„Unvollendete van Peutz wacht op slotakkoord Honderden prominenten op provinciale feestdag Chantage op homofiel 4°/o 1 I I I Bewindslieden achten compromis mogelijk Vrouwentekort een blijvend probleem Goederenmarkt lusteloos Woyzeck: tragische rol van Droog 9 VRIJDAG 22 MEI 1964 Commissaris bij opening provinciehuis: (Van een onzer redacteuren) Gasteren, tijdens een de gehele dag durende plechtigheid, zijn de twee Werkgedeeliten van het nieuwe provinciehuis aan de Koningskade in Den Haag officieel geopend. Het hoogtepunt was gistermiddag de bijeenkomst in de Dierentuin, de oude, romantische zaal op het terrein van het pro vinciehuis. Bijna alle burgemeesters van Zuid-Holland, de commissarissen der Koningin uit bijna alle provincies, leden van de Eerste en Tweede Ka mer en de ministers Toxopeus en Bogaers waren aanwezig. 's Morgens waren alle personeelsleden i Aan het eind van zijn toepraak zei de van de provincie met echtgenote in de commissaris, dat men voor de officiële zaal van de Dierentuin bijeengekomen, openingshandeling van de minister niets Namens dit personeel bood de oud-ad-1 had bedacht. De commissaris zou daarom junct hoofdingenieur-directeur provinoiale waterstaat, ir. D. J. Mathle- ner, het carillon tussen de vlaiggemasten bij de hoofdingang In de middaguren herbergde de Die rentuinzaal 1200 genodigden voor de of ficiële openingsplechtigheid door minis ter Toxopeus. Vooraf oogstte de Orchest- vereeniging Dordrecht onder leiding van Hans Thomas succes met e uitvoering van Oscar van Hemels Feestelijke Ouverture. De Commissaris der Koningin, in ambtsgewaad, hield een toespraak. Mr. J. Klaasesz zei dat hem maar 20 minuten spreektijd waren toegemeten, „En dan te bedenken, dat ik vijf jaar lang heb gewerkt aan een openingsrede voor dit bolwerk van Peutz (de archi tect van het provinciehuis). Deze toe spraak zou het toppunt van mijn carrière moeten worden' nauwlettend de bouw gevolgd. „Toen het hoogste punt was bereikt, lag Den Haag als een wat vergroot Madurodam aan d voeten van het nieuwe provinciehuis' dat de commissaris het „unvollendete kunstwerk" noemde, dat ondanks deze onvoltooiheid toch een symfonie worden. De commissaris trok een parallel met het provinciaal bestuur van 150 jaren ge leden en thans. Hij kwam tot de conclu sie, dat het aantal ambtenaren thans het zestigvoudige bedraagt van toen, de larissen der Gedeputeerden het veertien- voudige, dooh dat het salaris van de commissaris der Koningin slechts was verviervoudigd. Sprekende over de hulsvesting van het provinciaal bestuur zei hü. dat er altijd onhcrroepcn brief was van een minister van binnenlandse zaken uit de vorige eeuw, dat het provinciaal bestuur het houden van de vergaderingen altijd nog gebruik zou mogen maken van het gebouw van de Eerste Kamer. Toen s de voorzitters van de Eerste Kamer het provinciaal bestuur voor een en dezelfde dag een vergadering hadden uitgeschreven, waren de poppen aan het dansen en was het voor de provincie uit met de pret. In 1853 schreef de toenma lige minister Thorbecke, dat de provincie zelf maar een Statenzaal moest bouwen. Helaas is nu het wachten op de rijksgoed keuring om dit in 1965 mogelijk te ma kenZich wendend tot minister Bo gaers zei dc commissaris: „Excellentie, die brief ligt er nog. Waar blijft nu die goedkeuring? Dc unvollendete van Peutz wacht op het slotakkoord". Veranderlijk "DOVEN Scandinavië en Duitsland handhaafde zich sinds donderdag een gebied van hogedruk. Een depres sie ten westen van Schotland werd aanmerkelijk in zijn oostwaartse be weging vertraagd en dit was ook het