Snnkist Conservatisme blijft de kop opsteken In Seoel heerst staat van beleg Republikeinse partij in een lastig parket Ruby weigert kalmerende middelen Johnson: Amerika is machtiger dan ooit Wilson vindt gehoor bij Chroesjtsjef GEZINSWAS NIET KOKEN? OOK DAN WERKELIJK WITTER! Aantal gevallen tyfus gestegen ERGERLIJKE KNOEIERIJEN VAN ACCOUNTANT DONDERDAG 4 JUNI 190-1 De overwinning van Barry Goldwater Jack Ruby, die Lee Oswald, de ver moedelijke moordenaar van president Kennedy, heeft doodgeschoten, heeft ge weigerd de kalmerende middelen in te nemen, die psychiaters hem hadden voorgeschreven. Het schijnt dat hij bang is vergiftigd te zullen worden. (Van een onzer redacteuren) IDARRY Goldwater heeft zich ontpopt als een uiterst hardnekkig mededinger naar het Amerikaanse president schap. Al tweemaal was men het er in de Verenigde Staten vrijwel over eens, dat hij „uit de running" was. Dat was, toen Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, zonder officieel kandidaat te zyn, met de winst ging striken. Het gebeurde in de afgelopen weken opnieuw, toen de aanhangers van Lodge de Republikeinse kiezers in Californië adviseerden, hun stem bij de voorverkiezingen op de New Yorkse gouverneur Nelson Rockefeller uit te bren gen. Verwacht werd dat Rocke feller zou winnen en dat Gold water definitief uitgeschakeld zou zjjn voor de kandidatuur van de Republikeinse partij. De senator uit Arizona beleef de gisteren echter opnieuw een „come back", zij het dan met een betrekkelijk gering verschil. Hij boekte een over winning, die vérstrekkende ge volgen kan hebben, zowel voor de Republikeinse partij als voor de toekomst van de Ver enigde Staten. Nu de voorverkiezingen achter de (rug zijn, is de grote vraag, of Gold- j water er in de komende weken in zai j slagen, voldoende afgevaardigden achter zich te krijgen om op de Na tionale conventie van de Republikein se partij, die op 13 juli a.s. te San Francisco begint, bij de eerste stem ming al de kandidatuur voor de pre sidentsverkiezingen van november te bemachtigen. Naar berekening zoi nog slechts enkele tientallen stemmen van afgevaardigden nodig hebben om de 655 stemmen bij elkaar te krijgen, die voor het verkrijgen van de kan didatuur noodzakelijk zijn. Nelson Rockefeller En men verwacht, dat de aanhan gers van Goldwater met name in het conservatieve Middenwesten zeer zware druk zullen uitoefenen om hun kandidaat aan voldoende stemmen te helpen. Ook de tegenstanders van Goldwa ter zitten echter niet stil. Zijn c winning van gisteren heeft een grote consternatie teweeg gebracht in matigde Republikeinse kringen, zich totdusver niet zo druk hadden gemaakt over de strijd om de kan didatuur van de partij bij de presi- j dentsverkiezingen van november. Er I zal in de weken, die de Republikei nen nog scheiden van hun Nationale i conventie een ware „Stop-Goldwater"- campagne worden gevoerd. Het eni ge waar de tegenstanders van 'de se nator nog belang in stellen is, voorkomen, dat hij bij de eerste stem ming op de conventie voldoende stemmen op zich verenigt om tot pre- sidents-kandidaat uitgeroepen te wor den. Van ondergeschikt belang is daar bij vergeleken de vraag, wie wel als vertegenwoordiger van de partij bij de presidentsverkiezingen naar voren moet worden gebracht. Hierover valt op dit ogenblik dan ook bijzonder wei- nig te zeggen. De conventie Zou Goldwater geen kans zien, bij I de eerste stemming op de partijcon ventie de vereiste 665 stemmen bij el kaar te krijgen, dan moet worden aangenomen, dat 'hij de kandidatuur neus voorbij zal zien gaan. I Want de afgevaardigden uit de vijf- I tig staten, die Amerika telt zijn al-1 ||leen bij deze eerste stemming gebon- J|den, hun stem op een bepaalde kan- Ij didaat uit te brengen. Bij een twee- Ij