DRUM HOOFDSCHOTEL? VLEES! Spanning nog niet in economie minder Waarom nog geen schaduwkabinet Inflatieverschijnselén sijn hardnekkig Niet veel ruimte voor lonen Man vermist na aanvaring op Waterweg Burenruzie met pistool beslecht Giro komt aan wens tegemoet Sociale uitkeringen Westduitse socialisten HALF ZWAAR-HEEL LEKKERS A.O.W. wordt gebracht op sociaal minimum Economie cn Financiën DINSDAG 2 JUNI 1964 (Van onze parlementsredactie) ER zijn nog geen aanwijzingen, dat de spanningen in onze economie reeds in het najaar 1964 merkbaar zullen zijn verminderd. Het regeringsbe leid voor 1965 zal gericht moeten zijn op een krachtige bestrijding van de inflatieverschijnselen. Daarbij zullen drie doelstellingen op de voorgrond moeten staan: de ontspanning op de arbeidsmarkt, het herstel van het be talingsbal ansevenwicht en het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen. Dit schrijven de ministers Veldkamp, Andriessen, Witteveen en Bogaers in hun recente adviesaanvrage aan de Sociaal-Economische Raad (zie pag. 1). misch Plan geraamde 15 k 16 pet. Zoals bekend zijn de kosten van levensonder houd duidelijk gestegen, zeker ovei Ontspanning van de arbeidsmarkt, her stel van het betalingsbalansevenwicht er het voorkomen van nieuwe kostenstij. gingen acht de regering niet alleen con junctureel, maar ook structureel van de grootste betekenis met het oog op concurrentiepositie ten opzichte var buitenland en dus ook voor een bevre digende groei en voldoende werkgele genheid op langere termijn. De uitwerkir.g ,-an een sociaal-econo misch beleid, dat gericht is op e wichtsherstel, zal naar de mening de regering moeten geschieden tegen de achtergrond van de toeneming vai reële nationale produktie. Die toeneming kan voor 1965 vooralsnog worden gesteld op de „trendgrootte" van 4 pet. Om het betalingsbalanstekort 2 pet. van de nationale produktie in te doen verdwijnen, zal het noodzakelijk zijn de toeneming van de reële binnen landse bestedingen tenminste 2 pot. te doen achterblijven bU de groei van de nationale produktie. Voorzover de bin nenlandse vraag niet door buitenlandse vraag wordt vervangen, zou hierdoor tevens de spanning op de arbeidsmarkt verdwijnen. Van groot belang acht de regering het, dat nieuwe kostenstijgingen wor den voorkomen. De inkomensontwik keling zal daarop dienen te worden afgestemd. Minister Veldkamp waar schuwde gisteravond (op een perscon ferentie ter toelichting van de advies aanvrage), dat een nieuwe loonkos tenstijging-van-belang onberekenbare schade aan onze concurrentiepositie kan toebrengen. Daarom is in 1965 slechts een zeer beperkte stijging van het Zy wyzen erop, dat de hardnekkig- »id van het inflatieverschijnsel zijn aak vindt in een aanhoudend krachtige rraag naar goederen en diensten ran buiten- als van binnenlandse ijde en een daarmee gepaard gaande losten- en prijsstijging. Het laat zich niet aanzien, dat de ■erhoudingen op de arbeidsmarkt op torte termijn belangrijk zullen verande- Het tekort op de lopende rekening de betalingsbalans wordt voor jog steeds op f 1 miljard geraamd. De otale loonkostenstijging in '64 ten op- ichte van vorig jaar zal niet belangrijk fwijken van de in het Centraal Econo- l Maandagavond is de sleepboot Schou- wenbank van L. Smit en Co. met de Britse Bhell tanker Opalia (32.000 brt) in botsing Bekomen in de monding van de Nieuwe Waterweg. Drie mannen zijn daarbij over poord geslagen. Twee mannen werden op gepikt door de sleepboot Middelbank, Eveneens van L. Smit en Co. Met schijn werpers werd lange tüd het water afge- tocht naar de nog onbekende derde jrenkeling. Later werd het zoeken ge- Itaakt De Brit voer de Waterweg op en kreeg laarbij assistentie van de Middelbank. die pan achteren vasthaakte en van de Schou- kenbank. die dit aan de boeg zou doen. Door nog niet opgehelderde