Werknemer moet méér meedenken en-praten Sabotage in Saigon: Amerikaans schip tot zinken gebracht Atlantisch samenwerken is nog heel moeilijk Miljoenen vierden 1 mei-feest Machinaal intellect Werkgeversrapport door vakbeweging geprezen Ta. een. &on£e a# ZATERDAG 2 MF.I 1961 Geen rode vlag v op Amerikaanse militaire treinen Twee Amerikaanse militaire treinen zijn vrijdagavond in Potsdam enkele uren opgehouden, omdat de Amerikanen wei gerden een rode vlag op de locomotief te voeren. Kort na middernacht zetten de treinen frankfort en Bremerha- om een andere locomotief Maar de Oostduitsers lieten een locomo tief komen met een rode vlag (waar schijnlijk omdat het 1 mei was). De Amerikanen protesteerden. Met de Ame rikaanse trein voor Bremerhaven, die om tien uur in Potsdam stopte, gebeurde het zelfde. Maar kort na middernacht werden lo comotieven zonder vlaggen aan beide treinen gekoppeld, die daarna de reis voortzetten. Rellen in Spanje en Portugal In het centrum van Lissabon (Por tugal) is het gisteravond tot een bot sing gekomen tussen enige duizenden demonstranten en de politie. De po litie, gewapend en met helmen op, wisselde schoten uit met de demon stranten. Een burger werd gedood en twee gewond, verscheidene betogers werden gearresteerd. De demonstran ten eisten „amnestie" en „vrijheid". Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken in Lissabon zei dat de schoten werden gelost voordat de politie ingreep, en dat geen politie man had gevuurd. Bij het incident sneu velden enige ruiten van het nationale ministerie van voorlichting. De minis ter heeft een onderzoek gelast. Ook in de Spaanse stad Bilbao moest de politie optreden tegen ongeveer twee duizend personen die om „vrijheid" riepen en „wij willen vrije vakbonden". Er werden daar 17 personen gearres teerd. CHR. WERKGEVERS QVER WERKNEMER: Met vaderlijke trots keek pre sident Johnson naar zijn jongste dochter Lucy Baines. die tot Koningin Shenandoah" was ge kroond, tijdens het jaarlijkse ap- pelbloemenfeest van Shenan doah, dat te Winchester in de straat Virginia werd gevierd. Op Hemelvaartsdag donderdag 7 mei, zal tussen 7 en 7.30 uur 's avonds een extra uitzending van „Sport in beeld" worden gepresenteerd door Koos Poste- In dit televisieprogramma zal dacht worden besteed aan de die dag gehouden sportevenementen. De communistische Vietcong heeft vanmorgen een 15.000 ton metend Amerikaans vliegdek- schip tot zinken gebracht door- I middel van een ontploffing. Van de 73-koppige burgerbe manning werd niemand gewond, Maar het schip ligt met de kiel op de modderige bodem van de die-jgebruikt^!, pe Saigonrivier. Alleen het vlieg-1 tuigen, die konvooi dek en de bovenbouw steken nog,2™ toen van haar dekken op. De laatste maal. dat m Saigon De omvang van de schade is nog niet vastgesteld, maar de kapitein vermoedt dat het gat zeer groot is en dat het vele weken zal duren voordat de „Card" uit Saigon naar de Verenigde Staten kan vertrekken. Het is de eerste maal, dat een groot Amerikaans schip in de strijd tegen de Vietcong-guerrilla's tot zinken is De „Card" is in 1942 gebouwd. Het 'de Tweede Wereldoorlog Nu ook in grote (les! boven water uit. Het transportschip de „Card", had een lading nieuwe helikopters en gevechts bommenwerpers gelost, die bestemd wa ven voor gebruik in de strijd in Vietnam. Enkele oude helikopters waren voor de terugkeer naar de Verenigde Staten aan boord genomen. Het schip zou vanmor- om 10 uur plaatselijke tijd weer de Ver. Staten vertrekken. geslaagde