Kapel voor Kerk en Wereld stelt specifieke eisen In de E.E.Z. werken Amerikanen en Europeanen samen DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 MEI 1961 VRAGEN VAN KERKELIJKE ARCHITECTUUR iiiiiii, 1{ET IS BIJZONDER moei- lijk vast te stellen aan welke voorwaarden de archi tectuur van een kerk moet voldoen. Bij woonhuizen of utiliteitsgebouwen is dat ge makkelijk. Een utiliteitsge bouw moet doelmatig zijn en uit die doelmatigheid vloeit de architectuur voort. Bij een woonhuis gaat het er om, of het geriefelijk is. In beide ge vallen zal de architect als hij de klip van al te zakelijke steriliteit met succes heeft weten te ontwijken over het algemeen zonder al te veel moeite tot een aanvaardbaar werkstuk kunnen komen. Met een kerk ligt de zaak heel anders. Een kerk moet iets veel ho gers uitdrukken. Hoe? Met nederigheid, monumentali teit? Dienstbaarheid, gezag? Uit nodiging, verweer? Een huis is meer dan een plaats waar men eet, slaapt of uitrust. Een utiliteitsgebouw is meer dan een plaats waar men werkt. Een kerk is véél meer dan een gebouw, bij een kerk gaat het juist om dat méér zijn. Het Is met al deze vragen voor ogen, dat men de exposi tie ,,Vis a vis" in het Stedelijk Museum te Amsterdam moet bezien. Die tentoonstelling blijft daar tot 24 mei en zij ontstond op initiatief van het Instituut Kerk en Wereld en de Prof dr. G. van der Leeuwstichting. Het Instituut Kerk en Wereld, het apostolair centrum van de Ne derlandse Hervormde Kerk. dat is gevestigd op het prachtige buiten goed ..De Horst" te Driebergen, heeft daar een kapel nodig. Als kapel gebruikt men thans een gymnastiekzaal en dat is voor een dergelijk centrum een erg ar moedige toestand. Al die architectonische vragen rond een kerk hebben geleid tot staande architecten: Ir. G. Boon die samenwerkte met de schil der Joost van Roojen en de beeld houwer Carel Visser ir. Aldo van Eijck, ir. Herman Hertzber ger. ir. E. J. Jelles die samen werkte met zijn echtgenote Nien- ke Jelles-Schiepers J. van Stigt en J. Verhoeven, die tezamen met het echtpaar Eduard Zegers en Loekie Zondag, beiden schilders en beeldhouwers, een team heeft gevormd. De tentoonstelling ..Vis ft vis" toont de ontwerpen, die van de- Verzoeking Ook in Londen weten de artsen •oma geen raad mei hun auto; één zette er in wanhoop zijn wagen op een plaats waar het niet mocht. Hy plakte er een briefje op: „Ik heb dit blok 20 keer omgereden Heb een afspraak en moet die houden. Ver geef ons onze schulden". Toeir hü terugkwam zat er een ander briefje naa«t„Ik heb dit blok 20 jaar om gelopen. Als ik u geen bon geef, raak ik mijn baan kwijt. Leid ons ze zes opdrachten het gevolg wa- KEUS Een jury, bestaande uit prof ir. H. Brouwer, prof. J. B. Ba- kema. dr. G. Th. Rietveld, Chris de Moor, ds. H. R. Blankesteijn en ds N. van Gelder, zal vandaag op de daarvoor in het A.M.V.J.- gebouw te Amsterdam georgani seerde studiedag, haar rapport be kend maken en aan de hand van dat rapport zal een keus wordet» gedaan. Bij het bezien van deze kleine expositie houdt men voor ogen dat het niet gaat om ..een" kerk, maar om de kerk op ..De Horst". Het karakter van de inzendin gen loopt zeer sterk uiteen. Het echtpaar Jelles heeft de kerk helemaal open gemaakt: vier wanden van glas met een dak. Simpel, smaakvol en prach tig aansluitend op het omringen de bos van het landgoed. Hadden de ontwerpers wellicht de oude hagepreek in hun gedachten? Herman Hertzberger heeft