geval met het bijbehorende fronten systeem dat slechts langzaam over Engeland naar het oosten kivam. Van morgen lag de zone met lichte regen die het frontensysteem vergezelt, vlak voor onze kust. Het regengebied nam echter in betekenis af, terwijl ook de depressie zich begon op te vullen. Niettemin zullen de resten ervan lang zaam tot ons doordringen, zodat mor gen hier en daar een beetje regen of een bui kan vallen, waardoor het weer een veranderlijk karakter zal hebben. In de temperatuur komt niet veel verandering. ZON EN MAAN mei: zon op 4,35, onder £0.39; maan op 17.17. onder 3.51. 26 mei volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 23 mei: 1.17 v.m.; 13.42 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Den Helder gh. bev Ypenburg gh. bev Vlissingen gh. bev Zd.-Lünt Helsinki Stockh. MS, BÏ a« S5S Kopenhai Aberdeen Londen Grenoble Nice Berlijn Innsbruck Belgrado graag zien, dat de minister het provinciehuis zou willen openen „met een voor Zuid-Holland zo gunstig gelijke verdeelsleutel". De minister zei, dat h(J het Jammer vond, dat de belangstelling van het pu bliek voor het werk van de provincie zeer gering is. „Er zijn voor de provincie thans ook taken, die voor het publiek uitermate belangrijk zijn om te volgen, zoals bijvoorbeeld de watervoorziening, de energievoorziening, de aanleg van wegen en kanalen". De minister meende te mogen concluderen, dat het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland hieraan zeer veel heeft gedaan en nog doet. In antwoord op hetgeen mr. Klaasesz had gezegd zei de minister, dat het provin ciaal bestuur thans de brief van oud-mi nister Thorbecke voor een deel heeft op gevolgd. Hij hoopte dan ook. dat binner korte 4jd de Statenzaal kan worden ge bouwd, opdat voor het college van Pro vinciale Staten een eind komt aan de jaren lange zwerftocht langs de Haagse zalen. Onder leiding van Herman Strategier zong het Nederlands Madrigaalkoor een werk van de dirigent: „Deux Chansons" cn met begeleiding van de Orchestver- eeniging Dordrecht „Due Madrigali" van Hendrik Andriessen. Hierna was het de beurt aan vertegenwoordigers van open bare instanties voor het aanbieden van cadeaus. Het waren stuk voor stuk ge schenken ter verfraaiing van het provin ciehuis. Namens de commissarissen der Koningin sprak de Zeeuwse commissaris. A. F. C. de Casembroot. namens de Vereniging van Zuidhollandse ge- Ridder van Rappard, burgemees- Gorinohem, namens het gemeen tebestuur van Den Haag burgemeester H. A. M. T, Kolfschoten en mr. W. der Hoeven namens de Zuidholland se waterschapsbond. Na dit officiële ge deelte werd het lied van Zuid-Holland uitgevoerd. In het nieuwe provinciehuis hielden Gedeputeerde Staten aan het eind van de middag een zeer druk bezochte feestreceptie. Het carillon werd de gehele dag be speeld door de beiaardier Hossel H. de Harder. „Chantage is het ergste misdrijf dat het wetboek kent: het gebruik maken van de paniek, waarin de chanteur zijn slachtoffer zelf brengt." Dit zei de of ficier van justitie gistermiddag voor d< rechtbank in Amsterdam tegen de 24- jarige classificeerder B. G. P. Hij eis te een gevangenisstraf van een jaar er zes maanden met aftrek van voor arrest wegens afpersing en chantage van een 52-jarige homofiele winkelchef. De chanteur had op 29 september van het vorig jaar op een bank op het Frederiksplein contact gezocht met het slachtoffer. P. had toen aangebo- mee te gaan naar diens woning. Daar zou verdachte op dreigende toon hebben meegedeeld dat hij belangrijke connecties in de onderwereld had en door mobilisering van