mtm Meer kunststoffen staal hout en in woningbouw Meer service in jeugdherbergen Mail bij ruzie doodgeslagen Rus Moguilevsky eerste bij Elisabeth-concours '7 MA AM) AG 1 JUNI 1964 In de zaterdag in Haarlem gehouden vergadering van de Nederlandse Jeugd- herbergcentralc merkte de voorzitter, drs. J. van Dis Hzn., op, dat tegemoet gekomen moet worden aan de eis voor meer service voor de jeugd. De N.J.H.C dient zich zoveel mogelijk aan te passen. Aan de jeugdherbergouders zijn nieuwe richtlijnen toegezonden. Er zal naar wor den gestreefd de jonge gasten van 13 uur af te verwelkomen. De sluitings tijd 's avonds zal altijd blijven gehand haafd, maar dient var de omstandigheden af te hangen. Er moet naar gestreefd worden de rust op de slaapzalen om uiterlijk 23 uur te beginnen. Reeds vorig jaar werd bepaald dat roken kan worden toegestaan, echter bij voorkeur in apart dagverblijf. De verwachtingen voor 1964 zyn bij zonder hoog. Vorig jaar werd voor het eerst de 500.000 grens gepasseerd. Er werden 503.134 overnachtingen geboekt. Dit jaar durft men te rekenen op 550.000. Het aantal nieuwe leden is vorig jaar gestegen met 11 pet. De tarieven hebben hun maximum be reikt. Volgens spreker is een verhoging niét verantwoord, daar dan niet meer een ieder gebruik kan maken van de jeugdherbergen. Er dient gestreefd te worden naar verdubbeling van het aan tal bedden en jeugdherbergen in toeris tische centra en op aanvoerwegen. Van de vijf mannen, die vrijdag ochtend zwaar werden gewond bij een autobotsing in de omgeving van Maas dam. zijn er twee overleden. Zaterdag avond bezweken in het ziekenhuis in Rotterdam aan hun verwondingen de 38-jarige betonwerker G. van Dam en de 33-jarige ijzervlechter T. de Wit, bei den uit 's Gravendeel. De drie anderen, die zwaar gewond werden, worden nog verpleegd in het ziekenhuis verpleegd. Voorzitter J. C. J. Plus Verbond van Chr. Woningbouwverenigingen DE voorzitter van het Verbond van christelijke woningbouwvereni gingen, de heer J. C. J. Plas, heeft in de zaterdag te Hilversum gehouden algemene vergadering van deze orga nisatie gepleit voor het inschakelen van de staal-, hout- en kunststoffen- industrie bij de woningbouw, waardoor naar zijn mening jaarlijks een belang rijk groter aantal huizen kan worden gebouwd dan met de bestaande bouw capaciteit mogelijk is. „Zonder stenen kan hierdoor een steentje worden bij gedragen ter leniging van de woning nood", aldus de heer Plas. Een ander voorstel hiervan noemde de verbondsvoorzitter, dat bedrijven, die anderszins over te weinig orders beschikken, ingeschakeld blijven in het produktieprooces. In de toekomst zouden de geprefabriceerde woningen, met medewerking van de staal-, hout- en kunststoffenindustrie zijn vervaardigd, wellicht kunnen worden aangewend als zomer- en weekend huizen. indien zij op eenvoudige wijze verplaatsbaar worden neergezet. Centra Ie verwarm i ng De heer Plas bracht nog een tal andere wensen naar voren. Zo moeten z.i. de woningwetwoningen gebouwd worden' dat, hetzij direct hetzij binnen afzienbare tijd, deze wo ningen centraal kunnen worden ver warmd. zulk o.m. met het oog op de aardgasverwarming die in de nabije Voor studerende kinderen grotere slaapkamers (Van c-cconomische redactie) Voorzitter Plas: hoe is het mogelijk! W oningbouwvereiiigingen moeten meer samen cloen Offer brengen voor volkshuisvesting (Van c.