Nieuwe leidse Courant \avo heeft vertrouwen in toekomst Produktie en uitvoer met 60-75 procent omhoog Honderd doden bij vier vliegrampen MR. D. U. STIKKER: „IK DRAAG DE TOORTS OVER" Bezorgdheid over gebrek aan eensgezindheid Vrouwen in optocht naar Julianakazerne MINISTER VRAAGT BEDRIJFSLEVEN: Commentaren Directeur: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gheblevon mijn her» in teghenspoet" Dinsdag 12 mei 1964,45ste jaargang Koeler weer De Bilt verwacht tot woensdagavond: Aanvankelijk nog weinig, later meer bewolking met kans op wat regen. Zwakke tot matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen zuid en .-sfc Koeler overdag. (Opgemaakt om 11.15 u). (Zie voorts pagina 7) .J 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van een onzer redacteuren) T7EN ENORM applaus klonk op, toen mr. D. U. Stikker, secretaris-gene- ■Vd raai van Je Noordatlantische verdragsorganisatie, vanmorgen bij de opening van de Navo-conferentie in de Ridderzaal in Den Haag als laatste zijn redevoering had uitgesproken. De Nederlandse diplomaat, die binnen enkele maanden zijn functie bij de Navo zal neerleggen, was geëindigd met de woorden: „Ik draag de toorts over in het volle vertrouwen, dat dit grote werk zal voortgaan, totdat Hij, Die de oorlogen doet ophouden tot aan het einde der aarde, ten slotte Zijn volk de zegen van de vrede geeft". Voor hem hadden mr. Luns, als Nederlands minister van buitenlandse zaken en de heer Dean Rusk, zijn Amerikaanse collega, als erevoorzitter van de Navo-ministerraad gesproken. In alle redevoeringen klonk dankbaar heid door voor de belangrijke rol, die de Navo in de afgelopen vijftien jaar in de wereld heeft kunnen spelen, bezorgdheid over het gebrek aan eens gezindheid, dat de samenwerking binnen het bondgenootschap dreigt te bemoeilijken, maar ook en vooral vertrouwen in de toekomst. Het sterkst kwam dit tot uiting in de redevoering van mr. Stikker. I De aankomst van de NAVO- ministers nam enige tijd in beslag. Hier arriveert de Belgische be windsman Paul-Henri Spaak. In de Ridderzaal: de Amerikaanse minister Dean Rusk (naast gast heer Luns gezeten) als zitter. iiüiiiiimiu «dï a"5 Ervetf ml'Gofrte^ërii- voo'rtaan ook verbonden mag zijn met ZTdte gisteren op de Ringbaan-Zuid stap op de weg „aar grotere eensgermd- In botsing was gekomen met een brom- heid in de Atlantische wereld, welke zal fietser. De 23-jarige duo-passagiere mej. bijdragen tot wederzijds begrip en M. Staps uit Tilburg en de bromfietser draagzaamheid in de gehele wereld, die geen voorrang zou hebben verleend, moesten in het ziekenhuis worden op genomen. Mr. Luns, die de deelnemers aan de conferentie namens de Nederlandse re gering verwelkomde, nadat hij met drie korte tikken met de voorzitters hamer de conferentie had geopend, leg de in zijn toespraak de nadruk op het feit, dat de Navo na vijftien jaar ondanks de meningsverschillen die er zijn nog een hechte gemeenschap vormt. Hij noemde dit om twee rede nen een opmerkelijk feit, nl. 1. de ge meenschappelijke belangen zijn op de voorgrond blijven staan en 2. alle Navopartners zijn er nog steeds overtuigd, dat de ambities van de munistische landen niet veranderd zijn. Het karakter van de dreiging, die van het internationale communisme uitgaat, mag zijn veranderd, voortbestaan van de Navo is buiten elke twijfel. Niettemin, aldus mr. Luns is het dui delijk, dat de taak van de Navo zeventiger jaren een andere zal zijn dan die in de veertiger jaren. En het nu wellicht reeds van belang, langzaam maar zeker het. fundament, waarop de organisatie rust aan een heronderzoek te onderwerpen. De minister brak