de stemming zijn zij dus volkomen vrij, over te stappen op een andere kandidaat. Men ziet dus, van hoe (groot belang de voorverkiezingen in de Verenigde Staten zijn en hoe be- belangrijk de rol is, die de plaatse lijke partijapparaten spelen in de sta ir die voorverkiezingen niet worden gehouden en de partijleiding het voor het zeggen heeft. In de komende weken zullen voor al de Republikeinse leiders in deze staten het zwaar te verduren krijgen. Want ook Goldwater weet, dat deze mensen geneigd zijn, de kant van de „winnende partij" te kiezen Uitnodiging Zoals het er op het ogenblik naar uitziet, is Goldwater bijna niet meer te stuiten. Hij treedt dan ook reeds op, al heeft hij de overwinning al in de zak. Typerend voor de senator is zijn uitnodiging aan Rockefeller, met hem samen te werken om samen de Democraten in november te vterslaan. Hij beseft, dat de New Yorkse gou verneur een formidabele tegenstander is. Ook realiseert hij zich terdege, dat Rockefeller er geen ogenblik over peinst nu niet en straks op de Na tionale conventie van de Republikein se partij niet zich als kandidaat voor het vice-presidentschap Goldwater te laten plakken. Men zalj zich herinneren, dat Rockefeller in 1960 geweigerd heeft, met Richard Nixon samen de strijd tegen de De mocratische sparring-partners Kenne dy en Johnson aan te binden. En Gold water is vergeleken bij Nixon van vier jaar geleden een zeer extreme figuur. Velen vrezen thans reeds, dat een eventuele kandidatuur van Goldwater tot een splitsing in de Republikeinse partij en wellicht zelfs tot een defini tieve breuk aanleiding zou geven. Het is langzamerhand weer een hachelijke onderneming geworden, vooruit te lopen op nog te houden ver kiezingen. Maar het is toch niet te veel gezegd, als we beweren, dat de Republikeinse partij er geen enkel be lang bij heeft, zich door Goldwater te laten vertegenwoordigen bij de presi dentsverkiezingen. Betwijfeld moet worden, of de senator er in zal sia- gen, alle potentiële Republikeinse kie zers achter zich te krijgen. Als hij het in november tegen Johnson zou moeten opnemen, zou hij duidelijk in een nadelige positie verkeren. De Republikeinse partij is al sinds lang een „minderheidspartij", die al leen de meerderheid kan veroveren, als haar kandidaat een groot aantal stemmen in de wacht weet te slepen, die „normaal" naar de Democratische partij gaan. En aangezien de conser vatieven ook in de Verenigde Staten in de minderheid zijn, zouden de kan sen van Goldwater niet hoog aange slagen mogen worden. Rockefeller Hier staat echter tegenover, dat de verdeeldheid in de Republikeinse par tijgelederen op het ogenblik al zo groot is, dat de vraag gewettigd is, of een andere kandidaat dan Gold water er wel in zal slagen, de gehe le ipartij achter zich te krijgen. Een dergelijke situatie werkt bepaald niet in het voordeel van gouverneur Rockefeller, die Goldwater te vuur en te zwaard heeft bestreden bij elke voorverkiezing van enige importan tie. Goldwater heeft vorige week Rockefeller uitgeda-agd te verklaren, dat hij zich achter iedere kandidaat zou scharen, die op de partijconven- tie met de kandidatuur zou gaan strijken. Maar het is de grote vraag.! of dezelfde Goldwater als het er op aan komt de moed kan opbrengen, steun te verlenen aan een kandidaat, die geen Goldwater heet. Dat is liet grote probleem van de Republikeinse partij. En als Goldwa ter inderdaad niet gekozen wordt, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een andere figuur dan Rockefel ler de partij bij de presidentsverkie zingen van november zal vertegen woordigen. Intussen is de golf van conservatis me, die blijkbaar nog steeds over de Verenigde Staten rolt, een bedenke- Zo vader, zo zoon T\EZE man met dat hakenkruis op zijn