Nieuwe Leidse Comraint HERO Leven na december 7 procent duurder Prins procedeert tegen ijsman ZIN IN SINAS VAN r Prijsindexcijfer fors omhoog Bezorgdheid in kringen van de vakbeweging Kamer eist versterking van Europees parlement Breuk nog net vermeden Extra woningcontingent voor vijf provincies Frans Hals gekocht voor twee tientjes Poten Mr. Cap onderspoeld YN-militair op Cyprus gedood CALEX Commentaren UITGERUST! DRAKACELG3 I 1961 Donderdag 21 mei 1964, 45ste jaargang Wisselvallig Aanvankelijk veel bewolking: met enige regen, later enkele opklaringen. Matige tot vrO krachtige wind tussen zuid ca ftecteun F. DIEMEB Hoofdredacteur; Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD intvastigh ra ghoblevea hert in teghenjpoet" V. (Zlo voorts pagina 7) p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Bevan wil vnje prijzen rijlessen De Belangen Vereniging autorijschool bonden Nederland (Bevan) heeft in een schrijven aan het ministerie van econo mische zaken erop aangedrongen dat de prijzenbeschikking autorijlesprijzen on gedaan zal worden gemaakt aangezien er haars inziens geen enkele reden be staat voor niet-noodzakelijke prijsstij gingen. In dit verbamd wordt gewezen op de „moordende concurrentie" in heit rijschoolbedrijf. Ook stelt de Bevan dat de wijzigingen in de rijlessen geen uit vinding van de rijschoolhouders zijn. (Van onze soc.-econ. redactie) TTET LANDELIJK prijsindexcijfer van het levensonderhoud is blijkens -A--A- de jongste maandelijkse mededeling va» het Centraal bureau voor de statistiek van half maart tot half april gestegen met niet minder dan vijf punten, namelijk van 113 tot 118. Daarmee is het prijsindexcijfer van half december 1963 tot half april 1964 opgelopen met in totaal acht punten, hetgeen erop neerkomt dat de kosten van het levensonderhoud na de loonexplosie reeds zijn gestegen met ongeveer zeven procent, een stijging die gelijk is aan het percentage die het Centraal planbureau voor het gehele jaar 1964 heeft geraamd. In kringen van de vakbeweging was gisteravond dan ook bezorgdheid te be speuren over deze ontwikkeling, hoe wel de laatste forse stijging van het landelijk prijsindexcijfer voor het le vensonderhoud voor een deel moet worden toegeschreven aan seizoenver schijnselen die dus een tijdelijk karak ter dragen. De voorzitter van het- Christelijk Na tionaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, verklaarde dat er nog geen reden tot paniek is maar dat het wel tijd wordt dat de vakbeweging binnen kort eens rond de conferentietafel gaat zitten om zich op de ontwikkeling met betrekking tot de prijzen te beraden. Zoals bekend hebben bestuurders van de vakbeweging na de totstandkoming van het loonakkoord in de Stichting van de Arbeid herhaaldelijk duidelijk te kennen gegeven dat een te sterke stijging van de prijzen zeker gevolgen zou hebben voor de nieuwe loononder handelingen. De forse stijging van de kosten van levensonderhoud in de periode maart- Conditio sine qua non JR (Van onze parlementsredactie.) De Nederlandse regering zal in Brus sel zeker „neen" gaan zeggen als bü de verdere ontwikkeling van de E.E.G. op belangrijke onderdelen de vervagen de controle van de nationale parlemen ten niet wordt vervangen door een ef fectieve controle vanwege het Europe- parlement. Het ogenblik, waarop ter zake klemmende eisen kunnen worden gesteld, moet echter zorgvuldig worden gekozen. Dit heeft minister Luns gisteren ver klaard tijdens het openbare debat van de Tweede-Kamercommissie voor bui tenlandse zaken over het Europese be leid. Bij die gelegenheid drongen woord voerders van alle grote fracties nog eens krachtig aan op uitbreiding de bjvoegdheden van het Europese par lement. Men toonde zich ernstig zorgd over de stagnatie in de ontwik kelingsgang naar een parlementaire de mocratie op E.E.G.-niveau. De Franse houding wees men aan als dè de factor. Verschillende sprekers den, dat als het zo doorgaat, moment kan komen waarop de Neder landse regering niet verder mag werken aan overdracht van nationale bevoegdheden aan „Brussel" zonder dat daar een uitbreiding van de be voegdheden van het Europese parle ment tegenover staat. P.v.d.A.