Nieuw® leidse Courant Microfoons in muur YS-legatie AMERIKAANSE ONTDEKKING IN MOSKOU: Netwerk van veertig apparaten gevonden Biesheuvel: geduld met Bonn is op Soepeler regeling voor aftrek van kosten Vier doelen bij autobrand Vandaag landingen op Cuba? Commentaren V.S. zoeken diplomatieke oplossing voor Laos Nieuwe maansatelliet Woensdag 20 mei 1964, 45ste jaargang Directeur. F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Slinlvtitigh rt gheblevea mijn hert in teghenspoet" Bijna overal droog Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige westelijke wind. Koudere nacht, mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 our). (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren be kend gemaakt dat in de muren van de Amerikaanse ambassade in Moskou een netwerk van microfoons is ontdekt. Het heeft hiertegen krachtig bij de Sowjetrussische regering geprotesteerd. Er zouden in totaal veertig micro foons zijn gevonden, die twintig centimeter diep waren aangebracht in de muren van de drie hoogste verdiepingen van het tien etage tellende ge- houw. Dit is kennelijk gebeurd voordat de Russen in 1952 het gebouw ter beschikking van de V.S. stelden. De microfoons stonden in verbin ding met kleine houten buisjes, welke doorliepen tot dicht bij de muren van verscheidene bureaus in het ambas sadegebouw. Geschat wordt dat geluid tot op drie a vier meter van de muren tot de microfoons doordrong, zonder dat de microfoons door de normale methoden konden worden ontdekt. De draden van de microfoons waren verborgen achter stenen en specie aan de buitenkant van de muren. Waar de draden onder de grond naar toe lie pen. kon niet worden achterhaald daar De Nederlandse minister van land bouw, mr. B. W. Biesheuvel, heeft in de ministerraad van de Europese economische gemeenschap ver klaard, dat ,yde grens van de conces sies aan de Duitse bondsrepubliek is bereikt". Mr. Biesheuvel zei dit nadait 4jm Duitse collega, Schwarz, een achttal absolute voorwaarden had gesteld voordat de bondsrepubliek zijn me dewerking kan verlenen aan het tot stand komen van een gemeenschap pelijke graanprijs in de „zes" De Nederlandse minister verklaarde, dat het inwilligen van de Duitse voor waarden niet alleen een verwateripg zou betekenen van de nieuwe voorstellen van de Europesecommissie om tot een gemeenschappelijke graanprijs te komen, voorstellen die bedoeld zijn als een po ging om aan de Duitse bezwaren tege moet te komen, maar ook dat verdere concessies aan de Duitse bondsrepubielk grote schade aan de Nederlandse be langen zouden berokkenen". Hij zei, dat het „geen zin" had de nieu we voorstellen van de commissie punt voor punt te gaan bespreken indien, zoals door minister Schwarz werd ver langd, op alle Duitse voorwaarden voor afgaande bindende beslissingen zouden moeten worden genomen. De Nederland se minister voegde hier aan toe „lang zaam te neigen" naar de gedachte, of het nie' verstandiger is dat de EEG-minister- raad zich beperkt tot het vaststellen van een graanprijs voor het oogstjaar 1964/ 1965, waarbij de bestaande minimum prijzen iets omhoog worden gebracht en de maxima iets zouden dalen. Na drie uur vergaderen besloten de ministers van landbouw van de zes EEG- landen gisteravond het gesprek over de gemeenschappelijke graanprijs te schor sen en het gesprek vandaag voort te Juan Carlos gast van Boudewijn De Spaanse troonpretendent Juon Car los en zijn gemalin prinses Sophie van Griekenland zijn gisteren per vliegtuig uit Madrid naar Brussel vertrokken. Zij zullen in de Belgische hoofdstad