Rede Rogier deed overal (ook r.k.) stof opwaaien „Mannentaal'5 - maar ook: „Veel onheil gesticht'' Duitse geruchten over romance Beatrix Reünie van 4 en 8 RVA Toch interesse voor bouw van „paalwoningen' ini'itf'iïii „RASPOETIN was een aardige oude man" REM wil intrekking van wetsontwerp Groot aantal argumenten 9 DONDERDAG 4 JÜNI 1964 Vragen Tweede Kamer: Overtredingen bij parkeemieters direct betalen Het Tweede Kamerlid, de heer Baeten (KVP) heelt de minister van justitie schriftelijk gevraagd of hy bereid is op korte termUn maatregelen te treffen, zodat overtredingen bij parkeemieters door transacties kunnen worden afge daan c.q. door de kantonrechter kunnen worden berecht. Het Kamerlid heeft deze vragen ge steld naar aanleiding van het arrest van de Hoge Raad van 2 juni, waarbij op de onmogeiykheid werd gewezen overtre^ dingen by parkeermeters door politiële transactie af te doen. Volgens het arrest van de Hoge Raad zouden deze over tredingen door de rechtbank berecht dienen te worden. De heer Baeten meent dat de justitia belen dit als ondoelmatig en overtrokken zullen aanvoelen en, voor zover buiten landers by deze overtredingen zyn be trokken, dit het aanzien van ons land eou kunnen schaden. Oecumene is terugkeer tot Rome „Wij mogen geen andersdenkenden in de waan laten, laat staan brengen, dat wij de hereniging verwachten van een soort geven-en-nemen. Wij ver staan haar als terugkeer tot de éne Kerk onder de éne Opperherder, een Kerk, die in haar structuur en in heel haar aardse verschijningsvorm in grijpend gewijzigd kan worden, maar niet in haar leer en haaT leergezag". Vooral deze woorden van prof. dr. L. J. Rogier, uitgesproken ter gelegenheid van de lustrumviering der Katholieke universiteit in Nijmegen, hebben overal in het land veel stof doen opwaaien. In de Duitse pers doen geruchten de ronde over een romance, die zou zijn ontstaan tussen prinses Beatrix en d< erfprins Richard zu Sayn-Wittgen- stein-Berlestein. Op het bruiloftsfeest vaik de Duitse prins Maurits en prin ses Tatjana zu Sayn-Wittgenstein- Bertestein op het slot Friederichhoff in Kronenberg, waar 250 gasten waren uitgenodigd, zijn prinses Beatrix en I de 29-jarige lange blonde prins Richard (broer van da bruid) veel I samen gezien. De Pms fungeerde als tafelheer van de Prinses, danste veel I met haar op de verschillende bals en I zat naast haar toen de gasten gister- I middag per autobus een excursie maakten naar de kastelen Fasanerie en Wolfgarten. Aan de lunch gisteren bleken zij ook samen aan de hoofdta- fel naast het pas getrouwde paar te zitten. Prins Richard, die bosbouw stu deert en nu zijn praktische kennis opdoet bij het Duitse staatsbosbeheer, verklaarde lachend tegenover verslag- 1 gevers die commentaar op de geruch ten vroegen: „Uw Prinsessen zijn bij- zonder aardig, maar dat vindt ieder een." In de 600 jaar oude protestantse j Johanniskerk te Kronberg in West- Duitsland is gisteren prins Maurits in de echt verbonden met prinses Tatjana. De in Italië geboren blonde Prins is een kleinzoon van wijlen koning Victor Emmanuel van Italië en een achterkleinzoon van Kaiser Friedrich die verwant is aan vele Europese ko ningshuizen. Zijn moeder, prinses Mafalda van Italië, is in 1944 in het nazi-concentratiekamp Buchenwald om het leven gekomen. Honderden mensen die langs de kronkelige met keien geplaveide stra ten van dit middeleeuwse stadje ston den, applaudisseerden toen de knappe bruid (in een gehuurde oude