Nieuwe LeMse Courant Feest zonder Irene en Charles Negers levend verbrand Ook Jaime carlistisch pretendent 4 r SATIJNEN STOELEN OP MONTEJURRA BLEVEN LEEG Leuzen kantten zich tegen Nederlandse regering MEI Soekarno gaat niet naar Amerika en Japan Ex-miljonair arm gestorven Twee Britse militairen in Jemen onthoofd Half miljoen toeristen in regen en koude Maandag 4 m<4 1964, 43e»e Jaargang Enkele buien De Bilt verwacht tot dinsdagavond.* Wisselende bewolking met plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. Weinig: verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Krecteofs F. DIEMER „Sfantvastigh it ghableven I (Zie voorts pag. 5) Koofdr.d.ct.ur; Dr. E. oiEMER CHRIST ELI J KNATION AA L DAGBLAD k.rt „Bh„„!po.,. 1 In één oogopslag Irene-affaire 'bracht geen tweespalt onder christen-de mocraten pag. 2 Brandpunten: Cuba, Cyprus, Zuid-Vietnam pag. 5 Relletjes in Praag pag. 5 De carlisten en de protes tanten pag. 7 Sport o.a. op de pagina's 9 en il (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Pamplona - maandagmorgen FRANCO heeft prins Hugues Charles en prinses Irene geen toestemming gegeven het jaarlijkse spektakel op de voor de carlisten heilige berg Montejurra bij te' wonen. Hun satijnen stoelen bleven leeg. Dit ondanks een laatste pleidooi van het echtpaar zelf, dat zaterdagavond plotseling uit Rome in Madrid arriveerde. Duidelijk is dat de schimmige, rechts- reactionaire beweging van de Parma-tak der Bourbons er een zware klap door heeft gekregen. De teleurstelling onder de naar schatting zestig- tot tachtigduizend aanwezigen, die in de Pyreneeën godsdienst, politiek, fol klore en verbleekte glorie door elkaar heem haspelden, was voelbaar, zo niet merkbaar. Duizenden voeten klommen traag tegen de steile Monte jurra, alleen om de nieuwe vrouw van de kansloze Spaanse troonpretendent te zien. In de nederzetting Alexandra op tien km van Johannesburg zijn zaterdag zes jonge negers levend verbrand terwijl er acht zware brandwonden opliepen. Volgens een woordvoerder van de politie was de brand ontstaan, doordat er een steen door een ruit werd gegooid waardoor een brandende kaars in een stapel papier terechtkwam. Toen de negers het huis trachtten te verlaten, hielden andere negers gewapend met messen en bijlen hen tegen. Vijf van de slachtoffers waren leden van een voetbalploeg die een feestje hielden. Vol gens een van de gewonden, had een der deelnemers aan het feest opgemerkt, dat enige mannen bezig waren met een inbraak in het belendende huis. De inbrekers hadden, toen zij zich gerealiseerd hadden dat zij waren ontdekt, I steen door de ruit gegooid met het gemelde gevolg. Russisch succes op kernenergiegebied Tass meldt dat Russische geleerden er voor dc eerste maal ter wereld in ge slaagd zijn in een kernreactor overver hitte stoom te verkrijgen voordat de stoom naar turbines werd geleid, om daar in staat van oververhitting te worden gebracht. Dit was geschied in het kracht- station te Belojarsk in de Oeral, dat elektrische stroom levert aan het net van Sverdlovsk en dat kernenergie als krachtbron heeft. Er zat een jonge man in Scheveningen, die had gesaboteerd en opgeruid, wapens gesmokkeld en nog andere dingen, tot hij verraden werd. Toen was het uit. En een paar cellen verder zat zijn bruid. Ze waren altijd in eikaars gedachten, ze wisten beiden wat hun stond te wachten: een vonnis en zes kogels tot besluit. Iedere avond hebben zij gezegd: Heer, help de ander. Ik kom wel terecht. Bij aankomst in Madrid zaterdag avond verklaarde de (nog altijd Fran se) echtgenoot van prinses Irene dat zij „geen tijd" hadden om naar de Montejurra te