sabotagedaad tegen een schip onder vreemde vlag werd gepleegd deed zich voor in de Frans-Indonesische oorlog. Toen brachten de communistische strijd krachten een Frans transportschip tot zinken. De romp ligt nog in het mod-; derige water van de Saigon-rivier. Het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland heeft vandaag een rapport gepubliceerd, waarin de positie van de werkne mer in de onderneming nader on der ogen wordt gezien. Het verbond heeft gemeend aan dit centrale vraagstuk in de hedendaagse so ciale problematiek bijzondere aan dacht te moeten besteden. Na een korte analyse van de struc tuur en de ontwikkeling van de onder- i neming, wordt nagegaan welke ver wachtingen de ondernemer en de werknemer wederzijds van elkaar mogen hebben. Enkele maatregelen worden aangegeven, die gelet op de visie van het verbond op mens en onderneming aanbevelenswaard worden geacht. Het bestuur van het verbond wil met dit rapport een posi tieve bijdrage leveren tot de gedach- tenwisseling over de ontwikkeling van de verhoudingen in de onderne ming. 1. Als door het bestuur aanbevolen maatregel wordt genoemd de bev dering van de mondigheid van werknemer, zowel door maatregelen van interne bedrijfsorganisatie al! door activiteiten van de vakbeweging. Binnen de organisatiestructuur van de onderneming moet voldoende ruimte zijn voor een eigen verantwoordelijk heid van de werknemer. De chefs zul len moeten leren degenen, die hun leiding zijn toevertrouwd te laten meedenken en meepraten over het werk, zij moeten openstaan voor idee- en, niet schromen advies te vragen, kortom de mensen betrekken bij het werk, niet als „ondergeschikten", maar als medewerkers. De technische vorming wordt even langrijk genoemd als de sociale ming. Om de werknemer tot grotere mondigheid te brengen zouden ook be- drijfscursussen georganiseerd kunnen worden, waarin de werknemer op de hoogte wordt gesteld van doel en king van de onderneming. 8. Behalve voor het economische be leid zou ook duidelijk een verantwoor dingsplicht van de leiding moeten be staan voor het sociale beleid. In het jaarverslag kan hieraan aandacht be steed worden en voorts zouden een of meer leden van het -ollege van mlssarlssen deskundig dienen te op sociaal terrein. Aanbeveling verdient volgens het bond ook een juiste verslaggeving, welke niet alleen gericht is op de Conferentie chr. democraten (Van onze parlementsredactie) DE Nederlandse Equipe van de Internationale Unie van Chris tendemocraten (waarin, zoals be-; eend, de K.V.P., A.R.P. en C.H.U. :itting hebben) heeft gisteren en /andaag°in Den Haag een confe rentie gehouden oVer het onder werp „Het Atlantisch deelgenoot schap". In drie discussiegroepen werden gisteren resp. de sociaal- economische, de politiek-militaire en de geestelijk-culturele aspecten van de atlantische samenwerking behandeld ter voorbereiding van het plenaire debat, waarmee de conferentie vandaag zou eindigen. Prof. dr. J. Zijlstra, dr. W. Albeda, prof. Th, E. E. Mathon, vice-admiraal b.d. H. "3os, prof. dr. ir. H. van Reis- sen en dr. K, J. Hahn traden als in leiders in de discussiegroepen op. Prof. Zijlstra stelde o.m., dat het tot stand brengen van een atlantisch deelgenoot schap door het mislukken van de toe treding van Engeland tot de E.E.G. zeer moeilijk is geworden. Op dit ogenblik rest derhalve niets anders dan het in ventariseren van de belangrijkste pro blemen die men binnen het atlantisch deelgenootschap tot oplossig had wil len brengen als Engeland in de