Nieuwe Leidlse Courant Frankrijk gaat aan Cuba lokomotieven leveren Ex-SS'er is in Egypte Engels voorbeeld 20 blijkt navolging te vinden Posttarieven zullen niet omhoog gaan Britse para's leveren felle strijd in Jemen Malta oneens over onafhankelijkheid Weinig zon, maar ook: zachter en droog Commentaren Toerisme op de televisie Directeur. F. DIEMfE Hoofdr.daetsim Or. E. OIEWER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Woensdag 6 mei 1964, 45ste jaargang Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige wind in hoofdzaak tassen zuid west en zuid. Iets zachter. (Opgemaakt .Stantvastigh U ghablevea mijn hert in teghenapoet" Zie verder pagina 9 Abonnementsprijzen Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Gaulle negeert Amerikaanse boycot De Franse fabriek Brisonau et Lotz zal twintig diesel-elektrische lokomo- i tieven, die 820 pk sterk zijn, aan Cuba leveren op een driejarig krediet. l>e Franse regering heeft zich jegens de fabriek garant gesteld. De eerste lokomotieven zullen eind dit jaar of begin volgend jaar worden verscheept, aldus wordt uit Parijs vernomen. De Verenigde Staten hebben intussen bij de Franse regering krachtig geprotesteerd tegen de voorgenomen le vering. Om meer aandacht te vestigen op de festifiteiten die deze zomer op Texel zullen plaatsvinden, i.o.m. het feit dat het eiland 550 jaar ge leden stadsrechten kreeg, brengt een delegatie een bezoek aan Am sterdam. Een van de Texelse scho nen met een lammetje, dat de loco-burgemeester van Amster dam zal worden aangeboden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde op een persconferentie in Washington mee dat Amerikaanse functionarissen in gesprekken met Franse collega's in Parijs en Wash- ington hun „ernstige bezorgdheid" hadden uitgesproken. De woordvoerder herhaalde het eer der verkondigde Amerikaanse stand- 1- -fpunt dat de verkoop van uit Weste- lijke landen afkomstige lokomotieven fc* \j een nog g-rotere invloed" zal hebben -jgP f! dan de gesloten overeenkomst tot le- vering van Britse autobussen. lep Westduitser die vopo's „aanviel" doodgeschoten Oostduitse grenswachten hebben maan- iagavond een 21-jarige Westberlijner ioodgeschoten toen deze trachtte hen e vallen, zo heeft het Oostduitse pers- ureau ADN meegedeeld. De man, Adolf Philip, knipte het prik- :eldraad in de Britse sector van West- Berlijn door, „vernielde" Oostduitse '.rensversterkingen en trachtte de wach- en aan te vallen, aldus het bericht Het ijk wordt naar West-Berlijn overge- oracht Volgens de Westberlijnse politie maandagavond langs de grens niet schoten. De man zou, aldus ADN, in het bezit zijn geweest van een revolver. Een woordvoerder van de Westberlijnse politie zei later dat Adolf Philip, techni cus bij de Westduitse televisie, niet in zijn flat was en dat hij dinsdag niet op zijn werk was verschenen. De Cubaanse economie gaat er op vooruit want het vervoer van suiker (het voornaamste uitvoerprodukt) naar de Cubaanse havens en de af deling tractie van de Cubaanse spoor wegen bevindt zich op het ogenblik in staat van verval. Als zelfs maar een deel van het materiaal zou wor den vervangen, zou dit een zeer grote zegen betekenen voor de Cubaanse economie, zo verklaarde de woord voerder. Volgens de woordvoerder zou de regering-Johnson alles hebben gedaan de verkoop van de Franse lokomo tieven te voorkomen. Franse actie zonder succes De PTT neemt met haar lagere tarie- ven in de E.E.G. een bevoorrechte po sitie in, waarvan dankbaar gebruik wordt gemaakt. In de internationale vakpers verschijnen dan ook adverten ties, waarin wordt geadviseerd het re clamedrukwerk van Nederland uit te versturen en zo te profiteren van „de laagste posttarieven ter wereld". Klachten uit de andere E.E.G.