Nieuwe Leidse Courant Erhard streeft toch naar Europese „top In Peru slachtoffers unie van de zesc Politieke Nederland tegen unie zonder Engeland Pas praten na de rode terugtocht Verlaging van eierprijzen Middenstand geen vrij op zaterdag R.A.I. heeft plan voor het verkeersvraagstuk Ster bij „Holiday on Ice Sjoukje Dijkstra prof geworden is Commentaren In 1980 elke dag een vliegtuigongeluk r~ DinaJaf 26 mei 1964, 52sle Jaargang IMtn: 1. MEMEX Or. e. OIEMCT CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvatligh if ghablavM mijn hert in teghenspoet" Zwakke wind De Bilt verwacht tot woensdagavond: Overwegend zwakke veranderlijke wind (Zie voorts pagina 7) p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 bondsrepubliek, wil een Europese 'top conferentie over een politieke unie van de an de E.E.G. (Europese economische ge meenschap). Zolang Engeland niet tot de EEG kan toetreden, aldus de kanselier, moet al het mogelijke gedaan worden om een politieke tussen de zes tot stand te brengen. Erhard deelde dit mede op een besloten ver gadering van de parlementsfraoties van de Christen-democratische unie. De kanselier verklaarde voorts, zo spoedig mogelijk een vergadering van de EEG te willen bijwonen. Of hij daarmede de vergadering van de mi nisters der zes landen op 1 juni bedoelde, werd niet duidelijk. Erhard zei te hopen, dat zijn voorbeeld; door andere regeringsleiders zou worden gevolgd. Hij sprak als zijn mening uit, dat economische integratie niet voldoen de is, zonder een krachtige politieke wil. De kanselier maakte echter niet duide lijk, welk soort politieke unie hij in gedachten heeft. Zoals bekend, verzet Nederland zich tegen een politieke unie, tenzij Engeland toegelaten wordt een voorwaarde die bij generaal De Gaulle geen genade kan vinden. Erhard heeft dus eindelijk toegegeven, dat het doel wan de reizen, die hij in de ifgelopen maanden door Europa heeft gemaakt, inderdaad is geweest een Euro- F.S. achter Plioemu Amerika heeft zich geschaard achter de neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, in diens cis, dat de troepen van de communistische Pathet Lao hun jongste militaire winst in Noord-Laos moeten prijsgeven. Het deelt ten volle Phoema's opvatting, dat het geen nut heeft, een internatio nale conferentie over Laos le beleg gen, tenzij hieraan een doeltreffend bestand en een terugtrekking van de eenheden van de Pathet Lao vooraf gaan. Intussen zyn de neutralistische troe pen, die uit de belangrijke stad Moeong Keoeng werden verdreven, in de rich ting van Moeng Soei teruggetrokken. Later werd bericht, dat rode eenheden er in geslaagd zijn deze terugtocht on mogelijk te maken. Ongeveer 1500 neu tralisten proberen nu met vijftien tanks door de communistische troepenmacht heen te breken. Gemeld wordt voorts, dat de Pathet Lao ten noorden en ten zuiden van de Vlakte der Kruiken op rukken. Als gevolg daarvan is het pessi misme in de hoofdstad Vientiane be langrijk toegenomen. De veiligheidsraad heeft zich gisteren ondertussen weer met de klacht Cambodja tegen Zuid-Vietnam en Verenigde Staten beziggehouden. De Russische delegatie verliet de vergader zaal, toen de afgevaardigde van Zuid- Vietnam het woord kreeg om de Cam- bodjaanse klacht te ontzenuwen. De af gevaardigde opperde het denkbeeld van de vorming van gemengde militaire Vietnamees-Cambodjaanse patrouilles zo Cambodja daar bezwaren tegen zoi hebben een internationaal controle stelsel onder auspiciën van de Verenigde Naties. Zoals men weet, heeft de Ame rikaan Stevenson dit vorige week al in de raad voorgesteld. Van Cambodjaanse