Ziet de reclassering hier nog mogelijkheden? Ij ©_c E B $Je tjescli juweYs- NIEUWE BOEKEN De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 MEI 1964 MENSEN I\ BOTSING V- Van zijn eenenvijftig jaren bracht hij er met onderbre kingen drieëntwintig in ge vangenissen door. Nog nooit had hij een voorwaardelijk strafgedeelte gehad. Geen rechter verwees hem naar de reclassering, hijzelf zocht ook geen hulp. Afgeschreven als hopeloos geval, ook in zijn eigen ogen? ..Toen de reclasseringsambte- naar deze keer bij mij kwam en hij vroeg wat ik dacht vooi een straf te krijgen, zei ik met een effen gezicht: ..drie maanden", maar ik dacht, het wordt deze keer drie jaar. Toen de rechter tegen mij zei: ..Wat zou je er van denken, als we je eens een voorwaardelijk strafgedeelte zou den geven en onder toezicht stel len van een reclasseringsvereni- Sing?" viel ik bijna flauw en acht ik: ..Frits, eindelijk iemand die je ontdekt, ze wat in je. Ik dacht, jonge, nou moet het afgelopen zijn met je geintjes. En ik had ondertussen ook uitgerekend, dat ik binnen vijf maanden weer thuis zou zijn." Thuis? Hij zal nauwelijks meer weten- wat dat is. Vanuit de gevangenis schreef hij ons: ,,Zo kom ik maar kennismaken. Ik ben niet best persoontje, ik heb al een he le waslijst van vonnissen. Voor werk en huisvesting weet ik wel te zorgen. Ik heb gelukkig geen kopzorgen voor een gezin, de meesten hier zitten daarover erg in de knoei. Nu, dat heb ik ge lukkig niet Hoewel, 'k zou toch wel graag een goeie vrouw willen hebben en een eigen thuis. Maar ja. welke vrouw zou iemand met mijn verleden nemen?". Het werd een beroepskosthuis. Hij was de enige Nederlander tus sen buitenlandse arbeiders. ..'t Zijn beste jongens, die geen mens verdriet aandoen, maar je kunt ze niet vertrouwen en 's avonds gaan ze naar hun club. Dan ga ik maar wat T.V. kijken." .,Mijn vader is al oud, hij zal nog wel leven." „We had den in mijn jongensjaren 50 koei en. 22 varkens, paarden, 200 kip pen, waarvan 14 hanen, die moes ten we op zaterdagavond uit het hok halen, want de zondag was rustdag. Drie keer op zondag naar de kerk. Toen we achttien jaar waren, kregen we nog geen dubbeltje zakgeld. Met mijn twee broertjes hielden we melkgeld in van uitgevente melk. Daar snoep ten we van en vierden we kermis. Een andere broer vond eens het ..opgespaarde" geld in de dors machine. Vader las voor ons (bril op het puntje van zijn neus) de ..Verloren Zoon". De twee broer tjes begonnen te snikken. Dat wa ren de zondaren, die mochten niet meer mee met de melkwagen. Toen kreeg ik het druk. ik moest nou voor drie stelen. Ja, die eerste straf kwam hard aan, zoveel jaren. Toen hoorde ik niet meer bij de familie! Een van mijn broers bezocht ik is cue vrouw daar? vroeg ik hem. ,Dat is je zuster." Ze draai de zich om. Zo kwam ik eens een neef te gen. 'k Had hem als kleine jon gen gekend, het moest hem zijn en ik vroeg het hem. We wandel den samen op en hadden een op gewekt gesprek. We kwamen bij het hek van een boerderij en ik wilde mee het erf op. ,,Het spijt me heel erg oom, maar mijn va der (mijn broer) wil niet, dat u binnen dit hek komt. ik loop wel een eindje met u terug". Ik heb eens mijn moeder gedag gezwaaid voor 't raam, ze sloot de gordij- Eenzaam Zal het de reclassering geluk ken deze man te helpen? Zag men ooit zoveel eenzaamheid maar ook zoveel verantwoorde lijkheid voor de ellende afschui ven op anderen? Begrijpt hij er iets