Rolls- Roycevoorbijreed. Zij droeg een jurk van zilver brocaat met een 2 meter lange sluier en een tiara van dia mant. Deze laatste is door tsaar Nico- laas aan de familie van de bruidegom gegeven. Er werd ook luid gejuicht door de I Nederlandse prinsessen, die beiden in organdie gekleed waren. Beatrix was in het blauw en Margriet in het groen gekleed. Dit was ook de kleur die het meest gedragen werd door de vrouwe lijke gasten. Foto: Graaf Mountbatten feliciteert het jonge paar na afloop van de kerk dienst. Op zaterdag 11 juli wordt in de Essen- «n Arthur Kool kazernes te Ede een peünie gehouden voor de oud-gedienden van voor 1940 bij het vierde en achtste (regiment veldartilleristen. Op deze dag aal de onthulling en overdracht plaats vinden van een monument en gedenk steen geschonken door alle veldartilleris ten van 4 en 8 R.V.A. Voorts zal 's avonds ten cabaretvoorstelling worden gegeven, ïnet vooraanstaande artiesten, een rau- pikale show door het Trompetterskorps en de band der artillerie enz. Voor deel name kan men zich wenden tot de se- Icretaris, L. v. Ry, Mathenesserstraat 2, (Rotterdam-7. Gisternacht is op de Zydelweg in telveen de 29-jarige motorryder G. Schuurman uit Mijdrecht frontaal i botsing gekomen met een personen auto. Onderweg naar het ziekenhuis in isterdam is hy overleden. In r.k. kring is men niet zonder meer enthousiast voor deze woorden. Mgr. W. BEKKERS, bisschop van Den Bosch, zei: „Ik voor my betreur de speech van Ro gier wel een beetje". PATER A. KREY- KAMP, hoofdredacteur van het week blad De Bazuin zei het wat scherper: „Ik heb er naar geluisterd als naar de woorden van een wijze boeddha. Ik ge loof echter niet in de wederkeer van die zalige tijd van onkritisch en onderdanig luisteren naar wat hoogleraren te ver tellen hadden". DE TIJD sprak met nauwelyks verho len bewondering van „mannentaal", maar het EINDHOVENS DAGBLAD zou het niet verwonderen als prof. Rogier met zyn woorden „veel onheil" heeft aange richt. Het blad vergelykt het optreden van de r.k. hoogleraar met het op klompen binnenstappen van een porse leinwinkel. DE GELDERLANDER was tevreden: „Hij heefit ons alleen met een harde waarheid, met de realiteiten geconfron- (eveneens r.k.) schreef daarentegen: „Wat heeft een man van zo'n erkende grootheid ertoe bewogen voor het doel van de oecume ne een formule te gebruiken, die star staat van zelfgenoegzaam wanbegrip Het (liberale) ALGEMEEN HANDELS BLAD constateert een „gemis aan in zicht voor de oecumenische stromingen in onze tijd". HET VRIJE VOLK vermoedt dat de rede „veel teleurstelling zal teweegbren gen bij alle oecumenische optimisten". En als daar mr. F. I. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST, oud-voorzitter de Adelbertvereniging (die de r.k. intellectuelen verenigt) daartoe mag re kenen, heeft het blad gelyk, gezien diens uitlaiting: „Heel, heel jammer zijn de Bouwen boven liet ivater i mogelijkheid dat binnen niet al te lange tijd begonnen zal worden met de eerste seriebouw Nederland van huizen Cbungalows) op palen, waarover al eerder werd geschreven. Op de tekentafel van de architect C. Jacobs uit het Noordbra bantse Cuyck logt het gereedge komen bestek van een plan, dat vol ledig is gebaseerd op de Schevening- se pier en op de in de tropen nog veelvuldig voorkomende paalwonin gen. De heer Jacobs werkt al sinds 1961 aan zijn project en hy doet dat in samenwer king met de heer M. Steffers. directeur van een bouwbedrijf in Apeldoorn. Vol gens de