zijde wees men deze suggesties direct van de hand. pese topconferentie voor te bereiden, waarop gesproken kan worden of andere vorm van een politieke unie, zonder welke naar zijn mening de E.E.G. moeilük kan blijven voortbestaan. Ook tijdens zijn bezoek aan Nederland ontkende de kanselier, op een dergelijke topconferentie aan te sturen, klaarde toen, dat aan de bezoeken, die lan verschillende Europese landen bracht, niet meer betekenis moest den toegekend, dan die van beleefdheids bezoeken van de nieuwe Duitse bonds kanselier. Nu Erhard toch heeft laten weten, topconferentie te wensen, worden herinnerd aan het bezoek, dat generaal De Gaulle binnen afzienbare tijd West-Duitsland zal brengen. Erhard De Gaulle hebben destijds afgesproken, dat Erhard een reis door Europa maken om na te gaan, welke mogelijk heden voor politieke samenwerking er in de E.E.G.-landen aanwezig zijn. Toen leek het er nog op, dat de Britten in mei of juni naar de stembus zouden gaan. Het werd nog waarschijnlijk geacht dat een nieuwe Britse regering een defini tief standpunt ten opzichte van deelne ming aan de E.E.G. zou kunnen In een oogopslag Gesprek met Rome? pag. 2 Korter werken in detail handel pag- 2 Bell Telephone moet raadsel oplossen pag. 5 Het mysterie-Dassault pag. 5 Beaverbrook 85 jaar pag. 5 Mollenhuis voor Erhard Musicale pag. 7 Kamer: huurverhoging pag. 9 Tevreden bouwers pag. 9 Chemische industrie vijfde pag. 9 •Moezel opgeknapt pag. 9 Gratie voor Oostduitse ex-minister Derringer O Georg Dertinger, voormalig minis ter van buitenlandse zaken van Oost- Duitsland, die in 1954 wegens spio nage tot vijftien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft bij besluit van de Oostduitse staatsraad gratie gekregen en vandaag in vrijheid ge steld. Dertinger was sinds 1946 secretaris generaal van de Christen-democratische unie in Oost-Duitsland, later werd hij voorzitter. Op 12 oktober 1949 werd hij benoemd tot minister van buitenlandse zaken. Medio januari 1953 werd hij door de Oostduitse veiligheidsdienst gearres teerd en in juni 1954 veroordeeld. Tussen 22 en 25 mei is in Amsterdam ontvreemd een bruin kartonnen doos- e, groot 50 x 40 x 35 centimeter, houdende 1152 buisjes, elk bevattende :0 tabletten periactin (een geneesmid del). Bij gebruik van een grote dosis kan dit schadelijk zijn voor het leven de gezondheid, speciaal voor kinde- De tabletten zijn wit van kleur. Sjoukje Dijkstra ondertekent haar contract met „Holiday on Ice". Haar werkgever, president-direc teur Morris Chalfen, ziet toe. worden gehouden en bovendien de wachting leeft, dat de tegen de E.E.G agerende socialisten aan de macht zullen komen. De mogelijkheid is dus niet uit- >ten, dat Erhard zijn bevindingen De Gaulle zal voorleggen en dat uit dit overleg wellicht het voorstel Europese ministersconferentie gebo- zal worden- De prijzen van eieren kunnen lager vorden omdat de inkoopprijzen zijn ge zakt, zo zeggen insiders. Indien de win keliers de verlaging ook „doorspelen"- doorgeven heet dat in vakterminolo- naar de consument, dan zullen de prijzen gaan variëren tussen 14 a 15 cent (grootste soort) en 9 a 10 cent (kleinste soort). Congres K.N.M.B.: De heer P. G. van der Weele uit Gou da, voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond, heeft op het vandaag te Enschede gehouden con gres van zijn bond een dringend beroep gedaan op de gehele middenstand om met durf, organisatietalent, onderne mersgeest en onderlinge solidariteit de huidige moeilijkheden op het gebied van de verkorting van de arbeidstijd in de detailhandel het hoofd te bieden. Hij herhaalde