-landen zijn niet uitgebleven en de E.E.G.-com- missie heeft deze kwestie bestudeerd. Uit de conclusie van deze commissie blijkt, dat de andere lidstaten de zaak niet zo belangrijk achten om er veel drukte over te maken. De P.T.T. ziet zich dit extra winstje dus niet ont gaan. De Franse liberale oud-Dremier. Rene Pleven, voorzitter van de liberale fractie van het Europese parlement, diende bij de E.E.G.-commissie een klacht in over de Nederlandse advertenties in buiten landse bladen. Deze reclame aldus de Fransman, neemt steeds toe en heeft Het antwoord van de E.E.G. was, dat de verschillende posttarieven tussen de zes lidstaten het functioneren van de Gemeenschappelijke Markt niet direct beïnvloeden. Wel legde de commis sie de kwestie van de unificatie van de posttarieven aan de regeringen voor Maar die waren kennelijk van mening, dat de zaak niet dringend was. De com missie geeft toe, dat een harmonisatie van de tarieven wel doelmatig René Pleven kreeg dan ook verder tot antwoord, dat de commissie hoewel de In één oogopslag Mahalia Jackson in ons land pag. 2 Pas op met contactlenzen pag. 7 Boeman Chroestsjef (in China) pag. 7 Rusland soepeler met Ber lijn pag. 7 Verkeersmisdadigheid Navito Toch vergif pag. 9 pag. 9 pag. 9 Genoeg bloemen voor moeder FR zal voldoende aanvoer van snijbloemen en potplanten voor ieders beurs zijn. Het kind dat zijn spaarpot omkeert om zijn moeder zondag een boeketje bloemen of een plantje te geven, zal voor niet te veel geld bij een handelaar terecht kunnen. Dat heeft de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, meegedeeld. De prijzen zullen ongeveer gelijk zijn aan die van vorig jaar. Ondanks de lange winter is de produktie normaal. Het assortiment aan potplanten is groter dan vorig jaarDe ex port van bloemen stijgt overigens nog steeds. regeringen gereserveerd zijn het vraagstuk aandachtig zal blijven bestu deren en maatregelen zal treffen zodra dit mogelijk zal zijn. Overigens is het de vraag, wat deze maatregelen moeten houden, want het verdrag van Rome biedt geen mogelijkheden Nederland te dwingen de tarieven te verhogen Russische radar uit Cuba weg De Sowjetunie heeft uit Cuba ei radarsysteem teruggetrokken dat in g oruik is geweest bij de radarstrijdkrach ten op Cuba. Dit is gisteren officieel in Washington bekendgemaakt Door deze maatregel, die ongeveer drie maanden geleden is getroffen, wordt waarschijnlijk de doeltreffendheid van de raketten verminderd. Zoals bekend is over deze zaak nogal wat deining ont staan toen bekend werd dat Castro van plan was met de grootste gestrengheid op te treden tegen Amerikaanse verken ningsvluchten. Castro zou van deze ra ketten gebruik moeten maken en met de Russische radar is het inderdaad een doeltreffend wapen. Inmiddels doen reeds geruime tijd ge ruchten de ronde vooral in kringen van Cubaanse ballingen in Florida dat er een opstand ->gen het bewind van Fidel Castro in de maak is. De acties tegen Castro zouden niet vanuit de V.S. ondernomen worden om elke veronder stelling dat Amerika erbij betrokken is, van de hand te wijzen. Israël stelt zijn Jordaanproject in werking Gisteren werd in Israël het stelsel v reusachtige pompen, kanalen en geleide- buizen in werking gesteld, waarmee wa ter uit het meer van Galilea naar het dorre zuiden van dit land zal worden overgebracht. In een te Tel Avlv uitgegeven officiële bekendmaking wordt gezegd dat het be proeven van het geleidingsstelsel ver scheidene weken In beslag zal nemen. Israëls Arabische buurstaten zijn fei tegen