Vijftien „bazen" van mr. Stikker bijeen Veelheid van problemen aan de orde Bij twaalf voormalige onderduikers te gast Home: Ik gaf opclraclit tot ^taa^ dynamiet bombardement in Aden 111 'ian('(My T man ontploit Mannen en vrouwen nog dit jaar gelijke beloning ht een &osi£e lij, Weer doden bij gevechten op Cyprus Erg, ernis van economen DINSDAG 12 MEI 196-1 Navoconferentie in Den Haag begonnen (Van een onzer redacteuren) Hoe staat het met de Navo, nu de ministers van buiten landse zaken van de landen, die samen deze Noordatlanti- sche verdragsorganisatie vor men, in Den Haag voor de voor jaarsconferentie naar Den Haag zjjn gekomen» Het is maar net, hoe je het bekijken wilt. Maak je een moment-op name en kijk je naar de toe komst, dan lijkt die er somber uit te zien. Het grootste pro bleem, waarvoor de Navo zich geplaatst ziet is dat van een door De Gaulle geleid Frank rijk, welk land meent een eigen weg te moeten en te mogen gaan. Dan is er de kwestie Cy prus, die verwijdering heeft veroorzaakt tussen twee leden van de Navo, die vanwege hun strategische ligging van groot belang zijn voor deze organisa tie. Maar ook de grote wereld problemen vragen de aandacht. En de onderlinge strijd tussen de verschillende Navo-partners maakt het van jaar tot jaar moeilijker, tot een zo groot mo gelijke vorm van eensgezind heid te geraken. Een van die problemen is Zuid Vietnam (en de rest van Zuidoost-Azië), waar de Verenigde Staten de Fransen tegenover zich vinden. Men kan echter ook zoals Navo- secretaris mr. D. U. Stikker gister middag op zijn persconferentie in Den Haag deed de balans opma ken van vijftien jaren Navo en dan zeggen, dat er heel wat bereikt is. Dat is ongetwijfeld zo. Mr. Stikker somde enkele dingen op, die er nu zijn en die er in 1949 niet alleen niet waren, maar ook niet te verwezen lijken leken. Dat is de „forward strategy", die eventuele agressie plannen nog onaantrekkelijker heeft gemaakt, dan ooit sinds het bestaan van de Navo het geval is geweest. Dat is ook de politieke consultatie, die wellicht op het eerste gezicht geen concrete resultaten oplevert vanwege de verschillende gezichts punten, die enkele Navo-partners er op na houden, maar die toch plaats vinden en de mogelijkheid bieden, eikaars meningen af te tasten en misverstanden uit de weg te ruimen. De heer Stikker herhaalde in dit op zicht de woorden, die hij onlangs te genover weetgierige journalisten sprak, nl. dat hij niet optimistisch was, toen hij secretaris-generaal van de Navo werd, nu drie jaar geleden, maar dat hij niet pessimistisch is, nu hij binnen enkele maanden zijn functie hoopt neer te leggen. Instrument Beide opvattingen bevatten een kern van waarheid. Als men met mr. Stikker de balans opmaakt, dan komt men tot geen andere conclusie, dan dat er iets groots is verricht Zonder ook maar een ogenblik in de verleiding te komen, de (gewapende) vrede, die wij sinds de tweede we reldoorlog min of meer hebben ge kend, aan het bestaan van de Navo toe te schrijven, mogen we toch zeg gen, dat deze organisatie een instru ment is geweest, dat er in belangrij ke mate toe heeft bijgedragen, de Sowjetunie en de met haar verbon den landen van agressieve daden te weerhouden. Want niet alleen het be staan van kernwapens heeft tot dit resultaat geleid, doch ook de wijze, waarop de vijftien Navolanden met elkaar waren verbonden, maakte het de Sowjetleiders onmogelijk, een van deze landen achter het ijzeren gor dijn te trekken. Ook leidde de samenwerking bin nen het Navoverband er toe, dat evenzeer met betrekking tot proble men, die zich buiten het machtsbe reik van de Navolanden afspeelden, de door de tot de organisatie beho rende partners vaak een eensgezind heid demonstreerden, die naar la ter bleek in Moskou grote indruk maakte. Het is dan ook goed, om nog even terug te kijken op vijftien jaar Navo, voordat men de blik naar de toekomst wendt. Schaduwzijde Want de Navo-medaille heeft twee kanten. En die andere kant welke men de schaduwzijde zou kunnen