Beneluxberaad in Brugge had anticlimax Maleisië-top op 8 juni in Tokio Russische piloten uit Guinea gezet Seebohm geeft Nederlanders de schuld Zweden op weg naar republiek? Amerikaans beraad in Honoloeloe Australische en Brit door Praag uitgewezen Harold Wilson in Moskou Morgen kiest India opvolger voor Nehroe Ulbricht naar Siberië Duitse zebra's beschermd Japan: gebied terug, dan pas vredesverdrag Gezant Oe Thant bij Soekarno inzake W.-Irian Communisten versloegen de gaullisten Mrs. Rockefeller heeft een zoon Verpleegsterscursus voortaan 3V2 jaar Muzikale families Duitse steun aan Griekenland 5 MAANDAG 1 JUNI 1964 van. hadden blijkbaar niet de moeite willen nemen nog even naar Brugge over te wippen om aan het „histori sche moment" luister bij te zetten. Het werd nu ondanks het indruk wekkende décor een vrij sfeerloze, plichtmatige werkvergadering, waar in niet zozeer gewerkt als wel onver staanbaar gepraat werd (de micro fooninstallatie bleek minstens zo go- thisch als de zaal). (Van onze parlementsredactie) "PlIT is een historisch mo- i, ment", zei het Tweede- Kamerlid mevr. mr. J. M. Stof- fels-van Haaften zaterdagmorgen plechtig toen zij in de prachtige gotische vergaderzaal van het stadhuis van Brugge (België) de bijeenkomst van de Raadgevende zS€ifsS°deal openingsrede Interparlementaire Beneluxraad Stoffels, de president opende. Het was eergisteren op de kop af 500 jaar en 143 dagen geleden, dat in diezelfde zaal de gewestelijke staten uit de lage' landen voor het eerst als Staten- generaal (die term werd overi- gens in 1464 nog niet gebruikt) bijeenkwamen. De Beneluxraad is eigenlijk de meest raszuivere nazaat van de statenvergadering van toen, althans wat de geogra fische herkomst van de leden be. treft. een historisch moment. Maar he laas: een historische vergadering is het niet geworden. Het werd in al le opzichten een anticlimax na het kleurrijke openluchtspel, dat vrijdag avond op de Brusselse drie uur lang de bewonderende aandacht van hon derden notabelen had vastgehouden (zaterdagavond volgde een reprise voor de burgerij). Dit festijn is, on danks de rumoerige anti-Beneluxde- monstratie van een handjevol Waalse heethoofden, die een feestelijke her denking voor een politieke manifesta tie aanzagen, het fascinerende hoog tepunt van de viering 500 jaar Sta- ten-Generaal geworden. Het Neder landse feest van 9 januari kon daar niet tegen op. Een aardige bijzon derheid is, dat aan het gebeuren heel wat hoge Belgische adel meewerkte. Het was een merkwaardig gezicht om graven en gravinnen met klinkende namen (De Limburg Stirum, De Mé- rode, d'Oultremont) te zien acteren voor ministers, parlementariërs, bur gemeesters enz. van zoveel eenvoudi ger afkomst, 't Kan verkeren, in 500 Zo groot als de opkomst was op de markt en in het Brusselse stadhuis, waar na het schouwspel een nachte lijke receptie werd gegeven, zo ge ring was zaterdagmorgen de belang stelling voor de vergadering van de Beneluxraad. Tal van Nederlandse en Belgische Kamerleden, die, hoewel HALF AND HALF SHAG schroefvliegtuig besturen, verzocht het land te verlaten. De president zou het verzoek donder dag jl. hebben gedaan. De twee ten zouden inmiddels al naar hun land zijn teruggekeerd. Volgens genoemde kringen zou het geen kwestie van spio nage, sabotage, of onbekwaamheid zijn. De twee vliegeniers waren twee we ken tevoren in Guinea aangekomen, waar zij collega's aflosten. Twee stellen Russische piloten zijn aan de Guinese luchtvaartmaatschappij „Air Guinee" verbonden om de helikopter van de pre sident en de Russische verkeersvlieg tuigen van het type Iljoesjin-18 te vlie- Eén der „vaders' van de kernhom overleden Dr. Leo Szilard, een Amerikaans ge leerde