Alles goed en u/el Een kanttekening „Oecumenische weg zien die God heeft bereid" Een noord voor vandaag Visie op de Veluwe in de toekomst fant Meisjes en vrouwen van Geref. Gemeenten bijeen Negen Joodse gemeenten worden opgeheven DONDERDAG 4 JUNI 1964 REM OP HOOGCONJUNCTUUR J^E verhoging van de a.o.w. en de verlaging van de belasting waren het grote nieuws van de week. Zulk een spoedige overeenkomst in de boezem van de regering had de buitenwereld niet verwacht. Het belangrijkste aspect van de regeringsverklaring was niet, dat minister Veldkamp, ondanks de bestaande tegenkanting, zijn belofte heeft kunnen waarmaken. Maar wel dat prof. Witteveen, de minister van financiën, zijn tegenstand tegen het noemen van een datum voor de belastingverlaging heeft laten varen. Steeds heeft hij en met hem ook anderen erop gehamerd, dat door een fikse belastingverlaging extra koopkracht los zou komen, waardoor de be stedingen nog meer zouden oplopen en daardoor ongetwijfeld brokken zou den maken. Belastingverlaging achtte hij daarom in de huidige tijd van hoog conjunctuur niet verantwoord, wél als de hoogconjunctuur zou omslaan. Toegegeven, er is bij de bepaling van de datum enige armslag gehouden, doordat de verlaging van ruwweg 1000 miljoen in twee etappes zal worden "os?6™***11 dC CerSte m'ssc,lien 1 en de tweede uiterlijk 1 januari Of de thans gevonden oplossing louter een politiek compromis is, zoals men ons wil doen geloven, wagen wij vooralsnog te betwijfelen. Een belasting verlaging van een dergelijke omvang kan in een hoogconjunctuur funest werken. Maar zij kan stimulerend zijn in een periode waarin de conjunctuur op de terugweg is. Dan kan zij voor de injecties zorgen, die een te ver door slaan van de teruggang moeten opvangen en de hoogconjunctuur weer in het gareel moeten brengen, (Van een medewerker) ,,Wat is de taak van de chris ten in deze wereld?", was de centrale vraag tijdens de jaar- - .vergadering van de Bond van Het is niet doenlijk om deze terugslag precies uit te kienen, om nauwkeurig mannenverenigingen op gerefor- Tast te Stellen wanneer wij berjnfwaarts .uilen gaan. Maar wel mogen wij oronHslao /vHi»m»«ktt Jaarvergadering vrijgemaakte mannen Ds. Van den Born\rI"ê3, hield toespraak vele aanwezigen naar het Tweede-Kamerlid het Gereformeerd Politiek Verbond, de heer P. Jongeling, die sprak over „Onze 1 strijd in de Staten-Generaal". De huishoudelijke vergadering, die i dinsdagavond werd gehouden, stond in het teken van verkiezingen. De heer J. C. Folmer uit Axel kreeg een plaats ach ter de bestuurstafel, terwijl de heren H. Karssenberg uit Neede en J. K. Zuidhof (secretaris) uit Groningen in hun functies werden herkozen. De volgende bondsdag zal op 21 en 22 mei 1965 in Arnhem den gehouden. De middagvergadering was voor een groot deel gereserveerd voor de rede van ds. E. Th. van den Bom uit Groningen over ..De grote desertie" en de discussie daarover. Ds. Van den Bom stelde vast. menische weg willen openleggen. Om de verleiding van dit streven te ontko men is het zaak de oecumenische weg te zien, die God heeft bereid en waarop Hij Zijn priesterlijk Koningschap ziet. God stippelde die weg uit op de Sinaï. toen «innemen dat er in 1965 een terugslag zal komen. Of die ernstig zafzijn. is ™eerde. grondsl3g dan weer vers twee. die gisteren in de Bethelkerk m Het is nu eenmaal een normaal verschijnsel, dat een hoogconjunctuur, die -^ssen werd gehouden. Uit het steeds door extra injecties gestimuleerd wordt, automatisch tegenkrachten jaarverslag bleek dat de bond oproept. i n0g steeds groeiende is: de 193 De meest tot de verbeelding sprekende tegenkracht is de prijsstijging, die een I aangesloten verenigingen tellen deel van de loonstijging weghaalt en de bestedingen dus minder opjaagt samen 3.984 leden, dan voor de hand zou liggen. Een ander voorbeeld is het achterblijven van de besparingen bij de vraag naar kapitaal. Er wordt gespaard maar toch niet zoveel als vorig jaar, kenne lijk omdat een groter deel van het inkomen voor de consumptie in al haar vormen wordt besteed. Dit moet tot kapitaalscbaarste leiden. Maar een minder op de voorgrond tredende tegenkracht is het slechter worden van de betalingsbalans. Deze tegenkracht zal op onze economie een zware druk uitoefenen en vervelende consequenties kunnen hebben. De