Nieuwe Leidse Courant (Automobilist meer bewust maken van verkeersfout IfllEZWARfEZES Campagne met Amerika beperkt handel op Cuba Ongekende drukte met de Pinksterdagen verwacht vlugschriften Openhartig gesprek over con roverses REM-eiland na Pinksteren op poten Vandaag bij de krant: HET LEVEN IN Spanje sluit grens voor Nederlanc s vervoer Vooral Belgen en Duitsers Commentaren IEMCO N.V. tw»*. /r vuei 1964, 52ste jaargang F. DIEMfR Hoofdredacteun Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghableven mijn hert in teghenspoet" Zonnig weer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Heldere nacht met hier en daar nacht vorst. Morgen overdag zonnig weer en warmer dan vandaag. Zwakke tot matige wind draaiende naar zuidelijke richtin gen. (.Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) Nieuwe actie Veilig Verkeer MANNEN, ik verzoek u overeen komstig de instructies de Actie Zwarte Zes nu te beginnen". Deze enigszins mysterieuze woorden sprak gistermiddag in restaurant „Hoorn- wijck Comer" in Rijswijk de minis ter van justitie, mr. Y. Scholten. Zijn woorden bereikten via een mo bilofoon de leden van de Surveillan- cegroep Auto-Snelwegen van het Korps Rijkspolitie, de mannen in de witte Porsches, die op dat moment, verspreid over de autobanen van ons land, wisten dat hun taak was uitge breid met een belangrijk aandeel in een nieuwe aotie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Navolanden dichter tot elkaar (Van een onzer redacteuren) De gisteren geëindigde Navo-con- ferentie heeft geen daverende resul taten ite zien gegeven. Van groot be lang is echter, dat de tegenstellingen niet werden verscherpt, maar dat men integendeel wat dichter bij elkaar is komen te staan. De contro verses, die totdus ver onder de op pervlakte waren gebleven, zijn in de ministerraad met grote openheid be- iprokcn, dank zij de wijze, waarop rij in het jaarlijkse rapport van mr. D.U, Stikker, de secretaris-generaal van de Navo aan de orde waren ge steld. Dit rapport, dat tot de geheime stukken van de conferentie behoort, werd in conferentie-kringen het „po litieke testament" van de heer Stik ker genoemd. Er zijn veel problemen aan de orde geweest waarover verschil van ning bestond. Tot botsingen hebben Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zeher VAST TAPIJT uit één stuk geweven. 380 cm. breed. Matador bouclé Desso 96.50 Curly super Desso 145, Gaarne maken wij U een offerte met de stalen van de nieuwste kleuren. BULTHUIS BOTERMARKT 23 VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Zn FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. de debatten hierover echter geenszins gelèid, ook niet wat de kwestie Cyprus betreft- De standpunten van Grieken land en Turkije stonden diametraal tegenover elkaar, maar dit nam niet weg, dat een oplossing kon worden ge. vonden, die voor beide partijen vaardbaar was. Het communiqué van de omstreek# half twee gistermiddag geëindigde Na- vo-conferentie heeft nogal even op zich laten wachten. Dat bleek later een volg te zijn geweest van het feit, dat wat de kwestie Cyprus betreft moeilijk heden waren rondom de terminologie. Overigens wordt men van dé inhoud er (zoals dat meestal bij soortgelijke verklaringen het geval is) nieft veel wij- Niettemin wordt er in gezegd, dat de ministers (en daar hoort ook de Fransman Couve de Murville bij) de druk hebben gelegd op de rol van Atlantische bondgenootschap als misbare waarborg voor veiligheid vrede en als zodanig als voorwaarde >r sociale en economische vooruitgang. Zij hebben nogmaals uiting gegeven hun vastbeslotenheid, te streven ontspanning in de internationale betrekkingen. Desondanks blijven zich Realiseren, dat de communistische landen op allerlei manieren hun pogin gen voortzetten, hun stelsel over de ge hele wereld te verspreiden. De