vijf dagen doorbrengen als gasten van koning Boudewijn en koningin Fabiola. De negenjarige Henk van Slooten uit Haarlem is gisteren op de Pijlslaan door een vrachtauto aangereden en overleden. In één oogopslag Kerk en politiek: een prin cipiële discussie pag. 2 Werkende Jeugd: spijt pag. 2 Primeur voor Utrecht: el kaar opfluiten pag. 5 „Jij moet f 5000 neerleggen" pag. 5 Internationale vrouwenhan del pag. 5 Vuile lucht: handen ineen pag. 7 REM-eiland in Rozenburg pag. 7 FIE-schaaktoerinooi: negen uur spelen per dag pag. 7 het onderzoek beperkt moest blijven tot het gebouw. De mannen van de veiligheidsdienst hadden by een grondig routine-onder zoek eind april een eerste microfoon ontdekt. De daarvan weglopende draden hadden hen naar nog veertig microfoons gebracht. Sinds 1949 zyn meer dan 130 afluister- apparaten van verschillende typen in Amerikaanse ambassades in het oost- blok ontdekt. De grootste was de laatste in Moskou. Ambassadeur Foy Kohier is gisteren naar het Russische miniterie van bui tenlandse -aken gegaan om daar een officieel schriftelijk protest in te dienen. Onderminister Vassily Koeznetsof nam het protest in ontvangst en verklaarde de kwestie te zullen bestuderen. Kohlers werkkamer bevindt zich op de negende verdieping van het ambassade gebouw. Ook deze verdieping was uit gerust met de geheime microfoons. Kohier heeft Koeznetsof bewijzen voor de aanwezigheid van het microfoonnet overhandigd. Het is nog niet bekend of de Russen via de microfoons belangrijke geheime inlichtingen hebben verkregen. Het Amerikaanse personeel in de ambassades achter het ijzeren gordijn gaat er name lijk altijd van uit, dat er meegeluisterd wordt en daarom worden alle belang rijke zaken met de grootst mogelijke omzichtigheid besproken. In de ambassadegebouwen bevinden zich daartoe speciaal geconstrueerde kamers, waar besprekingen gevoerd kunnen worden zonder het risico dat meegeluisterd wordt. Het departement van buitenlandse zaken zei, dat het plaatsen van ge heime microfoons een vorm van spio nage is, die de communisten reeds lang beoefenen- Ambtenaren van het departement geloven niet, dat deze zaak. die gaat over microfoons die ja ren geleden geplaatst zijn, de Ameri kaans-Russische betrekkingen zal schaden- Het kraaneiland Lepelaar, ge bauwd op de werf Gusto in Schie dam, dat gisteravond naar IJmui- den zou worden verscheept om daar te worden gebruikt by de aan leg van de nieuwe haveningang in IJmuiden, is aangevaren door een binnenlopende Franse tanker en ernstig beschadigd. Het herstel zal minstens veertien dagen in beslag nemen. De tanker, die een flinke scheur in de voorsteven kreeg, is op eigen kracht doorgevaren naar de Waalhaven. De foto toont de scha de aan een hoek van het eiland. Belastingwet: verbeteringen voorgesteld Verruiming voor pensioenen en lijfrentes De staatssecretaris van financiën, dr. W. H. Van den Berge, heeft tijdens het mondeling beraad met de Tweede Ka- etsontwerpen op de komsten-, loon- en vermogensbelasting nog enkele wijzigingen aangebracht deze voorstellen, die zeer binnenkort oor de Kamer in openbare behande- ng zullen worden genomen. Voor wat betreft de inkomstenbelas ting heeft de bewindsman een algeme- kostenaftrek van f 180 vastgesteld. Voor de „5 pct.