kettingreactie die tot een tekort op de betalingsbalans leidt, kan als volgt ontleed worden. De actie begon met dc loonsverhoging. Hoewel die tamelijk snel door een prijsstijging werd gevolgd, bleef er ruimte over voor extra bestedingen. Misschien dat dit In een aantal gevallen per gezin tegenviel, maar als wij ruwweg drie miljoen Nederlandse gezinnen bij elkaar tellen, kwam er nogal wat koopkracht bij. Bovendien heeft de praktijk bewezen, dat er nog koopkracht los kwam uit de hoek van de spaargelden. Hoewel er in de afgelopen maanden meer werd ingelegd dan vorig jaar. werd er nog meer opgevraagd, waardoor de bespa ringen lager werden dan een jaar geleden. Waarschijnlijk om met het oog op de prijsstijging de aankopen te vervroegen. Het kon hierdoor niet uitblijven dat de consumptie, in de eerste plaats van duurzame consumptiegoederen, opliep. En aangezien die consumptiestijging niet kon worden opgevangen door een grotere binnenlandse produktie die laatste bleef althans bij de vraag ten achter moesten én groothandel én fabrikanten in versterkte mate een beroep op het buitenland doen. Parallel aan de consumptiestijging zien wij dan ook de invoer oplopen, sterker dan de uitvoer. En hier begint nu de schoen te wringen. De invoer is zóveel groter dan de uitvoer geworden, dat in het gat op de handelsbalans ook de overschotten van de diensten- en de kapitaalopbrengstenbalans verdwijnen. Voor het gehele jaar wordt een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans van 1000 miljoen verwacht. Een tekort op de betalingsbalans wil zeggen dat wij schulden aan het buiten land krijgen. Gelukkig zijn er nog deviezen genoeg in kas om die schulden te betalen. Volgens de laatste opgave, die van eind maart, was er bij de Neder- landsche Bank en de handelsbanken tezamen in totaal aan goed en deviezen voor 8160 miljoen. Met dit fikse bedrag kunnen wij nog wel even voort. Als er echter deviezen door het bedrijfsleven gekocht worden, zal er met guldens betaald worden. Deze verminderen dus de geldomloop, waardoor die geldcirculatie geleidelijk aan kleiner zal worden. Er treedt dan, zoals dat heet, een liquiditeitsverkrapping op, die door de gevoerde monetaire politiek een algemeen karakter zal dragen. Enerzijds zullen de liquide reserves, duidelijker gezegd, de gelden waarover het bedrijfsleven gemakkelijk kan beschikken, geringer worden. Anderzijds kan dat bedrijfsleven niet voor extra kredieten bij de banken terecht, omdat de banken door de kredietrestrictie aan banden zijn gelegd. Slaagt men er niet in om geld op de kapitaalmarkt op te nemen (obligaties of aandelen), dan zal er een rem op de investeringen en andere activiteiten komen. Dit kan weer tot een kleinere vraag naar werknemers leiden, zelfs tot een stij ging van de werkloosheid. Wanneer precies en in welke mate dit komt, is niet te zeggen. Wel dat in dit stadium een uitbreiding van de koopkracht via een belastingverlaging, die geen onkostenstijging meebrengt, uitkomst kan brengen. PUROL'tSuperieure blijft altijd nieuw Brief aan burgerij vraagt kamers voor studenten Beroepingswerk NED. 1IERV. KERK Beroepen te Muiden (toez.): W Kalk man te Willige-Langerak; door de Gene rale Synode tot zendingspredikant voor de arbeid ten dienste v. d. Raad van Ker ken in Indonesië: J. Blommendaal, kand. te Oegstgeest. Bedankt voor Ooltgensplaat: S. Meijers te Ameide en Tienhoven UNIE VAN BAPTISTEN GEM- Beroepen te Veendam A. Kik, kand. te Tilburg. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepbaarstelling De classis Gronin gen heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard de heer J. J. Wildeboer. Jan Lutmastraat 25a, Groningen. Tel. 22438. j Ned. afdeling van Mbuma-zending Dezer dagen is onder leiding van de heer A. de Redelijkheid uit Ouderkerk aan de IJssel de Nederlandse afdeling van de Mbuma-zending opgericht. Zij gaat uit van de Free Presbyterian Church of Schotland en heeft als arbeidsterrein enkele gebieden in Zuid-Rhodesia. De Nederlandse afdeling hoopt haar eerste zendingsdag op zaterdag 18 juli te hou den in gebouw Tivoli te Utrecht. Na het openingswoord van de voorzitter „Maar zoekt eerst Zijn Koninkrijk en Zijn gerechtigheid en dit alles zal u bovendien geschonken worden" (Mattheus 6:33). Het volgt op Jezus' vermaning: Daarom zeg Ik u: Weest