B Werkgevers: felle kritiek op beleid Veldkamp TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER Evenwichtig sociaal beleid eerste eis EEG-marktverordeningen gaan pas 1 november in Toch gesprek op hoog niveau over Maleisië Arrestatie van „Handel even belangrijk als ontwikkelingshulp" eigengereide Jjt KiJ. para s in Seoel Moeder ontkent schuld aan moord op kind Onregelmatige geisers de drank voor dorstige drinken 'D* Dood van Finse soldaat was „vergissing" Omgekomen op de operatietafel VRIJDAG 22 MEI 1»M Alles naar Veldkampiaans patroon' ,,De indruk wordt steeds sterker, dat op het terrein van de sociale verzekeringen niet slechts wer kelijke verbeteringen en vernieu wingen tot stand komen, maar dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, bezig is een politiek programma te verwerkelijken, dat niet bijdraagt tot een even wichtige' ontwikkeling van de so ciale verzekeringen. Wij zien ons meer dan tevoren genoodzaakt voor de toekomst een tegenkoers te varen met het doel sociale ze kerheid te verschaffen aan wie de ze nodig heeft en in een omvang, die aan de gemiddelde individuele burger voldoende mogelijkheid laat tot vrije beschikking over een deel van zijn inkomen." Deze scherpe aanval op het beleid van minister Veldkamp lanceert het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond in zijn jaarverslag over 1963, dat van daag voor publicatie is vrijgegeven. Naar het oordeel van het C.S.W.V. schijnen de ziektewet, het zieken- fondsbesluit en de werkloosheidswet naast de reeds tot stand gebrachte kinderbijslagwetten en de algemene ouderdomswet, de weduwen- en we zenwet en de arbeidsongeschiktheids wet alle naar „Veldkampiaans pa troon" te moeten worden opgebouwd, waarbij de bewindsman er naar streeft niet alleen voorzieningen te treffen voor diegenen, die het nodig hebben, maar de gehele bevolking onder de sociale verzekeringen te brengen. BEVOOGDING „Wij kunnen althans de voorstellen om te komén tot afschaffing van de ver zekeringsloongrens in de ziektewet en tot uitbreiding van de werkloosheidswet voor alle loontrekkenden. alsmede de verhoging van de A.O.W.-uitkeringen. die meer dan de helft van onze bevol king niet strikt nodig heeft, moeilijk in een ander licht zien", aldus het C.S.W.V dat in deze mening nog versterkt wordt inspringen als de lasten te zwaar wor den, voor ons sociale wetgeving van de hand. De strekking van deze wetgeving, nl. het verschaffen van sociale zekerheid, dreigt thans bij de A.O.W. door het ver leggen van de heffing van de verzeker den naar de schatkist te ontaarden in uit politieke overwegingen nage- (Van soc.-econ. redactie) LOONBELEID door het standpunt van de minister dat de A.O.W.-operatie tot een sociaal mum nog slechts een eerste stap dat de A.O.W. eigenlijk tot een volledig pensioen moet worden opgetrokken. „De ze bevoogding van staatswege maakt het ons bijzonder moeilijk de verdere ont wikkelingen op het terrein MANOEUVRE van de uitkeringen der sociale verzeke ringen aan het eind van 1963 reeds is gestegen tot 5 miljard per jaar en een verhoging van de A.O.W. tot sociaal minimum van 3.650 alleen reeds een verder toename in de orde grootte van ƒ800 miljoen met zich zou brengen. Aankloppen bij de staatskas (om de premiedruk enigszins te ontlasten) noemt het werkgeversverbond een noeuvre, waarmee slechts bereikt worden, dat de sociale verzekering wordt gebruikt als middel om tot her verdeling van het nationale inkomen te geraken. „Vergissen wij ons niet, dan is dit de eigenlijke beweegreden van de vakbeweging. Het is naar ons oordeel echter onjuist om langs deze weg tot een verdere herverdeling van inkomens te geraken. Het geëigende instrument blijft de belastingheffing." daartoe i „POLITIEK" den, zoals bijv. bij de werkloosheids verzekering. een staatsbijdrage kan wor den gemotiveerd, wijzen wij het uit gangspunt, dat de overheid maar moet M/tAÏC bruining PlyV'" en bescherming *i PiGmaderm f2.95 Zuivelrijst en rundvlees (Van onze parlementsredactie) De drie gemeenschappelijke E.E.G.