Nieuwe Leidlse Courant =WITTEVEEN NEEMT EN GEEFT CASSIS Samen met Rockefeller de democraten verslaan Waarschuwing van regering bracht Kamer in opschudding Belastingdebat raakte danig in de knoop Goldwater na overwinning: Achtjarige jongen deelt briefjes van honderd uit CALEX Slechts drie Beatles naar Nederland UITGERUST! DRAKACELEsH Minister: woningnood niet tijdelijk meer Geeft prijsindexcijfer groenten juist beeld? Donderdag 4 jural 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Minder zonnig De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met kans op enkele regen- of onweersbuien. Minder koude nacht. Morgen over het algemeen iets lagere middagtemperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen (Opgemaakt te 11.15 a). (Zie voorts pagina 7) 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Vliegende tonnen op Ypenburg Rond het middaguur arriveer den vandaag op de vliegbasis Ypenburg vierentwintig vlieg tuigen van het type SAAB J-29, die door hun vormgeving de bijnaam „vliegende ton" hebben verworven. De machines werden bestuurd door acht officieren en zestien cadetten van de Zweedse luchtmachtacademie en staan onder leiding van de kolonel R. Svartengren. Als sluitstuk van hun opleiding ma ken de cadetten een Europese tournee. Tot maandag verblijven ze in ons land. Ook op hun terug tocht zullen zij Ypenburg aan doen. In totaal zijn er 102 militairen bij deze tournee betrokken. De technici arriveerden in drie Da- kota's. Tijdens het weekeinde zullen de cadetten op eigen ge legenheid of in groepen excur sies in Nederland maken. De militairen zijn in de hotels Ter minus en De Zalm in Den Haag ondergebracht. Gisteravond reed de 19-jarige Frans Gebben uit Noord-Sleen met zijn brom fiets tegen een autobus met leerlingen van een school uit Borger, die van een vakantiereis terugkeerden. De jongeman overleed op weg naar het ziekenhuis. ONDANKS alle andersluidende opiniepeilingen zijn de voorver kiezingen van de Republikeinse par tij in de Amerikaanse staait Califor- nië in een nek-aan-nek-raoe gewon nen door de extreem-rechtse senator Barry Goldwater. Van tevoren stond volgens de opinie-onderzoekers de overwinning van de Newyorkse gou verneur Nelson Rockefeller al vast. Het tegendeel bleek gisteren echter het geval te zijn en het nieuws, dat Goldwater volgende maand op de na tionale conventie van de Republi keinse partij een goede kans maakt, de kandidatuur voor het presidentschap in de wacht te slepen, zal velen heb ben geschokt. Aanvankelijk heeft.het er gisteren in derdaad op geleken, dat Rockefeller de strijd zou winnen Toen driekwart van de stemmen was geteld was Rockefeller nog steeds aan de leiding. Daarna is Goldwater pas op hem gaan inlopen. Het verschil werd langzaam maar zeker gro ter en toen het eenmaal tot 60.000 wai uitgegroeid (zij hadden beiden toen a. meer dan een miljoen stemmen), gebeur de het onwaarschijnlijke: Goldwater had gewonnen. Vijfhonderd gulden gestolen De 8-jarige scholier Van T. uit Utrecht is wegens diefstal en zakkenrollerij in twee dagen tijd tweemaal door de politie aangehouden. Samen met enkele vriend jes bleek hij vijfhonderd gulden te heb ben buitgemaakt. De diefstalletjes kwa- uit omdat de jongen wat al te gul de briefjes van honderd was om gesprongen. Aan een vriendje had hij honderd gulden gegeven, welk bedrag het jon getje direct aan zijn schooljuffrouw ca deau deed. Deze vertrouwde het zaakje en waarschuwde de politie. Daar un al gauw aan het licht hoe het kind aan het geld was gekomen. Samen met de 10- en 11-jarige broertjes Van N. had hij in een kledingmagazijn een porte- mee met f 190 gestolen, terwijl zij ook een NBM-bus vijftig gulden hadden weggegraaid toen de chauffeur even was gaan koffie drinken. Nadat de jongens met een berisping waren weggestuurd, ging de jongen Van T. direct weer op pad. Dat bleek toen de 11-jarige Van N. de volgende dag met een briefje van honderd, dat hij van hem had gekregen