gaan. Iedereen wist echter beter. Het carlistische hoofd kwartier was al weken doende de toe stemming van de caudillo te krijgen voor een bejubeling van het jongge huwde paar door tienduizenden man nen en vrouwen van de rode baret. De onaangekondigde aankomst van beiden in de Spaanse hoofdstad leek er verder op dat er op het persoon lijke vlak alsnog pogingen ertoe wer den ondernamen. In Madrid heerste gisteren bijzonder veel verwarring door een plotseling ondernomen vliegreis van Hugues Char les en Irene. Zou don Carlos, zoals de eerste door de carlisten wordt genoemd, evenals vroeger, over de Montejurra gaan cirkelen om dc daar aanwezige bede vaartgangers alsnog In vervoering te brengen? Twee uur later waren hij en zijn echt genote weer terug en opeens wemelde het in de Spaanse hoofdstad van geruch ten. Ook dat had Franco niet willen toe-staan. Hij zou hen over de radio terug hebben laten roepen. Hij zou er hen voorts op hebben laten wijzen dat het niet opvolgen van zijn bevel hen. wat Spanje betreft, de status van ongewenste vreemdeling zou geven. Waarom Franco zo spontaan ingegre pen had? In politieke kringen werd ge zegd dat het prestige van de caudillo op het spel stond, in verband met de aanbe veling die hij Hugues Charles had ge daan niet naar de Montejurra te gaan. Zou de laatste de wens van Franco open lijk in de wind hebben geslagen, dan zou dit wel eens tot een vergroting van de Carlistische aanhang hebben kunnen lei den. Hoewel het Spaanse volk de caudillo het algemeen niet veracht, zijn ver schillende groeperingen er toch wel op uit de man tc steunen die dc moed zoi hebben de wil van Franco te trotseren. Tegen, regering Hoe het ook zij, vooral prinses Irene mag zich gelukkig achten niet in de f legenheid te zijn geweest het door pries- geleide joelfeest van de carlisten bij te wonen. Hoewel haar moeder vader met spandoeken verheerlijkt wer den, werd de Nederlandse regering i verguisd. De secretaris van de Prins, die weinig respect voor de Kroon kon op brengen, schreeuwde in dezelfde stijl die Hitler en Mussolini eigen was. zelfs uit dat de Nederlandse regering Irene i recht had aangedaan en het volk be- Via prinses Marie Cecile, de zuster stn prins Charles en de enige, op de Montejurra aanwezige vertegenwoordig ster van het ambitieuze Bourbon-Par- i-familie. lieten de jonggehuwden de vervoering gebrachte massa nog weten t ze waarschijnlijk later in het jaar de 18e juli zou zijn bedoeld, als het Spaanse volk de doden van zijn schrikkelijke burgeroorlog herdenkt pelgrimstocht naar de Montejurra zullen maken. Irak krijgt een nieuwe grondwet De premier van Irak, luitenant-gene raal Taher Jehia, heeft via radio-Bagdad de inhoud bekendgemaakt van een nieu we voorlopige grondwet. Volgens deze constitutie is de Iraakse republiek een „Arabische, Islamitische, onafhankelijke en soevereine staat die socialistisch en democratisch is georiënteerd. Het Iraakse volk maakt deel uit van het Arabische volk en het streeft naar de volledige eenheid van alle Arabieren, te beginnen met de Verenigde Arabische Republiek. Het land krijgt een president, een eerste-minister en een defensieraad. Het staatshoofd is bevoegd de premier, zijn plaatsvervangers, de ministers en de leden van het diplomatieke korps te be noemen en te ontslaan. De president is tevens opperbevelhebber van de strijd krachten en kan een oorlog verklaren, een bestand aangaan en vrede sluiten. Deze besluiten moeten echter wordengoed- gekeurd door de nationale revolutionaire raad, de ministerraad en de nationale defensieraad. Alle bestaande wetten blij ven van kracht, met uitzondering van de voorlopige