grondoor. zaken van de spanningen in de wereld zjjn dezelfde gebleven. Duitsland West-Duitsland kreeg in het communi qué het volle pond, toen gezegd werd dat de raad opnieuw vaststelt, dat rechtvaardige en vreedzame oplossing het Duitse vraagstuk alleen kan worden bereikt op basis van het recht zelfbeschikking. Elke passende ge legenheid zal worden aangegrepen de verwezenlijking van de wens van Duitse volk tot hereniging in vrijheid, dichterbij te brenger, en daardoor duurzame vrede in Midden-Europa te verzekeren. Het Duitse probleem zal dan ook in studie blijven. De ministerraad heeft voorts opnieuw vastgesteld, dat de regering van de Bondsrepubliek Duits land de enige Duitse regering is, die vrijelijk en wettig tot stand is gekomen en daarom gerechtigd is, voor Duitsland te spreken als vertegenwoordigster van het Duitse volk in internationale aange legenheden. Na te hebben geconstateerd, dat er nog weinig uitzicht op het afremmen de bewapeningswedloop is, zolang Sowjetunie weigert, doeltreffende controle- en inspectie-maatregelen te aanvaarden, zeggen de ministers dat de Navo onder de huidige omstandigheden clr plicht heeft, hun algemene defensieve middelen te verbeteren. ZIJ zullen hun eenheid versterken door hun politieke consultatie uiit te breiden en te veldie pen. Ook zullen zij hun inspanningen vp economisch terrein vergroten om de le vensstandaard te verhogen, zowel var hun eigen volken, als van die van d« ontwikkelingslanden. In verband met een eerder besluit over de studie va militaire en economische vraagstukken betreffende de verdediging van het zuid oostelijke Navo-gebied, hebben z(j de uitgesproken, dat de conclusies deze studie aan de volgende ministers conferentie worden voorgelegd (die in december in Parijs zal worden gehou den). (Voor vervolg zie pag. 11) Zes maanden lang namelijk zal de S.AB.-patrouille de automobilisten wij- ip zes levensgevaarlijke verkeers- misdragingen, onder meer via vlug schriften, waarin de zes ernstige fou ten duidelijk worden genoemd. is via de dagelijkse rapporten van de S.AB.-groep gebleken, dat 90 pet het totaal aantal ongevallen op de autosnelwegen te wijten is aan deze .zwarte zes": 1) Links uitwijken bij ingehaald worden. 2) Onjuist invoegen. 3) Keren door de middenberm. 4) Onvoldoende afstand bewaren. 5) Te langzaam rijden, stilstaan of ach teruit rijden. 6) Onnodig links rijden, In de loop van de zes maanden du rende actie zullen de automobilisten via de televisie met de „zwarte worden geconfronteerd. Het Ver bond voor Veilig Verkeer heeft voor dit doel zeven tv-spots vervaardigd. Naast het infcroductiefilmpje wordt aan ieder 3e zes zwarte fouten een spot ge wijd. Tevens zullen overal in het land affiches worden aangeplakt en folders worden uitgegeven. Rampzalig In zjjn openingsrede sprak minister Scholten over de wat h(j noemde .rampzalige gevolgen van onjuist ver keersgedrag". „De massaliteit van het probleem", aldus de minister, „wordt duidelijker, wanneer men de Jaarcijfers onder ogen krijgt". In 1962 registreerde het Centraal Bur- ;au voor Statistiek 200.000 verkeerson gevallen, waarbij ongeveer 2000 men- om het leven kwamen. Meer dus dan bij de februari-ramp ln '53. Het aantal gewonden bedroeg 28.000. De politiemannen in de witte Porsches hebben in deze actie een bijzondere taak gekregen door de vlugschriften met de zwarte zes te verspreiden. „Maar", vervolgde mr Scholten. ,,ik heb opdracht doen geven dat ook scherp zal worden opgetreden tegen overtredingen vai feiten door het opmaken van pro- en-verba^l". In dit verband deelde hij nog mee, dat het aantal witte Por sches dat op de autowegen surveilleert met de speciale inhaaltechniek, ir loop van de zomer zal worden opgevoerd '2. Thans bestaat het wagenpark uit zestien stuks. Voorts komt onder Drieber gen, naast rijksweg 12 het hoofdkwartier de sectie bijzondere verkeerstakeh de Rijkspolitie en in het bijzonder de S.AB.