van als hij zegt: „Mijn bel de broers zijn opgehouden met stelen, waarom ib niet?" Reclas sering, terug naar zijn „klasse" lijkt uitgesloten. Een goed huwe lijk en gezin, waarschijnlijk on mogelijk. En hoe ver is de zucht naar het avontuur, het inbreken, ingekankerd? Is er een wil bij deze man, die versterkt kan wor den, om in verleldingssituaties po sitief te reageren? Kan deze le vensfilm nog teruggedraaid wor den? Het nagaan van deze dingen is een eerste zorg, de uitvoering een subtiele aangelegenheid. Maar het geheel is een reclasserings- taak, die wel uitermate moeilijk, maar toch zinrijk kan zijn voor individu en samenleving. En het zal alleen slagen, wanneer er tus sen beide begrip ontstaat. Aan ons en u de taak! DfiiiHiniiiiniiiii voor u besproken Verloren zoon Geschiedenis van Europa, door prof. H. A. L. Fisher. Uit gave Scheltens en Giltay, Am sterdam. Een nieuwe uitgave van een reeds in 1935 verschenen werk van de Britse geleerde prof. H. A. L. Fisher, die in 1940 op 75-jarige leeftijd overleed. Kort voor zijn dood kon prof. Fisher nog ken nis nemen van de Nederlandse vertaling van zijn boek. die in drie statige delen in 1939 het licht zag bewerkt door mejuffrouw dr. F. Szper en ingeleid door prof. dr. H. Brugmans. De nieuwe uit gave bestaat uit twee delen, in be werking van dr. J. de Vries. Ver schenen is het eerste deel met de ondertitel „Van zonnegod tot zon nekoning". Dit behandelt de ge beurtenissen tussen het tijdperk van de oude Grieken en de rege ringsperiode van Lodewijk de Veertiende, het hoogtepunt van de Franse beschaving. Prof. Fisher schreef de geschiedenis van Europa door een schets te ge ven van een reeks belangrijke ge beurtenissen, die een beslissende rol hebben gespeeld in de ontwik kelingsgang der mensheid. De oorspronkelijke versie was hiel en daar in taal en stijl verouderd. Met eerbiediging van het origineel Kruistocht der liefde, door Nevil Shute. Uitgave Ad. M. C. Stok, Zuidhollandsche Uitge versmaatschappij, Den Haag. Een niet zo nieuw verhaal van de befaamde Engelse auteur Ne vil Shute is onder een nieuwe naam in de Cultuurserie uitgekomen. Heette het boek voorheen „Kinde ren kwamen tot hem", nu is het werk verschenen onder de titel „Kruistocht der liefde". Het ver haal, dat zich afspeelt tij dens de tweede wereldoorlog, heeft in de afgelopen jaren reeds bekendheid gekregen. Een oude man trekt met een groepje kinderen, die aan zijn zorg zijn toevertrouwd, door het door de Duitsers bezette Frank rijk naar Engeland. Nevil Shute, van wie ook tal van andere boe ken bekend zijn geworden, ver haalt van de vele moeilijkheden, die de oude man ondervindt op zijn weg naar de vrijheid. Het boek is met warme menselijkheid geschreven en daardoor -is het verhaal bijzonder boeiend. Het verhaal bestaat voor een groot deel uit gesprekken, waardoor men zich gemakkelijk in de ver schillende figuren kan inleven. 't Is Guusjen, door Victor Kemp. Uitgave N.V. Zomer en Keuning, Wageningen. De zee, de Waddeneilanden en het leven van de bewoners vor men de achtergrond van de epi sode die de schrijver gelicht heeft uit het leven van Paul Kroonen- burg, kapitein van de Westter- schellingse bergingssleper Hol land, de man die geen stormen vreesde, maar wel die welke woed den in zijn eigen hart. De titel is een legendarische uitroep van de eilanders om aan te duiden dat ergens een schip in nood verkeert. Het thema van deze streekroman heeft reeds veel