-econ. redactie) één enkele bouwondernemer meer kan besteden voor research ontwikkeling op het gebied van woningbouw dan alle woningbouw corporaties gezamenlijk!" Deze ver zuchting slaakte de voorzitter van he Verbond van christelijke woning bouwverenigingen, de heer J. C. J. Plas uit Groningen, in zijn openings rede voor de algemene verbondsver- gadering, die zaterdag in Hilversum is gehouden. De heer Plas hield een krachtig pleidooi voor grotere samenwerking tussen de woningbouwcorporaties plaatselijk en regionaal verband tussen de overkoepelende woning bouwcentrales op landelijk niveau, waarbij de bereidheid aanwezig moet zijn om de individuele zelfstandigheid NA Veranderlijk i weekeinde is ii nacht van zaterdag op zondag met een zuidelijke wind in de hogere luchtlagen een onweersfront ons land gepasseerd. Er viel over het algemeen veel regen. De hoeveelheden varieerden sterk, Ypenburg meldde 31 mm. Den Helder nog geen mm. De wind aan het aard' oppervlak draaide van oost naar noordoost. Intussen is de depressie van de oceaan, die geleidelijk zijn in vloed op het weer in West-Europa uitbreidde, over de Golf van Biskaje naar het zeegebied voor Bretagne ge trokken. Welke koers hij het komende etmaal volgt is onzekerde wind zal in ons land nog verder krimpen naar richtingen tussen noordoost en noord, waarbij koelere lucht van de Noord zee wordt aangevoerd. Aangezien het front waarlangs het onweer voorkwam zich nog dicht bij Nederland bevindt, zullen de regenkansen blijven bestaan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 2 juni: 7.21 v.m.: 19.51 n.m. ZON EN MAAN Dinsdag 2 juli: zon op 4.25: onder 20.51; maan op 1.26; onder 10.43. Woensdag 3 juni laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven gedeeltelijk op te offeren ten bate van de volkshuisvesting in het algemeen. „Indien zowel de corporaties als de centrales tot een nauwe samenwerking mi et bereid zijn, dan aal men zich hieromtrent binnen afzienbare tijd duideliijtk moeten uitspreken. Persoon lijke beflamigen en „hedlfilge huisjes" mogen hierin echter geen rol spelen, een gevaar, dat heus niet denkbeel dig is". Vanzelfsprekend De verbondsvoorzitter betoogde, dat het expansieve woningbouwbeleid, waar mee wij thans en in de naaste toekomst te maken hebben, in verschillende plaa'- Sèmzal moeten leiden tot-ieeiv-bundeling van opdrachten, teneinde de bouw op de meest efficiënte wijze te kunnen uitvoe ren. „Aéhgézfen de werTcTngsfCer van de verschillende woningbouwcentrales, zo wel administratief als technisch, in hoofdzaak dezelfde is, zou het vanzelf sprekend moeten zijn dat op dit terrein de grootst mogelijke samenwerking be stond. Dat dit nog niet het geval is, valt ten zeerste te betreuren", aldus de heer Plas, die overigens verklaarde niet te willen aansturen op één grote centrale van woningbouwcorporaties. Naar zijn mening zullen er zowel corporaties als centrales naar levensbeschouwelijke aard moeten blijven bestaan. Pover resultaat i de Het moet toch mogelijk zijn, zo ze heer Plas verder, dat de woningbouwcen trales als volwaardige gespreks partners met de overheid overleg kunnen plegen omtrent zaken, die de corporaties ten nauwste raken. Dit kan echter alleen indien de centrales zo nauw mogelijk samenwerken en hun krachten bundelen. Als we zien wat de woningbouwcentrales verrichten op het gebied van research en ontwikkeling van bouwmethoden, woonnormen en woonvormen, dan blijkt het resultaat maar zeer pover te zijn. „Zij, die aan de vraagzijde van de wo ningbouwmarkt zo'n grote plaats inne men, zullen zich hiermee echter terdege bezig moeten houden", aldus de ver bondsvoorzitter, die zei, dat er ook nog vele andere raakvlakken zijn waarop samenwerking mogelijk is, bijv. finan ciële vraagstukken, onderhoudsbeleid en inkoopcombinaties. I toekomst mogelijk op grote schaal zal worden toegepast- Ook moet er in d< woningen meer ruimte worden ge- sehapen voor het plaatsen van diverse huishoudelijke apparaten als koel. diepvrieskasten enz. De verbondsvoorzitter pleitte voorts voor de bouw van grotere slaapkamers, omdat steeds meer kinderen van de be woners der woningen van de bouwver enigingen aan het studeren slaan. De afmetingen van hun kamers zijn in algemeen zodanig dat het niet mogelijk is deze ruimte als zit-slaapkamers i richten. Verder achtte de heer Plas vergroting van de woonkamers van bejaardenwo ningen en van de appartementen van bejaardentehuizen