vijfendertig man de hele boel wel eens kort en klein in als de winkelchef hem geen f75 Hetslachtoffer werd zo bang dat hij de gehele inhoud van zijn portefieulle (f300) aan de afperser overhandigde. De chanteur ontkende de bedreiging, de chantage gaf hij toe. Na 29 septem ber ging de winkelchef helemaal door de knieën: de verdachte wist opnieuw geld los te krijgen, omdat hij het slachtoffer dreigde diens werkgever zijn homofiliteit in te lichten. In totaal wist hü hem f535 en een gou den polshorloge af te persen. De officier zei bly te zün dat de winkelchef die als getuige was gedag vaard, tenslotte de geestelijke moed had kunnen opbrengen bij de politie aangifte te doen. De raadsman, mr. C. H. Lind, wees op het verleden van zün cliënt, „die nooit iets goeds heeft gezien en in Hoenderlo door een groepsleider is mis bruikt voor homosexuele handelingen". Lind vroeg een gecombineerde straf van een jaar en ondertoezichtstel ling. J™ HBI^ I I I I I I I I I I HBU SPAREN BIJ DE HBU... Uw geld waard! BANKBOEKJES 3,6°/ü RENTE Maximum rcnlegcvend tegoed 50.000, (voor verenigingen cn stichtingen 100.000,—) Minimum tegoed 100,— Disposities tot 2.500,per maand direct beschikbaar boven 2.500,één maand na opvraging het gehele tegoed direct beschikbaar voor cffectcn-aankopcn en belastingbetalingen. TERMIJN-SPAARREKENINGEN t 10 RENTE Maximum rentegevend tegoed 50.000, (voor verenigingen en stichtingen 100.000,—) Minimum tegoed 1.000, Stortingen en disposities in bedragen van 1.000,— of veelvouden daarvan. Beschikbaar zes maanden na opvraging. BOVENDIEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Een natuurlijk persoon, woonachtig in Nederland, is - op dc daarvoor gestelde voorwaarden - voor een bedrag gelijk aan het gezamenlijke tegoed op zijn bankbockje cn/of termijn-spaarrekening, doch tot een maximum van 50.000,gratis verzekerd tegen ongevallen, hel overlijden ten gevolge hebbend. T I I I I 1 HOLLANDSCHE BANK-UNIE N V. I I AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM HERENGRACHT 436 H O F W E G 1 COOLSINGEL 104 POSTBUS S 5 -4 POSTBUS -4 6 POSTBUS 249 POSTGIRO 42650 POSTGIRO 14632 POSTGIRO 8179 TELEF. (020) 221122 TELEF. (070) 185080 TELEF. (010) 139000 LEX 1 1472 TELEX 31184 TELEX 210 1^J| Ook voor Us do HBU AOW omhoog belasting omlaag Gevolg van „de vooruitgang" Het vrouwentekort zal een blij vend verschijnsel worden in Neder land. Aldus mevrouw prof. dr. A. Charlobte Ruys, hoogleraar in de Bacteriologie, dc cpidemologie en de immuniteitsleer aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam gisteren voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Utrecht. Zij sprak daar over „de onverwachte gevolgen van vooruitgang". Eind 1962 was er in Nederland nog sprake van een overschot van 42.000 vrouwen, maar dat manifesteerde zich alleen in de oudere leeftijdsgroepen. In de bevolkingsgroep tot 34 jaar ïr 150.000 Tot enkele jaren geleden werd het vrouwenoverschot veroorzaakt door het relatief hogere sterftecüfer onder jongens en mannen, dait het jaarlijks mannelijke geboorte-overschot (zes- a zevenduizend) zo snel teniet deed, dat er op de huwbare leeftüd al een mannentekort was ontstaan. Het sterftecijfer is echter snel gedaald, vooral onder de zuigelingen, en nu biyft er al een jongensoverschot be staan tot 34-jarige lceftyd. Prof. Ruys verwacht, dat deze leef tijdsgrens in de toekomst zal opschui- tot zestig jaar. Ze merkte op, dat dit verschijnsel bijzondere problemen meebrengt voor de specifiek vrouwelij ke beroepen, waarin men steeds meer met een tekort aan werkkrachten te ma ken krijgt. Volgens haar zullen in deze beroepen dan ook meer gehuwde en moeten worden ingeschakeld. Een ander onverwacht gevolg van de vooruitgang noemde prof. Ruys de plosievc t.b.c.