Nieuwe Leidke Courant Amerika wil dat V.N. in Vietnam optreden Delftse" wormpjes nu ook in Rotterdams water f Belangrijke koerswijziging Verkenningsvluchten (op verzoek) boven Laos Vakcentrales vragen spoedzitting Stichting Jongen levend verbrand Wanneer het slotakkoord Excellentie? Ambassadeur lost schoten op hoofdredacteur Commentaren „Op safari" dwars door Nederland Vrijdag 22 mei 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvaitigh h ghebleven mijn hert in teghenspoet" Plaatselijk een bui De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zie verder pagina 9 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw/710.05 FiE Verenigde Staten hebben hun politieke koers belangrijk gewijzigd. Zij sturen er thans op aan, de Verenigde Naties te betrekken bij hun pogingen, de vrede in Azië te bewaren. Voorts hebben zich de volgende belangrijke ontwikkelingen voorgedaan: de Verenigde Staten laten verkenningsvluchten uitvoeren boven Laos, op verzoek van de regering van dit land. De Amerikanen polsen hun partners in de Zoavo over grootscheepse militaire manoeuvres in Thailand, ter afschrikking van de communisten in Laos. De Pathet Lao heeft voorwaarden gesteld voor beëindiging van de strijd. Frankrijk heeft opnieuw gepleit voor neutralisering van geheel Zuid oost-Azië. De Sowjetunie schaart zich achter de neutralistische premier Soevanna Phoema bij diens pogingen, de nationale coalitieregering in Laos te her stellen. De Amerikaanse koerswijziging: bleek lit 'le rede, die Adlai Stevenson gisteren iii de Veiligheidsraad heeft gehouden. De Amerikaanse ambassadeur bij de Ver. Naties sprak naar aanleiding van de klacht van Cambodja, dat Zuid-Vietnam de Ver. Staten zich aan grensschen- dingen schuldig hebben gemaakt. Steven son zei, dat de moeilijkheden, waarop Cambodja doelt, direct verband houden met het feit, dat de communistische troe- uif Noord-Vietnam misbruik maken het grondgebied van Cambodja in hun pogingen, Zuid-Vietnam te verove- "ly wees er op, dat er een heel een voudige oplossing bestaat voor alle pro blemen van Zuidoost-Azië: ,,Alle landen moeten besluiten, hun buren met rust te laten". Als dat gebeurt, zal Amerika graag zyn taak neerleggen om de bevol- van de landen van Zuidoost-Azie te helpen, hun onafhankelijkheid te hand haven. Zolang daar niets van komt, zul len de Ver. Staten echter op de bres blij- staan voor deze volken, aldus Ste venson. Stevenson deed drie suggesties om de moeilijkheden met Cambodja op te los sen: 1. De vorming van een gemengde Cambodjaans-Zuidvietnamese militaire eenheid, die langs de grens moet pa trouilleren en verslag moet uitbrengen aan Oe Thant. secretaris-generaal van de Ver. Naties; 2. Het toevoegen van V.N.- waarnemers aan een dergelijke eenheid, die mogelijk ook onder V.N.-bevel zou kunnen staan en 3, een volledige V.N.- eenheid in Zuid-Vietnam te stationeren, die wat meer zou kosten, maar de meest wenselijke oplossing zou zijn. waaraan de Ver. Staten een bijdrage willen leveren. ..Welke oplossing ook gekozen wordt", al dus Stevenson, „het zou nuttig zijn, de secretaris-generaal van de V.N. te ver zoeken, Cambodja en Zuid-Vietnam hulp te bieden om de grens tussen beide lan den duidelijk af te bakenen". Later deel de de afgevaardigde van Cambodja mede. geen behoefte te hebben aan V.N.