-fractieleider Vondeling waar schuwde, dat de EJl.G.-partners van Frankrijk, waaronder Nederland, „col laborateurs van De Gaulle" dreigen te worden als ze niet daadwerkelijk ingrij pen in deze ondemocratische ontwikke ling Sprekend over de instelling van hel Europese landbouwfonds waarin mil jarden guldens worden gestort, terwijl de besteding daarvan buiten de natio nale parlementaire controle om zal ge schieden voorspelde dr. Vondeling, dat de verantwoordelijke Nederlandse bewindsman (mr. Biesheuvel) door het ongenoegen vand e Kamer zal worden getroffen als hij op het stuk controle door het Europese parlement met lege handen uit Brussel zou terug keren. Minister Luns had alle begrip vooi de bezorgdheid en kritiek van de Ka mer, maar hij zag niet veel perspec tief om de ontwikkeling in de door de Kamer gewenste zin om te buiten. De Kamerleden wilden zich hier echter bij neerleggen en de minister gaf tensl te dan ook dè verzekering, dat Neder land ,,neen" zal zeggen als dat nodig wordt. Men moet overigens bedenken, voegde hij eraan toe, dat door een Nederlands veto de ontwikkeling op een bepaald punt (b.v. het Europese Land bouwfonds) helemaal zou worden stil- De Kamer-commissie debatteerde tot ïr na het middernachtelijk uur de meestuiteenlopende aspecten het E.E.G.- en Euratombeleid. Een he le reeks ministers en staatssecretaris- beantwoordden de vele vragen. Mi nister Witteveen (financiën) deelde o.a. dat de douanerecherche een on derzoek instelt naar het misbruik van E.E G.-certificaten in de autohandel. Zoals'bekend is onlangs een autohande laar onder verdenking van ontduiking invoerrechten in hechtenis geno- Naar aanleiding van malversaties die zich bij de invoer van auto's de grens hebben voorgedaan, zei nister Witteveen, dat dit alleen moge- is met CD-wagens, auto's dus. die gebruik zijn bij het Corps Diploma tique. Hoe de handel zelfs hele bundel tjes E.E.G.-certificaten in handen heeft eten te krijgen, begreep de minister niet. Dat wordt nu onderzocht. Het debat is vanmorgen met de be handeling van o.m. de landbouwvraag stukken. In één oogopslag Laos: test case pag. 5 Spaanse zwerver terug pag. 5 Muziek in Florence pag. 11 Nederland in Brussel pag. 11 Provinciehuis geopend pag. 9 Interzone-schaaktoernooi april werd voor een belangrijk deel ver oorzaakt door prijsstijgingen van aardap pelen, groenten en fruity die samen drie punten voor hun rekenmg namen. Deze stijging doet zich elk jaar in deze pe riode voor. Verder hebben de prijsver hogingen van onder meer melk. en zui- velprodukten, rundvlees, brood, sigaret ten, benzine, huur van zomerhuisjes en pensions en premieverhoging vrijwillige ziekenfondsen een nadelige invloed uit geoefend. Daartegenover staat dat de prijzen van o.m. varkensvlees, eieren en vis enigs zins terugliepen. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken heeft gisteravond verklaard de prijsstijging van maart- april niet verontrustend te achten, hoe wel de stijging wel hoger was dan op het ministerie was verwacht. In april geeft het prijsindexcijfer elk jaar opnieuw een top te zien en voor de komende maan den mag dan ook weer een daling wor den venvacht, aldus deze woordvoerder. Niettemin zal het naar de mening van andere deskundigen een „moei lijke opgave" zijn om het totaal van de prijsstijgingen in 1964 binnen de zeven procent te houden, omdat hieraan nog geen einde gekomen is. Er staan nog verschillende verhogingen te wachten, zoals bijvoorbeeld van de huren en een flink aantal PTT-tarieven Het gelukkige echtpaar Hofinov hij het schilderijdat een Frans Hals bleek te zijn. Premier Chroesitsjef koestert een witte duif in de trein, welke hem naar Port Said zal brengen. De duif streek op de Russische staatsman neer, toen hij d, Assoeandam opende. Sindsdien volgt het dier hem steeds. Premier Chroesjtsjef wil de duif meenemen naar het Kremlin. Mr. Biesheuvel: „Het Is duidelijk, dat het debat in de ministerraad van de E.E.G. tussen de zes ministers van landbouw over de gemeen schappelijke graanprijs is vastgelopen". Dit heeft de Nederlandse minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, gister avond in Brussel verklaard. „Dank zij ook het beleid van de Belgische voorzit ter, minister Heger, is echter een breuk net vermeden". Op -het laatste moment heeft de minis terraad besloten, op voorstel van minis ter Biesheuvel, een aantal technische pro blemen van het „plan-Mansholt" te ver wijzen naar het speciale Landbouwcomité. >m het alsnog mogelijk te maken, dat op 2 en 3 juni door de E.E.G.-minis terraad, waaraan ook de ministers van buitenlandse zaken en andere ministers de „zes" deelnemen, 'n politieke be slissing zou kunnen worden genomen rer de eenmaking van de graanprijzen de EE.G. Indien echter de Duitse bondsrepubliek vasthoudt aan de acht voorwaarden, die minister Schwarz gisteren heeft gesteld, zal ook dat niet mogelijk zijn. Kamerlid vraagt: Hoe is het met achterstand van telefoon De heer Vermooten (soc.) zal dinsdag a.s. in de Tweede Kamer minister Van Aartsen mondeling vragen stellen over de achterstand in telefoonaansluitingen, die thans reeds 120.000 zou bedragen, en over de aangekondigde verhoging van de te lefoontarieven. Ongebruikte capaciteit benutten De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft vijf provincies toe gezegd dat zU twaalf-en-een-half procent meer hulzen mogen bouwen dan aan vankelijk was toegewezen. Het betreft hier ongesubsidieerde bouw, waarvoor men ongebruikte bouwcapaciteit moet benutten. De provincies die van de extra toewijzing kunnen profiteren zijn: In het Frans Halsmuseum te Haar lem zal van zaterdag af gedurende drie maanden te zien zijn het schilderij dat de heer en mevrouw Hotinov uit Mui- derberg aan de directeur van dit mu seum. de heer H. P. Baard hebben ge toond. Zoals wij al meldden, meent de heer Baard dat hij hier te doen heeft met een originele Frans Hals. Hij moet zijn onderzoek echter nog voortzetten. De heer Hotinov is een 62-jarige pia nist van Russische afkomst. Hij en zijn vrouw wonen sinds 1931 in ons land Zijn echtgenote heeft grote belangstelling voor kunstvoorwerpen. In de afgelopen jaren heeft zij een flinke collectie bijeenge bracht. Twee jaar geleden kocht zjj het werk op een veiling ln een provinciestad voor twee tientjes. Het stelt een portret voor van een man met hoed in regentendracht. Vermoede lijk is het omstreeks 1640 geschilderd. De zwarte kledij is afgezet met een kantloze puntige witte kraag. De man houdt in zijn linkerhand een voorwerp, dat moge lijk een handschoen is, maar i_i het eerste gezicht aan een veer of een gewas doet Het portret is onbekend in de historie. Uit de wijze van scnilderen is de heer Baard onder meer tot de conclusie ge komen, dat het een werk van Frans Hals De heer Baard hoopt dat heb portret voor Nederland verworven zal worden en in het bezit zal blijven van Nederlan ders. Hij heeft reeds d( toezegging het echtpaar gekregen dat het niet een buitenlandse veiling zal gaan, tenzij Nederland definitief van aankoop zou af zien. Het werk is thans voor twee mil joen gulden verzekerd. Toen gisteren in Amsterdam een op dè handrem staande auto de Prinsen gracht inreed, ontstond er zo'n toeloop van nieuwsgierigen bij het optakelen, dat een van de toeschouwers van de walle- kant in dc gracht werd gedrongen. Ook deze drenkeling werd door de brandweer op het droge gebracht Overeenkomstig de verwachting van sommige deskundigen, zijn (drie) poten van het booreiland Mr. Cap, dat voor Caltex aan het werk is voor de kust van Schiermonnikoog, door de sterke Noord zeestromen onderspoeld. Men zal de po ten van het losrakende eiland nu op trekken, het eiland draaien en de poten opnieuw laten zakken. De voeten zal it met zandzakken versterken, maar vraag is of deze maatregel voldoende Groningen, Drente, Overijssel, Utrecht Zeeland. De minister heeft ook bepaald dat de spanning op de bouwmarkt door