-regeling" stelt hij een trapsgewijze methode voor. Indien iemand kan aantonen dat hij f 180 verweringskosten heeft, kan hij 5 pet. met een maximum van f 60" trekken. Overschrijden de kosten toonbaar de f 600, dan kan f 1000 ximaal worden afgetrokken. De vc ringskosten van man en vrouw zullen bij elkaar opgesteld kunnen worden zon der dat het maximum voor één per- geldt. De grens voor aftrek van lijfrente-pre- wil de staatssecretaris verhogen f 4500 tot 5000. Op het gebied var de vermogensbelasting wordt voorge steld verdubbelde .vrijstellingen te ge- voor rèclïteiv ofw" ingegane lijfren- en uitkeringen en verstrekkingen vanwege invaliditeit, ziekte of ongeval. Voor de belastingplichtige betekent dit vrijstelling tot f 12.000, voor zijn weduwe tot f 8000, voor zijn wezen tot f 4000 en voor zijn andere minderjarige kin- deren tot f 2000. Het ligt verder in de bedoeling on (via een wijziging van de Successiewet 1956) de grenzen voor de verkrijging particuliere weduwenpensioener heel te laten vervallen (zoals ook bij e overheidspensioenen het geval is) Voor verkrijging van lijfrenten zoi overeenkomstig de wetsvoorstellen voc de vermogensbelasting, de begrenzing de gekapitaliseerde waarde weduwe te stellen zijn op f per jaar, op f 2000 voor de wee: op f 4000 voor alleenstaande wezer evenwicht daarmee zal de vrijstelling een kapitaalsverkrijging bij uitke ring-ineens voor een weduwe 1.000 tot f 60.000 worden verhoogd. Het mindering te brengen bedrag reeds genoten vrijstelling voor periodie ke uitkeringen zou dan op f 50.000 ko- 99TV nog steeds weelde99 Minder kijkgeld voor invaliden De ministers Bot en Van Aartsen heb ben bezwaar tegen verruiming van de vrijstelling van betaling van kijkgeld, zo dat deze vrijstelling vrijwel uitsluitend afhankelijk zou worden gesteld van in komensgrenzen, zij antwoorden dit op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Vermooten (soc.). Verruiming zou de opbrengst nadelig beïnvloeden. Dit wordt in verband met de sterk stijgende kosten momenteel niet verantwoord ge acht. Bovendien beschouwen de minis ters het televisietoestel nog steeds als een .weelde-artikel". Zij bezien evenwel de mogelijkheid de redactie van de bepaling van het kijk- geldbesluit voor wat invaliditeit in over eenstemming te brengen met de In middels verzachte fiscale wetgeving. Nieuwe Frans Hals (gaaf) ontdekt In het Frans Hals-museum te Haarlem werd dezer dagen een mansportret ge toond door een particulier verzamelaar. De directeur van het museum, de heer H. P. Baard, herkende dit werk aan stonds als een originele Frans Hals, da terende uit de jaren veertig van de 17e eeuw. Het portret, dat in Holland werd gekocht als van een onbekend meester, was aanvankelijk grotendeels overschil derd. Na restauratie bleek het van de hand van de Haarlemse meester te zijn, en in gave toestand te verkeren. Tot dusver het ANP. De Tel weet nog te melden dat het ongesigneerde doek in bezit ig van de Muiderbergse kunstverza melaar Leonid Hotinov, wiens vader na de Russische revolutie naar ons land uitweek. De 77-jarige H. J. Doesburg uit Til burg is gisteren dodelijk gewond bij een ongeluk op de Ringbaan in zijn woon plaats. De man werd aangereden door een trekker met oplegger toen hij op de fiets op een kruising de weg wilde over steken. Het werkschip Global Adventurer is gisteren bij Verolme-Roozen- burg aangekomen met aan boord constructiedelen voor het R.E.M.- eiland. Op deze foto is te zien, hoe scheef het 165 ton wegende onder dek van het T.V.