oorzaak werd 6e Schouwenbank geramd door de tanker. De sleepboot helde daarbij bijna 80 gra den. doch kwam weer recht De vermiste man, de 21-jarige M. P. lardeveld. uit Bilthoven was ook van morgen nog niet gevonden. Men «neemt dan ook aan, dat hij is verdronken en afgedreven. Twee meisjes onder auto gekomen In de Augustinestraat te Geleen zijn isteren twee meisjes bij een verkeers- ngeluk omgekomen. Zij staken onver dacht de weg over en werden aangereden en personenauto. lachtoffertjes zijn de 7-jarige Petro- iclla Gerritsen uit Gcleen cn haar 4-jarig lichtje S. W. Boor. dat met haar ouders lij de familie Gerritsen od bezoek was.. Bij het samenstellen van een goede- entrein in Heerlen is gisteravond een angeerder tussen de buffers van twee 'agons gekomen. De rangeerder, de heer ran Kaalte uit Heerlen, werd ernstig ge rond. Hij overleed later in het zieken- De heer P. Geugjes uit Purmerland gistermiddag met zijn motorfiets aldaar botsing gekomen met een personen- uto. In het ziekenhuis is hij overleden, ij was 25 Jaar en ongehuwd. Gisteren is de 82-jarige heer J. Stolk it Winterswijk in het water van de grote racht te Bredevoort geraakt en verdron- en. Vermoedelijk heeft de oude heer. »n hij bezig was watervogels té voeren, et evenwicht verloren. De elfjarige H. van 't Ende te Hat- ummerbroek (gem. Oldebroek) is gls- earmiddag toen hij de oude Zuiderzee- traatweg in zijn woonplaats overstak len auto aangereden en zo ernstig ewond at hij ij ens he vervoer naar ziekenhuis overleed. In de nacht van maandag op dinsdag in Eersel op 69-jarige leeftijd over- eden het oud-lid van de Tweede Kamer van der Zanden (KVP). Prinses Beatrix ere lid Kon. Mij. Donderdag 11 juni zal een delegatie uit at hoofdbestuur van de Kaniiinklijke iederlandse Maatschappij voor Tuin- ouw en Plantkunde prinses Beatrix op luize Drakestein het bewijs van het on- mgs toegekende ere-lidmaatschap aan- ere-lidmaatschap is de Prinses ingeboden „in verband met haar per- Jonlijke bemoeiingen en opvattingen iet betrekking tot de restauratie van at bij Huize Drakestein behorende indgoed. welke restauratie onder lei- ing van de heer C. P. Broerse, direc- Bur der plantsoenen en begraafplaasen an de gemeente Amstelveen en even- ens ere-lid van onze ..koninklijke naatsehappij" heeft plaats gehad", aldus et hoofdbestuur. reële loon mogelijk. Hoeveel die stij ging mag bedragen, moet de S.E.R. uitrekenen. Wat de stijging van de rijksuitgaven betreft, zal het beleid voor 1965 gevoerd worden volgens de uitgavennorm, die in De 45-jarige sloper C. S. te Tilburg heeft gisteren z(jn 43-jarige buurman J. B., autohandelaar van beroep, met een pistool twee kogels in de buik gescho ten. De toestand van het slachtoffer was na de operatie redelijk. De pistoolheid is aangehouden en ingesloten. B.. die niet helemaal nuchter was, maakte ruzie met zijn buurman en ging daarby over tot handtastelijkheden. S. wilde van het geduw en gepraat niets weten en trok zich bij een schuur op zijn eigen erf terug. Buurman liet ech ter niet af en bleef dronkenmanstaal uit slaan en ziah vastklampen aan S. Deze vond dat op een bepaald mo ment blijkbaar genoeg, ging zijn schuur binnen en kwam terug met een 9 milli meter FN-pistool, dat hij al jarenlang in zijn bezit moet hebben gehad. Onver hoeds maakte hij met twee sdhoten een einde aan de ruzie. Caissière was Duitse dieven te vlug af Een caissière van een supermarkt in een Heerlens warenhuis heeft vier Duitsers betrapt die levensmiddelen trachtten Le stelen. Politie-onderzoek bracht aan licht dat het viertal, twee mannei twee vrouwen, reeds voor ruim f1500 bijeen had geroofd uit drie warenhuizen. De caissière die hen ten val bracht, staat bij de plaatselijke politie bekend om haar speurzin; ze heeft al menige winkeldie vegge in hun handen gespeeld. De buit van de