opnieuw een lans voor interdependentie, onder linge afhankelijkheid en voor integreerde verdediging als de beste, die de westelijke wereld kan hebben. Hij pleitte voor meer wederzijds politiek be grip om alle moeilijkheden, ook buiten het machtsgebied van de Navo, gezamen lijk het hoofd te kunnen bieden. Meer consultatie en samenwerking zal nodig zijn in het belang van de Navo en-de rest van de vrije wereld. De minister besloot zijn toespraak met het schetsen van rol. die de Ridderzaal heeft gespeeld de Nederlandse historie. Hij sprak de hoop uit, dat dit historische gebouw >ns land en in het bijzonder aan dat van Den Haag, dat hij de prachtige „hoofdstad" van Nederland noemde. Hij noemde vier successen van de Navo p: 1. sinds de oprichting van de Navo erd geen grondgebied aan de com munisten prijsgegeven; 2. in dagen van grote spanning toonden de Navolanden sterke eenheid; 3. achter het Navo- schild konden de aangesloten landen zich economisch snel ontwikkelen en de politieke situatie binnen hun gren zen stabiliseren; 4. er is een stevige basis gelegd, waarop kan worden voortgebouwd bij het streven naar op lossing van het Oost-West-probleem. Aan het slot van z(jn toespraak noem- 6 mr. Rusk de Nederlandse secretaris generaal van de Navo, mr. Stikker, de in wie het streven van de Navo het best is gepersonlficeerd. Hij citeer- n deel van een toespraak, die pre sident Johnson kort geleden heeft ge houden. Daarin zei de Amerikaanse president, dat mr. Stikker op doeltref fende en tot de verbeelding sprekende Ijze leiding heeft gegeven aan het werk van de Navo, by het zoeken naar haar rol in een veranderende wereld situatie. Daarbij ging hij uit van het feit, dat de kracht van het bondgenootschap afhangt van de collectieve nil van zijn leden. Minister Rusk die meende na mens allen te mogen spreken, die de bijeenkomst in de Ridderzaal bijwoon den bracht een eresaluut aan de se cretaris-generaal, die hy vele gelukkige jaren toewenste. Mr. Stikker zei in zijn rede, blij te zijn, dat de laatste co-nferentie var ministerraad van de Navo, die hij als secretaris-generaal mag meemaken, wordt gehouden in het land. waarvan hij met trots kan zeggen, dat het steeds een loy aal en toegewijd lid van de Navo is ge weest. Dit land is naar zijn mening meer don welk ander in staat, als schakel te dienen tussen de twee grote concepten, die de westelijke wereld vandaag be heersen: de Atlantische gemeenschap en (Voor vervolg zie pag. 4) Geen demonstratiemaar toch: Morgenmiddag zal namens de be weging „Women Strike for Peace" aan de Julianakazerne in Den Haag, zetel van de NAVO-conferentie, een petitie worden aangeboden aan de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen. De beweging wil in deze petitie getuigen van haar af keer van de vrees voor de kern wapens. Ongeveer 200 leden van de beweging zullen morgen om een uur van „Op In één oogopslag Zaalbijbelbond in h©t goud pag. 2 Pinksterboodschap Wereld raad pag- 2 Instituut voor goede dien sten pag. 2 Stikkers bazen pag. 5 Verzetsman terug uit Israël pag. 5 Gelijke beloning nog dit jaar pag. 5 Rem op REM pag. 7 Gemeenten bijeen pag. 7 Suurhoff boos op Aalberse pag. II Wemmers: „Werken en spa ren worden gestraft" pag. 11 Gouden Wieken" in Scheveningen naai de Julianakazerne vertrekken. Het ge zelschap rijdt in bussen naar de Laan van Clingendaal. Vandaar lopen de be- toogsters via de Breitnerlaan tot aan de Hanedoesstraat, die In de nabijheid var de kazerne is. Een delegatie van vijl zal zich naar de kazerne begeven, waai de petitie in ontvangst zal worden ge nomen door een ambtenaar van Buiten landse zaken. Terwijl