Nieuwe JLeidse Courant AOW NAAR SOCIAAL MINIMUM VS-Mosfcou: consulair akkoord Sjastri opvolger van Nehroe Belasting - in twee etappen? - een miljard Huren later gulden omlaag f 3540: sociaal minimum nog 15 a 20 procent hoger In één Felle brand in gebouw Blaauwhoedenve em Prinsen en prinsessen bij bruiloft Dienstplicht nu toch ingevoerd op Cyprus Commentaar In Aberdeen reeds 224 tyfuspatiënten DE r~ Dinsdag 2 jun/i 1964, 45ste jaargang 8 P. DIEMEI ImMuti Dr. E. DIEMEft CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvartigb is ghebleven mijn hert in teghenspoet" V.. Buien Veranderlijke bewolking met nu en dan buien, waarvan sommige met on weer. Zwakke tot matige, hoofdzakelijk zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 J Regering oordeelt: (Van onze parlementisredactie) De regering staat op het standpunt, dat f 3540,- thans als het sociaal ver antwoorde A.O.W.-minimum (voor ge huwden.) moet worden beschouwd. Dit heeft minister Veldkamp verklaard in een toelichting op de advies-aanvrage aan de S.EJt. Weliswaar ligt dit bedrag honderd ruiden lager dan het bedrag, dat op het demonstratieve bejaardencon gres Is genoemd, maar daarbU moet vol gens de minister van Sociale Zaken worden bedacht, dat de uitkeringen ge koppeld zjjn aan de regelingslonen. Wanneer de index van deze regelings lonen in 1965 drie punten stijgt, is men al op het bedrag, dat door de ouden van dagen in Utrecht als het sociale mini mum is aangemerkt. Zowel minister Veldkamp als zijn col lega van Financiën legden er de nadruk op, dat in grote trekken van optrekking der ouderdomsuitkering tot een sociaal verantwoord minimum geen inflatoire invloed op de nationale economie uit gaat. Zij wezen er daarbij op, dat 0.6 pot. van de verhoogde premie wordt gere serveerd, hetgeen een deflatoire uit werking heeft- Van de 1,9 pet. premie verhoging, tjie ten laste van de werk nemer komt, wordt voorts slechts de helft door de werkgever gecompenseerd; het nïet-compenseren van 0.95 pet heeft eveneens een deflartoir effect. Monetair neutraal is de rijksbijdrage in de finan ciering, aangezien deze komt uit de nor male groei van het nationaal produkit. Een belangrijk deel van de algemene middelen kam worden verkregen door budgettaire verschuiving, waarbij o.m. gedacht kan worden aan het feit, dat ver hoging van de A.O.W. het mogelijk maakt om de armenwetuitkeringen te verlagen. Nimmer heb ik mij op het standpunt gesteld, aldus dr. Veldkamp, dat de bijdrage uit de algemene midde len torenhoog zou moeten zijn. Het nieuwe wetsontwerp voldoet aan de eis, dat premiebetaling regel en aanvulling uit de algemene middelen uitzondering moet zijn. De regering is van plan op korte termijn een wetsontwerp in te dienen om de A.O.W.-uitkeringen per 1 januari 1965 te verhogen tot f 3540 voor gehuwden en f 2478 voor ongehuwden. De A.W.W.-uitkeringen zullen dan tegelijkertijd worden opgetrokken tot f 3540 voor weduwen met kinderen en f 2478 voocr weduwen zonder kinderen. Het z.g. sociale minimum zal daarmee een feit worden. De verhogingen zullen ten dele worden gefinan cierd uit de algemene middelen. Eveneens op korte termijn zaïl een wetsontwerp worden ingediend tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met rond f 1 miljard om het z.g. progressie-effeot te elimineren. De mogelijkheid zal worden ge opend om deze belastingverlaging in twee delen in te voeren. Als de fi- nanoieel-economische omstandigheden gunstig zijn, zou de eerste