Nieuwe Leidse Courant Fel Roemeens verzet tegen de Sow jetunie Mengele niet vast Na woordenstrijd via radio President Tito brengt onverwacht bezoek aan Chroesjtsjef Laos haalde twee Amerikaanse straaljagers neer Voor halve ton aan juwelen geroofd Pistoolschot doodt vluchtende jongen Nu stemming tegen Barry Goldwater Ooievaartjes gestorven ondanks goede zorgen As van Nehroe verstrooid Toezegging Y.S. inzake Cyprus? Oe Tliant naar de Sowjetunie Commentaren Kr«ef«or. F. DIEMER NooMr*dtcfiwrt Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD vStantvastigb is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Maandag 8 juni 1964, 45ste jaargang Zonnige perioden De Bilt verwacht tot dinsdagavond Droog weer met zonnige perioden. Matige wind krimpend van west naar zuid. Warmer overdag. Zie verder pagina 9 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 /^HROESJTSJEF had vandaag volkomen onverwacht in Leningrad een V-< gesprek met president Tito van Joegoslavië. Het was al opgevallen, dat de Joegoslavische president langer in Finland was gebleven, dan aan vankelijk in de bedoeling lag. Het gesprek vond plaats tegen de achtergrond van het in felheid toenemende conflict tussen de Sowjetunie en communis tisch China. Ongetwijfeld wil Chroesjtsjef zich van de steun van Tito ver zekeren, vooral nu Roemenië een steeds onafhankelijker koers gaat varen. Het is echter de vraag, of Tito zich hier voor zal lenen, omdat ook zijn land belang heeft bij het voortbestaan van de machtsstrijd binnen de communis tische wereld. Autopech Sjeik kampeerde langs rijksweg (Van een onzer verslaggevers) De 72-jarige sjeik Soeleiman Daher heeft dit weekeinde met zyn zes vrouweD en tien kinderen gekampeerd in de berm van de rijksweg tussen Zevenbergen en Roosendaal. In de nacht van zaterdag op zondag kreeg zyn auto pech. Het mankement kon niet worden ge repareerd. Daarop zetten de Arabieren [hun vier tenten in de berm vlak langs de weg op. Gistermorgen probeerden ze in )ud Gastel de auto gerepareerd te kri.i- jen, maar dat gelukte niet. De rijks politie en de plaatselijke politie lieten iter op de dag de tenten verplaatsen naar :n brede berm achter een parallelweg, ivankelijk stonden de tenten slechts centimeter van de rijbaan. De politie achtte dit te gevaarlijk. Een politieman uit Oud Gastel had heel wat moeite om de sjeik duidelijk te maken dat hij zijn kampement moest op breken en verplaatsen. In een mengelmoes van Duits en Engels en met de nodige ge- jbaren lukte het ten slotte. De agent wilde ook graag weten wat de bestemming 'de Arabieren was. De sjeik haalde 'papiertje uit zijn zak waarop stond „Great Britain in Holland". De onafhankelijk denkende Roe meense communistische leiders heb ben Moskou meegedeeld dajt zij geen Russische inmenging zullen aanvaar den in hun economische aangelegen heden. een woedende reactie op een re cente aanval door radio Moskou, ver klaarde de Roemeense party dat Rus- sisohe kritiek op de Roemeense econo mische en politieke concepties geen .constructieve bydrage is voor de ont wikkeling van de vriendschappelijke be trekkingen tussen de beide communis tische landen". De Roemeense uitzending vormde de climax van een dramatische poging var het regieme van partyleider Gheorghiu- Dej om de economische ontwikkeling van het land van Russisch toezicht te bevryden en nauwere politieke en nomische betrekkingen met het westen aan te knopen. In de aanval van radid Moskou in een uitzending in de Roemeense taal op 3C mei werden de plannen van het Roe meense regime gekenschetst als een „op- zettelyk onhandelbare houding". Terwyi de boze woordenwisseling tus sen Moskou en Boekarest een hoogte punt bereikte, luidden berichten uit Washington en Londen dat de Russische Boven Laos zijn in het afgelopen week einde twee Amerikaanse straaljagers neergeschoten, die deelnamen aan de verkenningsvluchten boven de door de communisten veroverde Vlakte der Kruiken. De piloten van beide toestellen wisten met de parachute hun vliegtui- In één oogopslag HCC: enige groei pag. 2 Ned. organisten vereniging naar CNV; orgelconcours in Bolsward pag- 2 Beaitle-feest: woeste tafe relen pag. 5 Molen gaat oceaan over Luns: