Nieuwe Lekke Comraml NEHROE VANMORGEN OVERLEDEN Huren omhoog, wellicht wat later dan 1 juü België: Brand in zeventien doden Aten biggen geld? rm Premier van India, 74 jaar oud, opnieuw door beroerte getroffen Commentaren Een der grote leiders Te kort dag voor de Eerste Kamer van Azië gestorven speldjes Rietje Af ink zou in België zijn gezien Woendag 27 mei 1964, 4S*te jaargang DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD «Slantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Abonnementsprijzen p.v Enkele opklaringen enkele opklaringen en in hoofdzaak van avond en vannacht hier en daar een regen- of onweersbui. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend zwakke wind, in de kustgebieden uit zee, mogelUk met aanvoer van mistban ken. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) «©gering heeft geleid, is vanmorgen in zijn residentie in New Delhi op 74-jarige leeftijd na een plotselinge ernstige crisis om 6.20 uur plaatselijke tijd (1.50 ned. tijd) overleden. Hij was sindsdien buiten kennis. Zes artsen waren aam zijn ziekbed geroepen. Slechts zijn dochter Indira Gandhi was afgezien van de geneesheren, in de ziekenkamer. Volgens welingelichte kringen overleed Nehroe aan een beroerte. De ministers van financiën en binnenlandse zaken hadden eerder in beide huizen van het parlement be kendgemaakt dat de premier er ernstig aan toe was. Nehroe overleed half tien (Ned. tüd). Duizenden mensen pakten zich voor de residentie van de premier samen toen het nieuws van zün dood zich verspreidde. Het publiek kan vandaag en de gehele nacht langs zijn stoffelijk overschot defi leren, tot de begrafenis die morgen, don derdag, zal worden gehouden. Er zullen twaalf dagen rouw in acht worden geno- Beide huizen van het parlement waren bijeen toen het nieuws van de dood be kend werd. Vele leden stortten tranen toen de minister voor de staalindustrie, Soebramaniam, in het Lagerhuis ver klaarde: „De premier is niet meer. Het licht is uit". Gulzarilal Nanda, de minister van binnenlandse zaken, zal tijdelijk als oudste kabinetslid de regering leiden. Nehroe werd in januari onwel tij dens een bijeenkomst van de Indlische Congrespartij. Zijn Linker lichaams helft was verlamd en hij leed aan ho ge bloeddruk. Hij moest volledig rust nemen en zijn taak werd over genomen door de minister zonder portefeuille Lal Bahadoer Sjastri. Zaterdag vertrok Nehroe voor een korte rustperiode van drie dagen naar Dehra Doen aan de voet van de Hima laya, na een serie besprekingen met de voormalige premier van Kasjimier Sjeik Abdoellah. De dag tevoren had hij op zijn eerste persconferentie sedert zijn ziekte van januari verklaard dat hy „enige" aandacht had geschonken aan een suggestie dat hij als premier zou af treden en als adviseur zijn diensten zou verlenen. Maar toen men hem over een mogelijke opvolger vroeg, antwoordde hy: ,,Myn leven eindigt niet zo gauw". Volgens aanwezige journalisten toonde Nehroe slechts enkele malen nog iets zijn voormalige kracht. Zijn 74e verjaardag vierde hij op 14 november jl„ terwijl India zich in de greep van een economische crisis bevond en zijn collega's reeds op zijn ver ging aanstuurden. Niettemin bleef Neh- de dominerende figuur in India. Hoewel de door hem gevolgde politiek de laatste tijd wel kritiek had uitgelokt, had toch niemand een suggestie over zijn vervanging aan de hand kunnen doen. Onder meer gold de kritiek het grens geschil met China, waarin vooral de in telligentsia een krachtiger houding nood zakelijk achtten. Deze kritiek trof echter zozeer Nehroe persoonlijk, dan wel leden van zijn kabinet Herhaaldelijk doken er geruchten op, dat Nehroe zelf graag zijn dochter, me- vruuw Indira Gandhi, als zijn