-epidemieën die zich hier daar voordoen onder jonge voiwasse- i en oudere schoolkinderen. Neder land heeft het laagste tuberculosesterfte- cüfer ter wereld. Terwijl vroeger leder Bouwen is samenspelen Betere samenwerking in de bouw Dinsdag 9 juni wordt in gebouw Op Gouden Wieken in Scheveningen de jaar lijkse bouwdag gehouden onder het motto „Bouwen is samenspelen". Getracht zal worden in korte inleidingen de richting aan te geven voor betere samenwerking in de bouw Een van deze mogelykheden is wellicht de bevordering van dc „open gesprek ken" tussen allen die bij het bouwen zijn betrokken. Mede langs deze weg zou de produktiviteit in de bouw kunnen wor den bevorderd, zo meent men. Minister Bogaers zal het openingswoord spreken. Voorts zullen spreken de bur gemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, de architect Leo J. de Jonge. ir. J. G. Buitink, directeur van de Bataafsche Aanneming Maatschappij, B. Cloo, vice-voorzittcr van de Alg. Ned. bouwbedrüfsbond, de bouwkundig advi seur H. van Eesteren, en de binnenhuis- architecte mevr. C. Nicolai-Chaillet. kind van veertien jaar als eens in con tact was geweest met tuberkelbacte- rieën en dus tubercullncposltief was, is dat nu een grote zeldzaamheid- Op de lagere scholen is maar 2 tot 5 procent van de leerlingen tuberculine- positief en op de middelbare scholen 5 tot 10 procent. Voor de rekruten daalde dit percentage van 25 in 1956 tot 10 in 1962. Op zichzelf genomen is deze ontwikke ling natuurlijk gunstig. Maar daar staat tegenover, dat kinderen die een eerste contact met de tuberkel-bacterie goed doorstaan, beter beschermd zyn tegen nieuwe aanvallen. Volgens prof. Ruys is een eerste besmetting op jonge volwas sen leeftijd veel gevaarlijker dan by kinderen. De kans dat de besmette per soon ziek wordt is dan namelijk groter en hieraan moet dan ook het vrij regel matig voorkomen van explosieve t.b.c.- epidimieën worden toegeschreven. In dit verband noemde prof. Ruys het verlenen van medewerking aan het bevolkings onderzoek en regelmatige controle van mensen met een positieve tuberculine- reactie van het allergrootste belang. (Van onze parlementsredactie) flatie in de hand te werken, is nog niel duidelijk Men zou kunnen denken aan een geleldelüke verhoging van de A.O.W. zoals ook in Wassenaar is overeengekomen en aan een fasering van de belastingverlaging, beide afhan kelijk van het conjunctuurverloop. De inflatoire werking zou daardoor even wel slechts worden verzacht. Een defla- toir effect zou daarentegen worden ver kregen indien men, overeenkomstig de wens van de heer Geertsema, besloot tot premieverhoging. Vrij algemeen is men van mening, dat de grens voor pre miebetaling thans wel zo ongeveer is bereikt. Maar mogelijk wijst minister Wttteveen er op, dat door belastingverla ging de ruimte voor premiebetaling weer wordt vergroot. Het een zou dan het ander compenseren. Naar in Den Haag verluidt, achten de ministers Veldkamp en WLtteveen het mogelijk om een acceptabele compromis-oplossing te vinden het vraagstuk van de belastingver laging en de AOW-verhoging. Aan genomen mag worden, dat bepaalde gedachten hierover zullen worden neergelegd in de gerichte advies aanvrage met betrekking tot de so ciaal-economische politiek in 1965, die de regering binnen enkele weken aan de SER zal voorleggen. Het ka binet zal pas een beslissing nemen nadat de SER advies heelt uitge bracht. Aan het