niet bezorgd over uw levenFeitelijk zegt de Here: „Let toch niet zo in de eerste plaats op al die aardse dingen, zoekt eerst het Koninkrijk Gods." Het kan nog anders worden gezegd: ..Houdt niet de ogen omlaag geslagen, richt ze naar boven." De mens kijkt zo weinig omhoog, hij dwaalt maar door het leven met neergeslagen blik, hij probeert op aarde te vinden wat hij onder geluk verstaat: eten, drinken, kleding. En nu houdt Jezus hem voor: „Hoe belangrijk dit ook mag zijn, er is een veel belangrijker zaak en dat gaat aan u voorbij omdat u te veel in beslag wordt genomen door de dingen van alledag het Koninkrijk Gods." Zijn Koninkrijk zoeken voor velen niet meer dan wat woorden. Alleen maar woorden voor hen, die weigeren de hand, die God hun toesteekt te grijpen. Die blijven voorttobben, illusies najagend, die nooit verwezenlijkt zullen worden. Die alleen maar het oog gericht houden op de grond, en de heerlijkheid van de hemel niet zien. Zijn Koninkrijk zoeken dat wil zeggen: niet vragen wat wij willen, maar vragen wat God van ons wil, onszelf loslaten en Hem aanhangen, smekend bidden, elke dag opnieuw, of Hij in ons hart wil komen wonen, Hem ons leven laten leiden, en zich voor tijd en eeuwigheid geborgen weten in Zijn Heerlijk heid, ons in het vooruitzicht gesteld en voor ons verworven door Jezus' kruisdood. Wij lezen vanavond: Handelingen 8 vers 9 tot 23. de rijksuniversiteit te de grenzen in de wereld zijn ver-Groningen zuilen zich deze week aagd vele christenen een nieuwe oecu- brief richten tot de burgerij van Gronin- gen met het verzoek kamers beschikbaar A. J. Hendriks verwierf doctorstitel 7~> 7 7* I naast de spreiding ook verkleining van Bevolkingsaanwas "'nïïii.,7*~"ri'v,r*c4m*n stellen voor studenten. De brief wordt in een oplaag van 40.000 huls aan huis verstrekt. De actie wordt gevoerd onder het motto „Help een student aan onder dak". Voor het komende studiejaar zullen er - nog 650 kamers meer nodig zijn dan tot ordt voor de wereld opengelegd op i nu toe. Bij het bureau van de Stichting het Pinksterfeest. Studentenhuisvesting staan al meer dan 1.000 kamers voor de studenten inge- De oecumenische weg. die veel chris- schreven. Op het ogenblik zijn twee flats tenen thans willen bewandelen (en die jn aanbouw waarin straks samen 430 ds. Van den Born als de grote desertiestudenten onderdak zullen vinden. Bo- bestempelde) is gegrond op naastenlief-1 vendien zal de stichting dezer dagen op- de en neemt Christus slechts als voor- dracht geven tot de bouw van nog twin- beeid. Deze naastenliefde heeft evenwel tig woonschepen waarin samen voor 80 niets te maken met de wetten van de studenten plaats zal zijn. Tien van deze Sinai. Er worden eigen wetten opgesteld schepen zijn al in gebruik. eigen wegen aangp1-—1 i i den Born tot zijn en zendeling J. D van Woerden. Het is niet uitgesloten, dat ds. Mac Clean uit Glasgow als deputaat van de Schotse zending de vergadering zal bijwonen en eveneens een toespraak zal houden. Tijdens de oprichtingsvergadering van de Nederlandse afdeling werden in het bestuur gekozen de heren A. de Rede lijkheid. voorzitter, ds. G. van de Bree- vaart, oud'-geref. predikant te Hendrik Ido Ambacht, A. Docter te Delft. N. Post te Hilversum en S. Nieuwenhuis te Hoofddorp. Van i Een verdergaande ontkerstening is van dit alles het gevolg. De kerken worden ontvolkt en Gods Kerk verliest zijn autoriteit. Israël ging bijna ten gronde i aan de verloochening van het tweede Sebod, terwijl de grote verleider van ïans de anti-christ is. Met de zogenaam de boodschap der naastenliefde verloo chent men de zonde van deze mens, al dus ds. Van den Bom. Temidden van. deze desertie staat slechts te doen wat Abraham deed. De Kerk, die Gods oecumenische weg be wandelt zal een zegen voor de wereld zijn, concludeerde deze predikant. Naar aanleiding van zijn toespraak ontstond een leerzame discussie.. De Bondsdag was geopend door de voorzitter, ds. W. G. de Vries, die in zijn welkomstwoord memoreerde dat de vrij making twintig jaar geleden plaats vond en dat de jaren daarna voortdurend ge tuigd hebben van strijd, maar ook van het wonder van Gods bewaring. „De koers wordt steeds duidelijker, maar het trommelvuur der bestrijdèrs ook sterker", meende ds. De Vries, die zijn toespraak lardeerde met getuigenissen van wijlen