3.24% Truman is nog geen staatsman in ruste IMPS Jjh. egft Éumfce lij, Hij werkt nog dagelijks hard en lang STRETCH NYLON ANKLETS Rode topconferentie over ideologische geschil De Rijkspostspaarbank deelt mede dat te rekenen van 1 januari 1964 de rente op gewone spaarrekeningen is verhoogd van 3% tot RIJKSPOSTSPAARBANK Amerika wil hulp voor /niM.Virinam Engeland wil geen strijd met president Nasser Weinig kans uitlevering SS-officier Nut van knoflook 9 VRIJDAG 8 MEI 1964 Oud-presiclent vandaag 80 jaar TOEN Harry S. Truman 79 jaar was geworden, noemde iemand hem een „staatsman in ruste". Truman vloog nijdig op: „Ik werk nog zo hard als ik kan in het belang van het land. Staatsman in ruste dat is iemand die niets uitvoert." En als men deze definitie aanhoudt, is Truman, nu hij vandaag zijn 80ste verjaardag viert, nog altijd geen staatsman in ruste. Hij houdt zich aan zijn formule: werk hard, loop vlug, slaap vast en leer je ontspannen. „Voor iemand van 80 jaar is hij een wonder", zegt Eugene P. Don nelly, een oude vriend van Truman. ,,De kracht van zijn geest en zijn vitaliteit nemen nog toe. Zijn bewe gingen zijn langzamer geworden, maar zijn geest is zo scherp als ooit." Dat Truman wat langzamer loopt maar altijd nog vlug voor iemand van 80 jaar en dat hij de laatste tijd tien tot twaalf pond zwaarder is geworden, zijn de enige uitwendige tekenen van verandering bij de voormalige president. Dagindeling verslaggevers zijn commentaar over een zelfde aangelegenheid willen ver nemen of ze worden als hij uit- stedig is gegeven gedurende wat hij een wandeling noemt 120 stap pen per minuut. De 33ste president van de V.S., die het bevel gaf atoombommen boven Japan af te werpen, gaat thans, pre cies zoals iedere andere getrouwde man, met zijn vrouw boodschappen doen bij de kruidenier. Men heeft de man, die omwille van de collec tieve veiligheid tegen Rusland de Navo organiseerde, eens drie cos- tuums en een hoge hoed naar zijn bureau zien dragen om de bezorgers van de stomerij een langere weg naar zijn huis te besparen. Veel werk De man, die de luchtbrug naar Ber- lijk, op touw zette, die last gaf de communisten in Korea tegen te hou den, die gen. Douglas MacArthur een uitbrander gaf en hem ontsloeg, leidt thans trots voorname bezoekers rond door zijn bibliotheek, verrast cadet ten van het opleidingskamp voor serve-officieren door te verschijnen om hun de schietprijzen uit te ken en houdt lezingen voor kinderen en studenten. Ondanks al deze afleiding werkt Tru man doelbewust aan het te boek stel len van de woelige tijd van zijn ambtsvervulling voor de geschiede nis. Zijn secretaresse van het Witte Huis, Rose Conway. 2 andere secreta ressen en twee assistenten hebben eer volledige dagtaak aan het verzamelen van alle gegevens. Het verhaal Truman jaren zal binnenkort op het tv-scherm komen, waarbij de voor malige president zelf de verbinden de tekst zal spreken. Elk van de 26 uitzendingen van een half uur zal beginnen met Hij volgt nog altijd de dagorde van zijn verblijf op de boerderij: om vijf uur op en 's avonds om half tien naar bed. Er is alleen een dutje omstreeks het middaguur bij gekomen en soms een in de namiddag om half vier, als hij zijn kantoor in de Truman- bibliotheek verlaat. Herbert Hoover zou eens tot Truman hebben gezegd: ,Het enige wat een oud-president j niet. kan doen, is pillen slikken en biblio- Journalisten krijgen niet veel kans theken openen." Maar Hoover heeft om Truman alleen te spreken. Hij dat niet gedaan; Eisenhower ook niet'houdt persconferenties als groepen HERENMODE-TIP 2 paren verkoop! ijjij' Fantastisch elastisch. Extra li! zware kwaliteit stretch nylon. Kies uit Italiaanse fantasie- il dessins of „Kent" in multi- if colours. Alle