Senaat heeft vertrouwen in defensiebeleid Gegoochel in de Tweede Kamer Larsens opening was te moeilijk voor Yranesic Versterking formele en psychologische eenheid Produktschap rekent op lagere vleesprijs Advies S.E.R. op korte termijn is noodzaak Ned. selectie team won door goed spel: 0-3 11 DONDERDAG 4 JUNI 1964 Stormpje is gaan liggen (Van onze parlementsredactie) Het stormpje, dat opstak rond het ministerie van Defensie kort nadat de beer De Jong als minister was opgetreden, is thans gaan liggen. In de Eer ste Kamer heeft het klaverblad van vier, de minister en zijn drie staats secretarissen, kunnen vaststellen, dat zij een grote mate van vertrouwen genieten. Kritiek op de reorganisatie van het ministerie en op de benoeming van drie militaire specialisten in een typische politieke functie werd alleen geuit door de socialistische woordvoerder. Mr. Bnrger wierp de minister voor de voeten, dat hij als beleidsman tekort was geschoten door zonder enig overleg de verticale structuur op het departement door te voeren en door een uitsluitend militaire top te creëren. Maar al mocht de heer De Jong dan hebben gehandeld als oen commandant in plaats van als een be windsman, zijn bekwaamheden wilde mr. Burger toch allerminst in twijfel trekken. De liberale heer Van Riel verwachtte, dat de minister met zijn staatssecretarissen een goede politieke top zullen blijken te zijn. Bij de beantwoording van de vele op- onvoldoende inzicht in de financiële i merkingen vanuit de Kamer, zei de nister langs zijn neus weg, dat men thans niet meer over politieke onervarendheid van de staatssecretarissen kan spreken. Gaarne sloot hij zich aan bij de opmer king van mr. Van Riel. dat een intelli gent mens niet meer dan zes maanden nodig heeft om er achter te kortien hoe de Nederlandse parlementaire democra tie werkt. Wanneer er een nieuwe minis ter optreedt, kan deze bij wijze var spreken in veertien dagen een horizon tale organisatievorm doorvoeren. De kritiek van mr. Van Riel had slechts betrekking op het feit. dat de Kamer z.i. Aanleg aardgasnet NAM weigert te praten over seha devergoeding (Van onze soc.-econ. redactie) In dc gisteren gehouden vergadering van het Landbouwschap is meegedeeld, dat de Nederlandse Aardolie Maatschap pij weigert te onderhandelen over d« vergoeding aan grondeigenaars voor de huur van terrein voor gaswinning en voor de aanleg van secundaire aardgas leidingen, dit laatste „onder druk van openbare nutsbedrijven, die bang zjjn dat de N-A.M. met hoge bedragen roet in hun eten gaat gooien". In een nota over deze kwestie wordt van de zijde van het dagelijks bestuur verklaard, dat de noodzakelijke aanpas sing der recognitiebedragen door deze bedrijven slechts schoorvoetend of niet wordt aanvaard. „Zij wekken de schijn de gevolgen van de geldontwaarding ge heel of grotendeels voor rekening van de betrokken grondeigenaren te willen la ten komen. Dit is een politiek, die wel licht voortspruit uit een zuinig beleid, maar die in dit geval indruist tegen het overheidskarakter der bedrijven", aldus het Landbouwschap. Om uit de moeilijkheden te geraken werd besloten er nogmaals bij de direc tie van de N.A.M. met klem op aan te dringen het overleg te heropenen. (Zo als bekend is het beraad over de ver goeding voor de aanleg van de hoofdlei dingen voor het aardgas reeds afgeslo ten). Indien verder overleg mocht uit blijven, zal het Landbouwschap de mi nister van economische zaken verzoeken de N.A.M. daartoe te bewegen. Ook zal dan worden overwogen op een herzie ning van de mijnwet-1810 aan te drin gen, opdat de sterk verouderde schade vergoedingen op deze wijze kunnen worden aangepast aan deze tijd. Levenslang voor mishandeling van kind Een rechtbank in Versailles heeft de pleegouders van een driejarig meisje, dat twee jaar geleden door hun slechte be handeling stierf, veroordeeld tot levens lange dwangarbeid- De openbare aankla ger had de doodstraf geëist. Het meisje, Odile Kadda, werd door haar pleeg ouders tegen een vergoeding van onge veer honderdtwintig gulden per maand „verzorgd". Het kind was verscheidene malen met de armpjes op de rug