dringend gewenst. Thans wordt vaak de klacht vernomen dat de oudjes niet meer als voorheen hun kinderen, kleinkinderen, vrienden en kennissen kunnen ontvangen. „Het ge ringe offer, dat men door vergroting van de kamers in de vorm van huur verhoging of verhoging van de pension- prijs zal moeten brengen, staat in geen enkele verhouding tot 't meerdere woon genot, dat hierdoor -kan worden verkre gen", aldus de heer Plas, die zei dat de hiervoor geldende normen op korte ter mijn moeten worden herzien. Te eenzi 'jdië Bejaarden Voorts achtte de heer Pellicaan een versnelde bouw van bejaardenwoningen en -tehuizen nodig om grotere huizen, waarin de bejaarden veelal blijven wo nen, vrij te maken voor grotere gezin nen. Wat de onderhoudsnormen betreft zei hij, dat deze met name voor de voor oorlogse woningen niet in voldoende mate de stijging van lonen en materiaal- prijzen hebben gevolgd, waardoor de technische instandhouding van het na de oorlog gebouwde onroerende goed ter waarde van circa vier miljard gulden niet is verzekerd. De heer Pellicaan vond het noodzakelijk de norm voor onder houd en die voor de algemene kosten ter gelegenheid van de a.s. huurverhoging drastisch te verhogen. Water en verkeer eisen tien levens Gistermiddag is in de Bergsche Maas onder Herpt de 16-jarige Sj, Eijkemans verdronken. Hij speelde met enkele vrienden in het water. Plotseling liet hij een balk, waarmee hij zich drijvende hield los en ween in de diepte. Het lijkt is nog niet gevonden. Dader gevlucht De verwarmingsmonteur C. Nelis uit de Groepstraat in Rotterdam-Zuid 23 jaar oud heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij een vechtpartij met buitenlandse zeelieden zo'n klap opgelopen, dat hij daaraan onmiddel- lijk is overleden. De ruzie begon in een café aan de Charloise Kerksingel, waar de zeelieden J woorden kregen met andere bezoekers. S De ruzie werd buiten voortgezet. 5 De buitenlandse zeelieden waren in- 5 middels verdwenen. Niemand had eraan gedacht, hen tegen te houden, want niemand had vermoed dat de klap zó j hard zou zyn aangekomen. Atlamo morgen voor televisie die ook echt kunst mag worden ge noemd. Hij heeft baard nog tochtlatjes en helemaal geen ponyhaar nodig om de aandacht te trekken: hij doet het met bijzonder goede liedjes, welke zeer ver verwijderd zijn van het schreeuwen van t is wel een merkwaardige waarin de jonge, begaafde Itali- losse kreten] Belgische zanger-dichter-compo- Hij maakt zijn liedj< nist Salvatore Adamo is geraakt tijd was hij in Franstalig België en tienerster. zonder dat hij over de lands grenzen wat men noemt bekendheid had In deze jaarvergadering van het Ver bond van christelijke woningbouwvereni gingen werd de heer J. C. Pellicaan, tot dusver tweede voorzitter, als voorzitter gekozen, omdat de heer Plas de i had kenbaar gemaakt als eerste zitter af te treden. Ook de heer Pelli caan beklom het spreekgestoelte om aantal problemen op het terrein va woningbouw te belichten, waarbij hij met name het zoeklicht op de ni« bouw en de onderhoudsnormen liet schij- De nieuwe verbondsvoorzitter zei dat de toepassing van de richtlijnen de woningwetbouw en de hantering de daarbij behorende „curve-prijs" tot gevolg heeft dat teveel woningen dezelfde soort en met te geringe toe komstwaarde worden gebouwd. Daar door is voor een tijd van vele jaren ons nationaal woning-.,assortiment" te een zijdig samengesteld. De heer Pellicaan noemde het nood zakelijk. dat het tekort aan betere en duurdere woningen zo spoedig mogelijk door nieuwbouw wordt opgeheven, ws lij o.m. dacht aan premie ,,B" premie „C"-woningen, die voor-een deel door dc woningbouwcorporaties bouwd zouden moeten worden, en PTT-Breda zendt motie aan NCBO De rayonsgroep PTT Breda van di Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel heeft in een motie aan de landelijke groepsraad PTT van de NCBO te Den Haag uiting gegeven aan haar ernstig