noemen, biedt geen hoopgevend beeld. Daarover kan mr. Stikker als secretaris-generaal van de Navo slechts in algemene termen spreken. Hij kan zich geen kritiek op de af zonderlijke leden van de organisatie veroorloven. Dat bleek maar al te duidelijk, toen men hem de (overi gens volkomen overbodige) vraag stelde, hoe hij dacht over het eigen zinnig optreden van generaal de Gaulle. „Ik heb vijftien bazen", al dus mr. Stikker, „en de Franse pre sident is net zo goed mijn baas als de regeringsleiders van de andere Navolanden het zijn. Hier kunnen al leen de ministers iets over zeggen." En hij voegde er aan toe, dat men nog enkele maanden zou moeten wachten (tot hij is afgetreden), voor dat hij zijn persoonlijke mening kan geven «ver het wel en wee van do Navo. Dat dit een ietwat ander beeld zal zijn, dan de heer Stikker gisteren heeft getekend, kunnen we ons leven dig voorstellen. Hetgeen echter niet wegneemt, dat de ideeën die onze landgenoot er op nahoudt, bijzon der constructief zijn, ook wat de hou ding van Frankrijk tegenover de overige Navolanden betreft. Structuur Verschillende keren werd tijdens de persconferentie getracht, mr. Stikker uit zijn tent te lokken wat de kwestie van de structurele wijzigin gen binnen de Navo betreft, een bleem, dat vooral door de Fransen van groot belang wordt geacht dat door hen zeker ter sprake zal worden gebracht. Met grote diplo matieke behendigheid wist hij zon der politieke kleerscheuren uit dit vraag- en antwoordspel tevoorschijn te komen. Maar hoewel men hoege naamd niets wijzer werd viel uit de antwoorden van mr. Stikker in elk geval te begrijpen, dat men er in Navokringen toch langzamerhand wel aan toe is, de gehele burgerlijke pn militaire organisatie, die in al die vijftien jaren een enorme ontwikke ling heeft doorgemaakt, eens goed onder de loep te nemen. Mr. Stikker sprak met nadruk tegen als zou er gesproken moeten worden van de noodzaak, grote veranderingen in de militaire structuur van de Navo aan te brengen, zo min als in de burger lijke sector. De huidige organisatie is nog ge baseerd op de situatie van vijftien jaar geleden. Inmiddels zijn er meer leden bijgekomen, de kracht van de Navo 'is enorm toegenomen en dit heeft op zichzelf al tot vermenigvul diging van problemen geleid. Hierbij dienen we echter niet te vergeten. De dreiging, die van het interna tionale communisme uitgaat, is met name in de afgelopen jaren een gans andere geworden. De Navolanden mogen er van uitgaan, dat ook onder de gewijzigde omstandigheden in de wereld van vandaag en morgen, hun veiligheid niet rechtstreeks door militair geweld zal worden be dreigd. Het gevaar komt thans in een andere gedaante tot ons, in de mische en als gevolg daarvan ook politieke invloedssferen. De leiding van de Navo is daarvan overtuigd. En ook al gaat mr. Stikker als se cretaris-generaal van deze organisa tie van het standpunt uit, dat het be ter omgaan is met een vette dan met een hongerlijdende communist (om de termen te gebruiken van de Britse premier Douglas Home) hij beseft beter dan wie ook, die de „doorbraak", die de Sowjetunie en met haar communistisch China en de Oosteuropese satellietstaten op de ereldmarkt trachten te forceren, bepaald niet van groot gevaar ont bloot is. Het is er de Sowjetunie thans om te doen, de zg. kapitalistische landen af te snijden van hun natuurlijke hulpbronnen en op die wijze een in eenstorting van de economie van de westelijke wereld te bewerkstelligen. Daarbij doen we goed, een uitspraak van Lenin in gedachten te houden, rin werd gezegd, dat de kapita listische landen elkaar te gronde zul len richten. Geschenk Mr. Stikker herhaalde de woorden, die hij in december heeft uitgespro ken, nl. dat er sprake is van een ze kere ontspanning in de wereld, maar dat de oorzaak van de spanningen niet werd weggenomen: het einddoel van het internationale communisme is nog steeds overheersing van dt gehele wereld. Als de landen, wiei ministers morgen aan de conferen tietafel plaatsnemen, dit