E.E.G. was opgenomen. In de hoop en ver wachting. dat de E.E.G. t.z.t. t?ch it- gebreid en voltooid zal worden, zou men naar de mening van prof. Zijlstra nu een atlantische „commissie van wijze I mannen" kunnen instellen om na te gaan en voor te bereiden waar naar innoud en vorm straks een atlantisch deelge nootschap zou kunnen zijn. In de geestelijk-culturele discussie groep verdedigde prof. Van Riessen de stelling, dat Amerika en Europa bezig zijn hun geestelijk centrum in het Chris tendom te verliezen. Er is een proces van secularisatie van de cultuur gaan de, waarbij de geestelijke leiding van de kerken wordt overgenomen door de universiteiten. Meer dan ooit zijn de christenen geroepen om tezamen een schriftuurlijke weg te zoeken en te gaan. Kernmacht In de groep, die de politiek-militaire aspecten van het vraagstuk besprak, was het grootste gedeelte van de dis cussie gewijd aan de multilaterale kern macht. Luitenant-generaal b.d. prof. Th. E. E. H. Mathon, die als inleider op trad, merkte op, dat het t.a.v. een ge zamenlijke nucleaire macht gelukt is om Frankrijk in een isolement te drij ven en het Verenigd Koninkrijk te bren gen tot een zekere mate van bereidheid om aan een M.L.F. mede te werken. Totstandkoming van een multilatera le kernmacht dient li. te worden nagestreefd als een belangrijk experi ment op de weg naar een verdere in tegratie in Atlantisch verband. Het zou niet zo erg zijn wanneer dit enigszins ten koste van de conventionele bewape ning zou gaan. Vice-admiraal b.d. H. Bos. eveneens als referent aanwezig, was daarentegen de mening toegedaan, dat de multilate rale kernmacht als ren niet-gelukkige poging tot het geven van medezeggen schap moet worden beschouwd. Wellicht heeft een M.L.F. waarde als politiek- militair ontmoetingspunt tussen Duit groot deel onttrokken zal wor den aan de fondsen voor de conventio nele strijdkrachten en daardoor weer frictie zal veroorzaken tussen de Euro pese landen en de V.S. De kamerleden Schmelzer (kath. v.) en Beernink (c.h.) zeiden, dat hun fracties zich nog geen mening hadden gevormd, doch nog vol ledig openstonden v<*or alle argumen ten. De heer Beernink voelde zich even wel het meest tot het standpunt van admiraal Bos aangetrokken. De heer Schmelzer zag kennelijk ook positieve kanten aan een M.L.F.. evenals de heer I Berghuis (a.r.). Bij de opening van de conferentie (door Eqquipe-voorzitter prof. Van Nif- trik en K.V.P.-voorzitter mr. Aalberse) gaven de ministers Luns en Biesheuvel en de staatssecretarissen Diepenhorst en Haex van hun belangstelling blijk. De ontploffing deed zich om vijf uur voor. Het schip begon wel onmiddellijk te zinken. Vjjf uur later lag het met op de bodem anmorgen j slagzij j de rivier. De kapitein •reest dat het schip zal kapseizen. HOESSEIN IN V.S. BEDREIGD In geheel Amerika zijn de politie er de veiligheidsdienst gealarmeerd ge weest. omdat er een Jordaniër op uit zou zijn geweest koning Hoessein te ver moorden tijdens zijn bezoek van acht tien dagen aan de V.S., dat donderdag is geëindigd. Dit hebben kringen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken gisteren onthuld. In Londen maakte Scotland Yard in tussen bekend, dat uit de V.S. de waar schuwing was ontvangen, dat een Jor daniër. die gezocht wordt wegens samenzwering tegen koning Hoessein, in 1962 wellicht zou trachten Engeland bin nen te komen, waar de vorst nu ver blijft. Het bericht over een mogelijke moord aanslag in de V.S. was ongev I De wereld heeft gisteren 1 mei gevierd met