Helikopter STIJGT OP VOOR ONTELBARE TAKEN DUITSE HUISVROUW WEER IN DE SCHOOLBANK ZONDAGSBLAD MA ZATERDAG S3 MEI 1961 (Van onze luchtvaart medewerker) lllllllllllllllllllllllllllllltHlIllllill fAANDAG hoopt Igor I. Sikorsky zijn 75ste ver jaardag te vierenAan gezien hij dé man is geweest voor de ontwik keling van onze heden daagse helikopter, vra gen wij aandacht voor deze luchtvaart-pionier. Zijn Amerikaanse fa briek, die thans 41 jaar bestaat en die zich de laatste 25 jaar bezig houdt met de produktie van hefschroefvlieg- tuigen, leverde in deze periode ruim vier duizend van dergelijke machines af, die buiten Amerika hun weg vonden naar meer dan dertig landen. Veel belangrijker is echter dat deze toestellen 50.000 in nood verkerende personen hebben gered. Het hefschroefvliegtuig of helikopter, in ons land soms populair als ..wentelwiek" aangeduid, ken merkt zich door het feit dat hij vertikaal kan stijgen en dalen. In dit opzicht onderscheiden de helikop ters zich van het normale vliegtuig, dat om zich in de lucht te kunnen verheffen een voorwaartse snel heid moet bezitten. Een vereiste daarvoor is dan ook dat het vliegtuig zich aanvankelijk over een betrekkelijk grote afstand over de grond zal moe ten verplaatsen. Voor het gebruik van normale vliegtuigen zal men dus altijd aangewezen zijn op uitgestrekte en kostbare vliegvelden, welke nood gedwongen altijd op geruime afstand van de be bouwde kom der steden gelegen zullen zijn. Dit laatste heeft tot gevolg, dat over het algemeen veel tijd verloren gaat bij overbrengen van de passa giers naar en van de stad. Dit tijdverlies maakt thans op de langere luchtlijnen weinig verschil, maar op de korte lijnen zal dit zeer zeker wel het geval zijn. Met opzet gebruikten wij het woord „thans", aangezien over zes jaar vliegtui gen in gebruik komen die de passagiers in 2Vz uur tijds van New York naar Amsterdam brengen. In dien deze passagiers dan nog verder moeten ni Groningen of Maastricht, zullen zij eenzelfde niet langere tijd kwijt zijn op dit binnenlandse trajekt. Het hefschroefvliegtuig kan hierin door zijn bij zondere eigenschappen verbetering brengen, daal de landingsplaatsen slechts weinig groter behoeven te zijn dan het hefschroefvliegtuig zelf en derhalve zeer gemakkelijk in net centrum van de stad kun nen worden aangelegd. Bovendien zijn de kosten, aan dergelijke landingsplaatsen verbonden, zeer gering in vergelijking tot de normale luchthavens. Hierdoor zullen ook minder draagkrachtige ge meenten zich de weelde van aangesloten te zijn op een luchtnet, kunnen veroorloven. De ontwikke ling van het hefschroefvliegtuig is tot op heden nog zeer geremd omdat de machines in economi sche zin moeilijk te exploiteren zijn. De exploita tie van luchtlijnen werd daarom in stand gehou den door middel van subsidies e.d. In de loop der Jaren is de bedrijfzekerheid echter gunstiger ge worden, waardoor de exploitatiemogelijkheden gro ter zijn geworden. REDDER Niet alleen voor het luchtverkeer biedt het hef schroefvliegtuig vele mogelijkheden, maar ook van andere civiele diensten heeft dit type luchtvaar tuig zijn waarde bewezen, o.a. bij reddingwerk, bestuiving van gewassen, pijplijncontrole, bos- brandbestrijding. postvervoer, vracht- en explora tiewerkzaamheden. Uit het bovenstaande mag men echter niet con cluderen dat het hefschroefvliegtuig op de duur het normale vliegtuig zal verdringen. Dit zal zeker niet het geval zijn, aangezien de maximum snel heid 250 km/u) te gering is om op langere luchtlijnen te concurreren tegen het conventionele verkeersvliegtuig. Wel is dit mogelijk op de korte binnenlandse