Nieuwe Leidse Comrant f Franse rebellie werpt schaduw over Genève Helikopter stort in de Oude Rijn Onafhankelijk van Amerika „Kennedyronde" kan lange tijd duren Kind op Urk bij brand omgekomen Vijf doden bij mijnexplosie in Guantanamo Instructeur Van Duin verdronken Delftse meisjes hadden avontuur in oude cel Butler wil eervolle regeling Maleisië Commentaren Kamerlid vraagt: Doe iets tegen kneusjes-import I W.tN—t WEMER „St»ntv»*figh i* gh.bUvm jji c WEMER Hoofdredectevn Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD i hert in teghenjpoef i 1964, 45ste jaargang Later meer wind Aanvankelijk weinig bewolking en ma tige westelijke wind Later meer bewol king en toenemende kans op regen bi) matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt i 11.15 uur). Zie verder pagina t Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 bezorging 18.00—19.00 uu Frankrijk heeft het gisteren nodig gevonden, opnieuw zijn onafhanke lijkheid van de Verenigde Staten te demonstreren. Het deed dit ter ge legenheid van de (formele) opening van de zgn. Kennedyronde in Genève, welke tot doel heeft, tot zo groot mogelijke tariefsverlagingen te komen met een zo klein mogelijk aantal uitzonderingen. De Fransen weigerden het Amerikaanse voorstel voor een verlaging met 50 procent van de inter nationale douanetarieven als basis voor de besprokingen te aanvaarden. Zij maakten zulks duidelijk op een afzonderlijke vergadering van de zes landen van de EEG, die kort voor de plechtige opening van de Kennedy ronde werd gehouden. De Franse delegatie verliet de bij- eenkomst, na de andere EEG-partners te hebben aangekondigd, dat er een nieuw Frans voorstel zal komen. In de late avonduren werden de zes lan den het echter eens over een compro mis. Op enkele punten is aan de Fran se wensen tegemoetgekomen. De zes zullen nu een gezamenlijk standpunt innemen. Uit het feit, dat zo vlot overeen stemming kon worden bereikt, blijkt overigens, dat het Franse gebaar voor namelijk bedoeld was, om te laten zien dat de regering te Parijs niet bereid is, alles te accepteren, wat de Ame rikanen de wereld voorschotelen. Frankrijk komt niet met een eigen voorstel. Er zullen namens de zes amendementen worden voorgesteld, die niet alleen betrekking hebben op het voorstel om een verlaging met 50 procent van de douanetarieven als ba sis voor de onderhandelingen te ne men. maar ook op twee andere punten, waartegen de Franse delegatie haar veto had uitgesproken. Bij een brand in Urk is vanmorgen de tweejarige Jelle Hakvoort om het leven gekomen. De brand brak vanmorgen om acht uur uit in een der buiten het dorp Urk staande houten noodwoningen, be woond door het gezin Hakvoort, man, vrouw en twee kinderen. De moeder was met de twee kinderen thuis, een van hen lag nog in bed. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de moeder alleen met een kind van vier jaar de vlammen kon ontvluchten. Het andere kind, de twee-jarige Jelle. kwam in de vlammen om. Ijlings toegesnelde omwonenden kon den weining uitrichten en wisten aan- vankelijk niet dat er nog een kind in huis was. De brandweer stond door ge brek aan water vrijwel machteloos. Toen er water kwam was de woning reeds in gestort. De brandweer kon de aangren- zende huizen die inmiddels ontruimd waren, behouden. De oorzaak is niet bekend, daar de moeder niet in staat was een verklaring af te leggen. Hogere vergoeding voor noodwachters Binnen afzienbare tijd kan een wijzi ging van de rechtstoestandsregeljng nood- wachters tegemoet worden gezien, waar bij de vergoeding per oefening voor zover die oefening korter dan acht uur duurt wordt verhoogd van 1,- tot 1,50. Aldus een mededeling van minis ter Toxopeus in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Hel voort (kath. v.). Zesjarige reed van Laren naar Weesp Urenlang heeft een Larens gezin giste ren in grote ongerustheid verkeerd O' een zesjarig meisje, dat 's morgens haar pyjamaatje op haar driewieler a gestapt en maar niet terugkeerde. Met behulp van de politie is naar het meisje, Marijke van Hees, lange tijd gezocht, waarbij ook scholieren werden Ingescha keld. 