misnoegen omtrent het uitermate traag verloop van de lopende onderhandelin gen over de positieverbetering van dt administratieve ambtenaren, de telefo nisten en de telegraafambtenaren. „Ns zes vergaderingen tussen de centrale directie PTT en de samenwerkende bon van overheidspersoneel is nog geen enkele beslissing gevallen" aldus de motie, waarin de rayonsgroep Breda te- uiting geeft aan haar vrees voor uitzichtloos gepraat en het schuiven deze kwestie op de lange baan. Ver der dringt de rayonsgroep aan op een landelijke vergadering met de personeels groepen voor wie positieverbetering wordt bepleit. 0 Ds. T. G. A. van Dijk. predikant van de hervormde gemeente in Dinxperlo, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij het zwemmen in de Waal bij Tiel zaterdagmiddag de 17-jarige F. L. J van Aken verdronken. Vrienden hebben nog geprobeerd hem te redden, vergeefs. Gistermiddag is het achtjarig zoontje "van de familie Van Dam uit Oudenbosch in de Oosterschelde verdronken. Bij laag water was de jorgen met nog enkele andere kinderen uit het gezin buiten het gemeentelijk zwembad (in de Ooster schelde) gegaan en bij de schorren te- rechtgekomen, waar hU door het op komende hoogwater werd verrast. Op de Boslaan in de Emmer Dennen bij Emmen botste gisternacht een auto tegen een boo- met het gevolg dat de 18-jarlge bestuurder E. J. S. Ark uit Emmen zodanig werd gewond dat hij later in het ziekenhuis leden. Hij had een half uur tevoren de auto bij een verhuurder opgehaald er zondag mee uit rijden te gaan. Gisternacht is even buiten Zuidwolde op de weg naar het gehucht Fort de 16-jarige M. ter Haar uit Zuidwolde het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets tegen een motorrijder botste. Zaterdagmiddag is in Zwagerbosch de 20-jarige militair H. de Haan uit die plaats met zijn bromfiets tegen een per sonenauto gebotst Hij werd zo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis bezweken. Het 16-jarige meisje Smelt uit Wierden is op een niet beveiligde weg in de Stegelboersweg in Wierden dopr de §toptrein EnschedeApeldoorn gedood. Het meisje stond samen met haar broertje voor de over weg te wachten en goederentrein te laten passeren. Toen deze trein voorbij was stak het tweetal zonder verder uit te kijken de overweg over. Op het zelfde moment derde de stoptrein. Het jongetje kwam met' de schrik vrij. De 53-jarige mevrouw T. Kroeze— Beugelink uit Gramsbergen is vanmor gen bij een verkeersongeluk in haar oonplaats om het leven gekomen. Ze viel met haar fiets op het ogenblik dat trekker met twee aanhangwagens passeerde. Ze kwam onder de laatste wagen en was op slag dood. 0 Op de Julianalaan te Leeuwarden is gisteren de vijfjarige Trijntje Antje Dijkstra bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het meisje stak vlak een passerende auto plotseling de middenbaan van de drukke verkeers- De 23-jarige motorrijder J. H. uit Eder- is zondagmiddag op de Oudendijk aldaar om het leven gekomen toen hij onoverzichtelijke booht frontaal botsing kwam met een personenauto. De motorrijder, die met hoge snelheid links door de bocht reed, overleed ter plaatse. Om gesmokkelde sigaretten Achtervolging met mes op Nederl. vrachtschip De voltallige bemanning van het 1953 ton metende vrachtschip Pacaya van de rederij Vinke en Zonen te Rotterdam dreigde zaterdag in de Peruviaanse ha venstad Callao aan de wal te blijven, als de kapitein van het schip, V. van Beelen, geen maatregelen zou nemen tegen een bemanningslid dat aan boord paniek had gezaaid. De schuldige, T. V. H„ was vrij dag door de Peruviaanse douane streng beboet wegens sigarettensmokkel en zag de smeerder Juna Villalon er voor aan, hem te hebben aangegeven. In dolle woede achtervolgde H. de man door het gehele schip met een mes in de vuist. Villalon wist echter te ontkomen en H. werd overmeesterd. De verontwaardigde bemanning eiste strenge maatrgelen, die ook volgden. H. werd van boord gezon den en zal als gewoon passagier aan boord van een ander schip naar Nederland moeten terugkeren. hard en serieus i resultaat goed te merken: Adamo is niet toegevend voor zichzelf. Ook heeft hij een doel. dat hij oprecht nastreeft: hij wil meer zijn dan een tijdelijke schitte rende tienerster. Hij wil een echte en goede chansonnier worden met een ver- 5 Wel werd hij bij ons eens ge J werd er eens een plaatje van draaid voor de radio, maar sinds hij als antwoord repertoire. 