op het politiebureau ver scheen. Van T. had. zodra hu het politie- I bureau uit was. twee dames haar porte monnee ontfutseld. In de ene vond hij f 110. in de andere drie gulden. Hij be kende meteen twee diefstallen die hij enkele weken geleden had gepleegd en waarvan de buit f175 bedroeg. Goldwater lacht triomfantelijk terwijl de uitslagen van de voor verkiezingen in Californië binnen komen. Goldwater zelf noemde de uitslag In Californië een grote overwinning. IIü nodigde Rockefeller uit om met hem samen te werken om samen ln novem ber de Democraten te verslaan. Deze verklaring van de senator werd door de leiders van zün verkiezingscam pagne uitgegeven, nadat Rockefeller zijn nederlaag had toegegeven. In de verklaring werd verder gezegd: „Dit is een overwinning voor de grote n derheid van de ReDublikeinen in het gehele land. die het met mü eens dat Johnson ln november verslagen kan worden, als wü onze krachten bewa ren om tegen hem te vechten en niet tegen elkaar." Over Rockefeller zei hij: „De gouver neur heeft een hardnekkige campagne gevoerd en ik wens hem veel geluk en ik hoop dat hij bereid zal zün met mij iedere poging te ondernemen om de De mocraten in november te verslaan." In de Sowjetunie is men erg geschrok ken van de overwinning van Goldwater. Machtige belangengroepen in Californië hebben naar de mening van radio Mos kou tot de overwinning van de senator bijgedragen. Men noemde hem een wilde man en een kannibaal, die de oorlog in Zuid-Vletnam wil uitbreiden en die over het algemeen een agressieve houding aanneemt. Radio-Moskou gaf te kennen, dat de vliegtuigindustrie en de firma's die raketten vervaardigen in de omge ving van Los Angeles een belangrijke rol hebben gespeeld in de voorverkie zingen van Californië. Hiermede doelde men op het feit dat de aanhang van Goldwater voornamelijk moest worden gezocht in het zuidelijke gedeelte van de staat, waarin ook Los Angeles is gelegen. Drie ministers gaan spreken met de vakverbonden Op woensdag 10 juni zullen de mi nisters van economische zaken, van fi nanciën en van sociale zaken en volks gezondheid een bespreking hebben met vertegenwoordigers van het NW, de NKV en het CNV op het ministerie van economische zaken. De vakverbonden hebben om een der gelijke bespreking gevraagd. De twee-en-een-half jaar oude Re- née Dorenbosch, pleegdochtertje van de familie Van der Schee te Dongen, is gis teren in het Wilhelminakanaal in Don gen verdronken. Het kind was met haar hondje gaan wandelen. Toen de hond zonder kind en nat thuis kwam. is de rijkspolitie gaan dreggen en heeft het lijkje gevonden. (Van onze parlementsredactie) TTET TWEEDE-KAMERDEBAT over de algemene belastingherziening, dat zo rustig scheen voort te kabbelen, heeft gisteren tot tweemaal toe een verrassende wending genomen, 's Middags werd de Kamer gecon fronteerd met de teleurstellende mededeling van minister Witteveen (fi nanciën), dat er voor amendering van de wetsontwerpen op de inkomsten-, loon- en vermogensbelasting en de herziening van de successiebelasting slechts een extra budgettaire ruimte van rond f 50 miljoen beschikbaar is, wat niet bepaald veel kan worden genoemd. Maar 's avonds kreeg de Kamer van diezelfde bewindsman te horen, dat de wijziging van de successiebelasting (f 13 miljoen) niet zonder meer van genoemd bedrag mag worden afgetrokken, dat enkele gunstige correcties in de kostenberekening van de algemene belastingherziening (aanvankelijke raming: f 115 miljoen) nodig zijn gebleken, en dat daardoor de voor amen dering bestemde ruimte van f 50 miljoen met enkele tientallen miljoenen mag worden vermeerderd. mogensbelasting (aangenomen dat de „een-d^rde-regeling" daaruit zal wor den verwijderd) de schatkist maar f7 miljoen extra gekost. Deze laatste mededeling vormde zo ongeveer het slot van een hoogstver- arrend en bijna chaotisch debat, dat ontketend was door staatssecretaris Van den Berge (financiën), die de wetsontwerpen