van Hongaarse afkomst, die als de „vaders" van de kernbom presidente van het col lege, had nauwelijks een bijzonder ac cent. Dat lag fluisterde men in de wandelgangen minder aan haar dan aan de griffier van de raad. die opdracht had gekregen de speech te ontwerpen. Zijn concept zou zich ech ter hebben beperkt tot het brengen van hulde aan de initiatiefnemer tot deze herdenking. Diens naam...Enfin, het leek mevrouw Stoffels beter om te elfder ure zelf maar wat in el kaar te draaien. Ze herinnerde eraan, dat in 1464 ,,in deze zelfde zaal voor de eerste maal een dialoog, een haast democratisch gesprek, tussen soeve reine regeerders en afgevaardigden uit de verschillende gewesten plaats had". De Bourgondische Staten-Ge- n era al noemde zij de voorlopers van de huidige volksvertegenwoordigingen in de drie Beneluxlanden. Cultuur In 1464 vormden de twist tussen Filips de Goede en zijn zoon Karei de Stou te en Filip's „bede" aan de staten om meer geld de voornaamste ge spreksstof in het Brugse stadhuis. Za- wellicht minder spectaculair, maar terdag werd daar gesproken over een zeker niet onbelangrijk onderwerp: de culturele toenadering tussen de drie Benelux-landen. De drie regeringen hebben daarover voor de zevende maal een gezamenlijk verslag uitge bracht en aan de hand daarvan werd gediscussieerd. Eigenlijk ging het alleen over de cultu rele samenwerking tussen Nederland en België. Luxemburg kwam in het spel niet of nauwelijks voor. Dat vond de Belgische minister voor onderwijs en cultuur Van Elslande, die met on ze minister Bot (o., k. en w.) de spre kers beantwoordde, niet in de haak. „Ik krijg", zo zei hij een beetje ver wonderd „de indruk dat het hier een Belgisch-Nederlands college is. Het gaat allemaal over bilaterale zaken. U zou zich meer moeten richten op wat alle drie de landen aangaat. Daar is de Beneluxraad ten slotte voor opgericht". Dat was een hoffelijke opmerking aan het adres van de kleinste Benelux- partner. De Luxemburgse bewinds man voor onderwijs was overigens in verband met naderende verkiezingen afwezig". Hij zal echter worden be trokken in het driemaandelijks over leg, dat mijn Nederlandse ambtgenoot en ik al geruime tijd voeren over al lerlei culturele aangelegenheden", zo deelde de heer Van Elslande mee. De raad en de ministers waren het er over eens, dat het in het culturele vlak (maar niet alleen daar) met de levensvatbaarheid van de Beneluxge- dachte nog altijd vrij slecht is ge steld. Voor de Beneluxcomité's wordt niet veel belangstelling getoond, voor al niet aan Belgische zijde, gaf mi nister Van Elslande toe. De contac ten spelen zich in te kleine kringen van geïnteresseerden af, vulde minis ter Bot aan. Wat daaraan te doen? De Belgische bewindsman dacht o.m. aan de verspreiding van Beneluxbro- chures op scholen en ontwikkelingsin stituten. De sugggestie om een supra nationaal orgaan voor de Beneluxpro- paganda op te richten, wees hij als bestaande werkgroepen een tiende voor culturele zaken in te stellen. De Nederlandse socialist Joan Willems maakte zich zorgen over de toeristi sche belangstelling van Belgen en Lu xemburgers voor Nederland. Het aan tal overnachtingen van buitenlanders in ons land is sterk toegenomen maar het Belgische en Luxemburgse aandeel daarin neemt af. De heer Wil-j lems sprak ook over de specifiek Ne-1 derlanas-Waalse culturele betrekkin gen. „Die kunnen nooit zo hecht wor den als de Nederlands-Vlaamse ban den, maar dat neemt niet weg. dat: wij met volle overtuiging blijven plei ten voor intensivering van de contac- ten tussen ons en Wallonië." Dat is,' antwoordde minister Van Elslando ook altijd de grondige wens van de Nederlandse en Belgische regeringen geweest, maar het