en enkele buitenlandse luchtlijnen, zo als de SABENA die verbindingen onderhoudt met België, Duitsland en Nederland. Voor militaire doeleinden wordt het hefschroef vliegtuig al sinds 1944 op steeds toenemende Behaal en met succes gebruikt. Toepassingen hier van zijn legio, zoals B.v. gewonden-vervoer, trans port, verbindings- en reddingswerk onderzeeboot- bestrijding e.d.. Men vervangt zelfs de landings- vliegtuigen, waardoor het element van verrassing bij landingen groter wordt en de aanvoer sneller kan geschieden. Igor Sikorsky aan dc stuurknuppel van 's werelds eerste bruikbare helikopter. mag worden, dat het aantal mogelijkheden en toepassingen nog zal toenemen, vooral indien grotere types beschikbaar komen. De eer, de eerste in serie gebouwde helikopter te hebben ontworpen, gaat naar Igor Sikorsky. Een naar de V.S. uitgeweken Rus, die in 1939 DE EERSTE Uit het voorgaande blijkt dat het hefschroefvlieg- tuig zich zowel op civiel als op militair terrein, Kuimi een vaste plaats heeft veroverd en aangenomen De VS-300 is de voorloper geweest rij succesvolle hefschroefvliegtuigen, kele zelfs nog tijdens het laatste gedeelte tweede wereldoorlog in gebruik zijn geweest. Na de successen van Sikorsky zijn tal van an dere fabrieken in Amerika als paddestoelen uit de grond verrezen, terwijl ook in Europese landen ié produktie op gang kwam. Westland in Engeland touwt b.v. de Sikorsky machines in licentie. Dit is' niet verwonderlijk als men bedenkt dat de Si korsky machines 27 maal op de internationale re- cordlijst een plaats hebben PIONIER De moderne helikopter biedt plaats aan 28 personen. Ze worden nu veel gebruikt voor rondvluchten bo~ ven de wereldtentoonstelling in Ne tv York. Igor Sikorsky werd op 25 mei 1889 in de Rus sische plaats Kiev geboren en na enkele jaren bleek dat de techniek een grote aantrekkingskracht op hem uitoefende en in tweede instantie het vliegwezen, waarvan hij na een bezoek aan Duits land bezeten was. Na zijn studie in Rusland te hebben voltooid toog hij naar Parijs, waar zich in die jaren de kopstukken van de luchtvaart be vonden. Reeds toen speelde hij met de gedachte van de constructie van een hefschroefvliegtuig Hij bevond zich m de Franse hoofdstad in goed ge zelschap omdat de Fransen al veel baanbrekend werk verzet hadden op dit gebied, men denke aan Léger, Bréguet en anderen. Toen hij naar Rusland terugkeerde, nam hij een 25 pk. motor mee. die te licht bleek te zijn voor een hefschroefvliegtuig om zich in de lucht te ver heffen. Daarom besloot hij de motor maar te ge bruiken voor de constructie van een normaal vliegtuig. Aan de hand van vakliteratuur werd de maenme gebouwd en ingevlogen, want Igor Si korsky had geen opleiding als aviateur genoten en moest daarom op theoretische gegevens werken. De eerste schreden waren niet gemakkelijk, want hij wist nog niet hoe hij de machine een bocht moest laten draaien en daarom had hij een boer met een paard gehuurd die hem dan weer naar het uitgangspunt sleepte. Na verloop van tijd boekte hij verschillende successen, die uiteindelijk resulteerden in een hoge Russische positie. Na de Rode Revolutie vertrok hij weer naar Parijs en later naar de Verenigde Staten, alwaar hij op 33- jarige leeftijd een eigen bedrijf stichtte. Dit be drijf werd ondergebracht op een boerderij van het dorp Roosevelt en de eerste arbeiders waren vrien den en Russische emigranten. Aanvankelijk construeerde hij weer normale vlieg tuigen, waaronder ook amfibische typen. Zijn oude voorliefde voor de helikopter had hem evenwel nog niet verlaten en toen het bedrijf dan ook zijn re venuen af begon te