helft reeds op 1 juli 1965 kunnen ingaan, terwijl de tweede helft dan uiterlijk 1 januari 1967 zou moeten volgen. De regering denkt aan verdere huurverhogingen in deze kabinetsperiode van 15 a 20 pet. na die van 10-12% pot. per 1 juli a.s. Ze is het er nog niet met zichzelf over eens of die nieuwe verhoging (en) in één keer dan wel gespreid in de tijd moetfen) worden doorgevoerd. Dit zijn wel de drie belangrijkste dedelingen, die de regering doet in gisteravond gepubliceerde brief aan de Sociaal-Economische Raad. Daarin ver zoeken de ministers Veldkamp (sociale zaken), Andriessen (economische ken), Witteveen (financiën) en gaers (volkshuisvesting en bouwnij verheid) de S.E.R. om zo mogelijk nog vóór augustus een advies uit te bren gen over het sociaal-economisch be leid, dat de regering met name in 1965 denkt te gaan voeren. De ministers zouden graag zien, dat de raad in bijzonder aandacht besteedt „aan de voor 1965 aanvaardbare loonkostenstij ging en de daarmee samenhangende ontwikkeling der overige inkomens alsmede aan de modaliteiten van de te voeren huurpolitiek". Over deze „gerichte" adviesaanvrage Oppositie onder de voet gelopen DE aam heit bewind zümde Indische Congrespartij heeft gisteren al le oppositie onder de voet gelopen, waardoor Lal Bah a doer Sjastri de opvolger is geworden van wijlen pre mier Nehroe. Zoals men weet, werd Sjastri ook in januari al naar voren geschoven, toen Nehroe voor het eerst door een hartaanval werd ge troffen. Vandaag is de beslissing ge vallen. Sjastri is met algemene stem men gekozen tot premier van India. Na een ovatie van zijn partijgenoten in ontvangst te hebben genomen, ver klaarde de 59-jarige Sjastri in het par- lament, dat socialisme het doel is van zijn (congres-)partij. De belangrijkste tegenstander van Sjastri, Morarji Desai, verklaarde dat hij zich zal neerleggen bij de beslissing, dat Sjastri de moeilijke taak van het lelden van het in moeilijkheden verke rende India in de gevaarlijke en onzeke re toekomst zal overnemen. Desai verklaarde in te stemmen met een verzoek van de partijvoorzitter, Koe- maraswami Kamaraj, dat hij met de partij Sjastri zal steunen. China China schijnt Intussen niet bereid te zUn om, overeenkomstig het voorstel van de premier van Ceylon, rechtstreeks on derhandelingen met India te beginnen ter regeling van het grensgeschil. Dit heeft Sjastri, gisteren als waarnemend minister van buitenlandse zaken van India in het Lagerhuis te New Delhi verklaard. oogopslag Hoe denkt publiek over polifüek pag. 2 Vijfdaagse wordt nijpend probleem voor de mMden- stand pag. 2 Verbetering van inkomen verzekerd pag. 2 Reportage: Spanje pag. 5 Ned. piloten naar Noorwegen pag. 5 Raket met kernmotor pag. 5 Blokkendooshuizen pag. 7 Duits schaduwkabinet? pag. Sjastri herinnerde eraan Bandaranaike, die minister-president van Ceylon is, Nehroe voorgesteld had om rechtstreeks met China overleg te plegen over de terugtrekking van troepen uit de gedemilitariseerde zone. Nehroe had geantwoord dat India een dergelijk voor stel van China in overweging zou nemen als China zich rechtstreeks tot India zou wenden. Maar, aldus Sjastri, China heeft elk overleg tussen beide landen op deze basis verworpen. India hoopt de komende vijf jaar een modern leger van 825.000 man op te bou wen, zo heeft de Indische minister van defensie, Sjavan, ln het parlement ge zegd. Men wil de Indische luchtmacht stabiliseren op 45 squadrons met mo derne toestellen. Ook