Europese impasse dreigt tot crisis te leiden pag. 5 Sport pag. 6, 8 en 9 gen te verlaten. Die van het gisteren neergeschoten vliegtuig is door een Amerikaanse reddingsploeg gevonden. De andere vlieger wordt nog vermist Van Amerikaanse zijde gist men naar de wyze waarop de beide straaljagers werden neergehaald. De verkenningsvluchten die op zoek van de neutralistischè premier Laos. Soevanna Phoema, worden ge maakt, zullen worden voortgezet. Opgewonden demonstranten hebben gisteren in Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam hun misnoegen te kennen gegeven over de Amerikaanse ambas sadeur Cabot Lodge. Zy probeerden gis teren een stenen monument ter nage dachtenis van president Kennedy te nielen. De betogers juich tens ro katholieke sprekers toe, die de militaire regering aanspoorden haast te maiken met de oorlog en de discriminatie tegen is-katholieken te staken. In Grass (Frankrijk) pleitte gisteren prins Norodom Sihanoek van Cambodja toelating van Rood-China tot de Ver. Naties als eerste stap naar een „neutraliteitsoplossing in Zuidoost-Azië' Over de gedachte. VN-troepen te ge bruiken voor het patrouilleren langs de grens van Cambodja en Zuid-Victnam hij. dat een dergelijke manoe gevaarlijk zou zijn voor de wereldvrede. (Tüta) „Dit is een voetgangersoversteek plaats. Wc kunnen onze wagen dus beter even dragen, Tommy-" premier. Chroesjtsjef een of twee gehei- bezoeken aan Roemenië heeft ge bracht om Gheorghiu-Dej onder druk Cr was in Wenen niet onmiddeliyk bevestiging van die berichten te krygen. Zondagochtend omstreeks tien uur hebben twee tot nu toe onbekende man nen met een moker de etalageruit van een juwelierszaak in de Leidsestraat in geslagen en met een greep uit de etalage juwelen ter waarde van naar schatting vyftigduizend gulden weggenomen. Na de diefstal losten de mannen, volgens verklaringen van het op dat tijdstip van de regenachtige zondagochtend wemiE talrijke publiek, uit een automatisci. pistool enkele schoten. Zij ontkwamen in een in de Kerkstraat gereed staande auto. Deze bleek m de nacht van vrijdag op zaterdag in Utrecht te zijn gestolen. De mannen reden weg in de richting Vijzelstraat. Later werden vier patroonnulzen teruggevonden. Een van de kogels was terecht gekomen in de linkervoorband van een passerende taxi. De taxichauffeur had de indruk dat de mannen met opzet op zijn wagen schoten. De ontvreemde juwelen, vijf stenen en en witgouden hanger bezet met steentjes lagen op een plateau in de etalage. De politie heeft verscheidene signalementen van deze mannen gekregen, maar omdat deze zeer wn elkaar afwijken, boden zy weinig houvast. Gistermiddag is in het openlucht zwembad in Valkenburg de 20-jarige Eddy Sogele uit Klimmen overleden aan een hartverlamming, vermoedelijk ten gevolge van te plotselinge afkoeling hii het in het water saringen. Toen agent struikelde In de nacht van zaterdag op zon dag is in Soest de 17-jarige jongen J S. uit die plaats per ongeluk getroffen door een kogel uit de revolver van een politieagent en aan de gevolgen daarvan overleden. Hij werd door vier politiemannen achtervolgd, na dat hij met een vriend had gepro beerd een bromfiets te stelen. Even na twee uur 's nachts hoorde een slager achter zyn huis lawaai. Hij zag twee jongens, die bezig waren een brom fiets uit zyn schuur te slepen. Toen zij merkten dat zil betrapt waren, gingen de knapen op de vlucht. Onmiddellijk waarschuwde men de politie, die even later op het Kerkpad twee jongens aan- Uitbreiding van tyfusepidemie Opnieuw zijn in Aberdeen gisteren 1 mensen in het ziekenhuis opgenomen iet tyfus, waardoor het totale aantal 402 is geworden. In 342 gevallen stond de tyfus vast, en 60 zijn verdacht. Het aantal zekere gevallen is de af gelopen acht dagen meer dan verdub beld en de epidemie duurt nu voor de derde week onverminderd voort ondanks intensieve hygiënische maatregelen en vrijwillige quarantaines. De nieuwe toeneming werd bekend gemaakt kort nadat de gezondheids dienst had laten weten, dat het er wat hoopvoller uitzag. Gouverneur wniiam scranton van Pennsylvania heeft gisteren verklaard dat hij beschikbaar is voor de republikeinse nomiinaitie maar geen campagne voor zal