Zonnige ontvangst voor Lengede-gasten Katwijk Geredden willen nu weer graag de schacht in „Diaconaal jaar* en ongehuwde moeders vroegen aandacht Sollicitatiemogelijkheid voor predikanten kreeg geen grote instemming NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 JUNI 1964 ..Nu verder graag rustig aan het strand AKè-I] hi (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK AAN ZEE De gasten uit Lengede is gisteravond bij Musica een schitterend onthaal bereid. Er was heel wal belangstel- J ling. Met alleen van de zijde der Katwijkers, maar ook van de bin- j j nen- en buitenlandse pers. De fotolampen flitsten en de camera's van film en televisie snorden. Ontroerend was het uitstappen van de ge- heel in het zwart geklede jonge weduwen met hun kinderen. Zij l glimlachten toen vriendelijke handen hun kaasjes en bloemen aan- 5 reikten. De meeste aandacht trokken natuurlijk de zeven geredde mijnwerkers, die geroutineerd de aanwijzingen van de fotografen opvolgden. der geredde mijnwerkers, zeiden ons, dat zij moe zijn van de vele vragen hun in de afgelopen maanden gesteld. Toch is men pers en televisie dank baar voor de aandacht aan de ramp besteed. Daardoor is veel medeleven In Musica werd het gezelschap begroet door loco-burgemeester H. P. Bloot. Wet houder mr. J. van der Plas, die met VW- directeur Chr. Verplancke en de heer «J van Rijn als reisleider had gefungeerd, hield een korte toespraak, beurtelings in het Duits en Nederlands. Mr. Van der Plas sprak de wens uit. dat de mijnwer kersgezinnen na hun smartelijke erva ringen. in Katwijk een periode van rust zal zijn beschoren. Wij hopen, dat het weer dermate gunstig blijft, dat praktisch elke dag aan het strand kan worden door gebracht. Voorts richtte de wethouder- VW-voorzitter woorden van dank tot al len, die door hun medewerking de Kat- wijkse jnvitatie mogelijk hebben ge maakt. Mijnlamp De heer Arendts, procuratiehouder van het mijnbedrijf, vertolkte de dank van de gasten, die uit de vele uitnodigingen die van Katwijk hebben gekozen, omdat men in Katwijk niet alleen aan de geredden had gedacht, maar ook aan de nabestaan den. De heer Arendts bood mr. Van der Plas een mijnwerkerslamp en een insigne aan. De heer Bloot ontving eveneens een insigne en een wandbord met het wapen van Lengede. Hierna gebruikte men gezamenlijk de warme maaltijd, aangeboden door de eigenaar van Musica. Na het eten werden de gasten begeleid door hun gastheren naar de hotels en pensions gebracht. Zoals wij gisteren al schreven, is het de voornaamste wens van de mijnwer kersgezinnen zoveel mogelijk met rust te worden gelateji. Men is nu al zo vaak be naderd door de vertegenwoordigers van de publiciteitsmedia, dat men er beu Heinz Kuil en Rudolf Wiese, twee Het mijmverkersbeeld dwt vlak bij de rampgroeve in Lengede staat. Er was een aparte bloemengroet voor de geredde mijnwerkers uit Lengede, gisteren bij de aankomst in Katwijk. Van links naar rechts de heren G. Hanusch, H. Kuil. H. Luebke. E. Pohlai. D Riechey en R. Wiese. De zevende geredde staat achter de bloemenmeisjes en is niet zichtbaar. ontstaan. Eén van de gunstige gevol gen van de grote publiciteit is, dat de weduwen nu een inkomen genieten, dat groter is dan toen hun mannen nog leefden. Dat kan het gemis natuurlijk niet vergoeden, maar als men in zulke droevige omstandigheden nog finan ciële zorgen heeft ook, dan is het leed helemaal niet meer te overzien. De weduwen hebben, afgezien van hun maandinkomen, een flink geldsbedrag ontvangen, waarvoor zij een eigen huis kunnen kopen, wanneer straks de dienst woningen moeten worden verlaten. De geredde mijnwerkers waren bijzon- De lange reis maakte hongemg. Jn Zevenaar aten de mijnwer- kersgezvnnen met smaak brood jes met worst. der goed te spreken over Nederland. De e bloemen die zij in het ziekenhuis ontvingen, kwamen hier vandaan. Van de hun toegestuurde brieven was dertig procent uit ons land afkomstig. De heer Kuil dacht deze hartelijkheid van de Hol landers te kunnen verklaren uit het feit, dat zij door hun strijd tegen het water beter dan vele andere volken weten