verouderde marine schepen zullen worden vervangen. Sjastri heeft niets bekendgemaakt over het te vormen kabinet. Aangeno men wordt echter dat hij de portefeuille van buitenlandse zaken over enkele maanden zal overdragen aan de dochter van Nehroe, mevrouw Indira Gand'hi. Sjastri heeft verklaard, dat hij als tweede premier van het grootste demo cratische land ter wereld de tradities van Nehroe zal hooghouden, wat ver moedelijk neerkomt op democratisch socialisme in de binnenlandse politiek. Sjastri is in 1904 in Benares geboren uit een arm gezin van de burgerlijke middenstand. Als 17-jarige student ver liet Sjastri in 1921 de universiteit en sloot zich aan bij de onafhankelijkheids beweging van Mahatma Gandhi. In 1937 werd hij in de wetgevende vergadering van de tien verenigde provincies van Indië (Uttar Pradesj) gekozen. Tien jaar later werd hij minister van binnenlandse zaken en minister van vervoer in Uttar Pradesj. In 1951 trad hij af en werd in hetzelfde jaar secretaris-generaal van de congrespartij. In de Indische regering heeft hij tot 1961 achtereenvolgens de portefeuilles van spoorwegen en vervoer en van handel en industrie beheerd. Soekarno vrijdag naar Tokio President Soekarno heeft maandag op een massabijeenkomst te Djakarta ver klaard vrijdag 5 juni naar Tokio te ver trekken om deel te nemen aan de top conferentie tussen Indonesië, Maleisië en de Philippijnen. Hij gaat daarheen in het teken van de „strijd voor Indonesië". 0 Tussen donderdag 18 uur en zondag- middernacht zijn in dit lange weekeinde, waarin vrijdag Memorial Day viel, in de V.S. 429 mensen het slachtoffer var verkeer geworden. Het vorige record een Memorial Day-weekend was 371 in 1955ft, somt de regering een aantal beleidsuit gangspunten op, die, na ontvangst van het S.E.R.-advies, in de Miljoenennota en de betrokken begrotingshoofdstukken voor 1965 alsmede in de aangekondigde wetsontwerpen (waarvan de indiening overigens niet vóór het zomerreces van de Tweede Kamer is te verwachten) na der zullen worden uitgewerkt. De meest spectaculaire resultaten, die het jongste kabinetsberaad heeft opge leverd, z(jn natuurlijk de langverbeide beslissingen over de A.O.W.-A.W.W. en de belastingverlaging. In de brief wordt meegedeeld, dat de voorgenomen verho ging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkerin gen tot een sociaal minimum een lasten stijging van in totaal 2,9 pet. met zich meebrengt. Daarvan zal 0,5 pet. of f 150 miljoen per jaar worden gefinancierd uit de schatkist en het overige uit de premie. Het premiedeel zal ten dele worden gecompenseerd door de beëindiging (per 1 januari 1965) van de premiebetaling voor de Invaliditeitswet. Verder wordt gestreefd naar enige verlaging van de premie voor de werkloosheidsverzeke ring. Voor de werknemers en werkge vers zal het afschaffen van de invalidi- teitspremie en de verlaging van de werk loosheidspremie betekenen, dat 0.5 pet. zonder lastenverhoging kan worden ge compenseerd. Voor het resterende deel van 1,9 pet. moet een hogere A.O.W.-A.W.W.