voeren. De gouverneur zei dit ter gelegenheid van het 56ste Nationale congres van republikeinse gouverneurs, dat in Cleveland, Ohio, worclt gehouden. Er is een gevoel dat de partij zich verwij drert van het beginsel van ge lijke rechten en gelijke kansen. Ook is het gevoel sterker geworden dat senator Goldwater niet past in patroon van de progressieve republi- T-vE TWEE ooievaartjes, die woensdag uit de broedmachine kwamen by de heer D. de Bie in Sprang-Capelle, zyn zaterdag enkele uren na elkaar gestorven. Sinds vrydagmiddag wilden de vogels, die met een plas tic spuitje kunstmatig werden gevoederd, niets meer eten. De heer L. Cove in Sprang-Capelle had voor de jonge ooievaartjes een nestje gemaakt, dat met een lamp werd ver warmd en met natte doeken zo vochtig moge- lyk werd gehouden. De keer of tien per dag wat voedsel in de snavel. Het voedsel was een papje van gemalen vlee* i toe- De werden vorige week woensdag met behulp van een twintig meter lange brandweerladder uit het nest gehaald, daar, toen de mannetjes ooievaar door het ver keer was gedood, het vrouwtje al broedend liggen er nu nog steeds twee in de broedmachi ne. Het geboorteproces laat echter zo lang op zich wachten, dat men de hoop op nieuw leven heeft opgegeven. Uit de eieren komen ook geen piepgeluiden meer. De ooievaarsweduwe heefi het hoge paalnest in Sprang-Capelle niet ver laten, vooral 's morgens en 's avonds laat zy zich regelmatig zien. keinen, aldus Scranton, die een tevoren een langdurig gesprek gehad had met ex-president Eisenhower. Dit onderhoud met Eisenhower heeft een uitbarsting van activiteit ontke tend ten gunste van Scranton. Dit wa ren de eerste tekenen van het verster. ken van een beweging om senator Goldwater te blokkeren. Goldwater zei op een persconfcrcntii in Chester te verwachten dat hij door di republikeinse conventie tot kandidaat za worden benoemd Zün genstanders zou den gouverneur' Scranton naar vorei schuiven, aldus Goldwatc, maar dczi gouverneur ..heeft mij er vele maandei geleden al van overtuigd dat hy daar niet aan wil meedoen". Gouverneur Nelson Rockefeller, die zich ook naar dit coneres had begeven verklaarde ..ik ben nog steeds Rockefeller" en „ik zal vo. beginselen blüven vechten". HU zei er geen idee te hebben wat er tussen Stanton en senhower besproken was in verband de presidentsverkiezingen. Op de vraa hii dacht dat Eisenhower zichzelf ir oeweging had geïnjecteerd, lachte Rocke feller en zei: „Dat zou ia. niet wete Gouverneu Romney van Michigan klaarde dat tenzii Goldwater hem er weet te overtuigen dat hii standvastig achter de republikeinse beginselen staat hii alles zou doen om te verhinderen dat Goldwater de kandidaat van de partii Volgens Associated Press ggc.. de stem menverhoudingen ter nationale republi keinse conventie thans als volgt: Goldwater 535 Nelson A Rockefeller128 William W Scranton 85 Henry Cabot Lodge 45 Richard M. Nixon 15 Sen. Mareare; Chase Smith 15 Plaatselijke grootüeden 93 wog geen besluit 2LJ Twaalf enorme zeilschepen zijn in Lissabon het zeegat uitgetrokken in de grote race naar Bermuda. Deze foto werd genomen kort na de start. Ónder het Franse schip VEtoile, links het Portugese Sagres, de Gorch Fock van Duitsland en de Juan Sebastian de Elcano van Spanje, rechts op de achtergrond. Terwyl priesters baden tot de god van het vuur, werd de as van wylen de Indiase premier Nehroe gisteren uit de hoofdstad New Delhi gehaald voor ver spreiding in de heilige rivieren in Alla- Deze meest heilige handeling van het Hindoestaanse geloof, werd uitgevoerd tegen de uitdrukkelyke wil van de over leden premier die zyn leven lang agnos ticus is geweest. ZUn dochter echter, mevrouw Indira Ghandi, is een vrome hindoe en heeft opdracht gegeven tot deze plechtigheden. De definitieve verspreiding van de as had vandaag in Allahabad plaats. Klei nere hoeveelheden van de as werden in heilige rivieren in elk van de zestien staten van India gestrooid. trof. ZU namen echter de benen voordat de agenten konden ingrüoen. Pas toen in de omgeving enkele straten waren afgezet kon een van de akenten een jongen insluiten. Deze vluchtte in de richting van de spoorbaan Amersfoort-Baarn, waarby hy