VORMENTAAL sw ABCDE LMNOP QRSTU VWXYZ Grafische en typografische opleiding aan de Koninklijke academie van beeldende kunsten FGTf TK JL vjr li «J IV TJET begint wel bij de vimbus, maar bet moet er niet bij eindigen, waarmee ik maar zeggen wil, dat we dat doosje niet alleen „zindelijk" moeten maken, maar dat we verder ook visionair moeten zijn. Deze woorden van Jan van Keulen, leraar van de grafische en typografische afdeling van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag vatten in het kort wel de inhoud samen, die de ongeveer zestig leerlingen tellende afdeling aan zijn opleiding geeft. De betekenis van deze woorden komt wel heel concreet tot leven in de tentoonstelling „Vormentaal" die nog tot 24 mei in het Haagse Gemeente museum is te zien en die geheel door de leerlingen zelf is gecreëerd. Naar aanleiding van deze tentoonstel ling is het wellicht mogelijk de es sentie van de opleiding die de jonge graficus tegenwoordig, en wel spe ciaal op de Haagse academie, krygt, te schetsen. Tentoonstelling Jan Stegeman, publiciteitsman, Phi lip van Meeuwen, ontwerper en or ganisator van de tentoonstelling, bij gestaan door Freek Biesiot, Henk Veldhuyzen en Leo Bolt en de „op maker" Donald Patiwael, vertellen dat vooral het vierde jaar van de opleiding in gedachten al maanden van te voren met de tentoonstelling bezig wa3. En praktisch zijn de leer lingen een week of vier als paarden bezig geweest in het foto-atelier, hun leslokaal, de kelder van de acade mie en het Gemeentemuseum. Er is geen detail van de expositie te noemen, of de aankomende grafi ci hebben het zelf verzorgd, wat al een illustratie is voor de vereiste zelfstandigheid van de opleiding. Jan van Keulen noemt de tentoon stelling een bescheiden eindresultaat van iets wat in een wat langer ver band dagelijks op de grafische afde ling gebeurt. De „cleanheid", die een zesde zintuig schijnen te hebben ontwikkeld, spreekt uit vrijwel ieder werkstuk, dat of speciaal in verband met de expositie is gemaakt, of een der resultaten is van de arbeid van de laatste jaren. Creatief begrip Talloze affiches, verpakkingen, gram mofoonplatenhoezen, folders en ad vertenties. die de toeschouwer zich verbaasd doen realiseren, dat het zon der meer geld te verspillen ook zó kan. Een esthetisch verantwoord spel van lijnen, letters en vormen, dat een lijn rechte tegenstelling vormt met het meestal gebruikelijke gouden sterren en tierelantijnengedoe, althans, waar het verpakkingsillustraties, affiches en sommige grammofoonplatenhoezen betreft. Zindelijke formule Een voorbeeld van de heldere wijze waarop de leerlingen van de grafi sche afdeling van de Haagse K-AB.K. trachten een functionele vormgeving op het gebied van esthetisch verant woorde reclame te benaderen hangt op ieder station in Nederland: Het witte affiche met het opschrift .^Sen verre bloem via Fleurop". Boven de tekst iets, dat een bloem suggereert Het geheel koel. bestudeerd en schoon in de meest essentiële zin van het woord. Prachtige grammo foonplatenhoezen geven nog subtieler uitdrukking aan het vormgevoel; zui ver uit letters bestaand of met even tueel een motief of een illustratie ter ondersteuning van het geheel en van zelfsprekend met het doel iets van het wezen van de bij de hoes beho rende plaat uit te drukken. Zo sla gen de leerlingen van Jan van Keu len er niet alleen in de serene, klas siek sierlijke rust van de muziek van een oude Italiaanse componist weer te geven op de hun eigen cleane" wijze, maar ook de bewo genheid die niet los te denken is van een plaat met bijvoorbeeld negro spirituals of al of niet moderne jazz. Boulevard Een van de projecten van de ten toonstelling dient om de bezoekers het verschil duidelijk te maken tus sen de bestaande opvatting van ^et ter-presentatie" en de inzichten die de jonge grafici ee hieromtrent op na houden. Enkele leerlingen van het .vierde jaar (Frans Vincken, Frits Tiessen, Henk Blom en Jillard Keij- zer) hebben een deel van de winkel galerij langs de Scheveningse boule vard gefotografeerd. Onverbloemd wordt de chaotische 1 ettermassa, die zich uitstrekt boven de ongeveer 80 meter etalageruiten van een aantal verschillende winkels gekritiseerd. De letters hebben qua structuur en com positie geen enkel verband en de be letteringen zijn op zichzelf bovendien vaak onooglijk. Maar er is nog een andere boule vard te zien, die een stuk winkelga lerij toont met opschriften en belet teringen zoals de makers van dit werkstuk het zich hadden gedacht. Het gaat hen hier zuiver en alleen om de typografie en inderdaad zal ook de oppervlakkige kijker moeten toegeven dat de bewerking van de K AJX.