en de woox-- den van Lenin niet vergeten, weten zij wat hun te doen staat. Het groot ste gedeelte van de vandaag begon nen Navo-conferentie is gewijd aar de toestand in de wereld het is het eerste en het belangrijkste punt op de agenda. De ministers krijgen gelegenheid, meningsverschillen door te praten en te pogen, dichter tot el kaar te komen. Het kan echter ook anders gaan. En gevreesd wordt dan ook, dat Frankrijk ook nu weer elke gelegenheid te baat zal nemen or demonstreren, dat het geen slaafse navolger van de Amerikaanse bui tenlandse politiek is. We zeiden het al: het zal in het bijzonder het geval zijn, als de problemen Zuid-Vietnam en Cyprus op de conferentie ter spra ke gebracht zullen worden. In de komende dagen zullen we er meer van horen. Voor mr. Stikker zijn heel drukke dagen aangebroken. We wensen hem van harte toe, dat de ministers hem als afscheidsge schenk een (wellicht onverwachte) demonstratie van eensgezindheid zul len geven... Verzetsstrijder terug uit Israël De 7-3-jarige „Oom Hannes" Bogaard uit de Haarlemmermeer is gistermiddag door een juichen de -schare van zestig familiele den en vele vrienden verwelkomd op het Centraal Station in Am sterdam na een reis van zes we ken door Israël. De regering van Israël had de verzetsstrijder uit- I genodigd, nadat via het televisie programma ,.De bezetting" al- gemeen bekend werd hoeveel Joodse onderduikers in de oorlog werden gered door het moedige optreden van „Oom Hannes". Zijn ervaringen in Israël vatte hij sa men met ..zeldzaam en geweldig". ..Na de officiële ontvangst door de regering de eerste tien dagen van mijn verblijf, heb ik daarna bij 12 voormalige onder duikers gelogeerd. Dat waren zeer ont roerende ontmoetingen. Hoewel de onder duikers van destijds vaak nog kinderen :n. herkenden wij elkaar toch wel. was allemaal even zeldzaam, voor oor iemand die niet veel gewend vertelde oom Hannes na zijn eerste buitenlandse reis. De heer Bogaard heeft in de eerste „eek van zijn bezoek een boom geplant ln de „Laan der Rechtvaardigen" in Je ruzalem, een voorrecht dat als een van de hoogste onderscheidingen geldt. Bij deze plechtigheid was ook aanwezig de aanklager in het Eichmannproces Gi deon Hausner, die de Nederlandse ver zetsman de gehele dag heeft rondge leid. d. Swa- aaste medewerkers uit de oorlogsjaren. ..Oom Hannes kent de hele bijbel uit zijn hoofd. Hij heeft met de bijbel in zijn hand vrijwel alle bijbelse plaat sen bezocht. Men stond er in Israël ver stomd van wat hij er van afwist", al- nevrouw Van der Swaan. die te- als tolk heeft gefungeerd. De Britse eerste-minister, sir Alec Douglas-Home, heeft giste- op een verkiezingsbijeen komst verklaard dat hij zelf op dracht heeft gegeven om vlieg tuigen te gebruiken tegen opstan delingen in het berggebied van Radfan, in het Britse protecto raat Aden. Jk heb de Britse opper bevelheb ber laten weten dat hij een minimaal gebruik van vliegtuigen kon maken om het aantal slachtoffers onder onze grondtroepen, die in een strijd in uiterst moeilijk bergterrein zijn ge wikkeld, zo laag mogelijk te houden. Ik acht dit een volkomen juist stand punt. Ik ben niet van plan onze infan terie onder zeer moeilijke omstandig heden te laten vechten, zonder ze de steun in de lucht te geven, die zij no dig hebben", aldus de premier. Een soortgelijke verklaring van de minister van defensie Thorneycroft in het Lagerhuis verwekte stormen van applaus. Inmiddels heeft de speciale commissie voor kolonialisme van de V.N. met 18 tegen 3 stemmen het Brit se optreden in Aden veroordeeld en op onmiddellijk staken van de acties aan gedrongen. De Britse minister voor Gemenebest zaken Duncan Sandys is in Aden aange komen om zich persoonlijk op de hoog te te stellen van het verloop van de actie. Zoals bekend vechten er onge veer 2000 man Britse troepen tegen 700 Een Noorse expeditie van elf man die van Noord-Canada op weg was om te voet en per ski via de Noordpool naar het Sowjeteiland Svernaja Zemlya of naar Spitsbergen te