zich niets aantrok van de waarschuwings schoten, die de agent loste. In een poging de vluchtende knaap te bereiken struikelde de 32-jarige politie man K. op het pad langs de spoorbaan, waarby hy per ongeluk een schot af vuurde. Toen hy de jongen had bereikt, bleek deze dodeiyk te zijn getroffen. La ter in de nacht is de andere jongeman de 16-jarige E. J. van P., aangehouden. Hu heeft bekend met zyn vriend de bromfiets te hebben willen stelen. Het gevaar van een Turkse landing op Cyprus lykt nu te zijn geweken. Wel be vinden zich nog Turkse oorlogsschepen in de wateren rondom het eiland. Aan genomen wordt echter, dat de Verenig de Staten de Turkse regering hebben toegezegd bepaalde stappen te zullen ondernemen. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Erkin, verklaarde, dat overleg wordt gepleegd over een ontmoeting tussen president Johnson en premier Inönü. Deze verklaarde zelf, niet tegen een dergelijk gesprek te zijn. HU wei gerde vragen te beantwoorden met be trekking tot Cyprus. „Wanneer wij een paar dagen onze mond houden, zal de kwestie Cyprus vanzelf duidelijker worden", aldus de premier. Erkin zei nog. dat de Verenigde Staten en Tur kije samen naar middelen zoeken om te voorkomen, dat president Makarios de grondwet van Cyprus schendt. Intussen zijn de moeilijkheden op Cy prus met ingang van vandaag toegeno men als gevolg van het besluit van de VN-autoriteiten, voortaan geen escortes meer te leveren voor Turks-Cyprische konvooien. Van Grieks-Cyprische zijde wordt voorts het gerucht verspreid dat de Turkse bevolkingsgroep van plan is, een onafhankelijke Turks-Cyprische staat in te stellen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft een uitnodiging van premier Chroesjtsjef van Rusland om naar Moskou te komen aangenomen Het bezoek is nog niet helemaal ge regeld, zo zei de zegsman, maar het zal waarschynlyk tegen het einde van de volgende maand plaatshebben. Een onderwerp dat waarschijnlijk te>- sprake zal komen is de schuld die de Russen by de V.N. hebben vanwege hun aandeel in de kosten van de operaties in Kongo en het Midden-Oosten van de Volkerenorganisatie. Bij treinbotsing in Italië 60 gewonden Zestig personen, allen Italianen, zijn zaterdagavond licht gewond geraakt toen een personentrein in botsing kwam met twee locomotieven op het station van de stad Savona ten westen van Genua aan de Italiaanse Riviera. De politie heeft verklaard dat de per sonentrein die kwam uit de richting van Ventimiiglia by de Italiaans-Franse grens, frontaal is gebotst op twee locomotieven', 200 meter voor het station van Savona. Vanwege de geringe snelheid vielen de verwondingen van de passagiers erg mee. Er zyn 22 personen in een ziekenhuis opgenomen, 38 ontvingen eerste hulp ter plaatse. Vier machinisten van de loko- motieven hebben schrammen opgelopen Vaartocht prinsessen Beatrix en Margriet De prinsessen Beatrix en Margriet hebben dit weekeinde een vaartocht met De Groene Draeck door de Bra bantse en Zeeuwse wateren gemaakt. Aanvankelijk stond een bezoek aan de nieuwe Haringvlietbrug, voordat de eigeniyke toch zou beginnen, op het programma, maar hiervan is afgezien. Het schip is rechtstreeks van Numans- dorp naar de Brabantse wateren g«va- TOSEPH MENGELE, de beruchle kamparts van Auschwitz, is niet gearres- teerd. De berichten over zijn arrestatie, die zaterdag uit Peru kwamen, blijken op een misverstand te hebben berust. Zij werden het eerst gepubli ceerd door enkele kranten in Lima. Volgens deze berichten zou de Peruviaanse minister van binnenlandse zaken, Juan Languasco, hebben bekendgemaakt dat Mengele in een dorp in de jungle van centraal Peru was gearresteerd. De perschef van Languasco verklaarde later dat het krantenverhaal een puur ver I N Amerika is de strijd tussen de republikeinse reuzen Goldwater en Rockefeller voorlopig ten gunste van de eerste beslist- Volgens de ken ners betekent het dat Rockefeller is uitgeschakeld. Maar Goldwater wil men evenmin. En dit is dan het moment van de „de derde man", die naar voren geschoven wordt, na voordien kans loos te zijn geweest. Een merkwaar dige situatie. Reeds deden we uitkomen dat het, wat de uitslag zelf betreft, onver schillig