is een kwestie van gelijk oversteken. De liefde kan niet van één kant komen. Als Wal lonië ook versterking van de band met Nederland wil, moet het dat tó-j Na afloop van de vergadering boden burgemeester en schepenen van Brugge hun gasten een lunch en een rondtour door de (vlaggende) stad De Westduitse minister van verkeer :n woordvoerder van de Sudetenduit-I sers), Hans Christoph Seebohm, heeft! zaterdag op een bijeenkomst van Su-! detenduitse studentenverenigingen di aanvallen op hem als een „klopjacht' van linksgeoriënteerde Westduitse bla den gekentschetst. ,;De georganiseerde laster" was in het buitenland begonnen en wel in Neder land, aldus Seebohm. „Deze lieden le- nog met de waan-voorstelling, dat zelfbeschikking kunnen volgens de Westduitse minister de Sudetenduitsers niet prijsgeven, omdat zij Europa niet willen prijsgeven. Symbolisch akkoord Soekarno ook naar Manilla De ministers van buitenlandse, zaken van Indonesië, Maleisië en' In Maleisische kringen verklaarde men dat de impasse aangaande de voorwaar den voor een conferentie, in het bijzonder met betrekking tot het belangrijke punt van de terugtrekking der Indonesiërs, was doorbroken. Maleisië eiste een „aan zienlijke" terugtrekking der Indonesiërs voor het begin van een topconferentie hetgeen met ons Sudetenduitsers Ts ge- De ministers van buitenlandse, terugtrdckfng^^aliht^resultafelf van schiedt" zo z^d^WesWuits^miniatfr'lzaken van Indonesië, Maleisië en het overleg Indonesië, dat de plechtige scniecu zo zei ae westduitse minister. - gelofte heeft gedaan Maleisie te ver- te a^n e?n Europa zon-1 de Phllippynen zyn voorlopig nietigen. wilde slechts een symbolische bouw fs Het rLhet nn ppnC vnH«ria°nPH overeenSekomen' °P 8 3uni *n To. terugtrekking voor het begin der confe- bouw is. Het recht op een vaderland i,,„öc ;rentie, welke pas volledig zou worden kio byeen te komen om de kwes-1 indien het overleg met succes wordt tie Maleisië te bespreken, waar- bekroond, over de staatshoofden van die landen enkele dagen later op een topconferentie zullen spreken, al- j President Johnson zal op 22 dus A.P. Soekarno wil voor die Het Zweedse parlement heeft zater dagavond een wetsontwerp aangenomen, dat de minimumleeftijd van een rege rende vorst van 21 op 25 jaar brengt, Dit betekent dat kroonprins Carl Gustaf, die pas achttien is geworden, nog ze ven jaar moet wachten voordat hij zich kan laten kronen. De regerende vorst, Gustaf Adolf, de grootvader van de kroonprins, is 82 jaar. Tijdens het debat dat aan de stem ming voorafging, heeft een sociaal-de mocraat zelfs gevraagd de minirr leeftijd op 30 jaar te brengen. Hij .Overigens moeten leeftijd en afkomst üet voldoende zijn om staatshoofd tc borden. Tegen de tijd dat er een nieu- fe koning moet worden gekroond, zou de republiek uitgeroepen moeten wor den, maar daar praten wij later wel Afschaffing van de monarchie komt voor in het program van de sociaal-de mocratische party, die het land al 33 jaar lang regeert. Naar Johnson Over Zuidoost-Azië Vandaag is in Honoloeloe op Hawaii het Amerikaanse topbe- raad over Zuidoost-Azië, onder leiding van Dean Rusk, de minis ter van buitenlandse zaken. Ook McNamara (minister van defen sie), de ambassadeurs in Zuid- Vietnam en Thailand, de voorzit ter van de commissie van staf chefs en de directeur van de In- wordt beschouwd, is zaterdag op zijn lichtingendienst nemen aan het landgoed in Californië op 66-jarige leef- iverleden. Dr. Szilard werd in 1943 tot Amerikaan genaturaliseerd. Hij is een dergenen geweest, die in 1939 Albert Einstein overreed, de Ame rikaanse regering te wijzen op de bete kenis van het kernonderzoek voor de nationale defensie. Professor Einstein schreef toen een