-marktverordeningen voor zuivel, rijst en rundvlees zullen hoogstwaarschijnlijk pas op 1 no vember van dit jaar in werking kunnen treden in plaats van o? 1 juli, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Dit is gisteren in Brussel door de vice-voorzitter van de Europese Commissie dr. Mansholt en in Den Haag door mi nister Biesheuvel (landbouw) meegedeeld. De vertraging heeft geen politieke, maar uitsluitend technische oorzaken. Gebleken is namelijk, dat de uitwerking van de uitvoeringsverordeningen zoveel tijd in beslag neemt, dat de da tum van 1 juli niet kan worden ge handhaafd. Hoewel de verordeningen voor rijst en rundvlees eerder van kracht zouden kunnen worden, omdat de uitwerking daarvan minder moeilijkheden met zich meebrengt, zal het uitstel voor de drie verordeningen tezamen gelden. Het op verzoek van Nederland, dat vorig jaar werd besloten de instelling van de gemeenschappelijke marktorganisaties voor zuivel, rundvlees en rijst aan elkaar te koppelen, gezien het grote belang voor Nederland van de regelingen zuivelproducten. In Brussel achtte het gisteren niet geheel uitgesloten, dat nog een verdere vertraging van de in werkingtreding der drie verordeningen zal optreden. Tijdens de openbare vergadering var de Tweede-Kamercommissie voor bui tenlandse zaken wees minister Biesheu vel er gisteren op. dat door het uitstel ook de gemeenschapsfinanciering, voor de Nederlandse zuivelsector groot belang is. moet worden opge schort. De bewindsman gaf een grove schatting van de budgettaire voordelen voor de Nederlandse schatkist van dt Europese zuivelpolitiek. De verminde ring van de steun aan veehouders zal jaarlijks ongeveer tien miljoen gulden belopen. De inkomsten uit heffing op uitvoer van landbouwproducten naai E.E.G.-landen met hogere prijzen kun nen geraamd worden op vijftig miljoen per jaar. Daarbij komen nog andere voordelen. Dc vraag van P.v.d.A.-fractielelder dr. Vondeling hoe groot het nadelig saldo voor de Nederlandse consument zal zijn, 1 kon de minister niet exact beantwoor- Diplomatieke zegslieden heb-1 den. Hy herinnerde eraan, dat die ben verklaard, dat Maleisië eni^eTS. Indonesië zeer dicht bij een over-j beleid ervan uitgaat dat de koper de eenkomst schijnen te zijn om hun kostprijs moet betalen. De hieruit voort- c- vloeiende pn zoals bekend, uitgesmeerd. De minister gaf de Kamercommissie uitvoerig overzicht van het ver- de onderhandelingen, die de Brussel de afge- de geschil aan een nieuwe confe rentie op hoog niveau voor te leggen. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat Maleisië, Indonesië en de Philippijnen binnen veertien dagen ofwel te Tokio of te Bangkok zullen gaan spreken. De diplomatieke zegs lieden baseren hun optimisme op pers en diplomatieke berichten uit Djakarta cn op gesprekken met Maleisische auto riteiten. landbouwministers lopen dagen hebben gevoerd vaststelling van een gemeenschappelijke Europese graanprijs. Het overleg is vast gelopen, maar nog niet mislukt. De brede E.E.G.