opvolgster :ien aangewezen. Deze is bestuurslid de congrespartij en is zelfs enige tijd voorzitster daarvan geweest. In het ypenbaar heeft de overledene echter nooit van enige voorkeur voor zijn op volging blijk gegeven. Naar aanleiding van het overlijden van Pandit Nehroe zendt de N.T.S. na afloop van het avondprogramma (22.45 uur) een gefilmde levensbeschrijving de overleden minister-president van India uit. Deze necrologie duurt ongeveer vijfentwintig minuten. Levensbeschrijving: zie pagina 9 Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. In één oogopslag Groenen splitsen pag. 2 Velddag Leger des Heils pag. 2 Vrijheid voor kleine aanne mers Pag- 2 Oostduits blad over Utrecht pag. 5 Wennerström en het Penta gon (en Cuba) pag. 5 Spanning in Z.O.-Azië pag. 5 „Kennedy slachtoffer van de haat" pag- 5 NCRV bouwt muziekstudio pag. 7 A.R.: „apartheid strijdig met geloof" pag- 7 Het leven van Nehroe pag. 9 Zigeunerkoning erkend pag. 9 Huurdebat pag- 9 Sport (o.a. Nederland-Saar- land) pag- 11 Jawaharlai Nehroe, die India zo vele jaren heeft geleid, is van morgen overleden. Deze zeer re cente foto werd gemaakt terwijl de premier het bekende begroe- tingsgebaar met de handen maakte. vakantie.. Bejaarden op Kortsluiting was vermoedelijk de oorzaak Bij een brand in het twee eeuwen oude kasteel Wegimont bij Luik zijn vermoedelijk zeventien gepensioneer de Belgen om het leven gekomen. De lijken van vier slachtoffers konden gistermiddag worden geborgen. Aan vankelijk werd aangenomen, dat dertien bejaarde gasten van het kas teel, dat is ingericht als vakantie oord, in paniek in het nachtelijk duister waren gevlucht, maar toen alle nasporingen zonder resultaat bleven, moest wel worden aangeno men, dat ook zij in de vlammen zijn omgekomen. De gasten behoorden tot een groep gepensioneerden die een week vakantie In Wegimomt doorbrachten. Zij zouden juist gisteren naar huis terugkeren. Het kasteel bood een troosteloze aan blik na de brand. Op een gegeven mo ment moesten reddingsploegen hun werk staken, omdat de muren dreigden in te storten. Eerst nadat een met speciale werktuigen uitgeruste ploeg de muren zal hebben gesloopt kan het puin verder worden onderzocht. Dit betekent, dat de lijken van de slachtoffers nog verschei dene dagen bedolven zullen blijven. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting in de keuken van het kasteel. Tijdens een hevig onweer was de elektriciteit uitgevallen. De kortslui ting moet zijn ontstaan, toen enige tRd daarna de stroomvoorziening werd her steld. Twee van de slachtoffers, wier lijken reeds konden worden geborgen, in de vlammen omgekomen. Twee wen sprongen in paniek uit een op de tweede verdieping en kwamen bij de val om het leven- Het kasteel Wegimont was sinds 1948 als vakantieoord van de provincie Luik in gebruik. Het gebouw werd in de loop van zijn geschiedenis reeds eerder door brand vernield en weer opgebouwd. Paniek paniek onder de bejaarde gasten. Bij na niemand dacht er aan gebruik te maken van de brandtrappen aan de bui tenkant van het gebouw en iedereen trachtte een goed heenkomen te zoeken langs de centrale trap. In nachtkleding en op blote voeten vluchtten zij. Enkelen werden teruggevonden bij een vijver, diie honderden meters van het kasteel verwijderd ligt. Anderen vonden toevlucht bij omwonenden. Een bijzonder tragische afloop had de brand ook voor een gepensioneerd echt paar uit Sclessin. Onafhankelijk van el kaar hadden de bejaarde echtelieden het brandende gebouw kunnen verlaten. In de heersende paniek kon de vrouw ech ter haar man niet vinden en zij keerde terug om hem te zoeken. Ook haar nai staat thans op de lijst van vermisten. Gisteren is een gerechtelijk onderzoek aar