-premie worden opgebracht, waarvan echter de helft voor de werknemers zal worden ge compenseerd. Naar de regering aanneemt zal van deze aanpak geen belangrijke in flatoire impuls op de nationale economie uitgaan. Zij wijst er nog op, dat een be langrijk deel van de benodigde algemene middelen door budgettaire verschuiving kan worden verkregen. (Voor vervolg zie pag. 9) Twee verdiepingen volkomen verivoest W aterkanonnen spoten 12.000 liter per minuut Tj^EN grote brand heeft gisteravond de bovenste twee verdiepingen van het gebouw van het Blaauwhoe- denveem aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam verwoest. De Amsterdam se brandweer, die met veel materieel ie in Italië geboren prins Maurits Het jonge paar wordt gelukge- t i Hessen is gisteren voor de bur- wenst door de burgemeester gerlijke stand getrouwd met de Duitse Kronberg, dr. Günther Jacobi. prinses Tatjana zu Sayn-Wittgenstein- Berleburg. Het kerkelijke huwelijk, Ellllllll|||||||||||||||||iniTMinilllllllllllllllllllIMIllMI dat door vele prinsen en prinsessen stein.Bei-ieburg. broer van de bruid. s zal worden bijgewoond, heeft morgen bruid droeg een licht.bruin zlJdetn plaats. complet, de bruidegom een donker- Onder de aanwezigen in de Oude blauw kostuum, kerk in Kronberg zullen zich bevin- Dc moeder van de bruidegom is S den prins Bernhard en de prinsessen prinses Mafalda van Italië, dochter Beatrix en Margriet. Verder: de Ka- van wijlen koning Emanuel van 1 liaanse kroonprins Vittorio. prins lië. Ze is op 41-jarige leeftijd in i Michael van Kent, de graaf van Duits concentratiekamp overleden. Mountbatten, prins Charles van Lu- Maurits werd in 1926 in Raceonigi i xemburg, prins Louis Ferdinand van Italië geboren. De bruid is geboren S Pruisen en prins August van Hanno- op het kasteel Berleburg in Noord- ver, de broer van koningin Frederika Hessen. van Griekenland- De vader van de bruidegom, prins S Het burgerlijk huwelijk werd ge- Philip von Hessen, en de moeder v sloten door burgemeester Günther de bruid, prinses Margaretha, woc Jacobi in het stadhuis van Kron- den de plechtigheid op het stadhuis S berg. Getuigen waren prins Heinrich bij. Een honderdtal mensen stond f von Hessen, broer van de bruide- voor het stadhuis en juichten het j gom en prins Robin zu Sayn-Wittgen- bruidspaar toe. was uitgerukt, slaagde er met moeite in het vuur te bedwingen. Drie kanonnen spoten gezamenlijk twaalfduizend liter water per minuut het brandende gebouw binnen. De rookontwikkeling maakte het voor de brandweerlieden nodig bij het blus- singswerk gebruik te maken van rook- maskers. Het vuur vond voedsel ir het in het gebouw opgeslagen hout Omwonenden hoorden omstreeks half zeven 's avonds een klap. Korl daarop sloegen de vlammen uit de zol derverdieping. De brand baande zich een weg naar de lager gelegen etages. Op last van de brandweer moesten de bewoners van de omliggende percelen hun huizen ontruimen. Dezen waren hiermee echter al be gonnen door de enorme rookontwikke ling. Het duurde uren voordat de brand weercommandant. P. A. Riedel, het „brand meester" kon geven. Toen waren echter de bovenste twee verdiepingen van het gebouw bijna ge heel uitgebrand, en was het dak naar beneden gestort. Het Blaauwhoedenveem ongeveer vijftig meter lang en veertig eter breed en telt vier verdiepingen. Over een groot deel van Amsterdam viel tijdens de brand een scherpe rook waarschijnlijk als gevolg vai wisselvallige winden. Brandweercom mandant Riedel toonde zich bijzonder tevreden over het nieuwe waterkanon havendienst 1, dat voor de eerste keer werd ingeschakeld. Vele honderden Am sterdammers, die, op de brand geatten deerd door de rook, de verrichtingen van de brandweer kwamen gade slaan, wer den door de politie zij het me: moeite op ruime afstand gehouden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade van de brand moeilijk te schatten, maar zal