Duitsers (twee onge huwde vrouwen van resp. 24 en 22 jaar en twee mannen van resp. 30 en 24 jaar) werd gevonden in een in de binnenstad geparkeerde auto. Zij bestond o.a. luchtbedden, dames- en herenkleding, ge reedschappen, twaalf paar schoenen, kin- der- en badkleding, parfumerieën enz. Aan bezwaren tegen het vervallen van de strookjes van afschrijving van de Postcheque- en girodienst waarvan in het geautomatiseerde systeem de functie is overgenomen door de dagafrekening, zal door een aantal in de naaste toekomst te treffen maatregelen in betekenende mate worden tegemoetgekomen. Er komt een gewijzigde indeling van de dagafrekening, waardoor het mogelijk zal zjjn de daarop vermelde afschrijving te scheiden van de saldo-opgave. Voorts zal op verzoek en tegen betaling een afzonderlijk betalingsbewijs verstrekt kunnen worden. Rekeninghouders, die daaraan in uit zonderingsgevallen behoefte mochten ge voelen, kunnen tegen extra betaling giro biljetten met een kennisgeving van af schrijving ontvangen. de Miljoenennota voor 1964 is gehan teerd, nl. van een procentuele toeneming, die gelijk is aan de trendmatige groei van het nationale inkomen. Het deel van de belastingontvangsten, dat boven die groei uitgaat, is voor belastingverlaging bestemd, opdat een toeneming van de belastingdruk wordt vermeden. Wat de investeringen betreft: mochten die in de particuliere sfeer een te ver gaande daling vertonen (wat voor 1965 niet wordt verwach), dan zou de schor sing van de fiscale investeringsactivitei ten geheel of gedeeltelijk ongedaan kun nen worden gemaakt. Het ligt niet in de bedoeling (zei minister Witteveen op de persconferentie) de temporisering van de overheidsbestedingen ook volgend jaar nog voort te zetten. De sociale uitkeringen worden aangepast aan het gestegen loonpeil en de huurverhoging. Volgens een zeer voorlopige berekening (de S.E.R. moet immers nog adviseren) zullen de uitkeringen als volgt omhoog gaan: Algemene ouderdomswet (p. j.) pensioen voor gehuwden pensioen voor ongehuwden Algemene weduwen- en wezenwet (p. j.) pensioen weduwen met kinderen pensioen weduwen zonder kinderen pensioen wezen tot 10 jaar pensioen wezen 1016 jaar pensioen wezen 1627 jaar Interim wet invaliditeitsrentetrekkers (p. j.) uitkering voor klasse a uitkering voor klasse b uitkering voor klasse c KlndebUslagwetten (per kwartaal) kinderbijslag eerste kind kinderbijslag 2de en 3de kind kinderbijslag 4de en 5de kind kinderbijslag 6de en volg. kind. Huidig bedrag Nieuw bedrag f 2910,— f 2034,— f 642,— f 966,— f 1260,— f 4620,— f 3750,— f 2892,— f 4830,— f 3924,— f 3024,— f 78,78 f 85,80 f 117, f 131,04 In de Palmstraat in de Amster damse Jordaan is zondagmiddag de bijna twee jaar oude Robbie van Burgt uit het raam van zijn ouder lijke woning, driehoog gevallen en twaalf meter lager op de straat terecht gekomenWonder boven wonder heeft de kleuter, die is opgenomen in het Emma-kinder- ziekenhuis in Amsterdam, slechts een lichte hersenschudding opge lopen. Naast de foto. die laat zien welke val Robbie deed. de kleuter met een speelgoeddier. Minder boter - meer margarine gegeten Er werd in het eerste kwartaal van dit jaar minder boter en meer margarine gegeten in ons land, in vergelijking met het gebruik in dezelfde periode in 1963. Dit blijkt uit de gegevens van het Pro- duktschap voor margarine, vetten en oliën. Uitgedrukt in kg per hoofd per jaar daalde het botergebruik van 5,75 tot 4,95 en steeg het verbruik van mar garine van 18,27 tot 20,18. (Van onze oorrespondent in Bonn) Aangezien ook bij verkiezingen in West-Duitsland bij de kiezers perso nen vaak een belangrijker rol spe len dan partijprogramma's, is het onbegrijpelijk, waarom de sociaal democratische partij niet de leden van het „schaduw-kabinet" bekend maakt, dat zij heeft gevormd. Dit kabinet zou