5 „grote broer" met dc hele familie Adamo Zulke aspiraties kunnen wij niet an- j in het AVRO-televisieprogramma „Voor ders dan toejuichen en wij hopen, dat de vuist weg' is opgetreden, trekt men veje kijkers morgenavond ook iets ver- hem in Nederland naar alle kanten en der zuuen zien dan de show van een i dringt men hem eenvoudig populariteit amusementsprogramma: dat zij in dc °P- zingende Adamo iets zullen ontdekken Hebben misschien ook zijn schattige van zijn opmerkelijk talent en zijn ern- zusjes de weg naar deze populariteit stig werken aan een kunstzinnige toe mede gebaand? Hoe het zij, Adamo trad komst, eerst op voor de AVRO-tv. toen voor de KRO-radio en daarop volgde een vier daagse toernee door Nederland, waarbij hij wel door fans werd toegejuicht maar dat toch niet zó'n succes was als een werkelijk tiener-idool mag ver wachten. Maar Adamo moet populair zijn ei wordt eenvoudig tot ster gebombar deerd. want maar liefst twee omroep verenigingen maakten ruime televisie opnamen van zijn show. Morgenavond zendt de VARA (8.45 uur) een half uur Adamo uit en binnen kort zal de AVRO haar opnamen op het scherm hrengen, En i. hei op he. STSS^TdTlSSStS Padvinders houden songfestival Als de weersomstandigheden een rechtstreekse uitzending in geluid en beeld mogelijk maken, zullen de kij kers op zaterdag 6 juni a.s. van vijf tot.5.45 uur het songfestival kunnen bij wonen, dat padvinders dan houden in het openluchttheater De Lieberg in Eemncs. De Nederlandse padvinderij organi- ogenblik alles Adamo wat de klok slaat. Wat ons betreft, wü hebben er geen enkele bezwaar tegen, want deze aan „enwoordieers run werk toegewijde en in het geheel verdient veel aandacht voor zijn kunst. TTET Concours „Reine Elisabeth' dit jaar te Brussel voor pianisten werd gehouden er namen 71 pianisten uit in totaal 29 landen aan deze wed strijd deel is ten einde. Nadat de twaalf pianisten die waren overgebleven na de twee schiftingsproe- zich in volledige afzondering in de Muziekkapel Reine Elisabeth had den voorbereid op de laatste ronde, waarbij zij o.m. het speciaal voor deze gelegenheid geschreven pianoconcert van de Belg Marcel Quinet moesten instude- werd vorige week maandag een aan vang gemaakt met de finale, die tot en iet zaterdag duurde. Elke avond speelden twee pianisten; het programma van iedere deelnemer be stond uit: het opgelegde concerto dit maal vrij gelukkige keuze een solo- •k, door de jury aangewezen e kozen uit de in de tweede ronde niet ge speelde nummers, en een concert keuze van de kandidaat. Deze laatste ronde werd gehouden in de grote zaal het Palais des Beaux-Arts. Er be stond een zeer grote belangstelling de zijde van het publiek voor deze rr festatie. De zeer oude Koningin Elisabeth woonde persoonlijk de eerste en laatste avond by. Zoals bekend werd deze laatste ronde ook door de radio (zowel Brussel Frans als Brussel Vlaams) uitgezonden. Tijdens pauzes gaven verschillende critici mentaar op de geleverde prestaties. Het eigenaardige verschijnsel deed in de zaal voor dat een aantal lieden - die blijkbaar zelf weinig of geen oordeel hadden via een meege- transistortje deze commentaren beluisterden, zodra een kandidaat uitgespeeld. Nadat de laatste deelnemer zaterdag avond zijn optreden had besloten, trok de internationale jury, die vele bekende artiesten onder haar leden telde. Alexander Brailowsky. Leon Fleisher, Emil