modekleuren 1964 zijn in deze serie aan- 11 wezigl 9 50 I per paar L. |p O 95 H 2 paar O. II geldig t/m 16 mei 1964 ftriMMMUWt bepaalde tijd in het Witte Huis gesteld heeft gezien. Deze pro blemen zullen in dramatische vorm Truman tijdens een van zijn ver- worden gegoten en Truman zal maard geworden wandelingentellen, hoe hij ten slotte tot eer slissing is gekomen. de man uit Independence zeker Moskou zet door: DE Russische leiders willen zo sDoedie mogelijk een confe rentie van alle communistische partijen op de wereld beleggen om het ideologische geschil tussen de Sowjetunie en China te bespre ken. Dit is woensdag bekendge maakt door de afvaardiging van de Italiaanse communistische partij die voor overleg in Mos kou is geweest. De Italiaanse delegatie had ver geefs getracht de Russische leiders ouer te halen van hun voorgenomen krachtmeting met de Chinezen af te zien of deze uit te stellen. De Russen hadden vastgehouden aan hun over-1 tuigingdat de kloof tussen Rusland en China te groot is om nog gedempt j te kunnen worden De conferentie met de Chinezen moest echter zorg- i vuldig worden voorbereid. Aanvankelijk hadden de Russische leiders de Chinezen voorgesteld om deze maand samen te vergaderen. Die bij eenkomst had dan volgens de Russen nog deze zomer gevolgd moeten worden door een internationale conferentie, die voorbereidingen had moeten treffen voor de grote communistische wereld conferentie in de herfst van dit jaar. Maar dit tijdschema was door Peking verworpen. De Italianen willen echter niets weten van een openhartige be spreking van dit geschil op een inter nationale conferentie, omdat zij er bang voor zijn dat dit uitdraait op een niet meer te helen breuk in het wereldcom- aranisme. Volgens Prawda hebben van de ..iets ieer dan negentig" communistische partijen met 42.5 miljoen leden die er in de wereld bestaan, meer dan zeven tig'zich uitgesproken voor het stand punt van Moskou in het ideologisch ge schil tussen de Chinese en Russische communistische partijen. Opmerkingen Het ontbreekt Truman geenszins ïn welsprekendheid. Zijn befaamde, scherpe opmerkingen treffen hun doel met vernietigende nauwkeurigheid. Over de leiders van de Sowjetunie zegt de man, die in Potsdam met Jo seph Stalin aan een tafel heeft geze ten: „Ze zijn niets anders dan een stel vervloekte leugenaars. Ik zou niet in mijn buurt vertrouwen. Ze hebben 700 miljoen Chinezen in de ig en ze zijn doodsbang en c n ze blijven." Toen Eisenhower in 1952 naar het ambt van president dong, hebben hij en Truman elkaar wonden geslagen, die lang lidtekens hebben achter ge laten. Truman zei, dat Eisenhower 40 jaar in het leger te hebben doorgebracht het contact met het nor male leven had verloren en Eisen hower sloeg terug door de regering Truman ,,de regering van een schan daal per dag" te noemen. Ondanks hun periodieke maar zeldzame ont moetingen hadden de beide mannen tot de begrafenis van president Ken nedy nooit meer echt met elkaar ge sproken. Op uitnodiging van Eisen hower reden zij samen in d Toet mee. om elkaar later in Blair House ditmaal op uitnodiging van Truman aan de koffie te ontmoe ten. Vriendschap Nergens heeft men meer sympathie voor de man uit Independence dan in het district, waar hij is geboren. Daar wonen de mensen, die nooit zullen vergeten, dat Truman aan de macht is gebracht door Tom Pender- gast, wiens politiek apparaat in Kan sas City een van de meest doeltref fende machinerieën in de geschiede nis van de V.S. is geweest. Pender- gast is in januari 1945 na een ge vangenisstraf wegen belastingontdui king in schande gestorven. Maar Tru man, toen vice-president, vloog een legervliegtuig naar huis om zijn begrafenis bij te wonen. „Hij is mijn vriend geweest en ik de zijne", was de opvatting van Truman. Thans 80 jaar oud, werk Truman nog altijd hard. „Ik geloof dat nooit genoeg tijd voor zijn werk heeft", zegt hij. „Ik werk 14 tot 15 uur per dag en ik geloof in de juist heid van de stelling: „Hoe meer iemand werkt, hoe beter". Het maximale bedrag waarop deze rentever goeding van toepassing is. blijft gehandhaafd op f10 000.