moeten aantreden, wanneer bij de algemene verkiezingen van de herfst van het volgend jaar de S.P.D. onder aanvoering van haar zitter Willy Brandt, de sterkste poli tieke partij in het bondsrepublikeinse parlement zou worden en dan de bonds kanselier uit haar midden zou mogen aanwijzen. Dat zou dan Berlijns burge meester Brandt worden, die vervolgens zijn kabinet, zyn „Mannschaft" zich heen groepeert. Engelands La- bourpary heeft al die jaren, dat zij niét aan het bewind was een schaduw kabinet gehad en elke Engelsman weet, welke socialistische politicus welke por tefeuille zal gaan beheren, wanneer La bour in de Britse verkiezingen zege viert. Het SP.D.-schaduwkabinet zoi de partij vermoedelijk goede diensten kunnen bewijzen. Mannen van formaat maken er nl. deel van uit. Namen Westduitse zekerheid grenzende waarschijnlijkheid als volgt uitzien: Willy Brandt bondskanselier; kanselier en minister van buitenlandse zaken: Fritz Erler; minister van bin nenlandse zaken, dr. Gustav Heine- (die vroeger toen hij nog tot de C.D.U. behoorde, dezelfde functie bekleedde in de eerste Adenauer-rege- ring!); minister van financiën Alex Möller; minister van economische za ken (na het overlijden van prof. Deist) Karl Schiller (thans senator voor eco nomische zaken van de stad-staat Ham burg); minister van landbouw en voed- Acht jaar geëist in Tilburgse moordzaak Acht Jaar en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering eiste gistermorgen de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. G. Temmink, tegen de 50-jarige Tilburgse O. V. H. wegens moord op haar 55-jarige echtge noot C. v Haneveer, op 11 oktober 1963 te Tilburg gepleegd De vrouw werd ervan beschuldigd haar man met voorbedachte rade met parathion te hebben vergiftigd. Na het drinken van enkele koppen koffie in de huiskamer van zijn woning, werd de man onwel; hij overleed voor me dische hulp aanwezig was. Ook werd haar ten laste gelegd dat zij op 7 juli 1963 in poging zou hebben ondernomen haar an met parathion te vergiftigen. De gerechtspsyciater dr. J. Zitman uit Bergen op Zoom, die de verdachte had onderzocht, was tot de conclusie geko men dat de vrouw sterk verminderd toe rekeningsvatbaar moet worden geacht en zodanig ziek was dat wanneer zij even als in dit geval zich in de toekomst weer bedreigd zou voelen, herhaling niet uit gesloten moest worden geacht. Hij had dan ook onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geadviseerd. De vergiftigde echtgenoot was voor zijn gezin, zoals de officier van justitie het uitdrukte, een dissonant geweest maai de verdediger noemde hem een dronk aard. sadist en sexueel ontspoord mens. Kluizenaar'gaf clansfeestje in verlaten kerk Een Jonge kluizenaar heeft veertien dagen doorgebracht in een veriaten kerk gebouw De Boskapcl In het Zeister bos De jongeman een 18-jarige scholier uit Rotterdam, die was weggelopen uit een internaat in Bloemcndaal. kreeg al die tyd te eten en te drinken van twee mels- is van 17 jaar uit het meisjesinternaat an het Christelijk lyceum in Zeist. Deze bos-idylle werd donderdag ontdekt jor personeelsleden van dit internaat, die muziek in de boskaDel hoorden, die niets met een kerkdienst te maken had De jongelui hadden met behulp van een radio en een platenspeler en een vriendje uit Zeist een klein dansfeest opgezet. Kort na dit demasqué verdween de kluizenaar met zijn ..beschermvrouwen' naar België. Tussenkomst van de Zeister politie en van Interpol bracht hen weer Nederland. De meisjes (beiden uit Den Haag afkomstig) mogen van het bestuur an het internaat niet meer terugkomen. De avontuurlijke jongen kende de meis- s van een internaatsperiode in Zeist. (Vervolg van pagina 1) Belastingen Afgezien van conjuncturele overwegin gen zou de verlaging van de loon- en in komstenbelasting met rond f 1 miljard