stof tot schrijven gegeven, maar Vic tor Kemp heeft de sfeer die er in dit bij velen onbekende gebied heerst duidelijk weten te schet sen. Mede daardoor is het ver haal boeiend. Zwarte Eland spreekt, door John. G. Neihardt. Uitgave: De Tijdstroom, Lochem. Zwarte Eland is een Sioux in diaan. Echter niet zo maar een in diaan maar een medicijnman. Zwarte Eland vertelt het ver haal van zijn leven aan John. G. Neihardt Deze heeft de gebruikte taal slechts met enkele kleine correcties weergegeven. Het boek is eigenlijk meer geworden dan alleen het levensverhaal van Zwarte Eland, het is geworden het verhaal van het volk der Og- lala-Sioux. Het behandelt de In diaanse oorlogen, bloedig en zon der gevoel maar ook zonder rancune jegens de blanken. Zwar te Eland heeft deze oorlogen (hij is geboren in 1863) zelf meege maakt en belicht ze dan ook van de zijde der Indianen. Speciaal voor hen die dit onderwerp aan spreekt een prima studieobject. Merkwaardig hoe weinig men paraat onthoudt van in de loop der jaren ambtshalve gelezen en beoordeelde poëzie. De naam Willem van Toorn als auteur van de roman D e Toeschouwers (uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam) herinnerde mij aan de verzen bundel Terug in het dorp van 1960. Ik herinnerde mij vrijwel niets meer van die gedichten, maar herkende bij de herlezing wel het volgende vers, dat als motto voor de ro man dienen kan. In deze voorlopige straten (waar kinderen roepen, „dag meester", „dag", tegen een man met een scheve glimlach, die wel mijn naam en jas draagt, maar die ik niet ben loop ik (dag meester, teken nog eens een zon op het regen- grijze bord van de hemel met geel krijt), loopt mijn een zame mens t éluisteren naar de tijd die in de klokken verslijt. Dag kinderen, een mens woont altijd in een dorp waar geen mens hem kent. biecht haar relatie met de leraar j op en geeft te verstaan dat ze in Oskar toch niet de gewenste part ner ziet. Dan slaat als een bom het bericht in, dat mevrouw Braakman zelfmoord heeft ge pleegd. Oskar voelt meer voor Christ dan hij zichzelf heeft wil len bekennen en loopt met de ge dachte rond haar te trouwen, ook al zou zij van de leraar een kind verwachten. Dit laatste blijkt evenwel niet het geval te zijn, maar Christ geeft er de voorkeur aan terug te keren tot de gehuw de liefde gevoelt. De gebeurtenissen, die ik niet helemaal in de juiste volgorde heb weergegeven, wat er overi gens weinig toe doet, spelen zich af in een sfeer van onverschillig heid, stompzinnigheid en kwaad aardige nieuwsgierigheid, met op de achtergrond de berichten over de opstand in Hongarije, want men schrijft 1956. De roman is samen te vatten in de uitspraak: „Er gebeuren vreselijke dingen en wij blijven er onverschillig o»- Een vrij troosteloos geval dus, dat herinnert aan de manier waarop de naturalistische school van de jaren tachtig over het plattelandsleven schreef. Ook ove rigens is het geen groot werk. Van Toorns talent heeft iets kleur loos, het mist de geniale vonk. C. RIJNSDORP Mevrouw Braakman is de echt genote van de hoofdonderwijzer in het Drentse dorp D. Zij voelt zich getekende, omdat haar zuster zich in een vlaag van het leven heeft beroofd en omdat de mensen denken dat het in de familie zit. Begrip of gene genheid ontmoet zij nergens, ook niet bij man en dochter. De on derwijzer Oskar Lee, de hoofdfi guur van het boek, wil uit het dorp weg. Braakman zoekt con tact met hem, maar de jonge on