brief aan president Roo sevelt en kort daarna begon de Ameri kaanse regering met de uitvoering van een onderzoek, dat zou uitlopen op de vervaardiging van de eerste kernbom In 1942 ontketende dr. Szilard met dr Enrico Fermi de eerste kettingreactie in een laboratorium van de universiteit van Chicago. De twee geleerden schie pen ook de eerste zelfstandige grafiet- uranium-reactor. Naderhand, toen dr. Szilard zichde gevaarlijke consequenties van zijn eigen uitvindingen sterk bewust was gewor den. werd hij een vurig pacifist en stelde de De Britse student Norman Stone «n de Australische lerares Janice Wilson zijn zaterdag uit de gevange nis in Bratislawa vrijgelaten. Stone en Wilson werden vrijgelaten nadat drie rechters van de rechtbank in Bratislawa het verzoek door de open bare aanklager om hoger beroep aan te mogen tekenen tegen het vonnis van gisteren had afgewezen. Stone en Wilson konden niet onmid dellijk Tsjechoslowakije verlaten omdat ze hun paspoort nog niet hadden terug ontvangen. Ze stonden vrijdag terecht wegens een poging om de Hongaar Ti- bor Karman het land uit te smokkelen Ze werden uit Tsjechoslowakije uitge- gesprek deel. Voordat Rusk gisteren in Honoloeloe arriveerde, had hij korte bezoeken ge bracht aan Thailand en Zuid-Vietnam. Hij kwam uit India, waar hij de begra fenis van premier Nehroe had bijge woond. In New Delhi had Rusk een onderhoud met de eerste vice-voorxitter de raad van minitsers van de Sow- jetunie. Bij dit gesprek waren de am bassadeurs van de Ver. Staten en Rus land aanwezig. Vrijgelaten Intussen zijn vier generaals, die ge vangen werden gezet toen generaal Ngoejen Khanh op 30 januari in Zuid- Vietnam de macht in handen nam, vrij gelaten nadat zij gedurende twee dagen voor een militaire rechtbank terecht hadden gestaan. Naar verluidt zijn de officieren in vrijheid gesteld in de hoop dat dit gebaar de positie van premier Khanh zal versterken. Zij waren ervan beschuldigd met Franse agenten te heb ben samengespannen om Zuid-Vietnam in handen van de voorstanders van neu tralisme te spelen De vrijgelatenen zijn generaal-majoor Tran Van Dón. voormalis minister van defensie en ex-bevelhebber van het leger, generaal-majoor Le Van Kim. voormalig stafchef en de voornaamste politieke adviseur van het vorige regiem, generaal-majoor Ton That Dinh, voor malig minister van binnenlandse zaken De leider van de Labouroppositie in Engeland. Harold Wilson, is gisteren in Moskou aangekomen, waar hij vier dagen besprekingen zal voeren over ont wapening, Laos en andere internationa le kwesties. Hij zal ook premier Chroe- sjtsjef ontmoeten. In juni van het vo rige jaar had Wilson ook een gesprek met de Russische leider. die de staatsgreep van vorig jaar no vember leidde waarbij het regiem van president Ngo Din Diem omver werd geworpen, en generaal-majoor Mai Hoe Xoean. vroeger prefect van Saigon en hoofd van de politie. Generaal-majoor Doeong Van Minh, leider van de vorige junta, die door ge neraal Khanh in januari werd afgezet, gaf vrijdagavond een diner om de vrij lating van de vier officieren te vieren. Morgei Doeong Van Minh. bijgenaamd ..Grote gers tijd nog naar Manilla reizen om met president Macapagal te spre ken. Beginsel „Indonesië aanvaardt het beginsel van terugtrekking vay zijn strijdkrachten, zowel geregelde als ongeregelde, uit Sabah en Serawak (de staten op Borneo die samen met Malakka en Singapore de federatie vormen)", aldus een officiële Maleisische verklaring. „Het begin van de terugtrekking valt samen met de bij eenkomst der ministers van buitenlandse zaken welke onmiddellijk voorafgaat aan de conferentie der regeringsleiders. De regering van Thailand zal worden Johnson had bijna een klapband