verdedigd. Er werd de hele middag eindeloos heen- en weer- gepraat en er moest twee keer worden geschorst, de eerste keer voor fractie- beraad, de tweede keer om regering en Kamercommissie voor financiën gele genheid te geven voor binnenskamers overleg. Dat overleg ruimde een paar lisverstanden uit de weg, zo kwam >mmissievoorzitter dr. Lucas (kath.v.) de Kamer 's avonds na de hervatting an het debat vertellen. Zoals gezegd was het de staatssecre taris, die (in de middagvergadering) de knuppel in het parlementaire hoen derhok wierp. Hij had dinsdag bij de behandeling van het wetsontwerp op de vermogensbelasting al waarschuwend de vinger opgeheven toen de Kamer amendement-Scholten (c.h.) aan vaardde om de kleinere vermogens vrij te stellen. Dat kostte rond f20 miljoen, de staatssecretaris liet er geen twijfel over bestaan, dat hij dit bedrag weer terug zou winnen door schrapping van zijn oorspronkelijk voorstel om een derde deel van de vermogensbelasting voor de inkomstenbelasting aftrekbaar te stellen, wat een belastingderving van naar schatting f22 miljoen zou beteke nen. Door die schrapping, waarmee de Kamermeerderheid wel akkoord wilde gaan, zou de balans dan weer in even wicht komen. Uiteindelijk had de amen dering van het wetsontwerp op de ver- -SL.RS- Official dealer Leiden e.o. (Voor vervolg zie pag. 11) Gisteren is de tienjarige C. Kruithof uit Rotterdam ln het Mallegat in Rotter dam-zuid verdronken. Het jongetje speelde met zijn autoped op een ponton en is achteruit het water Ingereden. Ringo in ziekenhuis Het optreden van de Beatles in Ne derland en Denemarken gaat door, niettegenstaande de ziekte van drum mer Ringo Star. Na lang zoeken heeft men eindelijk besloten de 24-jarige drummer Jimmy Nicholls van de „Blue Flames" aan te stellen als plaatsvervanger van de zieke Ringo. die in een ziekenhuis verpleegd wordt waarvan de naam angstvallig geheim wordt gehouden uit vrees dat er een stormloop wordt gedaan door enthou siaste bewonderaars. B(j het zoeken naar een plaatsvervan ger kampte men met de moeilijkheid iemand te vinden die er als een Beatle uitzag en niet als een zwerver, zo ver klaarde de perschef van de Beatles. „Per slot van rekening heeft niet iedereen een Beatle-Acapsel", zo voegde hy er Ben Essing, organisator van het Blok ker-festival, waar de Beatles zaterdag middag en -avond in de grote veilinghal van Blokker zouden optreden, zei„Het is gelukkig de drummer die ziek is en niet een vocalist". HU voegde er aan toe dat het een „ongeloofelijke ramp" zou zUn voor de organisatie, als het beroemde kwartet niet naar Nederland zou komen. Essing vertelde dat men de gage 90.000 gulden al aan de Beatles had betaald. De organisatoren zouden zeer sterk gedupeerd worden by het wegblyven van de Beatles mede omdat men reeds vele voorberidirigen voor hun optreden had getroffen, aldus Essing. „In hun contract staat niets over de mogelijkheid van een ziektegeval", zei de organisator tenslotte. Uitgeslapen? néén... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. „STRUCTUREEL KARAKTER" en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, is van mening dat de ningnood niet langer een tijdelijke zaak is maar eerder een verschijnsel met een structureel karakter. De wel vaart en de specialisatie op maat schappelijk gebied zullen een voort durende toeneming van de behoef te aan nieuw gebouwde ruimte en aan vervanging van een gebouwen stand met zich brengen. „Ik ben ervan overtuigd dat het menselijk vernuft in staat is tegelij kertijd vereenvoudigingen en verbete ringen aan te brengen, terwijl plan en uitvoering toch arbeidsbesparing en kostenverlagingen met zich zullen brengen om deze behoefte op te van gen. Dit zei minister Bogaers gistermiddag te Amsterdam waar de Koninklijke maatschappü tot bevordering der bouw kunst bon van Nederlandse architecten Onbehagen bij Landbouwschap (Van onze soc.