wat een ramp betekent De heer Kuil vertelde verder, dat van de geredde mijnwerkers er zes weer werken, zij het bovengronds. Zij zelf zouden wel weer in de schacht willen afdalen, maar dit' stuit op grote tegenstand van hun vrouwen. ,,Toch komt er een dag, dat wjj opnieuw naar beneden gaan. Voor de echte mijnwerker is het bo vengrondse werk bij de mijn veel te gebonden. Dat houden wjj niet uit". Mijnwerker Wiese deelde ons mee, dat van elf omgekomenen de stoffelijke res ten nog niet zijn geborgen. Er is geen kans. dat deze lichamen ooit nog naar- boven kunnen worden gehaald. Boven de plaats waar zij zich bevinden, zal een gedenkteken worden opgericht. „Dat wij onze kameraden moesten ach terlaten, was het ergste van alles. Wij zaten vlakbij hen, maar wij konden hen niet helpen. Zelf hadden wij ons trou wens reeds met de dood verzoend. Aan vankelijk hoopten wij nog op redding, maar later gaven wij de moed op. Dat men ons ten slotte toch heeft gevonden, is een groot wonder. Wij zijn als uit de doden teruggekeerd. Onze dankbaarheid is niet onder woorden te brengen. Maak in uw krant vooral melding van onze er kentelijkheid jegens de Nederlanders in het algemeen en de Katwijkers in het bijzonder. Wij willen nu graag weer een gewoon leven gaan leiden, zonder publi citeit en zonder te worden aangegaapt. maar altijd zal ons bijblijven de spontane hartelijkheid van uw landgenoten onder vonden". Tevreden De Katwijkse VW kan tevreden zijn over het resultaat van haar initiatief. Er is hard voor gewerkt om de organisatie tot in de puntjes te doen kloppen, maar gisteravond hadden een vermoeide mr. Van der Plas en Chr. Verplancke eer van hun werk toen zij de vele dankbare han den drukten. Vermoeid maar voldaan waren ook de heren D. Beuk, L Beuk jr., C.JSlewe en S. Dijkstra, die de bussen hadden be stuurd. en A. J. Houwaard, C. van Duijn. en D de Vreugd en mejuffrouw M. S. N. Venvijmeren van de Katwijkse Rode- Kruiscolonne Deze mensen waren dins dagavond vertrokken en kwamen woens dagmorgen in Lengede aan om praktisch meteen terug te rijden. Zij hadden geen ogenblik nachtrust genoten, maar des niettemin kweten zij zich vol opgewekt- hell van hun taak. Prettig was, dat het weer bij de aan- De heer Arendts vertolkt de dank van de mijnwerkersgezin nen. Hij heeft zojuist mr. Van der Plas (links) een mijnwer kerslamp aangeboden. Wethou der Bloot (rechts) krijgt een wandbord met het wapen van Lengede. Voor de weduwen met hun jon ge kinderen is het goed eens een weekje echt wit te zijn. komst zo mooi was. De zon scheen en bij de rit door de gemeente kregen de gasten een goede indruk van Katwijk. De meesten hadden nog nooit de zee gezien en toen de bussen de Boule vard opdraaiden, hoorde men dan ook uitroepen van verbazing en bewonde ring. Direct na de officiële ontvangst liepen de geredde mijnwerkers zelfs naar het strand om des te meer te ge nieten van de prikkelende zeelucht. Zij keken naar de ondergaande zon. Zeven maanden geleden toen zij in het holst van de aarde verkeerden en alle hoop hadden opgegeven, droomden zij er niet eens meer van dit voor ons zo al ledaagse schouwspel ooit nog te zullen zien (Advertentie) VERBOUWINGSUITVERKOOP Tientallen werkelijke koopjes, horloges, klokken, sieraden, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 Hoe Leiden spaarde LEIDEN In mei werd bij de Leid sche Spaarbank ingelegd f 4.140.287,41 er terugbetaald f 2.962.227.15. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 558 en het aan tal afbetaalde boekjes 304. Op 6.413 re keningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd f 187.775.25 bijgeschreven. Er werden 1.315 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 44.085,98. Het tegoed der 56.740 in leggers bedroeg aan het eind der maand f 61.847.623.62 Leiden i in de faculteit der godgeleerdheid de he< N van Egmond (HaarletB| afschrift luidt: „Consequer ïrlstei der Brugghen" Promotor was prof. dr. J N Bakhuizen van den Brink. LEIDEN Het dagelijks bestuur van de Kath. Staatkundige Studiegroepenfede ratie (secr. Oude Rijn 152. Leiden) is voor het tijdvak 19641965 