dat de K.N.M3. meer malen er blijk van heeft gegeven prijs te stellen op het behoud van de ver koopmogelijkheid op zaterdagmiddag. Een verbod van verkoop op zaterdag middag door middel van wijziging van de winkelsluitingswet moet beslist wor den voorkomen. Alle ondernemers zon der personeel, werkzaam in de detail handel (zeker nog circa vijfenzeventig procent van het totaal), zouden gedwon gen worden zich aan te passen aan de wensen van werknemers die niet bij deze ondernemers werken. De 57-jarige uit Hoofdplaat afkom stige schippersknecht Floor Weijne is gis teren in de haven van Breskens verdron ken. Toen de tweede knecht 's middags bij het beurtvaartschip aankwam, zag hij het lijk van Weijne naast het schip drij- „GROOTSCHEEPSE AANPAK NODIG" (Van een onzer verslaggevers) De RAI gaat met andere organisa ties, waaronder de A.N.W.B. en een aantal bedrijven stappen onderne men om een grootscheepse aanpak van het verkeersvraagstuk in ons land te stimuleren. Dit heeft de heer W. Smit, vice-voorzitter van de RAI, gistermiddag meegedeeld op een persconferentie in Amsterdam. Details over deze plannen wilde hij nog niet bekendmaken. Eerst over en kele maanden kunnen wij daarover na dere mededelingen doen, zo zei de heer Smit De enige reden, waarom reeds nu van de plannen wordt gerept is het feit dat juist deze dagen de eenmil joenste auto in Nederland op de weg is gekomen. Met dit cijfer in de hand wil de' RAI er met klem op wijzen dat de wegaccommodatie in ons land totaal onvoldoende is om dit grote aan tal auto's op te vangen. Er wordt nog steeds veel te weinig aan ons wegen net gedaan. Het afgelopen jaar heeft de automobilist een kleine 900 miljoen gulden aan benzine-, weelde- en wegen belasting in de schatkist gebracht, dit jaar komt dit bedrag zelfs boven de miljard gulden te liggen maar van rijkswege wordt niet meer dan een derde hiervan voor wegaanleg en -ver betering gebruikt Ieder jaar raken we verder achterop en we zijn nu al zover gekomen dat het op de weg doorlopend (Van een onzer verslaggevers) Sjoukje Dijkstra heeft de wedstrijd sport vaarwel gezegd en is „prof' geworden. Gisteren heeft de 22-jarige Nederlandse-, Europese-, wereld- Olympische kampioene een contract voor twee jaar getekend met de Amerikaanse ijsrevue Holiday on Ice. Het was de directeur van de show, Morris Chalfen, die dit 's mid dags tijdens een inderhaast belegde persconferentie in Amsterdam mee deelde. Sjoukje zelf was er ook bij en beantwoordde gevat en met een kwinkslag hier en daar de vragen an de journalisten. Sinds zij zowel bij. de Olympische winterspelen als bij de wereldkampioen schappen in Dortmund dit jaar de gou den medaille veroverde, zijn er vele gissingen gedaan. Aanvankelijk had Sjoukje het plan amateur te blijven. II reed met plezier in de wedstrijden mee het trainen vond ik fijn, zei ze gis- en, maar het bod van de Holiday- Ice-directie was zo aanlokkelijk dat toch maar prof ben geworden. Ho liday on Ice was overigens niet de eni ge show die haar benadere.Ook de di rectie van de Weense ijsrevue deed h aanbieding. Maar, zo zei Sjoukje, het Ameri kaanse bod was het hoogst Wat ze kreeg aangeboden? Sjoukje (met een kwinkslag): het is niet belangrijk wat ik nu verdien, maar wat ik na vijf jaar heb overgehouden Holiday on Ice-shows: de Europese. Direct al begint de training. Voorlopig in Engeland. Later ook in Nederland. Op 25 september komt ze dan met de show naar Amsterdam, waar d< première wordt gegeven. Rotterdam volgt in december. Hoewel het contract is gesloten vooi twee jaar, bestaat de mogelijkheid dat het met nog