plannenmakers is het de bedoe ling dat de Nederlandse paalwoningen zullen verrijzen in de Nederlandse meren gebieden, (Loosdrecht Vinkeveen en Friesland). En later wellicht ook langs de oude kust aan het IJsselmeer, bijvoor beeld in de buurt van Harderwijk. De twee heren noemen het plan voor Nederlandse begrippen revolutionair en ze zyn er voorlopig van overtuigd dat het geheel een geslaagde (commerciële) derneming zal kunnen worden, vooral ook omdat het project bü verschillende voor de realisering ervan belangrijke instan ties niet afwijzend is ontvangen. Boven dien zal een vry groot aantal aspirant- kopers afkomstig uit de meer kapitaal krachtige kringen financieel interesse hebben getoond. Als te zyner tyd inderdaad mocht bly- ken dat het optimisme van de twee heren gerechtvaardigd is geweest, dan zullen de eerste Nederlandse paalwoningen ver- moedelijk volgens de thans bijna uitge werkte methode worden gebouwd. Vanaf de oever van een voor de bouw van i woningen geschikt geacht meer wordt een pier aangelegd. Men is er by uitge gaan van de Scheveningse pier en deze zal ook als zodanig model staan. Deze pier verrijst enige meters boven het wateroppervlak en zal alle eigenschappen bezitten van een gewone straat in stad of dorp. Aan weerszyden van deze straat worden op eilandjes twaalf luxe bunga lows gebouwd, met ieder een eigen garage. De pier kan vanaf de oever den aangesloten op het wegennet zodat de bewoners van de paalwoningen niet zyn geïsoleerd. Onder ieder huis wordt een steiger aangelegd, waardoor men huis ook nog per boot kan bereiken. De ontwerpers hebben berekend, dat de bungalows ongeveer f85.000 per stuk Prof. dr. L. J- ROGIER geen woord Frans Kans op onweer pen lag, heeft in onze omgeving een snelle weersverbetering gebracht. In het westen van Frankrijk en op het westelijke deel van de Britse eilanden echter werd het weer vandaag be ïnvloed door een oceaandepressie, waarvan het centrum op enkele hon derden kilometers ten zuidwesten van Ierland lag. Verwacht moet worden dat de depressie zijn invloed verder naar het vaste land zal uitbreiden, waardoor ook in ons land de kans op een regen- of onweersbui, gepaard gaande met enige afkoeling, groter wordt. Zon en maan HOOGWATER SCHEVENINGEN 5 juni: 10.32 v.m.: 23.07 n.m. Strandverwaehting Een nog in betekenis toenemende rug an hogedruk bracht vandaag een snelle weersverbetering. Morgen op de meeste plaatsen nog goed strandweer met zon nige perioden en een middagtempera- tuur van ruim 20 graden- Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: een zwak front boven Frankryk komt nader met hier en daar een bui, maar de algemene tendens is beter geworden, zodat de temperatuur ook aan het strand aangenamer wordt. uitlatingen van prof. Rogier om het niet sterker te zeggen waar hy zich uitlaat over de groei van christenen naar elkaar toe. Rogier vergelijkt dit oecumenisch zoeken met gewas dat de ochtend van zyn bloei alweer be te vergaan. En dat alleen gemotiveerd vanuit toch wel zeer beperkte reacties protestantse zyde rond de Irene- kwestie. Als men het oecumenisch plantje besproeit met vergift, zoals Ro gier dat doet, dan zal dat ongetwyfeld vergaan". Prof- dr. J. N. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK, de Leidse kerkhistoricus, acht de geciteerde uitlating van prof. Rogier: „Voor een protestant theologisch volkomen onaanvaardbaar en bovendien acht ik haar uit de mond van een toricus die het protestantisme kan ken nen. een onbegrijpelijke onderschatting van de problematiek". Zijn remonstrantse collega prof. dr. L. J. VAN HOLK zei het wat anders: „Mijn bezwaren tegen het standpunt van prof. Rogier zijn, dat hy onderschat welke mo gelijkheden van toenadering in de oecu menische beweging schuilen. In elk ge val betekent het woord eecumene nooit een enkelvoud, maar een geheel en is altyd meervoud". Een tenslotte een deel van het cc mentaar van TROUW: „Het zal wel zijn dat by Rome hereniging terugkeer moet betekenen. Wij hebben ook altijd gesteld dat er voor hereniging iets fun damenteels bij Rome moet veranderen. Het oecumenisch gesprek heeft daarom zin omdat men daarin ook over de fun damentele bezwaren die men over en weer tegen elkaar heeft kan spreken. Het ongenuanceerde requisitoir van prof. Rogier past niet in de sfeer van zulk een gesprek. Wij begrijpen dat ook vele rooms-katholieken daar niet gelukkig Mr. Groen bij afscheid soc. zaken benoemd tot officier O.N. Mr. K. Groen, tot voor kort directeur afdelingschef aan het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, is gis-, teren by zyn afscheid benoemd tot offb cier in de orde van Oranje-Nassau. nister G. M. J. Veldkamp, reikte hem deze onderscheiding uit tijdens eer scheidsrcccptic. Mr. Groen, tot 1 hoofd van de hoofdafdeling publiek rechtelijke bedryfsorganisatie en onder nemingsraden, is onlangs benoemd tot voorzitter van de raad van beroep en van het ambtenarengerecht im Arnhem zullen gaan kosten. Daarby is dan inbe grepen de aanleg van de pier, waarmee ongeveer drie ton zal zijn gemoeid. (Deze berekeningen werden echter in 1963 maakt zodat het redelijkerwyze aar nemen is dat de prijs per bungalow nog zal stijgen, red.). Omdat de bungalows boven het water worden gebouwd hoeft geen rekening te worden gehouden met de aankoop HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur (5 S Sm IS ZS Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limb. Stockh. Oslo Kopenh. München Zürich Genève Locarno h. bow onbew 15 13 0.2 19 12 0.3 rindstil 21 10 vrindstil 20 8 raw i 21 3 v 1 20 10 iw 5 26 14 vindstil 26 9 Madrid Mallorca Lissabon De 22-jarige J. H. Louwerse uit Schie dam, wachtmeester by de koninkiyke landmacht, gelegerd, te Amersfoort, was gisteren op slag dood by een aanrijding op de Amersfoortseweg te Huis ter Heide (gem. Amersfoort). Hy wilde met zyn personenauto een vrachtautocombinatie inhalen en kwam daarby frontaal in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto met aanhangwagen. Televisiethriller vanavond De spelkost welke de VARA van avond op het televisiescherm heeft gezet zal sommige kijkers wellicht wat zwaar op de maag liggen: men zij dus van tevoren gewaarschuwd. Het is een thriller met de nodige Peter Aryans is de journalist Frame, die er op uit is. zich fiks voor te doen als een succesvolle verslaggever, maar in feite een zielige mislukkeling is, die nu maar hoopt zyn toekomst te verze keren door een opwindend verhaal voor zyn krant te kunnen veroveren. Verder zien we Jan Teulings als in- soannim? maar bovendien nogal specteur Dyke, die er het zyne van spanning, maar oovenoien nogai jQhn Lanting als diens onderda- hard en rauw van humor, alleen al nige assistent en Hetty Berger als door de merkwaardige hobby van siinn's hospita, mevrouw Purvis. de hoofdpersoon Albert Slinn: het Enfin, u kunt het vanavond allemaal verzamelen van foto's en berichten ^"d'NCEV-rïllo'hov'm h«! over moordenaars. gemoedelyke vossenjacht, de AVRO De