-toe- zieht. Eerbiediging Stevenson verzette zich tegen pogin- -?n, een nieuwe Geneefse conferentie in het leven te roepen, waar geheel Zuid oost-Azië aan de orde zou komen. Ook In een oogopslag Meer vertrouwen tussen vol keren kweken pag. 2 Felle kritiek van werkgevers op Veldkamp pag. 5 B.Z. in Tweede Kamer (EEG ontwikkelingshulp) pag. 5 Rode Kruis met vakantie met gehandicapten pag. 7 Spoorboekje: (bijna) alles bij het oude pag. 7 Vrouwentekort een blijvend probleem pag. 9 Belasting omlaag, a.o.w. omhoog pag. 9 Unvollendete van Peutz vraagt om slotakkoord Sport (o.a. schaaktoernooi) pag. 11 .Frankrijk wil iets dergelijks. Er bestaat geen behoefte aan een nieuw akkoord, aldus de Amerikaanse V.N.-ambassadeur, maar aan eerbiediging van de bestaande overeenkomsten, die door alle partijen in Zuidoost-Azië werden aanvaard. De ern stige situatie in het vroegere Indo-China is naar zijn mening het gevolg van het feit, dat de internationale controlecom missie volkomen ondoeltreffend is geble ken in haar optreden. Dit lichaam, be staande uit vertegenwoordigers van Ca nada, India en Polen, kon haar werk niet doen, omdat de Poolse vërtegenwoordi- ger zijn medewerking weigerde, als er pogingen in het werk gesteld werden, be standsschendingen aan de kant van de communisten te constateren. Concretisering De zitting van de Veiligheidsraad werd tot maandag verdaagd, nadat gebleken was, dat de Zuidvietnamese ambassadeur te Londen die dag pas aan het hoofd van een delegatie in New York zal arriveren om de Cambodjaanse klacht te beant woorden. Tevoren had de Rus Federenko, die de rede van Stevenson een sentimen teel verhaaltje in Amerikaanse reclame stijl had genoemd, bezwaar gemaakt te gen een naambordje met Vietnam er op. Hij eiste, dat het bordje, waarachter een Zuidvietnamese waarnemer zat. van de tafel zou worden verwijderd. Naar zijn mening is er maar een Vietnam en dat is dan natuurlijk het communistische Noord-Vietnam. Laos Intussen bleek in Amerikaanse diplo matieke kringen, dat het voorstel van Stevenson betreffende een V.N.-eenheid in Zuid-Vietnam niet beperkt hoeft te blijven tot toezicht op de grens met Cam bodja. Het voorstel heeft de deur ge opend voor verdere bemoeienissen van de V.N. met Zuid-Vietnam, zo zei men. Het is ondertussen opgevallen, dat Rus land premier Soevanna Phoema van Laos beloofd heeft zijn pogingen te blij- De Amerikaanse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson (links), onder houdt zich met de Fransman Roger Seydaux, voorzitter van de Veiligheidsraad, en secreta ris-generaal Oe Thant (rechts), voordat hij de Veiligheidsraad zal toespreken over de situatie in Zuid-Oost-Azië. ven steunen de nationale coalitieregering van Laos te herstellen. Westelijke diplo maten in Londen zien enige betekenis het feit. dat de Russen dit ogenblik ge kozen hebben om openlijk hun steun te geven aaij Soevanna Phoema, wiens po litiek onder vuur genomen wordt door de linksen in Laos, en de Chinese Noordvietnamese communisten. Ook En geland staat achter de premier. Het steunt diens voorstel tot het houden besprekingen in Vientiane (hoofdstad van Laos) door de ondertekenaars de neutraliteitsverklaring van 1962. Britten voelen minder voor het door Frankrijk gedane voorstel, dat de be sprekingen niet tot Laos wil beperken, maar tot geheel Zuidoost-Azië wil uit breiden. In Amerika staat men even achter het voorstel van Soevanna Phoe ma. Senator Mansfield (leider van democraten in de Senaat) hield echter een pleidooi om de voorstellen Frankrijk te overwegen. Premies verzekering van ziektekosten 15 pet. hoger Een zeer groot aantal particuliere verzekeringsmaatschappijen heeft be sloten tot verhoging van de premies liektekostenverzekeringen op kost- prysbasis. De verhoging bedraagt voor een ge- iddeld gezin van man, vrouw en vee kinderen ongeveer vijftien procent zal voor lopende verzekeringen ingaan i 31 juli. Dit deelt de uni van scha deverzekeraars