Met Cuba voorlopig geen moeilijkheden Cyprus voor permanente raad van de N.A.V.O. Roemers: felle kritiek op verslag van dr. Holtrop op Amerikanen doelwit van Vietcongrebellen PRAAG: RELLETJES BIJ 1 MEI-VIERING hi eea feaatc Ky. VARA staat pal voor centralisatie bij de televisie NCRV-radio: nieuwe grote wedstrijd in Bijbelkennis Denken is wat anders 5 MAANDAG 4 MEI 1964 Westelijke waarnemers: Westeljjke diplomaten te Ha vanna geloven, dat minister-pre sident Fidel Castro de eerstko mende maanden een crisis met de Ver. Staten over Amerikaanse verkenningsvluchten zal vermij den. Er is volgens deze diploma ten in feite een waarborg tegen Castro beseft, dat de regering Johnson door de naderende algemene verkiezin gen geen concessies kan doen. Hij wil bovendien alles doen om te voorkomen, dat de Republikeinen in de Ver. Staten een meerderheid krijgen. Hij zei ver leden week geen overwinning van de oorlogshitsers te willen en vroeger heeft hij senator Barry Goldwater en de Re publikeinse partij wel in de categorie der oorlogshitsers gerangschikt. Het optimisme wordt echter afgeremd 4 j 7 e door het besef, dat Castro zichzelf ge- ernstige incidenten tot de dag van bonden heeft een einde aan de spionage- de Amerikaanse presidentsverkie- zingen in november. Wereldforum Verwacht wordt, dat Castro zijn pro testen tegen de Amerikaanse verken ningsvluchten intussen aan de Ver. Na ties en wel het eerst aan de Veilig heidsraad zal voorleggen. De diplo maten zijn tot deze conclusies gekomen na een analyse van Castro's felle 1 mei rede, waarin hij heeft gesproken over het gebruik van legale internationale middelen en internationale organisaties om aan de vluchten boven het eiland een einde te maken. Indien de wereldforums er niet in sla gen een halt aan de vluchten toe te roepen, zo zei Castro tegen de grote menigte, zai „Cuba deze agressie met wapens terugslaan". dige Amerikaans-Cubaanse confrontatie over de spionagevluchten onmogelijk maakt. Er zullen enkele maanden mee heengaan voordat de Ver. Naties met een studie over het probleem gereedge komen zijn en een besluit kunnen nemen ter zake van de te verwachten Cubaan se eis om de vluchten te staken. De Gaulle weer aan het werk President De Gaulle heeft zaterdag morgen, voor het eerst sinds zijn terug keer in het Elysée na zijn operatie, premier Pompidou ontvangen. Het on derhoud duurde ongeveer drie kwartier. Na afloop deelde de Franse premier mee, dat de toestand van de president hem zeer goed leek. Kringen die in nauw contact staan met het bureau van de president deelden zaterdag mee, dat het zo goed als zeker is dat De Gaulle woensdag een bijeenkomst van het ka- Ontsnapte SS'er bestal 2 vrouwen voor 2,5 miljoen De onlangs uit een gevangenis ont snapte Westduitse oorlogsmisdadiger Hans-Walter Zech-Nenntwich blijkt twee welgestelde vrouwen uit Andernach (Noordrijn-Westfalen) voor ongeveer 2,5 miljoen mark te hebben opgelicht. Een der slachtoffers had hem in goed vertrouwen een blanco volmacht gege ven over haar bankrekening in Zwit serland. Een commissie van onderzoek neemt aan dat Zech-Nenntwich 1.4 mil joen mark allengs over verscheidene banken heeft doen overschrijven. De tweede bedrogen vrouw bezit een grote villa in Andernach, die Zech- Nenntwich op afbetaling van haar had gekocht en waarop hij tegelijk een hypo theek van 400.000 mank had genomen. V.W. slachtoffer kippenoorlog" Heinz Nordhoff, de president van Volks wagen, heeft gezegd dat zijn maatschap pij jaarlijks voor 50 miljoen mark gedu peerd wordt door Amerikaanse repres aillemaatregelen in de kippenoorlog. In een vraaggesprek voor de radio zei Nordhoff dat de verhoging van het Ame rikaanse invoerrecht op vrachtwagens als repressaille op de hogere E.E.G.