lange titel, welke de Britse auteur ZOrgt voor heel goede radiomuziek en Leon Griffiths aan dit spel dat nog 0p het tweede televisienet is er niets geen uur duurt, heeft gegeven, slaat op te doen. die hobby: „Raspoetin was een aardige oude man", heet het geval. iiiniif lil Wanneer men nu bedenkt, dat Ras- UOmmenwar1 poetin in werkelykheid een door alles heel op macht beluste bedelmonnik was, die toegang t<H het Czaristische pa- rtiET televisieprogramma van leis had, omdat hy de kroonprins van NCRV gisteravond besfond trel uit diens bloederziekte zou kunnen gene- een wonderbaarlijk mengelmoesje van door gebeden en handoplegging, onderdelen. Het was bepaald geen ge heel dat alle kijkers tegelijk aan de beeldbuis hield. Men kon er integen deel in grasduinen: het ene onderdeel zal deze, het andere gene hebben ge- Het programma was over het geheel wat zwaar op de hand. De start van de Franse filmserie over de geschiedenis maakt, dan krijgt men alvast door dere vooma"«tök titel een klein inzicht van de rare liet- noalbeellfen uit de oorlof '14— iS en de hebbery die Albert Slinn er op nahoudt, voorlopig laatste aflevering van Pi Een wand van zijn kamer hangt vol Scheffers „Pas pepersf" begon met met foto's van schurken en moorde- rauwe herinneringen aan de tweede naars, en over al deze personen, al dan wereldoorlog. niet nog in leven, heeft hy een uitge- De documentaire over het boeddhit- sproken mening, maar „Raspoetin me bood hoogst interessante maar vrij hangt in het midden, hij was zo'n aar- academische informatie. In feite is een dige oude man", zegt hy tegen een jour- g0ed half uur veel te kort om een nalist die hem komt bezoeken om een reële indruk van een zo gecompliceerde prachtig, sensationeel verhaal voor zyn en oos(ers wijsgerige godsdienst te krant te horen. .Voor mij is Mj altijd men moet dan wel een soort held geweest. Gekke kop cc„ gecomplu.e„d e„ daardoor ^De' journalist'frame weet eerst niet ^ioo» Later goed raad met deze ontboezemingen van Slinn, die hem heeft uitgenodigd. r" komt nog meer. dat hem baast: Slinn wil hem een moord beken nen, die hy heeft bedreven. Maar alvorens Frame het verhaal kan publiceren, moet Slinn natuurlyk eerst zijn gearresteerd en officieel zyn be schuldigd van de moord. evenwel treffend bij aan. Intussen hoorden wij echter nog een uitstekende muzikale voordracht van de Argentijn se gitarist Eduard Falu. In de rubriek ,,Memo" werd ook al veel en zwaarwichtig gepraatmhar de heer Van der Post van de Nederlandse Iconsumentenbond trok toch eventjes meisje van lichte zeden het slachtoffer flink aan de bel met zijn advies aan zou zijn. Dus gaat men naar de politie, de huisvrouwen, om maar eens in waar de doorgewinterde inspecteur koopstaking te gaan tegen de hoge Dyke zich niet direct zo enthousiast be- rundvleesprijzen. Dat zal de huiskamers toont: hij heeft niet zoveel op met men- wel eventjes hebben wakker geschud sen die zichzelf min of meer opgewekt mochten er ogen geloken zijn bij het als misdadiger komen voorstellen. hooggeleerde economische betoog over Vanzelfsprekend loopt het niet alle- flexibele spaargelden! maal zo af als het van tevoren zou Wat dwaze vrolijkheid brachten de lyken. Het karakter van Raspoetin en uhimiuï. de merkwaardige woorden, welke Slinn Arnor,. degenen die aan hem wydt spelen een belangrijke d,f in Amerika hoog geprezen feuiUe- rol in de ontwikkeling van het verhaal, ton m'nnen. alsmede de. tweede helft dat voornamelyk onomwonden en