constitutie van juli 1958. De rechterlijke macht is geheel onaf hankelijk en alleen gebonden aan de wetten. Goldwater favoriet - althans in Texas Senator Barry Goldwater van Arizona, die zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap van de Verenigde Staten, heeft gisteren een door de republikeinen in Texas gehouden stemming, een onof ficiële aangelegenheid die meer een opi nie-onderzoek was, met een grote meer derheid van stemmen gewonnen. Op de tweede plaats eindigde Henry Cabot- Lodge. Carlisten bijeen op Montejurra. Op de spandoeken die zij meevoeren staat: „Met Holland ja, met zijn regering nee!". „Leve don Carlos „Leve prins Bernhard" en Leve koningin Juliana". Don Jaime de Bourbon, hertog van Segovia en oudste zoon van wijlen koning Alfonso de Dertiende van Spanje, heeft gisteren in zijn Parijse woning tegenover journalisten ver klaard dat hij voortaan niet slechts in de lijn der Bourbons, doch ook in die der Carlisten aanspraken zal doen gelden op de Spaanse troom. Om zijn aanspraken in de Carlistische lijn te onderstrepen zal hij in het vervolg ook de titel van „Hertog van Ma drid" voeren. Men weet dat prins Xavier van Bour- bon-Parma deze titel aan zijn zoon Char les Hugues heeft verleend voor hij in het huwelijk trad met prinses Irene. Er zijn dus nu twee kandidaten der Bourbons tdon Juan van Bourbon en don Jaime van Bourbon) en twee der Carlisten (prins Charles Hugues van Bourbon-Parma en don Jaime van Bourbon) voor de Spaanse troon. Don Jaime, die het hoofd is van het huis Bourbon, is hiermede teruggeko men van zijn besluit om, ten gunste van zijn jongere broer don Juan, graaf van Barcelona, zijn aanspraken op de Spaanse troon prijs te geven. Hij deelde mede dit gedaan te heb ben naar aanleiding van een verkla ring, die prinses Alice van Bourbon, een dochter van de Carlistische troon pretendent Carlos de Zevende, die in 1872 aan het hoofd van Carlistische eenheden, vergeefs gepoogd heeft zich van de Spaanse troon meester te ma ken, dezer dagen tegenover een Madri- leense notaris heeft afgelegd. Volgens don Jaime heeft prinses Ali ce hierin verzekerd dat, na het over lijden in 1936 van de „laatste Carlis tische troonpretendent, prins Alfonso Carlos van Bourbon", en na de dood van ex-koning Alfonso de Dertiende, „de Carlistische troonopvolgingsaanspra ken, volgens het door de Carlisten zelf aangehangen beginsel van de recht streekse mannelijke troonsopvolging, thans zijn overgegaan op don Jaime van Bourbon en wel in zijn hoedanig heid van oudste zoon van Alfonso de Dertiende." Trein stort in dal op West-Java Antara meldt dat donderdag in West- Java een trein in een dal is gestort, waardoor 27 mensen omkwamen en 108 gewond werden. Onder de omgekome nen bevinden zich verscheidene officie ren van het leger. Wegens geschil met Maleisië Opvallend en veelzeggend was dat de bedankbrief van prinses Irene, die Marie Cecile voorlas, getypt onder tekend was met: „Irene, hertogin van Madrid". De titel „prinses der Neder landen" kwam op geen enkele wijze tot uitdrukking. (Voor een verslag van de carlistische bijeenkomst op de Mon tejurra, zie pagina 7). Blijkens een in Singapore beluisterde uitzending van radio Djakarta heeft de Indonesische president Soekarno gisteren op een massa-bijeenkomst voor het Mer- deka-paleis verklaard, dat Indonesië be reid is dc kwestie-Maleisië door onder handelingen tc regelen, doch als premier Rachman zich daar tegen verzet, zal het Indonesische volk hem dwingen Maleisië te ontbinden. Soekarno verklaarde verder, dat Indo nesië „niet om besprekingen zal bedelen". „Mijn geduld is uitgeput", zo zei hij ver der, „het Indonesische