's Morgens om zeven uur was de ondernemende kleine op haar fietsje ge stapt en het avontuur tegemoet gerold Haar ouders wisten aanvankelijk hele maal niet dat ze dit gedaan had en moesten het van mensen uit de omgeving horen. Pas in de namiddag omstreeks drie liur kwam er uit Weesp de melding dat de politie daar het kind had gesignaleerd en gevonden. De hoogst ongeruste ouders konden het op het politiebureau komen halen. Tot nu toe zfjn er bij Marijke geen nadelige gevolgen van haar lange tocht ia pyjama geconstateerd. De nieuwe formulering, die de EEG ui de conferentie zal voorleggen, zal niet meer spreken van een basis, i de minder positieve bewoording bevat- /an een streven naar halvering de internationale tolrechten. Voorts zal wijzigingen aanbrengen in het voor- waarin wordt gesproken van maat regelen ten gunste van ontwikkelings landen, onder meer voor een afbraak meer dan 50 procent of gehele af schaffing van invoerrechten op produk- ten, die van bijzondere betekenis zijn die landen. Het derde punt, v zes wijzigingen zullen vaststel- zft het vaststellen van een turn oorgesteld was 10 september) waarop alle landen bekend moeten heb ben gemaakt, welke produkten zij van de Kennedyronde wensen uit te sluiten. De Franse vrees is, dat de EEG onder Amerikaanse druk zal komen te staan neer zal moeten toegeven, dan r Franse opvatting wenselijk zal zijn. Reactie met dit compromis voorkomen, dat Frankrijk door het indienen van een w eigen voorstel openlijk de on enigheid tussen de zes zou demonstreren, anderzijds vraagt men zich in Genève af, hoe vooral de Amerikaanse reactie op deze wijzigingsvoorstellen zal zijn. Algemeen is men daarbij van menin; dat de mogelijkheid van een beslissing de richtlijnen voor het verloop de Kennedy-onderhandelingen door de ministers van de 42 landen nog aanmer kelijk kleiner is geworden. De promi. nenten, die de besprekingen bijwonen zijn het er over eens, dat weiniig of .iets gedaan kan worden tijdens de tr of drie dagen van overleg op hoog van deze week. Het zal één zo twee jaar duren, voordat de Kennedy ronde resultaten oplevert in de vorir bindende internationale overeen komsten als 'het ooit zo ver komt. Sommigen vrezen dat de besprekin gen tot midden 1967 kunnen voortduren, waarbij het nog de vraag zal zijn, of een redelijk akkoord kan worden bereikt over zo groot mogelijke tariefsverlagin- De spanning is geweken, Loes Bos (links) en Edith van Hoeven kun nen weer lachen om hun avontuur in de cel, waar eens Balthasar Gerards opgesloten heeft gezeten gen met zo weinig mogelijk uitzonde ringsgevallen. Van de EEG-landen was Nederland het enige, dat op de openingszitting zich openlijk keerde tegen de houding van Frankrijk. Zonder overigens melding te maken van het Franse standpunt ver klaarde minister Andriessen, dat Neder land hecht aan een halvering van de douanerechten als basis voor de Ken nedy-onderhandelingen en dat op dit uitgangspunt zo weinig mogelijk uitzon deringen dienen te worden gemaakt. Voor zijn vertrek naar Genève had de minister op Schiphol verklaard, dat de „ronde" heel lang kan