si- vas Opperst waarin Rocco Gra- nister is, omdat het de spanning van "a een Duitse smartlap kweelde en een thriller in de huiskamers moet de l°noe zoon van Toby Rix een van brengen. Hoe het dan wél afloopt en echo's topzwaar cowboyliedje ten bes- welke verrassingen de schrijver in fc QafPapa Rix was er zelf ook: hij petto heeft, moet u vanavond zelf zien, als u plezier hebt in het kijken naar dit spel. Het Is Cor van RUn, die de nogal ver knipt lykende figuur van Albert Slinn speelt en deze acteur heeft zijn sporen maakwerk verried, wel verdiend met het ten tonele voe ren van vreemde rollen. Hy weet, hoe hy louche en sinister moet doen om het publiek lekker te laten griezelen en dat zal hy vanavond beslist niet na laten. deel aan de Beatles-verering met een knappe parodie. Het koor Sweet Sixteen deed in enthousiasme niet voor hem onder in een nieuw Beatle-liedje Mies Karsemeyer, dat wel een tikje vanavoni Biief aan de Kamerleden schappij (REM) heeft een door de gedelegeerd commissaris mr. H. J. Minderop ondertekende brief van 15 BINNENLEIDING Voorzeker is pastoor Poncke zaliger de meest zonderlinge zielenhoeder geweest, die ooit in het land van Vlaanderen zyn bedryf bedreef. Nochtans is bij de huidige parochianen van Damme de heugenis aan hem volledig uitge wist. Zy hebben pastoor Poncke vergeten, die van Damme. en minder zijn het de anderhalve f vormende jaren, liggend tussen thans en toen. welke hem in de vergetelheid hebben doen geraken, dan wel de heftige tijden van het he den. Men heeft geen tUd meer in Damme voor het verleden, ondanks de gebrokenheid der stede, nadrukkelijk vermeldend in kerktoren, raadhuis en halle, in huizingen en de bronzen statue van Jacob van Maerlant. de roem van guldende tijdperken. Pastoor Poncke is dood en Damme dood. Pastoor Poncke is dood en men heeft hem begraven op het kerkhof achter de ontzaglijke Lieve-Vrouw. Waèr echter pastoor Poncke werd neergelegd in de aarde, niemand kan het u verklaren. Geen zerk, dragend zyn naam en het jaarcijfer van zyn afreis, valt er te bespeu ren. Toch heeft eenmaal de hem toebehorende zerk bestaan, een naakte arduin zonder naam, jaartal of enig teken gelyk het de uiterste wil van pastoor Poncke vergde: De dood is bedrog, zegde hij en geeft my daarom een lege steen, want daaronder zal niet ik liggen, maar alleenlyk mijn stoffelijke kledije, het ver gankelijk lyf, dat aarde is van de aarde ik zélve. Poncke van Damme. zal verblijven by Ons-Heer in de hemel. Katrijne, zyn dienstmaagd, moet daar koppig /er hebben geweend, doch pastoor Poncke bleek niet te vermurwen. En bovendien, hij zou Katrijne een overwinning niet gaarne hebben gegund. Pastoor Poncke werd door die van Damme gevreesd en bemind, juist gelyk het met God gesteld is. Het hart der Dammenaren lag hem open en bloot en geeneen vermocht het, hem LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme in Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT iets kwaiyxs verborgen te houden Met recht liep pastoor Poncke hier fier op. Wanneer hij vanaf de kansel in de enig bruikbare beuk van het voor driekwart verpuind schip sprak van „Beminde parochianen!", meende hij zulks vol uit, evenals hij het voluit meende, wanneer hij zijn sermoen inzette met: „Dwazelingen, gijI" Men kan bezwaarlijk geloven, dat één der schapen, tenzy de baljuw, pastoor Poncke ooit waarlijk doorgrond heeft in zyn doeningen hetgeen feitelijk niemendal hinderde, genoeg als het was. dat het volk hem zonder