overleg tussen de ministers van financiën en van Sociale Zaken over deze moeilyke materie moet de grootste betekenis worden gehecht. Zou een over eenstemming uitblijven, dan zou dit vermoedelyk het einde van de samen- Werking betekenen. Minister Veldkamp heeft met betrekking tot de A.O.W. een toezegging gedaan verhoging tot een sociaal verantwoord minimum op 1 ja nuari 1965 en gaat waarschijnlijk heen wanneer hy deze in het geheel niet ge stand kan doen. Anderzijds kan minis ter Witteveen zyn biezen wel pakken, wanneer hü geen uitzicht op belasting verlaging binnen een bepaalde termyn kan bieden. Hü staat bloot aan sterke Wassenaar, dat immers heel in het regeringsprogram is opge nomen De grote moeilijkheid is echter, dat belastingverlaging en A.O-W.-verhoging een inflatoire uitwerking hebben, om dat zij de koopkracht stimuleren. Con junctureel is dit in hoge mate ongewenst. Vooraanstaande economen als prof. Zül- stra hebben bü herhaling betoogd, dat we de gevolgen van de grote loon- operatie zonder al te grote kleerscheu ren te boven kunnen komen, mits we verder maar de grootste voorzichtigheid betrachten. Hoe de ministers de beide desiderata denken te verwezenhjken zonder de in- Het merendeel van de wereldgoede renmarkten was volgens de Nederlandse Overzeebank in april weinig geanimeerd met beperkte omzetten en licht dalende noteringen vooral bü de landbouw, mede in verband met de onzekerheid over de wereldhandelsconferentie en de bespre kingen over de Kennedyronde. Aan het eind nam de bedrijvigheid enigermate toe. Commentaar FOORDAT Bernhard Droog gis- over amateurfilmers van allure, die teravond aan bod kwam in de ware kunstenaars kunnen zijn, en titelröl van het meer dan honderd die de commercie in hun werk niet jaar geleden door de Duitser behoeven tegemoet te komen. In Georg Buchner geschreven stuk diverse genres toonden de ama- Woyzeck, honden de kijkers eerst teurs, dat zij het experiment niet nog een documentaire zien van Cos sdhuwen en daarbij verrassende re- Brugman over de honderdjarige sultaten weten te bereiken, vereniging tot besóhermvmg van In een vertaling van Hugo Claus en Meren en daarna een door Bob Ber- geregisseerd door Too Lensink konden wü zien hoe de tragische figuur van ae tma gepresenteerd programma soldaat Woyzeck vermorzeld werd door de maatschappü, die hem omgeeft en 1\TT> T 7" 1 .1 1 waartegen hü volkomen weerloos is. i\ LtlX V Herdenkt In ons blad van gisteren schreven wü reeds uitvoerig over dit stuk, waarin T "U Pnlinin zoals omroepster Ageeth Scherphuis «JOH* GttlYl 111 het voorzichtig uitdrukte woorden werden gebezigd, die niet In de salons In drie uitzendingen, waarvan twee thuishoren, via de radio cn een op het scherm, Bernhard Droog excelleerde in de zal de NCRV volgende weck dc na- diep doorleefde Woyzeck-rol. Shireen gedachtenis eren van de grote her- Stroker speelde even bezield Marie, vormer Johannes Calvijn, die vier de vrouw, die een kind van Woyzeck eeuwen geleden, op 27 mei 1564, 55 heeft, maar niet met hem getrouwd is, jaren oud in Genève overleed. hem zelfs niet trouw is. Begonnen wordt met een televisiedo- De belangrijkste tegenspelers van cumentaire „Een mens in zijn tüd", aan Woyzeck waren Hans Tiemeüer als de de vooravond van de sterfdag voor de kapitein, John Soer als de dokter en camera s uit te zenden. De samenstel- Onno Molenkamp als de idioot Karl. ]tVa,n He' drastische en te fragmentari- De film, welke om 9.25 uur op he» ZIch ,bleek dragen- werd door de scherm komt. wordt ingeleid door ds. toneelgroep Theater gespeeld en door J Overduin. Zü wil