massale bijeenkom sten o.m. in Moskou en Peking en de gebruikelijke gespierde taal 'over de onoverwinnelijkheid van het communisme. De viering daar stond'echter in de schaduw van het grote ideolo gische conflict in het communis tische kamp. De Russen bleven in Peking weg en trokken een uit nodiging voor een Chinese arbei dersdelegatie voor de jaarlijkse 1 mei parade op het Rode Plein TOCH IS HET ZO! 1507 Schopenhauer, de zwartgalli ge (overigens, erfelijk belaste) men senhater heeft in de vorige eeuw niet alleen als filosoof invloed ge had, maar heeft ook terdege de Duitse letterkunde en de muziek be ïnvloed. Door de stilistische kwa liteiten van zijn geschriften laten zijn werken zich erg plezierig lezen, al kunnen we onmogelijk volhouden dat dit plezier zich ook tot zijn ideeën wereld uitstrekt. We zullen daarom geen enkele lezer Schopenhauer's wijsbegeerte aan praten, maar willen toch -en uitzonde ring maken voor zijn werk dat de vreemde titel draagt: „Parerga und Paralipomena" en kleine opstellen bevat die zeer geschikt zijn voor een eerste kennismaking met Scho penhauer. We verwijzen juist daarom naar deze kleine opstellen, omdat we één hiervan vandaag dringend nodig heb ben. Wanneer Schopenhauer nl. over de wiskunde begint (II par. 356) blijkt deze wijsgeer met deze door velen zo hoog geschatte wetenschap allesbehalve ingenomen en hij geeft zijn mening weer, zonder daar doe ken om te winden. „Dat de laagste van alle geeste lijke werkzaamheden de rekenkunde is zo wgt hij wordt bewezen door het feit, dat zij de enige is. die ook door een machine kan worden verricht, machines zoals die op he( ogenblik (1851) in Engeland gemaks halve al in grote getalen in gebruik genoemen zijn." Met deze afbraak nog niet tevreden, laat Schopenhau er er op volgen, dat Je analyse van de eindige of oneindige dingen ten slotte toch weer op rekenarij uitlo pen, zodat men daaraan de wiskun dige diepzinnigheid kan afmeten! Dat klinkt allemaal niet erg vrien delijk, maar tegenover de allesover- Oost-Duitsland. Bulgarije. Hongarije en Tsjechoslowakije sloten zich bij de Russische boycot van de feestelijkhe den in Peking aan. In de parade over het Rode Plein lie- week voor de komst van Hoessein ont-|pen tienduizenden militairen en arbei- vangen. Er zijn geen arrestaties ver-1 ders mee. Staande naast premier richt. Over de identiteit van de gezoch- Chroesjtsjef op het mausoleum van Le- te Jordaniër wilde men niets meedelen. nm waarschuwde de minister van de fensie Malinofsky dat de Russen sterk genoeg zijn om iedere imperialistische aanvaller te verpletteren. De Chinese premier Tsjoe en-Lai zei op een receptie voor 1300 buitenlandse bezoekers dat hij het geschil met het Kremlin zou winnen. Hij drong aan op een gesloten front van Azië heersende betekenis die velen aan de wiskunde toekennen, is het toch wel goed ook eens aandacht aan de ze negatieve waardering van de Duitse filosoof te schenken. We zijn zo gewend de man die geen handen arbeid verricht bij de mensen onder te brengen die intellectuele arbeid verzetten. Op zichzelf bestaat daar tegen natuurlijk geen enkel bezwaar, mits we er ons ter dege van bewust zfjn wat onder in tellectueel werk moet w-orden ver staan. Alle kantoor- arbeid die zich in de meest uiteenlo- ons voordoet kan met een beetje goe de wil natuurlijk wel als intellectueel werk worden betiteld, maar het woord „intellectueel" heeft dan toch wel een zeer zware devaluatie ondergaan. Want het intellect kunnen we toch bezwaarlijk in ernstige mate