duren en dat de werkelijke besprekingen wellicht niet voor het najaar zullen beginnen. Eerst moet men het over de on derhandelingsmethode eens worden en daarna kunnen we gaan praten over de afzonderlijke produkten aldi de minister. Bovendien zijn er enkele ingewikkelde problemen voornaamste is de kwestie dispariteit, die uitgebreide onderhan delingen zal vergen. Prof. Andriessen, die voorlopig alleen de opening van de conferentie zal bijwonen, keert vanavond naar Nederland terug. Vijf Amerikaanse matrozen, die in zee waren gaan zwemmen, zijn zaterdag nabij de Amerikaanse marinebasis op Cuba, Guantanamo, in een mijnenveld terecht gekomen. Drie mijnen ontploften, hetgeen de dood van de vijf tengevolge had. De matrozen zijn vermoedelijk op de terugweg in het donker verdwaald en in het mijnenveld terechtgekomen. Dit is door prikkeldraad omgeven, terwijl in de omgeving ervan waarschuwingsseinen zijn aangebracht. De matrozen behoorden tot de beman ning van een amphibievaartuig, dat zich, in verband met oefeningen, in de haven van Guantanamo bevond. Commandopost B.B. Arnhem afgebrand De commandopost van de Bescher ming bevolking te Arnhem is gisteren door brand verwoest, als gevolg van oververhitting van een oliekachel, die dag en nacht brandde. Het archief, dat de BB-administratie van vijftien ge meenten omvat, kon worden gered. Gisteren was men met de bouw var een nieuwe commandopost begonnen, die onder de grond komt, vlakbij de thans tot ruïne geworden oude com mandopost, een voormalig koloniehuis. Adjudant-onderofficier-vlieger A. J. van Dun, die gisteren om het leven is gekomen toen een heli kopter van de Kon. Marine bij Valkenburg in de Oude Rijn stortte. Twee Zestienjarige Delftse meisjes.^ Loes Bos en haar vriendin Edith var 1 Hoeven, hebben in het afgelopen week einde opgesloten gezeten in de cel, waar niet druk bijna vier eeuwen geleden Balthazar Gerards na de moord op prins Willem van Oranje heeft gezucht. De meisjes bezochten het justitiemu- seum ..Het Steen" in het stadhuis te Delft en waren in de cel in de toren te gelijk met een Engels echtpaar en twee jongens. Nadat de Engelsen en de jon gens waren verdwenen, wilden ook de meisjes naar beneden. Het zware houten traliehek was echter gesloten. zondagmiddag half vier en n het museum. Hun roepen werd niet gehoord en alle pogingen om het hek te openen faalden. Met behulp van het zakmes lukte het een raampje te openen. Daardoor riepen zy naar voorbijgangers, die naar boven keken, vriendelijk lachten of wuifden, maar hun weg vervolgden. Om vijf uur ging in de cel het licht uit. Dit bewees dat de suppoost het museum had gesloten en naar huis was gegaan. De meisjes zetten hun pogingen bevrijd te worden voort. Zij wierpen briefjes naar buiten, maar niets hielp, totdat zij later op de avond werden op gemerkt door de bewaker van een fiet senstalling. Deze waarschuwde de hoofd bode van het stadhuis, die de meisjes weer in vrijheid heeft gesteld. Moskous kantoor Time moet dicht Op last van de Russische regering moet het kantoor in Moskou van het bekende Amerikaanse weekblad Time worden ge sloten. De correspondent van het blad. Israel Shenker, moet het land binnen en kele dagen verlaten. Shenker heeft verklaard dat hij giste ren op het Russische ministerie van bui tenlandse zaken werd ontboden, waar het hoofd van de persafdeling. Zamjatin, hem zei dat het duidelijk was geworden dat Time de Sowjetunie gaarne belastert. In februari van dit jaar had Shenker al een waarschuwing gekregen naar aan leiding van een groot artikel in Time over de Russische economie. Op 24 april publiceerde Time