de kijker Calvijn de AVRO °P het scherm gebracht, voornamelijk als mens tonen De ma- Opvallend was de belangrijke stille kers hebben getracht, dit té bewerk- ro», die een echte baby in deze voor- stelligen aan de hand van documenten, stelling vervulde, als de zoon van persoonlüke brieven, prenten en ter Woyzeck, de man die zich wegcijferde plaatse door Didier van Koekenberg voor Marie en voor alles en voor de opgenomen beelden. hele wereld tot de maat overloopt en .?fze.be,eld.en eerden gemaakt in zijn Marie en hü daarvan het slachtoffer geboorteplaats Noyon. in Parüs Straatsburg en ten slotte ook in Ge nève. de plaats waar de hervormer overleed. Opmerkelük ls, dat niet alleen Ne derland bij de herdenking van Calvün's heengaan een televisieprogramma heeft ETHERGOLVEN gemaakt. Ook televisiediensten uit Zwitserland, Frankryk, Duitsland cn Engeland deden dit. Op de herdenkingsdag zelf, woensdag 27 mei, wordt in het avondprogramma van de NCRV-radio een studio-herden king „In memoriam Johannes Calvijn" opgenomen. Dit is een afwisseling van muziek en zang en gesproken woord, land, Philips' Eerst hoort u vüf psalmbewerkingen dat Engeland Omzet tv-toestellen stijgt snel In het kwartaaloverzicht van Philips wordt gewag gemaakt van een büzon- der grote omzetstüging van televisie toestellen. In 1959-60 was voor West-Europa de stijginn 19 pet, in 1960-61 Ce daling 8 pet, in 1961-62 de stijging 2 pet, in 1962-63 1 pet, in 1953-64 14 pet. Oor zaak was voornamelijk nieuwe pro gramma's in Frankrijk en Engeland, voorts de Olympische Spelen, de op lossing van het lünensysteem in Enge- we modellen, het feit Duitsland, iBsu&cf «•navoné Hllvcapim I, 402 m. 19.00 Bespreking m artikelen uit zojuist verschenen eekbladen 19.10 Viool cn piano: klass 30 Kunstkroniek 20.00 Nieuws en wel ps. 25 van Claude Goudimel, uit- zekere verzadiging hadden getoond, gevoerd door La maltrise de l'Eglise thans aan vervanging toe zün, en dc Reformé de L'Oratoire du Louvre (Pa- gunstige conjunctuur, rijs), daarna drie composities van Swee. linck, t.w. ps. 122, gezongen door het Nederlands Kamerkoor, ps. 134 door het NCRV Vocaal Ensemble en ps. 138 door het Utrechts Motetgezèlschap, en ten slotte ps. 150, een compositie van dr. Anth. van der Horst, te zingen door verenigde koren onder leiding van Meindert Boekei. Voorts houdt prof. dr. W. F. Dank baar een rede over „Calvün's nalaten- 2o"o5 Een Godsdk...,, VU1 schap" en besloten wordt met een uit- morgen (1). lezing 20.20 Lichte muziek voering van Handei's psalm 68 „Let uit Hongarije 20 50 Het literair tijdschrift. God arise", door het koor en orkest van a2 „P'L0£eratle onberelk- de Ned. Handelverenigtag en de solisten A^ÏSfen ntt «KSSfuSE Dora Luideman, sopraan, Annie Woud, beeld over de organisatie van Anoniem, alt. Leo Larsen, tenor en David Holle- Alcoholisten 22 05 Klas® piai stelle, bas: dirigent is Jack P. Loorij. f Op donderdag 28 mei zet de NCRV de herdenking voort met een radio- klankbeeld van Herman Felderhof, dat om 8.25 uur de ether ingaat. De titel van het klankbeeld, dat handelt over leven en werk van Calvün, luidt „Van Noyon tot Genève". Actualiteiten 1 Socialistisch i 23.15 Lichte in Esperanto 23 55—24.00 Not. n. 298 m. 19.00 Nws 19.10 Ac- dten 19.25 Boekbespreking 1 19 30 Weer een pnjzenregen 0 10 Lichte gram 20.20 Wie h iet zeggen, wedstrijd in mu; Plebe Lap bleef onbewogen. Hij besefte niet wat het eigenlijk betekende. Het drong niet tot hem door, dat er tenminste iemand was die een hand naar hem had willen uitsteken toen hij in de narigheid zat en zelf geen weg meer wist. „Ja.... dat