PARELS Haar wij denken er zó over het beste De preek van ds. Van den Berg op Koninginnedag Allemaal kringen om de NAVO heen "°e ttZmtSCHEPEM NAVO heefi vertrouwen in toekomst MEUWE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 12 MEI ft Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Al te krasse woorden De „dorre tak" van ds. Van den Berg heeft kennelijk nogal wat opschud ding veroorzaakt. Dat was wel te voor zien. want reeds dezelfde dag (30 april) heb ik erover horen praten. Het is, als ik mijn oor goed te luiste ren leg, niet de eerste keer dat deze predikant van zich doet spreken. Nu moet ik gauw zeggen: zeker niet alleen in ongunstige zin. Er bestaat ook veel waardering voor hem. En terecht. Ik heb wel de indruk dat ds. Van den Berg moet oppassen die waardering niet te verliezen. Nu zegt de heer Van der Reyden in een van de ingezonden stukken van gisteren wel dat je je in de kerk ook wel eens moet ergeren, maar laat hij dan wel goed onderscheid ma ken tussen de ergernis die het Evan gelie zelf. als het goed is, bij een mens veroorzaakt en de ergernis die een men senwoord doet opkomen. Er bestaat een wezenlijk verschil tussen ergenis en er gernis. Een theoloog moet ook een psycholoog zijn. Dat laatste is niet de sterkste kant van ds. Van den Berg. Verschei dene uitspraken, die ik zelf van hem heb gehoord, bevestigen dat Daarom is het te hopen dat ds. Van den Berg zich het gerechtvaardigde deel van de kritiek aantrekt en dat de mensen die het niet met hem eens zijn het kun nen verdragen dat er ook eens een an der geluid wordt gehoord dan het ge ijkte. Op deze wijze kan er toch een eind komen aan het geharrewar. Dat is onmogelijk als men van zijn principes haast een afgod maakt ook van zijn vrome principes. Die afgodendienst na melijk heeft altijd al te krasse woor den tot gevolg. Alsmede verwijdering en verbittering. C. J. de Lange, bel. lidmaat Herv. Kerk. Blasfemie Wat mij vooral heeft gegriefd in de preek van ds. Van den Berg in de Pieterskerk is het misbruik van Chris tus' uitspraak ten aanzien van de on ontbindbaarheid van het huwelijk: Wat God heeft samengevoegd, dat scheide de mens niet. Ds. Van den Berg be trok deze woorden op Nederland en Oranje. Dat is je reinste blasfemie. Overigens spreekt deze predikant zichzelf tegen. Irene is volgens hem een dorre tak geworden, omdat zij tot het rooms-katholieke geloof is overge gaan. En als Beatrix vandaag of mor gen dezelfde stap doet? Dan is ook zij naar het inzicht van ds. Van den Berg een dorre tak en krijgen wij een dorre tak als koningin. Dat is nu juist een bezwaar van het erfelijke koningschap waarvan ds. Van den Berg zo hoog op geeft. Maar heel moeilijk kan worden verhinderd, dat „dorre takken" aan het bewind komen. In een republiek kan zo'n tak nadat zijn dorheid is ge bleken, worden afgekapt. Van Rhienen Om de waarheid en de liefde Ds Van den Berg, op de kansel van de Pieterskerk en prof. dr. Bomhoff, zijn pittig ingezonden stuk, hebben beiden, fris van de lever, gezegd, hoe >ver bepaalde, ons allen in deze min of meer beroerde zaken, den ken. Die openhartigheid is hoog te waarderen. Lang genoeg zijn allerlei dingen, uit valse schaamte of kwalijke eerbied, verzwegen. Ik ben het met de uitspraken prof. Bomhoff geheel en al eens. Wat mij betreft, had hij er nog wel schepje op kunnen doen. Als er ei maal in ons land een Oranjeboom Groot voorrecht De wijze, waarop prof. Bomhoff zijn misnoegen uitspreekt