prof. dr. K. Schilder. „Tot nu toe hebben onze kerken de crisis doorstaan. Wij zijn er dankbaar dat men minder vlees uit ons lichaam heeft kunnen snijden dan men algemeen had verwacht". Tijdens de morgenvergadering luister- Y Vers verpakte SOEPGROENTEN Rijk aan vitaminen SOEPEN en BAMI Het zakje met de Rode Ruit PATATES FRITES Nu ook voorgebakken Let speciaal op de goudgele Dr. O. J. de Jong tot lector benoemd Tot gewoon lector in de Nederlandse kerkgeschiedenis aan de Rijksuniversi teit te Groningen is benoemd dr. O. J. de Jong, thans Nederlands Hervormd predikant te Ten Boer (Gr.). Dr. Otto Jan de Jong werd op 14 ok tober 1926 te Culemborg geboren en stu deerde theologie te Groningen en nadien aan de Universiteit van Amsterdam, al waar hij in 1953 zijn doctoraal examen cum laude aflegde. Van 1949 tot 1950 studeerde dr. De Jong te Bazel. Op 10 mei 1957 promoveerde hij bij prof. dr. W. J. Kooiman te Amsterdam eveneens cum laude tot doctor in de Godgeleerdheid op een proefschrift getiteld „de Reformatie in Culemborg". Dr. De Jong werd in 1953 aangesteld als vicaris der Nederlands Hervormde kerk te Eindhoven qn is sinds 1955 Her vormd predikant, aanvankelijk te Mid- wolda en met ingang van 1 januari 1961 te Ten Boer, terwijl hij tevens de Ne derlands Hervormde sludentenpredikanl te Groningen, ds. M. A. Krop. bijstaat in het pastoraat. Tot de publikaties van dr. De Jong behoren het artikel „Pastor, regio, re- ligio. Bijdrage tot religiografie van Ne derland" in het Nederlandse Theologi sche tijdschrift en een aandeel in „Do- cumenta Reformatoria". terwijl hij sa men met dr. A. G. Weiier en de hoog leraren dr. L. J. Rogier en dr. C. W. Mönnich in 1960 „Geschiedenis van de Kerk in Nederland" schreef. Verder is hij medewerker aan het on der redactie van prof. dr. K. D. Schmidt en prof. dr. E. Wolf te verschijnen gro-| te -handboek „Die Kirche in ihrer Ge-i schichte". De nieuwbenoemde lector heeft aller-! wege erkenning verworven als specia-| list in de Nederlandse kerkgeschiedenis, i Veroverend fris... after shave lotion Jaarvergadering in Utrecht (Van een medewerker) TN het kerkgebouw van de Gere. A formeerde Gemeente aan de Boothstraat te Utrecht werd gis teren de jaarvergadering gehou den van de meisjes- en vrouwen vereniging van deze kerkforma- tie. Te zien aan de verschillende klederdrachten waren er belang stellenden uit alle delen van het land op deze geslaagde dag, zo als de presidente, mej. W. den Hertog uit Nieuwer Ter Aa op merkte. Minder dan 10 manlijke leden 'Van een medewerker) HET AANTAL Joodse gemeenten ons land, dat als gevolg van de uil- roeiing van de Joodse gemeenschap na de Tweede Wereldoorlog al drastisch moest worden ingekrompen zal binnen kort met nog negen worden terugge bracht. Het hoogste administratieve orgaan van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap, de permanente com missie voor algemene zaken, heeft haar raad waarin alle Joodse gemeenten zijn vertegenwoordigd, voorgesteld, over te gaan tot de opheffing van de Joodse gemeenten in Borne die bij Hengelo zal worden gevoegd, Enkhuizen en Den Hel der die bij Alkmaar zullen worden on dergebracht. Gorinchem en Gouda die bij Rotterdam zullen komen, de Joodse gemeenten van Meppel en Steenwijk die zullen vallen onder Zwolle. Valkenburg die bij Heerlen en Winschoten dié bij Groningen wordt gevoegd. De op te heffen Joodse gemeenten hebben minder dan twintig leden en minder dan tien mannelijke lidmaten, waardoor het onmogelijk is dat synago gale diensten worden gehouden. Hier voor is een quorum van tien kerkelijk meerderjarige Joodse mannen vereist. Met de opheffing van deze negen ge meenten zal het Nederlands Israëli tisch Kerkgenootschap nog Joodse gementen overhouden. Van 54 gemeenten hadden per 31 december 1963 28 minder dan vijftig leden, tien hadden tussen de vijftig en honderd le den. acht tussen de honderd en tweehon derd leden, en drie tussen de twee driehonderd leden. De 54 gemeenten hadden tezamen 16.701 lidmaten een achteruitgang van 67 leden ten opzich te van het jaar daarvoor. Bij de Joodse gemeente te Amsterdam staan met 10.214 zielen de meeste leden Nederlands Israëlitisch Kerkgenoot schap ingeschreven. Den Haag is met 1722 de tweede in grootte, gevolgd door Gouda, waarna hij naar aanleiding van 1 Samuel 1 een