werk zaam achten bij al die automatische en volgens vaste regeltjes georgani seerde werkzaamheden die aan de lopende band van kantoormensen worden verlangd. Dringen wc door tot de kern van de zaak, dan moeten we erkennen, dat de meeste oplei dingen er op gericht zijn de mensen een aantal schema's als geestelijke bagage mee te geven, zodat zij in de toekomst hun werkzaamheden vol gens vaste en logische regels kunnen oplossen. Dat geldt zowel voor de boekhouder, als voor de apotheker en de ingenieur, om maar een paar volkomen willekeurige groepen te noemen. Ieder op hun gebied, kun nen deze mensen prestaties verrich ten die de anderen hoogst verwon derlijk vinden, doch die desondanks weinig met werkelijk dénken te ma ken kunnen hebben. Dat' komt, om dat het denken in onze tijd te hoog genoteerd staat. (Nadruk verboden). H.Pétlllon. PARADE In paradepas trokken de Oostduitse militairen over de Marx-Engelsplatz in Oost-Berlijn. Een kilometer verder voor de oude Reichstag luisterden 300.000 Westberlijners naar redevoeringen van bondskanselier Erhard en burgemeester Willy Brandt. Bij de grote betoging in Belgrado wer den voor het eerst raketten getoond, die waarschijnlijk van Rusland gekocht zijn. Voor het Japanse parlementsgebouw kwam het tot een botsing tussen 900 joelende studenten en de politie. De brandweer verspreidde ze. Twee politie agenten werden ernstig gewond door rondvliegende stenen. Vijf studenten werden gearresteerd. Dc studenten de monstreerden tegen de besprekingen om in Japan werden, volgens de politie, door 1.4 miljoen mensen bezocht. President Soekarno ging voort met zijn sabelgerinkel tegen Maleisië. Op 1-mei bijeenkomst van ruim 15.000 beiders riep hij uit: „Voorwaarts, nooit achter uit. Aanwijzingen van de winningen zijn in zicht". Premier Phoema nu ook minister van defensie De neutralistische premier Laos, prins Soevanna Phoema, zal de portefeuille van defensie overnemen, als een poging om eenheid te brengen in de strijdkrachten. Dit heeft de „sterke man" van rechts, generaal Phoemi Nosavan, gisteren bekendge maakt. Inmiddels is van de zijde van de linkse Pathet-Lao meegedeeld dal de pro-communistische prins Soepha- noevong zich bereid heeft verklaard dezer dagen de premier, die een half broer van hem is, te Chang Kay, het linkse hoofdkwartier in Midden-Laos: te ontmoeten. De twee leiders zullen spreken over de crisis als gevolg van de staatsgreep van rechtse zijde van vorige maand. Generaal Phoemi Nosavan verklaarde in een boodschap aan zijn troepen, dat de overneming van het ministei Ook de leiding heeft plicht van verantwoording (Van onze soc.econ. redactie) deelhouders, maar ook op de werkne mers. mede ter stimulering van d( besprekingen in de ondernemingsraad. ïr moet een grotere lubliciteit komen over de stand van zaken in bet onder nemingswezen, zonder openbaarma king van wat noodzakelijk geheim moet blijven. De werknemer heeft er als medewerker recht op te weten hoe „zijn" onderneming er economisch voorstaat. Als het centrale gespreks punt wordt de ondernemingsraad ge noemd. S. Zaken als verkoop, fusie of liquida tie van de onderneming, waarbij de rechtspositie van de werknemer ding is, zullen niet zo maar mogen geschieden. Over ingrijpende organi satorische maatregelen of rechtshan delingen van de leiding zal toelich ting en mededeling gedaan moeten worden in de ondernemingsraad. De vakorganisaties van werknemers, al dus het chr. werkgeversverbond, zul len hiervan gelijktijdig op de hoogte gesteld moeten worden. Met deze vakorganisatie? zal ook leg gevoerd moeten worden ov positie van de werknemers. Mocht in dit overleg over eventuele compense- overeenstem- zijn de werk nemers kennelijk onredelijk behan deld. dan zou een en ander ter be slissing voorgelegd moeten worden aan een college van arbiters. Dit be tekent overigens niet, zo vervolgt het rapport, dat de ondernemingsraad gaat beslissen over fusie of liquidatie. De ondernemer zal in zelfstandigheid naar eigen inzicht handelen. 