enkele jaren wordt lengd. En die vcrlengint zit er we Morris Chalfen toonde zich althans vergenoegd over zijn nieuwe ster, die als no. 1 al optreden in de show. Een zo veelvoudig kampioene (zesmaal Ne derlands, vijfmaal Europees, driemaal wereld en eenmaal Olympisch) is wens ook wel een resultaat om trots op te zijn. Voor Sjoukje betekent haar handtekening een definitief einde van de wedstrijdsport Ik heb er wel lang over moeten nadenken, lachte ze. Maar nu ik het besluit eenmaal heb geno men ga ik graag weer hard aan het werk De honderden slachtoffers in een voetbalstadion te Lima vielen tijdens een paniek, die ontstond, nadat de politie traan gas was gaan gebruiken om zo te trachten de orde in het sta dion te herstellen. Op de foto het moment, waarop een traan gasgranaat voor de tribune ontploft. Officieel cijfer De politie van Lima heeft vandaag bekend gemaakt dat 328 personen werden gedood tijdens de paniek in het stadion in Lima. Volgens de poli tie zijn 122 van de slachtoffers nog niet geïdentificeerd Er heerst nog steeds een gespannen atmosfeer in de Peruviaanse hoofdstad en de politie houdt rekening met de mogelijkheid dat er zich nog meer on regelmatigheden zullen voordoen. De politie maakte gisteren opnieuw gebruik van traangas om een groep stu denten die demonstreeden uit elkaar te drijven. De demonstratie vond plaats voor de San Marcos-univcrsiteit. Politieversterkingen bracht e« niigte tot stand die zich in de richting van de woning van commissaris Jorge de Asumbuja begaf. Deze wordt ervan be schuldigd het bevel te hebben gegeven om de traangasgranaten af te vuren in de richting van de toeschouwers die het voetbalveld opliepen. Het was deze actie van de politie die de onmiddellijke aan leiding tot de paniek vormde. Asambuja zei dat de granaten niet in de richting van de tribunes waren af gevuurd. Hij was van mening dat de afgesloten uitgangen de oorzaak waren van de ramp waarbij mensen onder de voet werden gelopen en verstikten. De politie heeft een potige voetbal enthousiast gearresteerd die zij indenti- ficcerdc als Matias (Bomba) Rojas, on geveer 35 jaar, die de reputatie heeft voortdurend scheidsrechters te lijf te willen. Volgens de resultaten van een onder zoek zou Rojas de eerste zijn geweest die van de tribune af op de scheidsrech ter toerende, maar de politie kreeg hem te pakken en hy werd van het veld ge- Pinksteren is. Om het einde van deze totale verkeerschaos te bespoedigen heeft de RAI in samenwerking met de genoemde andere instanties (voor een deel liggend op politiek niveau, aldus de heer Smit) plannen opgesteld. Plan nen, die een stimulans moeten zijn om het verkeersprobleem direct en krach- an te pakken. Want het aantal auto's stijgt sneL Over zes jaar zal de tweemiljoenste al genoteerd zijn. En voordat een complete chaos ontstaat zal drastisch moeten worden ingegrepen, zo vindt de RAI. Drie mensen aan gasverstikking ontkomen Iemand die toevallig iets moest bren gen bij een woning in de Tuinstraat te Den Helder, is er de oorzaak van ge weest dat drie mensen aldaar niet door gasverstikking om het leven zijn geko- De brenger ging naar de familie de in de Tuinstraat wonende vrouw twee kinderen, die de afwezigheid der bewoners eigenaardig vond. Bij een nader onderzoek zag men de 32-jarige tv, een weduwe en haar twee zoon tjes, resp. van 7 en 6 jaar oud, be wegingloos op de keukenvloer liggen. Door het inslaan van ruiten, verschaf- men zich toegang tot de woning. Moe- er en kinderen werden naar het zie kenhuis vervoerd en maken het thans redelijk wel. vrouw heeft enige tijd geleden onder