President Johnson is zondag aan ee ongeluk ontsnapt toen hij met zijn echt genote en dochter Lynda Byrd naar de kerk reed. De auto met de Ameri kaanse president aan het stuur reed vlak langs een gebroken fles. De fles sneed een voorbrand aan stukken een volgauto met vier leden var geheime dienst, een fotograaf en arts van het witte huis. De bestuurder kon de wagen zonder ongelukken lo stil stand brengen (Reuter). Washington besprekingen premier Abdoel Rachman van Maleisië. De staatslieden zullen o.m. „de algemene toestand in Azië" bespreken. gen, ondi._ sche betrekkingen tussen Oost-Duitsland An de Sowjetunie te spreken. Gisteren zijn Ulbricht en zijn gezelschap naar Swerdlowsk gevlogen, een grote indu striestad, die als een poort van Rus land naar Siberië wordt gezien. Hij zal ook verder reizen en Omsk, Nowosi- birsk, Irkoetsk, en Bratsk bezoeken. In Bratsk bevindt zich de grootste hydro- electrische centrale ter wereld. De „zebra's", oversteekplaatsen voor voetgangers, in West-Duitsland zijn met ingang van heden wettelijk beschermd, dat wil zeggen dat de bestuurders van voertuigen verplicht zullen zijn de voet gangers op alle zebra's te laten overste ken. De voetgangers zijn gehouden dit met gepaste spoed" te doen. Tot nog toe hadden voetgangers alleen laar „recht" om over te steken op ze bra's met een geel flikkerlicht. In de afgelopen twee jaren zijn er in West- Duitsland meer dan drieduizend doden op oversteekplaatsen gevallen. Minh" heeft geweigerd zijn belangrijke invloed ten gunste van generaal Khanh te wenden zolang de gevangen of ficieren niet waren vrijgelaten. Hun arrestatie berustte volgens hem.op valse beschuldigingen. Volgens betrouwbare kringen zulleh de generaals hun militaire rang mogen behouden, doch men acht het onwaar schijnlijk dat zU in hun vroegere posi- zullen worden hersteld. Zij zouden trouw aan de strijd tegen het hebben moeten zweren. Weer aanstichter voetbaldrama gearresteerd De Peruviaanse politie heeft in de hoofdstad Lima de tweede hoofdaan- stichtcr van de wanordelijkheden, die zich zondag voor een week in het plaat selijke stadion hebben voorgedaan, ge arresteerd. Deze ongeregeldheden, die zich voordeden tijdens een voetbalwed-; strijd tussen de nationale amateurelf tallen van Peru en Argentinië, heb ben. als gemeld, aan een kleine drie honderd personen het leven gekost. De arrestant is de 28-jarige Edilberto German Cuenca, die in een plaatselijk! elftal speelt, dat in de derde Peruviaan se divisie uitkomt. Hij verklaarde te genover de politie: „Ik ben (met een stukgeslagen fles in de vuist) het veld op gerend, omdat de (Uruguese) scheidsrechter een geldig doelpunt van het Peruviaanse elftal had afgekeurd. Ik werd toen door een vreemde macht gedreven en ik was van plan hem naar de keel te vliegen". Men had in Lima aangenomen, dat Cuenca bij de ongeregeldheden het le ven had verloren. Hij verklaarde zelf dat hij gedurende de wanordelijkheden een klap van een politieman had gekre gen. waarop hij „rustig naar huis was gegaan". Zes kinderen, van twee tot elf jaar oud, zijn zaterdag by een brand in hun ouderlijk huls in Midlothian (Virginia, V.S.) omgekomen. Hun ouders konden met drie andere kinderen lichtgewond het brandende huis verlaten. beide huizen van het Indische parlement byeen komen voor de verkiezing van de opvolger van wyien premier Nehroe. Gisteren is het werkcomité der partij in vergadering bijeen geweest voor het aanwijzen van een kandidaat. Aan deze vergadering werd ook deelgenomen door de eerste ministers der zestien staten, die van India deel uitmaken. De verkiezing tot premier van de 59- jarige minister zonder portefeuille Lal Bahadoer Sjastri zou nu zeker zijn. Hij heeft