een artikel over het leninisme, dat in Russische officiële krin gen grote beroering verwekte. Voor de westelijke persvertegenwoordigers in Moskou kwam deze maatregel tegen Time dan ook niet onverwacht. Naar bekend moest drie weken geleden ook het DPA-kantoor in Moskou geslo ten worden, omdat het Westduitse pers bureau het onjuiste bericht de wereld had ingestuurd dat Chroesjtsjef overleden was. Wrakstukken van de helikop ter die gisteren bij Valkenburg in het water stortte. Op de ach tergrond een van de ivoonarken van waaruit enkele bewoners te hulp schoten. Amerikaanse MP naar Vietnam Gisteren is te Washington van kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, vernomen dat zeer bin nenkort een compagnie Amerikaanse mi litaire politie naar Zuid-Vietnam zal worden gezonden voor bewaking van Amerikaanse militaire inrichtingen en bescherming van het daarbij dienst doen de personeel te|en aanslagen door com munistische Vietcong-rebellen In december jl. zijn twee afdelingen Amerikaanse militaire politie uit Zuid- Vietnam teruggetrokken. Het besluit, om nu weer een compagnie politietroepen omvattende vier officieren en 148 man schappen naar Zuid-Vietnam te stu ren. houdt verband met een reeks aan slagen. die in de laatste tijd op Ameri kaanse militaire inrichtingen zijn ge pleegd. Een helikopter van de marine- vliegbasis Valkenburg is gisteren om kwart over twee bij Valkenburg in de Oude Rijn gesrtort. Vam de drie inzittenden kwam de instructeur, adjudant-onderofficder-vlieger A. van Dun, (43 jaar oud, gehuwd, i der van drie kinderen) uit Katwijk aan den Rijn, door verdrinking om het leven. De overige twee, luitenant ter zee I. R. van Vlijmen en de vlieg- tuigmaker I P. A. J. Steman werden gewond. Het toestel kwam vlakbij de w arkhaven De Krom in Valkenburg te recht. Drie bewoners van de woonar ken sprongen onmiddellijk in het water om hulp te bieden. Zij wisten twee inzit tenden te redden en verkeerden in de veronderstelling dat er niemand i in de totaal vernielde helikopter zat. Ook uit de verwarde verhalen van" de gered den konden zij niets wijs worden. Een half uur later echter zagen de drie redders het lijk van vlieger Van Dun drijven. Luitenant D. P. H. Timmermans, een van de redders, vertelde dat hij een prutelend geluid hoorde als van een mo tor die zonder benzine kwam te staan. Vlak daarop hoorde hij een geweldige klap. Hij keek uit het raam, zag wat er gebeurd was en dook meteen door het raam naar buiten, het koude water in. Twee andere bewoners waren hem al voor, mevrouw Van der BergKlazinga en de heer Van der Wer. Mevrouw Van der Berg nam de zorg voor de gewonden op zich. die later vervoerd werden naar het academisch ziekenhuis in Leiden en naar de ziekenboeg van het marine vliegkamp. De Agusta Bell-helikopter wordt voor namelijk gebruikt voor transport en voor de Opsporings- en reddingsdienst. Het toestel is uitgerust met een hoofd- en een „Bloedsbroeders' moorden raak De politie van New York stelt een derzoek in naar een bende van ongeveer zestig jonge negers, die in de wijk Har lem een tegen blanken gerichte actie zou voeren, waarvan reeds 5 personen het slachtoffer zijn geworden. De bende zou onder de naam „Bloeds broeders" zinloze moorden op blanken bedrijven. De 18-jarige neger Wallace Baker, be schuldigd van het doodsteken van een winkelierster in Harlem, meldde zich vrijwillig bij de politie. Vijf andere jon gelieden werden in verband met deze moord gearresteerd De politie houdt zich thans bezig met een aantal andere, ken nelijk zonder motief gepleegde, moorden die eveneens het werk van de „Bloeds