Geref. gezindheid in crisis leeft 'ïM VAN HIT DRAAIBOEK De kardinaal, roomse kerk van twee kanten bezien ïll Nieuw colonnegebouw voor Leidse Roode Kruis aan Hoge Morsweg ÉlLWr Ds. G. Boer (Hervormd) in LEIDEN Vervalsing en vervaging liggen voor de deur nieuwe leidse courant vrijdag 22 mei 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag VrUdaj Zaal Koningskerlc, Willem de Zwij- gerlaan hoek Koningstraat, 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met Othello, beslo ten voorstelling. Den Haag, Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest, met solisten. Zaterdag Beestenmarkt, 9 uur v.m.: vereniging )ud-Leiden, vertrek rondvaart langs nolens in Rijnland. IWijkgebouw Rehoboth. 2.30 tot 11 uur: fancy-fair Leidse korfbalvereniging De Danaïden. Den Burcht, 8 uur: feestavond Harmo- heflt liekapel Trouw en Durf t.g.v. 55-jarig func bestaan. >g t- Schouwburg. 8 uur: toneelgroep Euri- ivikkx lides. opvoering van De Vrek. stadsgehoorzaal. 8 uur: muziekuitvoe- °8f ;ng Stafmuziekkorps Leger des Heils f ^iden. Oegstgeest, hal kasteel Oud-Poelgeest, 15 uur: opening St. Jorismarsen. Rijnsburg, raadhuis, 2.30 uur; algeme- 6 ledenvergadering vereniging Het Spi- •CDWahuis, prof. dr. H. C. L. Jaffé ovei Spinoza en het beeldende denken" P™ daarna bezoek aan JSpinozahuis er Y? ivondmaaltijd in De Doelen Leiden), hou Voorschoten, toegangshek kasteel Dui- cnvoorde, 10.20 uur: verzamelpunt voor se iezoek van K. en O.-leden Leiden aan ia. iet kasteeL [ijl Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: elijki laagsche Comedie met Quadrille. Den Haag, K. en W., 8 uur: Ned opera iei net Hoffmans vertellingen van Offen- ■n ge- 2. d( Zondag Remonstrantse kerk, 10.30 uur: speciale ienst t.g.v. Broederschapsdag 1964. 11.45 ontvangst in Gehoorzaal, 12 uur 1( lunch, 13.30 uur prof. dr. L. J. van Holk ui over ,,Naar een wereldwijd levensbesef", je-2.30 uur theepauze, 3.15 uur: opvoering 'ai van het spel „De jongen met de kar" dei- Chr. Fry, 4.45 uur sluiting. Maandag Stadhuis, 2 en zo nodig 8 uur: gemeen- löjteraadsvergadcring. Zomerzorg, Stationsweg 35a, 8 uur: le- envergadcring Drie-October-vereeniging De Doelen, 8 uur: Leidse Amateurfoto- rafenvereni'ging, B. Kruysen over „On- erwaterfotografie in I'biza". Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- Jtelling, Haagse Comedie. ,CI1 Cursuszaal Acad. Ziekenhuis, 8 uur: fed. Vereniging van Suikerzieken, fo- £1 umavond. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Othello. Schevcningen; Kurhaus-paviljoen, 8.15 aakti lur; Kuman Kamala en haar gezelschap. TUSSEN DE BLADZIJDEN Eindelijk een definitief onderdak K 1 Sb,Hl-, Dinsdag O.: dagexcursie naar kasteel De iteyn en het Goois Natuurreservaat uur). Stadhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bouw- onds Ned. Gemeenten. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- 'dJ «telling, Haagse Comedie. Rest. Van der Heyden. Breestraat 85, 30 uur: jaarvergadering Leidse Assu- intieclub. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Danstheater. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: or- lestvereniging Musica. Den Haag: Dierentuin, 8 uur: Die Ha- ghesanghera. Woensdag Academiegebouw, 2 uur- afscheidscol- ge prof. dr. L. J. van Holk. met aanslui- ide receptie. Pieterskerk, 7.157.50 uur- avondge- H Stadhuis. 