de uitvoering der Israëlische be vloeiingswerken gekant Men is onder meer tot het besluit gekomen om de hoofdstroom van de ri vier de Jordaan te verleggen, voordat deze Israëlisch grondgebied bereikt De Israëlische eerste minister. Levi Eskjol, heeft later naar aanleiding hier van in Knesseth, de Israëlische volksver tegenwoordiging, verklaard: „Israël zal zich tegen eenzijdige en onwettige maat regelen der Arabische staten verzetten en het zal zo nodig handelend optreden, om zijn vitale belangen te beschermen" Uit liefdesverdriet gaan spelerijden met politiewagen Zelfs politiemannen kan het overko- nen. dat hun auto door een joyrider wordt meegenomen. Het bewijs hiervoor levert een gebeurtenis van gisteravond voor het station te Leeuwarden. Daar arriveerden in ijltempo twee agenten hun wagen, die een arrestant moes- overmeesteren. Zij holden het station in, terwijl hun auto met draaiende mo- oor de ingang bleef staan. was te verleidelijk voor een twin tigjarige jongeman die alles had gezien. Hij bedacht zich geen ogenblik, schoof achter het stuur en reed weg. Echter niet ver, want de agenten kwamen juist het station weer uit, begonnen te sprin- n en slaagden erin hun eigen wagen m te houden. De jongeman verzette zich hevig. Ten slotte gaf h(j ook zijn motief: zijn meisje had de verkering enkele ogenblikken tevoren uitgemaakt en hem tot slot op haar brommer nog naar het station ge bracht, waar beiden definitief afscheid hadden genomen. Uit louter balorigheid, had de jongeman toen maar, temeer daar hij had ontdekt dat de laatste trein naar zijn woonplaats, Franeker, was vertrok ken, de politiewagen gepakt Dronken chauffeur krijgt drie straffen Vier weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, nog eens drie weken hechtenis en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, daarnaast nog een week hechtenis plus nog eens zeven dagen gevangenis, zc luidde dinsdag de uitsprak van de recht bank te Roermond tegen de 23-jarige autohandelaar Johannes van H. uit Te- gelen. Deze niet mals straffen had de mar uit Tegelen opgelopen omdat hij onder invloed van drank een auto had be stuurd (voor de tweede maal binnen een maand tijd), de veiligheid op de weg in gevaar had gebracht, gereden had zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs en ten slotte omdat hij verzet had gepleegd tegen de politie. President Lyndon B. Johnson, zijn oudste dochter Lynda Bird en zijn echtgenote toonden zich goedlachs tijdens een ontvangst in de tuin van het Witte Huis. waar delegaties naar de conferentie voor de ver kiezingscampagne 1964 van democratische vrouwen hun opwachting maakten. Onder een genadeloze zon en bij een temperatuur van 110 graden Fahrenheit leveren Britse para's op dit moment strijd met goed bewa pende en getrainde opstandelingen vlakbij de grens met Jemen. De Britten proberen de grote weg van Aden naar Mekka te vrijwaren van overvallen en tegelijkertijd willen zij de opstandige stammen een der gelijke slag toebrengen dat elke ge wapende actie onmogelijk wordt. Maar een eerste treffen bleek geen zegetocht in te luiden. Na een vermoei ende mars van acht kilometer onder een verschroeiende zon stuitten ruim honderd parachutisten od hevige tegenstand. Da commandant gaf bevel tot een charge en op deze manier wisten de Britten de stamleden uit een nietig dorpje te ver drijven Maar toen werden zij vanaf de omliggende heuvels door scherpschutters onder vuur genomen Aan Britse zijde vielen twee doden en tien gewonden Een andere eenheid van het Britse leger poogde via een omtrekkende beweging de bedoeïnen in de rug aan te vallen FINNEN FIETSEND OP