-groep zal hier vanzelfsprekend onderkomen vinden, zodat vanuit dit centraal gelegen punt efficiënter dan voorheen geopereerd kan worden. (Voor vervolg zie pag. 1) Het televisie-station van de R.E.M. wordt kort na Pinksteren ter hoogte van Noordwijk voor de Nederlandse kust geplaatst. De heer C. Verolme, een der initiatiefnemers van de R.E.M. heeft dit gezegd. ..Het is ter verduidelijking noodzake lijk", aldus de heer Verolme in zijn ver klaring, ,,nog eens de aandacht te vesti gen op de werkelijke doelstellingen bij de televisie-uitzendingen op het R.E.M.- eiland. Behalve dat het televisiestation gebruikt zal worden voor commerciële doeleinden, is het de bedoeling in de programma's ruimte open te laten voor het uitzenden van culturele en opvoed kundige onderwerpen". „De initiatiefnemers zijn zonder enig voorbehoud beslist bereid zich bij de al gemene uitzendingen te onderwerpen aan een onafhankelijke programmaraad. Ver der zullen zij zich zeker houden aan de algemene normen die ook op het grond gebied van het koninkrijk gelden". Vandaag vindt men bij de Nieuwe Leidse Courant, een bijzondere bijlage, die de veelzeggende naam Het Leveu In draagt. De bedoeling hiervan is de jongeren die een of andere opleiding hebben voltooid of dit nu huishoud school, gymnasium of wat anders is te wijzen op de rijke mogelijkheden die er voor hen zijn op het gebied van werkzaamheden en/of studie. Daarmee wil de krant dienstbaar zijn aan haar jonge lezers die voor een vaak moei lijke keuze staan. De 17-jarige Pat Yates uit New Cross, Londen, toont hier een turbo-scherm. Het moet ideaal zijn voor motorijders tegen regen- weer. Door de wind gaat het door zichtige scherm, dat aan de val helm is bevestigd, voor het ge zicht draaien en worden regen druppels en modder weggeslin gerd. Coureur Graham Hill heeft de „Turbo-visor" gedragen toen de regen bij stromen neerviel tij dens een autorace. Levensmiddelen en medicamenten Voor de export van alle levens middelen en medicamenten van de V.S. naar Cuba zal eerst de Ameri kaanse regering toestemming moe ten geven, dit heeft het ministerie van handel gisteren in Washington bekendgemaakt. Hoewel dus voor de verzending van deze artikelen naar Cuba speciale uitvoervergunningen vereist zijn, betekent dit echter niet, dat deze verzending in alle gevallen belet zal worden, zo werd hieraan uitdrukkelijk toegevoegd. De nieuwe bepaling komt hierop neer, dat het ministerie van handel op de hoogte wenst te zijn met alle voorgeno men handel met Cuba en wil bovendien in een positie verkeren die optreden in overeenstemming met het nationale be lang mogelijk maakt. „Elke beslissing zal Transportondernemers verklaren: Iet Spaanse ministerie van transport heeft aan de secretaris van de Nederlandse ambassade in Ma drid meegedeeld, dat „De Spaanse regering tot haar spijt geen facilitei- ineer kan verlenen aan het Ne derlandse wegvervoer". Dit werd vernomen van de zijde van de KNVTO (Koninklijke Neder landse vereniging van transportonder nemers), die hieraan toevoegt dat deze maatregel vermoedelijk genomen is in verband met de weigering van Ne derland het verzoek van Spanje te steunen tot toetreding in de EEG. De Spaanse minister van voorlich ting heeft echter vanochtend vroeg op de vraag of aan Nederlandse ver voersbedrijven de vergunning om Spanje binnen te rijden wordt gewei gerd. geantwoord dat er geen waar heid schuilt in de berichten over moei lijkheden op dat punt. De woordvoerder van de KNVTO lichtte toe, dat onder wegvervoer zowel het personen- als het goederenvervoer wordt verstaan. Naar zijn mening kan geen regering toeristen weigeren, die zogenaamde „gesloten rondritten" gaan maken. Onder gesloten rondritten wordt verstaan een groep toeristen, die