8 uur: Leids Jeugdparlement. fcbatavend over lonen en pr'jzen. Kleine zaal Gehoorzaal, S uur: Sociale >ad Leiden, de heer N. Y Vlietsbra. loofdinsp. b.l.o. te Utrecht, over de on- lerwijszorgen aan gehandicapte kinde- Steenschuur S, 8 uur: ledenvergadering idse vereniging van Postzegelverzame- rs, dia-vertoning. Den Haag: Kon Schouwburg, 8.15 uur ?d. Comedie met: Wie is bang voor :rginia Woolf? Den Haag: Zuiderpark, 2 uur: jeugd toneel. Donderdag Academiegebouw. 4 uur: afscheidscol- ge prof. dr. E. W. Schallenberg. Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 uur: 'agsche Comedie met Othel'o. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: orkest vereniging Euterpe. Vrijdag Fysiologisch laboratorium. Wassenaar-1 weg, 4 uur: afsceidscollege prof. dr. A van Arkel. Half 11: openingsrit nieuwe buslijnen 3.H. in Leiden. Technische school. Haagweg 4, 8 uur: n'oma-uitreiking avondschool Den Haag: Kon Schouwburg, 8.15 uur: hagsche Comedie met. Reiziger zonder Wgage. Den Haag: Houbrustgebouw, 8 uur: •v>n. Mil. Kapel. Zaterdag ïtion, perron 15, lijn 4, 9.02 uur- ver- K. en O.-excursie naar proefstation de boomkwekerij Valkenburgerlaan Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: 'Patheek Reijst. Steenstraat 35, telefoon «J136. Ook geopend de apotheek Van j^eest Smallenbrug Leiderdorp, de ^egstgeester apotheek en de apotheek •oorschoten. Films Camera (tot en met zaterdag 8 uur, baandag tot en met woensdag 2.30 en 8 UUI")Dc Kardinaal (18 jaar); tot en met 'aterdag 10.30 en 2.30 uur: Moeder wat *?n klap (alle leeftijden). Udo (2.30, 7 en 9.15 uur): De tijger van LEIDEN Aan dc vooravond van dc jaarlijkse inzamelingscampagne beleefde de afdeling Leiden en omstreken van het Ned. Roode Kruis gis teren een blijde dag: na vele verhuizingen en jarenlang zoeken kon aan de Hoge Morsweg een definitief eigen colonnegebouw in gebruik worden ge nomen. Het staat naast de Prinses Beatrixschool en was tot de verbouwing trouwens eigendom van deze school. Binnenkort komt er in lichtende let ters „Helpt uw Roode Kruis helpen" op het dak te staan en onder anderen treinreizigers zullen dan voortdurend op deze wijze met het bestaan van het Roode Kruis worden geconfronteerd. De administratie blijft aan het Rapenburg gevestigd op nr. 35. Na geruime tijd wachten op B. ie ten slotte toch nog niet present als gevolg van de opening van het pro vinciehuis in Den Haag, begroette Kamgaren TREVIRA met 45%wol 1 de uitverkoren stof kleurecht gemakkelijk reinigen blijvend correct Sportieve VRIJE TIJDSKLEDING in plezierig vlotte pasvorm. Ver rassend grote keus. iTltlVHAl SPORTCOLBERTS 69.SO, 79.60, 5950 iTllVHAl SPORTPANTALONS 39.75,49.75, 29.75 hoogvliet 1 (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Johnny aar kom je vandaan (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De goud- jvers van Fort Benton (14 jaar); maan- ag tot en met woensdag: De worgers an Bombay- Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): 't Is feest vandaag (alle leeftijden). Trianon (2 en 8 uur): Irma la Douce (18 jaar). Tentoonstellingen Janvossensteeg 59 (De Ruif): expositie Boezem (gehele maand mei). De Lakenhal: Shakespeare hoe en waar, tot 29 juni. Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van werk van Else Lin- dorfer en Floris Meydam (aquarellen), van 10 mei tot en met 28 mei, dagelijks van 10 tot 17 uur, bovendien op vrijdag avond van 8 tot 10 uur, eerste Pinkster dag gesloten, tweede Pinksterdag opeD vaa 3 tot 5 uur. zitter prof. dr. P. J. Gaillard gistermid dag in het bijzonder generaal b.d. P. Alons, die het hoofdbestuur en het com mando van het Roode Kruiskorps verte genwoordigde, en kolonel Th. Wessels. die met zijn mannen van de Koksschool steeds vele goede diensten aan het Roode Kruis