broeders" zijn. Men gelooft dat de bende leden een speciale opleiding ontvangen in moorden en verminken. Zij schijnen het uitsluitend op blanken gemunt te hebben. De „broeders", die in leeftijd variëren van 12 tot 20 jaar. zouden be horen tot de „zwarte muzelmannen" er bewonderaars zijn van Malcolm X, de militante negerleider die geweld tegen blanken heeft aangemoedigd. De politie heeft nog niet officieel het bestaan van de „Bloedsbroeders" beves tigd, doch verwacht wordt dat dit spoe dig zal geschieden. Inmiddels zullen meer geheime negeragenten naar Harlem wor den gezonden. De geweldplegingen zijn door 'n aantal negerleiders in Harlem veroordeeld en een woordvoerder voor de „zwarte mu zelmannen" zei: „Onze groep staat niet achter dergelijke praktijken". Vergissing na 150 jaar goed gemaakt De Noorse nationale vergadering heeft gisteren met algemene stemmen een amendement op de grondwet goedge keurd, waarin vrijheid van godsdienst wordt gewaarborgd. Deze waarborg was 150 jaar geleden bij vergissing uit de con stitutie gelaten. Maleisië en de Philippijnen hebben besloten diplomatieke vertegenwoordi gers uit te wisselen. De eerste stap was reeds het besluit tot vestiging van con sulaten in Manilla en Koeala Loem- poer. Zoals bekend wei-den de betrek kingen vorig jaar verbroken toen de Philippijnen weigerden de nieuwe fe deratie Maleisië te erkennen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Butler, verklaarde in Japan, dat hij bezoekt, dat Engeland een „eervolle regeling" wenste van het Maleisische ge schil. Hij voegde eraan toe dat dit ge schil in de eerste plaats de betrokken Aziatische landen aanging. Butler zei dat hij de kwestie met Rachman en met pre sident Macapagal van de Philippijnen zou bespreken. Engeland heeft zich vast voor genomen de overeenkomst met Maleisië na te leven voor de verdediging, integri teit en onafhankelijkheid van dat land. Butler vertrok vandaag naar Manilla. De aanvallen van de Indonesische pre sident Soekarno op de Maleisische pre mier Rachman gaan onverminderd door. Gisteren nog beschuldigde hij dc Malei sische regering ervan de rebellen op Ce lebes te steunen. Maleisië zou Zuid-Ce lebes gebruiken als een springplank" om de binnenlandse politiek te ondermijnen. TXE VIJFDE MEI: bevrijdingsdag. Geen twintig jaar geleden nog zaten we als volk onder het juk. We kunnen ook zeggen: negentien jaar geleden reeds is ons de vrijheid her geven. Vandaag hebben we ons twee dingen af te vragen. Het eerste is. of we ons wel bewust zijn van de vrijheid als van een rijk bezit en als van een le vensruimte die wij mogen vullen. We mogen met de vrijheid iets doen. Zij mag strekken tot ontplooiing van onze menselijke persoonlijkheid. Vrijheid is maar niet een vrijblijven de zaak; zij legt verplichtingen op. Bij de jaarlijkse viering* van de be vrijdingsdagen doen we in het bij zonder goed. ook daaraan te denken. En het tweede is, of ons wel voldoen de voor ogen staat dat dezelfde vrij heid waarin wij mogen leven ook thans nog aan miljoenen in vele lan den ter wereld wordt onthouden. Dat is iets wat ons bii vnortduur behoort te verontrusten. Wie kan onbevange van de vrijheid genieten bij de ge dachte dat een ander dit mist? Wie kan vrede hebben bij de gedachte dat een ander die vrede niet heeft? overspoeld is wat verloren! gegaan de bereidverklaring van de Neder landse regering om regering en volk van Zuid-Afrika bij te staan in het zoeken van een oplossing in de ras senkwestie. Er is een kans dat de houding van de Zuidafrikaanse regering, die ook wij overigens onjuist achten, wat ge makkelijk onder het oordeel