werpen, ontwikkelde hij weer een dergelijk toestel. Veertien september 1939 was een gedenkwaardige dag voor hem en de wereld, want toen kwam zijn jongste schepping, de eerste helikopter, enkele centimeters van de grond. Dit type vormde de basis voor de eerste operationele helikopter, waarvan er gedurende de tweede we reldoorlog nog vierhonderd werden gebouwd. Dc eerste militaire toepassingen werden tijdens de Koreaanse oorlog gedemonstreerd, toen meer dan 10.000 militairen uit hun benarde positie werden be vrijd. Ook in de commerciële sector had dit soort luchtvaartuig een plaatsje verworven getuige de eerste postdienst in 1946, die later werden gevolgd "oor passagiersdiensten. De eerste machines had den nog maar een beperkte accommodatie, maar de nedendaagse machines zijn in staat 28 personen te vervoeren en hebben zich ontwikkeld als lucht- bussen. JN DE Bondsrepubliek is een nieuwe oplossing ge vonden om het tekort aan leraren op de lagere scholen op te heffen. Het gebrek aan onderwijzend personeel is een probleem voor beide delen van Duitsland. Er is vooral op de lagere scholen een tekort aan leraren. Wel is gedurende de afgelopen tien jaar het aantal leerlingen in de Bonds republiek gedaald en heeft men de beschikking over meer onderwijzers gekregen, maar de voorziene verbete ringen maken nog meer leer krachten noodzakelijk, hoe wel men reeds kon constate ren dat het niveau van het onderwijs al gestegen is. Een uitbreiding van het perso neel is ook dringend nodig, omdat men er op moet rekenen dat het aantal leerlingen in 1970 met meer dan één miljoen gestegen zal zijn. Tegenwoordig telt een klas van de lagere school gemiddeld 36 leer lingen, maar het is de bedoeling dat het maximum-aantal terugge bracht wordt tot 33 kinderen. De ervaring heeft namelijk aange toond dat de prestaties stijgen hoe kleiner een klas is, omdat het on derwijs dan intensiever gegeven kan worden en elk kind meer per soonlijke aandacht van de onder wijzer krijgt. wordt echter het resultaat bereikt dat er voor de hogere klassen meer leraren vrij komen. Twee dagen De gemiddelde leeftijd van de cursisten ligt tussen de dertig en veertig jaar en slechts tien pro cent van hen bestaat uit mannen. Twee dagen per week zitten deze volwassen studenten weer in de schoolbanken, om er pedagogie, psychologie, Duits, rekenen en heemkunde te studeren of hun kennis hiervan op te frissen. Als hospitanten bezoeken ze lagere scholen om bij ervaren onderwij zers te zien hoe men het klaar Om onderwijzers- tekort op te heffen KRAAN Cursussen i te torsen oj een laadbak, die vele mogelijkheden biedt. In de loop der jaren heeft de helikopter bewezen legio taken te kunnen volbrengen en een der meest recente ontwikkelingen is die van het vlie gende kraan-type. Sikorsky bouwde tot nu toe twee verschillende ty pes, waarvan de meest recente in staat is een last van tien ton te torsen. In plaats van vliegend lastdier kan men onder de romp ook een vracht- ruim ophangen, dat ingericht kan worden voor ve lerlei doeleinden. Vooral in het onherbergzame ge bied bieden dergelijke machines vele mogelijkhe den, zoals bij het plaatsen van hoogspanningsmas ten en bruggen. Een opdracht die traditioneel uit gevoerd, dagen zo niet weken of maanden zou du ren wordt door de vliegende kraan in vrij korte tijd volbracht. Andere toepassingsmogelijkheden zijn die van vliegende operatiekamer, of werk plaats vooral van belang als reddingsmiddel bij omvangrijke rampen. Vele toepassingsmogelijkheden zouden nog te noe men zijn, maar bij al deze facetten is het goed in het oog te houden dat, voor de verwezenlijking