verleent. Prof. Gaillard kon in zijn toespraak zijn vreugde over het nieuwe colonnege bouw bijna niet op. Hij beschreef de lij densweg, die er tussen de opening van dit doelmatige gebouw en het'eerste na oorlogse centrum aan de Rijnsburgerweg lag. Nadat de administratie aan het Rapen burg werd gevestigd, moest de colonne vele keren verhuizen. Men zetelde in het voormalige weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. in een school aan de Rijns- burgersingel en in een school aan de Munnikenstraat maar een definitief on derdak werd niet gevonden. Collecte Daarom is de colonne zo verheugd over dit gebouw aan de Hoge Mors weg. Het bevat een instruotielakaal. een oefenlokaal. een keuken, een garderobe en toiletten. Prof. Gaillard hoopte, dat het Leidse gemeentebe stuur aan het nabij gelegen V'iaduct de naam „J. H. Henry Dunant-via- duct" wil geven nu de colonne het Roode Kruis hier voorgoed is neergestreken. Hij twijfelde er niet aan of het colonneleven zal worden gereactiveerd. De kwaliteit van het kops is goed, maar het kan nog nieu we krachten gebruiken. Dokter H. P. Veldhuyzen aanvaardde het nieuwe centrum als commandant van de colonne met een korte toespraak vol dankbaarheid, de heer Alons feliciteerde de afdeling Leiden met dit gebouw en bood een aantal ingelijste portretten aan sergeant-majoor P. van Gent onthulde uens de leden een smeedijzeren klok. Volgende week wordt de bekende huis- i-huis collecte gehouden in som mige wüken wordt ook met zakjes ge- erkt alsmede de traditionele ver koop van wimpels aan automobilisten en dergelijke. De grote straatcollecte heeft woensdag plaats. Collectebussen zijn ver krijgbaar in het Geref. Jeugdhuis. Bree straat 19. dinsdagavond van 8 tot 9 uur 'oensdag de gehele dag. AUPING LEDIKANTEN MATRASSEN één- en tweepersoons in vele mod. Textielhandel en woninginrichting W. J. ZIRKZEE v. 't Hoffstr. 7-7a Leiden, tel. 24610 MIDZA. /^AMERA (zie f ilmagenda) Henry Morton Robinson schreef in 1950 zijn boek „De Kardinaal". Een echte „priesterroman", die terstond een enorm succes had. In de ontwikkeling van de Roomse Kerk in het laatste decennium is dit boek van grote betekenis geweest, omdat het de stem vertolkte van de niet-Italiaanse, of ruimer gezegd van de niet-romaanse katholieken. De schrijver heeft waarsohijnlijk kardinaal Cashing van Boston tot voorbeeld genomen: van eenvoudige afkomst, Iers van origine, op en tap een Amerikaan, sterk door de protestantse en niet-<katholieke wereld beïnvloed en daarom open voor de vernieuwingsbeweging, die in het Oecumenisch Concilie haar kristallisatiepunt gevonden heeft. Wij zullen dit zich vernieuwende Ro me nooit begrijpen en zeker nimmer ver- als hij in boek en film heet, is de staan, waarom vele niet-katholieken zich tot dit moderne Rome voelen aangetrok ken, als wij niet letten op deze histori sche ontwikkeling. Dit Rome is bezig een bekrompen 19e eeuw van zich af te gooien en waar kan men hiervan een beter voorbeeld vinden dan in Amerika, dat als eerste land van de westelijke we reld deze eeuw overwon? Van het boek van Robinson staat ons nog voor de geest, dat het uitmuntte door diepgaande en scherpzinnige ge sprekken. Otto Preminger, die het boek thans verfilmde heeft het uiteraard niet in deze gesprekken gezocht, maar weet niettemin veel ervan over te brengen door een knap gebruik te maken van de flashback: de kardinaal ziet tijdens de plechtige bijeenkomst waarin hem zijn kardinaalsbenoeming wordt medegedeeld zijn leven in herinnering aan zich voor bijgaan. Behalve dat Preminger