vermoedelijk de steun van het grootste deel der leden van beide parle- mentsfracties van de congrespartij. Estenssoro als Boliviaans leider herkozen De president van Bolivia, Victor Paz Estenssoro, is gisteren met grote meer derheid van stemmen in zijn functie her kozen. Meer dan tachtig procent van de Boliviaanse kiezers is naar de stem bus getogen. Van hen stemde zestig procent op de president, terwijl de ove rigen hun stembiljet ongeldig maakten. Volgens Boliviaans gebruik zullen de ze stemmen ten goede komen aai oppositiepartijen. Toen bij de eerste uitslagen al dui delijk werd dat de verkiezingen overwinning voor Estenssoro zouden leveren, ontstonden op verscheidene plaatsen wanordelijkheden. Met traan- gasbommen en waarschuwingsschoten moest de politie de strijdende partijen uiteen jagen. Ook moest de politie sperringen opruimen, die studenten vUU» het universiteitsgebouw hadden opge worpen. De studenten wilden met deze versperringen hoogleraren en vakbonds leiders beschermen, die in het gebouw een hongerstaking houden. Estenssoro sprak in een toespraak het bekendworden van de uitslag over een „logisch succes". Hij concludeerde dat de meerderheid van het Boliviaan se volk zijn regering steunde. Hij riep zijn aanhangers op zich van elke ge- welpleging te onthouden, „opdat de oppo- u-1 de kans kr>igt de uitslagen als oneerlijk te bestempelen". Op de Amerikaanse militaire be graafplaats te Margraten (Lim burg) hebben duizenden school kinderen zaterdag op „Memorial Day" bloemen gelegd op de gra ven van de vele Amerikaanse militairen, die hier hun laatste rustplaatshebben gevonden na in de Tweede Wereldoorlog te zijn gesneuveld. De erewacht stond stram in de houding op het moment, dat autoriteiten kran sen legden b\j het gedenkteken. Japan is bereid een vredesverdrag met de Sowjetunie te tekenen, mits „het de gebieden terugkrijgt die eeuwenlang in zyn bezit zyn geweest". Dit heeft premier Ikeda geantwoord op een brief van premier Chroestsjef waarin deze zich bereid had verklaard, eventuele Japanse voorstellen ter verzekering van de vrede, „in het bijzonder in het Verre Oosten", in overweging te nemen. Premier Ikeda zei in zijn schrijven niet precies om welke gebieden het gaat. Vroeger heeft Japan aanspraken laten gel den op de Habomai-archipel ten noord oosten van Japan, waarvan de Russen zich aan het eind van de tweede wereld oorlog meester hebben gemaakt. De 19-jarige Westduitse parachutis- te Regina Straube is gisteren aan groot gevaar ontsnapt toen haar parachute zich tijdens een sprong van 1000 meter hoogte niet geheel ontplooide. Zij kwam op zachte grond terecht en liep slechts enkele kneuzingen op. Krachtens een nieuwe wet zullen Italiaanse ouders hun kinderen thans ook namen mogen geven die letters be vatten. die niet in het Italiaanse alfabet voorkomen. Deze letters zijn J, K, W, Josc Rolz Bennett, onderchef van het kabinet van de secretaris-generaal van de Ver. Naties Oe Thant, heeft zaterdag een onderhoud gehad met president Soekarno over de uitvoering van het akkoord van New York tussen Indonesië en Nederland over West-Irian. waarbij met name werd voorzien in het houden van een volks stemming over een keuze tussen onaf- hankelykheid en aansluiting by Indonesië, Bennet arriveerde vrijdag in Djakarta na een inspectietocht van vier dagen door West-Irian. Hij was in Soekarnopoera, het voormalige Kota Baroe (Hollandia) ver welkomd door honderden scholieren die spandoeken bij zich hadden met leuzen als „We hebben geen behoefte aan een volksstemming" en .West-Irian is een integraal deel van Indonesië". Dergelijke leuzen waren ook op verscheidene pun ten van de stad aangebracht en men zag ze ook in andere plaatsen die Bennet be zocht. In Soekarnopoera zei de V.N.