ervan, Igor Sikorsky een belangrijk man is geweest. Zowel de techniek als de mensheid hebben veel te danken aan deze robuuste man, met zijn dieplig gende ogen en zeer druk bewegende handen. Om verbetering te verschaffen organiseerde men in drie deelsta ten van de Bondsrepubliek snel- cursussen om geïnteresseerde huisvrouwen en andere mensen tot hulpleraressen of -leraren op te leiden. De voorlopige cijfers wijzen uit dat in de deelstaat Ne- dersaksen op deze wijze 947 hulp onderwijzers aangetrokken konden worden. In Noordrijn-Westfalen rekent men op 1.200 van der gelijke leerkrachten. Deze hulp onderwijzers zullen in Duitsland alleen maar in de lagere school, die hier uit slechts vier klassen bestaat, les geven. Hier bestaat de taak van de leraar na melijk minder in het overbrengen van kennis dan in het opvoeden van de kinderen. Op deze wijze speelt een klas van 36 kinderen rustig en vol aandacht te hou den en hun de geheimen van de Duitse taal en van het simpele een maal een te verklaren. Hier na komen enkele proeven in de praktijk, waarbij de hulponderwij zers voor het eerst voor de klas komen. Na een cursus van één jaar volgt het examen en dege nen die dan volledig onderwijzer willen worden, kunnen na een praktijk van twee jaar als assi stent vier semesters college lo- sen aan een pedagogische hoge school. Wanneer dit examen met succes wordt bekroond krijgen de cursisten de ambtenaren-status. Offers Veel cursisten moeten voor hun opleiding heel wat offers brengen. Secretaressen zien van hun vrije dagen af om twee dagen in de week de lessen te kunnen volgen en huismoeders staan al vroeg in de morgen op om het huishouden en de fami lie niet te verwaarlozen. Men zal zich afvragen waarom deze mensen zich zoveel offers ge troosten. Hiervoor zijn verschei dene redenen. Veel vrouwen vin den dat hun dag niet voldoende gevuld is omdat hun kinderen al groot zijn of omdat zij hun man verloren hebben. Zij wijden zich dan bij voorkeur aan een be roep, waarbij zij hun ervarin gen in de opvoeding kunnen ge bruiken. Bij anderen, die met hun werk niet tevreden zijn, overheerst het verlangen naar een beroep dat de gehele mens opeist. „Het beroep van onderwijzer aan de lagere school vereist een universele opleiding. Ik neb nooit geweten dat er zulk een uitgebrei de en algemene kennis voor nodig is om op alle vragen van de leer lingen antwoord te kunnen ge ven", verklaarde een secretares- De eerste voorwaarde om aan de cursus te mogen deelnemen is het staatsexamen. Voor mensen met pedagogische ervaring, zoals bijvoorbeeld kleuterleidsters met een goede algemene ontwikkeling, worden uitzonderingen gemaakt. Hoe zwaar de eisen zijn die tij dens de opleidingstijd aan de toe komstige hulponderwijzers gesteld worden, wordt aangetoond door de omstandigheid dat in Bonn 25 van de 75 cursisten reeds na een paar maanden de studie opgaven. Sterk karakter „Dat waren zeker niet de slecht ste kandidaten, maar zij konden hun lesuren en hun „huiswerk" naast hun werk in het huishouden of in het beroepsleven niet aan", aldus het oordeel van een leraar in Bonn, die zelf een dergelijke cursus leidt. Daarom zegt hij ook: „Degenen, die het tot het eindexamen volnouden, leggen hiermee getuigenis af van een sterk karakter, van nauwgezet heid en van belangstelling voor pedagogisch werk. De hulponder wijzers onderscheiden zich door hun algemene ontwikkeling, hun praktische ervaring in het dage lijkse leven en door hun pedago gisch optreden; eigenschappen, die bij talrijke vers van de kweek scholen gekomen jonge leraren nog ontbreken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13