-in- voertarieven voor pluimvee uit de V.S. vrijwel uitsluitend de uitvoer van Volks wagen getroffen had. Nordhoff zei verder dat de Duitse auto fabrikanten nog veel hinder ondervinden bij hun afzet binnen de E.E.G. Hij zei dat dit in het bijzonder gold voor Frank rijk en Italië waar hogere belastingen in de plaats zijn gekomen van lagere in voerrechten.- Mr. Stikker s missie mislukt Fulbright gaat Colombey-les-deux.-Eglises. zijn woning de heer D. Roemers, is van me ning, dat in het recente jaarver slag van de president van de Ne- jderlandsche Bank onvoldoende aandacht is geschonken aan de kernoorzaak van de loonexplosie ivan vorig jaar. Het loonpolitieke instrument was bot geworden, maar dr. M. W. Holtrop is daar aan voorbij gegaan. In een rede die de heer Roemers zater- j faar"meVde lonen niets zal moeten ge dag hield op de buitengewone ledenver-beuren. gadering van de algemene bond „Mercu- rins", uitte hy ernstige kritiek aan hei adres van dr. Holtrop, die by eenzijdig heid verweet. Dat dr. Holtrop zijn be zorgdheid over de inflatoire ontwikke ling in de Dit noemde de heer Roemers i antwoordelijkheid van de monetaire auto riteiten. Van een sluiswachter die zelf de sluis open zet en water laat wegstro men. had ik een andere conclusie ver wacht, aldus de heer Roemers. Hij had zich als conclusie van het verslag kun nen voorstellen, dat de vraag zou zyn gesteld of het huidige loonpolitieke in strument nog wel kan functioneren en of niet meer rekening moet worden gehou den met de realiteit De NW-voorzitter waarschuwde tegen de suggestie, dat e ->•* ..'creld heeft geuit, vond de heer Roemers niet bezwaarlijk, maar wel vindt hü het onjuist dat dr. Holtrop zich by het zoeken naar de oorzaken concen treert op de loonpolitieke ontwikkelin- gen. Ook de monetaire autoriteiten zijn voor deze ontwikkeling verantwoorde lijk, zo meent de heer Roemers. Ook had de heer Roemers bezwaar te gen het feit dat in het jaarverslag de stelling wordt verdedigd, dat de loonont wikkeling sociaal-psychologisch was te begrijpen, maar economisch te betreuren. De NW-voorzitter gelooft niet in deze sociaal-psychologische motieven alleen, want als de economische ontwikkeling niet mede een rol hadden gespeeld, zou er nimmer zo'n loonexplosie zijn geko- Sluisicachter Onvoldoende aandacht is in het verslag ook besteed aan het feit dat de werk- onderzoek instellen ,P verzoek van de Turkse re gering is zaterdag de perma nente NAVO-raad in Parijs onder voorzitterschap van secretaris generaal Stikker anderhalf uur bijeengeweest ter bespreking van de kwestie-Cyprus. Kort voor het overleg begon werd vernomen, dat de permanente afgevaardigde van Griekenland bij de NAVO, Talamas, zich tegen behandeling van de kwestie-Cyprus door de NAVO zou verzetten, omdat deze zaak reeds voor de Veiligheids raad van de V.N. is gebracht. Mr. Stikker zei ongerust te zijn )er de ernstige toestand die zou ont staan wanneer de betrekkingen tussen Griekenland en Turkije slechter zou den worden. De Turkse afgevaardigde, Nuri Birgi, was van mening dat het verdrag dat door Griekenland, Tur kije en Engeland is ondertekend, voor ziet in interventie op het eiland wan neer dat nodig is. Hij gaf echter de voorkeur aan de goede diensten van de NAVO. Talamas echter, oordeelde dat het verdrag niet in militaire interventie voorziet. Een dergelijke bemoeienis is volgens hem tegen het handvest van de V.N. De gesprekken verliepen hef tiger dan bij vorige gelegenheden, zei den welingelichte kringen. Mr. Stikker heeft na vorige week maandag Ankara en Athene bezocht om' te trachten beide partijen te verzoenen. Hij schijnt daarin niet geslaagd te zijn, gezien het verzoek van Turkije de per manente NAVO-raad in bijzondere zit ting bijeen te roepen. Intussen heeft president Johnson de voorzitter van de Senaatscommissie van buitenlandse zaken, William