gaan, heeft deze po ging opgegeven. In een telegram aan het Noorse blad Aftenposten meldde de 25-jarige leider Bjoern Staib, dat de ex peditie bij de Amerikaanse ijsschotsba sis Arlis 2 was aangekomen, op 400 km van de Noordpool. Het werd echter te gevaarlijk geacht de tocht voort te zet ten. omdat het poolijs spoedig zal gaan breken. opstandelingen die vanuit Jemen wor den bevoorraad. De Zuidarabische mi nisters zullen zeker om meer bevoegd heden vragen met als uiteindelijk doel onafhankelijkheid. Zij zijn bereid de Britse basis in Aden te handhaven, mits Engeland er een redelijke vergoeding zoor geeft. De wetgevende raad van Aden telt :4 leden waarvan er tien in dc opposi te zijn. Zes onafhankelijke oppositie leden zullen Sandys om een onderhoud vragen waarbij zij zullen aandringen op algemene verkiezingen in Aden on der toezicht van de V.N. De vier an dere oppositieleden zijn op de hand de Jemenitisehe republikeinse gering. Zij willen onafhankelijkheid voor Aden en de Zuidarabische statenbond, hetgeen gepaard zou moeten gaan opheffing van de Britse basis In het stakingsgebied in Spanje, As-j turië, is gisteren een staaf dynamiet ontploft in de handen van een man. Hij werd onherkenbaar verminkt. Aanvankelijk was men van mening! dat deze ontploffing een onderdeel I vormde van de eerste geweldpleging in het stakingsgebied, maar later werd bekend dat de man waar-! schijnlijk de hand aan zichzelf gesla-j gen heeft. Eerder had hij geprobeerd, in zee te springen, maar hij werd door twee agenten tegengehouden. De man werkte in een steengroeve en 'nad thuis staven dynamiet opgeslagen Aden. 'liggen. van die jonge, belegen, oude Edammer. Goudse of Leidse Het Europese parlement is er aan herinnerd, dat dit jaar nog voor 31 december de gelijke beloning voor mannen en vrou wen bij gelijke arbeid verwezen lijkt moet zijn in de Europese economische gemeenschap. Het parlement verwierp beperkende interpretaties zoals die van de Nederlandse regering, volgens welke dit beginsel slechts geldt voor gemengde functies, waarin mannen en vrouwen hetzelfde werk doen. Het Europese parlement besprak d< kwestie op basis van een rapport ovc de ontwikkeling tot op heden van di hand van de Nederlandse liberale afge vaardigde mr. C. Berkhouwer. Er zijn goede vorderingen gemaakt, zo zegt de heer Berkhouwer, ook al zijn er nog tekortkomingen. Over het algemeen zijn de lonen van de vrouwen die van de mannen tot op negentig procent gena derd. In bepaalde bedrijfstakken ech ter, bijvoorbeeld in de confectie-, tex tiel- en schoenen industrie, is het per centage pas 75. Wat Nederland betreft achtte hij het verheugend dat volgens een recente beslissing de Nederlandse regenng voornemens is het beginsel Een dief die in Londen een gloednieuwe wagen van duizend pond 10.000) had gestolen, heeft de rechtmatige eigenaar gisteren een lijstje gestuurd met ge breken waar hij eens naar moet kijken. Hij schreef de auto nodig te hebben gehad, er 900 mijl mee te hebben ge reden, waar de wagen gevonden kon worden en waar de sleutel lag. „Dc wagen is op de juiste manier ingereden, geen enkel maal sneller dan 50 mijl per uur". De wagen werd aangetrof fen zoals was beschre ven, de bezittingen op de achterbank waren niet aangeroerd. In het Catellana Hil- ton-Hotel in Madrid is gisteren een kleine bom onder een sofa ontploft. Dc 20 a 30 gasten ver slikten zich in hun ape ritief, maar kwamen met de schrik vrij. I De nationale biblio theek van Parijs heeft gisteren 1.300 brieven, tussen 1918 en 1951 ge wisseld tussen Andrè Gide en mevrouw Bussy, gekocht voor 8.200 pond sterling bij Sotheby in Londen. De bibliotheek legde voor 120 pond ook dé hand op een van de twee dodenmaskers van de schrijver. Op dezelf de veiling gingen 23 ma nuscripten van Graham Greene van de hand voor 14.500 pond. I Personeel van de Ame rikaanse luchtmacht heeft zondag een helicop ter uit elkaar genomen, de delen per vliegtuig naar de andere kant van de ijskap van Groen land gebracht en het hefschroefvüegtuig