toespraak hield. Hij schetste de plaats van de vrouw uit de tijd van Samuel en vergeleek haar met de vrouw uit de tegenwoordige tijd. De bond telt nu duizend leden, zo bleek uit het jaarverslag. De meeste verenigingen zijn naaiverenigingen, die voor de diaconie, maar ook voor de zen ding werken. De jonge meisjes- en stu dieverenigingen zijn geleidelijk aan overgegaan naar de gemengde jeugd bond. Het verenigingsleven neemt een grote plaats in het kerkelijke leven in. Ds. G. Schipaanboord te Apeldoorn sprak over het onderwerp „De Enge len des Heren". Hij schetste de plaats en de macht van de Engelen des He ren aan de hand van de bijbel, de Hei- delbergse catechismus en de geloofsbe lijdenis. Over „Liefde doet verdragen" refereerde mevr. Van Heli-Hulsman. Zij schetste de verdraagzaamheid door de liefde aan de hand van praktische voor beelden. Conferentie rooms en oud-katholieke theologen Voor het eerst sedert het schisma tussen Utrecht en Rome. hebben zes theologen van de Oud-Katholieke Kerk gisteren een oriënterende bespreking ge voerd met zes theologen van de Rooms- Katholieke Kerk De conferenties zullen worden voortgezet. Een agenda v oor een volgende vergadering is opgesteld. De twaalf theologen confereerden in het oud-katholieke seminarie in Amers foort, zij oriënteerden zich ten aanzien van de wederzijdse betrekkingen der kerken door i n collegiale sfeer pro blemen. geschilpunten en zaken, die bei de kerken gemeen hebben, onder eikaars aandacht te brengen. De conferentie, die met instemming van de rooms-katholieke kardinaal Al- frink en van de oud^katholieke aartsbis schop van Utrecht mgr. dr. Andreas Winkel, werd gehouden, is mede moge lijk geworden door het veranderde kli maat in ons land, dat een gunstige in vloed onderging o.m. door het zenden van een oud-katholieke waarnemer naar het concilie in Rome. vereist sneller werkverruiming VANMIDDAG is aan de Fconomi- sche Hoogeschool te Rotterdam de heer A. J. Hendriks gepromoveerd op een proefschrift getiteld „Regio nale Politiek op de Noord West Ve luwe". Promotor was prof. dr. L. H. Klaassen; paranimfen waren ds. A. N. Hendriks, broer van de promoven dus, en ir. A. de Ruiter. De heer Hendriks, geboren in 1930 te Hillegersberg. studeerde economi sche wetenschappen in de Maasstad. Hij is thans als secretaris-penning meester verbonden aan de Stichting tot Ontwikkeling van de Noord West Veluwe en bekleedt daarnaast schillende functies op kerkelijk maatschappelijk terrein, o.a. als be stuurslid bij de Vereniging van Gere formeerde Kinderbescherming. In zijn proefschrift behandelt dr. Hen driks een aantal economische en socia le vraagstukken waarbij hij in zijn werkzaamheden nauw is betrokken. De N.W. Veluwe is. naar dr. Hen driks laat uitkomen, in de jaren vijftig uitgegroeid van een agrarisch gebied, -;~-r---- - --- - tot een zich industrialiserend platteland. en een sterk individualisme maakt de Dit vindt zijn oorzaak in de vestigingt mensen schuw voor organisaties, van verschillende industrieën uit het Ten slotte zal men mogelijkheden moe- Westen van het land. I ten scheppen voor vestiging van nieu- Hoewel de bewoners van deze'streek: we industrieën. Dit zullen vooral be thans in economisch opzicht sterk voor- drijven moeten zijn die veel geschool- uit gaan. wijst een statistische berekende arbeiders nodig hebben Hierbij is ning uit dat de stijging van de beroeps- voor de kleine gemeenten hulp van re- bevolking op grond van het geboorte-1 genngszijde onmisbaar, overschot sterker zal zijn dan het tem- Interessant is ook de vraag in hoe- po waarin de industrie zich zal kunnen; verre deze veranderingen van invloed uitbreiden. gangspunt Dr. Hendriks meent dat de regionaal- economische politiek op de N.W. Velu we zich in de komende jaren de volgen de doelstellingen eigen zal moeten maken: het bereiken van een zo hoog mogelijk inkomen per hoofd van de be volking. voorts het scheppen van een redelijke verhouding tussen beroepsbe volking en werkgelegenheid; en ten slot te het bevorderen van een evenwichti ge ontwikkeling der economische struc tuur. Om dit te bereiken zal onder meer de ruilverkaveling krachtig ter hand ge nomen moeten worden. Verwijzend naar de Bijbelse cultuuropdracht „Bebouwt den hof" betoogt de schrijver dat het maatschappelijk belang van deze ruil