CYPRUS De Britten slaagden erin twee bergtop pen te bezetten Daar aangekomen zagen de soldaten dat alle omliggende heuvels bezaaid waren met versterkingen. „Alt zij geweten hadden dat wij zouden ko- len dan hadden zij ons als vliegen kun- en wegmaaien", was het commentaar an de Britse commandant De opstandelingen ondervinden er§ veel hinder van voortdurend patrouil lerende Hunter-straaljagers die alles wat beweegt en wat verdacht lijkt onder nemen. Op deze manier proberen de Britten de opstandige „rode wolven Radfan" er onder te krijgen- Maar de legerleiders zijn er zelf van overtuigd dat dit een langdurige geschiedenis dreigt te worden. De rebellen zijn taai en de meeste Engelse soldaten zijn niet ge wend aan de verzengende hitte. Vlieg tuigen moeten dan ook een luchtbrug onderhouden alleen al voor de water voorziening. In dit klimaat heeft de Brit se soldaat zeker 9 liter water per dag nodig wil hij tegen de vermoeienissen bestand zijn. Verder is er de hulp van troepen alt Jemen. Deze troepen kunnen het ge vechtsterrein gemakkelijk bereiken via niet In kaart gebrachte kloven. Het wordt geen wandelingetje voor de Britten. De 600 man versterking die deze week aan kwamen. waren dan ook van harte wel kom. Een van de officieren vergeleek deze oorlog al met Korea. Een betrekkelijk kleine meerderheid heeft zich gisteren op Malta uitge sproken voor een oritwerp-grondwel voor dit Middellandse zee-eiland, dal op het punt staat, onafhankelijkheid te verkrijgen van Engeland. Ruim 65.000 kiezers waren er voor, bijna 55.000 er tegen, terwijl ruim 9-000 uit protest een ongeldige stem hebben uitge bracht- Het is de vraag, wat er nu gaat gebeuren. Besloten was. dat Malta bijna onmid dellijk onafhankelijkheid zou verkrijgen. TfOVEN Midden-Europa is een hoge- drukgebied tot ontwikkeling ge komen, dat langzaam, naar het oosten beweegt. Het beheerste vandaag het weer in Nederland. Op de oceaan zijn de westelijke winden over een groot ge bied naar het zuidwesten gedraaid omgeving doordringen. Een van deze zal over Engeland naar het noordoosten trekken. Aan de voorzijde ervan stroomt tamelijk zachte en vochtige lucht naar onze omgeving. Deze lucht kan morgen Nederland bereiken, het geen met veel bewolking gepaard zal gaan. Vermoedelijk zal er echter geen regen van betekenis vallen. Het wordt iets zachter. Aldus het KJV.MJ. als een duidelijke meerderheid van de kiezers zich voor de ontwerp-grond' zou uitspreken. Als dit niet het geval zou zijn. zou de gehele positie van Malta opnieuw in beschouwing worden genomen. Van Engeland wordt nu een beslissing verwacht. De leider van de Maltese nationalisti sche regeringspartij, dr. George Borg Olivier, heeft de kiezers gevraagd, de ontwerp-grondwet te aanvaarden. Het voorziet onder meer in handhaving var de voorrechten van de roomse kerk. eer Maltees lidmaatschap van het Britse ge menebest en een door koningin Elizabeth te benoemen gouverneur-generaal het eiland. Daarentegen heeft de leider van de socialisten. Dom Mintoff. zijD volgelingen verzocht „nee" te stemmen De socialisten willen dat Malta een re publiek wordt en dat het een grondwet zal krijgen, waarin de rechten van de roomse kerk worden beknot Dan zjjn er nog drie kleinere Maltese partijen, die helemaal niet willen, dai Malta onafhankelijk wordt. Zij hebben hun aanhangers verzocht, thuis te blij ven of hun stembiljet ongeldig te ken. Deze partijen zijn van mening, het in het geding brengen van de positie van de roomse kerk het de kiezers mogelijk maakt, zich onbevooroordeeld uit te spreKen over de Vraag, of de maltczcn inderdaad een onafhankelijke staat wensen te vormen. Zoals voor de oorlog het Neder landse leger, heeft thans het Fin se nog soldaten op de fiets. Zo zijn de V.N.