aan de oostkust weer in el kaar gezet om een 3-ja- rige Deense jongen te hulp te snellen, die door acht woeste sledehonden was aangevallen. I Een 20-jarige jonge ling uit Aesele in Noord- Zweden, die zichzelf te goed achtte voor het vervullen van dienst plicht, is tenslotte het slachtoffer geworden van zijn eigen slimmig heid. Bij twee psycho logische tests had de jongen zich van den domme gehouden, zodat dc dokters niet beter wisten dan dat ze hier met een „imbeciel" te doen hadden, waarnaar de jongeman naar huis kon terugkeren. Enkele dagen later moest de jongen zijn rijbewijs in leveren omdat hij blij kens de testen onge schikt was om een auto te rijden. De jongeman toog op eigen initiatief naar een psychiater om het tegendeel te bewij zen. Het resultaat van deze test was uitstekend en met een bewijs van de psychiater vroeg de jongen zijn rijbewijs te rug. Als antwoord kreeg hij echter een dagvaar ding wegens poging zich aan de militaire dienst te onttrekken. Hij kreeg een maand gevangenis straf en zal daarna voor de dienst worden opge roepen Stikker staat pers te woord De (Nederlandse) secretaris-ge neraal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, heeft gisteren aan de vooravond van de driedaagse vergadering van deze organisa tie in Den Haag een persconfe rentie gegeven, die werd bijge woond door meer dan honderd publiciteitsvertegenwoordigers I uit vrijwel alle (15) aangesloten landen. In Townson, een voorstad van Balti more, is een huwelijk voltrokken nadat eerst een soort contract was opgemaakt en bij de arrondisse mentsrechtbank gedeponeerd. Dit contract, tussen de 35-jarige Wil liam Metzger en de even oude Theresa Balough, behelst, dat de echtgenoot de baas zal zijn. De echtgenote verplicht zich tot het verrichten van taken als „koken, wassen, naaien en dergelijke, die kunnen bijdragen tot een gelukkig huiselijk leven", aldus het contract. Bij een heftige schietpartij in de oostelijke haven Famagusta. op Cy prus, zijn gisteren twee Griekse Cy prioten en cén Turkse Cyprioot om gekomen. aldus is door een V.N.- woordvoerder in Nicosia bekend ge maakt. Een persoon werd ernstig ge wond. De poorten van de ommuurde stad werden afgezet door Ierse V.N.- troepen, die een onderzoek instelden. De V.N. woordvoerder zei voorts dat er xn de nacht ongeveer 500 schoten ren gelost uit het dorp Ahirda en de Kyrenia-hellingen. Uit de heuvels ren 150 schoten gelost op het Turks-Cy prische dorp Krini. Ook in het oude stadsdeel van de hoofdstad werd scheidene malen geschoten. De Grieks-Cyprische autoriteiten heb ben generaal Gyani, de bevelhebber van het V.N.-leger op Cyprus, er gisteren op gewezen, dat er in de Turks-Cyprische haven Mansoura in het noord-westen, een boet was aangekomen, die volgens zeg gen wapens aan boord had. Zweedse V.N.-soldaten stelden vast dat het een vissersboot was, zonder wapens. Intussen wordt uit V.N. kringen in New York vernomen, dat een oud-presi dent van Ecuador, Galo Plaza Lasso, zal worden benoemd tot speciale politieke officier bij de V.N. op Cyprus. Plaza Lasso is in 1958 voorzitter geweest van de V.N.-waarnemers in Libanon. Hij was van 1948 tot '52 president van Ecuador. Cubanen opgepikt na 290 km roeien Een schip van de Amerikaanse kust wacht heeft maandag op een paar mijl van de kust van Florida zes uitgeputte Cubanen opgepikt, die in tien dagen van Havanna een afstand van 290 km aren komen roeien De Cubanen waren op 1 mei met z'n wenen in een bootje van 5^ meter lengte uit Cuba vertrokken. Een van hen kwam van honger en dorst om. We gens gebrek aan benzine viel de buiten boordmotor kort na het vertrek 'uit. De voorraad voedsel en water was al op 2 mei verbruikt. de gelijke beloning ook in deze sectoren toe te passen. In de resolutie, die de heer Berkhou wer bij zijn verslag had gevoegd en die met algemene stemmen werd goedge keurd. wordt de EEG-commissie ver zocht erop toe te zien dat het gelijk heidsbeginsel aan het einde van het jaar ook werkelijk een feit is geworden de