over de inhoud der prediking van ds. Van den Berg vind ik feitelijk niet geheel doordacht en uitermate onwellevend to.v. deze pre dikant. Ik heb altijd gemeend, dat aca demici de kunst verstonden om op een meer correcte en minder grievende ma nier „neen" te zeggen tegen de persoon of stelling, die zij bestrijden. Als deze hoogleraar een omschrijving geeft van wat naar zijn mening de in houd der prediking dient te zijn, schijnt hij te verontachtzamen wat wij in de prediking van de profeten in het Oude Testament en van de Here Jezus Chris tus en de apostelen in het Nieuwe Tes tament beluisteren, nl. de tekening en aanwijzing van het zwart der zonde, zoals die zich in het hart van de mens en de samenleving openbaart. En dét missen wij tot grote schade voor het geestelijk leven in de doorsnee hedendaagse prediking. Zaken, die in strijd zijn met het Woord van God. toont men niet meer aan omdat gevreesd wordt de ander onaangenaam te treffen. De meeste predikers strijken de hoorders maar wat over de kuif omdat men het „wee U" niet meer wil doen doorklinken in de prediking des Woords. De stap van Prinses Irene is zeer te laken, zo ook de wijze, waarop de gren zen Reformatie-Rome worden vervaagd. Het is daarom een groot voorrecht te noemen, dat er toch ook in onze dagen dering aan ds. v d. Berg die de moed predikanten zijn en ik denk met waar- hebben om in de prediking stelling te nemen tegen het onschriftuurlijke van dergelijke zaken. Dat is niet een voeden van anti-papistische gevoelens, doch een opwekken om vast te houden aan de reformatorische waarheid. Dat velen aanstoot nemen aan zo'n prediking verwondert mij niet; de ge schiedenis der kerk leert ons niet anders. Deze wetenschap moge voor ds. v. d. Berg een spoorslag zijn om voort te gaan op de door hem ingeslagen weg. J. Henzen. Hubrechtstraat 41, Leiderdorp. Vooropgesteld dat ik het niet altijd met ds. Van den Berg eens ben. moet het mij toch van het hart dat de aanval van prof. Bomhoff mij te gortig is. 1. De hooggeleerde inzender heeft een verslag gelezen van de preek heeft de dienst dus zelf. naar ik veronderstel hoewel genodigd niet bijgewoond. <Ik was zelf ook niet aanwezig». Het lijkt mij onjuist en onwetenschappelijk een kritiek te schrijven naar aanleiding van een kranteverslag. 1. Is het de juiste weg om. indien een lidmaat van de hervormde gemeente iets heeft tegen de prediking van een van zijn predikanten, zijn bezwaren uiteen te zetten in een dagblad? Mijns inziens was een betere weg geweest: de predi kant zijn bezwaren voor te leggen; even tueel zioh richten met een klacht tot de wijkkerkeraad of de centrale kerke- raad; in laatste instantie een ingezonden artikel in „Hervormd Leiden". Dat was meer in overeenstemming geweest met Matth 18:15—17. 3. Met wat prof. B. 9dhrIJft over ..Gods Woord verkondigen, en niet eigen, parti culier, uiterst aanvechtbare privé-menin- gen ventileren ben ik het van harte eens. Het verwondert mij alleen, dat ik geen protest heb gelezen van inzender toen een van zijn collegae dit op veel erger lijker wijze deed en daarbij de funda menten der kerk aantastte, wat van ds V. d B. in ieder geval niet gezegd kan worden. 4. Ik betwijfel ten zeerste dat gezegd zou zijn: „De republikeinse opvatting is in strijd met de chr godsdienst". Een opmerking in een rede op Koninginne dag dat helaas twee partijen in ons vaderland niets van het koningshuis moeten hebben acht ik alleszins toelaat baar. 5. 