de oorzaak van de brand Ingesteld. (Van onze parlementsredactie) ER is een kans, dat de huurverhoging niet op 1 juli, maar één of twee maanden later zal ingaan. Weliswaar heeft de Tweede Kamer het be trokken wetsvoorstel vanmiddag aanvaard, maar het moet nu nog door -de Eerste Kamer worden behandeld. Als die er niet in slaagt het zó tijdig af te doen, dat de huurverhoging vóór 1 juli in het Staatsblad kan staan, moet de ingangsdatum worden verschoven. Minister Bogaers heeft daartoe gis teren, tijdens het huurdebat in de Tweede Kamer, de mogelijkheid geopend. ,Uit referentie voor de Senaat", zo zei hij erbij. De Eerste Kamer heeft het de laatste tijd erg druk en het is niet waarschijnlijk, da ze een zo be langrijk wetsvoorstel in een maand tijds zal kunnen (en willen) afhandelen. In de Tweede Kamer heeft minister Bogaers de huurverhoging gisteravond een keur van argumenten verdedigd. Hij onderstreepte nog eens, dat de verho ging hoofdzakelijk gericht is op het ver kleinen van de afstand tussen de ver schillende huurniveaus binnen de be staande woningvoorraad. Het gaat hier verschillen, die niet corresponderen een onderscheid in kwaliteit en die derhalve niet gerechtvaardigd zijn, noch i sociaal opzicht, noch uit een oogpunt m volkshuisvesting. De bewindsman stelde voorts, dat het niet aangaat de buren, die toch al b(j de ontwikkeling van het prijspeil achter zijn gebleven, een nog grotere achterstand te laten oplopen, nu de prijzen zo sterk in beweging zyn gekomen. Als de huren in de situatie van vandaag niet worden ver hoogd, betekent dat in feit een prijsda- van woondiensten. Men mag d« volkshuisvesting niet het jdachtoffer la ten worden van do reccnlfe prijsontwik keling, want dan doet men ernstig af breuk aan de politiek van de regering tan de oplossing van de woningnood de hoogste prioriteit te geven. Dan wordt immers de discrepantie tus sen de verschillende huurniveaus nog groter en de zo noodzakelijke doorstro ming nog meer belemmerd. Harmonise ring van de huurverschillen is een essen tieel wapen in de strijd tegen de woning nood, juist omdat de doorstroming er door wordt bevorderd. Jonge gezinnen, die nu veelal op de dure nieuwbouw zijn aangewezen, kunnen dan gemakkelijker aan goedkopere en ruimere huizen den geholpen. Men lost de woningnood niet alleen op door de nieuwbouw op te voeren, maar ook door de mogelijkheden van het bestaande woningbezit beter te benutten. „Zo gezien is deze harmoniserende huurverhoging, hoe impopulair ze mag zijn. één van de weinige middelen die het Nederlandse volk in handen heeft om zich solidair te verklaren met hen, die de ellende van de woningnood dage lijks moeten ervaren", aldus de minister. Een (van socialistische en pacifistische zijde aanbevolen) subsidieverhoging achtte de bewindsman niet het juiste middel. Hij wenste zich te houden aan de regel, dat een goede woning zijn prijs waard is en dat de consument zelf die prijs behoort te betalen. Bovendien: men niet alles tegelijk willen. „Het gaat aan van de regering te verlangen, dat de ze de inflatie bestrijdt, de belas ting verlaagt, de AOW uit de algemene middelen verhoogt, meer geld beschik baar stelt voor de landbouw, de wegen aanleg enz., en daarnaast nog een sub sidieverhoging voor de woningbouw door voert, terwijl men kan vermoeden, dat bepaalde posten van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid toch al verhoogd zullen moeten worden". Na de komende huurverhoging zijn we er nog niet met de harmonisering huurverschillen. Tussen de huren van de in de jaren 1945'56 gebouwde ningwetwoningen en die van de jaren 1956'63 bestaat nog een verschil pet. De aanpassing kan niet in één keer plaatsvinden. Er zullen dus nog verdere