Fulbright, opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de kwestie-Cyprus. Zonder dat hij bepaalde initiatieven zal ont plooien namens de president zal Ful bright komende week Athene en kara bezoeken. Fulbright vertrekt i daag uit Washington. Hij brengt ook bezoek aan Den Haag. Golf van terreur in Zuid-Vietnam Twee aanslagen op één dag A CHT AMERIKANEN werden zaterdagavond bij een gra naatontploffing op een kade in Saigon gewond. Dit was de twee de aanslag van zaterdag door Vietcong-rebellen in de Zuidviet- namese hoofdstad, 's Morgens was in de haven van Saigon het 15.000 ton metende Amerikaanse transportschip Card door een ont ploffing getroffen. Daarbij vielen geen slachtoffers. Naar aanlei ding van deze aanslagen heeft de hoofdstedelijke politie gedurende het weekeinde ruim tweehonderd verdachte elementen gearres teerd. Op dezelfde dag zouden er 40 km ten westen van Saigon gevechten zijn geleverd tussen eenheden van het Zuidvietnamese regeringsleger en communistische vietcong-rebellen. Ze ventien Zuidvietnamezen sneuvelden bij dit gevecht. Volgens militaire krin gen begeleidden de soldaten van het regeringsleger arbeiders, die door com munistische guerillastrijders op een verkeersweg aangebrachte obstakels moesten op ruimen. Een groot aantal wapens viel in handen van de rebel- Gisteren hebben de Vietcong-rebellen een Poolse majoor die op inspectietocht was. op rond 30 km van de gedemilita riseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam, vanuit een hinderlaag bescho ten. De officier werd in het hoofd ge troffen, maar zijn toestand is niet erm stig. In de Amerikaanse plaats Baltimore Verklaarde ex-vice-president Richard Nixon zaterdag, dat als de Amerikaanse politiek in Vietnam zou mislukken het beter zou zijn te vertrekken. Nixon van mening dat om de strijd te winnen, de V.S. de oorlog naar Noord-Vietnam moeten overbrengen. ..Wij moeten steun aan de Zuidvietnamezen vergro ten en tot de kern van het probleem minder groot zijn dan van een over- winning der communisten in Zuid-Viet- nam, want een nieuwe westelijke terug tocht zou geheel Zuid-Oost-Azië in de handen der communisten spelen, aldus de voormalige vice-president tijdens een bijeenkomst van studenten in Baltimore. A B A S I N kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Hilversum I, 402 r 7.10 Ochtendgymnast VPRO: T.ao uaj AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Program zicht. Aansluitend: lichte grammofi 9.00 Gymnas Klassieke k standen: 9.40 c; 9.10 De groent irmuziek gr.); 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Voor 12.00 Licht instrumentaal en vo 12.20 Regeringsuitzending Mededelingen t.b.v kwintet; 12.50 Draaiorgelmuziek (opn.); 13.01 Nieuws; 13.15 Mededelingen, eventueel ac :1 of grammofoonmuziek; 13.25 Beui tchter taal ensembh uw; 14.40 choolradio; 15.00 Ik fc< let hoort, muzikale lezin laten; 15.45 Van mens 6.00 Jeugd en ritme; 16.30 Voor de Jeugc York calling; 17.35 Lichte gran Hilversum n, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed: 7.15 Lichte grammofoon muziek: 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws: 8.15 Voor de jeugd; 8.20 Lichte grammofoonmuz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, le zing: 10.25 Moderne grammofoonmuziek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte grammo 11.50 Volaan... vooruit, lezing; 12.00 Angelus: 12.04 Licht Mededelingen t.b.v. land- ei Voor de boeren; 12.45 PI: Katholiek nieuws; 13.00 ;e mble; 12.: 12.55 landsvrouwe programma 15.ir 10 Voordracht; 15.: teren, klankbeeld; 16.00 Voor de zieken; 16.30 U hebt voorrang, godsdientsig programma 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzei ding: T.vpico-mzuiek van "turacao. door dr. G. D. van Wengen; 18.00 Voor de 18.20 Uitzending van de Boerenparti spreekt