1 Sam 10:24 een onkiese tekst? Onbegrijpelijk! 6. Natuurlijk heeft Gods hand ze'f de Oranjeboom geplant. Wil prof. B eens opsommen «rat e» alzo l>u!trn Gods bestel omgaat <>P deze aarde? En Spr. 8:13. 18 dan? Mahalia Jackson Het verheugde ons. in uw blad vai zaterdag uw verontschuldiging te verne men inzake een uitdrukking uwerziid aangaande Mahalia Jackson Dat is rid derlijk van u en strekt u tot eer. temee daar wij in het nummer van vrijdag 8 mei een schitterend verslag van deze dat lazen. Ik zou dan ook dit ..incident" wil len sluiten met de woorden van wijlen dr. J. Th. de Visser, die indertijd (1917» betreffende een andere zaak aan schreef: „Laat ons over deze zaak niet meer spreken, maar laten wij ons in den vervolge voor herhaling hoeden". C. Vooijs. Sluisweg 105. Katwijk aan Zee Winkeldievegge aangehouden LEIDEN, De Leidse politie heeft ter zake van winkeldiefstal ee i 62-jarige in woonster van Leiden aangehouden De vrouw werd op heterdaad betrapt in een plaatselijk warenhuis. 7. Is het „onbescheiden" om een lo vend oordeel uit te spreken over H M. de Koningin? Dan zijn er slechts weinige bescheiden Nederlanders 8. „De knie buigen voor de Paus be tekent aanbidden". Van Dale zegt: voor iemand de knde buigen: op een of beide knieën neergaan, knielen. Natuurlijk mag een neerlandicus een andere op vatting hebben, maar het is niet geoor loofd die opvatting een ander aan te meten teneinde hem over de knie te kunnen leggen. 9. Ds. V. d. B heeft op 1 me' de oecumenische beweging niet „bespotte lijk gemaakt"; van „persoonlijke ver dachtmakingen" en „stemmingmakerij" was geen sprake. In de Marekerk was ik wèl aanwezig. Was prof. B. daar ook? 10. „Ds. V. d B. maakt onze goede Hervormde Kerk bespottelijk." Toe maar! Nog één vraag: hoe vaak heeft prof. B. dit zelf in een kerkdienst gehoord? Eén van onze predikanten een geleerd en een wijs man, zei zondagmorgen in zijn preek, dat in onze kerk de agressivi teit het meer en meer wint van de liefde L. Schipper. Zoeterwoudsesingel 21, Lelden. Klare taal Op deze plaats wil ik gaarne ds. J. M D. van den Berg dank zeggen voor de klare taal. die hij. zuiver gegrond op Gods Woord, heeft gesproken op 30 april de Pieterskerk en op 1 mei jL in de Marekerk, samen met ds. L. Lagerwey uit Den Haag. Dat het evangelie ergernis wekt. is geen nieuws. De waarheid is altijd n te verdragen: het is de jood eer gemis en de Griek een dwaasheid. Dat vandaag nog zo: het klinkt iemand, die houdt van lief, zacht gesjilp, vreemd in de oren. En de persoon, die dit geluid laat horen, duldt men niet. Mede dank zij de prediking var Van den Berg zullen en behoeven wij de herv. kerk nooit te verlaten. Bij vele andere geluiden, die men tegenwoordig te horen krijgt, zou men nl. zelf wel de neiging krijgen de kerk de rug toe te ke ren; om de kerkdeur met een slag dicht te gooien, zoals prof. Bomhoff in weinig stijlvol schrijven suggereert vind ik niet erg elegant en beschaafd, ook niet fessoraaL Typerend is toch wel. dat ds. Van den Berg zulke volle kerken trekt, iets wat ook prof. Bomhoff ter ore kwam. Die volle kerken worden niet gevuld met genodigden (vaak franje met hoge hoed maar hongerenden naar geestelijk voed sel. En dat is toch logisch, het is mij de laatste jaren bij alle geklaag over kerk bezoek steeds opgevallen, dat een predi kant die zuiver naar de H. Schrift nog iets te „brengen en te zeggen" heeft, volle kerken trekt Geen „Ja-en-Amcn"-mentaliteit: dat brengt