-minïsterraad zal op 2 en 3 juni de eindbeslissing moeten nemen. Mr. Biesheuvel verklaarde nog. dat hij in Brussel bepaald niet onder de indruk was gekomen van het Frans-Duitsë vriendschapsverdrag. In een nabeschouwing over het ge voerde loonbeleid geeft het werkgevers verbond als zijn mening te kennen, dat een decentralisatie van het overleg, waarbij tussen de centrale organisaties (zowel van werkgevers als van werk nemers) en de aangesloten verenigingen overeenstemming dient te bestaan over belangrijke uitgangspunten, een hoek steen dient te zijn van het verder te voeren loonbeleid, omdat anders het nieuwe loonsysteem niet op bevredigen de wijze kan functioneren. Het lijkt het C.S.W.V. daarbij tevens nodig, dat over de belangrijkste uitgangspunten ook overeenstemming wordt bereikt tussen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers onderling. In dit ver band wijst het C.S.W.V. er o.m. op, dat het loonakkoord van de Stichting van de Arbeid door gebrek aan coördinatie duidelijk is overschreden. Naar de me ning van het verbond zal reeds vóór de laatste maanden van dit jaar ontspan ning op de arbeidsmarkt voelbaar wor- Auschwitz-getuige zelf van moord beschuldigd De 54-jarige Poolse getuige Josef Kral, wiens getuigenis in het proces te Frankfort, in West-Duitsland, tegen voormalig personeel van het Duitse concentratiekamp te Auschwitz, in Po len, ertoe leidde dat een van de be klaagden, de 42-jarige Hans Stark, staan de de rechtzitting in verzekerde bewa ring werd gesteld, werd er gisteren zelf van beschuldigd de Oekraïense broers Oleg en Wassilij Bandera te hebben doodgeslagen. Terwijl Kral zijn getuigenis tegen Stark voortzette, werd hem door de twee verdedigers van Kral gevraagd of hij, toen hij als „kapo" in Auschwitz werk zaam was, wel eens gevangenen had mishandeld. „Neen", antwoordde Kral. „Ik ben een Pool en een mens." Daarop vroegen de verdedigers rechter vergunning voor het doen horen van vijf buiten de rechtszaal wachtende getuigen, die zouden kunnen verklaren dat Kral de twee Oekraïeners had dood geslagen. De rechtbank besloot daarop de ge tuigen op een later tijdstip te doen ho- Craeybeckx trekt ontslag in Burgemeester Lode Craeybeckx var. Antwerpen heeft besloten het verzoek om ontslag, dat hij de vorige week had ingediend, in te trekken, aldus heeft de Belgische socialistische partij gisteren medegedeeld. Hij heeft dit besluit ge nomen, nadat woensdagavond de Ant werpse afdeling van de B.S.P hem met een zeer grote meerderheid had gekozen als lijstaanvoerder bij de gemeenteraads verkiezingen, die in oktober van dit jaar n België worden gehouden. Dr. Craeybeckx. die 64 jaar oud is, verd kort na de bevrijding burgemees- er van Antwerpen en heeft die functie sindsdien onafgebroken vervuld. Zijn verzoek van de vorige week om geen kandidaat meer te zijn bij de ko mende verkiezingen werd algemeen in verband gebracht met de scherpe critiek, die hij had ondervonden nadat hy zich in een Antwerps café anti-semitische op merkingen had laten ontvallen. Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Nederland geeft 1,2 procent (Van onze parlementsredactie) Als men de particuliere investe ringen meetelt, kan de Nederland se hulp aan minder-ontwikkelie landen op 1,2 pet. van ons natio nale inkomen worden gesteld. De 1 pet., die gewoonlijk als minimum norm voor de hulpverlening wordt aanbevolen, wordt dus overschre den. Dit verklaarde minister Luns gisteren in de openbare vergade ring van de Tweede-Kamercom missie voor buitenlandse zaken die twee dagen lang zeer uitvoe rig met de regering over alle as pecten van het Europese beleid heeft gediscussieerd. De minister wees erop, dat als men de particuliere kapitaalsstroom buiten beschouwing zou laten en de 1 pet-norm voor de overheidsbijdrage in de hulp verlening zou