mr. dr. A. Zcegers; 18.30 1 Televisie vanavond vol herdenkingsfilmpje; '9.52 Reportage van de dodenherdenking op de Waalsdorpervlak- te: 20.10 Pauze: 20.15 Journaal en weerover- zicht; 20.35 Hainaut, muzikale bijdrage van de Waalse TV tot de Eurovisie-serie Gouden Klanken; 21.00 Dal van de vrede (Dolina Miru). speelfilm (14 jaar en ouder); 22.30- 22.35 Journaal. EXPERIMENTELE UITZENDINGEN OP Prins Bernhard en prinses Mar griet hebben zaterdag in het Britse plaatsje Warfield in Berkshire het huwelijk bijge woond van een peetdochter van de Prins. Victoria Gay Furber, met de Londense advokaat Mar tin Colin. De vader van de twin tigjarige bruid heeft prins Bern hard tijdens de oorlog behandeld wegens nekklachten. De receptie werd gehouden in het gebouw van The Berkshire Golf Club in Warfield. Prins Bernhard en Prinses Margriet in Engeland Prins Bernhard hebben zaterdag oud dorpskerkje in Engeland het huwe lijk bijgewoond van mejuffrouw Gay Furber. De ouders van de 20-jarige bruid zijn goede vrienden van het ko ninklijk gezin. Prins Bernhard is de peetvader van Gay Furber. Haar va der, dr. Stanhope Furber, heeft de prins in de oorlog behandeld voor nekklach ten. De twee families raakten be vriend en hebben elkaar nadien ver scheidene malen bezocht. Prinses Margriet, gekleed in een olijf groen mantelpakje, trad aa - de arm van haar vader door een haag van fo tografen de kerk van het dorpje War- eld binnen. Gay Furber trad in het huwelijk met een advocaat, Martin Buckley. Prins Bernhard en prinses Margriet aren zaterdagmorgen om kwart voor elf van Soesterberg vertrokken. legenheid van de viering van de 1ste mei relletjes voorgedaan waarbij naar schatting 3.000 stu denten en jongelui betrokken wa ren. Gewapende politiemannen met honden wisten de demon stranten uiteen te slaan. Onge veer twintig arrestanten zullen terecht moeten staan wegens prinses Margriet „verstoring van de vreedzame 1 mei sfeer". De demonstranten uitten hun ontevre denheid over de lage levensstandaard,, de stijgende kosten en de lage studie toelagen. Zij verzamelden zich by het standbeeld van de Tsjechische dichter Karei Macha. Er zou nog niets zyn ge beurd de demonstranten maakten inet de toezicht houdende politiemannen grapjes als een hoge politie-officier de studenten niet via een omroepinstal latie gelast had uiteen te gaan. Onmid dellijk daarop volgden de vechtpartyen. De politie dreef met de gummiknuppel in de hand een wig in de massa. Zij wist de demonstranten in kleine groepjes uiteen te slaan. Veel inwoners van Praag dromden rond de vechtenden samen, vandaar dat de schattingen van de ver schillende persorganen nogal uiteen lie pen. Reuter spreekt van tienduizend, Associated Press van 3000 en de Tsje chische nieuwsbronnen doen het af met nauwelijks honderd jonge mensen, onder Commentaar Schokkend DE KRO-televisie heeft ons zaterdag in Brandpunt geconfronteerd met een schokkende kwestie, door een kleine reportage te geven van de wijze, waarop tal van jonge meisjes (en ook grote jongens) gevaarlijke steekwa penen kopen, dit naar aanleiding van de mogelijkheid tot wettelijk verbod van de verkoop van stiletto's. Zelfs zonder te weten, hoe zij een stiletto moeten hanteren, schaffen zeer jonge meisjes zich zo'n wapen aan, leren er over de toonbank eventjes mee spelen en steken het dan bij zich „ter eventuele beveiliging". Volgens de winkelier worden deze messen aan de lopende band verkocht: het is een „groot artikel" voor de detaillist. Hij vertelde er overigens bij, dat 80 pet van zijn zeer vele ko pers Amerikanen zijn. Maar niette min „bewapenen" teenagers zich hier mee ook duchtig. Komt er een wettelijk verbod op de handel in stiletto's, dan is er voor de detaillist nog geen kind overboord, want de man voor de camera vertoon de even een collectie