gebonden in de kelder opgesloten, waar zij op aardap pelzakken moest slapen. De pleegouders dwongen het meisje rechtop te lopen door haar handen aan haar haar vast te binden. De vrouw sloeg het kind met een schoenspanner terwijl de man het vasthield. Zij verklaarden dat het kind ongehoorzaam was. De man gaf toe dat hij als een slappeling had gehandeld door de vrouw haar gang te laten gaan. Het kind overleed in 1961 aan long ontsteking en bloedvergiftiging. (Vervolg van pagina 1) t was geen bedrag om ernstige kopzorgen over te maken. De angst, dat de Kamer hem te veel geld zou ont futselen, begon de staatssecretaris pas goed te bekruipen, toen bij de behan deling van het wetsontwerp op de komstenbelasting, een amendement-Por- theine (lib.) aan de orde kwam or het staken van een onderneming eei drag van f 10.000 in plaats van f 7500 de eindwinst vrij te stellen. Dat jen budgettair nadeel van f10 mil joen betekenen. Het voorstel was mede- ondertekend door kvp, ar en ch en hac dus de steun van de Kamermeerder heid. Men maakte zich al gereed voor stemming. tuatie had gekregen. In tweede instantie sprekend, kon hü constateren, dat hij nu op zijn wenken was bediend. De minister •deelde mee. dat er dit jaar f 2.960 mil joen beschikbaar is. doch dat het beta- lingsplafond is vastgesteld op f 2.460 mil joen. Jaarlijks wordt een plafond vastge steld om te grote schommelingen in de uitgaven te vermijden. Voor dit jaar is een bedrag van f 2.460 miljoen te klein, doch uit de z.g. overloop, is een bedrag van ongeveer f 500 miljoen beschikbaar, zodat zich voor geen enkel krijgsmacht- onderdeel betalingsmoeilijkheden zullen voordoen. In antwoord op een andere vraag be titelde de minister de rede van kolonel zenuwarts Bakker voor de N.C.O.V.V. academisch betoog. Spr. had zich nog geen oordeel over de inhoud kunnen wel deelde hij mee dat het vraagstuk van de tenuitvoerlegging van vrijheidsstraffen thans op het ministerie wordt bestudeerd. Centurion-tanks Staatssecretaris Haex gaf een openhar tig antwoord op een vraag over de Cen- turion-tanks. die zoals bekend voorlopig in dienst zullen worden gehouden. Op de weg kan de Centurion een maximum snelheid behalen van 35 km. de Russische tank echter van 55 km. Veel belangrijker is echter de vraag hoe de tank zich in het terrein gedraagt. Welnu, in het ter rein is het verschil veel minder. Tegen over de actieradus van de Sowjet-tank van 600 km staat een acteradus van slechts 260 km van de Centuron. Dit na deel wordt echter voor een belangrijk deel ondervangen door uitrusting van de Centurion met een moderne brandstof voorziening. Het 105 mm kanon van de up-gunned Centurion is tenminste gelijk waardig aan het kanon van de Sowjet- tank. Daar ook Engeland een groot aan tal Centurions aanhoudt, is de produktie van onderdelen gegarandeerd. Dit jaar zal voor de laatste maal in La Courtine worden geoefend. De Fransen hebben voor het terrein, dat toch al niet zo bijzonder geschikt is voor oefeningen van gemechaniseerde eenheden, een ho gere huur gevraagd. Bovendien willen zij het graag zelf gebruiken. In de toekomst zullen de grotere oefeningen worden ge houden in Duitsland en enigermate ook in België. In de omgeving van Leopolds- burg kunnen jaarlijks enige oefeningen met rupsvoertuigen in bataljonsverband worden gehouden. De begroting werd aangenomen met de stemmen van de C.P.N. en de P.S.P. te gen. Hongaar veroordeeld - majesteitsschennis De politierechter in Haarlem heeft gistermiddag de 44-jarige Hongaar J. II., van beroep grondwerker cn wo nende te Haarlem, wegens majesteits schennis tot een gevangenisstraf ver oordeeld van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. In augustus van het vorig jaar keer de hij terug naar Vijfhuizen. Tevoren had hij in Haarlem de geboorte van zijn zevende kind gevierd. In beschon ken toestand stapte hy in de autobus. Hij bemoeide zich met de in de bus aanwezige vrouwelijke dorpsgenoten, tot wie hij beledigende woorden richtte. Daarna liet hy zich op beledigende wij ze uit over koningin Juliana en prins Bernard. De Hongaar is na de Hongaarse op stand in 1956 in ons land