- Van Baeriestraat 27, Amsterdam, tel.(020)-73 12 71 Hoe KNOBBELS aan de grote teen te bestrijden Knobbels of zwellingen aan de grote teen zijn een zeer pijnlijke en hinderlijke kwaal. Ge lukkig bestaat er nu een product dat snel verlichting brengt. Het is de beroemde Dalet Balsem. Dalet Bal sem heeft een drievoudige werking: li verjaagt de pijn; 2) heft dc aandoening op: 3) vermindert de hinderlijke opzwel ling. Neem de proef mèt Dalet Balsera, haar uitwerking is verrassend. Bij apo thekers en drogisten. De Ver. Staten zullen de Europese bondgenoten verzoeken, hulp aan Zuid-Vietnam te verlenen. Dit zal ge beuren door Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, die morgen in Brussel een rede zal uitspreken voor Belgisch-Ameri kaanse organisaties. Daarna zal hij er over spreken op de Navo-confe- rentie, die volgende week in Den Haag begint. Rusk zal de Navo-ministers ook inlich tingen geven over bepaalde maatregelen, die hun landen kunnen nemen om Zuid- Vietnam te helpen bij het voorzien in zijn dringende behoeften. Het heeft o.a. artsen, verpleegsters en geneesmiddelen nodig en verder grondstoffenkredieten, industrie-goederen, technische kennis en militaire adviseurs. Amerika wil blijkbaar een eind ma ken aan de bewering, dat de strijd in Zuid-Vietnam een oorlog tegen het Ame rikaanse imperialisme is. Een van de redenen, waarop de zaak ditmaal aan de Navo-ministers wordt voorgelegd is de hardnekkige Franse eis voor neutralise ring van Zuidoost-Azië. De Ver. Staten hebben herhaaldelijk betoogd, dat een dergelijke koers alleen maar tot een communistische overheersing van het gebied kan leiden. Intussen is bekendgemaakt, dat Ngo Dinh Can, de jongste broer van de ver moorde president Ngo Dinh Diem. mor gen zal worden doodgeschoten. Het over hem uitgesproken doodvonnis zal in een gevangenis te Saigon worden voltrokken. Lodge, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, heeft nog getracht, het execu tiebevel ongedaan te maken. Blijkbaar is dit tevergeefs geweest. Gevreesd wordt dat de executie een nadelige uit werking zal hebben op de strijd tegen de communisten. Buder over kwestie-Aden Vrijdagmorgen vroeg werden de in woners van Akita, Sakata en andere plaatsen in het noorden van het Japanse eiland Honsjoe opnieuw opgeschrikt door aardbeving, de tweede binnen vier entwintig uur. De kracht van de beving sterkte vier van een schaal van n. De aardbeving werd ook in Midden-Honsjoe en in het zuiden van Hokkaido waargenomen. e speciale V.N.-commissie voor kolonialisme heeft gisteren besloten de „kwestie-Aden" weer in behandeling te nemen, nadat Irak Engeland had beschuldigd een koloniale oorlog in dat gebied te hebben ontketend. Engeland heeft zich niet tegen deze stap verzet. Minister Butler heeft bij zijn terugkeer uit de Ver. Staten gezegd dat Engeland vastbesloten is de Zuidarabische fede ratie te verdedigen. De minister hoopte echter moeilijkheden met president Nas ser te vermijden. „Wij zoeken geen ruzie met president Nasser, hoewel deze ons uit het Midden-Oosten wil verdrijven", aldus minister Butler, die verder ver klaarde volledige overeenstemming be reikt te hebben met minister Rusk aan gaande de Britse politiek in het Midden- Oosten. Daarmee sprak hij berichten tegen dat Engeland en Amerika verschil van me ning zouden hebben over verschillende politieke kwesties. Johnson