willen aanleggen, men daarvoor 500 miljoen op de begroting zou moeten uittrekken. De socialist Ruy- gers had de regering namelijk verwe ten, dat er op de begroting-1964 maar nauwelijks een half procent van het na tionale inkomen voor de ontwikkelings hulp is geplaatst. Hij herhaalde nog eens dat men de particuliere investeringen in de onderontwikkelde gebieden niet behoort mee te tellen, hoe belangrijk op zichzelf ook zijn. Minister Andriessen (economische za ken) vond deze benadering eenzUdig. Hij meende trouwens te moeten waarschu wen voor een verabsolutering van de hulpverlening als zodanig. Men moet er niet te veel de nadruk op leggen, want zyn nog tal van andere manieren om armere landen te steunen. Een ver ruiming van dc handelsmogeiykheden is minstens zo belangryk. Het Zuidkoreaanse leger heeft van daag de arrestatie bekendgemaakt van acht parachutisten, die gisteren tegen zonsopgang het huis van een rechter tc Seoel waren binnengedrongen voor een poging om hem te dwingen maatrege len te nemen tegen studenten, die te gen de regering waren. Stafchef generaal Min Ji-Sjik de parachutisten door de militaire poli tie verhoord worden. Zij zijn enkele uren na het incident, dat de oppositie tegen j president Chung Hee Park in alle sta ten van opwinding heeft gebracht, in hechtenis genomen. De parachutisten drongen 's morgens om half vijf het huis van rechter Yang i Hun binnen en vertrokken na een half |p Chinese chirurgen zijn er in geslaagd de hand van een arbeider, die bij een ongeluk in een fa briek in Sjanghai werd afgehakt, weer aan het lichaam te verbinden, zo deelt de Engelse chirurg J. S. Hom mee in het I vandaag verschenen - nummer van het Britse dat medische tijdschrift Lan cet. Bij de operatie wa ren eerst roestvrijstalen pennen in de breukvlak ken van de beenderen geplaatst. Later werd dit staal door kraakbeen en W. van Amster dam hebben dc gemeen teraad voorgesteld het krediet van 8,5 miljoen gulden voor de aanleg van een bruggencomplex tussen het Kattenburger plein en de Prins Hen drikkade, te verhogen tot bijna 11 miljoen. Het gaat om de bouw van twee grote bascule-brug- gen over de Schipper- gracht en de Nieuwe- vaart, die vier jaar zal vergen. I In de vuurtoren van Chesapeake-baai in Bal- timore (Maryland) is gisteren een atoom-ge nerator geïnstalleerd, waardoor de installatie van de eerste atoom- vuurtoren gisteren in werking is gesteld. Deze methode zal voor onge veer een jaar worden beproefd, waarna zal worden besloten of men kan overgaan tot ge bruik van soortgelijke installaties in afgelegen gebieden. Chinese paleontologen hebben de eerste fossie len gevonden van de Pterosaurias, een uitge storven vliegende hage dissoort die 90 a 100 miljoen jaren geleden moet hebben geleefd. De fossielen werden ontdekt in het Dzoengaria-bek- ken in Sinkiang. I Een 18-jarige student is gisteren in Bagdad veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf om dat hij zich had uitgege ven voor de zoon van brigade-gemvaal Rasjid Moesleh, de Iraakse mi nister van binnenlandse zaken en militair gouver neur-generaal. De stu- Daarover wordt nu op de wereldhan delsconferentie in Genève gesproken. ..Ik moet helaas zeggen, dat de E.E.G. daar nog niet veel heeft opgebracht", zo verzuchtte prof. Andriessen. De stand punten van de Zes liggen ver uiteen, verdeeldheid heeft echter ook een pret tige kant. want ze maakt het de Neder landse delegatie mogelijk om buiten het E.E.G.-paadje te lopen en dus verder te komen dan het minimumstandount, dat ongetwijfeld uit de bus zou zijn ge komen als de E.E.G.