gekomen. De officier van justitie betreurde de hou ding van de man, die misbruik maakt de Nederlandse gastvrijheid, waar de politierechter opmerkte dat de meeste Hongaren zich goed gedragen. Benelux-congres te Rotterdam: /CONSOLIDATIE naar binnen, opem J heid naar buiten, dit behoort het beleid te rijn voor de E.E.G. Aldus uitspraak van gezaghebbende zijde prof. dr. P. Kuin gisteren op het Benelux-congres te Rotterdam. deze vertolkte daarmee duidelijk inzichten der omstreeks tweehonderd- vijftig aanwezigen uit de drie Bene- luxlanden. De regeringen van de drie landen behoren, zo meende men, op korte ter mijn stappen te ondernemen ter ver sterking van de formele en psychologi sche eenheid. Invoer uit Argentinië In de kring van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees wacht men, dat binnen veertien dagen de prijzen voor het rundvlees zullen dalen. Dan is inmiddels het vee de wei in en zal waarschijnlijk een rui mer aanbod van weidekoeien voor de slacht loskomen. Het bestuur voelde er daarom gisteren niet zoveel voor al Suggestie Maar op dat moment kwam staatssecretaris tussen beide. Hü deed de verrassende suggestie om dc stem ming over het amendement-Portheine >k over alle andere amendementen die geld zouden kosten, uit te stellen an het einde van het hele debat. Dan zouden regering en Kamer overzicht hebben van al die dure t stellen en zou afgewogen kannen den wat wel en wat niet kan worden ingepast in de (beperkte) budgettaire uimte. „Als de Kamer maar mecha nisch achter elkaar over die amende menten zou stemmen, moet ik halver wege de behandeling zeggen, dat het geld op en de pot leeg. is", waarschuw e de staatssecretaris. Met andere oorden: „De Kamer is nu wel zo üve- rig bezig de koek te verdelen, maar z< niet half hoe klein die koek eigen- lyk is. Laten we dus straks bekyken at er eigenlijk te verdelen valt". Dit schot voor de boeg trof doel. Het bracht de Kamer in grote verlegenheid r ontspon zich een rommelige dis- over de inderdaad ongebruikelij ke procedure, die de staatssecretaris had voorgesteld. Maar Kamervoorzitter Van Th iel bleek bereid de suggestie de bewindsman als voorstel aa: Kamer voor te leggen. Toen kwamen de bezwaren pas goed los. Het stand punt van PvdA-woordvoerder Van den Tempel was, dat de Kamer gewoon door moet gaan met de afhandeling de amendementen. Als ze stemmen moet wachten om straks uit de maken wat wel en niet kan, zou op het eind een koehandel ontstaan. Boven dien: het wetsontwerp op de vermo gensbelasting is al achter de rug. Moe- ve nu bij de inkomsten- en loonbe lasting gaan rekenen? Dat kan niet. Als de regering vindt, dat het allemaal te duur wordt, moet ze straks maar gen dat de wetsontwerpen in deze a iet kunnen ingaan. Ook vvd-fractieleider Geertsema voelde er bitter weinig voor om seling op een andere wijze van behan deling over te schakelen dan met be trekking tot de vermogensbelasting is gevolgd. Maar de heren Lucas (kath, Voorzitter middenstandsbond ÜE voorzitter van de Kon. Neder landse middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele uit Gouda, lid van de Sociaal-Economische Raad en van de Stichting van de arbeid, meent dat de SER alles op alles zal moeten zetten om vóór 1 augustus s. de regering van antwoord te die nen op de gerichte adviesaanvragen. Hij acht hot gezien de huidige om standigheden een levensnoodzaak dat dit advies vóór 1 augustus ge reed is. De heer Van der Weele sprak vanochtend op de algemene verga- Als zich zou herhalen wat het vorige jaar is geschied, dat in augustus en sep tember van 1964 recalcitrante werkne mers in bepaalde bedrijven moeilijkhe den zouden veroorzaken, dan zou, als de SER zijn advies niet tijdig gereed heeft, diezelfde situatie als eind-1963 ont staan. Toen heeft men, min of meer in een wanhoopstoestand, de zaken moeten sussen met het loonakkoord. Het is nood zakelijk dat de SER thans een welover wogen en rustig advies geeft, voordat de ontwikkelingen de adviserende arbeid overspoelen. v.), Klieft (ar) en Scholten (ch), hoe wel ook bepaald niet enthousiast over uitstel van stemmingen, wilden uit wel willendheid