zou zich ge ërgerd hebben aan de Britse handel met Cuba, terwijl Engeland een krachtiger politiek tegenover Egypte geëist zou hebben. Een Amerikaanse woordvoerder sprak deze berichten niet tegen, van be vestiging was echter ook geen sprake. De operaties in Aden vinden nog steeds voortgang. Britse troepen zijn erin ge slaagd een omsingeling van opstandelin gen te doorbreken teneinde twee strate gisch belangrijke heuvels te bezetten, sinds het begin van de actie is de grote weg van Aden naar Jemen vrij van overvallen geweest. Het verkeer vindt normaal doorgang. De militaire dreiging van de rebellen is echter nog steeds wezig, hoewel de Britten hen in defensief hebben gedrongen. IsraéJ en de Europese economische ge meenschap hebben woensdag een handels overeenkomst met een looptijd van drie jaar geparafeerd, die de Israëlische uit- -oer naar de E E.G. zal vergemakkelijken Dit is de tweede niet-discriminerende vereenkomst op handelsgebied die tussen de gemeenschap en een derde land tot stand komt De eerste werd in oktober 1983 gesloten tussen Perzië en de gemeen i De Franse acteur, Alain Dclon, ex-verloofde van Romy Schneider, heeft woensdagmiddag een on geluk gehad bij opnamen voor de film „L'insou- mis". Volgens het draai boek van dc door Alain Cavalier geregisseerde film moest Delon een ge wonde te hulp snellen op een rotshelling in het ge bied van Marseille-Ve- yère. Hij gleed echter uit en sloeg enkele malen over dc kop tot hij tegen een rots terecht kwam.. Het schijnt dat hij een been heeft gebroken. I Een Amerikaanse film maker heeft in Zuid- West-Afrika zesduizend dieren besteld die hij no dig denkt te hebben voor een rolprent. De bestel ling vertegenwoordigt een waarde van onge veer één miljoen gulden en omvat ondermeer tachtig olifanten, twee honderd vogels, vijfenze ventig giraffes, vijftig neushoorns en duizend apen. I Het gevaar voor over stroming van de Russi sche stad Samarkand is geweken. Woensdagmor gen is met een explosie de laatste rotsformatie opgeruimd die de toegang tot het gegraven afwate ringskanaal nog versper de. De zeventig miljoen ton water uit het meer, dat zich uit de door een bergafstorting versperde rivier de Zarafsjan had gevormd, begint thans weg te stromen naar de bedding van de beneden loop van deze rivier. I In de komende dagen zullen bij Karlsruhe in West-Duitsland 5000 wa terdichte kokers met ge beden voor de vrede in het Engels, Frans, Rus sisch en Duits in de Rijn worden gegooid, in het kader van de „week van de Duits-Amerikaanse vriendschap. Ook zal een grote bloemenkrans aan de rivier worden toever trouwd. I Honderdduizend valse bankbiljetten van een pond sterling, die in het afgelopen najaar tijdens een bergingsactie onder leiding van ambtenaren van het Oestenrijkse mi nisterie van buitenlandse zaken uit het meer Toplitz waren opgevist, zijn vorige week in het gebouw van de Oosten rijkse Nationale Bank verbrand onder toezicht van vertegenwoordigers van deze bank, van het ministerie van binnen landse zaken en van de Bank van Engeland. Dc bankbiljetten waren in de oorlogsjaren in Duitse concentratiekampen ver vaardigd, onder toezicht van SS'ers. De verhalen over de grote schatten, die door de Duitsers in het meer van Toplitz tot zinken zouden zijn ge bracht, hebben jarenlang de fantasie van schatzoe kers beziggehouden. OLIFANT GEVRAAGD Een OLIFANT-BORREL wordt véél gevraagd, zowel oude als jonge. Thuis en op reis, in binnen- en buitenland: Wees gezellig en pale •n OLIFANTJE I Proost! Een woordvoerder van de Westduit- se ambassade in Cairo heeft gisteren gezegd dat dc ontsnapte nazi. Hans Walter Nenntwich, tot woensdagoch tend met een vriendin in Cairo ver bleef. Hij zei hiervan bevestiging te hebben, die