in de zelfde bus het land binnengaat en weer verlaat. Worden er echter pendeldien sten uitgevoerd, dan dient hiervoor een vergunning aangevraagd te worden. Bij pendeldiensten worden toeristen lar hun plaats van bestemming ge bracht, de bus keert leeg terug, gaat in Nederland nieuwe passagiers halen, le vert die in Spanje af en neemt dan do eerste groep mee terug. Alhoewel voor verscheidene ritten vergunningen hier- zijn angevraagd, is tot dusver nog geen enkele vergunning toegewezen. Mcrcht het goederenvervoer over de weg met Spanje tot stilstand komen, dan zullen de goederen voortaan per trein dit lnnd getransporteerd worden. Relatief neemt Spanje voor het Neder landse goederenvervoer niet zo'n be langrijke plaats in, aldu^ de KNVTO. er juist de laatste tijd een bij zonder snelle toename te constateren, die als de Spaanse maatregel inder daad doorgaat echter nog sneller te niet gedaan zal worden. worden genomen in het licht van alle daarop betrekking hebbende omstandig heden", aldus de bekendmaking. De nieuwe regeling volgt op eerder deze week gedane mededelingen, volgens welke Cuba via Canada contact had op genomen met Amerikaanse geneesmidde- lenbedrijven over de mogelijke aankoop van aanzienlijke hoeveelheden medica menten. In het vervolg zullen alleen nog maar geschenkpakketten zonder toestem ming van de regering naar Cuba kunnen worden gezonden. Een paar weken ge leden heeft de Amerikaanse regering eenzelfde regeling getroffen voor de uit voer van varkensvet. Wat de aanvallen van Cubaanse ballin gen op Cuba betreft, kan worden gemeld, dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren met klem ont kend heeft, ook maar iets uit te staan te hebben met de activiteiten van de anti- Castro-groep. Er zou ook geen financiële steun zijn verleend. Zoals bekend hebben ballingen gisteren gemeld, dat zij een succesvolle aanval hebben gedaan op een grote suikerfabriek in de provincie Oriente in het oosten van Cuba. Torpedo Naar de autoriteiten in Washington eerst thans hebben bekendgemaakt, heb ben zij in het begin van deze week een torpedo, waarmee twee bannelingen op de watervlakte nabij het internationale vliegveld van Miami proeven namen, in beslag genomen en twee mannen gearres teerd. De directeur van de douanedienst, Fred Patton, deelde mee, dat de torpedo niet geladen was, maar voorzien was van motor, schroef en een geleidingssysteem dat precies werkte. De twee Cubanen waren het drie meter lange gevaarte aan het beproeven voor toekomstig gebruik. Gezien de samenstelling van het appa raat zou het nooit belangrijke schade hebben kunnen toebrengen aan een koop vaardijschip, aldus functionarissen in Miami. Volgens een plaatselijke krant zouden de bannelingen de torpedo hebben wil len gebruiken tegen een Franse boot met goederen voor het omstreden eiland. On der de Cubaanse ballingen in Miami heerst momenteel een anti-Franse stem ming na de verklaring van de Franse regering niet tegen handel op Cuba te zijn. Vorige week demonstreerden zij voor het Franse consulaat in Miami. Intussen heeft de regering in Havanna zich tot de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, gericht om hem te wijzen op de jongste acties van Cubaanse ballingen tegen het eiland. Eerder was Oe Thant op de hoogte ge bracht van „de Amerikaanse verken ningsvluchten boven Cuba". Als het weer meewerkt (en daar ziet het wel er naar uit) zal Neder land de komende Pinksterdagen een recorddrukte te verwerken krijgen. De A.N.V.V. verwacht een aanzien lijk drukker weekeinde dan het toch al zeer drukke 1 mei-weekeinde, ter wijl ook waarschijnlijk het Pinkster record van vorig jaar (prachtig weer) zal worden gebroken. Deze prognose baseert de vereniging op de berichten, die van haar buiten landse kantoren komen. Vooral worden veel Belgen en Duitsers verwacht Nu al