voor een boeiende ontwikkeling wist te zorgen van zijn hoofdfiguur, goed vertolkt door Tom Tryon, heeft hij zijn film drie belang rijke historische situaties meegegeven. Daar is allereerst de veranderde houding van Rome tegenover de Joden. Van de brute afwijzing, die algemeen gebruike- vas, wordt hier begrip getoond voor het recht van de Joden zichzelf te zijn. Een tweede belangrijk aspect is dat van de rassendiscriminatie: de toekomstige kardinaal komt als jong geestelijke aanraking met afschuwelijke praktijken der Ku-Klux-Klan in de jaren twintig. Een lynchpartij van een negerpastoor wordt beklemmend weergegeven. Ten derde is daar de houding van Rome tegenover het nationaal-socialisme. In prachtige rol beeldt Joseph Meinrad. Oostenrijks grootste acteur, de figuur kardinaal Innitzer uit bij de intocht Hitler in Wenen. Innitzer speelt daar vol op de rol van „der Stellvertreter". die uit diplomatieke overwegingen meent het nazidom niet te moeten aanpakken. Wel licht is nog nooit iemand zo lelijk op de koffie gekomen als deze diep-tragische kardinaal, die volkomen door Hitiers gangstermethoden is vernietigd. t is de verdienste van deze film, dat hij de fouten van Rome breed uit meet, maar tevens plaats geeft aan de keerzijde van de medaille: Rome, ondanks al deze fouten van. bekrompenheid, diplomatieke plooibaarheid, toch een kerk Christus. verpersoonlijking van de diepingrijpen de veranderingen, die zich in de Room se Kerk voordoen. Van een verouderde bekrompen ethiek uit (zijn houding tegenover zijn zuster Mona bijv.) groeit deze geestelijke uit tot een man, die begrepen heeft dat de kerk zich' ge plaatst ziet tegenover machten van de moderne tijd, waarvoor men vroeger geen oog heeft gehad. Hier is een ontwaakt Rome aan de orde. Daarom is deze knap gemaakte film van zo'n grote betekenis, ondanks de kleurrijke damesromanstijl, waarin hij helaas wordt opgedist. (Van grote betekenis). LEIDEN Ds. G. Boer, Hervormd predikant te Huizen, constateerde gisteravond in een lezing voor de afdeling Leiden van de Geref. Bond, dat de papieren van de Gereformeerde gezindheid laag staan. Deze gezindheid, die het als haar roeping ziet het volle getuigenis van Gods Woord door te geven, leeft in een crisis. Het elan is er wat uit. Wij staan allemaal met onze ogen te knipperen tegen dc twintigste eeuw, zo drukte ds. Boer zich uit. Er is een ontkersteningsproces aan de gang. De Gereformeerde zode is op hol geslagen. Ieder heeft wel het gevoel het in eigen Kerk of groep niet aan te kunnen. De oecumene dient zich aan. De pluriformiteit van Kuyper heeft zo goed als afgedaan. Voordat de predikant dit tijdsbeeld schetste, gaf hij een analyse van dc functie van de belijdenis en de predi king. Hij zei, dat de voortgang van het Evangelie ook in ons land geen glorie- tocht is geweest, naar wereldse maat staf. Christus' gang is een gang in doodsnood. Dc natuurlijke mens wei gert als goddeloze gerechtvaardigd te 'worden. Maar Christus is tóch voortge- t is mogeiyk dat de prediking een vermagerings- en verkillingsproces doormaakt. God bewijst barmhartigheid s lankmoedig maar Hij doet óók wraak over ongerechtigheid. Dit brand punt moet meer in het oog worden ge houden. Komt de prediking overeen met de volheid van die belijdenis De be lijdenis der Kerk is een levende zaak: die levende volheid zal voornamelijk in de prediking moeten doorklinken. De belijdenis is voor de prediking de rug gesteun. Geen luxe artikel Het woord „gereformeerd" belich tend. merkte ds. Boer op dat dit be grip geen „plus" is