arm is de tweede zoon van de beruchte Adolf Eichmann, die in Israël terecht is gesteld, omdat hij zes miljoen joden de dood heeft ingejaagd. Maar deze 24-jarige Horst Eich mann verklaart nu vol trots, dat hij lid is van de Argentijnse nazi-partij en dat zijn vader een martelaar is van het nationaal- socialisme. Horst Eichmann had in Buenos Aires de pers speciaal bijeengeroepen om deze tartende verklaringen af te leggen. sinaasappelen grapefruit wettig gedeponeerd Act iafyUfdte frwit tet tvetetd uit @alifrviHie Ook SU.NKIST citroenen - boordevol vitaminen - zijn thans volop verkrijgbaar. Vertrouwen in toekomst Opsomming van feiten Geregelde topconferenties Geen wapens naar landen Middenoosten Op een persconferentie in Mos kou heeft de Britse socialistische leider Harold Wilson geregelde topconferenties voorgesteld van wereldleiders in de VN wanneer de algemene vergadering in het najaar bijeenkomt. Wilson merkte op. dat topconferenties i het verleden grote gebeurtenissen wa rn, die hoge verwachtingen hadden ge- Barry Goldwater lijk verschijnsel. Zaterdag schreven we nog dat de scheidingslijn tussen conservatisme en liberalisme in de Verenigde Staten aan het vervagen is en dat men zich pas zorgen over dit conservatisme gaat maken, als het extreme vormen gaat aannemen. ,.De extremisten hebben", zo schrijft André Maurois in zijn boek over Amerika, „echter niet lang het oor van de natie". De uitslag van de verkiezingen in Californië is gelukkig nog niet het laatste woord in de verkiezingscam pagne. Eerst komt de Nationale con ventie van de Republikeinse partij bijeen. En dan moeten in november de echte verkiezingen worden gehou den. Er is nog geen reden om te wanhopen. En daarom zullen de komende ontwikkelingen niet alleen in de Ver. Staten, maar ook daar buiten, met grote belangstelling wor den gevolgd. Moderne stoffen Ook die werkelijk witter gen. Sprekend over zijn drie dagen van be sprekingen met premier Chroesjtsef en andere Russische functionarissen, zei Wilson, geen grote ontwikkelingen te verwachten op internationaal gebied vóór de Britse en Amerikaanse verkiezingen in het najaar. Wilson heeft Chroesjtsjef in het geheel elf voorstellen gedaan. Nog enkele hier- -ï Een wereld-conventie op grond waar- -1- van alle landen hun burgers verbie den andere landen te helpen bij de ver vaardiging van kernwapens en raketten. -erbod op de particuliere handel in wapens, in het bijzonder „tweedehands wapens". In Aberdeen Het aantal personen dat in de Schotse plaats Aberdeen In het ziekenhuis is op genomen wegens tyfus bedroeg gisteren 301, hetgeen een toename van 30 in de afgelopen 24 uur betekent. Van dit aantal zUn 262 personen defi nitief lydend aan tyfus terwijl men ver wacht dat van de overige 3!) gevallen de meesten zullen blijken tyfus te hebben wanneer de resultaten van het medisch onderzoek bekend zullen zijn. President Johnson heeft giste-! Als de toename van het aantal perso- „on Vpu, T nndnn verklaard fi tt i nen dat met t3rfus besmet raakt op deze; ren in New London verklaard L-yze 20U doorgaan zal de epidemie spoe- de VS hun parate nucleaire macht in de afgelopen drie jaar twee-en- een-half maal hebben vergroot. In een toespraak tot gegradueerden van de Amerikaanse Kustwachtacademie zei hij dat de Amerikaanse macht ster- ker is dan die van welke tegenstander of combinatie van tegenstanders ook. Hij kon met vertrouwen voorspellen dat deze kracht sneller zal blijven groeien dan die van alle anderen. De V.S. hebben voorts hun vermogen vergroot tot een strijd op kleinere schaal. Degenen die elk probleem willen beantwoorden met kernwapens geven geen blijk van moed maar van snoe verij, niet van wijsheid maar van een baldadig geringschattende houding je gens het voortbestaan van de