de delegatie hier mee bezig is, houden de overige dames zich onledig door (op het trottoir) blokje om te lopen. Naar aanleiding van de weigering het ministerie van Justitie tot toelating buitenlandse deelneemsters organiseren demonstratie tegen dc NAVO-kernmacht, had het organisatie comité van de beweging de zwijgende demonstratlctocht aanvankelijk uitge steld. De organisatrices waren zeer teleur gesteld over de gang van zaken. (Gis termiddag werden enkele deelneemsters zelfs niet tot ons land toegelaten). Tij dens een gesprek met vier dames van net organisatiecomité met drie verte genwoordigers van de Amerikaanse am bassade in Den Haag werd naar voren gebracht, dat de deelneemsters geen enkele politieke bedoeling of binding hebben. Men wil als huisvrouwen uit de NAVO-landen getuigen van afkeer en rees voor ieder kernwapen. Het vrouwenoomitê zond ook een tele gram aan de minister van justitie, Y. Scholten. Later werd bekend dat vreemdelin gen, die willen deelnemen aan de „Wo- Strike for Peace Conference" Ne derland w e I binnen mochten komen, op voorwaarde echter dat zij de open bare orde niet zouden verstoren en zt zich aan de aanwijzingen van de politie houden. Dit is het resultaat vai spreking die de leiding van de „Confe rence" heeft gehad op het ministerie van justitie. Concurrentie positie is reeds In de periode van 1950 tot 1960 is een reële economische groei van ge middeld ruim 4 tot 5 procent ge haald. Wij moeten proberen deze lijn door te trekken, zodat tussen 1960 en 1970 een reële verhoging van het nationale produkt met 50 procent kan worden bereikt. Dit betekent, dat de industrie haar produktie in Met haar klasgenootjes uit de vierde klas van het Amersfoorts lyceum brengt prinses Christina een werkweek door op een Gro ningse boerderij. Het werk be staat uit helpen op de boerderij en uitstapjes maken naar zuivel fabrieken en strokartonbedrijven. Vanaf het station Loppersum moesten zij de afstand tot Garst- huizen op de fiets afleggen. De twee-jarige Elsje een dochtertje van het gezin VerheijenPeeters uit Uli- coten, gem. Baarle-Nassau, is in wasteil verdronken. Het ongeluk gebeur de toen de moeder even weg was wasgoed op te hangen. verzwakt (Van onze soc.-econ. redactie) tien jaar met ruim 60 procent moet uitbreiden, dat de export met 75 procent moet toenemen en dat een gemiddeld accres van de investerin gen nodig is van 60 procent, in de in dustrie zelfs van 100 procent. Deze grootscheepse taak heeft de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, het Nederlandse be drijfsleven hedenmiddag voorgehou den in een rede tijdens de jaarver gadering van het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in het Kurhaus te Scheveningen. De bewindsman wees er op, dat bij het streven naar de vervulling van deze taak vele relevante factoren in het geding zijn, doch hij haalde vooral twee strategische grootheden naar vo ren, nl. de export en de investeringen. Wat de export betreft verklaarde de minister dat landen met een snelle ex portstijging ook een snelle groei bezit ten. De toekomst van de Nederlandse export is in belangrijke mate mede af hankelijk van een verdere expansie, die in het buitenland te verwachten is. o.a. in de E.E.G. Een speciale gunstige factor voor - land is over enige jaren het bezit i het aardgas. Minister Andriessen constateerde echter, dat onze concurrentiepositie belangrijk is verzwakt. Van 1954 tot 1964 zijn de industriële arbeidskosten in ons land gemiddeld per jaar 2.5 pro cent méér gestegen dan in concurre rende landen, waardoor ons kosten voordeel in grote lijn tot het verleden behoort. De bewindsman zei