-vertegen- woordiger dat hu getuige was geweest van „de geweldige vooruitgang" op het terrein van de ontwikkeling van dit ge bied. HU was twee jaar geleden gedu rende een tweetal maanden in West-Irian als V.N.-bestuurder onder het tijdelijke gezag van de volkerenorganisatie. Hij stelde de plaatselijke autoriteiten voor in de toekoms* Manokwari als hoofdstad te gebruiken omdat deze plaats dichter bij Djakarta ligt dan Soekarnopoera. By tussentyde verkiezingen in de Oost- franse stad Longwy voor een zetel In de Nationale vergadering heeft de commu nistische kandidaat de kandidaat van de gaullisten met verscheidene duizenden stemmen verslagen. De plaatselijke omstandigheden in deze Franse staalstad speelden een belangrüke rol. maar sommige waarnemers zagen in het resultaat van de voorverkiezing een algemeen verlies aan populariteit van gaullistische kandidaten. Daar staat ech ter tegenover dat de communisten in Longwy. waar 25.000 staalarbeiders wo nen, sedert 1962 veel hebben gedaan op het gebied van huisvesting en op sociaal terrein. Y. die juist een ver kiezingscampagne in Californië beslo ten heeft, was tegenwoordig bij de ge boorte van zyn zoon, het eerste kind van het echtpaar, dat op 4 mei 1963 in het huwelijk trad. Mevrouw Rockefeller heeft vier kinderen uit haar vorige huwelijk met dr. James Slater Murphy en Nelson Rockefeller had vier kinderen uit zijn eerste huwejyk. Een van hen, Michael, werd in november 1961 tydens een expe ditie in Nieuw-Guinea vermist en is zeer waarschü'nlyk ofn het leven gekomen. HET is de bedoeling van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dat de verpleegstersopleiding met in gang van 1 januari 1965 tenmin ste drie-en-een-hall jaar zal du ren. Tot de opleiding die in de ziekenhuizen zal plaats vinden kunnen meisjes van 18 jaar wor den toegelaten, die een mulo examen hebben behaald. De staatssecretaris heeft zijn plan nen voor de verpleegstersoplei ding neergelegd in een ontwerp- 1530 Het meest bekende voorbeeld van een familie, die vele generaties van begaafde muzikale kunstenaars heeft geleverd, is de musici-familie van de Bachs, waarin het kunste naarschap meer dan twee eeuwen lang erfelijk bleef. Het begon al op het eind van 1500 met Hans Bach die als „der Spielmann" bekend stond en in 1626 overleed. En het eindigde in 1845 met de dood van Wilhelm Friedrich Ernst Bach, de kleinzoon en laatste mannelijke nakomeling van Jobann Sebas tian, die op zijn en ais veldtrompetter blijk moet heb ben gegeven van meer dan muzikale aanleg. De laatste toevoeging dient werkelijk niet alleen om de pil te vergulden, want dc man werd later als organist aangesteld, wat een ge ruststelling moet zijn voor degenen die de veldtrompet niet naar waarr TOCH IS HET ZO! terkicinzoon Hans Bach, Spielmann, Bijna alle n lljke leden vi geslacht waren se- dert het begin van de 17de eeuw orga nisten, cantoren, stadsmusici, diri genten of componisten van welke laatstcn er niet minder dan 11 van betekenis zijn geweest. Naast Jo- hann Sebastian nemen vooral zijn drie zonen, gesproten nit het huwe lijk met Maria Barbara Bach, een eervolle plaats in de muziekgescbie- Iets dergelijks, zij het op een wat ander niveau, heeft zich ook in Frankrijk voorgedaan, waar de fa milie Couperin meer dan 200 Jaar lang met groot succes de muziek beoefend heeft. Het eerste vermel denswaardige lid der familie (Louis) werd in 1626 geboren en de laatste musicerende telg, die Francois Gervals heette, moet omstreeks 1830 overleden zijn. Ook het Nederlandse geslacht Brandts Buys is in dit op zicht vermeldenswaard, omdat het op niet minder dan 5 generaties van musici kan bogen. Als stamvader moet Cornells