tegenover de regering zich wel achter het voorstel-Van den Berge- Van Thiel scharen. Het debat raakte op een gegeven mo ment zo in de knoop, dat besloten werd om een uur te pauzeren voor fractie- beraad. Tijdens de schorsing pleegde minister Witteveen, die aanvankelijk het debat niet bijwoonde maar ijlings naar de Kamer werd ontboden, samen met de staatssecretaris overleg met fractie leiders. Intussen was bij iedereen de vraag gerezen hoevéél de voor amendering beschikbare ruimte nu eigenlijk be draagt. „Ik doe dat liever niet", had de staatssecretaris gezegd, „want dan het lijken of ik het mes op tafel leg. Maar ik zal er wel toe genood zaakt zijn als blijkt dat de Kamer niet op mijn suggestie wil ingaan". Na de hervatting van het debat scheen minister Witteveen, maar ook hij noemde nog geen bedrag en zei alleen, dat de ruimte „beperkt" is, omdat de hoge prioriteit, die de regering het wegnemen van de progressie factor in de loon- en inkomstenbelas ting heeft toegekend, niet in drang mag komen. Toen echter de •aarnemend P. v. d. A.-fractieleider Willems bleef aandringen (dr. Von deling liet zich pas in de avondverga dering zien), herhaalde de minister wat dr. Van den Berge al had gezegd, nl. dat het bedrag zou moeten worden ge noemd als het voorstel-Van Thiel-Van den Berge zou worden verworpen. „Dat is voor mij een reden om tegen dat voorstel te stemmen", verklaar de de waarnemend A,R.-fractieleider Smallenbroek. Ook zijn collega's Schmelzer (kath. v.) en Beernink (c.h.) n zo nieuwsgierig naar de ruimte, :e het voorstel meenden te moeten afwijzen. Dit werd ten slotte met stemmen verworpen (ook door voorzitter Van Thiel, die echter klaarde het voorstel alleen voor rekening te hebben genomen, omdat de regering het zelf niet had kunnen doen; ;n kwestie dus van hoffelijkheid). Toen eindelijk kwam minister Witte- een over de brug. Hij deelde mee, dal de extra ruimte rond £50 miljoen be draagt. Maar daar zit ook al de ruimte de wijziging van de successiebe lasting ad f 13 miljoen in en bovendien moet men er de f7 miljoen aftrekken, die de amendering van het wetsontwerp op de vermogensbelasting heeft gekost. Met andere woorden: voor de verbete ring van de voorstellen inzake de loon- inkomstenbelasting is slechts rond f30 miljoen beschikbaar. Een teleurstellend bedrag, v, van de Kamer schrok, want zij w te nog verschillende kostbare beteringen aangebracht te zien. heer Smallenbroek sprak dan ook een „hoogstongelukkige situatie", betreurde het zeer, dat de minister de mededeling had gedaan. De be windsman heeft ruim een miljard voor belastingverlaging ter beschikking, maar hij blokkeert dat voor de neutralisering van de progressiefac tor. Dat speet de waarnemend frac tieleider. Jarenlang zijn allerlei fis cale wensen naar de algemene belas tingherziening verwezen en nu zou daar geen althans niet voldoende geld voor zijn. Toch uitstel Het lag allemaal erg moeilyk. maar tijdens het daarna volgend binnens kamers overleg tussen de bewinds lieden en de vaste Kamercommissie financiën kwam er ten slotte toch zoiets als een „compromis" uit dc bus. Commissievoorzitter Lucas en minister Witteveen deden daar, na de hervat- van het openbare debat, mede delingen over in de avondvergadering. Dr. Lucas zei, dat de minister nadere inlichtingen over de beschikbare ruim te had verschaft en daarmee enkele „misverstanden" uit de weg had ge ruimd. Naar aanleiding daarvan wilde commissie de Kamer voorstellen, toch maar in te gaan op de suggestie de regering om de stemming over alle artikelen en amendementen waar aan budgettaire consequenties zün ver bonden, op verzoek uit te stellen tot na de behandeling van de wetsontw pen. Dat was dus qua formulering strekking precies hetzelfde voorstel, dat enkele uren tevoren door de Kamer was verworpen. Omdat gisteravond niet meer kon worden gestemd, is „nieuwe" voorstel van de commissie vanmiddag beslist. Het werd aangeno men met alleen de P.v.d.A. en de boe renpartij tegen. Hoe de commissie (althans de derheid daarvan) tot haar gekomen, bleek uit de mededelin- van minister Witteveen. Hij herin nerde eraan, dat hij gesproken