valt. Door weinig raakt men ginds meer geïrriteerd dan door wat beschouwd wordt als vanuit de verte beoefende betweterij. Meer dan aan loutere kritiek heeft men daar behoefte aan betoonde goede diensten en bij de verlening hiervan komt een stamverwant volk als het om*e stellig in het bijzonder in aanmerking. Of op deze wijze een onlossing te vinden zal zijn in de lastige proble matiek? Dat is de vraag, maar het zou onverstandig zijn zich te laten ontmoedigen nog voordat iets is on dernomen. Wij hopem, dat Zuid- Afrika het Nederlandse aanbod zal willen zien en aanvaarden in de geest waarin het is gedaan. Dan wordt het gemakkelijker aanvaard baar. TXE OMROEPEN komen nu toch tol grotere openheid van de finan^ ciën. Waarom ook niet? We leven in een tijd die door openheid wordt gekenmerkt. Wanneer dan de ver strekking van cijfers achterwege blijft, roept dit snoedig gevoelens van argwaan op. Heeft men soms, zo luidt dan de vraag, iets te ver bergen? Wij voor ons zijn de overtuiging toe gedaan, dat ook de omroepen rustig tot meer publiciteit omtrent de geldmiddelen kunnen geraken. De structuur van ons omroepbestel maakt in het algemeen reeds deze grotere kenbaarheid wenselijk. Maar bovendien, het geldt hier verenigin gen en het is niet aannemeliik tc maken waarom met name de leden de informatie zou worden onthou den die. gezien ook het beeld van deze tijd. normaal mag heten. Alleen door grotere kenbaarheid trouwens kan de band tussen orga nisatie en leden worden versterkt. Zodat van meer publiciteit ook meer profijt te wachten is. Wellicht ware het beter geweest i J^NGELAND ondervindt zorgen in de Zuidarabische wereld. Dat is nog een van de gebieden ter wereld waar Engeland, zoals vroeger vrij wel allerwcge, bijzondere verant woordelijkheden heeft. Nasser doet er ziin invloed gelden. De Egyptische leider mag er dan tot dusver niet in ziin geslaagd, de Ara bische leden tot hechter eenheid aan een te smeden, zijn invloed is onmis kenbaar. Wat Engeland anderen verwijt is dat het nu alleen kastanjes uit het vuur mag halen. Ook van Amerika ont vangt het niet de steun waarop het heeft gehoopt. Maar Amerika zelf ziet zich elders, en wel in Oost-Azië. de handen cebonden. Het zal geen behoefte hebben aan nieuwe proble men. Bovendien gaat het in eigen land verkiezingen tegemoet. De Arabische landen blijven het spanningsveld vormen dat zij sinds heugenis zijn geweest. Voor Enge land is het de vraag of het zirh kan terugtrekken uit een gebied dat zo zeer het karakter draagt van een knooppunt van wegen en belangen In Oldenmarkt is gisteren de 44- jarige mej. J. van Haverkamp bij het oversteken van de straat door een pas serende auto gegrepen. De vrouw werd zo ernstig gewond, dat zij later is over- Het Tweede Kamerlid, mr. dr. C. Berk houwer (lib.) heeft schriftelijke vragen gesteld over de steeds in omvang toene mende import van gebruikte auto's, voornamelijk uit Duitsland. Deze invoer bestaat dan in veel gevallen uit een hoe veelheid autorestanten, waarvan een „nieuwe" auto wordt samengesteld, waarbij in veel gevallen het kenteken bewijs en/of de motor- en chassisnum mers vervalst worden. Brengt deze import van auto's van min derwaardige cn hoogst twijfelachtige kwaliteit niet ernstige gevaren met zich mee voor de verkeersveiligheid?, vraagt de heer Berkhouwer. Voorts vraagt hij zich af of de bonafide importeurs van auto's door deze gang van zaken niet grote schade lijden. Ten slotte vraagt hij of de regering een onderzoek wil instel len, ook naar mogelijkheden om tegen deze euvelen op te treden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1