derwijzer vindt hem een zak, lacht wat om Braakmans theoso fische liefhebberijen en ergert zich alleen maar aan de armoe digheid en het gebrek aan smaak in het bovenmeestersgezin. De dochter Christ rebelleert zowel te- gep vader als moeder en zoekt voor een poos contact met Oskar, hoewel ze een, voorlopig tegen over Oskar verzwegen, verhou ding heeft met een leraar in de buurt. Oskar voelt aanvankelijk niets voor Christ, maar gaat, ook al uit verveling, op haar avances ln. Ze bezoeken een concert voor een handjevol mensen in -een dorpse zaal, worden daar natuur lijk samen gezien en onmiddellijk voor een stel-in-aanbouw versle ten. De jongelui arrangeren een heimelijke bijeenkomst, maar van liefde komt niets, want Christ Spionage in de tweede wereldoorlog Spionage in de tweede we reldoorlog, door Jac. van der Steen. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Jac. van der Steen heeft enkele spionagegebeurtenissen uit de tweede wereldoorlog op nuchtere wijze op schrift gesteld. Geen op smuk, maar een zuiver zakelijk verslag van het gevaarlijke leven van spionnen. Voor deze mensen geen medailles en roem, maar de dood of de gevangenis. De lezer wordt ingevoerd in de wereld van de bureau-spionnen, zoals Reinhard Gehlen, de tegen woordige chef van de Westduitse inlichtingendienst er een is. Of .n die van de saboteurs er. de mi litairen die ver achter het front in vijandelijk gebied hun zenuw slopende werkzaamheden ver richten. Geen geromantiseerde verhalen, maar men komt wel diep onder de indruk van de ge weldige gevolgen die het werk van één spion voor de wereldpo litiek kan hebben. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. troep ongeordende krijgers, 5. gevuld, 7. beneden, 11. meisjesnaam, 12. steen, 14. meisjesnaam. 16. heilige stier der oude Egyptenaren. 18. soort van hert, 20. dier, 23. boomloot, 24. voorzetsel. 25. ouderwetse damesjapon, 27. voorzetsel, 28. lichaams deel. 30. term bij het boksen <afk.). 31. dunne, buigzame houtreep, 33. bende, 34. muzieknoot, 36. bloem, 38. rivier in Frankrijk, 39. pers. voornaamw., 40. voorzetsel, 42. platte gebakken steen, 44. meisjesnaam, 45. voornaamw., 46. vloeistof, 48. schepnet aan een gaffelstok, 50. vreemde munt. 52. schrobnet. 53. krijgsbouwkunst. 54. mandje, 55. kloof, 57. boom. 59. rivier in Puitsland, 61. bij woord, 62. vreemde munt, 63. stad in Duitsland, 66. oude lengte maat. 67. maanstand. 68. briefje van 100 gulden (bargoens), 69. munt in Perzië, 71. vreemde munt iafk.). 73. gemeenschappelijke weide. 75. telwoord. 76. per expresse (afk.). 78. plaats in Gelder- land. 79. flauw. 81. achting, 82. familielid, 83. krijtgebergte op Kre ta. 85. knuppel (ZN). 87. boom, 88. bedaard. 90. duw, 91. plaats in Gelderland, 93. zwemvogel, 94. vogel, 95. afkorting van een jongens naam. 96. toon. Vertikaal: 1. dorp in Gelderland. 2. telwoord (Eng.), 3. deel van de mast. 4. maanstand. 5. kegelvormige stapel turf met veel openin gen voor het drogen. 6. vracht, 7. rund. 8. afkorting van dona. 9. femeente in Gelderland. 10. vloer voor rolschaatsen. 11. %werf (ZN), 3. afnemend getij. 15. deel van de bijbel (afk.), 17. ooievaar (ge westelijk i. 19. bijna, 21. eikenschors. 22. geurigheid, 25. plaats in België. 26. huisdier. 28. leger (Fr.). 29. bijwoord. 32. zelfkant. 33. waskuip. 35, zijtak Donau. 37. zijtak Donau. 39. Europeaan. 41. stuk bouwland. 43. benedendeel van de rug. 45. slingerplant met klok- vormige bloemen. 