andere dolken, krissen, messen en werpmessen, die de kijker het bloed in de aderen deed stollen. De verkoop van deze dodelijke wapenen blijft vrij Brandpunt liet het aan de kijkers over, hieruit conclusies te trekken. Er was ook een zonder commentaar veelzeggende reportage van de 1 mei parades in Oost-Berlijn, met uitste kende beelden en een reeks opnamen, gemaakt op het Engelse piratenschip Caroline, een oude veerboot voor auto's, die zonder vlag als radio-recla mezender gaat functioneren en al sinds enkele weken, naar men weet, met muziek in de ether is. Als gewoonlijk vormde Brandpunt het belangrijkste onderdeel van het KRO-zaterdagavondprogramma. Tot verheffing en vermaak van de jeugd (en de volwassenen) was er om half acht een zinloze aflevering van de be faamde Ivanhoe-serie, waarin het weer een moordpartij van jewelste ivas. bij gebrek aan een aardig verhaaltje. Maar de KRO waarschuwde al vroeg, dat „Bonanza"later op de avond, al leen voor kijkers boven 14 jaar be doeld was. Uiteraard werd er in deze afleve ring ook weer braaf geschoten en ge moord, maar beslist niet méér dan in de wél voor kinderen geschikte uit zending van Ivanhoe. Hoe dit te rij men? Op het tweede net leidde Hans Joa chim Kulenkampf weer zijn Europese quiz, waarin het voor Nederland niet zo'n succes was. Wie beide program ma's kon zien, had het misschien wel weer moeilijk bij de keus tussen de redelijk goede Johnny Kraaykamp- show en het avondvullende spel. Ho pelijk zijn bij het kiezen de beeldbui zen heel gebleven en de stemmingen in de huiskamer vredig. I Pete Seeger, de zanger van Amerikaanse volks liedjes, heeft op zijn toer- nee van drie weken door de Sowjetunie het meest succes gehad met het liedje „Michael row the boat ashore". Als verkla ring gaf hij dat bij het .alleluja' refrein hiervan iedereen kon meezingen. I De Hovercraft, het lucht kussenvaartuig dat giste ren van Dover naar Den Haag zou oversteken om daar de internationale vis serijtentoonstelling ,navi- to' op te luisteren, is we gens het slechte weer niet uit Dover vertrokken. De reis wordt nu waarschijn lijk vandaag gemaakt of anders morgen. Een Chinese expeditie heeft zaterdag de be sneeuwde top bereikt van de 8.012 meter hoge Sjisja Pangma op de grens tus sen Nepal en Tibet. Zij hees daar de Chinese vlag en plaatste er een borst beeld van Mao tse-Tung. De berg wordt door het persbureau Nieuw China „de laatste die nog niet bedwongen was" genoemd. De berg staat ook bekend als de Gosaintan ofwel „plaats van de heilige". Het Royal Hawaiian hotel te Honoloeloe is gisteren onder strenge bewaking geplaatst nadat gemeld was dat twee jonge man nen de Beatles George Harrison en Paul Mae- cartney waren, die stille tjes voor een korte va- cantie naar Honoloeloe zijn gereisd. Het beroem de kwartet is nu bijna een maand vrij van enga gementen. Daarna staat o.a. op 6 juni het optre den in het Blokker festi val op hun programma. I In het wekelijks bijvoeg sel van het Russische blad Izwestia komt deze week het verhaal voor van een zekere Granat- kine, die 23 dagen onder sneeuw bedolven is ge weest zonder het leven te verliezen. Granatkine werd aan de rand van zijn woonplaats, Grodno, door een onverlaat neer geslagen en in een gat geworpen. Korte tijd la ter ging het sneeuwen en werd hij met sneeuw be dekt. Drieëntwintig dagen later werd Granatkine door houthakkers gevon den. Na door een arts ter plaatse te zijn behandeld herkreeg hij het bewust zijn. Volgens de behande lende geneesheer was Granatkine na te zijn neergeslagen in een diepe slaap gedompeld. Doordat hij warm gekleed was kon hij gedurende 23 da gen, zonder eten of drin ken bij een temperatuur die constant beneden het vriespunt was, in leven blijven, aldus de arts. 19.15 g|B ting. NATIONAAL PROGRAMMA: ~19.30~Om- ■oeporkest. -kamerkoor en declamatie: Cel- iroom, radiofonische scène. 