is wie de uiteindelijke kan didaat zal zijn. Tegenover de demo cratische president Johnson maakt niemand kans. Maar men wil het verlies toch zo klein mogelijk doen zijn en bovendien staat het lot van de republikeinse partij zelf od het spel. Tenzij een redelijke oplossing wordt gevonden, dreigt een split sing. Dit is dan het moment voor de derde man Scranton. Een campagne gaat hij niet voeren. Hij zal duidelijk de „image" dragen van de naar voren geschovene, jegens wie als zodanig men reeds zekere verplichtingen heeft. Een campagne zou hem slechts kunnen schaden. Het is voor wie, ook van een afstand, politiek meeleeft, interessant genoeg. TAE onverwachte ontmoeting tussen Chroesjtsjef en Tito moet men ongetwijfeld zien in het kader van het streven van de eerste om steun te krijgen in zijn houding tegen Rood-China. Sinds lang is de Rus bezig, zich aanhang te werven alvorens het tot de breuk zelf kan komen. Overal ter wereld wordt „geturfd" hoe thans de verhoudingen liggen. Chroesjtsjef ligt stellig voor, maar het isolement van de Chinezen moet nog volkome- ner worden. Onder Chroesjtsjef hebben de satel lieten van Rusland zeker aan zelf standigheid gewonnen. Verscheidencn bepalen reeds in grotere vrijheid hun houding jegens de westelijke wereld. Omgekeerd zullen zij niet ongenegen zijn, in het conflict tussen Rusland en China van hun welwil lendheid jegens Chroesjtsjef te laten blijken. Er zijn trouwens nog wel bindingen. Ook het standpunt van Tito kan de Rus niet onverschillig ziin. Tito is een leider in de neutrale wereld en zijn betekenis is na de dood van Nehroe wellicht nog groter gewor den. Maar of de breuk zelf met China, zoals Chroesjtsjef deze voor- TTET dodelijke schot op de brom- fietsendief is uitermate tragisch, nok voor de politieman die hierbij betrokken is. En weer moet de vraag rijzen, of in een geval als het onderhavige van de vuurwapens, desnoods slechts ter dreiging of tot het schieten in de lucht, gebruik moet worden ge maakt- Wij voor ons hebben geen moeite deze vraag ontkennend te beantwoorden. Zeker is dat de mate van ingrijpen in een zekere verhouding moet staan tot de vermoedelijke aard van het delict. En dan komt men aan het pistool niet spoedig toe. Deze problematiek zal thans opnieuw in discussie komen. De jongeman zal het leven er niet door herkrijgen- Maar bereikt moet worden, dat er inzicht ontsta in hetgeen juist is en heigeen niet. De instructies behoren te worden nagegaan en zo nodig te worden herzien. Daarop heeft de burgerij recht. Daarop heeft ook de politie recht. Zij vervult in de menselijke samenleving een hoogst nuttige functie en mag deswege aanspraak maken op onze waardering. Aan goedkope kritiek wensen wij niet mee te doen- Maar juist terwiile van die functie en van die waar dering mag een kritische benadering niet achterwege blijven. D\ storm is kort geweest, maar hevig. Nu is hij weer afgedreven naar andere wereldstreken. Wij doe len hierbij op het bezoek van de vermaarde Beatles dit vreemd soortige en toch eigenlijk ook wel wat benauwende tijdsverschijnsel. De langharige knapen zeil worden ons getekend als intelligent en zy weten metterdaad ook wel te profi teren van de geesten die zij oproe pen. Maar dat die geesten er zijn en dat zij zich zo laten oproepen is toch wel iets wat ons te denken geeft, ook nu de jongelui zelf alweer ver weg zijn. Men kan het zielig noemen, en dat is het ook wel dit zich laten op zwepen. Het getuigt van de aan wezigheid van een leegte, aan de vulling waarvan op andere wijze wij blijkbaar niet hebben kunnen toekomen. In het succes van deze knapen ligt ook een aanklacht tegen onze machteloosheid. Zo omschreef vanmorgen Wim Kan in De Telegraaf de resultaten van hun optreden: .J)e gelovigen treden buiten zichzelf, sommigen schudden en trillen over hun hele lichamen". De gelovigen enfin, vanavond kan men het nog even zien op het scherm. En dus zelf beschermd. Wat niet overbodig schijnt. Vrouw doodt man met broodmes Tydens een echtelyke ruzie is de „9-jarige J. T. in zyn woning te Rot- hem (Limburg), door zyn vrouw met een broodmes doodgestoken. Hij was vader van twee kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1