volk zal nu een beslissing moeten nemen". De luisterende menigte antwoordde hierop met de kreet „verpletter Maleisië". Intussen wordt uit Djakarta vernomen dat Soekarno zijn reis naar de Verenigde Staten heeft afgelast wegens de ongun stige stemming van het Amerikaanse volk. Zegslieden in Washington verklaarden dat de jongste aanvallen van de Indonesische president op de Amerikaanse buitenlandse politiek een „vijandige stemming" hebben gewekt bij dc Amerikanen. bemiddelen in het geschil tussen Indone sië en Maleisië. Hij bood zijn diensten aan via de Indonesische delegatie in New York. Soekarno heeft zover bekend hierop nog niet gereageerd. Intussen wordt in welingelichte kringen te Manilla medegedeeld en door een ver klaring van de Maleisische regering be vestigd, dat de Philippijnen en Maleisië overeengekomen zijn, de consulaire be trekkingen te hervatten. De Philippijnse minister van buiten landse zaken heeft verklaard van presi dent Macapagal machtiging te hebben gekregen in Indonesië en Maleisië in lichtingen in te winnen over de moge lijkheid van een topconferentie der drie landen over Maleisië. In het ziekenhuis Zeeburg te Amster dam, waar hij twee weken geleden met een ernstige tumor in de rug werd opge nomen, is zaterdag op 51-jarige leeftijd arm en eenzaam overleden Nic. den Bes ten. Drie jaar geleden is hij veelvuldig in iiet nieuws geweest. Als miljonair, di recteur van de N.V. Socrates werd hij na langdurige berechting wegens eenvou dige bankbreuk veroordeeld tot zes I maanden gevangenisstraf met aftrek. Hem was ten laste gelegd oplichting van de Amsterdamsche bank voor zeven mil joen gulden. Soekarno's voorgenomen bezoek Japan Is eveneens uitgesteld. Welinge lichte kringen zijn van mening dat de wijziging in het reisprogramma van Soe karno blijkbaar beïnvloed is geweest door de verkiezingsoverwinning van premier Rachman van Maleisië. Secretaris-generaal Oe Thant vai V.N. heeft vorige week aangeboden te Ambassadeur Rice terug naar de V.S. De Amerikaanse ambassadeur in on land, de heer John S. Rice, zal Neder land eind mei verlaten. Een preciese datum is nog niet bekend. De heer Rice vertoeft thans drie jaar in ons land. Het is nog niet bekend, wie de heer Rice zal opvolgen. President Johnson heeft zaterdag het ontslag van de heer Rice aanvaard. Het Witte Huis zei dat mr. Rice treedt wegens het bereiken van 65-jarige leeftijd. Prins Edward, het jongste kind koningin Elizabeth, is zaterdag ir kapel van het kasteel Windsor gedoopt met water uit de rivier de Jordaan. De I doop werd bijgewoond door de drie andere Britse koningskinderen Char- I les. Anne en Andrew. Extra bataljon naar Aden Twee Britse militairen die verle den week in een gevecht met Jeme- nitlsche stammen werden gedood, blijken te zijn onthoofd. Hun hoofden zijn in de Jemenitische stad Taiz op staken geplaatst. Dit heeft het Britse ministerie van defensie bekend laten maken. Twee andere Britse militai ren zijn gewond. In verband met de toestand in de Zuidarabische federatie heeft Enge land besloten een infanteriebataljon over te vliegen naar Aden, om de 4.000 man federale troepen te gaan versterken en een einde te maken aan de gewapende infiltraties vanuit Jemen. Veel zorg baren ook de aan vallen die Jemenitische stammen vanuit Jemen ondernemen op de pel grims die naar Mekka reizen. Gisteren bestookten Britse vliegtui- _sn en zware artillerie de posities van de opstandelingen. De rebellen zouden minstens 700 man sterk zijn, goed be wapend en uitstekend georganiseerd. Op de weg van Aden naar Dhala pa trouilleren pantserwagens om overval len te voorkomen. Al enkele malen heb ben