wereld en de toekomst van het menselijk ras, al dus de president Amerika heeft duizend volledig be wapende intercontinentale ballastische raketten en onderwaterraketten van het type Polaris, gereed om terug te slaan ingeval van agressie. De Sowjetunie heeft er veel minder en geen enkele die gereed is om onder water te worden gelanceerd, zo vervolgde hij. (De Sowjet unie heeft zelf melding gemaakt van het afschieten van onderwaterraketten!. De president zei verder dat de V.S. meer dan 1.100 strategische bommen werpers hebben. Daarentegen kan de Sowjetunie slechts minder dan een der de van dit aantal uitsturen naar doelen in de V.S. In de afgelopen drie jaar hebben de V.S., wat de conventionele wapens betreft, hun gevechtsklare divi sies met 45 procent vergroot. Hun kracht in de strijd tegen ondermijning en guerrillatactiek is eveneens toegenomen, aldus president Johnson. Een passagierstrein van de Newyorkse ondergrondse is woensdag in de tunnel van Brooklyn op weg naar Coney Island ingereden op het achterste gedeelte van l een werkwagen en ontspoord. Volgens de politie zijn 25 personen gewond, van wie geen ernstig. omvang die van 1937 overtreffen, toen 344 personen aan de ziekte leden. Het hoofd van de geneeskundige dienst van Aberdeen dr. Ian Macqueen is van mening dat de epidemie is veroorzaakt door een blik corned beef, maar hij weet niet zeker van welk merk. Er bestaat een verschil van mening tussen de Britse regering en dr. Mac queen over de herkomst van het blik vlees. Dr. Macqueen heeft de bevolking aangeraden twee merken ingeblikt cor ned beef te vermijden. De Britse regering heeft maatregelen genomen om de voorraden cornéd beef van bepaalde merken te achterhalen maar dit houdt niet in dat de regering van mening is dat de epidemie zou ziin veroorzaakt door een blik van dit merk. de maatschappelijke en econo mische vooruitgang. De Britse socialistische leider is van mening, dat Russische instemming met een overeenkomst om de verspreiding van kernwapens te- stuiten afhankelijk is van de omstandigheid, dat het Wes ten zijn plan opgeeft voor een kernvloot met een gemengde bemanning. Wilson vindt verder, dat de stimulans die is uitgegaan van het vorig jaar ge sloten gedeeltelijke kernstopverdrag in Moskou grotendeels verloren is gegaan initiatieven nodig zijn. Voor de Zuidkoreaanse hoofd stad, Seoel, is gisteravond door president Park Tsjoeng de staat van beleg afgekondigd nadat eer der op de dag een 10.000 studen ten hadden betoogd voor het af treden van de president, zoals zü de laatste tijd al meer hadden gedaan. By gevechten met de po litie werden 400 politiemannen gewond, van wie 72 zwaar, zes politiebureaus werden geplun derd. Prachtig wit wasgoed aan de lijn! van oudsher de harlewens van elke huisvrouw. Het is de kroon op haar werk: of zij nu gewend is haar was te koken, of het sop te maken met heet water zo uit boiler of geiser. En zij kan hoe zü ook wast nu beter dan ooit terecht bij OMO. Nu OMO vernieuwd is. nu de waskracht is ver groot, kan het kiezen van een wasmid del voor niemand meer een probleem zijn. Vernieuwde OMO geeft immers onder alle omstandigheden een wa. werkelijk witter isJa. ook als die was niet gekookt wordt. Want ver nieuwde OMO wast witter bü elke sop tempera tuur. Bovendien is het bij zonder geschikt voor het wassen van nylon en andere moderne stoffen. Ook die worden werkelük witter. Daarom kan van OMO met recht worden gezegd, dat het een compleet wasmiddel Kooksters en niet-kooksters zullen even enthousiast over zün. ht eea doafce hy voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Twee personen zijn omgekomen 13 gewond toen woensdag de passagiers-! trein van Manchester naar Leeds in botsing kwam met een stilstaande goe derentrein op het station