verkaveling zwaarder moet wegen dan het geringe investeringseffect hiervan. Deze Bijbelse opdracht vraagt namelijk niet naar rentabiliteit van het geïnves teerd vermogen maar naar de resulta ten van die arbeid als vervulling van die cultuuropdracht, aldus een van de bij het proefschrift gevoegde stellingen. Vervolgens is stimulering van het la ger technisch- en het vakonderwijs in deze streek urgent. De belangstelling hiervoor is thans te gering. Tevens heb ben hier de landbouworganisaties een voorlichtende taak. Een speciale moeilijkheid vormt echter het karakter der Veluwse be volking. Ambtenaren wantrouwt KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze lngezonden-atukkenrnbriek kunnen door alle lezers (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. moet dan' ook een werkloosheid wacht worden van minimaal 11 pet. tot maximaal 31 pet. der beroepsbevol king. Bovendien is de bedrijfsstructuur te eenzijdig georiënteerd. Er zal laticf grote vraag optreden naar onge schoolde arbeiders. Het in het proefschrift behandelde ge bied, dat zich bevindt tussen de lijn Hoevelaken-Hattem en het IJsselmeer, komt dan ook naar het oordeel van dr. Hendriks in aanmerking om door de rc- Sering als spreidings- en probleemge- led beschouwd te worden. Dat dit tot nu toe nog niet is ge beurd komt doordat de regering sterk uitgaat van één type probleemgebied: namelijk daar waar acute structurele werkloosheid dreigt. Wil men het indus trialisatiebeleid een wat meer genuan ceerd karakter geven, dan verdient het aanbeveling, aldus de schrijver •allen buiten het kader van het behan delde onderwerp maar hij wijst er in een stelling wel op dat het gewenst is bij dc predikantenopleiding aandacht te geven aan de sociale wetenschappen. De dissertatie geeft een goed beeld van de problemen in een gebied dat zijn lokale karakter begint te verliezen en sterk in de Nederlandse samenle ving geïntegreerd raakt. Enkele stellingen uit het proefschrift zijn nog: NaarmaTe het proces van Europese integratie vordert, neemt het belang van selectief onderwijs in de vader landse geschiedenis toe. In verhouding tot andere aspecten, wordt aan de regionale aspecten der inkomensverdeling in Nederland te weinig aandacht besteed. Het proefschrift is uitgegeven bij Van Gorcum en Co N.V. te Assen. Drinkwater IV Vorige week praatte ik met mijn bejaarde, thans 78 jaar oude, vader over de drinkwaterperikelen waarmee we thans worden geconfronteerd. Zijn commentaar leek mij interessant, te meer, daar hij het grootste deel van zijn leven met de aanleg van waterlei ding annex is geweest. Mijn vader zei: „Meermalen heb ik directies of betrok ken personen gewaarschuwd omdat ik zo dikwijls te NAUWE hoofdleidingen moest aanleggen. Het gebeurde vaak dat ik een achtduimer moest aanbren gen waar een twaalfduimer maar net op zijn plaats was geweest. Dat wreekt zich altijd, vroeg' of laat. Want voer de druk op tot ZVi a 4 atmosfeer en het bestaat niet dat er beestjes van welke soort dan ook in leven kunnen blijven. Maar begin je te nauw dan krijg je te snel drukverlies met als gevolg: ge makkelijker opeenhoping van roest op de ene plaats en beestjes op dc ande re". Tot zover mijn vaders commen taar. Nu lees ik over Delft dat hier een poos lage druk is geweest. Wel be vorderlijk dus voor het een en ander, althans, indien mijn vader gelijk zou hebben. Krimpen a.d. IJssel F. Brand Drinkwater V Ik vind het nu wel een beetje gorfig worden, al dat geklaag over het Rot terdamse drinkwater. Niet dat ik het lekker vind; integendeel. Ik filtreerde zodra ik van wormpjes hoorde. Tot op heden evenwel geen enkele aanwijzing van zo'n diertje gevonden. Wat de chloorsmaak betreft: door koken en met norit filtreren is daar heel wat aan Waarom scheldt iedereen nu toch op wethouder, minister enzovoorts terwijl men wéét dat er een groot waterlei dingsproject in aanbouw is. waardoor al die ongemakken tot het verleden gaap behoren? Nog even geduld en al les komt weer goed. Rotterdam F. Enzling Lonen en prijzen In de rubriek „Commentaar" van 29 mei wordt over de lonen en prijzen het een en ander gezegd. Hieruit blijkt m.i. dat in onze conservatieve groepe ringen de christelijk-liberale gedach ten van Colijn nog springlevend zijn! Enkele feiten wil ik graag noemen. De loonsverhoging in de