dan ook van mening te zijn, dat het noodzake lijk is grote zorg te koesteren voor concurrentiepositie. Bij zijn inko menspolitiek dient Nederland, over eenkomstig de aanbeveling van de E.E.G., vooral te rekenen met zijn reële produktiestijging. Concentratie Het is, aldus de minister, noodzakelijk ns exportpakket te versterken o.m. door erdere opvoering van de kwaliteit en het uitbrengen van nieuwe produkten. Daarom dient niet alleen per onderne ming gestreefd te worden naar kwali teitsverbetering en efficiencybevorde- ring, maar ook gezamenlijk dient research te worden aangevat en verdere spéciali té worden ontwikkeld. In dit ver band noemde hij vooral ook van beteke- de groei naar grotere produktie-een- heden en naar verdere concentratie. „Wij mogen grotere economische macht niet als on-christelijk afwijzen: bepalend het gebruik ervan. Ik ben persoonlijk niet zo angstig voor een machtsmisbruik van grote concerns", aldus de bewinds man van economische zaken. Loper voor iedereen Sprekend over de investeringen ging minister Andriessen uitvoerig in op de kritiek, die de laatste tijd van onderne merszijde op zijn beleid is uitgeoefend. (Voor vervolg zie pag. 11) Oudste inwoonster wordt 106 jaar De oudste inwoonster van ons land, mevrouw J. A. de Bree-Meyer te Hoog kerk, wordt zaterdag 16 mei 106 jaar. 's Middags zal mevrouw De Bree reci piëren in het verenigingsgebouw van de Nederlands Hervormde kerk in Hoog kerk. Mevrouw De Bree is nog zeer kras Zy zal bijv. nog meedoen aan de tocht, die de bejaarden uit Hoogkerk op 18 juni ondernemen naar Tropenfauna in Oranje woud. y O is de regering dan nu toch geko- men met haar wetsvoorstel dat buitengaatse televisiezenders onmoge lijk maakt. Het heeft wel even ge duurd en daaraan hebben sommigen vrijmoedigheid ontleend tot het ma ken van plannen. Het kan hun nu duidelijk zijn, dat ze beter doen te stoppen. Wie de bepalingen van het voorstel leest en de toelichting waarvan zij vergezeld gaan kan er zich alleen over verwonderen, dat het zo lang geduurd heeft. Aan de eerbied voor het gezag is dit uitstel niet ten goede gekomen. Voor het gezag is het be ter, dat de wetgeving, voor zoveel deze nodig is, een meer geliike tred houdt met de behoeften van het maatschappelijk leven. Daarop be hoort het wetgevend apoaraat ook te zijn ingesteld. Blijft het onbevredigende feit dat naar de zienswijze van onze regering die afwijkt van andere, even de mocratische regeringen dat anders dan tegen uitzendende schepen niet iets dergelijks zou zijn te onderne- "PR HEERST onder velen onzer on gerustheid over het lot dat de Zuidmolukse verzetsleider dr. Sou- mokil zou kunnen treffen. Hij is in Indonesië ter dood veroordeeld, maar er is nog de mogelijkheid van gratie. In Indonesië heben de zaken een an dere loop gekregen dan aanvankelijk, ook van Nederlandse zijde wel, was gedacht. Voor de geest stond een Indonesische staat die federaal zou zijn van opzet. Maar het is een een heidsstaat geworden, iets wat velen moeilijk hebben kunnen verwerken. Tot hen behoorde ook dr. Soumokil Wij kunnen niet aannemen dat hem geen gratie zou worden verleend. Ook niet uit de volgende overweging: de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland ontwikkelen zich op voor beide verheugende wijze. Daarover verheugen zich ook* onder ons mil joenen. Het geldt hier een tere plant, maar zij groeit. Wij moeten vrezen dat- indien de veroordeelde het on herroepelijke zou wedervaren, dit hier moeilijk zou worden verwerkt. Omgekeerd echter zou verlening van gratie worden gezien als een aan wijzing dat wij met elkaar op de goede weg zijn. VfERSTANDIG is het