mee. premieverhoging gaat gepaard m uitbreiding van de verzeke ringsdekking voor lopende verzekerin gen. De kosten van verpleging wegens het lijden aan een psychische aandoe ning, zullen na 1 augustus worden ver goed tot een maximumduur van 365 dagen per ziektegeval. Thans bedraagt deze uitkeringsduur maximaal 180 da- De premieaanpassing is een gevolg an externe kostenfactoren. Tot de externe kostenstijgingen beho- :n o.m. verhoging van de ziekenhuis tarieven en een stijging van de honora- de Zie- Pil met kop van lintworm ter vermagering Een dame in Soest, die bij een fa briek een vermageringsmiddel had be steld waarbij zii geen baat vond, heeft op haar aandringen van die fabriek eer pil toegestuurd gekregen met het klem mende verzoek de pil direct in te nemen De echtgenoot van de dame, die de zaak niet vertrouwde, is met het nieuwe spoedmiddel naar een laboratorium ge gaan, waar bleek dat de pil een kop van een lintworm bevatte. Als deze kop in het lichaam komt, kan er een lint worm ontstaan van acht tot tien meter De directeur van de G.G.D. in Amers foort heeft gisteren de plaatselijke Ge neeskundige dienst en de inspectie van de volksgezondheid van het gebeuren op de hoogte gebracht. De zaak kwam aan het rollen, doordat de dame een bevriende journalist v haar ervaringen op de hoogte stelde. De hoofdinspecteur van de farmacc tische inspectie in Den- Haag. dr. P. Si- derius, heeft bevestigd dat er een klacht is ingediend over het vermagerLngsmid- del. Nadere mededelingen wenste hij niet te doen. Wegens prijson twikkeling De drie vakcentrales hebben hun overlegorgaan een spoedzitting van de Stichting van de Arbeid ge vraagd in verband met de ontwik keling op prijsgebied. De vergade- Vuurtje stoken in hut Gistermiddag is op het erf vai heer G. Welling te Doetinchem de negenjarige Henk Jansen levend ver brand. De jongen speelde met een vriendje in een schuur, die door een paar kinderen in elkaar was geknut seld. Plotseling kregen ze het idee aardappels te poffen. In een kuil in df grond werd een vuurtje gestookt (wel ke brandstof de jongens hebben ge bruikt is nog niet bekend)Er ontstond een enorme steekvlam. Het vriendje raakte in paniek, rende weg en smeet de deur dicht. Henk Jansen kon de deur niet meer openkrijgen- Op zijn vreselijk gegil kwamen enkele buren toegesneld, maar toen zij met een bijl de wand hadden stukgehakt, was het reeds te laat. Het lichaam van de jongen werd deerlijk verminkt uit de puinhoop gehaald. De politie stelt nog een nader onderzoek in. Vragen over rector die examenopgaven te vroeg bekeek Het Eerste-Kamerlid Van Vliet (lib) heeft minister Bot (O. K en W.) schrif telijk gevraagd welke maatregelen hij zal treffen of reeds heeft getroffen ten aan zien van de/rector van een lyceum, die de zending examenopgaven handelswe tenschappen voortijdig heeft geopend als gevolg waarvan het examen in dit vak aan de HBS-en a en aan Lycea met afdeling HBS a zal moeten worden o gedaan. Oorzaak: vervuiling van de Rijn De wormpjes, die de Delftse drink watergebruikers zo in opschudding hebben gebracht, blijken in vrij grote hoeveelheden voor te komen in het gehele Rotterdamse waterlei dingnet, dat het grootste van Neder land is en een aanzienlijk gedeelte van Zuid-Holland van drinkwater voorziet. Zo bereikten behalve uit Delft ook uit Vlaardingen en uit verschillende Rotterdamse buitenwijken de directie van het Rotterdamse gemeentelijke drinkwaterleidingbedrijf klachten over het voorkomen van de wormpjes. Het laboratorium van een chemische fabriek op de Vondelingenplaat in de nabijheid van de ten zuid-westen van Rotterdam gelegen