sector grootme taal bedroeg 10 procent loonkosten, wat betekende 9 procent wérkelijke loonsverhoging. Hiervan moet nog wor den afgetrokken het verlies door de progressicfactor loonbelasting en het meer verschuldigde voor AOW en So ciale verzekering waarna er nog geen 7 procent resteert, terwijl de thans (let wel) geconstateerde prijsstijging al op rond 7 procent is te stellen! Nu had u het er in uw Commentaar over dat sommige groeperingen thans benzine willen gebruiken om de econo mische brand te blussen. Daartoe zult u ook de vakorganisatie wel rekenen. Mag ik iets van de andere zijde to nen? De vakorganisaties zijn bang om de medeverantwoordelijkheid m.b.t. het loonbeleid in de waagschaal te stellen. Vandaar, dat ze thans alleen nog maar overleg plegen. Hadden ze deze „kapstok" niet aanvaard, maar wél gedaan naar de zin van hun mees te leden, dan „lag de zaak zonder meer plat". Want wie gooien met ben zine? De economisch stérkeren. Eén voorbeeld uit het overvloedige feitenma teriaal: medio 1962 waren veel van de handarbeiders en lagere employe's nog niet toe aan een inkomen dat vier jaar daarvóór, in 1958 dus. voor een gezin met twee schoolgaande kinderen norma tief moest worden geacht. Anderzijds steeg van 1951 tot 1956 het aantal mil jonairs in ons land van 941 tot 2243! Daarbij is ook interessant, dat slechts 1.72 procent der aangeslagcnen in de vermogensbelasting in het bezit is van 22.99 procent van het totale vermogen.. Den Haag C. v. d. Hoek Iconen en prijzen II Door de ongekende loonsverhogingen worden m.L de werknemers in de waan gebracht een deel te ontvangen van de vergrote welvaart, terwijl ge lijktijdig maatregelen worden getrof fen om de verhoogde koopkracht op zijn zachtst gezegd te nivelleren. Even gelijktijdig worden echter aan kapi taalverstrekkers faciliteiten verleend die hun in staat stellen hun bezit te vergroten. Dit alles om hen tot grote re investeringen te prikkelen. Ik vraag mij af: waarom geen dras tische loonsverhogingen met bindend verklaring van de regering, die met deze verhogingen, via een investerings bank onder supervisie van de vakbon den, een collectieve investering door de arbeiders in het bedrijfsleven mo gelijk maakt? Op deze wijze zou men m.i. prachtig kunnen bevorderen: a) de bezitsspreiding. b) de medezeggen schap in het bedrijf, en c) de verant woordelijkheid en de belangstelling der werknemers voor de ondernemingen. Noordwijk G. A. R/>osen Hogeschooldag Hierbij veroorloof ik mij enkele op merkingen over het in uw blad ge plaatste verslag van de Theologische Hogeschooldag der ?hr. Geref. Kerken te Apeldoorn. Met de opmerkingen van uw verslaggever over het zingen tij dens deze bijeenkomst ben ik helemaal niet gelukkig. Het is niet juist weer gegeven dat er 's morgens door een deel der tweeduizend bezoekers rit misch 'ou zijn gezongen «n dat er in de middagbijeenkomst op vlotte wijze zou zijn gezongen. Zowel 's morgens als 's middags, zo was mijn indruk, is er op waardige wijze gezongen. Uit het danjewoord van de president-cura tor, ds. I. de Bruyne, aan de organist bleek voorts wel dat er van een „wan klank" geen sprake is geweest. Overi gens mijn compilment voor het eigen lijk verslag, dat de inhoud van beide hoofdreferaten goed weergaf. Den Haag N. Haazebroek Jurisprudentie De beheerder van een postagent schap wordt ten onrechte van verduis tering verdacht, ja, zelfs volgt ten on rechte een veroordeling. Gevolg: men selijk leed voor de betrokkene en zijn familie. Echter: eerherstel volgt. Maar vergoeding van de door hem be taalde juridische bijstand kan niet ge geven worden, „omdat de jurispruden tie daarin niet voorziet". En dat de vol strekt onschuldige beheerder van het postagentschap in de officiële brief waarin hem een en ander wordt mee gedeeld daarin nog wordt aangespro ken als „verdachte" moet hij óók nog maar voor lief blijven nemen. Dit is toch wel bureaucratius in zijn meest afzichtelijke vorm. Over RECHT ge sproken.... Den Haag W. F. Bingley Hereniging Deze week hield de r.k. hoogleraar dr. Rogier een opmerkelijke rede. waarin nu eens géén tweeslachtigheid was te bemerken. Overduidelijk maak te hij zijn gehoor duidelijk dat hij de hereniging met andersdenkenden niet verwachtte via de politiek van „geven en nemen", maar alleen via terug keer tot dc ene