Nieuwe Leidse Courant Pinksterdrukte Nederlandse overspoelde wegennet Rode regime op Cuba is zenuwachtig r Half miljoen buitenlanders zochten vooral strand op TY-eiland nu na 1 juni geplaatst STAGNATIE DOOR ONGELUK Kraaneiland Lepelaar aangevaren Prinsessen terug uit Kopenhagen Op de Pinksterdagen acht zwemmers verdronken Seebohm: Verdragen gaan ons niets aan Dingdag 19 mei 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEM£B Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD vSfantv«stigh ii gheblevM mijn hert in teghenapoet" Zonnige perioden De Bilt verwacht tot woensdagavond: In de avond en nacht bewolkt en plaat* selUk wat motregen. Morgen zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 -J Tl/TET een massale toeristenstroom, die digheden, want de drukte was enorm. A kilometers lange auto-files op de rijks-groter nog dan vorig jaar. Ook nu weer was wegen bracht, is het warme Pinksterweek- "t het verkeersplein Oudenrijn, waar de einde gisteravond laat geëindigd. Tot tegen politiemannen voor de grootste problemen het middernachtelijk uur zijn rijkspolitie-werden gesteldin de loop van gisteravond mannen bezig geweest om de stroom bruin- passeerden er niet minder dan 7500 auto's gebrande toeristen vlot naar huis te helpen per uur. en met succes. Althans, gezien de omstan-1 In één oogopslag pag. 2 „Rode" successen is Laos pag. 5 Miljoenenerfenis voor agent? pag. 5 Nederland heeft kansen in Rood-Chana pag. 5 Zigeunerkoning voelt zich bedreigd pag. 7 Sport (o.a. bondsdagen) pag. 9-11-13 I Gevolg biervan was dat zich op de toevoerwegen naar het plein lange files vormden. De langste wel op de weg van Arnhem naar Utrecht. Daar stond de politie (22 m keersdienst der Utrechtse politie) voor een file vait 15 km lengte, alle maal Nederlandse toeristen, die de zon op de Veluwe hadden gezocht. Uit de richting Amsterdam stonden de wagens toen anderhalve kilometer lang, kop aan staart. Het verkeer uit Den Haag (voornamelijk Duitse bad gasten) was in de loop van de mid dag al op gang gekomen. Ongelukken hebben zich op dat drukke knoop punt, dank zij de efficiënte verkeer- regeling .echter niet voorgedaan, al werden wèl enkele kettingbotsingen genoteerd. De schade beperkte zich hier echter tot het ..blik". Overigens was het beruchte verkeers plein niet het enige puint, j De kans is groot dat het tv-eiland van de REM niet zoals het plan was, voor 1 juni voor de Nederlandse kust zal worden geplaatst Als gevolg van het ongeluk (zaterdag) tijdens hot inladen van het eiland op de Global Adventurer in de Ierse haven Cork, is ernstige stagnatie ontstaan. Bij dit ongeluk werden twee arbei ders gewond. Het ongeluk is veroorzaakt door I een fout in de kraanconstructie. Tij- i dens het inladen brak de zwaaiarm af en stortte het eiland op het dek De schade aan het dek is beperkt maar die aan de kraan aanzienlijk. De Global Adventurer moest er zon dagmiddag voor naar Verolme-Ro- zenburg vertrekken, waar de kraan zal worden gerepareerd. Vannacht wordt het schip mét het onderstuk van het eiland op de werf verwacht Aanvankelijk zou het schip met het eiland in de nacht van zaterdag op zon dag jl. naar de Nederlandse kust ver trekken, waar vandaag dan met de plaatsing van het eiland zou worden be gonnen. Onmiddellijk nadat het ongeluk be kend was geworden is ir. P. S. Heere- ima, een der eigenaars van de Global Adventurer naar Ierland vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de omvang en de oorzaak van het onge luk. Nog zondagmiddag keerde hij per chartervliegtuig op Zestienhoven terug, waar hij verklaarde dat de plaatsing van het eiland ondanks de', vertraging zal doorgaan. Wél gaf hij toe dat het lang niet zeker meer is dat het eiland er nog voor 1 juni zal liggen. Er zal worden gepoogd op korte termijn repa raties te verrichten. opdat het eiland nog deze maand op zijn plaats kan worden gelegd. Om zo snel mogelijk te kunnen op schieten zal men niet schromen des noods belangrijke onderdelen per vlieg tuig uit Amerika te laten komen. Het probleem is namelijk dat de Global Ad venturer in begin-juni gecontracteerd is voor een ander karwei. Of het REM-eiland staat rond 1 juni voo: kust óf er zal een