de infiltranten landmijnen gelegd. De regering van Jemen heeft giste ren via de Amerikaanse ambassade in Sanaa geprotesteerd omdat „Britse au- Velen gingen weer gau wnaar huis Toeristen vormdeti overal waar attracties waren, lange rijen. De paraplu deed het weer best Piloot omgekomen op vliegtuigdemonstratie Honderden verschrikte toeschouwers hebben gisteren gezien hoe een Ameri kaanse piloot tijdens een vhegdemonstra- tie om het leven is gekomen. Ooggetui gen zeiden dat het wel leek of hij met opzet niet uit zijn vliegtuig sprong om dit buiten de menigte te doen neerkomen. De Amerikaanse vlieginstrueteur vloog in een starfighter van de Luftwaffe. Zijn naam is nog niet bekendgemaakt omdat eerst de bloedverwanten verwittigd moe ten worden. De knaap is een werkelijke held", zei Aléx Kruso, een vroegere Amerikaan se sergeant die de demonstraties bijwoon de. „Het vliegtuig kwam ongeveer tien meter van een bungalow terecht, brak in tweeën en vloog in brand. Volgens mij staat absoluut vast dat de piloot besloten had in zijn vliegtuig te blijven". Duitse toeschouwers rond mij hadden tranen in hun ogen en riepen „Het is verschrikkelijk". De vliegdemonstratie werd gegeven in afwachting van een parade van militai ren uit zeven NAVO-landen, die gewoon doorging. Zeker een half miljoen buitenlan ders hebben de afgelopen dagen in ons land gelogeerd, zo luidde de con clusie van het A-N.V V. irf een over zicht van het toeristenbezoek op 1, 2 en 3 mei. Doordat 1 mei dit jaar op een vrijdag viel en deze dag in de meeste buurlanden een vrije dag is, was de toeristenstroom zelfs belang rijk groter dan met Pasen- Geschat wordt, dat over de weg on geveer 600.000 mensen ons land binnen kwamen, met Pasen was dat 450.000, in vorige jaren, toen Pasen op een gunsti ger datum viel, werden belangrijk ho gere cijfers bereikt. Voor het eerst werd ditmaal op de avond van de eerste mei via d,e tele visie een beroep gedaan op de kijkers in Den Haag, Rotterdam en Utrecht lo- giesrulmte beschikbaar te stellen. Via de radio waren met Pasen 1962 en 1956 al eerder dergelijke oproepen gedaan. Het aantal reacties op de uitzendingen was groot. Hierdoor kon tenslotte vrij. wel iedereen aan onderdak geholpen worden. Bovendien hadden de meeste buiten landers reeds voor hun vertrek naar ons land logies besproken. Uit het feit dat velen zich zoals uit een onderzoek is gebleken, reeds enkele weken of maanden tevoren op het uitstapje voorbereiden moet ook verklaard worden dat het slechte weer zo'n geringe invloed op het toeristenbezoek heeft. Wel heb ben velen als gevolg van het weer eerder dan was voorgenomen de randstad of zelf ons land verlaten. Tenslotte nog enkele cijfers: de Keu kenhof boekte de afgelopen drie dagen 127.000 bezoekers, de Iffteling 25.000, dc Scheven in gse pier, die op Koninginne dag al 7000 Hagenaars had getrokken, 17.000, en de Euromast 13.500. Koningin Elizabeth moet deze zomer kalmer aan doen De doktoren hebben koningin Eliza beth gewaarschuwd deze eomer een overladen werkprogramma te vermij den. Dientengevolge zal de konaigin min. der dan normaal in het openbaar ver schijnen, voordat z(j in oktober vertrekt voor een bezoek aan Canada. De 38-jarige vorstin kreeg zes weken geleden haar vierde kind, prins Edward. Buckingham Palace spreekt alle geruch ten over bezorgdheid met betrekking tot haar gezondheidstoestand krachti tegen. Er zit hierin niets onheilspellends, zei een zegsman voor het paleis, ,,De Ko ningin is volkomen gezond. Maar dit is een eenvoudig natuurlijk advies van haar aTtsen na de geboorte van haar vierde kind".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1