stellig enige tonnen bedragen. Chloor helpt: Wormpjes verdwijnen De toevoeging van chloor-amine aan het Maasstedelijkc drinkwater heeft, al dus de gemeentelijke drinkwaterleiding, naar het zich laat aanzien goede resul taten. Sinds vorige week woensdag, toen men met de bijmenging begon, neemt het aantal wormpjes sterk af. Zaterdag werd op twintig monsters van 1 ku bieke meter elk geen enkel levend exemplaar aangetroffen, zondag slechts Schippersvrouw na aanvaring vermist Op de Westerschelde is vanmorgen het Belgische sleepschip Poseidon 3 door het Engelse schip Bencruachan overvaren. Daarbij zijn de schipper, zijn vrouw en knecht overboord geslagen. Deschip- en zijn knecht werden gered, de 'w', de 59-jarige Maria Alma Specht- Michielse, wordt vermist. Het ongeluk gebeurde vanmorgen om half vijf even voorbij de haven van Hansweert in een mistbank. De Brit het Belgische schip, dat ge laden met kolen uit Duisburg en door de sleepboot Leba 3 getrokken op weg België. Voor het eerst had de niet Amsterdamse motorspuitboot de Havendienst I een grote brand te blussen. Met drie enorme stra len spoot hij gisteren tonnen wa ter tegelijk in de droge opslag plaats van het Blauwhoeden veem in Amsterdam-Oost. Ondanks protesten van de Britse en Turkse regeringen heeft het Cyprische Huis van afgevaardigden gisteren eer wetsontwerp goedgekeurd voor de instel ling van dc dienstplicht op het eiland en de schepping van een nationale garde. Krachtens de nieuwe wet kan presi dent aartsbisschop Makarios nu mannen in de leeftijd van 18 tot 50 jaar oproe pen voor een diensttijd van maximaal zes maanden in de Nationale garde. Het wetsontwerp Werd met algemene stem men goedgekeurd door 35 Grieks-Cypri- sohe leden van het huis. De Turks-Cyprische leider en vice- president van de republiek Cyprus, dr. Fazil Kuetsjuek. die met drie Turks-Cy prische ministers de zittingen van de uit tien man bestaande Cyprische minis terraad heeft geboycot .heeft kort nadat het huis het wetsontwerp op de dienst plicht had goedgekeurd een verklaring uitgegeven die luidde dat hij van zijn grondwettelijke- recht gebruik zal maken om zijn veto over' het ontwerp uit te spreken. 9 In Buffalo (in de Amerikaanse staat New York) zijn gisteren een moeder en kinderen om het leven gekomen bij brand, die in hun houten woning heeft gewoed. De vader is in zorgwek kende toestand in een ziekenhuis opgeno- De oorzaak van" de brand is niet be- jpjOOGSTWAARSCHIJNLIJK zal wel nooit met volstrekte zekerheid kunnen worden vastgesteld welke de oorzaken zijn van de tyfusepidemie in Aberdeen. Niettemin wijst alles in de richting van een besmet blik vlees, maar het onomstotelijke be wijs zal moeilijk geleverd kunnen worden. Zijn ook de hygiënische voorschriften niet voldoende in acht genomen? Treft de autoriteiten op het gebied van de voedselvoorziening het verwijt- dat zij nagelaten hebben bij het controleren van overjarig in geblikt vlees de noodzakelijke voor schriften uit te voeren? Welke rol heeft de vleessnijmachine in de be trokken winkel precies gespeeld? Het zijn stuk voor stuk vragen, die van daag in een debat in het Britse Lager huis aan de orde zijn gekomen en waarop wij het antwoord op dit ogen blik nog piet kennen. Aberdeen is een teken aan de wand. De gesel van de tyfus is, in het algemeen gesproken, zeker in Europa uitgeroeid. Ma zo af en toe is er maar een heel kleine aanleiding nodig om ons aan het schrikken te bren gen. De ene keer sluipt een