-eiland op het schip ligt. Op het onderdek rust nog een gedeelte van de grote kraan, die tijdens het laden in Cork is bezweken. De foto werd gemaakt tijdens binnenkomst op de Nieuwe Waterweg. Zie reportage op pag.7. (luchtfoto-ANP) Nederlandse schepen botsten op de Elbe Op de Elbe nabij Brunsbüttelkoog zyn vanmorgen vroeg twee Nederlandse schepen met elkaar in aanvaring geko men. Het zijn de 9.818 ton metende Streefkerk van de V.N.S. en de 1.961 ton grote Eos van de K.N.SM. De schepen zijn voor anker gegaan. De Streefkerk was op weg raar Ham burg terwijl de Eos deze haven juist ver laten had. Het ongeluk geoeurde in dichte mist. De schade schijnt mee te Tengevolge van het springen van een band is gisteren een personenauto met vier inzittenden tussen Stiens en Hallum van de weg geraakt en met volle snel heid over de kop geslagen. De wagen kwam ondersteboven in de bermsloot terecht en vloog meteen in brand. De vier inzittenden kwamen allen ir vlammen om. Dc slachtoffers zijn de 57-jarige heer J. van der Meulen. beschuitfabrikant te Halluum. zijn kleinkinderen de 3-ja- rige Johannes en de 4'/:-jarige Saake van der Meulen en een buurmeisje de kleinkinderen, de 7-jarige Tineke Wiersma. De heer Van der Meulen had een boodschap gedaan in Leeuwarden en was op weg naar huis, toen het ongeluk gebeurde. De 20-jarige korporaal van de lucht macht J. P. C. Bervoets uit Heemstede is gisteren bij een verkeersongeluk op Rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) ter hoogte van de Peguscentrale bij Utrecht om het leven gekomen De scooter, waar mee hij op weg was naar zijn onderdeel op het vliegveld Deelen, kreeg een klap- In de buurtschap Tin te (gemeente Oostvoorne), is gisteren de tweeëneen- halfjarige J. W. van Geest in een sloot nabij het ouderlijk huis geraakt en ver- Het is de Cubaanse onafhankelijk heidsdag. de dag waarop volgens de leider van de Cubaanse bannelingen landingen op Cuba zouden plaatsvin den om de tegen het bewind van Fi del Castro gerichte ondergrondse be weging weer op te bouwen. Er is echter weinig of niets bekend over de activiteiten van de bannelingen. Aanvankelijk werd gemeld, dat zij in zes verschillende provineïes van het eiland bruggen hadden vernield, waardoor troe penverplaatsingen onmogelijk werden gemaakt, maar later werd dit bericht in getrokken, zonder dat werd verklaard wat er nu wel was gebeurd. Krachtiger optreden van V.N.-troepen Galo Plaza. de speciale vertegenwoor diger op Cyprus van Oe Thant, heeft op een gisteren in Nicosia gehouden perscon ferentie verklaard dat de VN-troepen op het eiland na de aankomst, later deze week, van een eenheid Deense troepen, in staat zullen zijn een krachtiger hou ding aan te nemen. Wij zullen er dan op toezien dat hetgeen is overeengekomen ook wordt nageleefd, aldus Plaza. Hij uitte er zijn bezorgdheid over dat de regering-Makarios hem geen uitsluitsel heeft kunnen geven over het lot of de verblijfplaats van 43 vermiste Turkse Cyprioten. Plaza deelde verder mee dat president Makarios heeft ingestemd met een voor stel om de versterkingen, die aan weers zijden van de scheidingslijn tussen de Griekje en Turkse gemeenschap zijn op geworpen. over een kleine honderd meter te slechten. De Turkse Cyprioten hebben verklaard ook hun versterkingen over deze afstand te zullen neerhalen wanneer de Grieken hun linie een kleine honderd meter in achterwaartse richting hebben verplaatst. Bom gevonden in gastverblijf van Chroesitsief Volgens een mededeling van de politie in Oslo is een partij van ongeveer twee kilo krachtige ontplofbare stof aange troffen bij het landgoed Bygdoe op vijf km ten westen van Oslo waar de Sowjet- russische premier Chroesjtsjef tijdens zijn bezoek aan Noorwegen einde juni zal verblijven. De explosieve lading was gereed voor ontsteking. Een waker had enige tijd voor de ontdekking gisteren een man met een hond daar in de buurt gezien. Op het landgoed worden thans herstelwerkzaamheden uitgevoerd. partij van de belastingverlaging. Daarbij heeft de heer Geertsema een sterke troef in handen. In zijn eigen gemeente, bij het akkoord van Was senaar, werd aan belastingverlaging een hogere prioriteit toegekend dan aan de A.O.W.