46. opening ener fuik. 47. houten vat, 49. eerste melk ener kalfkoe. 50. jongensnaam. 51. achting, 53. stadje in Frankrijk op de Belg. grens, 56. eikenschors, 57. bijrivier van de Aller. 58. oude vlaktemaat. 60. telwoord, 62. stad in Engeland. 64. gemeente in N.-Brabant. 65. spijker. 67. gemeente in Utrecht. 68. bijwoord. 70. troefkaart. 72. bekoorlijk gelegen. 74. slaapt men op. 77. gemeente in N.-Holland, 79. keelontsteking bij paarden. 80. zijtak Fulda. 82. strandwachter. 84. biersoort, 85. term bij het boksen (afk 85. bekende afkorting. 87. rivier in Rusland. 89. titel (afk.), 90. meervoud (afk. Latijn). 92. maanstand, 93. dam langs een water. not, 7. rap. 8. el. 9. attent, 10. te. 11. teil. 12. Andorra. 15. pop. 19. liter. 21. Veme. 24. re, 25. desperaat. 26. moedeloos. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Lemuren, 7. regatta. 13. ever. 14. nopal, 16. teen. 17. m.o.. 18. gl. 20. top. 21. vt. 22. id.. 23. bereid. 26. Meerlo. 28 enter. 30. Borne. 31. na. 33. testament. 35. sr.. 36. glu, 38. R.P.. 39. de. 40. sta. 41. lis, 42. edele. 43. ver. 44. met, 45. ar. 46. L.B.. 48. tod. 50. as. 51. grandioos. 55. pa. 56. ro man. 57. loens. 59. komeet. 62. stapel. 64 al. 65. re. 66. dat. 68. c.v.. 69. d.i.. 70. Nice. 72. solon. 74. eden. 76. Tegelen, 77. eer- layertikaal: 1. Lembang. 2. evoë. 3. me. 4. urgent, 5. en. 6. 29. RT. 30. B.M., 32. alles, 34. arend, 35. strop, 37. uit, 40. set. 44. markant. 45. armee. 47. boete. 49. Darling. 51. Goeree. 52. nn. 53. i.l., 54. snavel. 56. R.M.. 58. s.p., 60. olie. 61. pal. 63 eden. 66. Don. 67. toe. 71 cg. 72 se. 73. ne. 75. Da. INZENDINGEN Inzendingen worden vooj donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de lin kerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er zijn drie prij zen: een van 5.— en twee van 2.50. VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het allemaal? Hebben we genoten van het mooie weer? We kunnen nu mooie fietstochten maken. Oef, wat wordt het buiten in de natuur allemaal mooi. Hebben jullie al die kleuren wel gezien? Prachtig die bloesem! Je komt er niet op uitgekeken. De tulpen bloeien zo mooi en de seringen zijn al in knop. Ook zag ik al van die hele kleine donzige eendjes zwemmen, leuk hoor! Hoe is het donderdag geweest, meisjes en jongens? Hebben we van al de feesten ge noten? Is het zingen goed gegaan? Jullie boften maar weer met een vrije dag van school. Zullen wc Berrie Alblas nogeens een leuke kaart sturen? Hij heeft niet kunnen genieten van het feest. Wat zal hij blij zijn dat we hem écht niet vergeten. Weten jullie zijn adres nog? Het is Rijksweg 212 Rijsoord. Door omstandigheden kunnen niet alle brieven beantwoord worden, nichten en neven. Volgende week krijgen de brieven die zijn blijven lig: beurt hoor! zei. Hier komen ze. Vertikaal lezen we: pook, muur, tien, eend en bont. Horizontaal (dus van links naar rechts) lezen we: doos, krul, ruit, cent, boon en tent. De hoofdprijs gaat naar Wim Fonteine, Willemstad. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Netty v. d. En- de, Berkel en Pieter van Gammeren, Genderen. Lang zullen ze leven!!! Klari Breederland. Nellie van Dam en Greetje Kreuk niet van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Gelukkig dat je nu weer be ter bent Elly van Elderen Berkel. Ja dat was jammer in de vakantie. Hoe gaat het op school? Prachtig dat je zo vooruit bent gegaan. Heb jij donderdag een fijne dag ge had? Allemensen wat ben jij verschrikkelijk verwend met zoveel moois Netty v. d. En- de Berkel. Jij bent een hele dame hoor! Welke kleur is het? Wat een ondeugende jon gen! Is de wond dicht? Hoe heet jouw vriendin' Leuk dat je met haar pen mag schrij ven. Hoe gaat het op school? Fijn dat ik nu een brief van je kreeg Baan Euser Rot terdam. Wil jij een neefje worden? Schrijf je voortaan als je letter aan de beurt is dan kan je ook in aanmerking komen voor een prijs. Wat ben jij een boffert met zo'n mooie nieuwe fiets. Heb je al een fietstocht gemaakt? Is de kanariepiet zo verwend? Prachtig dat jij mee mocht naar het stadion. Jammer dat er een klein konijntje is doodgegaan Piet Feijnenbuik, Capelle aan de IJssel. Groeien de andere OSOKS<^Ohc8C8c*<»QS<S<>?CSOKS<3fikX<tCScK»^^ Meisjes en jon gens wat hebben we hier een leuke puzzel. Het zijn allemaal kleine rebusjes. Hele maal niet moei lijk hoor! We krijgen dus in totaal 6 oplossin gen. Zenden jullie de oplossing in vóór dinsdag 5 goed. Zorgt de moeder goed voor hen? Is het dinsdag groot feest geweest? Hoe is het examen gegaan? Ben je geslaagd? Wat ga je nu in je tuin zaaien? Jij bent ook al zo'n. boffert met je nieuwe fiets. Fijn dat jij zo verwend bent op je verjaardag Jan Fontei ne Willemstad. Waar gebruik je de rekenmachine voor? Leuk al die spellen. Zijn je vrienden nog geweest? Waar om schreef je zo'n korte brief? Dat was donderdag een spannende dag hoor Wim Fon teine Willemstad. Heb je nog een prijs gewonnen? Was het moeilijk? Hoe ging net voet-i ballen? Ben jij wel meer keeper geweest? Jouw vorige kaart was te laat Pieter van Gammeren Genderen. Waarschijnlijk door de paasdagen. Grappig die kleine konijntjes. Leven ze nog allemaal? Zijn er al klei ne duifjes? Jij hebt het er druk mee hoor! Geweldig dat jij zelf het hok hebt ge maakt. Natuurlijk mag jij een neefje worden Kees de Gelder Alblasserdam. Hartelijk wel kom bij de nichten en neven Hoe heet jullie poes? Je hebt hem toch wel een mooie naam gegeven? Jouw vriend boft maar hoor! Wanneer ben jij precies jarig? Ben jij ook naar Lisso ge weest Theo de Gelder Alblas serdam? Waren de bollen velden mooi? Geweidig dut jij ook met de opbouw mocht helpen. Krijg jij orgeJh Waarom schreef jij niets Mar ja Groen Rotterdam? Volgende keer krijg ik een lange brief? Hoe gaat het met jou He- leen Groeneweg, Numaus- dorp? Hoe gaat het thuis? Ik begrijp best dat jij niet kun schrijven. Het is allemaal héél erg. Mamma zal het nu toch veel fijner hebben dan hier, dat geloof je toch wel? Maar je kunt haar niet missen. Veel sterkte hoor! Wat heeft meester jullie verwend met zoveel lekkers. Nou en of ik de kleur van jouw mantel mcoi Is de juffrouw op school al beter Rita dc Groot Berg- schenhoek? Jij boft maar dat je zoveel vrij hebt gekregen. Hoe gaat het met Caroline en Johan? Zijn ze al beter? Hoe gaat het op school? Bedankt voor je mooie te keningen Rina de Haas Nieu- wendijk. Volgende keer schrijf je een brief? Grappig dat je ook over een evenwichtsbalk moet lopen Annie Hagen Reeuwijk. Gingi Gerda de Heer ScherpcRzeel? Zo erg toch niet? Jullie hebben mooie ,-eisjes geleerd hoor Ria van der Hei den Barendrecbt. Ben jij lid van een gymnastiekvereni ging? Waarom heb jij zo ge wacht met schrijven? Ik mis te jouw adres op de envelop en onderaan de brief. Prachtig dat jij zoveel boe ken kan lezen Arie van Heinin gen Alblasserdam. Is er op school een bibliotheek? Heb je genoten van