19.58 Inleiding ot de herdenking op de Ds~ iam; 20.00 Stilte op de Dam nus; 20.04 Omroeporkes* landse werken. AVRO: liteiten; 23.00 Moderne i 23.55-24.00 Nieuws, lversum II, /eerpraatje: 19.10 Op c 19.15 Radiokrant. NATIONAAL PRO- MMA: 19.30-29.30 Zie Hilversum I. V: 20.30 Tot ziens in Jeruzalem. Bijbelse quiz: 21.05 Groot omroepkoor, omroeporkest :angsoiistcn: klassieke muziek. In de rEeuwige rust en eeuwige onrust, over denking; 23.00 Nieuws en SOS-berlchten; 23.10 politie) denking; 23e4oaHet Ëvange'llël ie enkele ontevreden scholieren. Volgens getuigen schreeuwden de de monstranten anti-regeringsleuzen er scholden zij de politie uit voor Gestapo- sen. De getuigen waren het er ovei dat dit de ergste relletjes zijn ge weest van de afgelopen jaren. In Tsjecho-Slowakije vallen dergelijke gebeurtenissen juist zo op omdat dit land tamelijk rustig door de anti-Stalin- campagne van de afgelopen acht jaar is gekomen. President Novotny heeft onder druk van vooral de Slowaakse intellec tuelen een liberaler houding moeten aannemen die. en dat in tegenstelling tot Hongarije en Polen, niet geleid heeft tot bloedige onlusten, De heren Broeksz en Rengelink heb ben zaterdagmiddag in de vergadering van de VARA-Verenigingsraad de nadruk gelegd op het standpunt dat de VARA inneemt ten opzichte van het streven van e groeperingen (met name het dag blad Het Parool) om regionale televisie uitzendingen te gaan verzorgen. De Vara is van mening, dat het talent in Nederland, het technisch apparaat van de televisie en de beschikbare zendtyd de meeste vruchten zullen afwerpen, als men zoveel mogelijk centraliseert, en dat kan alleen in NTS-verband. Vanzelfsprekend is de VARA vóór re gionale tv-uitzendingen, maar zij wijst versnippering van krachten en zendtijd af: hierdoor zou de chaos in de ether alleen maar groter worden. De heer Albrecht, oud-secretaris van de P.v.d.A., hield een bewogen beloog over het programma „Zo is het". De uitzending van 4 januari noemde hij „banaal en beneden peil". Hij houdt wel an gezonde kritiek, maar niet op deze De heer Rengelink antwoordde 'even- ;ns geëmotionneerd). dat men rekening heeft te houden met de jongeren onder de kijkers, die zich niet meer gebonden voelen aan de oude taboe's, maar „open kritiek en frisheid" in de televisie wil len. Een man als Herman Wigbold, aldus de heer Rengelink, staat zo hoog, dat hij ook krasse dingen kan doen. De repliek van de heer Albrecht hield in, dat ook hU niet meer aan de oude taboe's wil vasthouden, Grote bezwaren had de heer Roemers ook tegen de overweging van dr. Holtrop de aow-verhoging uit te stellen. Hij noemde het onaanvaardbaar dat de zwak ste groepen in de maatschappij de prijs voor de inflatie zouden moeten gaan be talen. Het voornaamste actiepunt van de vakbeweging zal volgens de NVV-voor- zitter dit jaar dan ook moeten zyn, dat het sociaal-minimum voor de aow-er komt. In 1957 is de aow-er ook zonder moeilijkheden gekomen, ondanks de moeilijke economische situatie van toen- Dat het sociaal minimum er komt, achtte de heer Roemers een plicht, juist door de loonpolitieke ontwikkelingen. Vanavond om 8.30 uur begint in het NCRV-radioprogramma de nieuwe wed- stryd in Bybelkennis „Tot ziens in Je ruzalem". Na de op 18 april gehouden voorselectie komen nu dus de eerste drie deelnemers tegen elkaar uit. Deze programmareeks omvat 10 uitzen dingen van telkens 35 minuten, waarin drie gegadigden vragen beantwoorden. Acht uitzendingen worden gehouden op maandagavonden vóór augustus, de halve en hele finale volgen in de maand sep tember Zoals U zich zult herinneren van de twee eerder gehouden wedstrijden in Bij belkennis. is dit een wereld-opzet. Er nemen in totaal 15 landen aan deel. In oktober wordt dan