vertraging ontstaan van ten minste een volle maand Voor de maand juli is de Global Adventurei niet beschikbaar. Onzekerheid Ir. Heerema kon tot zijn vreugde me dedelen dat de Spaanse opvarende van het schip de 25-jarige Felix Revollido Muros uit Coruna. die een bekkenfrac- luur opliep, het goed maakt cn dc vol gende week naar Nederland overge bracht wordt om hier verder te worden verpleegd. De bemanning van de Glo bal Adventurer heeft het ongeluk als „bedrijfsrisico" opgevat. Ir. Heerema ls particulier sterk geïn teresseerd in de REM. Als zodanig is hij ten zeerste getroffen door de pech die men bij de opbouw van het eiland heeft gehad. Op de vraag of hü on danks het wetsvoorstel dat spoedig in de Kamer behandeld zal worden, aan genomen dat dit de t.v.-aktlvitelten van het eiland af onmogelijk maakt, opti mistisch of pessimistisch was. ant woordde lijj ,,W|) zwemmen in het on- ■ekere. Vast staat dat onze voorberei dingen en de stand van onze verplich tingen zo ver gevorderd waren dat er gewoon geen weg terug meer is. Was dit wetsvoorstel een half jaar geleden aan de orde gesteld, dan was ons nog keus gelaten Nu bestaat die keus niet meer en kunnen wij slechts hopen dat ook al zou de wet aangeno men worden deze niet zal worden toe gepast. Eén ding wil ik graag nadruk kelijk stellen Onzerzijds is er geen sprake van een houding van ..zij doen ons toch niets", zo min als er een kwestie is van „wij zullen de regering of de zuilen eens pesten" Wij hebben zuiver op basis van de bestaande wet ten en uitgaande van ons zakelijk zicht gemeend iets te kunnen doen waarmee wij in een behoefte voorzagen en onze eigen zakelijke belangen die nen. Gezien de hoeveelheid geld die er nu al in is gestoken en gezien de ver plichtingen die zijn aangegaan is er voor ons geen andere mogelijkheid dan door te gaan. Met het eiland is namelijk niets an ders te beginnen, alle geruchten om trent speelholen enz. ten spijt. Het eiland is namelijk alleen per helicopter, en dan nog alleen wanneer er geen harde wind staat, te bereiken." Prinses Irene en prins Charles Hu- gues van Bourbon-Parma, die zoals be kend op huwelijksreis zijn, zijn zaterdag na een verblijf van vijftien dagen op het eiland La Palma in Santa Cruz, de hoofdstad van Tenerife, aangekomen. Teneriffe is het grootste der Kanarische eilanden. Met de Pinksterdagen zijn velen naar het water getrokken om daar ver koeling te vinden voor de zomerse warmte. Het heeft vooral de strand- politie handenvol werk bezorgd. Op verschillende plaatsen konden zwem mers maar ternauwernood worden ge red. Op andere plaatsen zijn er enkele verdronken. Voor het strand van Kamperland bij Kortgene zijn in de voormiddag van zondag twee kinderen van de familie Grosart uit Moers in Duitsland verdron ken. De zevenjarige Karl en zijn tien jarig zusje Ingrid liepen bij laag water ee in op een punt waar deze plot seling zeer diep wordt. Een Belgische sportvisser slaagde erin het meisje op het droge te brengen, maar kunstmatige ademhaling hielp niet meer. Naar hel lijkje van het jongetje wordt nog ge zocht In het Volkerak bij Dintelsas ver dronk omstreeks dezelfde tijd de 18- jarige jongeman D. Kessel uit Ouden bosch, waarschijnlijk doordat hij kramp kreeg. Hij was met twee vrienden aan het zwemmen. De 17-jarige J. Moors uit Wijchen is zondag bij het zwemmen in een kolk bij de steenfabriek onder de gemeente Druten verdronken. Nederland weet men nu. wat een westerse verkeersdrukte is. De massale uittocht liet overal haar sporen na- Bij Ommen vormden zich gistermiddag al lange files. En zo was het eigenlijk bij alle belangrijke verkeersknooppunten Zij die het advies van de radio hadden opgevolgd en de grote omweg via de Afsluitdijk hadden gekozen, kwamen ook al bedrogen uit. Als men bijvoor beeld uit het noorden naar Den Haag en Rotterdam reed, liep men vast voor de VelsertunneL De tweebaanswegen op de Veluwe lieten gisteren, zoals trouwens ook zater dag, slechts verkeer toe, dat het ge middelde van tien kilometer per uur niet haalde. Dat beeld bood ook de Zeeuwse twee- baans hoofdweg. Bumper aan bumper schoven de auto's hier verder. De grote opstoppingen deden zich voor bij Goes en