de extra bouw niet mag toenemen. Verdere maatregelen van minister Bo- gaers houden in, dat de hoofdingenieurs directeur van de volkshuisvesting toe stemming mogen verlenen (deze maat regel geldt voor eenmaal) voor de bouw eigen bewoning van huizen, waar de stichtingskosten niet hoger liggen dan f 17.000 en waarvan de plannen voor eind maart van dit jaar zijn ingediend. In de kerngemeenten van de probleem gebieden krijgt men behalve twaalf honderd woningwetwoningen uit de re serve ook nog 450 premiewoningesn extra, terwijl zij voorts 350 ongesubsidieerde huizen meer mogen bouwen. Ten slotte mogen de hoofd ingenieurs directeur iets meer vergunningen afge ven (ten hoogste een vier-en-twintigste van het oorspronkelijke contingent) voor de bouw van eigen huizen, waarbij goed kope woningen voorrang moeten krijgen. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de vredesmacht der Ver enigde Naties op Cyprus heeft mede gedeeld dat gisteravond een Finse soldaat van de V.N.-vredesmacht door een Turkse Cyprioot is gedood. De Fin werd neergeschoten nabij het Grieks-Cyprische dorp Jerolakkos, op ongeveer vijf km ten noordwesten Nicosia. Hij is de eerste militair de V.N.-vredesmacht die op Cyprus is gesneuveld. Op 23 december kwam een Britse militair om het le- Alleen guerrilla's Cuba binnen De landingen van anti-Castro-banne- lingen op Cuba. die gisteren werden ver wacht. hebben zich beperkt tot het bin nendringen van enkele guerillastrijders. Hun aantal was te klein om de operatie een landing te noemen- In Havanna het de gehele dag rustig geweest. Minister-president mr. V. G. M. Ma- rijnen heeft gisteren de Indonesische mi nister van basis-industrieën, Chaerul Saleh, ontvangen. Official dealer Leiden e.o. Loonzakje met 1000 gulden op vuilnisbelt Een bedrijfsmachinist uit Am sterdam heeft op de vuilnisbelt in Halfweg vergeefs gezocht naar zijn loonzakje met f1025. Hij vermoedt namelijk dat het daar is terecht gekomen. Zaterdag vermiste de man het zakje uit zijn woning aan het Paramaribo- plein. Aangenomen wordt, dat zijn tweejarig zoontje er mee heeft gespeeld en het in de prul- lebak heeft gegooid. Die dag is de prullemand in de vuilnisbak geleegd, de inhoud kwam in de vuilnisauto en ten slotte op de belt terecht. De 33-jarige bedrijfsmachinist Wij mar Waitz had juist naast zijn loon ook vakantiegeld en een perio dieke verhoging ontvangen. Uit angst dat dit grote bedrag gestolen zou worden had mevrouw Waitz het onder haar hoofdkussen ge legd. Daar moet de tweejarige Ferenc het geld hebben gevonden en in de vuilnisbak gedeponeerd. Het echtpaar Waitz heeft de Pinksterdagen al zoekend op de vuilnisbelt te Halfweg doorge bracht. Vergeefs. want het loon zakje werd niet gevonden. jV"A Amerika krijgt nu ook Enge land steeds meer te maken met jeugdbenden die elkaar te vuur en te zwaard bestrijden. Het is een ernstig probleem, dat d« politie zorgen verschaft. De rechts pleging kan in Engeland snel ge schieden, hetgeen juist in gevallen als deze belangrijke voordelen biedt. Welnu, terwijl de indrukken nog volledig scherp waren, heeft de rechter al straffen opgelegd die er niet om liegen. Of het helpen zal Reeds zijn nieuwe botsingen tussen benden voorspeld. Een van de groepen heelt hij het laatste conflict het onderspit gedelfd en deswege zou betoon van wraak onvermijdelijk zijn. Het zijn wel situaties die te denken geven- Straffen zijn nuttig en nodig< maar nuttiger en nodiger is speuren naar de eigenlijke oorzaken. Hoe komt deze jeugd er toe Deze jongens en meisjes waren eens als alle jongens en meisjes. De oorzaak zal gezocht moeten worden in heel ons maatschappelijk bestel, en nader in de talloze verscheurde huwelijken en de even talloze uiteengescheurde gezinnen, in de gemakkelijkheid om aan geld te komen, in onberedeneer de vrees voor de toekomst en in zo veel andere omstandigheden meer. Het gedrag van deze jongelui is er gerlijk. Maar bij deze ergernis be hoort het niet te blijven. Er is hier wel enige stof tot dieper nadenken. TAE vredesmacht