boven de Bijbel maar wil duiden op een zich stel len onder het volle gezag van de Bijbel. „Gereformeerd is geen luxe artikel en wil niet méér zijn dan een functie om het volle getuigenis van Gods Woord door te geven, alle ont sporingen. die de geschiedenis den Kerk toont, ten spijt. „Bijbels" en „gereformeerd" zijn niet gelijk; wie zal ooit beweren dat dit ge tuigenis in prediking, catechese en pas toraat de Kerk uitputtend voor ogen is gesteld „Gereformeerd" is slechts een benadering van het geheel van de waar heid Gods. Welke Kerk zal willen be weren dat zij in haar openbaring vol ledig „gereformeerd" is, hoe machtig de impulsen van de Heilige Geest binnen haar ook zyn geweest? De Kerk is ge reformeerd naarmate zij leeft in regel rechte verbinding met Jezus Christus. Vervalsing en vervaging liggen voor de deur. Toch verschijnt midden in het verzandings- en versteningsproces Chris tus. Ds. Boer liet'de afscheidingen van de Hervormde Kerk in de vorige eeuw niet onaangeroerd. Hij vroeg zich af of de gehoorzaamheid aan de Schrift die daaraan mede ten grondslag lag, een garantie was dat het versteningsproces geen voortgang zou hebben. Afscheiding en Doleantie hebben onmiskenbaar veel zegen verspreid, maar is het gevaar niet groot dat delen van de Gereformeerde gezindheid buiten de Hervormde Kerk stukken kwijt raken van de bagage der vaderen die toch wezenlijk gereformeerd genoemd moeten worden Gaan het verscheurings- en versecretariserings- proces, de versynodalisering en de ver- wetteiyking buiten de Hervormde Kerk niet door Organisatie uodig Wat de Hervormde Kerk betreft merkte de Huizer predikant op dat haar nieuwe Kerkorde het gereformeerde karakter ten dele heeft hersteld. Parallel gaat evenwel een onhelderheid in het belijden. Ds, Boer kon de huidige ver scheidenheid in de Hervormde Kerk moeilijk in overeenstemming brengen met de Schrift. Het is voor Geref. men sen in deze Kerk niet gemakkelijk om dat zij altijd gevaar lopen partij te vor men. De nood der prediking heeft in derdaad tot organisatorische vormen ge leid, die nodig blijken te zijn om het geweten van de Kerk wakker te houden en de geref. gezindheid te doen voort leven. De oude belijdenis doet het nog altijd goedomdat zij zo dicht bij de Schrift is ontstaan. Om uit de in de aanhef getekende impasse te komen meende ds. Boer dat in de eerste plaats bekering tot de le vende God nodig is. Midden in het ker- keiyke puin staat Christus Die oproept zich tot Hem te wenden. Grenzen niet zo gauw Dan beklemtoonde de predikant ook. dat het verbond van God ruimer is dan de Kerk. Wij moeten de grenzen niet bij de eigen Kerk zoeken; ze zyn beweegiyk en het verbond gaat van ge slacht tot geslacht. Waarheid en eenheid staan niet tegenover elkaar. Waar Christus is, zyn én waarheid én een- heid. Daarom zal de eenheid ook zicht baar naar buiten moeten komen. Wy kunnen niet volhouden dat de eenheid slechts een onzichtbare aangelegenheid is. Dc verscheurdheid is een oordeel Gods. Nodig zyn in deze tyd mensen die ons met profetische ogen de weg wyzen. Wij mogen niet zonder elkaar leven in het geheel van de geref. gezindheid. De beiydenis is het geestelyke kapitaal van éllen die daaronder hebben leren buigen. Bezint de Herv. Kerk zich op de verzoening, waarom doet zy dat al leen Worden de Geref. Kerken weer geconfronteerd met de eerste hoofdstuk ken van de Bybel, waarom zouden wy geen contact zoeken met andere Kerken? Als primaire functie van de geref. ge zindheid in deze tyd zag ds. Boer het opkomen voor het onverkorte gezag van Gods Woord. De tendens om elkaar „af te schrij ven" kenschetste hij als levensge vaarlijk, omdat dan de band der ge meenschap wordt doorgesneden. Het oordeel Gods kan door de genade Gods worden achterhaald- Als wij niet anders willen zijn dan dienaren van God en van Christus, dan mogen wij, hoewel wij dit niet waard zijn. op grond van het woord Gods de zegen verwachten, zo besloot ds. Boer. De vergadering werd gehoudtm In het gebouw voor chr.