is te voorspellen dat de wegen de kust morgen eivol zullen zijn er als kustbewoner op deze dag evenals trouwens de daarop volgende pinkster dagen de stad wil ontvluchten, doet er verreweg het verstandigst aan de provinciale of nog liever de landwegen risten uit Noord-Frankrijk gerekend. Belangrijke trekpleister voor vele toeris ten is de Keukenhof, die nog enige tijd verlengd geopend is. Er staan nog vele late tulpen in volle bloei zodat de hof nog steeds een fleurige aanblik biedt Zoals gewoonlijk valt dc grootste con centratie in badplaatsen. Daar zijn tal -an hotels en pensions reeds besproken :n het ziet er wel naar uit dat er een beroep zal moeten worden gedaan op particuliere adressen om de buitenlan ders op te vangen. Wat de kampeerders betreft: die doen verstandig aan voordat zij op stap gaan eerst de kampeer-informatie dienst ANWB-ANW te bellen, want nu al zijn zeker vijftien kampeerterreinen vol, voornamelijk met Duitsers, die vanavond al worden verwacht. Morgen echter wordt de grote stoot verwacht en zullen vegen voor dc kustbewoner waar schijnlijk niet meer te berijden zijn. De politickorpsen bereiden zich er al op Verpleegde sticht brand in cel In het psychopatenasiel in Groningen, waar dinsdag een oproer was uitgebro ken, heeft gistermiddag brand gewoed. De brandweer van Groningen kon de brand, die ontstaan was in een isolatie cel, snel blussen. Met een trekhaak werd het beddegoed, dat een patiënt in brand had gestoken, verwijderd. Door de sterke rookontwikkeling raak te de verpleegde buiten bewustzijn. Met een ambulance-auto werd de man naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Van de zijde van het asiel in Groningen en van het ministerie van justitie in Den Haag wilde men geen mededelingen verstrekken. In gezelschap van zijn jonge verloofde, prinses Anne Marie van Denemarken en kroonprin ses Irene, zijn zuster, heeft ko ning Constantijn van Grieken land voor het eerst sinds hij zijn vader opvolgde op de troon, een bezoek gebracht aan Macedonië in het noorden van Griekenland, waar de bevolking voor een hartelijk welkom zorgde. De Koning en zijn verloofde temid den van meisjes in haar kleu rige Macedonische kleder dracht. Achter prinses Anne Marie kroonprinses Irene. Vrijspraak voor verpleegster uit Oegstgeest De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de 24-jarige verpleegster M. C. Z. uit Oegstgeest, vrijgesproken van haar ten laste gelegde dood door schuld, als ge volg van het toedienen van een te grote hoeveelheid slaapmiddel Somnifeen. Verdachte had een patiënt van de psy chiatrische inrichjing Endegeest een hoe veelheid van 30 cc. toegediend, terwijl slechts 30 druppels was toegestaan. Ten gevolge hiervan overleed de patiënt twee dagen later. De officier van Justitie had veertien dagen geleden een geldboete van i 75 ge- eist. TpR is reden om zich af te vragen of -®-J er in K.V.P.-kring krachten aan het werk zijn, die het gemunt heb ben op verbreking van de regerings constellatie. Verleden week publi ceerde De Gelderlander (r.k.) een artikel van ..geachte zijde", waarin werd gepleit voor een nieuw samen gaan van K.V.P. en P.v.d.A. onder leiding van dr. Veldkamp. Met de P.v.d.A. heeft de K.V.P. immers veel meer verwantschap aldus het be toog dan met de protestantse par tijen en met de liberalen. De a.r. en de c.h. zün te beginselvast of te tra ditioneel gebonden om voldoende so ciaal bewogen te zijn, om van de li beralen maar niet eens te spreken. Ook op grond van oecumenische overwegingen zou een breuk met de A.R.P. en de C.H.U. raadzaam zün. De oecumene gedijt veel beter wan neer de politiek erbuiten gelaten wordt. Er staat in het artikel veel waaraan men geneigd is schouderophalend voorbij te gaan. Maar intussen dient er toch een bepaalde betekenis aan te worden gehecht, dat dit vreemde verhaal