besmette patiënt door de medische controle op een vliegveld, een volgend maal eten enkele mensen besmet vlees uit een blik en is een soort van ketting reactie het gevolg. Wij zullen ons moeten realiseren, dat deze incidentele gebeurtenissen nooit vermeden zullen kunnen worden zeker niet in een tijd, waarin de men sen meer reizen dan ooit tevoren en de levensmiddelen via de handels kanalen in steeds toenemende mate van het ene naar het andere land worden gebracht. Maar dit betekent, dat nu ook, meer dan ooit, de grootste waakzaamheid van de autoriteiten op het gebied van de gezondheidszorg en de keu ringsdiensten geboden is. Er is. zeker in ons land, geen enkele reden om aan deze waakzaamheid te twijfelen. Meestal zullen zij niet veel meer kunnen doen dan steekproeven ne men. Wie de jaarverslagen van de keuringsdiensten van waren leest, ontdekt al vlug. dat zij altijd weer succes hebben. Het is in het alge meen geen opwekkende lectuur. De conclusie Ls dikwijls, dat wij voor heel wat ziekten zijn behoed De Verenigde Staten en de Sowjet- unie hebben gisteren in Moskou een consulair akkoord getekend, waarbij elke Amerikaanse burger die in Rus land wordt aangehouden, contact kan opnemen met Amerikaanse autoritei ten. Dit is een fundamentele wijziging van de Russische politiek ten op zichte van Amerikaanse gevangenen. De ondertekening geschiedde in het Moskouse paleis Spiridonov door minis- ran buitenlandse zaken Gromiko en Amerikaanse ambassadeur Foy Kohier. Volgens deze conventie krijgen Ame rikaanse functionarissen het recht te spreken met Amerikaanse burgers die door de Russen zijn gearresteerd. Het akkoord dat nog door de Opperste Sow- jet en de Amerikaanse Senaat moet worden bekrachtigd, is het eerste twee zijdige verdrag tussen de twee landen sinds zij in 1933 diplomatieke betrek kingen aanknoopten. Volgens een bij de conventie beho rend protocol moet de Amerikaanse con sulaire dienst in de Sowjetunie binnen één tot drie dagen in kennis worden ge steld van de arrestatie van' een Ameri kaanse burger. Binnen twee tot vier da gen moet dan een Amerikaanse ambte naar tot de betrokkene worden toegela ten. Dit recht op toegang tot de ar restant of gevangene blijft gelden, zo lang de betrokkene wordt vastgehou- Thans ook één geval in Glasgow Grootste gevaar is nu echter geweken gezondheidsdienst van de Schotse stad Aberdeen heeft gisteren bekendgemaakt, dat het aan tal vaststaande tyfusgevallen geste tot 224 en het aantal vermoe delijke gevallen tot 17. In Glasgow, de grootste stad vpn Schotland, is gisteren een dertienjarige jongen met tyfus in een ziekenhuis opgeno- Volgens de medische dienst be treft het hier echter een „geïsoleerd" geval. Dc jongen schijnt geen contact met iemand uit Aberdeen te hebben gehad. Van regeringswege wordt inmiddels een dossier over de tyfusepidemie gereedge maakt voor premier sir. Alec Douglas- Home, die gisteravond van een verkie- zingsreis door Devon in Londen is terug gekeerd. Mogélijk zullen vandaag in het van Pinksterreces terugkerend Lagerhuis vragen worden gesteld. Een woordvoerder van de regering zei gisteren nog eens met nadruk dat niet bewezen was dat het corned beef uit de voorraad van 1951 de bron van de huidige tyfusepidemie zou zijn geweest Het hoofd van de gezondheidsdienst in Aberdeen, dr. Ian Macqueen verklaarde tegen vrijdag in staat te kunnen zijn te zeggen dat het grootste gevaar is ge weken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1