als volgt sa mengesteld: M. J. D. A. Hanssen, J. G. W. Simons, R. J. J. van Beek, resp. voorzit ter, secretaris en penningmeester. Oud-padvinders beramen zich over vormgeving LEIDEN Tjjdens de vergadering van de kring Rijnland van de Broederschap van Oud-Padvinders(sters) heeft voorzit ter W. A. Kosten verslag uitgebracht van zün bezoek aan het landelijk week einde te Assen. Hieruit bleek, dat men zoekt naar een nieuwe vormgeving van de O.P.V- ten aanzien van werkzaamhe den. ceremonieel, lidmaatschap en contri butie. een levendige discussie over dit onderwerp kregen de leden opdracht hierover op de volgende bijeenkomst suggesties naar voren te brengen, daar kring Rijnland volgend jaar als gast heer hoopt op te treden tijdens het lan delijk weekeinde. Aan hert einde van de bijeenkomst deelde de heer Kosten nog mee. dat een lid vam de kring heeft gezorgd voor bedden voor het komende kamp van de Klaverbladkring, de kring van invalide oud-padvindsters. Vrije zaterdagen in rayon Katwijk DEN HAAG Het bestuur van het Landbouwschap heeft voor 1964/1965 het aantal vrije zaterdagen voor dc t u in - bouwarbeiders in het rayon Katwijk vastgesteld op 26, Omdat partijen in dit gebied het niet met elkaar eens waren geworden, moest het bestuur dit besluit nemen. Het had anders aan de hoofdaf deling Sociale Zaken kunnen worden overgelaten. Gediscussieerd werd er niet. Dat be tekende een beetje een historisch ogen blik. Over Katwijk is ieder jaar nog ge sproken, zo zei een der bestuursleden. In verscheidene andere tuinbouwgebie den is het aantal vrije zaterdagen aan zienlijk hoger: Noordholland heeft er 52, het gebied Den Haag-Delft-Rotterdam ten minste 37, het gebied Gouda 26 vrye zaterdagen en 26 vrije middagen. W.W. wil nieuwe uniformen LEIDEN. ..Werkmans Wilskracht" streeft ernaar zich op 3 oktober in nieuwe uniiormen te presenteren. Het is een financiële actie begonnen en heeft onder meer een beroep ge daan op de in Leiden gevestigde in dustrieën en handelslieden. De kapel bestaat al meer dan zestig jaar. Door de volharding van een kern van de leden en door de steun van een vaste kern van donateurs en begun stigers is het gelukt het hoofd boven water te houden. „De tijden worden voor amateurgezelschappen steeds zwaarder", zo schrijft het bestuur in een circulaire. Daarnaast is aanpassing geboden. Op het gebied van de muziek beweegt W.W. zich de laatste jaren in de mo derne richting. De prijzen voor de daarvoor nodige artikelen stijgen echter voortdurend. Men heeft de ma terialen nog steeds uit eigen middelen kunnen betalen. Alleen voor de uni formen geldt dat niet. Binnenkort zullen tóch nieuwe uniformen moeten worden aangeschaft. Er zijn nu ook vrouwelijke leden toegetreden. Zoals gezegd, is het doel van W.W. zijn muzikanten ter gelegenheid van de 3-oktoberfeesten in nieuw uniform Ie steken. Men hoopt zoveel steun te krijgen dat dit zonder al te veel moeite lukt. Slotavond H.V.D.-commissie LEIDEN Op de slotavond van dc centrale Hervormde Vrouwendien- L" sten-commissie werden een tweetal sociale onderwerpen onder de loep '[J genomen. Mej. G. F. Steenhuis, leidster van het „Diaconaal jaar" in Den Haag en mej. A. Boeke, oud directrice van „Jeugdhulp" het tehuis voor niet- gehuwde moeêers, vertelden het t dit toe met dia's en film. Eerst vernamen wij van mej. Steen- huis iets over het wat en waarom van het Diaconaal jaar. De bedoeling hier van is, dat jongeren van 1730 jaar zich inzetten en inleven lin moeilijkheden en leed van hun medemensen in allerlei tehuizen en inrichtingen- Ze te confron teren met dat deel van de maatschappij, dat van het gewone leven is afgesloten. Hoewel ze op deze manier tevens mee helpen het personeelsgebrek op te hef fen, is dit niet de opzet van het Dia conaal jaar. Plaatsing van een Diaconaal helpster in een inrichting waar veel gebrek aan personeel is, zou leiden tot te zwaar werk waarvoor zjj ten slotte niet is opgeleid. Het Diaconaal jaar is interkerkelijk i ander over hun werk en lichtten georganiseerd. De helpers en helpsters komen terecht in b.v. sanatoria, kinder tehuizen, bejaardencentra, etc. Zij