Guilels, Eduardo del Pueyo Stefan Askenase en vele anderen, zich terug de beraadslagingen. Om ongeveer kwart voor een 's nachts veel vroeger dan andere jaren volgde de bekend making van de lijst van prijswinnaars door de voorzitter van de jury. de heer Marcel Poot, die vooraf een speciaal 67 „In elk geval moet je zo lang mogelijk pro beren je zelf te redden." Hij had toen al in zijn hoofd wat ze moesten doen. ..Het kan nu zei hij. ..Als de vloed straks weer komt opzetten, is het te laat. We moeten zien, dat we van dit wrak af komen naar het baken op de Bosplaat." Het leek niet zo goed. Maar hij \yas niet ge- ..oon zijn oordeel tie stellen tegenover dat van anderen. Zeker niét tegenover dat van Piebe Lap. Piebe gaf hem een klap op de schouders en lachte. „Kerel. Jakob ik heb je wel eens de narigheid geholpen, maar deze keer zal ik je eruit helpen Als je Marthe ooit terug ziet. zul je dat aan Piebe Lap te danken heb ben." Er zal wel eens slecht volk naai- zee zijn ge- tan, maar ze zijn daar nooit slechter gewor den dan ze al waren. Wel beter. In de onein digheid van de door storm bewogen oceanen onder de wijde, donker bewolkte luchten wordt lens klein. De adem van de zee vraagt al ie boosheid uit zijn ziel weg. Piebe Lap. die koele bioede op een jachtopziener schoot,die laaghartig genoeg was om de motor van een ander te vernielen, die er waarschijnlijk niet tegenop zou zien om een medemens het leven te benemen, dacht daar. te midden van de woe lende, kolkende aanschietende golven, de gieren- -indvlagen en onder de laaghangende don kere wolken, niet aan zich zelf en zijn ramp zalig leven. Hij dacht waarschijnlijk ook niet in de eerste plaats aan Jakob Thomson, die evenals hij op genade of ongenade aan de ele menten was overgeleverd 'of aan dat kleine rouwtje van Jakob Thomson. Hij had met wind en zee geworsteld, toen hij met zijn hoog- uitvoer. Het scheepje was in die worste ling ten onder gegaan. Maar hij moest de wor teling voortzetten, alleen tot hij zegevierde of eveneens ten onder ging. En de uitkomst kwam er nog niet eens op aan. Ze sleepten een paar luiken bijeen en sjorden e aan elkaar tot ze iets hadden als een vlot. ..Een boot kan zinken, een sloep kan uit el kaar slaan, maar een vlot blijft drijven, Jakob. Onthoud dat van mij een vlot is van geen door KLAAS VAN DER GEEST betekenis als vaartuig, maar het houdt je bo ven water als al het andere het begeeft!" Hij praatte veel. Hij was in zijn element, deze Piebe Lap. Hij overzag alles. Toen ze het vlot klaar hadden, moest hij precies weten hoe laat het was, maar kaarten had hy er niet bij nodig. Hij keek naar de donkere lucht, hij keek naar de kant, waar de wind vandaan kwam en hij zei: „Over een half uur gaan we het proberen, Jakob. Dan zijn wind en stroom, die recht te gen elkaar ingaan, zo ongeveer even sterk en gaan we met het vlot over boord". Hij deed het ook. Precies op de tijd die hij van tevoren had aangewezen. En precies op de plaats die hij al uitgezocht had. op het achter schip van de Panamees. Hij moest bijna alles alleen doen, want Jakob Thomson was zo ver doofd door het geweld van de storm en door zijn eigen angst, dat hij bijna al niet meer wist wat er met en om hem heen gebeurde. Hij dacht niet meer aan Rooie Tjeerd. die had moeten komen om hem van het wrak te ha len, of aan Marthe. die tevergeefs naar hem zou uitkijken. Hy dacht helemaal niets meer. Alleen maalde het nog ergens door zijn brein: „O God help ons. Heer in de hemel laat me niet verdrinken Ze lagen languit op dat vlot van een paar luiken en Piebe had Jakob Thomson vastgebon den met een paar einden touw. die er omheen geslagen waren. Zo dreven ze. door de duisternis, door de zee, die over hen heen spoelde, door de regen die op hen neer kletterde. En ze hadden daarvan gaf Piebe Lap zich wel rekenschap misschien één kans op de honderd, op de dui zend om bij het baken te komen. Maar als zt