zeer tragische omstandigheden haar man verloren. Ze kon over het verdriet niet heen komen en besloot tot een wanhoops daad: haar kinderen en zichzelf van het leven te beroven. Ze gaf de kinderen slaappillen waardoor ze zo versuft wa- dat ze zonder het te merken op de keukenvloer gelegd konden worden. Vervolgens zette ze de gaskraan open bleef zelf ook in de volledig afge sloten keuken. Laatste politieke delinquent vrij Vorige week is de politieke delin quent F. E. Lammers, geboren in voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Er zijn thans geen Nederlandse politieke delinquenten meer geïnter neerd. Aan de invrijheidsstelling is de bijzondere voorwaarde verbonden, dat hij zich niet mag ophouden in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel en het oostelijk deel van Gelderland. arrondissementsrechtsbank te Leeuwarden (bijzondere strafkamer) aan betrokkene in 1949 de dood straf opgelegd. Deze is bij wege gratie in levenslange gevangenisstraf omgezet en in 1962 in een tijdelijke rijheidsstraf van 27 jaren. Eindexamenwerk weer terecht Een tas met eindexamenwerk Latijn n Grieks, die een leraar aan het gym- asium van de Werkplaats kinderge meenschap Bilthoven gisteren had ver loren toen hij per bromfiets op weg van Kortenhoef naar school, is ge vonden door een veertien-jarige jongen, n een houtfabriek werkt Hij heeft de tas aan de directeur van het be drijf overhandigd en deze heeft hem de leraar teruggebracht De eer lijke vinder ontvangt nog een beloning. Auto brak bij botsing in tweeën: een dode Bij een frontale botsing op de weg tussen Aalsmeer en Uithoorn is gister morgen de 45-jarige fabrikant A. G. M. uit Haarlem om het leven gekomen. De door hem bestuurde personenauto brak bij de botsing met een trailer, die bezig was met een inhaalmanoeu- in tweeën. Het voorste deel de auto werd ongeveer twintig meter weggeslingerd. De heer M. werd zwaar gewond, dat hij tijdens het voer naar het ziekenhuis in Haarlem is overleden. De drie-jarige Gerardus Hendrikus Jansen is gisteren verdronken in moddersloot langs de Keverdijk te Rot terdam. Het kind speelde bij de sloot is op een onbewaakt ogenblik te water geraakt blieke diensten te wensen overlaten in ons aller verzorging. Men heeft herinneringen aan een tijd, waarin wellicht de welvaart minder groot was, maar het dienstbetoon wel gro ter. Er zijn klachten die dikwijls niet ongegrond moeten heten. Het jongste ervaringsfeit vormt het water, waarmee, zoals nu wel bekend mag heten, jn enkele steden iets aan de hand is. Dat sinds lang thans reeds de Rotter dammers in ons goede land met hnn drinkwater worden geplaagd, is nog een van de gemakkelijk aanvaard bare euvelen. Dat plagen geschiedt bovendien terecht en de bewoners van de Maasstad moeten het machte loos ondergaan, iets wat hun nu een maal niet gemakkelijk ligt. In feite echter heeft zulk een watervoorzie ning veel ergerlijks in zich. Daar zijn dan nu. en niet alleen voor Rotterdam, voor het drinkwater nog andere verschijnselen bijgekomen. Misschien is het alles niet zo belang rijk, maar vervelend is het zeker en toch ook weer een aanwijzing van de menselijke beperktheid. Ook van deze beperktheid echter hadden we al weet. T\E Nederlandse dagbladwereld heeft deze week de verschijning van haar gezamenlijke jaarverslag nog eens weer, en wederom met re den, benut om de aandacht van heel ons Nederlandse volk te vragen voor de situatie waarin zij zich bevindt. Het zijn niet slechts de belangen van de dagbladpers die hier in het ge ding zijn, maar die van heel de natie, geen onzer uitgezonderd. Men kent de