huurverhogingen noodzakelijk zijn. Hoe veel kon de minister niet zeggen. Dat bangt af van de resultaten nieuwe expansieve bouwbeleid. De minister beloofde de Kamer alle suggesties voor de verbetering onderhoud en de kwaliteit van ningvoorraad te zullen bestuderen. Hij heeft al aan de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting advies gevraagd over een aantal maatregelen in die richting, o.a. over de optrekking van de onder- houdsnormen voor woningwetwoningen de mogelijkheid om de helft van de komende huurverhoging voor voor oorlogse te storten in het fonds van on derhoud en woningverbetering. Het com plex waarop de adviesaanvrage betrek king heeft, zou f 19 miljoen vergen. Er blijft dus maar een derde over van de f 30 miljoen, die vrijkomt door de subsi dieverlaging als gevolg van de huurver hoging. Toespraak mr. Luns Senaat herdenkt Nehroe (Van onze parlementsredactie) In de Eerste Kamer is pandit Nehroe vanmorgen herdacht door de voorzitter, Jonkman en door minister Luns. Hoewel in de Kamer alleen buitenland staatshoofden plegen te worden her dacht, zou het volgens de Kamervoor zitter niet passen met de behandeling va de begroting van Buitenlandse zaken verder te gaan zonder deze „grote bui tenlandse politieke leider" te gedenken- Nadat de senatoren enkele minuten stilte in acht hadden genomen, hei-dacht mr. Luns de overledene als een va: grote figuren van Azië, die voor India een enorme rol heeft gespeeld. Hij een mam van grote wijsheid en bezadigd heid, die fungeerde als het centrale punt, waaromheen de massa zich verzamelden. De saamhorigheid die India heeft be reikt. is zeker niet in de laatste plaats aan hem te danken. De laatste jaren van zijn leven zijn versomberd door voor India moeilijke gebeurtenissen. Ten slotte merkte de minister op, dat Nehroe een meer dan normale belang stelling voor Nederland had. Zijn boek, waarin hij de geschiedenis der Neder landen in de zeventiende en achttiende eeuw zo sympathiek en bekwaam heeft geanaliseerd, legt daarvan getuigenis af. De politie in de Belgische badplaats Oostende acht het uitgesloten, dat het 14-jarige Amsterdamse schoolmeisje Rietje Afink werk zou hebben gevonden Condoleanceregisters op Indiase ambassade In verband met het overlijden van premier Nehroe zullen op de kanselarij van de Indiase ambassade te Den Haag condoleanceregisters ter tekening liggen, op woensdag, donderdag en vrydag van half negen tot vijf uur, zo heeft de am bassade meegedeeld. De brandweer in actie rondom het over de gehele breedte bran dende kasteel Wegimont. Stuurman voor week bevoegdheid kwijt De Raad voor de scheepvaart heeft stuurman M. van der Z. uit Schevenin- gen een week zijn bevoegdheid ontno men als stuurman te varen op zeesche pen. Op 5 december 1962 was het ms Steven bij de Zuiderpier van het Ka naal van Korinthe aan de grond gelo pen. De raad oordeelt dat het schip te lang met volle kracht is blijven doorva- 0 Tijdens het noodweer dat tussen vijf en zes uur gisteren in een gedeelte van de Bommelerwaard heeft gewoed, is de bliksem ingeslagen in een varkens- schuur in Bruchem; 31 varkens kwamen in de vlammen om. TJET PERSONEEL van een laboratorium te Amsterdam heeft dinsdag een merkwaardige zending gekregen, namelijk een emmer met varkensmest. Afzender was de landbouwer J. Zeegers uit Asten. Verzocht is om na te gaan of er zich tussen de mest nog restanten bevinden van een briefje van duizend gulden; indien dit bevestigd kan worden, wil de heer Zeegers stappen ondernemen deze duizend gulden terug te krijgen van de Nederlandse Bank. Dezer dagen kocht hij van een collega tc Liessel zeven biggen; hij betaalde deze dieren en pakte se zelf uit het bokJ)aarbij moet hij zijn portefeuille