had rond f 50 miljoen, dus globaal bedrag. Hij had volledig begrip het standpunt, dat bij deze be langrijke wetsontwerpen niet op enke le miljoenen mag worden gekeken. Ook mogen de f 13 miljoen voor de succes siebelasting niet zonder meer van d< miljoen worden afgetrokken (dit in tegenstelling tot wat de be windsman eerder had verklaard). Eer prettige omstandigheid is voorts, dat door een herziene berekening kosten voor de algemene belastingher ziening enkele tientallen miljoenen meer voor amendering beschikbaar zullen ko men. Wat niet betekent, dat er nu voor die algemene herziening meer ruimte beschikbaar komt dan de f 165 miljoen, die de regering er voor heeft willen uittrekken. Het is geen kwestie van méér ruimte, maar van verandering van ruimte door interne verschuivingen. De communist Bakker constateerde, dat de minister met zijn nieuwe ver klaring „onder druk van de regerings partijen een slag van 180 graden heeft gemaakt". En P. v. d. A.-fractieleider Vondeling liet weten, dat zijn fractie in ieder geval niets voelt voor het voor stel van de Kamercommissie. Zij wenst zich ook niet te binden aan de nu af gesproken ruimte, maar zal verbeterin gen pogen aan te brengen waar zij die nodig acht. Dr. Vondeling vond het verder onjuist, dat de minister een kunstmatige scheiding aanbrengt tussen de ruimte van 1 miljard voor de grote belastingverlaging (progressie-factor) en die voor de verbetering van de alge mene belastingherziening. Beide ver lichtingen gaan ongeveer gelijk in. te ingrijpende maatregelen te nemen om de hoge rundvleesprijzen naar be neden te krijgen. Volstaan werd met het toestaan van de invoer van ingevroren Argentijns vlees. De afspraak, dat bij uitvoer van 120 kg rundvlees en slachtvee 280 kg mag worden ingevoerd, bleef gehand haafd. Deze ruilvoet wenste het bestuur niet te wijzigen ten gunste van de invoer. Lange tijd werd gediscussieerd .over de verhouding van 90 kg uitvoer tegen 270 kg invoer. Met name de ver tegenwoordigers van de producenten vonden dit onaanvaardbaar. Zü ver wachtten. dat er ook bij de oude ruil voet veel ingevroren vlees zal binnen komen, waardoor de binnenlandse markt aanzienlijk ruimer zal worden voorzien en de prijzen zullen dalen. Wanneer nu ook nog grotere aanvoeren uit het bin nenland gaan loskomen, vrezen de pro ducenten zelfs, dat de prijzen wel eens al te snel zouden kunnen dalen Het was daarom met tegenzin, dat de pro ducenten zich akkoord verklaarden ïr van ingevroren Argentijns vlees voor verkoop aan het publiek. Drs. A. M. A. van der Willigen, i tegenwoordiger van de minister economische zaken, constateerde, dat de rundvleesprijs in Nederland nog 20 pro. cent boven de Europese oriëntatieprij: ligt, die voor de veehouders aanvaard baar is genoemd. Hy vond de huidige ruilvoet bij de invoer te laag. omdat de import wordt afgeremd. Ook veroor deelde hij de handel in invoertoewijzin- gen. Hij zag hierin het bewijs, dat er te weinig toewijzingen worden' afgege ven door het produktschap. Hij verklaar de zich voorstander van de invoer van ingevroren Argentijns vlees. Een al te grote invloed zou afgeremd kunnen wor den, door de importeurs te binden aan bepaalde kwantiteiten. Bij te grote in- Jeren kan een cautie opgelegd worden. De waarnemend voorzitter, de heer J. B. Dinkla. toonde zich bijzonder ontstemd over verschillende dagblad artikelen, waarin op ondeskundige wijze ten onrechte het produkschap wordt beschuldigd van het kunstmatig hoog houden van de rundvleesprijzen door afremming van de import. Het bestuur voerde over de eerste helft van dit jaar reeds 13.000 van de 15 000 verplicht af te nemen Deense runde ren in. De invoerheffingen zijn ver laagd. de ruilvoet is tot tweemaal toe verlaagd ten gunste van de invoer, de bestemmingsbeperking voor vers geïmporteerd vlees is opgeheven (be halve de vleeswarenfabrikanten krij gen nu ook de slagers importvlees) en gisteren is de invoerbeperking voor ingevroren vlees vervallen verklaard. In de afgelopen week werden niet minder dan 3500 slachtkoeien inge voerd tegen 2000 per week normaal, aldus de heer J. B. Dinkla. Zoals de Benelux de