has* geheel gesloten. Met deze twee ontwerpen komt men meteen in een primaire vraag terecht; moet de kerk open zijn naar de wereld, of besloten, de kerkganger als het ware bren gend in een contemplatieve co» centratie? Die vraag komt hier niet aan de orde. Hoe „open" men deze kerk ook maakt, op „De Horst" is de wereld vanzelf al buitengeslo ten. De kerk van Jelles is open naar het bos. naar de natuur, die de kerkganger om zich heen als een tastbaar bestanddeel ervaart. ANDER DOEL Naar ons gevoelen is de enige functie, die deze natuur tijdens een kerkdienst in een zo „open" kerk heeft, een storende. Bezoe kers van „Kerk en wereld" op „De Horst" hebben uiteraard oog voor deze natuur die hun een prachtige confrontatie biedt met de schepping Gods. Maar zij komen op „De Horstmet een heel ander doel. Zij komen er voor zaken van hoger orde dan het fraaie land- Zij gaan naar hun eigen kapel. om daar de dienst te beleven, terwijl zij reeds zich door het samenzijn in conferentie gecon fronteerd gevoelen met die ho gere zaken. Welnu, dan lijkt ons daar juist een kerk noodzakelijk om de wereld buiten te sluiten, maar om dienstbaar te zijn aan de conferentieganger, hem in zijn concentratie, die hij er juist zal zoeken, steunend. EENVOUDIG Herman Hertzberger heeft dat foed begrepen. Zijn kerk is vrien- elijk, uitnodigend, maar geheel gesloten. Het licht komt van boven binnen; een lichtkoepel geeft het interieur een heel bijzondere toets. Zijn kerk is ook hoogst eenvou dig. eerlijk, klaar. Toch gevoelt de toeschouwer zich wederom gesteld tegenover een probleem: men kan zich de kerk van Hertzberger on middellijk voorstellen in Israël, te gen een helling van een berg. op een glooiing, onder het merkwaar dig klare licht van dat land. Men ziet reeds bij het beschouwen van de uit bruin board gemaakte ma quette, hoe zijn kerk het diar zal doen, als alle wanden helder wit zijn. Dat bouwwerkje zal dan een pure reinheid uitstralen, die loute rend werkt. Maar past dat alles in het dich te struweel en het bos op „De Horst"? Gaat daar de idee van pure rein heid niet verloren? Heeft Hertzber ger niet een stukje Israël naar Ne derland willen overbrengen, waar het niet thuis kan horen, omdat luchtgesteldheid, klimaat en kleur hier zo anders zijn dan daarginds? Is het ontwerp van Hertzberger niet een beetje een miskenning van ons eigen landschap, van hel park op „De Horst"? Aldo van Eyck heeft een hoogst merkwaardig ontwerp gegeven, dat hij,,The Wheels of Heaven" noemde. Het is te pretentieus, te vol gewilde symboliek, te „gezag dragend" voor dit conferentie-oord. Het is daar niet nodig, dat een Kerk zichzelf opdringt, „reclame maakt". Bij de vreemd gevormde bovenlichten denkt men aan zoek lichten. die de hemel in schijnen. Aldo van Eycks ontwerp is een besloten kerk. Maar die besloten heid is niet nederig, niet dienst baar, niet tot concentratie uitnodi- Aan „hemelraderen" vol sym boliek is op een conferentie-oord als „De Horst", waar iedere be zoeker heus wel weet, waarom het gaat, geen behoefte. Op de tentoonstelling „Vis a vis" een alleraardigste woordspeling op de vis als vroeg-chistelijk sym bool. die door Dick Elffers speels mende zaken. Moet er op de kerk een kruis? Mag er een beeld in? Hoe worden de ramen? Wij geloven niet, dat een plas tiek. beeld, of kerkraam met een religieuze voorstelling hier aanlei ding behoeft te zijn tot een strijd vraag. Wij kunnen ons voorstellen, dat zulks wèl het geval zou