-econ. redactie) De economische afdeling van het secretariaat van het Landbouwschap gaat een onderzoek instellen naar de wijze waarop het Centraal Bureau de Statistiek maandelijks het landelijk prijsindexcijfer van het le vensonderhoud voor aardappelen, groenten en fruit samenstelt. Hier toe werd in de gisteren gehouden bestuursvergadering van het Land bouwschap besloten, nadat van ver schillende zijden uiting was gege ven aan een zeker onbehagen over de deining", die door de recente forse stijging van het prijsindexcijfer is ontstaan. Zoals bekend zijn de kosten van levens onderhoud in de periode van half maart tot half april met rond vijf punten geste gen, waarvan drie punten voor rekening kwamen van aardappelen, groenten en fruit, welke produkten elk jaar om streeks die tijd duurder zijn dan normaal Niettemin heeft de vakbeweging hierin aanleiding gezien in het kader van de Stichting van de Arbeid een speciaal prij- zengesprek met de werkgeversorganisa ties te organiseren (vorige week vrijdag middag gehouden) en hopen de drie vak centrales binnenkort een bespreking over de prüsontwikkeling met de rege ring te hebben. Het was de heer C. van Velden uit De Lier (Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond), die het prijsindexcüfer aansneed in de vergadering van het Landbouw schap. Hij verklaarde, dat men zich in de tuinbouw hoogst onbehagelijk voelt door de publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, waarin de indruk wordt gewekt alsof de tuinders „schul dig" zijn aan de sterke stijging der kos ten van het levensonderhoud ln mai april. De werkelijkheid is echter, aldus de heer Van Velden, dat de tuinbouw dit voorjaar tot dusver slechtere winstresul taten heeft geboekt dan vorig jaar en dat er zelfs tuinders zijn, die voor bepaalde produkten met verlies hebben gewerkt De voorzitter van de CBTB. drs. R Zijlstra, voegde hieraan toe. dat de re cente stijging van het prijsindexcijfer zo veel aandacht heeft gekregen omdat het thans een politieke rol ls gaan spelen. Overigens meende de heer Zülstra. dat het cijfer altijd een Ietwat vertekend beeld geeft, omdat de automatisch optre dende verschuiving ln ae consumptie van duurdere naar goedkopere. vervangDare produkten (zoals thans bij voorbeeld van rundvlees naar varkensvlees) niet in fle kosten van levensonderhoud is vercalcu- (B.N.A.) een rapport met de analyse aanbood van de experimentele woning- bouwprijsvraag 1962. De resultaten van deze prijsvraag van B.NA. werden op 18 oktober 1962 in Rotterdam bekend gemaakt. De bijeenkomst werd oa. bij gewoond door de commissaris van de Koningin in Noordholland, mr. F_ J. Kranenburg. Het rapport waarvan de minister het eerste exemplaar kreeg aangeboden ver meldt als belangrijke bevindingen dat vele ontwerpers zich hebben geridht op grotere diversiteit in woonvorm en wo ningtype en betere ruimtelijke vormge- Sterkere rem Het rapport beveelt o.m. aan de mi nima voor vertrekoppervlakten in de ge subsidieerde bouw te verhogen met een anderhalve vierkante meter per bewo ner ten gunste van een vrijere planvor ming. Voorts wordt aanbevolen toeslag te geven op de maximaal toelaatbare bouwkosten voor nieuwe woningtypen en de mogelijkheid te openen van de ge meentelijke bouwverordeningen af te wijken. Het rapport pleit voor de ont wikkeling van een nieuwe reeks basis typen op een wetenschappelijke grond slag. Overigens noemde de secretaris van de jury die het rapport samenstelde, ir Van Gelderen, de curveprijs en het hüurnveau een sterkere rem op de woningontwikkeling dan de oppervlakte- eisen. Hij wees erop dat gebrek aan arm slag iederes ontwikkeling in de woning bouw vrijwel heeft lamgelegd, wat zich openbaart in verstarring, steeds minder verschillende types en meer clichés. De minster zegde toe heit rapport ern stig te zullen bestuderen en er zijn voor deel mee te zullen doen. Vooral de aan beveling de experimentele woningbouw meer mogelükheden te geven, vond hy aantrekkelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1