-landen het wél eens zouden zijn geworden. Wij staan met Engeland en de Scandinavische lan den in Genève nu aan de „meest ruim hartige kant". KOLEN Prof. Andriessen deelde de Kanier- commissie mee, dat binnen enkele weken wetsvoorstel tot steunverlening aan SNIKKEND VOOR DE RECHTBANK „Mijn kind werd ontvoerd" ,,Ik spreek de waarheid". Snik kend sprak de 34-jarige mevrouw Marie-José Longpré, beschuldigd van moord met voorbedachte ra de op haar zeventien maanden ou de zoontje Pierre, gisteren op de tweede dag van haar proces voor het Hof van Assisen in Namen deze woorden. De zitting werd voor een groot deel in beslag genomen door een lange uit eenzetting van de rechter van instruc tie, die de dag van de 12e april 1963 in herinnering bracht waarop Pierre Long- pré, wiens lijkje enkele dagen later in de rivier de Sambre werd gevonden, verdween. De moeder houdt staande, dat de baby werd ontvoerd uit derwagen, die zij voor een winkel in de Belgische plaats Auvelais had laten staan terwijl zij boodschappen deed. De rechter van instructie echter tracht te de uit twaalf leden bestaande jury er van te overtuigen, dat zij met een lege kinderwagen naar de winkel reed na de baby om het leven te hebben ge bracht. Een bezwarend feit is, dat zij op de ochtend van de 12e april met een tas nabij de Sambre is gesignaleerd. De voorzitter van het Hof, rechter Capras- se, uitte gisteren by het eerste verhoor van de verdachte zijn verwondering o' haar verklaring, dat zij oude flessen afgedankt speelgoed naar een stortplaats voor vuil aldaar had gebracht. ANTWOORDEN Hij merkte daarbij op. dat diezelfde dag in de straat waar zij woonde het huisvuil zou worden opgehaald. ..De kin deren pakten het oude speelgoed steeds terug, als ik in het in de vuilnisemmer stopte", antwoordde zij vrijwel onmid dellijk. Ook op de talryke andere vra gen, die haar werden gesteld, had zij steeds een antwoord klaar. Ik weet het niet", zei zy, toen de rechter haar vroeg, waarom zo veel ge tuigen pertinent verklaren, dat de kin derwagen leeg was toen zy naar di kei toeging. De tranen werden haar echter te machtig, toen rechter Caprasse haar herinnerde aan de reactie, toen het lykje Aas gevonden. „Het Is myn kind niet", had zy gezegd. „U kunt niet weten wat het betekent i zijn kind te zien. U weet niet, wat it voor een moeder moet zyn. De rechter van instructie verklaarde Spionageproces in Polen Een Poolse telefoniste en haar vriend zijn gisteren door een militair tribunaal tot. resp. 15 en 10 jaar gevangenisstraf ^eroordeeld wegens spionage voor de Hildegarda Krybus, die beschuldigd werd telefoongesprekken afgeluisterd te hebben om de mlichitngen te kunnen doorgeven en haar verloofde, Joachim Sobek, hadden tijdens het te Kedziezy in Silezië gevoerde tweedaagse proces bekend gespioneerd te hebben. Hun bur gerrechten werden voor vijf jaar ver vallen verklaard en hun bezittingen werden geconfisqueerd. de Nederlandse mynen kan worden wacht. Hy zei ervan overtuigd te zyn, dat deze steun niet in stryd is met het E.G.K.S.-verdrag. De Hoge Autoriteit, die op de hoogte is gebracht, zal een afschrift van het wetsontwerp krygen, maar de minister voelde er niets voor om de behandeling het ontwerp uit te stellen tot de reactie van de H.A. bekend zal zyn. De heer Nederhorst (soc.) drong hierop omdat volgens hem de Kamer in moeilijk parket zou komen bij de beoordeling van voorzieningen waarvan men niet weet of de H.A. ze verenigbaar acht met het E.G.K.S.