van Bradford. De twee slachtoffers zijn de machinist van de diesel-passagierstrein «n «en van de passagiers. I Parijse nozems, die „blouson noirs" worden genoemd, hebben gister avond het optreden van de Amerikaanse rock en rollzangcr, Little Richard in de Olympia music hall verstoord. Bij een scher mutseling met de politie, waarbij de jongelui ge bruikmaakten van fiets- kettingen en haken, werd een agent gewond, ter wijl er 55 stoelen werden vernield. Volgens de po litie droegen enige van de „blouson noirs", die de zaal binnendrongen, armbanden met een ha kenkruis. Little Richard moest zich met een hand doek beschermen tegen zijn hysterische vereer ders. De middelbare school van Agrigento, Sicilië, wil het dagboek van An ne Frank als studieboek voor de geschiedenis in voeren. Het is de bedoe ling dat het dagboek be studeerd zal worden door de leerlingen van de der de klas. De stad Bern, Zwitser land, telt thans elf klok- ketorens en 46 electrische straatklokken, waarvan een groot aantal reeds meer dan dertig jaar in dienst is en geleidelijk vernieuwd wordt. Het gemeentebestuur van Londen heeft het par- keergeld voor particuliere voertuigen in het centrum van de stad verhoogd van een halve tot een shilling (50 cent) per uur. In de luxueuze wij ken zal voortaan in- plaats van een halve shilling twee schilling per uur worden betaald. I Ten behoeve van de vakantiegangers in Zuid- Limburg zullen in de zomermaanden in de ge reformeerde kerk van Maastricht aan het Sterre- plein iedere zondag om 10.15 uur en om 17 uur kerkdiensten worden ge houden. In Valkenburg zullen tot en met de eer ste zondag in september in de schouwburg, dr. Erensstraat gereformeer de kerkdiensten worden gehouden. Zij zullen aan vangen om 10 uur en om 16.30 uur. „Zoon een verkrampte statuszoeker In de geruchtmakende Plasti- conam-zaak heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteravond tegen C. senior drie jaar gevangenisstraf geëist. De zoon, C. junior, hoorde twee jaar tegen zich eisen met aftrek van het jaar voorarrest, dat hij heeft moeten doorbrengen. De officier achtte het bewezen, dat zij tezamen de cultuurbank voor 1.3 mil joen gulden (waarvan 4V< ton ten laste was gelegd) hebben opgelicht. Ook ston den voor de officier drie gevallen vast van in vereniging gepleegde verduiste ring van een aantal machines. Deze ren nog niet afbetaald dan wel reeds als onderpand gegeven als zekerheid leningen aan twee geldschieters cn een fabrikant voor geleverde goe deren overgedragen. Verder is van C junior valsheid in ge schrifte bewezen (knoeierijen in de boek houdingen van de N.V. Glasindustrie J. Murkoster en van de Algemene Commis- e. beide in Den Bosch gevestigd). Van dc zoon is het vervalsen van een factuur bewezen, aldus de officier, voor zogenaamde geleverde jassen en ver duistering van deze jassen ten nadele de Cultuurbank. boten en een paard. HU kocht nog. na dat op 4 december 1962 Plasticonam failliet was verklaard, een klein aan tal dagen daarna voor 15.000 aan an tiquiteiten. Bij zy n eis tegen C senior zei de offi cier er sterk rekening mee te houden dat deze zich als Niva-accountant sedert 1943 (de officier doelde daarbij op een oude nietvervolgde affaire) aan wat hü noemde de meest ergerlijke knoeierijen heeft schuldig gemaakt De officier sprak JHHI door en door perfide karakter van de fraudes. C senior is als accountant be- :ig geweest met het kaalplukken Chaos In zijn ruim anderhalf uur durend re quisitoir. merkt de officier op. da: de lange duur voordat de zaak ter zitting is gekomen een gevolg was van de admini stratieve chaos bij Plasticonam en de houding der verdachten. De Bossche af faire gaf bovendien extra uitbreiding aan het onderzoek. De officier had negen ge varieerde feiten in