ons niet verder, is ook niet bij bels. Wel eenheid, maar nooit ten koste van de waarheid. Dat een predikant, hoe gebrekkig ook, zijn gemeente hierop wijst is zijn taak en het is zeer toe te juichen, al zou hij nog zovelen tegen zich hebben. W. L. Wijling. Moddermanstraat geplant behoeft dat toch niet te bete kenen. dat hij er altijd zal blijven. De uitspraak, dat God dat zou hebben ge daan. lijkt mij gewaagd, om niet te zeggen: vermetel. Wat weten wij daar- Wie van zo'n historisch fenomeen geloofsstuk maakt pleegt, zonder het natuurlijk te bedoelen, afgoderij. Een predikant heeft vanzelfsprekend, zoals ieder ander staatsburger, het volste recht zijn eigen mening te heb- en deze, mits hij als „wijze" juiste plaats en tijd daarvoor kent, uiten. Maar op de kansel verkondigt hij Gods Woord en hij behoort daarin geen particuliere mening over eei Nederland eens geplante Oranjeboom betrekken. Dat prinses Irene een „dorre tak' zou ik niet graag beamen. Deze ondoordachte bewering is bovendien diep krenkend en zelfs beledigend de ouders, van wie de moeder door ds. Van den Berg om welhaast religi- ïze redenen zo hoog wordt vereerd. Een dorre tak Omdat zij tot de ■oms-katholieke kerk is overgegaan? De geschiedenis van die kerk geeft toch talloze voorbeelden van groot diep geloof, van geest en scheppings kracht. Zeker, er staan ook vele z te, wil men: rode bladzijden in boek. Maar heeft de Nederlandse Her vormde Kerk (met een heel wat dun ner geschiedenisboek) soms een blanco register? Wat ds. Van den Berg in zijn nu al befaamd geworden preek, heeft gezegd, getuigt (ten dele) alvast niet van lief- :n verdraagzaamheid, ook niet van grote kennis van roomse zaken. Deze hele historie heeft ons weer eens pijnlijk doen beseffen, hoe breed en diep in onze Hervormde Kerk de scheidingen zijn. Wat ds. Van den Berg en zijn geestverwanten als heili ge waarheid erkennen, moeten anderen, juist terwille van de waarheid èn de christelijke liefde, afwijzen. Zijn eigenlijk nog wel één? J. van Renswoude. Signaal op onveilig Van de reactie van prof Bomhoff op de preek van ds. Van den Berg in de Pie terskerk ben ik erg geschrokken. Ik moet u eerlijk zeggen dat i'k het liever had gezien, dat dit schrijven niet in uw blad was opgenomen. Men kan het natuurlijk met de hoog leraar eens zijn dat in een kerkdienst de dominee Gods Woord moet verkondi- genen en de Gemeente moet worden ge sticht. maar dat sluit niet uit, dat een predikant het recht heeft een mens te waarschuwen als deze zich niet naar het Woord gedraagt. Als een Gemeente niet gewaarschuwd wordt voor mensen wier denkbeelden niet overeenstemmen met het Woord van God dan verzuimt een predikant zijn roeping, want een Ge meente moet weten tegen wie zij te strijden heeft Ook Jezus Christus was fel in zijn uitspraken Ik heb respect voor ds. Van den Berg dat hij op Koninginnedag van de kansel heeft durven zeggen dat de heer Lank- horst zich van de dwaling zijns weegs moet bekeren Dat diens politieke ideeën niet door ds. Van den Berg wor den gedeeld, is hier buiten de orde. maar hij zag in deze man een aanval op ons vorstenhuis, dat ons van God gegeven Onze Oranjes hebben goed en bloed :r gehad niet voor hun eigen zaak ar voor de eer des Heren God heeft het gewild, ons door het Huis van Oranje te laten regeren. ig op de kansel niet worden gezegd, dat de rooms-katholieken hun paus hulde brengen en dat Irene dat nu ook doet? Het gaat hier om een eer die geen mag