voorhoede is voor een grotere Europese eenheid, zo ook, werd eveneens gezegd, behoort op haar beurt de E.E.G. de voorhoede te zijn van een nog grotere eenheid. Wat de problemen betreft die nu soms nog tussen de deelgenoten blykcn te be staan, was prof. Kuin van oordeel, dat die zich kunnen oplossen bü het opgaan van de deelgenoten in een grotere een heid. Minister-president Marynen. die een toespraak hield over „Benelux" en het open karakter van de E.E.G.", nam later daartoe vanuit de zaal uitgelokt, ook nog deel aan een discussie, volgend op een forumgesprek over dit thema. De aanwezigen legden hun gevoelens in een resolutie vast. Betreurd werd, dat de traditionalisti sche opvattingen van sommige E.E.G.- landen aansluiting van anderen hebben verhinderd. Ook zijn de mogelijkheden van een deelgenootschap met Amerika niet voldoende uitgebuit. De associatie van niet-Europese ontwikkelingslanden wordt nog te veel bepaald en beheerst door historische en nationalistische mo- Aan het diner hield prof. dr. E. J. Lee mans, Belgisch hoogleraar in de sociolo gie te Nijmegen, 's avonds een spranke lende tafelrede, waarin hij hulde bracht aan het systeem van de Nederlandse so ciale politiek. In België, meende hij, spelen nog te- zeer politieke overwegingen een hoofd rol. De Nederlandse discipline en saam horigheid brengen de Belgen nog niet op. Ook het ambtelyk apparaat haalt niet bij het Nederlandse. Uit een opinie-onderzoek was geble ken, dat Nederlanders en Belgen een minder hoge dunk van elkaar hebben, maar prof. Leemans tilde hier niet te zwaar aan. Wel zijn er verschillen in volksaard, die zich kunnen doen gelden als de economische integratie moet ge volgd worden door sociale. De Pous voorzitter van De Savornin Lohman-stichting Drs. J. W. de Pous, oud-minister van economische zaken, thans voorzitter van de SER heeft het voorzitterschap op zich genomen van de Jhr. mr A. F. de Savornin Lohman-stichting. Hü volgt in deze functie dr I. N. T. Diepenhorst op, die als voorzitter bedankte in verband met zün benoeming tot staatssecretaris van buitenlandse zaken. De De Savornin Lohman-stichting is het studiecentrum van de Christelüke Historische Unie en onder meer uitgeef ster van het Christelük Historisch Tüd- schrift en brochures. Eierprijs bereikte nieuw dieptepunt Barneveld heeft vanmorgen een wel zeer oongewenst record geboekt: dc eicr- handel herinnert zich namelük niet, dat de eieren na de oorlog ooit voor zo'n lage prijs verkocht zyn als deze morgen. De allerkleinsten haalden nog geen gul den per kilo. De officiële notering voor eitjes van 41 gram luidde f 4,per honderd stuks ofwel f 0.98 per kg. Dat wil zeggen on geveer 25 eieren voor een gulden. De grote eieren brachten het gemiddeld tot nog geen acht cent per stuk. De algemene prijs was f 7.90 per honderd stuks, dat is f 1,27 per kg (twaalf tot dertien grote eieren voor een gulden). De betreffende organisaties beraadsla gen druk achter de schermen maar een oplossing nationaal zeer bemoeilykt nu de E.E.G.-regelen van toepassing zyn schijnt niemand te weten. onder Haag). E Landshec Nieuwkcrk (Wateringen) en J M van dei Put (Geleen); arts: R P Disch (Rotterdam), J E P V Schoolmeesters (Echt). Th J van Straaten (Culemborg) cn J S W de Veezc Leidschendam) Geen moeite met Zenith Het Ned. selectie-voetbalteam, dat een trip door Rusland maakt, heeft gisteren In Leningrad de plaatselyke eredivisie club Zenith met 30 verslagen. Deze stand was bü rust al bereikt. In het Markova-stadion, dat 88.000 plaatsen telt hadden 25.000 toeschouwers plaats genomen. De aan de Finse golf ge legen arena inspireerde de Nederlanders zo. dat zij reeds na 36 minuten met 03 voorstonden. In voortreffelijke Si werking hadden Klaas Nuninga en Pierre Kerkhoffs de Russische verdedigingslinie opgerold en met een schot in de uiterste hoek had Kerkhoffs een droomcombinatie afgerond. Het Nederlandse selectieteam had daarmede in de 36e minuut de voor sprong op 03 gebracht Dit doelpunt de bekroning van voortreffelyk dern voetbal. Het zou het laatste doel punt in deze strijd worden. Wel wisten landgenoten zich in de tweede helft nog kansen te scheppen, doch door een sterk defensief ingestelde speelwijze het resultaat nihiL En Zenith? Ondanks een duidelyke veldmeerderheid na rust slaagde het niet in de sterke Nederlandse verdedi ging te verrassen, vooral door het korte. 