zün dagvaarding op genomen om, naar hij zei. de stelselma tigheid aan te tonen, de systematiek, le knoeierijen. Vooral omdat verdachten een houding innemen van de prins geen kwaad te weten. De zaak met Plasticonam is, vol gens ben, alleen maar misgelopen, om dat dc weersomstandigheden tegen wa- Maar in de herfst van 1961, aldus de officier, was de nylonjas de plastic regenjas al aan het verdringen. „Wy hebben te maken met een conglomeraat van slinksheden om dc Cultuurbank te bewegen geld te geven." Tot de hele boel bUna failliet ging zUn verdachten blUven geen vnl|tje aan de De studenten eisen het aftreden van president Park Tsjoeng amdat deze de politiek van de regeringspartij, Kim Tsjong Pil, steunt. Deze laatste wenst hervatting van de diplomatieke betrek kingen tussen Japan en Zuid-Korea. waartegen de studenten fel gekant zijn. Rond 500 studenten zijn nog steeds hongerstaking geringspolitiek. De politieke activiteit en het werk van de Nationale vergadering zullen gewoon doorgaan. Onmiddellijk na de afkondi ging van de staat van beleg maakten parachutisten een einde aan een zitde- monstratie van 1.500 studenten vóór het Congresgebouw. Politieke waarnemers in Seoel verklaarden dat de tonelen van woensdag overeenkomen met die van vier jaar geleden toen de studenten in opstand kwamen en het regime tallen studenten door prikkeldraadver sperringen rond het Congresgebouw heendrongen, op wacht staande politie mannen tegen de grond liepen en de terreinen van het Congresgebouw op stormden. De politie, die met traangas granaten had ingegrepen, kon de vloed- Eolf niet meer keren en moest de hulp iroepen van valschermjagers en mili taire politie met bajonet op het geweer. Ook in de buitenwijken van Seoel kwam het tot bloedige botsingen. Gtaaj van beleg werd afgekondigd ondanks de raad van de Amerikaanse ambassadeur, dit niet te doen. De Demo cratische partij, die in de oppositie is, deed woensdag een beroep op president Park af te treden om dc weg te effe- nieuwe verkiezingen voor het ij de Nationale verga- presidentschap U.. w dering. Er zouden twee commissies moeten worden gevormd die een tus sentijdse regering onder leiding van een onafhankelijke figuur zouden moeten kiezen. Generaal Park maakte drie jaar geleden met een militaire staatsgreep een einde aan de gekozen regering van ae Democratische partij. volhouden dat lucht Met betrekking tot de Bossche affaire, ;i de officier, dat fcoewel in 1954 het de partement van justitie een einde ~aag|| was. Verdachte heeft, volgens de offi cier paniekerig zitten cyferen om de fraudes te kunnen voorkomen. C heeft sedert 1954 zo intens met Murkoster (voorzitter van de Algemene Commissie) samengewerkt dat hij precies wist wat er aan de hand was. Door middel van valse boekingen heeft men een deel van de geldmiddelen van genoemde commissie in de wacht weten *- slepen. Voorts sprak de officier nog sr wat hij noemde „het gesol met de frater-surveillanten van het instituut Huize de La Salle die een extra salaris ontvingen, doch dat dan weer terugstort ten, denk-—w' u-4 J- - instituut zakken. Het betrof hier een bedrag van 430.000 dat verdwenen is, aldus de officier. Ver dachte heeft volgens hem natuurlUk ook jebiedwll spelen. Hti wis iooit op I commissie maakte, C toch ruIli. v"oor'de "U" "isarvin johid. Dese extr. eigen gewin uit maar sloeg enorme commissie kon doorwerken via de NV l salarisbetaling zou zUn geschied om meer bedragen stuk, bad een dure auto, drie Glasindustrie waar hij ook accountant subsidie te krijgen. s tegenwoordig vaak ziet. Een man die j samenwerking met C senior in zijn kw: coute que coute de blg-boss op zaken- j liteit van accountant van de algemene maakte. C toch rustig

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5