-strijdkrachten op Cyprus thans versterkt met de detache ment Finnen op de fiets. Toen zij hun eerste patrouille over het eiland maakten, werden ze zowel door Griekse als door Turkse Cy prioten toegejuicht. 200 HBS'ERS VAN SCHOOL GESTUURD Ongeveer tweehonderd leerlingen de christelijke H.B.S. aan de Kanaalstraat te Leeuwarden zijn voor onbepaalde tijd school gestuurd wegens onordelijk gedrag. De leerlingen weigerden gister middag de lessen te volgen omdat zij boos waren dat zij op de herdenkingsdag de bevrijding geen vrije middag hadden gekregen, terwijl dit op andere scholen in Leeuwarden, onder naburige gemeentelijke H-B5., wel het geval was. De stakende leerlingen hielden een protestdemonstratie voor de school bij zij het verkeer zodanig belemmerden dat de politie er aan te pas moest komen om orde te scheppen. De christelijke H.B.S. te Leeuwarden telt ongeveer vijfhonderd leerlingen, van wie de meesten gistermiddag bemiddelingspoging van de directeur, dr. A. Schouten, de lessen hervatten. Journalist stak Interpol loef af De Westduitse televisie Het gisteravond beelden zien van de uit dc gevangenis van Brunswijk ontsnapte voormalige S.S.-officier Zech-Nenntwlch. die ln Egypte werd geïnterviewd door een ver slaggever van het Westduitse weekblad Der Stern. De oud-S.S.-er ontsnapte, naar bekend bijna twee weken geleden met hulp var buitenaf uit de gevangenis na enkele da gen tevoren tot vier jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens oorlogsmisda den. De politie raakte zijn spoor bijster in Zwitserland, waarheen hij zich per vliegtuig had begeven. Zech-Nenntwich zou de verslaggever an Der Stern hebben meegedeeld, be reid te zijn naar West-Duitsland terug te keren op voorwaarde dat hem een n proces zou worden toegestaan. •oordvoerder van het weekblad klaarde dat het spoor van Zech-Nennt wich twee verslaggevers van het blad via Athene en Beiroet naar Cairo had gevoerd, waar ze hem staande hielden toen hij de lift in het Atlas-hotel verliet Zech-Nenntwich had gezegd dat zijn ont snapping was voorbereid door „een ganisatie van voormalige officieren alle schakeringen, van grijs tot zwart (nazi-symbolen)". Volgens hem zouden in de nabije toekomst nog meer gevan genen op deze wijze uit het land worden gesmokkeld. „Ik had ieder uur van de in avondkleding de gevangenis uit ïen lopen", zo pochte hij- „U zult dat er nog meer zullen verdwijnen". A LS in andere jaren viert de mens- heid ook ditmaal de hemelvaart van de Heer op een doordeweekse dag. Dat blijft een merkwaardig iets en de viering zelf, zo leert ook de er varing, kan erdoor in de knel komen. Maar de Bijbel zelf vertelt van de hemelvaart als geplaatst tussen an dere gebeurtenissen in en daarmee als het ware een reeks vormend. Jezus zien we daar staan, omringd door zijn discipelen en met hen spre kend, en dan wordt Hij weggenomen. Zij zagen het, staat er bij, als om voor alle eeuwen de twijfel onmoge lijk te maken. Er zit een prachtige gedachte ln die viering van de hemelvaart zo mid den in de week. Want nu weten wij ook elke dag opnieuw, ook ln ons heel gewone bestaan, dat ons leven zich niet alleen bepaalt tot het ge wone platte vlak, maar dat wij een Heer hebben in de hemel. Er is een andere dimensie gekomen en daarom mogen wij ook op ons leven hier en op onze omeeving een andere kiik hebben. Hemelvaart geeft uitzicht na inzicht TJE communistische landen mogen onderling overhoop liggen, ook tussen de landen van de westelijke wereld gaat de integratie een zware gang. De thans gehouden