de vogels en vis sen? Leuk hoor die biggetjes en lammetjes. Mmm, wat heeft de juf jullie met lekkers verwend. Hoe gaat het met de witte Jouw vorige brief was te laat Joost Heystek, Alblasserdam. Heerlijk dat jij in de vakantie op de boerderij mocht logeren. Hoe was het op de veemarkt? Zijn er al kleine duifjes? Nou en of het fijn is dat de lente weer aangebroken is. Grappig die kleine mereltjes. Hoe is het turnen gegaan? Heb je al een ritje in de auto gemaakt? Jammer dat jij niets schreef Janny Hoek, Rotterdam. Volgen de ^keer krijg ik een lange Nou en of de Koningin jullie felicitatie zal lezen Elly van 't Hof, Rijsoord. Is het zingen goed gegaan? Fijn dat de zwar te kindertjes van jouw konijn zo goed groeien. Hoe gaat het op school?' Wisten jullie niets te schrijven Lia Holkema, Hoogvliet en Ni co 't Hooft, Numansdorp. Vol gende keer krijg ik een lange brief? Wat heb jij de brief mooi ge maakt Ali Hoogvliet, Ouderkerk aan de IJssel. Was jouw zusje blij met zo'n mooi boek. Jam mer van dat biggetje. Groeien ■ie anderen goed? Allemensen wat kwam jij laat thuis Elly van Houwelingen, Giessenburg. Had je zoveel ge- Minet snoept? Hebben Tip nooit ruzie? Wat zal jij het mooie weer kunnen genieten op de boerderij. Wat zal jouw pop deftig zijn met zo'n mooie lange broek Corien Hylkema, Willemstad. Hoe gaat het met Rudie? Hoe was de optocht? Had jij een mooie lampion? erst een versje LENTE De ramen zijn dicht en de kachel die brandt, Het blijft steeds maar koud je hebt zo het land. Maar dan op een ochtend, een vogel die fluit. Het zonnetje schijnt en een krokus is uit. De lente komt, de lente komt. Gooi wijd de ramen los. En snuif de lentegeuren op, in tuin en veld en bos. De vogels bouwen weer hun door M. VAN NUIS-ZUIDEMA (Vervolg) Dik was ook al opgesprongen, maar toch was Jannie het eerst de kamer uit. Juist toen Han buiten kwam, was Hen bij de deur. Ze greep de fiets vast. „Eerst zeggen van wie die is. Ik geloof er niets van, dat die Achter Jannie Iki. de diva buiten gekomen, en stond bij de anderen in de regen. ,,'t Is de fiets van oom Di en hij stond in het schuurtje met een brief erbij, dat hij nu voor mij is, hoera!" Hen sprong als een dolle in het rond, en Han sprong met hem mee. Dik stond er maar een beetje jaloers bij te kijken. Hen een nieuwe fiets, en hij had er niet eens een. „Maar Iki. ben jij ook buiten gekomen? Hoe kon je dat nu doen!" Jannie schrok geducht. Ze pakte het kleine zusje vlug op en droeg haar naar binnen. Nu ze daar zo bij elkaar ston den, viel direkt de sprekende gelijkenis tussen Hén en Han op. Geen wonder ook, want ren tweelingen. Ze leken les op elkaar, dezelfde zwarte krullen, die alleen bij Han niet zo kort geknipt waren als bij Hen. Dezelfde blauwe ogen, en hetzelfde mopsneusje. Altijd wa ren ze samen te vinden. Samen gingen ze naar school, en hoe wel Han niet zo vlug kon leren als Hen. deed ze toch al haar best om hem bij te blijven. En het was haar ook gelukt Voor de vakantie waren ze alle bei naar de Ulo overgegaan. Deze middag was Hen er al leen op uit getrokken. Met zo'n regen had Jannie het maar be ter gevonden dat Han thuis bleef. Oom Dok, de oude dokter, die jaren lang in het dorp had ge woond, was de vorige dag voor goed vertrokken. Hen had altijd voor hem voor de kippen ge zorgd. hu had hij gevraagd, of Hen deze middag nog even naar vreemd "gevonden, de kippen in het schuurtjewie deed dat nu maar er verder niet meer over