satellietstad Hoog vliet heeft, toen daar wormpjes werden Zelfs in vrij grote hoeveelheden (Van onze Rotterdamse redactie) gevonden, een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Daarby zijn in een groot aan tal uit de waterleiding getapte labora- toriumkolven tientallen wormpjes aan getroffen. De gemiddelde hoeveelheid bleek acht wormpjes per kolf van drie liter. De wormpjes variëren in grootte van drie millimeter tot een halve cen timeter en doen denken aan wriemelen- Bovendien zag volgens de bij de di rectie van het waterleidingbedrijf kla gende Rotterdammers het drinkwater er de laatste dagen nog onsmakelijker uit dan het reeds was. Gistermiddag heeft de directeur van het Rotterdamse ge meentelijke drinkwaterbedrijf, ir. J. J. Bijker, een bespreking gehad met de directeur van de Rotterdamse gemeente lijke geneeskundige- en gezondheids dienst, dr. L. Burema. Van de zijde der directie van de drinkwaterleiding kon men mededelen, dat de wormpjes niet gevaarlijk of schadelijk voor de gezond heid zijn. Maar men gaf toe, dat worm pjes in het drinkwater bijzonder onsma kelijk zijn. De oorzaak van de aanwezigheid van deze diertjes is de vervuiling van het Rijnwater, waarop het Rotterdams wa terleidingbedrijf helaas is aangewezen. Ondanks alle pogingen het zo goed mogelijk te zuiveren is het niet mogelijk het te ontdoen van alle organische stof fen. De in het water achterblijvende organische stoffen zijn voor de gezond heid van de mens niet schadelijk, maar zij leveren een prachtige voedingsbodem op voor wormpjes- De schepping van architect Peutz Zuidhollands grootse provinciehuis in Den Haag iverd gisteren bij de officiële opening door commissaris Klaa- sesz een Unvollendetege noemd. Hij vroeg minister Toxopeus, die het gebouw open de, wanneer het rijk goedkeu ringen zou geven voor het slot akkoord: de bouw van het re presentatieve deel met o.m. een Statenzaal. De bewindsman be loofde niets, maar hoopte er het beste van. De foto toont de heer en mevrouw Klaasesz in gesprek met mr. Toxopeus. (Verslag op pagina 9). De vierjarige Wilhelmus J. M Bouma is gisteren tijdens het spelen in de Schinkel te Amsterdam gevallen en ver dronken. Een 36-jarige magazijnbediende heeft nog drie keer tevergeefs naar het kind gedoken. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - B1CO RONDO IEMCO N.V. ring zal waarschijnlijk vrijdag 29 iei worden gehouden. De voorzitter van het NVV. drs. D. Roemers, heeft in een rede op het con gres van de Ned. bond van vervoersper- soneel in Utrecht gezegd, dat hij tot nu toe de indruk had dat van de verkregen loonsverhoging een aanmerkelijk deel worden behouden als koopkrachtver hoging. Naar aanleiding van de gisteren gepubliceerde prijsindexcijfers betoogde hij, dat indien zou blijken dat deze in druk onjuist is, „dan kan het niet anders of daaraan zullen consequenties worden verbonden". De CBC-cijfers zijn volgens de heer Roemers meer te vertrouwen dan cijfers die vroeger zijn gepubliceerd. Men kan over de basis van vergelijking van ning verschillen, maar vast staat dat, wanneer dit prijsniveau wordt gehand haafd de mensen die slechts tien pet loonsverhoging hebben gekregen ei daar behoren in ieder geval toe de soci ale rentetrekkers bij de jongste loon- operatie vrijwel geen zijde hebben ge sponnen. Drs. Roemers die voor de Party va Arbeid zitting heeft in de Tweede Kamer, is voornemens de minister van economi sche zaken volgende week donderdag mondelinge vragen te stellen over d cente prijsstijgingen. Hjj wil weten wat de regering hiertegen gaat doen. Zijn fractiegenoot Suurhoff heeft de minister van sociale zaken