een plaats kreeg in De Gel derlander en door De Tijd werd over genomen. Laatstgenoemd blad, dat zich in tegenstelling tot De Volks krant gedurende de kabinetsformatie niet voor rooms-rode samenwerking heeft uitgesproken, geeft nu het vol gende commentaar: „Het kan inder daad zün nut hebben eens te over wegen of de K.V.P. niet beter naar een andere politieke constellatie kan uitkeken, vooral nu de liberalen op hun fakkeldragersdag reeds met de sabel hebben gerinkeld." Het is een te opmerkelijk geluid om het niet te signaleren. De toekomst zal moeten leren of hier een gedachte wordt ver tolkt, die in brede K.V.P.-kring leeft. Zo ja, dan zou dit vèr strekkende ge volgen kunnen hebben. TJET Is niet slechts op grond van sociale overwegingen, dat van „geachte züde" voor herstel van de rooms-rode coalitie wordt gepleit. Het uitgangspunt ligt elders. De Ire- ne-kwestie heeft volgens het betoog weer bewezen: samen met de protes tantse christenen geraken we steeds opnieuw in de impasse van godsdien stige en politieke geprikkeldheid. Het is een gedachte, die kennelijk al een week of wat geleden aan het papier wérd toevertrouwd. Sindsdien heb ben we de briefwisseling tussen de voorzitters van de K.V.P. en de P.v. d.A. gekregen, uitgerekend naar aan leiding van de Irene/Carlos-affaire. Over geprikkeldheid gesproken Maar op de studieconferentie van de Nederlandse christen-democraten constateerde prof. Van Niftrik, dat de besprekingen Wjzonder plezierig, zelfs broederlük waren verlopen. De Tüd besefte ook, dat het tüdstip voor een pleidooi voor nieuwe sa menwerking met de P.v.d.A. onge lukkig was. Daarom schrijft het blad, dat de K.V.P. ook wel eens zou kun nen overwegen om in de oppositie te gaan. Prof. Duynstee, inhakend op de artikelen, verwacht van oppositie echter weinig goeds. Met het betoog van „geachte züde" is Wj het op di verse punten grondig oneens, maar de conclusie tast hij niet aan. Inte gendeel. Hü stelt voorop, dat het bis schoppelijk mandement van 1954 in menig opzicht is achterhaald en de ontwikkeling, zowel in katholieke als in socialistische kringen, een open- lUke herwaardering passend maakt. Ook van deze stelling, in dit verband geponeerd, zeggen we: te opmerke- lÜk om niet te signaleren. A LS testcase voor het huidige kabi- -fl- net ziet „geachte züde" de ge deeltelijke financiering van de op trekking van de A.O.W. uit de belas tinggelden. Een zaak, die reeds bü de kabinetsformatie een rol heeft ge speeld. Het »s wel aardig om eraan te herinneren, dat het toen juist de socialisten waren, met wie dr. De Kort dacht niet tot overeenstemming te kunnen komen. Er was, zo heeft hij later verklaard, ten slotte nog slechts één programmLstisch obstakel overgebleven, namelük de door dr. Vondeling gevraagde zekerheid, dat voor de optrekking van de A.O.W. op directe wü'ze of op indirecte wijze via het algemeen kinderbüslagfonds zou worden geput uit de algemene mid delen. Dit liefst voor de helft van de optrek, maar in ieder geval voor een zeer belangrijk deel. Sindsdien heeft zich een merkwaardige ontwikkeling voorgedaan: in bü'na alle grote par- tüen neigt men thans tot de opvat ting, dat een essentiële büdrage uit de schatkist noodzakelük is, omdat anders de premiedruk te groot wordt. Voor dr. Vondeling is dat nooit een vraag geweest, voor mr. Becrnink is het niet langer een vraag meer, ter- wül de heer Smallenbroek denkt aan een indirecte büdrage via de kinder- bijslag. De heer Schmelzer houdt z'ch nog op de vlakte, zulks in tegenstel ling tot de heer Geertsema. die heeft verklaard alleen een kleine büdrage uit de schatkist te kunnen aanvaar den. De confessionele partijen zouden inderdaad wel eens gemakkelüker met de P.v.d.A. over deze zaak tot overeenstemming kunnen komen dan met de V.V.D. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1