ontvangen. Het vervult ons met droefheid dat Irene deze weg heeft gekozen. En wat de bijeenkomst In de Marekerk ten slotte betreft heb ik in het schrijven van prof. Bomhoff niet één schriftuurlijk argument gevonden tegen wat ds. Van den Berg naar voren heeft gebracht Ik vraag mü torfi af: als de eenheid ten koste gaat van de waarheid, zoals jiu het geval is wie zou zich dan niet ge roepen voelen het signaal op onveilig te zetten? J. Boelema, Van Banchemhof 10. Leiden Stoomvaart MU. Zeeland zal 11 juni 14 (vj. 13)% dividend uitkeren. Het jaar verslag verschijnt eind mei. Utrechtsche Hypotheekbank: Tot na der bericht zijn verkrijgbaar 5 pet pand brieven serie W 99'.^ pet. Zanderij gesloten wegens bosbrand Het Surinaamse vliegveld Zanderij was zondagavond gesloten wegens de zware rook van de bosbranden, die reeds maan denlang het land teisteren ten gevolge van de hitte en droogte. Het K.L.M.-vlieg- tuig meldde niet te zullen landen en vloog door naar Brits Guyana. Fusie Vlisco nog niet zeker In de jaarvergadering der NV P. F. v. Vlissingen en Co's Katoenfabrieken ver klaarde de voorzitter dr. B. Pruijt. dat de fusiebesprekingen ver gevorderd zijn maar nog niet afgerond. De gunstige of ongunstige uitslag wordt binnenkort be kendgemaakt Een aandeelhouder noemde het resultaat nagenoeg geheel in over eenstemming met de matige verwach tingen, dat der deelnemingen vrij treurig en het dividend gezien de prachtbalans Hij stelde een aglobonus van 5 pet voor, waarna dan nog f 7.221.000 agiore- serve zou overblijven. Het bestuur her innerde er aan. dat evenals vorig jaar 10 pet. dividend uit de winst wordt betaald en dat de vorig jaar uitgekeerde 4 pet uit een thans uitgeput potje kwamen. Na goedkeuring der jaarstukken deelde het bestuur mee dat de in het jaarverslag uitgesproken verwachtingen vooreerst ten volle gehandhaafd blijven. Over de eerste vier maanden was de omzet iets hoger dan een jaar tevoren. YVehkamp algemene postorder combi natie heeft een pand in gebruik genomen te Zwolle voor vestiging van administra tieve afdelingen waar 130 man zullen werken. Het bedrijf groeit en wil over gaan tot decentralisatie. De verzending blijft uit Dedemsvaart geschieden. In november 1962 heeft Great Universal Stores een belang in Wehkamp genomen. Vredesklok stond stil. T/ANMORGEN precies zeven minuten voor half negen stond de klok van de ranke toren van het Vredespaleis stil. Hopelijk geen symbool voor de Navo-conferentie, die om tien uur in plechtige praal in de Haagse Ridder zaal geopend is. Misschien houdt de Vrede even de adem in en het hart vast, omdat de Navo wel een vat vol tegenstrijdighe den is geworden met alle eigen wensen en belangen van de partners. Maar de klok zal wel weer gaan lopen en de Navo-ministers zuller. wel naarstig lijm smeren op de barsten en barstjes, die de Atlantische samenwerking ver toont. Wat er besproken zal worden, zal den velke slechts bekend worden uit keurige comminiqués in voorzichti ge bewoordingen na eindeloos overleg opgesteld. TT^AT HET publiek óók ziet: de be waking in stoere uniformen overal waar een Navo-neus te zie kan of zal zijn. Maar er is meer. Wie goed oplet zal in de chique Haagse hotels in deze dagen een heer zien van bescheiden uiterlijk. Misschien zit hij in de lounge met een krant, die hij volmaakt onge ïnteresseerd leest. Misschien hangt hij aan de bar met een niet te sterk drankje. Misschien schrijft hij een brief, die nooit verzonden wordt, in