-leerlingen verreweg de voor keur verdient. „Het is eigenlijk beschamend", al dus Jan Stegeman, „dat Schevenin- gen er op dit punt niet perfect uit ziet- Scheveningen is immers een centrum, dat toeristen uit alle lan den moet ontvangen. Van onze kant hebben wij dus een suggestie gedaan om de boulevard, die bij voorbeeld jaren ten achter is bij de pier iets ac ceptabeler te maken. Uiteraard hou den wij ons alleen met de grafische kant bezig, maar ook op het archi- tektonische vlak zou er vermoede lijk wel iets veranderd moeten wor den om een sluitend geheel te krij gen". Raakvlakken Oog voor architektuur hebben deze aankomende grafici overigens wel. Dat blijkt wel uit de fotoserie die zij hebben gemaakt van üe ornamen tatie in de bouwstijl van het Staten kwartier (omstreeks 1900) en waar van een deel in het gemeentemaand blad ,,'s-Gravenhage" zal worden ge publiceerd, ook weer met een opmaak die door de leerlingen zelf is ver zorgd. Uit de foto's blijkt dat de makers ook in de krullerige schoon heid van de toenmalige bouwstijl een raakvlak herkennen met hun eigen streven naar helderheid, al was het alleen maar de manier van weerge ven van ornamentendelen. Het fototoestel is trouwens voor de K.A.B.K.-graficus een onontbeerlijk instrument om bepaalde resultaten te bereiken. Een fraai voorbeeld hiervan is wel het ontwerp van Pieter van Delft voor een reclame-affiche voor een gewone, gedeeltelijk stalen bu reaustoel. Slechts twee stoelen tegen over elkaar op een volstrekt witte on dergrond. In het midden boven de stoelen verticaal de fabricagenaam: Ahrend Revolt. Haast symbolisch voor de gedachte waarnaar de leerlingen van Jan van Keulen werken: op het atelier tussen de warwinkel van lampen en spoel bakken en half gereed gekomen en reeds voltooide werkstukken plotse ling een groot zwart scherm met al leen de letters abcd Reclamekunst Zo wil de opleiding van de grafische afdeling van de Haagse K.A.BK. meer zijn dan les in het kundig ver vaardigen van letters en illustraties. Ook tracht zij uitdrukking te geven aan het eerlijke zoeken naar een vormgeving, naar de behoefte van de ze tyd, waarby men o.m. uitgaat van de huidige stand van zaken en de evolutie in de beeldende kunst. Zo als Jan van Keulen het zegt: „Dit sluit epigonendom uit. We staan kri tisch ten opzichte van alles wat ge weest is en zoeken naar een rationeel antwoord op de behoefte aan een ei gentijds» vorm. Zo hebben wij dus een breed werkterrein en staan eigenlijk geheel in dienst van de maatschap pij. Ik verwacht dan ook dat er n de naaste toekomst een beroep op mensen als wij gedaan zal worden om de steden weer een beetje be woonbaar te maken. Op het ogenblik dreigit de publiciteit en de reclame de mens te verstikken en daarom zullen wij een grote bijdrage kunnen leveren om de formule te vinden die het leven waard doet blijven om ge leefd te worden". Met vier jaar Mulo of drie jaar HBS is het mogelijk om op het eerste jaar van de afdeling toegelaten te worden. Verder is een leeftijd van tenminste zestien jaar noodzakelijk en hangt het er van af of de as- pirant-leerling de voor-selectie kan doorstaan. Want voordat de lessen beginnen moeten de inschrijvers ten minste vijftien werkstukken (tekenin gen, ontwerpen etc.) tonen. Komt men door de eerste selectie heen, dan volgt een proeftijd van een jaar en daarin ligt het natuurlijk aan de prestaties van de leerling in kwestie of hij of zij kan worden gehandhaafd. Ook „zij", want al telt de hele af deling op het moment maar enkele meisjes, de opleiding zet zijn deuren voor de dames, die het grafische vak in willen, ook open. Over verdere technische details van de opleiding zullen we niets verklap pen, maar zeker is wel dat de „de mocratie" op de grafische afdeling, zelfs waar het beslissingen van de leraarsvergaderingen betreft een zeer belangrijke rol speelt. Layout van deze Vormentaal-pagi na's: Henk Blom. Henk Kamphorst, en Luc van der Kooij. Foto's: Jan Stegeman en Frans Vincken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 26