volgens de regering kunnen ingaan in het midden van de begrotingsperioden, waar voor het kabinet verantwoordelijk is, dus op 1 januari 1966. Maar om de belang rijke bestedingsimpuls, die ervan zal uit gaan, conjunctureel zo geschikt mogelijk in te passen, zal de mogelijkheid worden geopend om de verlaging in twee delen in te voeren Vervroeging naar 1 juli 1965 eerste helft zou mogelijk zijn. in de komende tijd de toeneming reële binnenlandse bestedingen tenminste 2 pet. achterblijft bij de groei van de na tionale produktie. Tegelijk met de in voering van die eerste helft der belas tingverlaging zou al direct de verhoging van de belastingvrije voet kunnen den gerealiseerd. ..Door aldus het eerste deel der belas tingverlaging in te voeren zou", schrijft de regering, „een verruiming van de be stedingen kunnen worden bereikt, zonder een nieuwe kostenstijging te veroorzaken. De tweede helft van de verlaging zou dan uiterlijk 1 januari 1967 moeten in gaan". „De eerste helft zal iets groter zijn dan de tweede", zei minister Witte veen gisteravond op een persconferentie. Bij de eerste verlaging valt een groot aantal mensen „uit de belastingen" als gevolg van de verhoogde vrijstelling de voet. Hoe hoog de belastingvrije voet zal worden, kon de bewindsman nog niet meedelen. Hij schatte de f 1 miljard, die de totale verlaging zal omvatten, op 10 pet. van de jaarlijkse belastingopbrengst Als de omstandigheden reeds in de tweede helft van 1964 een merkbaar even wichtsherstel te zien geven, aan is, vol gens de minister, invoering van de eerste belastingverlaging theoretisch niet on mogelijk. Maar dat moet de S.E.R. mede beoordelen Huurpolitiek De regering constateert, dat aan ver dere huurverhogingen niet is te ontko men. Ondanks de reeds gerealiseerde ver hogingen is er nog steeds een zodanig verschil tussen het algemeen gemiddelde huurpeil en het huurniveau van de laatst- gereedgekomen woningen, dat de „door stroming" wordt belemmerd. De gestegen bouwkosten zijn hieraan debet, i hoewel er voortdurend naar gestreefd wordt de 9tijging van die kosten te be perken en zo mogelijk geheel tot staar te brengen, mag volgens de regering toch niet worden verwacht, dat het bovenge noemde verschil in betekenende mate door een kostendaling zou kunnen dwijnen. Niettemin is het ovei-bruggen van de afstand tussen de verschillende huurni veaus voorwaarde voor het ontstaan var een evenwichtige situatie en daarom zul len verdere huurverhogingen van 15 20 pet, moeten volgen. In één keer dan wel gespreid. Met name over dit laatste vraagpunt zou de regering graag op korte termijn een SBR.-advies willen ontvan gen. Prijsstijging Voor Luthuli geen direct pleidooi De Nederlandse regering heeft geen aanleiding kunnen vinden „een recht streeks beroep" op de Zuidafrikaanse regering te doen om de verbanning van de Bantoe-leider Albert Luthuli te be ëindigen. Minister Luns deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen. Luthuli werd door de Zuidafrikaanse regering wegens zijn nationalistische activiteiten voor vijf jaar naar zijn woonplaats Stan- ger in Natal verbannen. Op 24 mei is Luthuli's verbanning voor nog eens vijf I ¥wi uc vaiI Wll J11 van JUAt,niens jaar verlengd, waarbij zijn bewegings- groter'dan'die" van 'd^'produkn^^welke vrijheid nog meer aan banden werd ge-1 o.m. bijdraagt tot de verschillen tussen De regering zegt in haar brief de 1964 geldende prijsgedragsregels in 1965 „in hoofdlijnen" le willen handhaven, met dien verstande dat in principe geen doorberekening meer mogelijk zal zijn van de hogere loonkosten. Zij voegt er echter aan toe, dat aan een zekere prijs stijging ook in 1965 niet zal zUn te ont komen, omdat in dat jaar de ontwikke ling van 1964 doorwerkt en de invloed van de E.E.G. op de binnenlandse prijzen verder toeneemt. Na meegedeeld te