hoeft dan niet meer. Ik heb nu een hoogaars." „Je hebt me een smerige streek geleverd, toen je zand door de smeerolie van m'n botter gooide." Piebe ontkende het niet. „Ik had de smoor op je in.op jou en op Jakob Thomsen. Ze zeiden, dat Jakob Thomsen zijn mond voorbij gepraat had en ik daarom ge snapt was." „Maar waarom dan in vredesnaam op mij?" wilde Tjeerd weten. Ze werden drijfnat in de regen. Schuimvlok ken waaiden hen om de oren. De planiken van het Lange Hoofd werden glibberig van het zee water dat er overheen spoelde. „Ja, niet op jou maar omdat jij met mijn botter voer." „Jouw botter?" „Die van mij en van Jakob Thomsen." Tjeerd lachte. Zo iets had hy vermoed. Hij wist ook, dat hij er Piebe niet aansprakelijk voor kon stellen. „In elk geval heb ik de recherche achter je aan gestuurd," zei hy. Daar stond Piebe toch even verbluft van. „Jij? Ik zou het nooit van je gedacht heb- „Je zou naar huis moeten gaan," zei Rooie Tjeerd. „Naar Frouwk. En je zou moeten pro beren op een fatsoenlijke manier je brood te verdienen." Piebe zei: „Dat kan ik toch niet. Moet jy nog naar je ark?" „Ik slaap aan boord van de botter." „Ik ga even met je mee. Het is nog vroeg." „Nee. Ga jij nu ook naar boord," zei Rooie Tjeerd. Hij wilde alleen zyn. „Morgenvroeg kom ik_wel eens bij je kijken." 1 ze gingen als de beste vrienden by elkaar vandaan. Toen hij in zijn kooi aan boord van zyn botter lag, dacht Rooie Tjeerd: door KLAAS VAN DER GEEST „Een hoogaars is hier op de wadden nog wel te gebruiken, maar op de Noordzee niet veel waard de steven is te hoog. Als er een beet je zee staet, kom je er niet mee vooruit. Die dingen zijn alleen goed op de Zeeuwse stro men en misschien voor een vent die er eentje als jacht wil gebruiken. Zyn gedachten dwaalden af naar Ina. Toen naar Marthe van Jakob Thomsen, die gezegd had, dat ze geen man zou willen hebben met één hand. Daarna weer naar Piebe Lap, die er niet de man voor was om op een fatsoenlijke manier het brood te verdienen voor zich zelf en voor zijn vrouw. En eindelyk naar Frouwk, met wie hij begaan was omdat ze haar leven lang gevochten had voor haar man, ook tegen hem zelf. Op de hoogaars lag Piebe eveneens in zijn nauwe kooi. Hy had niet eens een behoorlyke strozak, maar lag op de harde planken met een vod van een deken over zich heen. Hy was er gelukkig, of in elk geval tevreden. Omdat hij weer een eigen schip had, een schip, dat ten minste van hem zou zyn zodra hij een paar vrachtjes alcohol over het wad gesmokkeld en genoeg verdiend had om de koopsom te kun nen betalen. Hy kon niet slapen. De nacht die nog voor hem was, leek te lang. De haven waarin hij lag, was hem te benauwd. En als het werkelijk slecht weer mocht worden, zou hij daar ook de volgende dag moeten blijven, misschien zelfs langer. Terwyl hy toch even goed ergens achter een van de hoge zandban ken op het wad of onder een van de eilanden een goede ankerplaats had kunnen zoeken. Hij stond op en ging weer aan dek, keek de kant uit waar de Panamees moest liggen. De lucht was toen byna zwart. Er kwam geen ster meer tussen de donkere, laaghangende bewol king door. Heel in de verte flitsten de lichten van de vuurtorens op de eilanden met een hel le, rosse gloed boven de kim. De wind huilde en gierde door tuig en touwwerk. Een meeuw krijste af en toe boven het geweld van de storm uit. Het was een nacht om onder dubbel gereefde zeilen met een ruime wind voort te ja gen over de kolkende golven van de Noord zee. Even ging de gedachte aan Jakob Thom sen door zijn hoofd. Jakob aan boord van het wrak midden in de branding, de