3r doorgevoerde combinatiespel, dat juist een kolfje naai* de hand wa: spelers als Haak. Schrijvers en Israel. Bovendien hadden de Russen het vizier slecht gericht. Doesburg heeft de gehele wedstrijd door dan ook zeer weinig m lijke schoten te verwerken gekregen. Trage start Traag was de start, zowel bü Nederlan ders als bü Russen. Het wederzüds kennen verliep in het voordeel van landgenoten, die een veldmeerderheid verwierven. In de 11e minuut zette Benny Russen scoorden weer lustig AMSTERDAM, woensdagavond. De Deense vertegenwoordiger in het interzonale FIDE-sohaaktoernooi Bent Larsen heeft de kunst van het winnen van de zwakken en het re miseren met de sterken uitstekend onder de knie. Bovendien heeft hij, toen hem duidelijk werd dat een van de eerste zes plaatsen geen te ver verwijderd ideaal betekende, een af doend schema opgesteld. In de giste ren gespeelde twaalfde ronde nam hij met een studeerkamer-variant van het Oud-Indisch de taaie Vranesic onder handen. Reeds op de achtste zet raakte de Cana. dees in het doolhof van mogelijkheden de weg kwijt. Met sterk en actief spel haalde Larsen het volle pond binnen. Hangpartijen heeft de uitgekookte Deen niet. zodat hem twee rustdagen wachten. Deze belangrijke voordelen gevoegd bij zijn formidabele score van Stó uit 12 moeten het mogelijk maken zijn ideaal. plaats in het kandidaten-toernooi, te verwezenlijken. Zelfs het spitsroeden lopen bij de Russen, die hij in de laatste vijf ronden tegeover zich vindt, zal de Deen wel weten te doorstaan. De volggroep liet opnieuw geen steek vallen. Bronstein overmeesterde Bilek. Spassky kreeg tegen Perez de winst in de schoot geworpen. Tal versloeg Berger. Maar aan zijn zege zat een luchtje. Het, Tal kreeg punt onverdiend (Van een onzer sportredacteuren) grootste gedeelte van de party stond Misja de Tovenaar zonder meer verloren. De Australiër echter verprutste zijn kan sen op een gegeven ogenblik in enkele zetten. Onbegrijpelijk, door Tal gehypno tiseerd, waren de deels serieuze, deels grappige uitspraken nadat Berger het had opgegeven. Smyslov brak met zwart af tegen de Israëliër Porath, die stellig kan sen heeft zich te handhaven. Toch moest hij het in de avonduren afleggen tegen de gepolyste techniek van de Rus. Gligoric, die achter elkaar enkele nederlagen kreeg te slikken, legde een bewonderenswaardige kalmte aan de dag. Tegen de büna onverslaanbare theore ticus Pachman boekte hü op een rustige, zelfverzekerde en kalme wüze een ge degen overwinning. Het publiek hoopt op een volledig herstel. Reshevsky en Ivkov hielden zich opval lend rustig. Dat baarde echter geen op zien, want van de tegenstanders Darga er Rossetto is bekend dat zy hun mannetje staan. Benkoe ls beslist niet in de vorm van enkele jaren geleden. Ook de Rus sische kampioen Leonid Stein moet hij waarschynlyk laten voorgaan. De voor de tweede maal afgebroken stelling biedt hem geen rooskleurig perspectief. Lengyel deed tegen Tringov meer dan zijn best. Het zal wel worden beloond, zy het in tweede zitting. Evans ontdcukte zijn ge knakte reputatie door middel goede overwinning op de Peruviaan Quinones. De Hongaarse grootmeester Lajos Por- tisch, die in het Hoogoventoernooi zulke hoge ogen gooide, zit op de wip. Is zün vorm in de nog volgende ronden zoals in de partij tegen Foguelman, dan dient ook hem een plaats bij de eerste acht te worden toegedacht De Hongaar een aanval, die het publiek in verrukking bracht De uitslagen van de twaalde ronde zijn: Portisch (Hong)—Foguelman (Arg) 1—0; Gligoric (Z SI)Pachman (Tsj SI) 10; Porath (Israël)Smyslov (Rusl) 01; Perez (Spanje)Spasski (Rusl) 01; Benikoe (VS)Stein (Rusl) afg; Berger (Austr)—Tal (Rusl) 0—1; Bilek (Hong)— Bronstein (Rusl) 01; Lengyel (Hong) Tringov (Buig) afg; Reshevsky (VS) Darga (W Did) Evans (VS)— Quinones (Peru) 1—0; Vranesic (Canada) —Larsen (Den) 0—1; Ivkov (Z SD—Ros setto (Arg) Vi—Vt. De stand is nu: 1. Larsen 9% pnt; 2/3. Tal en Spasski 9 pnt; 4. Bronstein 814 pnt en 1 afgebr party; 5/6/7. Reshevsky. Ivkov en Smyslov 8% pnt; 8. Lengyel 7 pnt en 1 afgebr party; 9/10. Darga en Portisoh 7 pnt; 11. Stein 6Vz pnt en 1 af gebr party; 12. Gligoric 6V2 pnt; 13. Evans 6 pnt; 14. Pachman 5>& pnt; 15. Quinones 4pnt; 16/17. Rossetto en Tringov 4 pnt 1 afgebr partü; 18. Bilek 4 pnt; 19 Benkoe 3 >4 pnt en 2 afgebr partijen; 20. Porabh 3^4 pnt; 21. Vranesic 3 pnt en 1 afgebr partü; 22/23. Perez en Foguelman 2V4 pnt; 24. Berger 1V4 pnt. Muller een aanval op. Op de linkervleu gel gaf hü de bal door naar Nuninga, die voorzette. Piet Kruiver reageerde subliem. Hü nam dc bal op het hoofd en deponeerde deze. onbereikbaar voor doel man Wocstroilof in de uiterste hoek (0-1). En 3 minuten later was het weer raak. ondanks het feit dat de Russen het ge vaar zagen en hun verdediging trachtten gesloten te houden. Een schot van Muller, dwars door de Russische linies heen. werd kort voor de doellijn door Geurtsen op gepikt. De DWS-er zette scherp voor. de Russische keeper trachtte met een snoek sprong vooruit de bal te onderscheppen, maar greep mis. De toestormende Nuninga liet-zich deze kans niet ontfutselen (02). Eindelyk werden hierna ook enige Rus sische schoten genoteerd. Zy werden door de Nederlandse verdediging echter be kwaam gekeerd. Wat zij ook bewerkstel ligden? Een nieuwe stimulans voor onze landgenoten. Zij namen het spel weer in handen en hielden tegenstanders en pu bliek geboeid door hun goede spelopvat ting. De spelers verstonden elkaar voor treffelijk. hetgeen in dc 36e minuut leidde tot het derde doelpunt Hartig woord Een hartig woord in de kleedkamer van de Russische spelers had hen in de rust tot andere inzichten gebracht. Nauwelyks was de tweede helft begonnen of er vielen spaanders van het voetstuk, waarop de Nederlandse ploeg zich had geplaatst Onze landgenoten werden terug gedron- kwamen soms in de verdrukking. De Nederlandse aanvallen werden steeds sporadiscber. Menig maal wisten de Rus bres in de verdediging van de Nederlanders te slaan, doch dan behoef de nog niemand te wanhopen: het op brak de Russen aan een schutter. Ondanks alle bedrijvigheid voor zün doel. heeft Doesburg maar zeer weinig schoten gehad. Nederland won alleszins verdiend en zelfs niet geflatteerd. De Nederlanders hadden in de eerste helft proeve van bekwaamheid afgelegd, die hoog werd gewaardeerd. De Russen mochten dan na rust toonaangevend *ün geweest, zü slaagden er nimmer in onze landgenoten te overstemmen. Argentinië versloeg Brazilië: 3-0 Argentinië heeft gisteravond In het vierlanden-toernool. dat thans tc Sao Paulo in Brazilië, wordt verspeeld, we reldkampioen Brazilië met 3—0 versla gen. Dc ruststand was 10. Zestigduizend toeschouwers, die aan it einde vam de wedstrüd luidkeels blijk gaven van hun afkeuring voor het spel hunner favorieten, zagen hoe de Argentynse rechtsbuiten Onega na een half uur spelen de score opende. Onega, doorgelopen op een dieptepass, omspeelde ook nog de Braziliaanse doel- verdediger Gilmar. voordat hu doel puntte. De Argentynse linksbuiten Messiano werd na 20 min- gewond. Hy werd ver vangen door Telch, die in de tweede helft tweemaal voor Argentinië het net vond. Het derde Argentijnse doelpunt lel in de laatste minuut. De Braziliaanse linksbinnen Pole, de grote ster in de openingswedstrijd van het toernooi, waarin Brazilië Engeland met 5—1 versloeg, kon door zware dek king zijn normale spel niet ontplooien. De Braziliaanse rechtsbinnen Gcrson miste in de tweede helft een straf schop, die Brazilië was toegekend we gens een jegens Pele begane Argentijn- overtreding. Brazilië, dat in dezelfde opstelling was verschenen, die Engeland had verslagen, scheen in het laatste kwartier van dé wedstrijd geheel gedemoraliseerd te zün. Voetbal Het nationale voetbalelftal in Israël heeft woensdag beslag gelegd op de Aziatische beker. In de finale van het toernooi versloegen de Israëli in Tel Aviv de houder van de beker. Zuld-Ko- met 21. Er waren 35.000 toeschou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11