-verhoging. Hoe men het ook wendt of keert, de vastgestelde volgorde is: 1 woning» bouw, 2 neutralisering progressie- factor, 3 landbouw. Vervolgens ko men, zonder rangorde, andere desi derata, waaronder geleidelijke op trekking van de A.O.W. De minister van sociale zaken gaat daar niet graag diep op in, zo heeft hij letterlijk verklaard. Liever ver wijst hij naar de regeringsverkla ring, waarin staat dat de optrekking van de A.O.W. een voorname plaats in het regeringsbeleid heeft. Maar wat is nu de relatie tussen het akkoord en het regeringsprogram De minister-president heeft ver klaard, dat de regering het akkoord in zijn geheel in haar program heeft opgenomen. Convenant en program moeten echter niet worden vereen zelvigd. In elk geval is het moeilijk om df. Holtrop tegen te spreken, die heeft betoogd: financiering van de A.O.W, uit de algemene middelen komt In strijd met andere prioriteiten in het regeringsprogram CTARHEID op dit punt achten we evenwel uit den boze. Opnieuw zou wel weer eens kunnen blijken, dat het maken van bindende afspra ken een belemmering vormt voor het voeren van een flexibele poli tiek. Binnen enkele maanden na de tot standkoming van het Wassenaars ak koord was de sociaal-economische sl- tnatie gans anders dan men had ver wacht. Bovendien is de verhoging van de A.O.W. als het ware een eigen leven in het geheel van de prioritei ten gaan leiden. Minister Veldkamp heeft daartoe bijgedragen door vóór de gereedko ming van het S.EJt.-advles reeds mee te delen, dat het in zijn bedoe ling lag om de ouderdomsrente per 1 Januari 1965 op een sociaal verant woord minimum te brengen. Intussen is een sterk verdeeld ad vies uitgebracht en rust op de rege ring de taak om voorstellen voor tfl bereiden. Tevens worden echter voor stellen tot belastingverlaging ver wacht. Zij kunnen niet los van el kaar worden gezien. Op de een of andere manier zal men tot een compromis moeten komen. Tenzij men inderdaad een crista wenst. Het Nederlandse volk ver langt belastingverlaging maar zie4, dachten we, ook de noodzaak van verbetering van de oudedagvoorzie- ning in. Het zal terwille van de verhoging van de A.O.W. bereid zijn om met een geringere belastingverlaging ge noegen te nemen dan anders moge lijk was geweest. Geen directe interventie Amerika overweegt allerlei maat regelen ook op het militaire vlak ter bescherming van de neutrali teit en onafhankelijkheid van Laos. Voorlopig is de Amerikaanse acti viteit gericht op een diplomatieke oplossing van de crösds. Mocht die niet mogelijk blijken, dan zullen an dere stappen worden ondernomen, uitgezonderd directe interventie. Tot de maatregelen, die de Verenigde Staten in het militaire vlak kunnen ne men, behoort het zenden van de Ameri kaanse troepen naar het aangrenzende Thailand en het ondersteunen vai Laotiaanse regeringstroepen door wapen, leveranties e.d Hiervan zal echter pas sprake zijn als alle diplomatieke midde len om de opmars van de communistische Pathet Lao tot staan te brengen, hebben gefaald. Intussen ziet het er naar uit, dat deze pogingen tot mislukken zijn gedoemd. De Sowjetunie heeft de schuld voor de m lijkheden in Laos geheel op rekening de rechtsen en de neutralisten geschre- proefmodel lanceren het Apollo-ruimteschip dat in 1969 drie mannen op