zes landen. De commissie zal ervoc moeten waken dat het principe niet wordt omzeild door speciale classifica ties van de vrouwelijke arbeid. In de praktijk blijkt namelijk, aldus de Ne derlandse rapporteur, dat bepaalde tegorieën gewoonlijk de laagste vooral door vrouwen worden bezet en hoogste voornamelijk door Wennerström wilde Russisch pensioen De Zweedse luchtmachtkolonel Stig Wennerström, beschuldigd van spio nage voor Rusland, heeft gisteren voor i de rechtbank in Stockholm verklaard dat hij gehoopt had een pensioen van de Russen te krijgen. Wennerström zei dat hij op een bij eenkomst, die men in juni van het vo rig jaar in Wenen had willen houden maar die niet doorgegaan was, een I pensioen van de Russen had willen De zitting van maandag was toegan-1 kelijk voor het publiek. Tot maandag zijn alle zittingen behalve de openings-1 zitting geheim geweest. 1514) Zijn we in liet najaar tij dens een wandeling door het bos bij zonder te spreken over het dikke goudgele tapijt van bladeren, waar we zo heerlijk met onze voeten door heen kunnen slepen, zodat er bij el ke voetstap een bergje van blade ren omhoog stuift, de econoom is deze afval van de zomer een gru wel. „Die bladeren liggen daar maar te liggen en dienen voor niets", zo loopt hij door het bos te mopperen. hij s blik zijn dc akkers laat gaan, wordt zijn bui nóg mis- troostiger. Want zo ver het oog reikt, ziet hij op het land niets anders dan smeulende afval hopen door boeren aangestoken, omdat dc rommel uit de weg moet. Volgens de opvattingen van de econoom, maar ook overeenkomstig die van de chemicus, zouden we pas een ideale wereld hebben, indien er geen afvalhopen bestonden en alle produkten volledig werden gebruikt. Maar van dit ideaal zijn we altijd nog een fiks eind verwijderd, want op alle akkers blijven honderden miljoenen tonnen strosoorten onge bruikt, maïsstcngels en -bladeren vormen onoverzichtelijke hopen, waarmee do boer geen weg weet, van de oliehoudende zaden en noten blijven miljarden tonnen kaf en dop pen ongebruikt, kortom, de imme- se hoeveelheden afvallen die de land bouwers en de levensmiddelcnver- werkende industrie onbenut laten, zouden ons tranerf in de ogen per sen, wanneer we gelijk de eco noom dc moeite namen er eens diepzinnig over na te denken. De chemici hebben dat al lang ge daan. Ruim een halve eeuw gele den werd het katoenzaad voor het grootste deel verbrand of in de rl- TOCH IS IBJET ZO! vier gegooid, maar momenteel is het een belangrijk produkt voor de olie- en vetindustrie. Het afval van sui kerriet wordt door de cellulose in dustrie gebruikt cn op het eiland Haïti wordt hiervan kunstzijde ge maakt. Schalen van oliehoudende no ten worden tot kool verbrand, waar voor men een bestemming weet in dc filters van gasmaskers. Strosoor- ten kunnen tot karton worden ver werkt. ceilulose-rijke stengels en bla deren tot papier Er is dus heel wat gebeurd, sinds de tijd dat ook de ben zine als een gevaar lijk en lastig neven- produkt werd weg geworpen omdat dc petroleum hoofd doel van de oliewin ning was. Maar toch zijn de meeste aanwendingen van afvalstoffen nog te incidenteel cn te oneconomisch. De onoverzienbare bergen lege maïs kolven, waarvan de totale hoeveel heid in de Verenigde Staten op jaar lijks 100 miljoen ton wordt geschat, dc haverdoppen, waarmee de haver- moutfabrikanten blijven zitten, het erwtenstro, aardappelloof, kortom de meeste afvalprodukten zookeii nog steeds een zekere bestemming. In het midden van dc laatste oorlog werden we weliswaar verblijd met het bericht dat Hitler in hoogst eigen persoon het even had klaargespeeld papier uit aardappelloof te maken, maar hij vergat ons het recept te geven. Zulke teleurstellingen zijn er wel meer geweest. Niet omdat dc che mici cn uitvinders blaaskaken wa ren, maar omdat de oplossingen lang niet altijd aan de verwachtingen ble ken te beantwoorden. Desondanks is er veel belangwekkends gedemon- Nadruk verbodei H. Pétlllon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5