in Israël de grote lan- denfinale gehouden, waarop de national* winnaars tegen elkaar uitkomen. Deze winnaars mogen in elk geval een gratis reis maken naar Israël en zij zul len daar ook worden rondgeleid. Beide voorgaande wedstrijden werden op in ternationaal niveau gewonnen door een Israëliër. De Nederlandse jury wordt gevormd door prof. dr. G. P. van Itterzon, prof. dr. B. J. Oosterhoff en rabbijn dr. J. Soe- tendorp. manier waarop hiermee wordt gebroken, toch wel een belangryke rol speelt. En de manier van „Zo is het" bevalt hem dat de [allerminst. TOCH IS ZO! In een, overigens vrij onbelangrijk, geschrift heeft Dr. Luning Prak een opmerking gelanceerd die de hele uitgave van zijn boek rechtvaardigt. Ter aanduiding van de intellectueel, wijst hij nl. naar de linkerborstzak van de betrokkene, waar zich de vulpen bevindt, het kenteken en te gelijkertijd het wapen en gereed schap van de man die zich met in tellectuele arbeid bezig houdt. Nu moge het waar zyn, dat ook de ak- teutas tot de ingre- 1™""™"™'"™'"""'"" diënten behoort, maar aan de hoogst originele vondst van Liming Prak doet dat niets af. Een In tellectueel zonder vulpen is even on denkbaar als een in tellectueel zonder hersenen, overigens geenszins gezegd wil zijn dat vulpen cn hersenen op één lyn kunnen worden gesteld. Hoe het ook zij, vroeger gaapte er een grote kloof tussen de man-met- het-boordje en de handwerksman, te genwoordig gaapt die kloof even hard tussen de drager van de vulpen en diezelfde handwerksman die zich in vele gevallen wel van een boordje heeft voorzien, maar nog niet aan de vulpen toe is, om de eenvoudige reden, dat hij daarvoor geen be stemming weet. Nu gaat hel ons vandaag in aansluiting op hetgeen we hierover de vorige maal hebben gezegd voornamelijk over de denkarbeid, waarop de eigenaar van do vulpen zich beroept. Hij is de hele dag in gespannen bezig op zijn kantoor en heeft alle reden tc beweren, dat hij met intellectueel werk zijn gezin on derhoudt. Niemand zal dat ontken nen, maar of dc man nu werkelijk zo veel méér denkt dan degeen die het brood met zijn handen verdient, is nog steeds een open vraag. Waar bij wordt aangetekend, dat we de term „denken" hier In zijn hoogste betekenis nemen. Laten we een voorbeeld geven. Iemand stelt de vraag, of gras voor menselijke voeding kan worden ge bruikt. Een werkman zal hierop ont kennend antwoorden, omdat hij van dc veronderstelling uitgaat, dat gras, Indien het als voedsel voor de mens kon worden gebruikt, dan al lang als zodanig zou zijn aangewend. Ook een deftige kantoorman zal de vraag met een beslist „neen" beantwoorden, want hy herinnert zich vaag dc biologie lessen op school, waar dit vraagstuk door de leraar werd aangestipt, met de opmerking dat het zo jammer is dat de mens de weiden niet kan afgrazen. Het oor deel van dc kantoorman is dus al veel beslister dan dat van zijn voor ganger en is bovendien gebaseerd op de kennis van „iemand die het Tenslotte vragen we het de bioloog zelf. Deze zal antwoorden, dat gras geweldige voedingsmogelijkheden bied', omdat de koe er haar vlees, beenderen, melk, vet, bloed enz. van fabriceert, waarvan de mens op zijn beurt weer boter, kaas, knopen en noemt u verder maar op vervaar digt. De voedingswaarde van gras staat dus buiten iedere discussie, maar de menselijke spijsvertering is helaas niet bij machte dc harde cel- wanden van het gras te vernietigen, zodat de voedingsstoffen opgesloten blijven. De bioloog kan er nog erg veel méér bij vertellen en dat vin den we natuurlijk erg knap, maar van denken in de juiste betekenis van het woord, is hier geen sprake, want de man heeft alleen gereprodu ceerd wat hij destijds heeft geleerd. Dénken is wat anders. (Nadruk verboden) II. Petition

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5