4. In geval van kennelijk wanbeheer bij de leiding van de onderneming dient een recht van beroep mogelijk te zijn op een door voldoende waar borgen van objectiviteit omringd rechtscollege. De mogelijkheden van beroep op een interne instantie bin nen de onderneming zullen dan reeds uitgeput moeten zijn. Een overwegend deel van dc ondernemingsraad of van het personeel en eventueel ook een of meer commissarissen zouden dit recht van beroep moeten hebben. Het verbond is van mening, dat dit be- roepsrecht een belangrijke preventieve werking zal hebben, omdat geen on dernemer graag door een beroepsin stantie ter verantwoording zal worden geroepen. Voorts ligt hier voor de werknemers de mogelijkheid aan de beslissing van een ondernemer een an dere richting te geven. De beroeps instantie moet ook de mogelijkheid hebben haar beslissing via maatrege len te effectueren. Het verbond is er van overtuigd, dat hiermee beslist het laatste woord nog niet gesproken is over deze problema tiek. Het verbond spreekt echter de wens uit, dat de leiders van de on dernemingen thans reeds initiatieven zullen nemen tot het uitvoeren van genoemde maatregelen, voorzover de ze in de betrokken onderneming pas- Tien belangrijke reacties HE (Van onze soc.econ. redactie) ET Verbond van Prot. Chr.|faPP01't j tor arofciu „„k „ici vuiuuc„„g o». Werkgevers heeft reeds vele'trek komt. De factor arbeid^ zal reacties ontvangen op zijn rapport over: De positie van de werknemer in de onderneming. In het vandaag verschenen nummer van De Werk gever, het orgaan van het ver bond, zijn tien reacties opgenomen van prominente Nederlanders, die in het maatschappelijk leven een vooraanstaande rol spelen. Voor het schrijven van taar waren uitgenodigd: mr. E. Bloem bergen, directeur van de Verenigde Bedreven Bredero N.V. te Utrecht, prof. mr. H. J. Hellema, hoogleraar aan de V.U., pater H. Hoefnagels S.J. te Nijmegen, prof. dr. F. L. Polak te Boekelo, drs. D. Roemers, voorzitter van het NVV, mr. dr. C. P. M. Romme te Bloemendaal, de heer J. J. Voogd, van de Tweede Kamer en oud secretaris van de dr. Wiardi Beekman Stichtingde heer J. van Eibergen, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van het CNV, de heer J. A. Middel huis, voorzitter van het NKV en mr. P. M. H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Kath. Werkgevers- Verbond. „Ik aarzel niet te zeggen, dat ik dit rapport beschouw als het beste, dat van werkgeverszijde tot nu tóe is inge bracht in de discussie over de positie de werknemer in de onderneming, vraagstuk is bij zijn ware naam genoemd. Men heeft zich op de reali teit gebaseerd en geen schone verhalen de samenwerking geëtaleerd, r rechten genoemd, die kunnen worden vastgelegd". Deze bijzonder waarderende woorden schrijft de voorzitter van het Ned. Kath. Vakverbond, de heer J. A. Middelhuis, over het Chr. Werkgeversrapport. Overbruggen Dc heer Middelhuis noemt het rapport doortrokken van een christelijke levens- en van grote bereidheid om het zijn niet zwaarder moeten wegen, dan