van de Verenigde Naties op Cyprus heeft haar eerste offer gebracht Een van de militairen, bezig om de fel strijdende partijen uit elkaar te houden en tot kalmte te bewegen, heeft deze po ging met de dood moeten bekopen- Reeds vele doden zijn op Cyprus gevallen. Maar een smartelijk ge beuren als dit is toch wel in het bij zonder in staat, ons te bepalen bij de benauwende zinloosheid die daar ginds nu reeds maanden gaande is. Maanden toch sleept de bittere wor steling zich voort, en kan men zich totaler oorlog denken dan een bur gertwist, waarbij immers ieder be trokken is en waaraan ieder deel neemt? Er heerst nu rouw ergens ver weg in Finland, zoals er al rouw heerste in zovele gezinnen op Cyprus zelf. Moet het dan altijd zover komen, dat eerst offers vai^ deze aard zijn ge bracht, voordat de mens tot bezin ning komt? Wat zijn wij in onze men selijke beperktheid toch merkwaar dige wezens, uit onszelf onmachtig om te komen tot een vergelijk met de medemens. De geschiedenis van de mensheid is er een van onenigheid en van twis ten, al sinds de dagen van Kain en Abel. En steeds weer vloeit er bloed. Totdat eens de ogen opengaan voor dat bijzondere bloed dat eens en niet voor niets voor al onze menselijke tekortkomingen vergoten is. Maar op Cyprus houdt men de tegen stander nog zo fel ln het oog, dat men daarvoor geen oog heeft. "DEEDS tijdens het bezoek onlangs van de Indonesische minister van buitenlandse zaken aan ons land is de komst van een Indonesische handelsmissie, eveneens onder leiding van een ministerieel bewindsman, aangekondigd. Die commissie is er nu, al is haar aan wezigheid van minder ruchtbaarheid omgeven dan die van het vorige be zoek. Zulks ligt voor de hand. maar het betekent niet dat het bezoek van nu daarom van weinig waarde zou zijn. Het tegendeel is het geval. Het vo rige bezoek droec het karakter van een inleiding te zijn, terwijl nu spij kers met koppen moeten worden ge slagen. Deze laatste uitdrukking roept ove rigens gedachten op aan een te grote bruutheid en kordaatheid, waardoor ook naar ons vermoeden de huidige besprekingen zich niet zullen ken merken. Daarvoor zijn de problemen nog te ingewikkeld en zullen ze met te grote omzichtigheid moeten wor den benaderd. Maar het is al van belang dat ze be naderd worden. Het algemene tempo in de ontmoeting tussen Indonesië en Nederland ligt inderdaad niet hoog. Men valt elkaar niet juichend in de armen. De toenadering echter voltrekt zich even zeker als langzaam en dat is ook volgens onze overtuiging zowel onmiskenbaar en verheugend. Er worden in deze dagen weer stap pen 'gezet. Uitgeslapen? néén... De HARDE MATRAS met alle comfort TAE 15-jarige prins Charles van Engeland heeft een proces aangespannen tegen een 53-jarige ijscoman Reg Butchers, vader van negen kinderen omdat de man ijs verkocht op landerijen die Charles, als de hertog van Cornwall, toebehoren. Advocaten van de prins klaagden gisteren voor de rechtbank, dat Reg vier jaar op het landgoed van de prins kochten daar soms voor 35 zonder vereunninir on Com lang us heeft verkocht op te verkopen. pond per dag," zei zijn wall ijs "fkocht P Dartmoor en vroegen een ..Hierdoor is het gedaan met vrouw. Prinl rharfi „i vw schadeloosstelling van 400 mijn zaak. Toen ik uit het Een zegsman voor het 21 ««TonnonwL? pond. plus 8 pond om dejio.- lege,ging. boson.Ik m-ti. bureau van tel hertogdom kunnen ionen' aan wat 'hel «ir?£ üt ^eefyuitgeiegd, dat hertogdom aan huur en de het proces te dekken, verkoop gingen de zaken goed. het Koninklijk gebruik opbrengst van dc boerde- ZU kregen echter slechts 10 Nu ben ik vandaar verban- is nimmer toe le" staan"dat ëijëii opl'evert." shilling plus een gerechtelijk nen." aldus Butchers. particulieren handel drijven On het oeenhlik keitel Ml verbod, waarbij het Butchers „Mijn man is erg verbitterd op land dat aan de Kro™ sleïhts scEgeïd werd verboden ooit weer sis over de hete raak. Wij ver- toebehoort en dat Butchers 500 pond uitgekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1