en volksge zondheid schriftelijk gevraagd of deze ir de onverwacht sterke stijging van het in dexcijfer van de kosten van levensonder houd tussen half maart en half april van dit jaar aanleiding ziet zijn afwijzend standpunt ten opzichte van een verdere verhoging der AOW-uitkeringen op nieuw te overwegen. Aquilino Boyd, Panama's ambassadeur bij de Verenigde Naties, heeft gisteren in een straat te Panama geschoten op Esco- lastico Calva, hoofdredacteur van avondblad La Hora, dat Boyd van s busfraude beschuldigd had. Calva moest zich voor een lichte schot wond in een ziekenhuis laten behandelen Volgens ooggetuigen ontmoetten beide mannen elkaar gistermorgen. Er ontstond een woedende woordenwisseling, die overging in handtastelijkheden Boyd loste twee schoten. Als lid van de na tionale vergadering is hij onschendbaar. Boyd, die als V.N.-ambassadeur met verlof is, had zich als lid van de natio nale vergadering herkiesbaar gesteld La Hora heeft woensdag geschreven.'dat Boyd verslagen werd en gepoogd had de uitslagen te zijnen gunste te vervalsen Boyd heeft dit in het ochtendblad Este- rella ontkend en verklaard, dat hy Cal- vo wegens smaadschrift zou vervolgen. De Franse Citroën-fabrieken hebben bekendgemaakt dat zij voornemens zijn auto's te gaan vervaardigen met de Wankei-motor met de ronddraaiende De motor, die ontwikkeld werd door de N.S.U.-fabrieken in Duitsland, werd ont worpen door Felix Wankel. Citroën maakte bekend dat de beslis sing genomen werd na besprekingen met de Duitse firma. Advertentie) TWEED TAPIJT I modern bouclé tapijt zuiver wol 100 cm. breed 34,50 m2. BULTHUIS .J XJET laatste, gisteren bekend ge maakte prijsindexcijfer voor het levensonderhoud is een tegenvaller geworden. Tegen veler hoop in is gebleken, dat „het leven" tussen half december en half april reeds ongever zeven procent duurder is geworden; dat is evenveel als het Centraal Planbureau voor het ge hele jaar 1964 had geraamd en dat is bijna twee procent meer dan on ze minister van economische zakeu enige maanden geleden (tot hall april) nog verwachtte, waarbij hij zeker ook rekening heeft gehouden met het jaarlijks terugkerend ver schijnsel dat bepaalde land- en tuinbouwprodukten omstreeks deze tijd een piek in de prijzen veroor zaken. Het is stellig nog te vroeg om de gevolgen van de prijsopcra- tie-1964 aan een oordeel te onder werpen. Afgewacht moet worden in hoeverre in de komende maan den de prijzenpiek van maart-april zal worden geneutraliseerd en in welke mate andere prijsstijgingen en/of prijsdalingen daarvoor in de plaats zullen komen. Vast staat In tussen wel. dat de forse stijging van het prijsindexcijfer niet alleen het Nederlandse bedrijfsleven in de schoenen kan worden geschoven. We denken bijvoorbeeld aan de prijsstijgingen op de wereldmarkt van grondstoffen, aan een aantal ontwikkelingen in E.E.G.-verband en voorts ook aan enkele (dringend noodzakelijke) maatregelen, die ten aanzien van bepaalde landbouwpro- dukten zijn genomen. Niettemin willen wij in de ,-prljs- explosie" van maart-april toch een duidelijke waarschuwing zien die niet mag worden genegeerd of ver goelijkt. willen we niet in een voor onze economie uiterst gevaarlijke lonen- en prijzenspiraal terecht ko men, welke onze toch reeds ver zwakte nationale concurrentieposi tie nog verder zal ondergraven. En dan denken wij met name aan het gevaar van de verleiding, dat werk gevers té gemakkelijk (al of niet zwarte) loonsverhogingen geven iu de hoop of met de bedoeling deze weer op de prijzen te verhalen. De uitvoering van het loonakkoord van de Stichting van de Arbeid, waarbij de overeengekomen