de factor kapitaal. In het rapport zou dan toch nog te veel de patriarchale op vatting doorklinken. De werknemer zou. hoewel onbedoeld, toch weer onmondig worden verklaard. De heer Van Eiber zijn, maar dat zij onderweg zijn blij ven steken. De ondernemingsraden zouden grotere bevoegdheden moeten krijgen, zoals advisering bij de benoe ming van commissarissen. Om de ver trouwensbasis terug te krijgen zouden de werknemers op dit punt eigenlijk een beslissende bevoegdheid moeten krij gen. Instemming Drs. Roemers, voorzitter van het NW, is het met het rapport van de chr. werkgevers op vele punten eens. De werknemer zal inderdaad meer waarderen, dat hij in zijn dagelijkse werk als mens wordt erkend, dan dat zijn vertegenwoordigers mogen mede- spreken of zelfs medebeslissen in wel ke organen dan ook. Juist is dat het medebeslissen zich nooit zal kunnen uit strekken tot het dagelijks beleid van de onderneming. Verantwoording achteraf is echter mogelijk en de heer Roemers vindt het van grote principiële beteke nis dat in het rapport die verantwoor ding gestalte krijgt. De heer Roemers zou nog willen we ten hoe de chr. werkgevers denken over een vennootschapskamer, die toe zicht houdt op naleving van de voor schriften voor publicatie van jaarstuk ken. Hetzelfde geldt voor de functie en samenstelling van de raad van commis sarissen. Het staat voor de heer Roe mers niet vast, dat de werknemers bij de samenstelling van de raad een di recte taak moeten hebben, maar wel zullen de commissarissen uit een bre dere kring moeten voortkomen dan thans het geval is. Mr. Van Boven schrijft namens de r.k. werkgevers, dat in het rapport een duidelijk principieel geluid wordt ge hoord dat geen frase is, maar een in spirerende realiteit Het welzijn en het geluk van de arbeider blijkt het ver bond ter harte te gaan. Wat defensie door prins Soevanna Phoema waardering voor de maatregelen om vellicht wijzigingen zal brengen in de bij belangrijke beslissingen in de on- derneming de ondernemingsraad te be trekken en met de vakorganisaties over eventuele compenserende maatregelen te overleggen. Het zelfde geldt i de introductie van een college van «,,- biters, die recht moeten spreken als de werknemers kennelijk onredelijk den behandeld, evenals het recht beroep bij kennelijk wanbeheer. De heer Middelhuis noemt het van grote bete kenis, dat de Prot. Chr. werkgevers de hand hebben uitgestoken om tot elkaar te komen. stuk verder tot ontwikkeling tebren- wordt aanbevolen, aldus de heer gen. 6 Van Boven, kan snel worden gereali- Een verheugende gebeurtenis, aldusse®rd- zonder dat de vrijheid van de de heer Middelhuis, omdat niemand uit ondernemer wezenlijk In gedrang komt. hetgeen tot dusverre was gepubliceerd veel hoop kon putten voor een oplos sing. waar werkgevers en werknemers achter konden staan. Misschien, dat de bestaande kloof in het denken over de- brugd t0°^ n°® ^3n wordcn De heer Middelhuis heeft met name advies" behouden. In de strategisch belangrijke Vlakte der kruiken bevinden zich naar schat ting 7.000 neutralistische militairen on der generaal Kong Lé, 3.000 man recht se troepen en 8.000 tot 10.000 militairen van de Pathet Lao, In de bergen aan j viakte bestrijden on- bergstammen de de zuidkant geveer 6.00Q ledei Pathet Lao. I Na wel een honderdtal pogingen daartoe in de afgelopen twee jaar is de Finse radio-amateur Lenna Suominen in Nak- kila er in geslaagd om met behulp van terug kaatsing via de maan een radio-verbinding tot stand te brengen met zijn