-verdrag. hierna, dat mevrouw Longpré niet van haar zoontje hield, omdat het met nor maal was gegroeid. Na de verdwijning werd in haar woning geen enkel kle dingstuk meer van hem gevonden. Het was nooit gefotografeerd. Het lijkje woog slechts negen pond in- plaats van de 22 tot 24 pond waarvan zij had gesproken. Tot drie keer toe werd zij met het lijkje geconfronteerd, doch zij bleef ontkennen, dat het haar zoontje Pierre was. De rechter van instructie betoogde hierna, dat de baby zo mager was door verwaarlozing en niet van een ziekte, zoals uit een medisch onderzoek was gebleken. Hy verklaarde, dat alle onderzoekin gen naar vermeende ontvoerders zon der resultaat waren gebleven. dent had in Bagdad Basra verscheidene men sen benadeeld. I Een feestvierende fa milie in de buurt van het Amerikaanse Rock Springs werd tijdens de festiviteiten opgeschrikt door de plotselinge ver schijning van een beer. Het dier was door de achterdeur binnengeko men en verraste de feestgangers in de huis kamer. Hoewel direct paniek ontstond, toonde de beer zich weinig agressief. Dit kwam vooral door de uitgebrei de voorraad taartjes, die, hij in enkele minuten] tijds verslond om ver-] volgens rustig de woning j weer te verlaten* I 1522) Geysir betekent in het IJs- verbreding van het kanaal kan op- lands: „kokende" en alle geysirs treden; afzettng van sinter In de ontlenen hun naam dan ook aan de bovenste, koudere, gedeelten der ka- pcriodiekc warme springbron die op nalcn kan verstoppingen doen optre- 85 km afstand van Reykjavik op den, het grondwater kan andere we- IJsland tc bewonderen is. De drij- gen kiezen, of een te grote toevloed vende kracht van het uitgespoten van grondwater kan sterk afkoelend water wordt in dergelijke bronnen werken, kortom, er zijn vele moge- geleverd door uitzettende stoom die lijkheden denkbaar, waardoor de pe- door verhitting van het grondwater riodicitcit verandert en waardoor te- ontstaat cn de warmte wordt gele- vens de bron nu eens minder, dan ■erd door magma, dat hier dichter weer mécr water opspuit, geheel dan elders bij dc oppervlakte komt of soms ook door de lavastromen die nog niet geheel zijn afgekoeld. Geysir-verschijn- sclen houden steeds met vulkanisme verband cn dc drie grote geysirgebie- TOCH IS «FT ZO! komt stil te liggen, of nieuwe geysirs laat to voorschijn Behalve de geisers (laten we gewoon maar de Nederlandse schryfwyze gebrui ken) beslaan er ook nog fluctuerende bronnen waarin dc den die op aarde bekend zijn, beho- drijfkracht echter niet door stoom ren dus noodzakelijkerwijs tot de geleverd wordt, maar door koolstof streken waar het vulkanisme een dioxyde, een gas dat in vulkanische min of meer belangrijke rol speelt streken veelvuldig voorkomt. De of heeft gespeeld. Behalve op IJs- Kunstmatig aangeboorde Namedy land, kent men ook in Nieuw-Zee- Sprudel bij Andernach dankt hieraan land en *n het Yellowstonepark be- het intermitterende spuiten, waarbij langrijke geysirs die periodiek heet een mengsel van vloeistof en gas uit water omhoog spuiten. Deze pcriodi- dc bron te voorschijn treedt. Ook de citeit is echter niet konstant, want onlangs besproken slljkvulkanen, die bad de grote geysir op IJsland in door bitumineuze aardgassen of door 1722 een periode van een half uur, in vulkanische gassen worden aange- 1805 was het 8 uur, en in 1860 4 a 5 dreven, vertonen gewoonlijk scbom. dagen, in 1883 niet minder dan 20 melingen, maar deze natuurver- dagen, waarna in 1896 het tempo schjjnselen zijn voor toeristen aan- weer was versneld tot 1 dag en in zienlijk minder aantrekkelijk, om- 1905 tot 2 a 8 dagen. Aanzienlijke dat in plaats van heldere fonteinen verschillen dus, in betrekkelijk korte bier vuile stralen modder naar bo- MJ*en. ven worden gedreven. Deze veranderingen in de perlodi- O ja, en weet u dat de Donau lek citeit kunnen allerlei oorzaken heb- Is? ben, zoals aardbevingen of grondvcr- Nadruk verboden, schuivingen, waardoor vernauwing o# h. Pétillon limonade Het neerschieten van de Finse V.N.