aanschietende zeeën, die tegen de scheepswand beukten. „Ze hadden hem daar niet moeten laten... en zeker niet alleen.... Rooie Tjeerd had toch zelf ook wel kunnen zien, dat het slecht weer werd!" Het was geen gedachte die hem ver ontrustte. Hij had geen medelijden met Jakob Thomsen. Met geen mens trouwens. „Hij mag dan zijn mond niet voorbij gepraat hebben, maar hij is toch een vent van niks ik moest nooit met hem in zee zijn gegaan. Hij dook weer in de roef en stak de petro leumlamp op, waarvan het glas zwart bewalmd was. Sommige vissers lieten hun vrouwen af en toe eens een halve dag aan boord komen om de rommel een beetje schoon te maken, maar hij hoefde Frouwk zo iets niet te vragen. Op zijn oud horloge met de vergeelde wijzer plaat zag hy, dat het kwart over elf was. Kwart over elf en aardedonker, slecht weer en een westelijke tot noordwestelyke wind. Hij kroop niet weer in zijn kooi. maar bleef op het bankje zitten. Hij had die hoogaars pas een paar dagen en voelde zich er toch thuis. De geluiden van het klotsende water, de huilen de wind, het kraken en schuren van touwen waren hem vertrouwd. Een paar maal keek hy boven de kap van de roef uit. De laatste keer dat hij dit deed, zag hij hoe Rooie Tjeerd aan boord van zijn botter het licht uitblies. Toen was het goed elf uur. Maar verder betekende tijd niets voor Piebe Lap. Om half twaalf ging hij nog eens aan dek kijken ook. Hij keek naar de lucht, luisterde naar de brahding en zei hardop: (Wordt vervolgd) v»n«wond Barend de Beer, film voor '"35 Toekomstmuziek, pro- rijpere jeugd NTS: 20.00 (eroverzicht. NCRV: 20 20 moeder, TV-film 20.45 At- r'acte. cabaret-programma U negen, TV-film 22.25 est olijke liederen. NTS; Experimentele uitzendingen op het twee* 4e net (Kanaal 27). 20 00 VABA: Jenny and der Herr im Frack, detectivo-kome- ipceltilm 22,20 VARA; tweestrijd. Programma voor morgen lied 7.23 Lichte „wl_ pagina) 7.55 Operatie onbereikbaar, klank beeld 8.00 Not, postduivenberichtcn en so cialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8 30 wegwijs, tips voor trips en vakanties 8 40 Lichte grani 9.00 Loon naar werken, praat te 0 in 9 35 Waterstanden. oog op de bijbel, le- praatje VPRO: 9.40 Met h zing 9.55 De schoe. VARA 10.00 Buitenlands 15 Z O. 135, gevar progrt ;ekover cht 1 12.30 Mt- dedelinger Aansluitend: PosWulvcnbe'richtèn •el sportnieuws 13 00 Nws 13.15 a 13.20 Radio Jazclub 13.50 Uit- imma voor de twintigers 14 25 arkest 15.05 Gesproken portret 15.20 Radio Philharmonisch orkest 12.33 VARA-Vai laat, progi moder lok. In e: 16.05—16.25 Boekbespreking 17.30 t ensemble 18 0 ONws en commentaar Ramblcrsrevue 18.45 Orgelspel, versum II. 298 m. KRO: 7 00 Nws Morgengebed 7.15 Klass gram 7 45 te lijk e_ liederen 7 55 Overweging 8.00 dc jeugd 8.20 DJinn. Katholiek Nws 8.15 Strip 1 gevar programma, afgcwiss'èïd" door' portages van de Radio Ralley 1964 12 00 1J.10 zangso- land- Lichte gram 12 50 Rcgcringsultzendlng ven en nemen Vandaag met tips voor dc bejaarden in het verkeer 13.00 Nws 13 13 18 RMlo Raüey I9M .oor met pianobegeleiding les 14.00 Radio Ralley 1964 Jnigd 15.00 Licht Inetrumen- Licht instrumentaal kw Hste 12.30 Mcded ten behoeve l 12.33 Radio Ralley 1964 *12J8 13.40 Fra 14 06 Voo: taai kwartet 15.15 Voor de Jeugd"55 Ve'rl voor ralley-rijders 16 30 Jazmuziek met commentaar 16.50 Jonge artiesten 17 10 Lichte gram 17 25 Rcpor- v. V«?n Olympia-s Tour door Nederland 17.30 Boekbespreking 17.40 Licht inatru- mcntaal octet 18.00 Kunstkroniek 18.38 Sport 17.00—17.45 Voor de kindere

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9