kerk. onder de ene opperherder. Klare taal nietwaar? Suf-, ferds zijn het, die menen dat de prin cipes van Rome veranderen. Eén kerk, één herder: de paus! En nu maar weer verder praten over Herenigen, Rotterdam W. Luyk Uereniginy II Drie-en-twintig dames en heren, een zeer gemengd, maar vooraanstaand ge zelschap wekt op de banden tussen Rome en de reformatie nauwer aan te halen. Dat r.k. ertoe behoren acht ik begrijpelijk, maar dat weldenkende protestanten dit doen is mij een raad sel. Het zou volgens mij b^ter zijn dat laatstgenoemde groep zich maar met een bij Rome voegt want zij schijnen weinig bezwaren tegen de mis, de Ma- ria-cultus, en het aanvaarden van de paus als Petrus' opvolger te hebben. Want we kunnen toch niet geloven dat zij de illusie koesteren dat deze dog ma's nog eens zullen vervallen? Als zij meteen overgaan kunnen ze ten minste de onnozele zielen niet meer verleiden. Hoe anders is bijv. een getuigenis als dat der ICCC-jeugd. Deze jongeren geven er blijk van de oedoeling van Rome beter te onderkennen, dan de protestanten, behorende tot de 23. Een hoopvol teken. Den Haag B. Beïnema Hereniging III Van r.k. zijde is prof. Berkhof een rustverstoorder genoemd. Daarin heeft men wellicht gelijk, maar ik hoop dat er onder hen die zich protestant noe men nog vele van die rustverstoorders zijn, die niet met de mode van de oecumene meedoen. Rome, dat het niet meer met inquisitie afkan, doet thans het gefluit van de (oecumenische) voge laar. Dat ongeletterden in het nel vliegen is mogelijk, maar dat zelfs theologen van naam dit doen is mij een raadsel. Werkelijk, als ik van het antwoord van de Hervormde Synode aan kardinaal Alfrink kennisneem, schaam ik me bijna Hervormd te zijn. Ook ik wens van harte één kerk, één kudde, één herder, maar dan zullen er toch eerst andere daden van Rome moeten komen. Daarom ben ik blij met mannen als prof. Berkhof die niet dingen naar de gunst van het volk, maar die de helaas vele slapende protestanten wakker willen schudden. Rijnsburg H. Wolthaus V'erontrei niging Het volgende lijkt lokaal, maar aan gezien het zeker niet alleen voorkomt daar waar ik het signaleer, dacht ik dat het ook wijdere betekenis kan hebben. Het gaat over een klein park je in Rotterdam, het Karei de Stoute- park geheten. Moeders die straks ge noodzaakt zullen zijn hun kinderen in de vakantie in dit parkje te laten spe len zijn er bar weinig mee gediend als iedere hondenbezitter zijn huisdier daar maar frank en vrij de grasmat laat bevuilen. Kinderen gaan toch voor honden? Trouwens, dc trottoirs leve ren veelal ook een ellendige aanblik op. Waarom leren hondenbezitters het blijkbaar nooit hun dier zijn faecaliën op <5e daarvoor geëigende plaatsen te deponeren? Van politiewege moest hier ook meer op worden toegezien, of an ders: laat iedereen eraan meehelpen Bevrijdingsdag III N.a.v. het ingezonden stuk van de heer M. A. Benders uit Rotterdam, die geen aanleiding ziet om elk jaar de bevrijdingsdag te blijven vieren, o.a. „omdat wij nu eenmaal geen sen timenteel volk zijn" en er dan nog wel meer aanleidingen uit de geschiedenis naar voren kunnen worden gehaald om elk jaar een feest van de onafhan kelijkheid te wettigen, gaarne het vol gende. Inderdaad zijn wij helemaal geen sentimenteel volk, maar een volk met karakter. Maar dat volk mag dan ook zijn duizenden landgenoten niet on middellijk vergeten, die voor zijn vrij heid zijn gesneuveld, mensen, die het hoogste offer voor het behoud van on ze beschaving hebben gebracht. Men sen, om wie nog vele. zeer vele vrou wen en kinderen treuren. Met mijn suggestie om de bevrij dingsdag in ere te 'houden bedoelde ik alleen te zeggen dat het mij verwon derde. nu reeds, zo kort nog na de tweede wereldbrand, waarbij het Duit se volk miljoenen onschuldigen de dood heeft ingejaagd, te bemerken dat wij dit alles geneigd zijn te vergeten. Mijn pleidooi voor de viering van bevrijdingsdag ging niet in de richting van een voortdurende jaarlijkse her denking, door de eeuwen heen, maar wilde alleen bewerken dat er toch ge durende. zeg nog enige, generatiej aan de bevrijding van de barbarij zou worden gedacht. Dat heeft niets met sentimentaliteit, maar alles met be schaving te maken, dacht ik. Den Haag P. Pannebakker

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2