Kruiningen. Supporters Maar het ergste was het op de grote rijkswegen in het midden en het westen van het land. Op de viaducten en langs de bermen van de rijkswegen stond het soms zwart van de toeschouwers, die de mooie zomeravond besteedden om naar al dat gewriemel op de weg te kijken. Voet gangers moedigden de automobilisten aan, die of stil stonden of stapvoets konden rijden. Maar ook dat mocht niert helpen. Het bleef wachten en wachten en de automobilisten stonden niet alleen voor de opgave correct te rijden, maar ook nog om de stemming bij hun passa giers er in te houden. Wat steeds moei lijker werd, naarmate de avond ver streek. Bij dit overdrukke verkeer bleven ongelukken niet uit. Op de rijksweg bij Bergen op Zoom deden zich zeven ver keersongevallen voor. waarvan er eer een dodelijke afloop had, voor de 41-jari- ge J. v. d. M uit Vlissingen. Zijn auto kwam frontaal in botsing met een gen. die bezig was met een inhaalma- De echtgenote van de heer V. d. M. 1 de drie inzittenden van de andere auto werden zwaar gewond. Deze laatste auto werd bestuurd door de heer J. v. d B. uit Rotterdam. In zijn gezelschap be vonden zich zijn echtgenote en een In woner van Amsterdam. De vier gewon den zijn overgebracht naar het zieken- heis in Bergen op Zoom. Twee kinderen van het echtpaar v. d. M. liepen lichte verwondingen op. (Voor vervolg zie pag. 7) Het kraaneiland Lepelaar, dat voor de bouw van de pieren voor de nieuwe haveningang in het Noordzeekanaal bij IJmuiden bü de werf Gusto in Schie dam is vervaardigd en dinsdagavond naar IJmuiden zou worden gesleept, is in de afgelopen nacht door de binnen lopende Franse tanker Amphiope aan gevaren en ernstig beschadigd. De Franse tanker kreeg een flinke scheur in de voorsteven, maar kon op eigen kracht pier vijf van de Waalhaven bereiken. Op het moment van de aanva ring bevond zich aan boord van het Franse schip de rijksloods. die het schip had binnengebracht. Hij zou juist worden afgelost door een havenloods. De sleep boten, die het Franse schip naar de Waalhaven zouden brengen, waren doen de vast te maken. Er heerst op Cuba onder de aan hangers van Fidel Castro een zenuw achtige stemming. Er hebben op het eiland omvangrijke troepenbewegin gen plaats, temidden van aanwijzin gen van op handen zijnde invallen van Cubaanse ballingen, agkomstig uit verschillende landen in Midden- Amerika. Trucks met troepen rijden voortdurend op de wegen. Zij zijn blijkbaar op weg naar de kusten en de bergen. Tegenstanders van het communisti sche bewind worden bij duizenden van de straat geraapt en in de toch al over volle gevangenissen gestopt. Want uiterlijk morgen verwacht men een in vasie. Dan is het de Cubaanse onafhan kelijkheidsdag. Via radiozenders, waarvan er zich al :n op Cuba zou bevinden, is de Cuba- en in de afgelopen dagen medege deeld, dat „het uur" zeer nabij is. De boodschappen gingen vergezeld van op roepen aan Cubaanse militairen, leden van de militie en arbeiders, in opstand te komen tegen het regime van Castro. Er doen geruchten de ronde, dat de Cu baanse wluchtelingenleider Manuel Ray reeds op Cuba is met zijn „troepen". Ray had verklaard, voor woensdag t« landen. Volgens de New York Times zijn ploegen infiltranten naar Cuba on derweg. „Sterke man" Ernesto Guevera. mi nister van industrie, heeft de Cubanen te wapen geroepen voor wat hij noem- "de een „nieuwe strijd tussen commu- isme en kapitalisme". Na een verblijf van drie dagen in Ko penhagen zijn de prinsessen Beatrix en Margriet gistermiddag met een lijrwlieg- tuig van de S.A.S. op Schiphol terugge keerd. Zij hebben in Kopenhagen het jaarlijkse hofbal van het Deense ko ningshuis bijgewoond. Op de luchthaven werden de prin sessen begroet door de particulier secretaresse van prinses Beatrix, mej. M. C. C. Wijnen. Joris, de hond van de kroonprinses, had voor de aankomst van het vliegtuig geduldig op zijn meesteres zitten wachten bij de hofauto, doch toen prinses Beatrix, die gekleed was in een blauw mantelpakje en daarbij een witte hoed droeg, uit het toestel stapte, werd zij door haar heftig met zijn staart kwispelende hond blij verwelkomd. Beide prinsessen stapten na hun aan komst vrijwel onmiddellijk in