wordende besprekingen over de dusgenaamde Kennedy-ronde leveren daarvan het zoveelste bewijs, dat bovendien stel lig niet het laatste zal zijn. Toenemende eenheid eist ook bi de westelijke wereld een slechting van beschermende mnren. En de bescher ming van het eigene heeft in onze eeuw, die zozeer door verschijnselen van nationalisme is gekenmerkt, wel een belangrijke plaats gekregen. Men Is eraan gaan wennen, men heeft er zich on ingesteld, en het valt niet gemakkelijk, andere wegen in te slaan. Ook ditmaal was het Frankrijk dat een gereserveerde houding aannam. Dat mogeliikheden om zich te laten gelden het Frankriik van De Gaulle niet onwelkom zijn, mocht ons reeds bekend zijn. Zulk een mogelijkheid heeft het ook ditmaal niet onbenut gelaten. Maar opnlenw moeten wij vaststel len dat ook in de westeliike wereld nieuwe en gezondere verhoudingen, hoe noodzakelijk zij ook zijn, niet zomaar worden geschonken. A MERIKA heeft, als hekend, zijn moeilijkheden met Cuba. Het acht een economische boycot een juist middel om het bewind daar tot andere, betere gedachten te brengen. Intussen echter levert Engeland bus sen en gaat nu Frankrijk lokomotie ven leveren. Zij doen aan de boycot dus niet mee. Het is geen vraagstuk van vandaag of gisteren. Het gaat erom, hoe een onredelijk man in het gareel te bren gen. Moet men hem Isoleren of op nemen In een gemeenschap, in de hoop dat ook dat sanerend zal wer ken? Wij vermoeden zo. dat ook een tame lijk ver doorgevoerd isolement van de Cubaan Castro de Amerikaanse regering niet het profijt zou geven dat zij hoopt. In de eerste plaats be houdt hij de steun van zijn commu nistische geloofsgenoten. Bovendien zal het hem. staande immers met de rug tegen de muur, in zijn onrede lijkheid stijven. Ook ten aanzien van een communist moet men altiid de vraag aandurven: waarom is hij communist geworden? Dat is een vraag die de therapie in leidt. Maar dat kan een pijnliike vraag zijn, moeilijk te beantwoorden vooral in een land dat. als Amerika, verkiezingen tegemoet gaat. Of ech ter bovcot kan haten o^ »«m"nd v3n een kwaal af te helpen? ^erste bebouw van Het Dorp" gereed Op dinsdag 12 mei zal het zojuist ge reedgekomen administratiegebouw het eerste gebouw van „Het Dorp" officieel in gebruik worden genomen. Tegelijkertijd zal dokter A. Klapwyk zijn functie als waarnemend directeur neer leggen en de werkzaamheden overdragen aan mr. W. p. Bijleveld. Het medisch toezicht zal ook in de toekomst onver anderd door dokter Klapwijk worden uitgeoefend. Tijdens de plechtigheid zullen de af tredende en de nieuwe directeur alsnok prof. ir. L. H. de Langen, voorzitter v^n de stichting „Het Dorp" en nrof. J B Bakema, architect, het woord voeren. MORGEN Hemelvaartsdag zal de Nieuwe Leidse niet verschijnen en zul len onze bureaus gesloten zqu. J)E ateemene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer (ANW) tijdens de zomermaanden elke vrijdagavond vlak voor of na het eerste NTS-journaal tv-spots brengen over toeristische evenementen, speciaal voor de Nederlandse toeristen. Op vrijdag 15 mei wordt de eerste spot uitgezonden. Dit programma-onder deel, dat in samenwerking met de NTS wordt verzorgd, zal worden samen gesteld uit foto's van evenementen die voor het komende weekeinde en de daarop volgende dagen in ons land zijn opgezet, en die attractief zijn voor toeristen, vakantiegangers en dagjesmensen. De spots zullen telkens evenementen uit het gehele land onder de aandacht brengen. Eventueel zullen uit de evenementen de belangrijkste worden gekozen. De spots zullen telkens twee minuten duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1