-sociale belangen, Oude Singel. De tijger van Malakka LIDO Wij hebben er niets op tegen dat Elsa Martinelli mooi is: als ze echter zoals in deze film, niets anders doet da>i alleen maar mooi zijn, wordt zelfs dit vervelend. Robert Mitchum speelt de flinke kerel, die met tijgers stoeit, nobel en eerlijk is jegens zijn vriend (Jack Hawkins) en uiteraard Elsa Martinelli voor zich weet te winnen. Verder treden er nog wat inboorlin gen op. die woest op tam-tams dreunen, aangevoerd door een opperhoofd, dat vreselijk humeurig is. (Pretentieloos vermaak De goudrovers van Fort Benton REX (tot maandag) Als boeven het politiekorps binnen weten te drin- genv om daar gedekt door deofficiële autoriteiten hun misdadige praktijken bot te vieren.Ja, dan ben je nergens meer, Zelfs piet in de dtaat Montana anno 1864, waar de goedkoorts nog vol op tiert. Twee schavuiten overvallen, ge dekt door het sheriffschildje, goudtrans porten, schieten Indianen neer en Gelukkig worden zy ontmaskerd, ter wijl de echte sheriff in de kruitdamp der gevechten zijn vrouw eerst recht leert kennen, waardoor die twee voort ui onafscheidelijk blijven. Dit alles en nog veel meer heeft re gisseur Oscar Rudolph in opwindende kleuren, boeiend weten te vertellen in zijn film „De goudrovers van Fort Ben ton" (The Wild Westerners). Een aau- genaam werkstukje in zijn genre. (Goede wild-west film). De worgers van Bombay REX (maandag tot en met woensdag). Een monsterachtiger geval dan ..De worgers van Bombay" is moeilijk denk baar. Er wordt in uitgebeeld hoe Brits-India omstreeks 1829 een sekte opereerde, die haar vijanden door ging met een zijden doek om het leven bracht. Deze vereerders van de wrede godin Kali hebben het voornamelijk gemunt op de Britten en hun handlangers, zodat even denkt, dat de film een soort „verzet" wil tekenen, maar aan het eind. als de aanhangers der sekte zijn uitge roeid. blijkt, dat bedoeld werd de Brit ten te prijzen, dat zij India van zulke misdaden verlost hadden. Enfin, dit alles doet er niet veel toe. Het voornaamste is geweest, dat men de gelegenheid had een serie sadistische taferelen op het witte doek te brengen. Wie het uit kan zitten, is werkelijk te beklagen. Wrede moordzucht is het enige thema van de film, de rest is on- beholpen in beeld gebrachte poespas. (Bar en boos). 't Is feest vandaag STUDIO De befaamde Jacques Tati als regisseur van en hoofdrolspeler in luchtige satire, die tegelijkertijd een goedige acceptatie van het leven-van- alledag is. Een gelukkige prolongatie. (Kostelijke levensvisie) Irma Ia Douce TRIANON Irma la Douce is op- euw geprolongeerd. Billy Wilder heeft deze musical verfilmd zonder mu ziek. Kan dat Eigenlijk niet, maar als zich helemaal van het musical idee distantieert, moet men erkennen, dat deze regisseur werkelijk iets nieuws, een geheel eigen werk heeft weten te maken van het thema van het lichte meisje, dat het goede pad op gaat- (Humor) Moeder wat een klap CAMERA (zie filmagenda) Op de vanouds bekende wijze verbeuzelen Lau rel en Hardy in deze geprolongeerde film hun tijd met domheden, vergissin gen en