voorbehoud als herder aanvaardde. Pastoor Poncke gold een bekwaam herder. Hy heerste, en zelfs de baljuw gehoorzaamde hem. Hij was de ziel van Damme. Wie „Pastoor Poncke" zegde, zegde „Damme" en wie „Dam me" zegde, zegde „Pastoor Poncke". De ziel van Damme is dood. sedert pastoor Poncke verscheidde. Pastoor Poncke was een devoot man, een voortreffelijk priester, een vlijm realist, zo het van node scheen, en een merkwaardig en gril lig filosoof. Als filosoof behoort men hem mo gelyk te voegen bij de sofisten. Neen. beter is het te zeggen, dat hij was een dromer, een dichter en als dichter een süeler. Pastoor Poncke was de dichter (de filosoof) van het schijnlijke. Uit deze houding sproten zyn daden voort. Hij beleefde het schynlijke, het groeide by hem tot een onomstotelyke logische wezen lijkheid, waarvan de consequentie hem menig- werf schade bezorgde. Maar hij leed elk onge rief blijmoedig. Hy erkende de wetten van het spel, hetwelk hy, als het ware passief, speelde met een geweldige ernst en zulks dus geheel anders dan de spotzuchtige Uilenspiegel, van wiens bloed ontegenzeggelyk iets brandde in het zijne. Pastoor Poncke ls vergeten. En toch was hij de man die eens de kansel hebbende beklom men, zijn parochianen vroeg: Ik ben uw leraar, gij kent de zaak, waarover ik u spre ken ga? Neen. mynheer pastoor. Hoe zou ik u dan, gaf Poncke ten antwoord ene zaak ontwikkelen, waarvan gy geen begrip hebt? en hij daalde de kansel af en begaf zich ter sacristy. Even nadien verscheen hU weerom, besteeg het gestoelte en vroeg: Weet gij, beminde parocianen. hetgeen ik u te zeggen heb? Wy weten het! riep een listigaard. Doch pasr toor Poncke bescheidde: Wat zal ik dan moeite doen u iets te ont-dekken wat u reeds bekend is! en hy verliet andermaal de kan sel om na luttel tyds er terug te keren en thans te vragen: Wept ge, parochianen van Damme, waarover ik uc te spreken heb? We der klonk de stem vaA de sluwaard van zo even: Mynheer pastoor, sommigen weten het, anderen niet. Welaan, sprak pastoor Poncke, dat zy, die het weten, het dan be- rcihten aan hen, die het niet weten! en hij beëindigde de zondagsmis zonder preek. Uit vergeelde papierbladen, bedekt met het schrift van een onwennige hand, de hand van een boer uit de zestiger jaren, is de gestalte van pastoor Poncke tot my gekomen, en die van Katrijne, de maarte, en die van de ezel Socrates, en de gedaante van de Dammenaren ademend onder Poncke's regime. En ik heb mij tot schrijven gezet. Ik heb veel geglim lacht onder de arbeid. Ik heb die arbeid vol tooid. Ik bied u het boek van pastoor Poncke van Damme in Vlaanderen. DE SCHRIJVER (Wordt vervolgd) pagina's plus bijlage gezonJden aan de leden van de Kamers der Staten-Ge- neraal en afschriften ervan aan de ministers, staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. De REM verzoekt de Kamerleden er bij de minister op aan te dringen, dat het wetsontwerp „installatie continen taal plat" wordt teruggenomen, al thans er hun stem aan te onthouden. In de brief staat onder meer, dat het wetsontwerp „voorzieningen ten aanzien van installaties op het onder de Noordzee gelegen deel van het continentale plateau in strijd is met het verdrag inzake het continentale plat, aangezien dit verdrag met opzet de souvereine rechten van kuststaten indamt tot uitsluitend explo ratie en exploitatie van natuurlijke ryk- dommen van het continentale plat". Het wetsontwerp dient volgens de brief in de vorm van een Rykswet te worden