- soldaat op Cyprus was een betreurens waardige vergissing, zo heeft de vice- president van Cyprus, de Turkse Cy prioot dr. Kutsjuk, in een brief aan de V.N.-autoriteiten meegedeeld. Een Finse patrouille had zich volgens hem niet voldoende als een V.N.-eenheid kenbaar gemaakt, terwijl dat toch ze ker in de duisternis en onder de voort durende dreiging van aanvallen op Turkse dorpen noodzakelijk is. Volgens de Turkc-Cyprische lezing was op twee auto's die het dotp naderden, geschoten. Uit de auto's werden vyf schoten afgevuurd. Daarna kwamen nog tien auto's in verspreide formatie op het dorp af. De Turkse dorpelingen dach ten met een Griekse aanval te doen te hebben toen ze op roepen geen ant woord kregen, De lichten van de auto's werden gedoofd en men zag mannen naar stellingen kruipen. Daarop hadden de Turken de inzittenden de volle laag gegeven. In de V.N.-lezing wordt gezegd, dat de Finnen onder vuur werden genomen toen zy op weg waren naar een V.N.- auto die defect was geraakt bij het escorteren van boeren die de oogst bin nenhaalden. Er werd op hen geschoten, waarop zij per radio om hulp vroegen. Hun commandant begaf zich met een peloton militairen cn twee pantserwa gens naar het strijdtoneel. Ook deze voertuigen werden beschoten, waarop de Finnen terugvuurden. Doordat zicb donderdagavond tijden» een hersenoperatie een ontploffing in de anesthesia voordeed, is de patiënt op de tafel overleden. Twee artsen en een ver pleegster liepen zware brandwonden op. Het incident gebeurde in de operatie kamer van het Circolo-ziekenhuis in Va- rese. een stad in Noord-Italië. De pa tiënt die om het leven kwam was de 24 jaar oude Giovanni Micciche, wiens rechterarm door een auto-ongeluk ver lamd was. De artsen wilden een bloed- stolling in de schedel, waardoor de ver lamming veroorzaakt werd, verwijdc- Het gas, dat Micciche gevoelloos maakte ontplofte en veroorzaakte dode lijk letsel in de longen. Hij overleed binnen enkele minuten. De chef-anesthe sist, zijn assistent en een verpleegster kregen brandwonden aan gelaat en nan- den. De chirurgische handschoenen van professor Armando Franz, chef hersen- chirurg, waren geblakerd, maar zijn handen bleven gaaf. De openbare aanklager heeft een on derzoek gelast. Nasleep mijnramp Functionarissen beschuldigd Gisteren is in Saarbrücken een pro ces begonnen naar aanleiding van de ramp in de Luisenthal-mijn op 7 fe bruari 1962, toen door een myngas-ont- ploffing 299 mijnwerkers om het leven kwamen cn 74 gewond werden. Dertien leden van het mijnbestuur, in de leef- van 27 tot 60 jaar. zyn beschuldigd nalatigheid welke de dood of licha melijk letsel van mijnwerkers ten ge volge heeft gehad Alle dertien verklaar- Jiuldij aan de ramp den zich f zoals deze zich heeft ovorgedaan. Er zullen 93 getuigen en zes deskun digen gehoord worden. Het proces zal vermoedelyk zes weken duren. Volgens de aanklacht zyn de beschul digden verantwoordelyk voor het gebrek kig functioneren van de stoffilters en voor de overbelasting van een gedeelte van de schacht, waardoor het ongeluk zulke grote afmetingen had aangenomen. Vyf stoffilters zouden helemaal niet aan wezig zijn geweest of tenminste niet vol doende materiaal bevat hebben om een ontploffing af te dammen. De dood van 141 mijnwerkers was volgens de aan klacht onvermydelijk. Bij de geborgen c "H gasvergiftiging

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5