekend staat in het planolo gisch denken en in de regeringspoli- tiek het tegengaan van een verdere concentratie in de randstad Holland voorop. Met de randstad wordt dan het hoefijzervormig stedencomplex aange duid, dat bestaat uit twee halve bo gen, zich uitstrekkend van Haarlem- IJmond over Amsterdam naar Utrecht en de Heuvelrug resp. van Leiden over Maar wat het belangrijkste is: als tijdig wordt ingegrepen zal kun nen worden voorkomen dat ons met ons twaalf miljoenen straks geheel de adem wordt afgesneden, dat ons land zal worden verstikt door de stad, die thans in ongebreidel de opmars is en al de kostbare ruimte meedogenloos dreigt te ver zwelgen..,. De doorlopende stedelijke band' met enkele „groen"-bufferzones Leiden - Wassenaar - -Den Haag - Rijswijk - Delft - Rotterdam is in feite immers al aanwezig. Er wordt al aan gedacht deze band door te trekken naar Al phen. In dit verband vindt ir. De Ra nitz het plan om Zoetermeer uit te bouwen een ongelukkige vergissing, evenals hij het verwerpelijk vindt dat een oost-west band Leiden-Alphen ontstaat met de grote kans dat de ring in Gouda wordt gesloten. Veel verstan diger vindt hij het dat ondanks alle pressie de groei van Den Haag wordt beperkt („de vergissing Zoetermeer is al erg genoeg") en dat nu al in het scheppen van nieuwe werkgelegenheid wordt ingegrepen. -. mek uc wijav vciii ontplooiing 1 vindt hij het stadsgewest Eindhoven. Deze „w.lulr, moet. Vindt ir. De Ranitz, t te omvang blijven in verhouding i het stadsgewest Eindhoven en daarvf ook geen deel uitmaken. Hij schuwt voor een Brabantse oost-w band met min of meer gelijkwaardig steden erin. Evenals voor alle ande} stadsgemeenten geldt ook hier: de sterke sterk. De gunstige ligging van het stadss} west Oost-Brabant met Eindhoven i centrum ten opzichte van België Roer biedt vele voordelen. En ru lijke mogelijkheden zijn er voldoend} Bovendien versterkt dit gewest de nie Amsterdam-Utrecht-Eindhoven daarmee tevens de tendens ontwikkeling van Oost-Nederland. Twente Voor de vorming van een stadsgf west in Twente noemt ir. De verschillende mogelijkheden. Men i i Enschede een drietal vleugels kut nen projecteren: een naar Hengelo-ij melo, een naar Oldenzaal en het zuiden. Ook is denkbaar Almelo-Hengelo-Enschede met Heiige als hoofdcentrum. Hoe dan ook, geval staat vast dat het huidi aantal van 300.000 inwoners gemakke) keerslime tussen deze twee banden, de lijk 2al kumle„ „itgroeien t„t Wat het stadsgewest Rotterdam (het tweede in grootte) betreft: duidelijk is (hoewel met nog slechts beperkte paciteit) de band Hoek van Holland- Gouda, de oost-westlinie trum. De twee zuidelijke linies lopen resp. over Spijkenisse naar Hellevoet- jeder de Drechtsteden. De i joen. Beneluxroute, ziei ir. De Ranitz liever openblijven als een grote adempauze; anders zou het stadsgewest in plaats Het stadsgewest Groningen Mel van stervormig concentrisch worden, perspectieven zowel door de projecti wat moeilijke verkeersproblemen bij van bandsteden als van satellietstedei het centrum met zich brengt. Boven- Opname-capaciteit is er genoeg, dien dienen zich op deze verkeerslinie ningen heeft nog woonmogelijkhede in West-Brabant alweer nieuwe moge- en voorts kunnen Hoogezand, Winschc lijkheden aan. Daar moet een forse ten, Delfzijl, Assen, Drachten nieuwe stad komen (Zevenbergen of warden worden uitgebreid. D« Oranjestad). wikkeling van en om Groningen ver sterkt de Amsterdamse functie. - De ontwikkeling van het stadsgewes tSlCPK Maastricht ten slotte hangt in sterk- mate af van de .opening der grer zen". Enerzijds liggen er grote moge- In dit deel van Brabant ziet ir. De W""811™- anderzijds gebiedt bet land Ranitz overigens nog een aantal flin- schap een duidelijke beperking. Ee! i nog niet te ge- aantal flin- schap ke, doch duidelijk afzonderlijke, ste- duidelijk perspectief i scheiden door de Benelux-route) en een r nieuwe of vrijwel nieuwe stad in het Luik 2ich onderhng ontwikkelen? Vasl noordwesten. staat wel dat de versnippering op hei De positie van Breda hangt samen ogenblik te groot is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 10