gegoten. Dit wetsontwerp raakt door zijn exterritoriale werking niet alleen Neder land maar ook de andere rijksdelen over zee. Het gehele Koninkryk treedt volken rechtelijk als eenheid naar buiten. Om deze reden is volgens de R.E.M. het ver drag dan ook na zes Jaar nog steeds niet door de Nederlandse regering aan het parlement ter goedkeuring voorgelegd. Aangezien het verdrag inzake het con tinentale plat ten grondslag ligt aan het wetsontwerp, dient eerst het verdrag door het parlement te worden goedgekeurd alvorens het wetsontwerp in behandeling kan worden genomen, meent de R.E.M. die ook vindt, dat het parlement een op gaaf kan verlangen van de wetten, die de ministers willen gaan toepassen op vaste installaties op het continentale plat. De R.E.M. noemt voorts het wetsont werp staatsrechtelijk een monstrum om dat dit aan de ministers bevoegdheid geeft om naar eigen inzicht bestaande Neder landse wetten, die uitsluitend gelden voor het Nederlands grondgebied, exterri toriaal toe te passen. Op de provinciale weg by Oldehwe is gisteren het tienjarig meisje Jantje van Duinen op weg naar 9chool door een personenauto aangereden. Het kind overleed in het ziekenhuis. Ze stak, met haar vyfjarige zusje achterop de fiets plotseling de weg over. Het zusje kon na behandeling in het ziekenhuis huis waarts keren. Hllvi dig bulletin, wekelijkse notities 21.05 Pia norecital: moderne muziek 21.35 Klank- omrankte levens, biografie van groot meesters der lichte muziek 22 30 Nieuws 22 40 Actualiteiten 23.05 Nieuwe gram 23 55 19 50 Fragmenten x (gr) 2030 Radio-Vossenjacht. 2130 Lichte gri irkestmuzlek (gr) 2155 klas* werken 22 30 Avondover- Kerkorgelconcert: Nws en SOS-beriehtc.. denking 22.55 Boekbespreking 23 00 Lich- "«wond 19 30 Als iemand verre reizen doet, le zing 19.50 Tussen de wolken, korte Joego slavische film. NTS: 20 00 Journaal. VARA to.20 Achter het nlcuwB 20 45 Uit 21 10 Raspoetin was een aardige oude man, 22 lpPffl 450j Moderne ktunermuziek. NTS: Programma voor morgen lied 72 Voorpagina, 7 55 "operatie Onbereikbaar 8 00 Nws 8 18 Lichte gram 8.50 Ochtend- gym voor de vrouw 9 00 Te land en te water: een informatief, programma voor weggebruikers 9.35 Water- Morgenwijding. VARA: 10 00 Schoolradio lo7io viooï" piano: moderne muziek 11.00 Nws 1102 1140 Lichte gram 12 20 tzending: Uitzending Meded ten behoeve vai '2 33 Orgelkwartet tuinhout. 'ziek AVRO: 13 00 Nws 13.15 Me- ictueel of gram 13.25 lichte r. d edel in gen. BHS 'berichten 13 30 Licht ensemble met ding: PianoiU1r[. muziek 14 30 Trionfo d'Amore, klai.n- Michelangelo Buonarrotle zijn jong cn dat ls f»jn adverteerders, klankbeeld 16 20 16-30 Voor de Jeugd 17 00 i slot), klankbeeld 18.00 Nws 18.15 Lichte Klank en ruimte (IH 17 30 Voor jonge mcn»_ Amus muziek 18 30 Bèta: nleuws' u., Jazz^romuT dC natuunvc,cnschappen 18 40 7 KRO: 700 Nws 7 -0 Morgengebed 7 15 Ouverture ra^'<l.voor vroe*e mensen 7 55 Overweging Hm M? 8oSJAK1^St kamcrmuriek 8 30 Scl- lige Mis 940 Schoolradio 10.05 Muziek voor oude'r^ «ram Militaire Lichte ziele luistert lezing 12 00 Angelus ult de NATO-landen 12.30 30 Meded ten behoeve van Platennieuws 12.55 lyuwe ij.uw Nws 13.18 Wlsse- Ilcht programma 13.35 Dans- -15^ Pro- !ulnbou< Voor dc monade-orkest uit Boston. ^x,uo Schoolradio 15 30 Voor de zieker ig voor de Jeugd 17 20 Mcl«. Vr - 17 40 Politiekapel uit Parijs 18 10 16 40 Uchl ork«Vnuzfek en TELEVISIE NTS- 17.0018.00 Voor de Jeugd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9