de moet zetten. Saturnus-raket zal slecht- met instrumenten gevulde satelliet in een baan om de aarde brengen. Het Amerikaanse bureau lucht- en ruimtevaart (NASA) wil met deze proefneming de ervaring opdoen, die nodig is om de aandrijfraket te ontwikkelen. Deze raket zal tweemaal zo lang zijn als de huidige, die 38 meter Met Saturnus-raket, die als de krachtigste ter we reld wordt beschouwd, zijn tot nu toe vijf proefvluch ten gemaakt. Bij de meest recente lancering op 29 januari bracht hij de zwaarste satelliet ter we reld (gewicht 17.000 kg) omhoog. Het totale gewicht van de nuttige lading, die bij de komende vlucht in een baan moet worden ge bracht is iets minder en bedraagt 16.785 kg. Dc Apollo weegt 7650 kg, waarvan een groot gedeel te ballast De rest van de nuttige belasting bestaat uit de uitgebrande tweede trap (6390 kg) en een in strumentarium van 2745 kg. Omdat het hier een proef betreft zal geen poging worden gedaan om de tweede trap en het instru mentarium van de Apollo te scheiden noch om de satelliet te bergen. Ver wacht wordt dat de satel liet ongeveer een week om de aarde zal cirkelen al vorens door de wrijving van de atmosfeer op te branden. Bovenop het ruimtevaar tuig komt een ruim drie meter hoge ontsnappings inrichting. die op een miniatuur olieboortoren lijkt In geval van moeilijk heden tijdens een beman de vlucht zal een aan de toren bevestigde raket motor ontbranden en het Apolloschip wegtrekken van de zich misdragende aandrijver. Als zich geen moeilijkheden voordoen, wordt de toren door ladin gen explosieven afgewor pen. ven. De Pathet Lao ontkent het Geneefse akkoord te hebben geschonden en doet alsof de neutralistische troepen in op stand zijn gekomen tegen de overheersing door de rechtse elementen, die in Vien tiane de machi in handen hebben geno men. En de aanvallen in de Vlakte der Kruiken gaan volgens de jongste berich ten gewoon door. Daar komt nog by. dat de schending van de overeenkomst in feite niet kan worden geconstateerd, omdat de interna tionale controle-commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van India, Canada en Polen, haar werk niet kan doen. De Pool se afgevaardigde heeft nl. de laatste tijd niet aan het werk van de commissie wil len deelnemen en is nu zelfs naar zijn land teruggeroepen, zogenaamd voor overleg. Canada heeft Polen er nu van beschuldigd, dat het zyn verplichtingen niet nakomt. Prins op Poolster en Zeven Provinciën Prins Bernhard heeft gisteren, in zijn functie van inspecteur-generaal der Ko ninklijke Marine, een bezoek gebracht aan Hr. Ms. kruiser Zeven Provinciën en het in aanbouw zijnde bevoorradings schip van de Koninklijke Marine Pool ster. Beide schepen liggen op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij De Prins werd vergezeld door kapi tein ter zee A. J. de Graaff, adjuaïi®# van de Koningin, en door zijn persoon lijke adjudant, luitenant ter zee vlieger der eerste klasse G. Pauli. Indonesische missie in ons land Onverwacht is gisteren op Schiphol een economische missie van de Indone sische regering uit Rome aangekomen. Zij bestaat uit twaalf man. De Indonesische ambassadeur in ons land, dr. Moh. Sharif, verwelkomde zijn landgenoten, die vier dagen in ons land zullen blijven op de luchthaven. Hij weigerde nadere mededelingen over het doel van de reis te doen. Dit wilde hij overlaten aan de leider der missie, de Indonesische minister van basisindustrie mijnbouw, de heer Chaerul Saleh, die vandaag eveneens uit Rome op Schiphol werd verwacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1