in het varkenshok hebben laten vallen, doch dit eerst gemerkt hebben toen hij allang weg was. Hij haastte zich meteen naar het varkenshok van de heer Kooien te Liessel om te controleren of daar misschien de portefeuille nog lag. Ze lag er inderdaad, doch tot grote verbazing was de zeug bezig aan het oppeuzelen van de portefeuille met inhoud. Het dier had gulzig het bankbiljet naar binnen gewerkt en was net bezig aan het rijbewijs. Dit laatste kon nog gered worden, doch voor het bankbiljet was het te laat. Meteen werd er een dierenarts bijgehaald; deze diende het dier een injectie toe in de hoop dat het zou braken, doch toen dit niets hielp, werd het dier een aantal poeders gevoerd opdat het opgepeuzelde bankbiljet er op een andere manier sneller uit zou komen. Het laat zich echter aanzien dat het voor de heer Zeegers een strop van duizend gulden zal blijven. in een hotel aan de Belgische kust. Niet alleen moet elk hotel opgave doen var zijn personeel, maar ook wordt toestem ming vereist van de ouders indien eer werkzoekende minderjarig is. Wel heeft de politie van Oostende eer onderzoek ingesteld naar aanleiding var een mededeling van een Nederlander, die het meisje, dat van huis is wegge lopen nadat zij haar schoolrapporten had vervalst, in de Belgische badplaats hebben gezien. In verband met haar leeftijd zou haar volgens deze verklarin gen ook een kamer in een hotel zijn geweigerd. Naar de politie mededeelde bestaat hierover echter geen enkele kerheid. Het onderzoek wordt voortgezet er politie van Oostende heeft een verzoek doen uitgaan om inlichtingen. Voetbalramp Peru: Poortwachters bij stadion absent De Peruaanse minister Juuan -Lan- guasse is vrijwillig verschenen voor een commissie van de Senaat er Huis van Afgevaardigden en heeft verklaard, dat de poortwachters bij het stadion hun post hadden verlaten om te kijken naar de voetbalwed strijd, die velen noodlottig is gewor den. Dit heeft ertoe geleld dat vele opdringende toeschouwers bij poorten onder de voet werden gelo pen. Bij het stadion waren onder meer 13 politieagenten, 20 agenten van de bere den politie, politie-honden en wagens met .waterslangen. De politie heeft in het stadion geen gebruik gemaakt van vuurwapens, zag zich tot schieten gedwongen oi menigte tot orde te roepen. Een per soon is dodelijk gettroffen en zes den gewond. Oproerstokers buiten het stadion heb ben misbruik gemaakt van de toestand om auto's en bussen in brand te steken en zakenpanden in de omgeving te plun deren. Vier van de zeven noordelijke uitgan gen va nhet starion waren gesloten. De commandant van politie en 12 an dere hoge politiefunctionarissen, die be last waren met de handhaving van de orde in het stadion zijn geschorst 1~)AT vandaag vier eeuwen geleden de kerkhervormer Calvjjn stierf, is geen aanleiding geworden tot breed opgezette herdenkingen. Dat lag ook nauwelijks in de lijn van Calvijn zelf. De ingetogenheid die hem heeft gekenmerkt, staat als het ware aan breed opgezette herden kingen in de weg. Maar meer wellicht nog dan de in getogenheid, het feit dat Calvijn steeds van zichzelf heeft afgewezen en aller aandacht uitsluitend heeft gericht op de bijbel, de openbaring van God. Is dit trouwens niet de betekenis geweest van de hervor mers. dat hun streven ten doel had de ogen voor de bijbel te openen Daar lag wellicht ook het geheim van de invloed die hij mocht gaan uitoefenen en die ook tot op vandaag groot is Wij willen voor ditmaal alleen noemen zijn invloed op ons volkskarakter. Moeten wij zeggen dat zijn betekenis voor een volk als het onze zo groot is geworden omdat hier van de aanvang verwantschap was, of heeft hij mede ons volkska rakter bepaald Wellicht geldt hier