de schrijfkamer. Het ligt er maar aan hoe al deze plaatsen gesitueerd zijn. Eer ste vereiste ise dat er een royaal uit zicht is op de gaande en komende man- Want de man. die dag en nacht met zijn collega's wisselend aanwezig is, is óók bzewaker-rechercheur. Vergis u niet, de speurende ogen van de man-van-ons-plaatje zijn niet van een rechercheur. Het is de oplet tendheid van de grote man van de Navo, onze eigen mr. D. U. Stikker secretaris-generaal van de NAVO, zoals wij zeggen, de NATO zoals de Engelsen het noemen en de TAN zo als de Fransen het samenvatten. TIE Navoconferentie is eigenlijk net een cirkeldiagram. Een kern van vijftien ministers van buitenlandse zaken met als middelpunt de secre taris-generaal van de Navo. Daarom een cirkel van de permanente verte genwoordigers eter tanden utj de Navo; die cirkel ligt millimeterdicht op de eerste. Dan volgt het kringetje van ambassadeurs, in Den Haag ge accrediteerd. En dan enige blanco ruimte, waarna de wijdere cirkel der adviseurs en deskundigen komt. Daar omheen een enorme cirkel van secre tarissen en secretaressen, vertalers en typistes.Nederlandse dienstvlichtigen, die pakjes sigaretten aandragen en alaasjes water halen. En om dat alles heen een levendige cirkel rrrz=-y3a#REILCH IN I ZflLCM AlWaaseniUfcll i '.•.SOSi.i.M.qucl MarctSla 11 Royyal atv; 5 Sleepboten issr, iwich n^hor- Djitooul lttixl lil Lelth i v Ma rans n W Tlroc 'r'wfSem i'.eonbertfen in t-odwit eèhl11i]DOZOr/i ..h'erati* 10 Bangkok radio, televisie, fotografen. Allemaal op van de zenuwen en het geioicht. Ze hollen achter geldige kaarten en nieuws aan. 1?EN heel exclusief cirkeltje, dat be scheiden los van het drukke ge doe staat, is de dameskrans: drieën zeventig echtgenoten van heel hogen en iets minder hoog, maar toch wel erg hogen. Voor hen is er een apart programma. Vandaag eerst een lunch, aangeboden door mevrouw Luns op Kasteel Oud Wassenaar. Dan een bus tocht door de Haagse dreven en ver- voloens een thee in de tuinen van de residentie van de Canadese ambas sadeur. Groot Haesebroek in Wasse- Mooier weer kon niet gewenst tvor- "?n en de tuinen zijn op het ogenblik n sprookje van kleur en bloemen. Vanavond om acht uur voor de hongsten het banket door koningin Juliana en prins Bernhard op Huis ten Bosch aangeboden. Dan zit die eerste dag er op. Faillissementen fOpgegev Ultgespro G Volmuller (servicebedrijf, adio, tv. enz V. Foreestweg J A Rigtcrs; Rederij 24. Delft, iris N V., Brlttensti cur. mr A H G Blanke Haag: J A Straathof (financie </S. blijft volger» i (Vervolg van pagina 1) een verenigd Europa. Hij bracht in he innering. dat niet teveel waarde bk toegekend aan het verschil van men; tussen de Sowjetunie en communisti» China, omdat het hier slechts gaat de wijze, waarop het einddoel van internationale communisme moet wordi bereikt en niet over het doel zelf. Te slotte sprak hij het vertrouwen 1 de Navo zal blijven voortbestaan zij verder zal ontwikkelen. De toekon van de wereld zal er in belangrijke van afhangen, aldus mr. Stikker. Voordat de conferentie werd geope, was het op het Haagse Binnenhaf zellig druk. Om de minuut klonk luide roffel van de Marinierskapel, ft reed bij de ingang van de Ridder» een minister voor een der aangeslc* landen. Wanneer de bewindsman stapte, klonk de eerste regel van volkslied van het lied. dat hij vertege woordigde. Het eerst arriveerde Luns. De ministers schreden langs erewacht van de Mariniers en groette de