ver richten er huishoudelijke en licht ver pleegkundige werkzaamheden. De meeste meisjes willen dolgraag in een kinder tehuis worden geplaatst, maar zij ver geten, dart de reden waarom deze kin deren niet thuis zijn vaak ongelofelijk triest is. Voor hun werk begint, komen alle diaconale helpsters een week samen in een vormingscentrum. Tijdens jaar zijn er groepsaagen en na afloop 3 sluitingsdagen om nog eens terug te blikken. Meestal is er van hun hoge idealen over „diensten verlenen" weinig overge bleven en zjjn zij tot de conclusie geko- De film. die mej. Boeke toonde over „Jeugdhulp", het tehuis dat hier aan de Zoeterwoudse Singel ligt, gaf beelden van vrolijke kinderen en moeders tij dens feestdagen. In werkelijkheid echter ziet het er somberder uil In vele geval len willen de moeders hun kinderen wel tijdelijk afstaan, maar voor deze kinde ren wordt zelden een pleeggezin ge vonden. Dus zijn er zo'n dertig peuters jaar of vier. die de aandacht en (iefde moeten ontvangen van slechts helpsters. Later ondervinden hiervan nog dc moeilijkheden. Nam men vroeger het 9'.andpunt ir moeder en kind toch vooral bij elkaar te houden, nu blykt in de praktijk, dat het in het belang van het kind cigenlyk beter is om het af te staan. De moede; hoeft er daarom een niet minder goede moeder om te zün. Maar de meisjes, die hun kindje wil len houden, kunnen in „Jeugdhulp" blij ven. Overdag werken ze, terwijl hun kin deren verzorgd worden. Er is plaats voor 14 meisjes en 30 kinderen. Daarbuiten kunnen nog 9 meisjes de komst van baby daar afwachten. Er wordt van alles gedaan om het leven zo plezierig moge- lük te maken, maar in gezinsverband op groeien is idealer. Mej. Boeke deed een ernstig beroep op de aanwezigen om ook eens nu helpen een gezin te zoeken, waar deze kinderen en liefst met de moeder tijdelük kunnen worden opgenomen. Classis Leiden Hervormde Kerk bijeen OEGSTGEEST Twee onderwerpen vroegen gisteren vooral de aan dacht van de afgevaardigden, die de vergadering van de classis Leiden der Hervormde Kerk in het Zendingshuis bijwoonden, namelijk de vraag, hoe de Kerk als geheel leidinggevend kan optreden bij het beroepen van predi kanten door de plaatselijke Gemeenten én de vraag, hoe de Gemeenten in de nabije toekomst de steeds zwaarder wordende lasten zullen kunnen financieren. breed overleg te zijn. In de eerste plaats Praeses ds. D. J. Vossers wees er in :ijn openingswoord od. dat de Kerk ook dit jaar weer voor een financiële kracht- wordt gesteld. De sanering van de predikantspensioenen vraagt een groot bedrag. De styging van de salarissen en traktementen stelrt de Gemeente voor is haar offervaardigheid op te voe- De kerkbouwactie. die dit najaar imenwerking met andere Kerken zal worden gevoerd, doet een nieuw beroep op de Gemeenteleden om hun verant- oordelykheid te verstaan Soms lykt het wel. alsof de Kerk on der de financiële problemen bedolven :al worden. De praeses herinnerde er de afgevaardigden echter aan. dat daar, de Kerk de Gemeenteleden met het Evangelie in hun leven vergezelt, de geldmiddelen steeds weer zullen worden gevonden. Dit bleek reeds bij de verslagen van de commissies, die 's morgens aan de orde kwamen. De classis Leiden stelde voor twee doeleinden in 1963 meer dan een kwart miljoen gulden ter beschik king. Het werk der zending ontving uit de classis ruim f 164 000. het algemene werk van de Hervormde Kerk byna f 117.000. Dit bedrag van meer f280.000 staat dus geheel los van de financiering van het plaatselyk kerkewerk. de diaco nale arbeid en allerlei andere vormen van kerkewerk. Een formidabel bedrag, waar de penningmeester van de classi cal zendingscommissie. de heer Sprey uit Alphen aan den Ryn en de quaestor van de classis, de heer van de Wijngaard uit Leiden, dankbaar voor waren. Geldgeestelijke zaak Om nog even bij de kerkelijke finan ciën te blijven.