onderlinge onenigheden. De lief- hebers zullen zich wel vermaken. (Volgens beproefd recept) Johnny waar kom je vandaan LUXOR Een vreemd mengsel deze geprolongeerde Franse western: cowboy- avonturen, oen boerenroman en eèn thriller met cocaïnesmokkelaars. Alles ruimschoots overgoten met het gezang "an Johnny Halliday. (Voor de tieners Scène wit de film De Kavdinaail. Verklaring van predikanten over ds. Van den Berg „voorbarig" genoemd LEIDEN De heer J. C. van Schaik, die gisteravond als voorzitter de ver gadering van de afd. Leiden van de Geref. Bond in het gebouw voor chr.- sociale belangen leidde (voor een ver slag van de lezing van ds. Boer zie men elders in dit blad), sprak in zyn ope ningswoord zyn bedroefdheid uit over de verklaring van de twaalf Leidse Her vormde predikanten in de kwestie ds. Van den Berg, zoals deze zaterdag jl. in vijf dagbladen is gepubliceerd. De voor zitter zei, persoonlijk en niet als voor zitter van de afdeling te. spreken. Hy meende, dat deze verklaring voorbarig is geweest exi dat de behandeling van de zaak in. de.,centrale kei'kcraad (heden avond) had moeten worden afgewacht. Nu zijn de andere ambtsdragers gepas- (Advertentie) Vruchten plukken op straat Nu wij vrijwel dagelijks in de krant lezen dat weer meer artikelen duurder zijn geworden, mag het een verademing ge noemd worden, dat er voor alle huisvrou wen óók een weg bestaat naar goedkoper leven. Het is „de weg van de straathande laar". de weg die hij volgt naar haar tóe. Dat zo een rijdende verkoper niet alleen een groot gemak betekent (gezellig aan de deur kiezen, keuren en kopen; niet uit huis hoeven), maar tevens een groot voor deel, blijkt iedere dag opnieuw. Do straat handelaar biedt zijn kwaliteitswaar aan tegen de laagst mogelijke prijzen. Hy koopt dankzij vakkennis en een fijne neus extra voordelig in en hij heeft geen hoge kosten. Van dit alles plukt de huisvrouw de vruchten. Door bij de straathandelaar te kopen bespaart zij zichzelf een hoop moeite en guldens. Op de straathandelaar kan zij rekenen- zowel in kwaliteit als in profijt, want OOK BIJ DF. STRAATHANDELAAR IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Dc kwestie ds. J. M. D. van den Berg LEIDEN Ons werd meegedeeld, dat bij de centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente, die hedenavond vergadert, een aantal blijken van ont- stemdheid is binnengekomen tegen de verklaring van de collega's van ds. J. M. 'an den Berg naar aanleiding van diens uitlatingen in de Pieterskerk op april. De verklaring der twaalf pre dikanten werd vorige week zaterdag ge publiceerd. Vanavond zal de centrale kerkeraad zich met deze zaak bezighouden. Het is de bedoeling, dat zijn uitspraak zal wor den gepubliceerd; het is niet waarschijn lijk dat dit morgen reeds gebeurt. Muziekfestival van Leger des Ileils LEIDEN Het stafmuziekkorps van het Leger des Heils in Nederland musi ceert zaterdagavond in de Stadsgehoor zaal- Aanvang 8 uur. Kapelmeester is kapitein W. F. Palstra, terwyl de alge mene leiding in handen is van lt.-koL H. Lahuis. Loco-burgemeester Menken zal het woord voeren. Ook aan dc Zondagssamenkomsten in de korpszaal Hooigracht zal het muziek korps om 10 uur v.m. en 7.30 uur n.m. medewerking verlenen, evenals aan de openluchtbijeen' omst op zondagmiddag half 4 aan de Boulevard te Katwijk. VAKANTIE Bestel tydig een autobusje om u naar uw vakantieoord te brengen. Garage W. C. A. v. KERKHOF Narmstraat IA Leiden Tel. 25555 Ook autoverhuur ionder chauffeur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3