Buys worden be schouwd, die ln 1757 werd geboren Hoe het ook zij, Cornells Buys huwde met Aleida Brandts, wat voor dc muzikale nakomelingen een gerede aanleiding was zich in het vervolg met de naam Brandts Buys te sieren. De zoon van Cornells Buys was organist, com ponist en dirigent, drie volgende af stammelingen on derscheidden zich als organisten en dirigenten, van de vierde generatie hebben twee nako melingen zich op muzikaal gebied onderscheiden, t.w. Jan, die met werken voor orkest en opera's naam heeft gemaakt, en Marinus Jr., die als organist, componist, dirigent en muziekdirecteur faam genoot. Hun neef was een uitnemend muziek criticus en hun in 1905 geboren zoon, die dus de vyfde generatic ver tegenwoordigt, een voortrcffeiyk cn veelzijdig musicus. Dergelijke gevallen staan niet al leen, want van het Boheemse ge slacht Benda zijn bijzonderheden be kend van een twaalftal verschillende leden, allen bekende instrumentalis ten. componisten en zangers, over 3 generatics verspreid. Ook de families Baglioni Dnssek. Kreutzer. Lully en Puccini hebben grote aantallen be kende musici vportgebracht Waar na we eens zullen spreken over mu zikale uitingen ln de kinderjaren. (Nadruk verboden). H. Pétlllon. beschikking, die nu ter discussie is gesteld. Opmerkingen kunnen worden gemaakt tot 1 augustus. Dit heeft de plaatsvervangend- directeur-generaal voor de volks gezondheid de arts P. L. Stal za terdag meegedeeld op het zeven de landelijk ziekenhuiscongres in Utrecht. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heeft de concept beschikking betreffende de opleiding van verplegenden opgesteld na een discussie van vele tientallen jaren tussen de over heid en belangstellende instellingen en verenigingen, die tussen 1952 en 1958 resulteerden in tien lyvige rapporten. Het ligt in de bedoeling dc beschikking met ingang van januari 1965 van kracht te verklaren. De verpleegstersopleiding zal geschie den op basis van de bepalingen voor het beroepsonderwys in de mammoetwet, maar ressorteren onder verantwoordelyk- heid van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Volgens dokter Stal is de praktijk opleiding in de ziekenhuizen een service training. dat wil zeggen een opleiding in functie en niet als stage. Specialisatie na de basisopleiding is mogelijk en er wordt nog gedacht aan differentiatie. Ook wordt bestudeerd de mogelijkheid de a- en b- opleidingen te integreren. Aan verpleegstersscholen heeft ons land minder behoefte, gelooft dr. Stal, omdat de service-training de mogelijkheid biedt ook iets te doen aan de karaktervorming. Dokter Stal waarschuwde, dat men de nieuwe opleiding niet mag zien als een middel om werkkrachten te verkrijgen. Het onderwijs moet niet meer ingesteld zijn op de beroepsinhoud alleen. Er moet wisselwerking ontstaan tussen theorie praktyk, aldus de plaatsvervangend directeur-generaal. De Westduitse minister van defensie, Von Hassel, is in Athene aangekomen. Op zijn program staan besprekingen met premier Papandreoe, minister van defensie Garoephalias cn diens ambtge noot van buitenlandse zaken Kostopoe- los. Ook zal von Hassel door koning Konstantijn worden ontvangen. Volgens berichten uit Bonn al de mi nister een toezegging doen, dat West- Duitsland dit jaar ongeveer negen mil joen dollar (ongeveer 32 miljoen gul den). zal bijdragen tot de „defensie- steun" welke de Navo aan Grieken land geeft. In 1962 bedroeg deze steufl in totaal 23,5 miljoen dollar, waarvan West-Duitsland acht miljoen dollar voor zijn rekening nam. Ohlangs heeft minis ter von Hassel bij een bezoek aan Tur kije dit land ongeveer 40 miljoen gulden aan militaire steun toegezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5