echter niet afkomstig was van Egyptische autoriteiten. „In dit stadium kunnen wij reer -"nvrage tot uitlevering Indienen omdat volgens in ternationale regels de aanwezigheid en identiteit van een gezocht persoon eerst moet zijn vastgesteld. De Westduitse regering heeft haar ver zoek aan Egypte om uitlevering van de ex-SS-officier gedaan overeenkomst-' de internationale conventie inzake groeps- moord die beide landen in 1955 hebben ondertekend. Een woordvoerder van de Westduitse regering zei woensdag echter, dat „wij er in de praktijk nooit in geslaagd zijn iemand uit Egypte te krijgen". Het eerste nieuws over Zech-Neimt- wichs verblijf in Cairo kwam van het Duitse tijdschrift Stern. De politie zegt nu dat zij al enige dagen wist dat hij in Cairo was. Dit lijkt er op te wijzen, dat de politie met het tijdschrift heeft sa mengewerkt nadat Interpol geweigerd had om aan het opsporingswerk deel te 1512) Hardnekkig zijn de geruchten teel moeilijk kunnen doorgronden, die strak en stijf volhouden dat knof- maar waarover later misschien wat look een probaat middel tegen hoge meer licht kan schijnen. In dit ver bloeddruk is. Nu hebben hernieuw- band is het in ieder geval interes- de onderzoekingen, o.a. van Lendle sant te weten, dat in onze tijd uit en Banzli enkele jaren geleden aan- knoflook aülcine wordt gewonnen, getoond, dat knoflook geen specifieke dat als antibioticum dienst doet. Uit stoffen tegen artherioselerose en bo- ongeveer 2/3 kg knoflook kan door ge bloeddruk bevat. Maar op zichzelf fijnmalen, oplossen in alkohol, distil- bewijst dat natuurlijk nog niels. leren met stoom en uittrekken van want het is zeer goed mogelijk dat het condensaat met ether, een hoe- over enige jaren een ander stand- veelheid van zegge en schrijven één punt bicrover wordt verkondigd. gram alliclne worden verkregen. Dit Afgezien daar van, hebben belde onderzoekers toch toegegeven, dat knoflook in leder geval Indlrekt be trokken is bij het bestrijden van bo vengenoemde afwij kingen, waarschijn lijk zo wordt ge zegd doordat de in knoflook aan wezige etherische oliën de spijsver teringsprocessen verbeteren. Ook op aandoeningen van de ademhalingsor ganen schijnt knoflook uitwerking te hebben. Vooral dit laatste is uitermate be- TOCH IS WT /ft! niet. ander anti bioticum dan bUv. penicilline, zodat de voorkeur van de oude artsen voor het gebruik van knoflook bU wond- behandeling. niet zonder meer kan worden opgevat als een penicilllne-knur wat vroeg in het seizoen viel. Zó oudig ligt dc zaak nu ook weer Maar goed, de antibiotische wer- gunstige king van bet uit knoflook gewonnen alliclne blijft desondanks een feit, waarmee we bij de beoordeling van belangwekkend, omdat reeds de art- de therapeutische waarde van deze coridcs, Paulus blijkt speciaal tc knoflook bebben aangeraden tegen cholera vibrio, keelaandoeningen ve moeten er bij vertellen dat nog andere aanwendingen dit produkt zoals vele anderen knoflook, maar die doen bier nog niet uitputtend onderzocht is op haar werking op mens en dier. Er zijn mementeel zo geweldig veel an- de mot tlblotlsche stoffen die op hun eigen schappen en giftigheid onderzocht tevre- minder terzake. (Zo meende Dlgby in de 17de eeuw, dat zwalnwen knof look in het nest leggen te verdrijven) In VToeger tijden- werd ook aangc- worden, dat raden knoflook op wonden te leggen, den moeten stellen, dat ook alliclne opdat deze beter zonden genezen. Dit daartoe behoort, moet ons een vrij zonderling middel toeschijnen, maar wellicht heeft men ook bij deze toepassing over erva ringsfeiten beschikt, die we momen dat met behulp van bacteriën getracht wordt eiwitten ter beschikking tc krijgen? H. Petition

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9