hebben, dat ze niet tot invoering van een kostwinnersbijslag wenst over te gaan, besluit de regering haar brief met aan de S.ER. een afzon derlijk advies te vragen over het pro bleem. hoe kan worden bereikt dat de inflatoire druk. die zich ook in ons land zo frequent heeft voorgedaan in de toe komst tot een meer incidenteel verschijn sel wordt teruggebracht, onder handha ving van de overige doelstellingen van het sociaal-economisch beleid. Die doel stellingen zijn in de afgelopen 15 jaar >or het merendeel in redelijke mate rwerkelijkt. maar dat geldt niet voor het vermijden van inflatie. Een vrijwel aanhoudende inflatoire druk deed zich de zin van stijging van inkomens, legd. I vraag en aanbod op de bouwmarkt. Artsen liepen uit conferentie met Belg. regering Op de conferentie tussen de Bel gische regering en de Nationale artsen federatie heeft zich gisteravond in Brus sel een incident voorgedaan doordat twee Luikse geneesheren weigerden langer de besprekingen by te wonen. De twee artsen verlieten de zaal om dat zij zich beledigd achtten door een verklaring van het socialistische vak verbond. Major, die zich een voorstan der verklaarde van een genationaliseerde gezondheidsdienst, daar alle andere sys temen „beter zijn voor de rijken dan Hoewel het Incident na afloop van de vergadering door de minister van arbeid L. Servais, voor gesloten werd verklaard, was de sfeer er kennelijk niet beter op geworden. Een afgevaardigde van het katholieke vakverbond zei „zich geen illusies" te maken. „De artsen zoeken het incident om het incident om het ge sprek opnieuw te doen mislukken", zei hü. selvoorziening Alfred Kubel; minister van justitie Adolf Arndt (de „kroonju- rist" der S.P.D.); minister van ver keer Paul Bleisz; minister van defen sie Helmuth Schmidt (thans senator voor binnenlandse zaken in Hamburg) i minister van arbeid prof. Ernst Schel lenberg; minister voor woningbouw Georg Leber (thans voorzitter van de Bouwvakarbeidersbond); minister voor vluchtelingenzaken Reinhold Rehs; mi nister voor Duitse zaken prof. Carlo Schmid (thans vice-president van de Bondsdag); minister voor Bondsraad aangelegenheden Fiiedrich Schafer; minister voor jeugd- en gezinszaken me- w Annemarie Renger (de vroegere secretaresse van wijlen dr. Kurt Schu macher, de eerste na-oorlogse voorzit ter der S.P.D.); minister voor weten schapsbevordering Ulrich Lohmar, mi nister voor volksgezondheid mevr. Eli nor Hubert, en minister voor ontwikke lingszaken Georg Reiechl. Ontkenning Merkwaardig is dat de woordvoerder der S.P.D. nadrukkelijk de existentie dit SP.D.-schaduwkabinet zowel als haar mogelijke samenstelling heeft gedementeerd. Alle kabinetslijsten. al dus Franz Barsig, zjjn „particuliere speculaties", die niet overeenstemmen de voorstellingen der S.P.D.-party- leiding. Naast bovenstaande lijst bestaat nog >n reeks verdere combinaties, die er geen van alle rekening mee houden, dat het ook Ingeval van een SP.D.- stembusoverwinning het in allerhoogste mate onwaarschijnlijk is, dat de socia listen in de Bondsdag de absolute meer derheid zouden behalen en derhalve in ieder geval een coalitie-partner zou moeten zoeken, die voor zich natuur lijk verschillende portefeuilles zal op- i. Zo heeft de liberale Vrije Demo- kratische Partij ondanks haar betrekke lijk geringe stemmenpercentage in den lande niet minder dan vijf portefeuilles in het Erhard-kabinet: Duitse zaken (plus vice-kanselierschap), justitie, fi nanciën, wetenschapsbevordering en ontwikkelingszaken. Brandt Misschien, dat de S.P D. in de loop der komende maanden haar officiële in zicht ten aanzien van een schaduwka binet wijzigt. Ten slotte heeft de partij in 1961 ook een verkiezingscampagne gevoerd met „Willy Brandt en zijn team". Dit team waren de toekomstige socialistische ministers. Iets dergelijks zal de S.P.D. ook voor de komende verkiezingscampagne moeten verzin- Willy Brandt alléén is geen vol doende trekpleister meer. Willy Brandt weet dat ook, dat op het ogenblik zijn partij aantrekkelijker is dan hijzelf .Bij de C.D.U.