problematiek. Staatknndig bezien geniet de pers de vrijheid die zij be hoeft voor haar belangrijke taak in onze hedendaagse samenleving. Die vrijheid heeft ook ontplooiingsmoge lijkheden gegeven voor levensbe schouwelijke dagbladen. Van die vrij heid is dankbaar gebruik gemaakt. Echter, nu wordt de mogelijkheid to het gebruiken van deze staalkundi ge vrijheid bedreigd door het alge mene probleem van economische en financiële aard. De lezer heeft er uit onze krant van gisteren opnieuw kennis van kunnen nemen. Van ons volk mag worden gevraagd dat het „krantbewust" zal zijn. Nu van de overheid blijkbaar slechts ge ringe huljp te wachten is, zal het stre ven van de pers daarop des te ster ker moeten zijn gericht. T> AMPZALÏG is het gebeuren In de Zuidamerikaanse staat Peru, waarbij honderden mensen zijn om gekomen. Ditmaal geen gebeuren in de natuur. Geen aardbeving, geen vloedgolf. Ditmaal ook geen schip dat zonk, geen treinen die botsten, geen vlieg tuig dat neerstortte, geen brand van grote omvang. Neen, in de meest rechtstreekse zin hebben mensen dit elkaar aangedaan. Mensen raakten in een staat van waanzin, lieten zich opzwepen, verloren hun bezinning, en het slot was dat men elkaar in tomeloze paniek vertrapte. Kan men zich groter vernedering denken voor de mens, van wie wij onder andere omstandigheden zo hoog plegen op te geven? Wat in Peru is gebeurd, moet wor den beschouwd als een gevolg van het feit, dat men de dingen in het leven is gaan zien buiten de propor ties die zij hebben. In dit geval geldt het de verleiding in de sport, het hunkeren naar de winst, het niet kunnen aanvaarden van het verlies, kortom al datgene wat gezonde beoefening van de snort beoogt tegen te gaan. Maar het blijft een moeilijke strijd. In Peru hebben nu allen verloren, de verliezers en de winnaars. In Peru was het de mensheid die verloor. lynSSCHÏEN zat het er van de aan vang toch wel in, maar niette min betreuren wij haar besluit en zijn wij er ook wat teleurgesteld over het besluit van Sjoukje Dijkstra om de beoefening van de amateur sport vaarwel te zeggen. Ook dat heeft iets in zich van een verliezen, al laat het zich moeilijk vergelijken met het hierboven aange stipte. Och, men kon zich afvragen of de sportbeoefening van Sjoukje ook tot dusver het karakter droeg van het amateurisme zoals wij dat a-aame kennen Maar het beantwoordde aan de daarvoor gebruikelijke voorwaar den. Nu gaat het anders worden met Sjoukje. Ze gaat van de amateursport naar de beroepssport; ze gaat, kun nen we ook zeggen, van de sport naar de show. Ze is vrij om het te doen. Maar wij zijn vrij om te zeggen dat we het jammer vinden. Jammer voor ons allen. Voor de Nederlandse snort. Ook eigenlijk wel voor haarzelf. Al mag men haar veel goeds toewensen. JgEN Zweedse luchtvaartdeskundige heeft voorspeld dat tegen 1980 vrijwel dagelijks vliegtuigongelukken zullen voorkomen, tenzij de vliegveiligheid wordt verbeterd. De directeur-generaal van het Zweedse instituut voor aeronautisch onder zoek, K. O. Lundberg, zei op een lunch in Miami Beach waar hem de monsan- to-prijs voor veiligheid in de luchtvaart werd uitgereikt, dat dodelijke onge lukken in de luchtvaart tot een tiende zouden kunnen worden teruggebracht door het invoeren van strengere veiligheidsmaatstaven en verdere verbetering van uitrusting en systemen. Hij noemde een radicale verbetering van de vliegveiligheid een noodzaak om een rampzalig verlies van het vertrouwen te voorkomen en een gezonde en snelle uitbreiding van de burgerluchtvaart te bevorderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1