tien procent loonsverhoging gemiddeld aanzienlijk werd overschreden en in sommige gevallen de werkgevers zelfs bereid waren méér te geven dan de vakbe weging vroeg, is een bewijs dat dit gevaar reëel aanwezig is. én blijft zolang de spanning op de arbeids markt voortduurt. "Y^/TE kennis heeft genomen van de aanwezigheid van Russische mi crofoons in de Amerikaanse ambas sade. wordt zich temeer bewust in welk een vreemde wereld we leven. Hoe groot moet het onderlinge wan trouwen wel zijn, wanneer men tot zulke middelen zijn toevlucht neemt Bij uiterlijke hoffelijkheid en wel levendheid tracht men de ander ach ter de rug om te foppen. In de diplomatieke verhoudingen schijnt veel mogelijk te zijn. Van de diplomaat is eens gezegd dat hij Iemand is die liegt voor zijn land. Later, toen de verbindingen zoveel gemakkelijker werden, werd hij naar dezelfde zegswijze tot iemand die vliegt voor zijn land. 'Inmiddels werkt de ontdekking van de Rus- siche microfoons toch wel onthul lend Ook bij toenadering tot elkaar wordt, althans van communistische kant, het wantrouwen blijkbaar niet afgeschud. Of moeten wij aannemen dat deze microfoons alle nog dateren uit een overwonnen periode? Het is moeilijk aan te nemen. In dit verband is be langwekkend de vraag, hoe men van Amerikaanse zijde tot de ontdekking is gekomen en of men eveneens aan Amerikaanse kant met enige voor keur heeft gekozen voor dit ogenblik van bekendmaking ervan. Een vreemde wereld dus, maar dit dan tegelijk in nog wijder opzicht dan alleen deze affaire. Want bijzon der duidelijk is wel geworden, ook voor wie nog andere gedachten mocht zijn toegedaan, dat de vrijheid in onze wereld een betrekkelijke is ge worden. De ontwikkeling van de techniek leidt tot situaties, waarin aan het eigen leven steeds groter beperking wordt opgelegd. Men wordt ook van grote afstanden gemakkelijk bespied; een klein en listig instrument is in staat tot afluisteren. Wie in het gedrang komt is de mens zelf. Iedere Nederlandse jongen tussen 14 en 18 jaar kan van 15 juli tot 1 september 1964 een zogenaamde „jeugdsafari" door Nederland ma ken, een fiets- of bromfietstocht van minimaal vijf dagen langs kampeer terreinen. Het is de bedoeling dat de kenmerken van de vakantdetocht zijn: goedkoop en avontuurlijk. De „ongebonden zwerftocht" kan overal worden begonnen en beëindigd en ~ien mag zijn eigen route bepalen. „Jeugd-safari" is een initiatief van de Vereniging de Nederlandse Padvin ders die medewerking kreeg van de Ne derlandse Heidemaatschappij, Staatsbos beheer. de ANVV. het Verbond voor Veilig Verkeer, de AVRO en de Vercni- ging van Huisvrouwen. De safarigangers kunnen op hun toch ten gebruik maken van vele faciliteiten, zoals goedkope of gratis bezoeken aan musea, molens, grote bedrijven, kastelen, dierentuinen, zwembaden, de AVRo! studio's, stadhuizen, jazz-concerten boswachteryen. een dagblad enz. Ge schat wordt dat do safari van een week op f 25.- komt. Jongens die geen tent hebben, kunnen by vyf bedoven kam peeruitrustingen tegen gereduceerde ta rieven huren. Aan de Jeugdsafari zyn wedstryden verbonden voor o.a. fotografen, geluids jagers. schryvers van reisverslagen enz. Als men de safari-herinneringsspeld wil verdienen moet men minimaal vyf nach- ten op de kampeerterreinen biyven. Het motief van de organisatoren ls de jeugd in eigen land gedurende de lange vakanties iets nieuws en ongedwongens te bieden. De eerste maal zal de safari alleen voor jongens zijn,, als het een succes wordt, wordt de tocht in volgen de jaren wellicht ook voor meisjes ge organiseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1