beide. Blijft het merkwaardige feit dat in ons land geen stroming of richting Is te vinden, of zij vertoont zekere calvinistische trekken. Het zijn te gelijk niet de minste. Echter vooral om hetgeen hij, met wegcijfering van zichzelf, als her vormer heeft mogen zyn. past ons ook vandaag eerbiedige dank jegens de God die hij heeft willen dienen en tot wiens lof hij de mensheid heeft opgeroepen. T"\E ontwikkeling in het zuid-oosten van Azië trekt steeds meer de aandacht en houdt in toenemend sterke mate de gemoederen bezig. Bij zoveel wat, waar ook, gebeurt, worden wij temeer bepaald bij de waarheid dat de wereld allengs meer een eenheid is geworden en dat ook wij betrokken zijn bij wat elders voorvalt. Localiseren van een con flict, beperken van onenigheid, wordt al moeilijker. Dat is ook het probleem voor de verwikkelingen ginds. Daar is de omstandigheid van China's aanwe zigheid op de achtergrond. Amerika doet wat het kan om van de situatie te redden wat er te redden valt. maar de invloed van het communis me breidt zich uit en vindt blijkbaar een voedingsbodem. Er wordt nu gezocht naar een oplos sing. Rusland betoont zich daarvan niet afkerig. Het ziet met weinig instemming de uitbreiding van de Chinese invloed. Maar het kan wei nig anders doen dan voorkomen dat ook elders de spanningen worden op gevoerd. In Z.O. Azië klopt het rode China aan de poort van de wereld. De we reld zelf heeft zich de belemmering opgelegd dat het nog slechts op be perkte schaal tot erkenning van het rode China is gekomen. Men moet zich wel afvragen, welke het resul taat zal zijn van een worsteling die er uiteindelijk een is tussen Amerika Houden we wel steeds de volken in gedachte over wier hoofden zich al dit gebeuren voltrekt En toch zijn het mensen precies als wij- kelijke bezigheid. Wat men zegt wordt spoedig bekend, en bovendien op ruime schaal- En dan zit men spoedig in de perikelen. Onze ambassadeur in Spanje heeft het ondervonden, toen hij zich for meel onbevoegd en bovendien al te vriendelijk uitliet over de politieke en maatschappelijke toestanden in dat land- Hij heeft veel kritiek moe ten ervaren. Niet alleen echter een diplomaat moet weten wat hU zegt en moet weten te zwijgen, hetzelfde geldt zijn echtgenote. De vrouw van een voormalig Nederlands ambassadeur heeft thans, naar het schijnt nogal opzienbarende mededelingen gedaan over het Russische gebruik van microfoons. Ook zij moet nu kritiek verduren- Het is wel jammer, wanneer men over interessante herinneringen be schikt, dat men daarvan zo weinig gebruik mag maken. Maar het is al niet anders. Ook in deze tijd van openheid mag aan de eisen van een rechtmatige beslotenheid niet wor den afgedaan- Intussen blijft de vraag ons bezig houden waarom, indien dat van die microfoons werkelijk waar is, wij dat al niet eerder, en dan van wer kelijk bevoegde zijde, hebben mogeh vernemen. Men kan immers de be slotenheid op haar beurt ook weer te ver drijven- Weer onrust onder artsen België in Het Brusselse blad Het laatste Nieuws weet te melden, dat de nationale fede ratie van Belgische artsen een nieuwe „operatie valies" voorbereidt, die zou worden uitgevoerd, indien de verdere onderhandelingen met de regering niet tot een oplossing zouden leiden van het conflict over de toepassing van de nieu we ziekte- en invaliditeitswet. De artsen zouden gisteren nieuwe voorstellen van de regering hebben af gewezen. Zy zouden geen nieuwe staking overwegen als het gesprek met de re gering weer zou vastlopen, maar een deel van het geneesherencorps opdracht geven „met vakantie" naar het buiten- land te gaan. Het overleg tussen regering en medici zou deze week nog worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1