ook naar onze mening, dat de regering in zo verre is teruggekomen op aanvanke lijke besluiten, dat thans ook buiten landse vrouwen aan een vredescon gres mogen deelnemen. Enige voor waarde is nu: geen verstoring van de openbare orde. Wii achten dit een gelukkige oplos sing. Ook wanneer men met ons van gevoelen is, dat aan demonstraties geen behoefte bestaat, is niet duide lijk waarom over een eerbare zaak als de vrede «"een congres zou kun nen worden gehouden. Op het punt van de toelaatbaarheid van vreemdelingen heeft ons land een traditie op te houden. Er moeten wel zeer gegronde redenen zijn. zo van die toelaatbaarheid wordt afge weken. Ons democratisch bestel is sterk genoeg, dan dat ook op dit punt een te grote beduchtheid ons parten zou moeten spelen. Bovendien, hoewel wij voorstanders zijn van de Navo, het is nu ook weer niet zo dat zij voor ons de laatste en hoogste wijsheid zou betekenen. Zij dient trouwens om waarden te be schermen. niet om van het genot er van te heroven. LOPERS voor trap en gang Smyrna loper 57 cm breed 24.— 70 cm breed 29,50 Vrijblijvend zenden wy U de stalencollectie van de mooie Klassieke dessins of de moderne effen kleuren. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Synode akkoord met voorbereiding legerpredikanten Het moderamen van de generale synode vam de Nederlands hervormde kerk gaat geheel akkoord met het be sluit dat het C.I.O.M. zaterdag heeft genomen ten aanzien van de voorberei ding van de aanstaande legerpred ikan- voor hun arbeid. Het is hot mode rn duidelijk, dat deze centrale voorbereiding alleen betrekking heeft op de militaire introduktie van de aan staande legerpredikanten, zodat in geen enkel opzicht vooruitgegrepen wordt op de beslissing die door het C.I.O.M. ten aanzien van de opleiding van de leger predikanten zal moeten worden geno men, nadat de commissie van onderzoek (die door het C.IO.M. ingesteld werd) haar rapport zal hebben uitgebracht Gisteren zijn op een dag op viei verschillende plaatsen vier toestel len neergestort, waarbij ongeveer honderd mensen om het leven zijn gekomen. De vliegrampen gebeurden op de Philippijnen; in Zuid-Engc- land, Spanje en in de V.S. Op de Philippijnen stortte een slraal- transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een C-135. neer op enige honderden meters van de luchtmacht basis Clark, ten noorden van Manilla. Van de 83 inzittenden overleefden slechts twaalf de ramo. De overleven den zijn in een kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen Van hen zijn er inmiddels drie overleden Uit een voor lopig onderzoek is gebleken, dat het toe stel bij het neerstorten in aanraking is geweest met een taxi. waarvan één in zittende op slag dood was. Verder werd iemand op het vliegveld dodelijk getrof- In Spanje stortte een patrouillevlieg tuig van de Amerikaanse marine met tien man aan boord 40 km ten zuiden van Cadiz m de Middellandse zee. Er zijn geen tekenen van overlevenden. Het toestel was voor een oefenvlucht opge stegen van het marinestation Rot bij Cadiz. Een Spaanse visser heeft gezien dat de machine het water raakte en in brand vloog. Nabij Andover. in het zuiden van Engeland, verongelukte een Vulcan- straalbommeniwerper. Van de zes inzit tenden zijn er vier omgekomen. De twee anderen die met de schietstoel het vlieg tuig hadden verlaten, zijn zwaar gewond. Boven Seale in de Amerikaanse staat Alabama raakte een legervliegtuig in moeilijkheden, waardoor de piloot ge dwongen was een noodlanding te maiken. Het toestel werd ernstig beschadigd. Twee mensen verloren hierbij bet l«veru

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1