-C.S.U. is het net ongekeerd: is als partij niet populair, heeft echter de zeer populaire kanselier prof. Erhard als lijst- en stemmentrekker. Als de SP.D. geen schaduwkabinet stelt, zou dat politiek niet bijzonder slim zijn. De Westduitse kiezers kijken naar de persoon dan naar pro gramma's. De kansen der SP.D. zou den groter worden als zij haar „Mann schaft", haar toekomstige minister tij dig genoeg aan het stemvolk zou pre senteren Als zy daartoe de moed niet kan opbrengen, zal het stemvolk gaan betwijfelen of zij dan de moed ook eventueel niet mist om het land straks regeren. Met Willy Brandt alleen komt de S.P.D. er ook ditmaal niet Academie van Wetenschappen Bij Kon. besluit zijn bekrachtigd de benoemingen van prof. dr. Chr. A. E. M. Mohrmann. dr. R. H. van Gulik, prof. dr. A. J. B. N. Reichling en prof mr. G. J. Wiarda tot gewoon lid, van prof. dr. M. Ba tail Ion, prof. dr. J. G. D. Clark, prof. dr. A. Severyns en prof. dr. R. Stuppe- rieh tot buitenlands lid en van prof. dr. G V. N. Viljoen tot correspondent van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, afdeling letterkunde. ICI (Holland) zal drie fabrieken bouwen ICI (Holland) te Rotterdam zal bin nenkort beginnen aan het tweede deel van haar plan op Rozenburg, namelijk de bouw van drie fabrieken, zodra goed keuring van de Nederlandse autoriteiten an het Britse ministerie van finan- verkregen is. De waarde wordt f 100 miljoen. De eerste fabriek zal jaarlijks ruim 20.000 ton nylon 66 poly- vervaardigen en het grootste deel daairvan leveren aan de nieuwe fabriek British Nylon Spinners te Oestrin- gen in West-Duitsland, en zal herfst 1965 bedrijf komen. Voorts komen zomer 6 een fabriek voor jaarlijks 50.000 ton polyetheen en een voor 3000 ton melincx polyester folie in bedrijf. Een deel van het ontwerp en het meeste constructie werk zullen in Nederland worden uitbe steed. ICI zal dan op Rozenburg vijf fabrieken hebben. De twee reeds be staande fabrieken produceren perspex acrylaatplaat en diakon spuitgietpoeder de Euromarket. Melincx polyester folie, gemaakt van dezelfde grondstof als terlyne polyester vezel, ls een sterke kunststof met grote helderheid, elektri sche weerstand, maatvastheid, chemische hittebestandheid. Iets lager winst Beraet en Co W. Bernet en Co. heeft door de om- zetvergroting na april in 1963 de kosten stijging geheel opgevangen doch door de kleinere winstmarge bij speciaalstaal en de voorziening tegen debiteurenrisico is het exploitatiesaldo tot f 1.86 (vorig jaar 2,02) miljoen gedaald. Bijzondere baten beliepen f 77.500 afschrij vingen f 415.000 (415.700). interestlast f 168 800 (87.100), belasting f 557.400 (675.000) en de winst f 800.100 (847.100). Reeds voorgesteld is 10 (10)*/o dividend op aandelen B. Het Nederlands ijzer- en staalverbruik ontwikkelde zich gunstig. In 1964 konden de gestegen loonkosten slechts gedeeltelijk worden doorbere kend. Op grond van de bevredigende omzetten in hert eerste kwartaal zou de directie vertrouwen hebben waren er niet de vele waarschuwingen van des kundigen over het conjunctuurverloop. Bovendien vergt de verhuizing naar nieuwe magazijnen niet-gertnge extra uitgaven. Het bouwtempo aan de West haven te Amsterdam stelt teleur cn het zal niet mogelijk zijn alle nieuwe lood sen in de eerste helft van 1964 in gebruik te nemen. Men moet rekenen op nog enige maanden vertraging. Het complex staat voor f 7.89 (6,45) min. op de ba lans met inbegrip van installaties in be stelling. Bij de Holsoc werd in 1963 f 3 opgenomen en ln januari 1964 nog

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9