vaandels van het Nederlandse keu- korps. In de Rolzaal werden zij welkomd door hun gastheer, mr. Li Daarna begaven de bewindslieden i naar de Ridderzaal. Op het podium ten Rusk, Luns en Stikker. Nadat persfotografen hun werk hadden ged (hetgeen met de nodige hilariteit {i paard ging) was het woord achtereen volgens aan de heren Lunis, Rusk Stikker. Mr.' Luns sloot deze plechtij opening in de Ridderzaal en deelde mei dat de ministerraad om half twaalf (pre cies) in de Julianakazerne in Den Hai zou worden voortgezet. Zo was de officiële NAVO-voorjaan conferentie begonnen. Maar officieus er al heel wat afgepraat tussen de mi ters van buitenlandse zaken. De gro', vier, de ministers van de Verenigde SU ten Engeland, Frankrijk en West-Duiti land hadden reeds een belangrijke moeting gehad en verder had ministe Rusk van de Verenigde Staten reedi druk geconfereerd met de ministers Griekenland en Turkije, de twee NAVO- bondgenoten die zeer vijandig tegenovei elkaar staan. Het overleg tussen de groti vier heeft dit resultaat gehad, dat di vier landen besloten elke mogelijkhei: tot een hereniging van de twee Duits landen in vrijheid te bestuderen, ambassadeurs van de landen zullen di besprekingen openen. Het besluit komt neer op een nieuw westelijk initiatief In de kwestie-Duits Het voorstel was afkomstig tVestduitse minister van buitenlands* zaken Schröder. Aanvankelijk was ministers van Engeland, Frankrijk V.S. niet zo enthousiast over het plan Zij dachten, dat Chroesjtsjef het te druk zou hebben met de Chinezen om diep gaande besprekingen met het westen t< beginnen. Maar zij achten zich toch wel tegenover het Duitse volk verplicht te werken Een gezamenlijke verklarütj was dan het slot van drieëneenhalf overleg tussen de grote vier. De Amerikaanse minister Rusk hetf zich verder druk beziggehouden met o kwestie Cyprus. Eerst sprak hij met zij: Griekse collega Kostopoulos en daarc had hij een onderhoud met de Turks minister Erkin. Beide ministers schuwde Rusk, dat een botsing tussec Griekenland jj Turkije de Europese ee heid in het zuidoosten zou verbreken. De bekende Amerikaanse senator Fut bright die in Athene en Ankara is ge weest, komt vandaog ook weer in Dec Haag aan. Hij zal verder werken aan de vrede tussen Griekenland en Turkije maar erg rooskleurig ziet het er i De standpunten zijn nog onvrezoenHJk Toen de Griekse minister van buiten landse zaken gisteravond in Den Haa( arriveerde, verklaarde hij met klem dal de NAVO zich niet met de kwestie inlaten Even later kwam de Turks* minister en deze kondigde aan, dat hij de kwestie aan de NAVO-raad zo leggen. Een ander gesprek had minister Rusk nog met zijn Portugese collega Franco Nogueiro. Hem werd te verstaan gege ven, dat het Portugese standpunt, da! Angola, Mozambique en Kuinea derdeel zijn van het moederland, niet houdbaar is. Gezien de Afrikaans* onafhankelijkheidsstrijd, is deze politiek gedoemd te mislukken, zo zei Rusk tegen de Portugese minister. Ten slotte heeft Rusk in. de wan delgangen nog zijn zorgen kenbaar ge. maakt over de toestand in Zuid-Viet- nam. Hij zou bij de verschillende lan den hulp en begrip hebben gevraagd. In Den Haag kan men nu horen tellen, dat bijvoorbeeld minister Luns een positief verzoek van de Verenigde Staten om hulp heeft afgewezen. GQGQGGGGGGGGGGQGGGi reclame voor wasmiddel asteb VOOR DE GEZINSWAS oooooooooooooooooooo9000000000oooooooooooooi> J

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4