nagedacht. Op zijn gemak was hij eerst nog even bij de verhuizers gaan kijken, die druk aan het inla den waren; alleen de dokterska mer, wist hij, werd niet leegge haald: dat was nu van de nieu- Eindelijk kwam hij bij het schuurtje; ja kijk, het kippen hok was leeg, wat ongezellig zag het er nu uit. Toch raar, dat oom Dok de kippen er zolang maar niet ingelaten had. Hen deed de deur open, maar alles bleef doodstil. Wat nu? Er was. niet één kip te zien. Hij schrok er van. Ze zouden toch niet gestolen zijn? Toen ineens zag hij de fiets staan met aan het stuur een grote, witte kaart. Och, hij was er tussen geno men en moest natuurlijk de fiets naar het station brengen. Hij nam de kaart in de hand. Wat was dat nu? Voor Hen, mijn trouwe helper", stond er met grote letters op. Beduusd bleef Hen staan het duurde heus een poosje i O, wat heerlijk! Die goeie oom Dok toch: ja, hij had hem wel vaak geholpen, maar dat hij nu de fiets kreeg. Hè, was Han hier nu ook maar. Ja. naar huis moest hij, en gauw ook. Vooruit, rijden jongens, zo hard hij kon. Stijf hield hij het stuur tussen zijn vingers. „Van mij, van mij!" zong het in hem. Hij zwaaide uitbundig naar een oud boertje dat aan de kant van de weg stond, „Fijne dag vandaag", riep hij. Hoofdschuddend zag het oudje £a' ?Hlke wi'de jongens toch. Een fijne dag vandaag? Niets dan regen! Al een paar maal had Jannie bezorgd naar Iki gekeken. Ze had zo n hoogrode kleur en had haast niets willen eten- het goed? Hoe is het gisteren nest, het vee staat in de i geweest? Heb je iets lekkers gekregen? Het was voor jou een echte feestweek! Jouw mamma en pappa zijn ver wend hoor! Heb je de nieuwe buurmeisjes al gezien? Lopen de koeien al in de wei? Is Plonie ook al verkocht? Vonden jullie het zo moei lijk om een brief te schrijven Co van der Ham Bergen op kippen wilde gaan kijken. Ze z,f lusteloos op vaders knie, waren wel verkocht, maar ston- !r aar k°P)e tegen zijn schou- den nog in het schuurtje. aer- Hen had dat wel een beetje I (Volgende week verder) jullie cadeau. Hoe heb jij het donderdag gehad? Moest je zak- lopen? Had jij mooie slingers ge maakt Rinie van Es, Leider dorp? Wat grappig dat de kool meesjes teruggekomen zijn. Zorgen jullie goed voor ze? Hoe is het zaklopen en koekhappen gegaan? Waarom schreven jullie niets Lucy de Graaf, Den Haag en Bastiaan Haasnoot, Voorburg0 Volgende keer krijg ik een lan ge brief? Leuk dat jij al pinksterbloe men hebt kunnen plukken, El- lie Kaat, Naaldwijk. Ik heb ze nog niet gezien. Heb jij nog naar mooie schelpen gezocht? londerdag ge had? Was het leuk? Meisjes en jongens de brie- nog niet helemaal rest krijgt volgende beurt hoor! Nu zijn terdag! Jij schreef ook al niets Lcnie I kunnen Hoogenraad De Lier. Vond je venbus leeg. De week eer de letters L t/m beurt. Zijn we al hart aan het sparen voor volgende week za- Volgende week zondag fijn De lente komt, de lente De winter is voorbij. Fijn dat jullie mamma zo hebben verwend Wim van Es, Leiderdorp. Prachtig zoveel bloemen en planten, 'k Geloof best dat mamma blij was met moeilijk? de keer nichten hoor! Tot dc volgen- Allemensen BBI schrikkelijk verwend Marietta d. Haak, Rijnsburg. Lees jij veel? Leuk hoor zo'n schemer lampje. Is je plakboek mooi ge worden? Jij boft maar met zo'n mooi kamertje. Schrijf jij voort aan als je letter aan de beurt is? Bedankt voor je mooie brief hoor! '«vti o-s

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16