de op het platform gereedstaande hofauto, die hen naar peleis Soestdijk bracht. Rector zou dochter deel examen hebben laten overdoen Tegen de rector van het gemeente lyceum in Den Helder, mr. dr. E. J. J. ls een klacht ingediend wegens examen fraude. Hij zou zijn dochter, die dit jaar eindexamen doet en die een zware ziek te achter de rug heeft, in de gelegen heid hebben gesteld het examen Engels op zijn kamer over te maken. De inspecteur van het middelbaar on derwijs en het college van B. en W. van Den Helder stellen een diepgaand onder zoek in. Intussen heeft de heer J. ziek teverlof aangevraagd. Rechtop Sudeten-Duitsland De 26-jarige ongehuwde B. A. L. V. uit Schiedam is gisteren in de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Maassluis verdronken. V., die de zwemkunst wel meester was, waagde zich te ver in de Waterweg. Hij werd ongeveer vijfen zeventig meter door de stroom meege sleurd en verdween onder water. Gistermiddag is de zeventienjarige kantoorbediende G. Koenen uit Rottei- dam in het Oostvliet in Leidschendam verdronken. Hij was met enkele vrienden aan het varen in een bootje. Bij een poging het land zwemmend te bereiken is hij verdronken. Zeer waarschijnlijk heeft hij kramp gekregen. Eerste Pinksterdag is in het zwembad van de camping „De Combinatie" op het Kaageiland de 18-jarige Hendrikus Anto- nius Maria Lapien, de studerende zoon van een hoofdonderwijzer uit Steenbergen (N.-Br.)t door verdrinking om het leven gekomen. Het vijfjarige jongetje Michel van de Pasch is zondagmiddag in zijn woon plaats Boxtel door een auto overreden toen het op zijn fietsje onverhoeds de rijweg overstak. Het kind is later over- .en vonden op het strand alles wat ze zochten: zon, zee, en een heerlijk verfrissend briesje. Lawrence Wright; De „vader van de Londense Tin Pan Alley", de muziek uitgever en liedjesschrijver Lawrence Wright, is zaterdag in een ziekenhuis te Blackpool, Engeland, oveleden in de leeftijd van 76 jaar. Onder de naam Horatio Nieholls schreef hij duizend liedjes. Vier gewonden door explosie van gasfles Vier personen onder wie drie brandweerlieden z(jn zaterdagmiddag gewond toen by een brand in een bouw- keet in Rotterdam een fles met propaan- gas ontplofte. Zij werden ter behandeling in een ziekenhuis opgenomen. De brand ontstond omstreeks vijf uur in een bouwkeet op hel Jacob van Campenplein in de nieuwe standswijk Alexanderpol- der. De brandweer bestreed het met drie stralen. Voor 10.00 toehoorders heefit de West duit se minister van verkeer, Seebohm, als woordvoerder van de uit de Sudeten stammende Duitsers zondag in Neurenberg gepleit voor zelfbeschikking voor de „Sudeten- Duiitsers". Seebohm, die de deelnemers toe sprak aan de betoging ter gelegene heid van de vijftiende Sudetenduitse- dag. wilde met vreedzame middelen de Sudeten-Duitsers van het recht op zelfbeschikking laten genieten. Tijdens zUn rede riep Seebohm uit: „Men mag over in het verleden geslo ten verdragen denken wat men wil, het gaat ons hoegenaamd niets aan. Ons recht op het vaderland en op zelfbe schikking berust niet op de in deze eeuw- gesloten verdragen maar op menselijke rechten onaantasbare reóhten, die el ke mens en etische groep van nature bezit. In concrete bewoordingen bete kend dit, dat de Sudeten-Duitsers de ge bieden moeten terugkrijgen, die hun zijn ontroofd," De teruggave van de „geroofde ge bieden" was een eerste vereiste voor een akkoord tussen Duitsers en Tsje- choslowaken, zo meende de Westduitse minister. Een dergeiyke oplossing zou volgens hem geen grenswijziging tot ge volg hebben. Minister Seebohm zei verder nog. dat i het communiqué van de Jongste NAVO- conferentie duidelijk had aangetoond, dat de propaganda voor ontspanning en vreedzaam-naast-elkaar-bestaan in de wereld geen enkel tastbaar resultaat had gehad. Tot slot merkte de Westduitse minis ter op, dat ,,de oude Stalinisten" in Praag nog steeds aan de macht waren. Fabrieken Zevenbergen In het schoolgebouw van de rijks- h.b.s. te Schiedam heeft zaterdag een uitslaande brand gewoed, die het teken lokaal geheel verwoestte. In dit lokaal was vrijdagavond een feestje

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1