het voorbijdreven, hadden ze een veel grotere kans om ergens op Rottum aan te spoelen of op Borkum of aan de Duitse waddenkust „Waar ze wel ergens een plaatsje voor zullert hebben op een kerkhof", dacht hij. dat was geen angstige gedachte, niet de ge dachte van een wanhopige of van iemand die voor alles wat er met hem gebeurde onver schillig was geworden. Het was een gedachte, waar hij vrede mee had. Alleen sprak hij die niet uit. Jakob Thomson zou het toch niet heb ben begrepen. Ze zijn tegen dat baken op gedreven. Ze heb ben die ene kans op de honderd, op de dui zend getroffen. Jakob was toen nog zo goed bij of weer zo goed bij! dat hij in het lat werk klom. waar Piebe hem het eerst vast- „Nu kan er gebeuren wat wil. mijn jongen, maar hier overkomt je niets. Als je een beet je kou en de nattigheid verdraagt, ben je over een paar dagen of misschien al veel eerder weer thuis Daarna sjorde hij zich zelf vast. De paar luiken, die ze als vlot gebruikt hadden, drev weg: waarschijnlijk zou de een of andere v serman ze vinden, oppikken en aan brandhout hakken. En toen had hij verder niets te doen Het kan zyn. dat hy alles gedaan had waa voor hij in het leven bestemd was. Hij voelde zich heel tevreden. Hij had ervoor gezorgd, dat Jakob Thomson met de rug naar de wind stond of hing in de sjorringen.Soms kwam er een golf aanstormen, die tot over hun hoofden Toen het laag water moest zijn.stonden ze er nog tot aan hun middel in. Af en toe zei hij iets. Zyn stem klonk vreemd alsof het niet Piebe Lap was die het gezegd had. Zacht, maar toch zelfs boven het geweld van de storm uit wel te verstaan. Wat hij zei, drong ook wel tot Jakob Thomson door. Hij stond zelf met het gezicht naar de wind en de zee. Telkens als een golf kwam aanrollen die dreigde over hen heen te gaan, waarschuwde hij: „Pas op!" (Wordt vervolgd) het tienjarig bestaan van de Eurovisie. Ongeveer 1200 welpen zullen verte- verschillende lan- '«>"•11'"' den aanmoedigen en met applaus belo- het paard getilde jongeman n<m Vom. de begeleiding gorgt „r. kest onder leiding van Joop Stokker- Dat deze zangwedstrijd ernstig wordt opgenomen, blijkt wel uit de samenstel- de jury. Hierin hebben zitting; Paula van Alphen, Herman Broekhuy- ten. Lex Haasnoot en Lex Karaemeyer. De AVRO-televisie zorgt voor de uit- j zending. Is het weer niet gunstig, dan deze tijd de Amerikaanse jeugd- I film „The price", in Venetië bij inter- J nationale wedstrijd voor jeugdfilms be- kroond worden uitgezonden. Openb. Kunstbezit experimenteert Het programma van de Stichting Open baar Kunstbezit, dat de NTS vanavond tussen 7.45 en 8 uur uitzendt, zal een klein experiment in het samenspel van museum en televisie zijn. De uitzending, gewijd aan moderne grafiek, is nL gebaseerd op een expo sitie, welke vandaag is geopend in het Gemeente Museum in Den Haag en de gehele maand juni zal duren. Verschillende prenten, welke daar zijn tentoongesteld worden vanavond besproken en de stichting wil nu eens zien, of deze uitzending inderdaad meer publiek naar de expositie zal trekken, en of zij er werkelijk in slaagt, meel mensen vertrouwd te maken met de kunstwerken zelf. Het programma is samengesteld en wordt gepresenteerd door de heer R. W. D. Oxenaar, directeur van het Kröller- Müller woord van hulde aan Hare Majesteit bracht onder luide toejuichingen van de zeer talrijke aanwezigen. De eerste prijs bestaande uit een be drag van 150.000 'frank (ruim 10.000 gul den) is, zoals de meesten wel verwacht haddén, toegevallen aan de 18-jarige Rus Eugène Moguilevsky die buitengewoon fraaie vertolkingen van Quinet, de lastige De 19-jarige Rus Eugene Mogui- levskji. die zaterdagavond in Brussel is uitgeroepen tot wint van het Koningin Elizabeth cours voor piano. Bcethovei getoond i zevende sonate derde concert v geven. L)e tweede prijs kreeg zijn landgenoot, de zl-jarige micoiai Petrov, die sterk de aanaacm uaa getrokken