- in de middagvergadering sprak de heer J. Moll uit De Bilt, zelf kerkvoogd en lid van de redactie van het maandblad van de kerkvoogdijen, over de mogelijkheden, die dc Gemeen ten ten dienste staan om het kerkewerk te financieren. Uit het referaat vai heer Moll bleek, dat de tijd. dat kerke- lüke financiën alleen een zaak vooi gewijden waren, tot het verleden be hoort. Er dient in alle opzichten tussen de kerkeraden en de kerkvoog dijen. In de tweede plaats vooral ook ■tussen kerkvoogdijen en Gemeenteleden. In gemeenschappelijk overleg moet worden uitgemaakt, wat plaatselijk nood zakelijk en mogelijk is. Hierna dient de gehele gemeente zo breed mogelijk te worden voorgelicht. Waarom zou dit b.v. ook niet eens kunnen geschieden in een korte toelichting, voorafgaande aan de kerkdienst De tijd van de kerkelyke belasting is voorbij. Grondgedachte zij, dat het kerkewerk door vrijwillige bij dragen wordt gefinancierd Deze vrijwil ligheid sluit echter niet uit, dat een be paald percentage van het inkomen als richtlijn wordt gesteld. In de Kerk dienen we te Ieren ver staan, dat geld niet alleen een materiële, maar beslist ook een zeer geestelijke zaak Is. Soms lijkt het een onmogelijk heid om tegen alle taken, waarvoor de Gemeente is gesteld, opgewassen te zyn. Praktisch altijd is het geld voor het kerkewerk er echter wel. Het komt er echter alleen op aan, de Gemeenteleden te leren geven, waar dat nodig is. Bcroepingstverk In dc ochtendvergadering hadden de afgevaardigden zich vooral beziggehou den met voorstellen, die de synode de Kerk voorlegde, om de beroeping van predikanten in een ietwat groter ver band te plaatsen. Tot 1956 was de beroe ping volledig aan het initiatief van de plaatselijke Gemeenten overgelaten. In 1957 werd een commissie voor het be- roepingswerk ingesteld, tot welke men zich om advies kon wenden. In 1959 werd het vragen van advies by het begin van een vacature verplicht gesteld. Deze commissie kan meestal veel be ter overzien, welke predikant in een be paalde Gemeente op zijn plaats zal zijn. Het spreekt vanzelf, dat daarby reke ning wordt gehouden met de plaatsely- ke situatie. Op deze wjjze worden per jaar meer dan 200 adviezen uitgebracht. In meer dan 40* der gevallen kwam een beroep tot stand, waarbü het gege ven advies werd opgevolgd. Het thans aanhangige voorstel wil de bevoegdheid van de commissie voor het beroepingswerk nog iets uitbreiden. Ook bij voortduring van een vacature dient bij ieder volgend beroep advies te wor den gevraagd. Het wil de kerkeraden binden om tenminste 2 van de 4 in het advies genoemde predikanten te gaan horen. Ook zou na aanvaarding van een beroep verslag moeten worden uitge bracht van de gevolgde gang van zaken- Het voorstel bracht heel wat tongen los. Men vreesde vooral een aantasting Standplaatsivisseling Deze bezwaren golden ook een voor- el om te komen tot een regeling van de wisseling van standplaats. Door aller lei factoren is de „doorstroming" van pre dikanten in bepaalde sectoren van de Hervormde Kerk gestagneerd. Een be trekkelijk klein aantal van de 1800 Her vormde predikanten staat in stadsge meenten met een dikwüls veel te groot zielental; een zeer grote meerderheid van het predikanrtenkorps bearbeidt de kleinere Gemeenten, Dit betekent, dat zeer velen, vooral van degenen, die ouder z(jn dan 40 jaar, bü het normale beroepingswerk nauwe lijks kans hebben om nog eens in een andere Gemeente te gaan werken. Toch zal het In veie gevallen voor hun Ge meente en henzelf verfrissend zyn, wan neer er een nieuw begin kan worden gemaakt. Dit Is alleen mogelyk, als tus- predikant en Gemeente overeenstem ming is bereikt over de wenselykheid an standplaatswisseling. Een nieuw voorstel wil de mogelyk- heid om hiertoe te komen, verruimen. De commissie voor het beroepingswerk zou door raadgeving en overleg, met zorg de pastorale belangen van Gemeen- •V ,cn Predikanten, dergelyke stamd- plaatswisselmgen kunnen bevorderen en voorbereiden. In vele gevallen zou dit de pastorale bearbeiding der Gemeenten ten goede koenen. Een voorstel, dat ook voor predikanten de mogelijkheid tot sollicitatie wilde ïmdei' geen instemming Ds. Vossers. die zelf ten nauwste bij van, d?_, hcroepingscommissie betrokken is. leidde deze voorstellen in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3