collega William Con- kel in Californië. Dit is als nieuw wereldrecord op het stuk van lange- afstandsverbinding tus sen radio-amateurs er kend. Het vorige record betrof een contact tus sen Californië en Ha waii. De verbinding tus sen Finland en Califor nië via de maan kwam kundigen met amateur apparaten onmogelijk ten onmogelijk hadden geacht. I Pia Beek, die haar medewerking verleen de aan dc „Amsterdam promotion" in New York, komt op bevrij dingsdag (5 mei) naar Nederland terug. De pianiste werkt in Ameri ka thans aan plannen, waarvan ze slechts wil de vertellen dat ze met de vrijheid in Amerika hebben te maken, en waarvoor ze in het na jaar nog een keer naar New York denkt te gaan. tot stand op de twee- In de pagode van Han- meterband, hetgeen des- nyaji (tempel van wijs heid) te Oara in Japan is bij herstellingswcrk- zaamheden een bronzen met goud versierd boed dha beeld ontdekt dat ouder is dan 1250 jaar. I Op een veiling in Lon den hebben drie schil derijen van Renoir woensdag 165.000 pend 1.650.000) opge bracht. In totaal werden 134 schilderijen geveild, de opbrengst bereikte een recordcijfer van 811.780 pond 8.117.800). De hoogste prijs, 63.000 pond, werd betaald voor „zich kammende blonde" van Renoir, de twee andere van deze schilder, „vaas met chrysanten" en de „jon ge soldaat", brachten pond 56.000 en 46, sterling op. Evenals voorgaande ja ren zal het ministerie van landbouw en visse rij dit jaar medewerking verlenen aan een door de Engelse stad Bir mingham te organiseren tulpenfeest, het zgn, „spring tulip festival", dat van 2 tot en met 19 _inei zal worden gehou den. In het Cannon hill park, worden naast dc tulpen attracties voor het publiek gehouden in oud-Hollandse huisjes. Hier wordt de aandacht gevestigd op Nederland se produkten, waaronder chocolade, kaas, vlees- conserven en aardappe len. Sluimerend Mr. Bloemberger herhaaldelijk werkn bescheiden positie en beperkte"taak iïi het bedrijf, veel grotere verantwoorde lijkheden in het maatschappelijk leven dragen. De nog sluimerende en onont wikkelde potenties voor de onderneming moeten tot ontplooiing gebracht wor den. Prof. Polak constateert, dat met dit rapport een niet onbelangrijke vooruit gang is geboekt in hot denken van werkgeverszijde. Hij begroet het rap port dan ook gaarne met sympathie. Prof. Romnic is van gedachte, dat toch nog niet voldoende is doorgedron gen tot de eisen der menselijke waar digheid. De werknemer moet zich ook verantwoord weten, wanneer hij zijn arbeidskracht voor een bepaalde onder neming inzet. Hij moet weten dat het ondernemingsdoel goed is en redelijk wordt nagestreefd. De werknemer zou nog teveel worden teruggedrongen tot de plaats van loontrekker, risicodrager en arbeider-ter-plaatse. De heer Voogd constateert, dat het £?f°1V0nder mecr uitgaat van de bestaande economische orde, zonder zich ^n roM?»gen' Jrif b'j deze °rde ooit Wel fc Vfaa ge samenleving bereik- zraH.i voorSfstelde maatregelen d?g karakter dragendVen<* "°edm°c- Op de uitkijk - 101:11 n°g geklasseerd zaj tlS&ÏL ee? P°®ing die te idealis tisch van opzet was om direct prakti sche invloed uit te kunnen oefenen Fr "52';"WbUwnjn aan 5e? bellngem conflict tussen bedrijfsleiding en werk nemers dat er altijd zal blijven pj- Hoe/n,a?e,s. vraagt zich af. of de ar beider juist niet te sterk in de onder neming geïntegreerd moet worden. Hij moet op de uitkijk blijven staan, om te zien of zijn diensten elders niet bé ter gowaardoerd worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7