met een weerga- os knap gespeelde soloparty van Bar ic s berucnt-moeilijke tweeae concert. De derde prijs was een verrassing: niet >or de begaaide, in Oostenrijk geooren Amerikaan Anton Kuerti (2öi, die Pagamm-variaties verbluffend xnap had gespeeld en die van een sterke persoonlijkheid had blyk gege- vijfde concert en die piaats bij de eerste hij werd vierde r voor de jonge Be;g Jean-Claude den Eynden (lts jaari. Deze had wel- ote tecnmscne beneersing concerten van Quinet en ïszt (eerste» maar hy was tamelijk aan a oppervlakte gebleven in Schumann's siuues öymphoniques" Dë vijfde en zesde plaatsen waren voor dc Amerikanen: Richard Syracuse (30», ~?n virtuoze natuur, en Michael Ponti i !6.i, een serieus-harde werker. De derde Rus van de finalisten, de 26- jarige Eugène Rjanov, werd zevende en de drie dames van de 12: de Frangaise I Evelyne Flauw, de Bulgaarse Dora Mila- de technisch zeer bekwame Kou Cheng-Ying uit de Chinese Volksrepu bliek werden resp. 8. 9 en 10. incident deed zich voor by de be kendmaking van de nummers 11 en 12. Dc Amerikaan John Covelli, die vry vlak had gespeeld, werd als elfde geklasseerd. Hij kreeg een typisch „geiegenheidsap- plausjc", terwijl de jonge Bulgaar Kras- slmir Gatev, die inderdaad muzikaal zeer boeiend had gespeeld, maar die pianis tisch enkele tekorten had getoond, een ware ovatie in ontvangst moest nemen, waaraan geen einde scheen te komen een openlijk protest (lus tegen deze be slissing van de jury van dc zijde van het publiek. P. Veenstra De nationale wisselprijs van de Ne derlandse organisatie van amateur film clubs (Nova) is in Krasnapolsky te Am sterdam voor het seizoen 1963-1964 uitge reikt aan de heer A. Otlo uit Utrecht., voor zijn film „Macrosiet". De bekroonde genre-film duurt vier minuten en werd gekozen uit 130 inzendingen van zeventig ««navoRtf 9.00 Lichte klass ziekrevue 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 23.00 Moderne gram 23 55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nws en weer- praatje 19.10 Licht instrumentaal kwartet 19.30 Radiokrant 19.50 Meteoren: muzikale hoogtepunten uit de steravondprogram ma's van het afgelopen seizoen 20.15 Lich te orkestmuziek (gr) 20.30 Tot ziens in Jeruzalem. Bijbelse quiz 21.05 Omroepor- 22 05 Wereldpanorama 22.15 Spaanse pia- vanavon* NTS: 19.30 De uitvinder, film 19 45 penbaar Kunstbezit 20.00 Journaal en eereverzicht 20.20 Zendtijd politieke par- Jen: uitzending van dc Christelijk Hlsto- schc Unie. KRO: 20.30 Brandpunt 20.40 iva Zapata, speelfilm. NTS: 22.30—22.35 nirnaal Programma voor morgen 7 50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 9.00 Oehtendgym 5 Klas- dorgcm 10.50 Voor dc kleuters 11.00 Nu ll 02 Voor de zieken 12.00 Licht enscmbl 12.20 RegeringBuitzending: Uitzending v of gram 13.25 Beursberi menade orkest 14 00 Vno Schoolradio 15 13.19 Het kan hoorspel (deel 1330 Pro- rouw 14.40 luziek (gr) amateur filmclubs. De heer Otto L de Utrechtse Smalfilmclub. die jaar de Triborgh-wisselprijs won. niet altijd kaviaar ziji 3) (herhaling 16 02 Tenor c de jeugd 18 00 Hing 172)5 Lichte gram 00 Nws 18.15 Eventuec 20 Pianorecital 18.30 Uclit er t zangsolisten 18 55 Paris esproken brief uit Parijs. 7 10 Morgengebed 7 15 Oui 7.00 Nws radio •ging S t 8.50 V 10 00 v« n lezing ip voor dc jeugd 8.20 Lichte huisvrouw 9,40 School- kleuters 10 15 Llelu- Klass gram 11.00 Voor 11,30 Lichte gram 11.50 Vol- ,atje 12.00 Angelus leiding 12 30 Medoc ritmische bogc- land- en luinbou' 12 45 Platcnnicuws 12.55 Kathol iet 13.15 Lichte orkostmuz i Voorde, pl 14 40 Lichte gisteren, klankbeeld 16 00 Voor dc zieken 162)0 U hebt voorrang, godsdienstig pro gramma 17 00 Voor de Jeugd 17.50 Rege- ringsuitzending: Publiciteit in het Caraï- btach gebied, door Aukc Cloo 13 00 Ver rekt dc hee r E J Harmser •an de Boeren Partij 18 30 Llcli ia! ensemble en zangsolisi

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7