zijn in een kerk in een gemeente. Een kerk. waar ieder komt, óók dege ne wie de kerk niet vertrouwd is en voor wie een beeld een bepaal de betekenis zou kunnen hebben. NIET AFLEIDEN Nogmaals, degenen, die op „De Horst" ter kerke gaan, we ten heus wel, waarom het gaat. Een beeld in die kapel zal daar voor iedere kerkbezoeker geen andere betekenis hebben dan een mooie versiering. Datzelfde geldt óók voor een fraai kerk raam. Wij geloven, dat een der gelijke versiering het daar goed zal doen, al was het alleen maar om de conferentieganger iets moois te bieden. Maar dat moois mag hem in zijn contemplatieve concentratie, want die zoekt hij in zijn kapel, niet afleiden. Het blijft gaan om het Woord en om het Sacrament. HANS W. LEDEBOER De- kapel i an hel echtpaar Jelles Schepers lieeft rondom uxmdei van glas. Slechls tegen twee ra, deze glaswanden zijn énkele bak en bouwsels geprojectc enz. De kerkganger zit als hel ware buiten in het bos. Werkers uit 10 landen op Woudschoten Een prachtig ontwerp maakte Herman Hertzberger. Echt voor de conferentieganger: besloten, eerlijk, eenvoudig en klaar. Zijn project straalt een pure, louterende reinheid uit. (Van onze kerkredactie) Hij heette Emanuel Smpraos en kwam uit het zonnige Athe ne. Maar hij voelde zich toch thuis in het altijd wat sombere conferentieoord „Woudschoten", dat nog minder licht scheen toe te laten door de kleine ramen, omdat buiten de regen in eento nig regelmaat neerdrensde. Ds. Smpraos voelde zich er thuis, want hij was daar samen met ds. Martinez uit Spanje, Ber nard Heerema uit Nederland, Mirriam Wheeler uit Canada, Maria José Vinagre uit Portu gal en nog een vijftigtal ande ren uit tien verschillende lan den, maar allen verbonden door een drang: In Europa vertellen dat Jezus Christus leeft. Zij kwamen bijeen ais werkers van de European Evangelistic Cru sade. de Europese Evangelische Zending, om met elkaar te over leggen, met elkaar te bidden, met elkaar Gods Woord te be studeren en vooral ook om met elkaar te bespreken hoe het Evangelie op de beste wijze kan worden uitgedragen. Dc E.E.Z.. zoals deze geloofs- zending meestal bij afkorting ge noemd wordt, is een organisatie die 36 jaar geleden in het leven geroepen werd. eerst in het bij zonder voor de landen in Oost-Eu ropa. Maar door de vlucht vaq miljoenen naar het westen en la ter door het ijzeren gordijn, ver legde het arbeidsveld zich cn kwamen nieuwe landen in het vi- Zendingsveld We konden liet niet laten om te vragen: Is Europa dan een zen dingsveld? George Brucks. de Eu ropese directeur van dit werk, gaf onmiddellijk toe dat Noorwe gen, Nederland cn Duitsland ze ker niet gezien worden als „zen- dlngsvelden", maar daarom kan er daar zeker nog wel geëvange liseerd worden. En al zou men wel van zen dingswerk kunnen spreken in lan den waarop secularisatie of een nominaal rooms-katholicisme hun stempel gedrukt hebben en waar nauwelijks een protestants, evan gelisch getuigenis is, in die lan den, zo heeft men ontdekt kan het directe evangelisatiewerk vaak het beste gedaan worden door eigen mensen uit dat land zelf. Werden oorspronkelijk zendelin gen uitgezonden, vooral vanuit Amerika, in de loop der jaren is men er ook toe overgegaan voor Spanje Spanjaarden aan te stellen etc. Op die wijze konden mensen, die anders misschien alleen maar zouden kunnen evangeliseren in hun vrije tijd. in staat gesteld wor den om zich geheel te geven aan direct evangelisatiewerk. Zo kan ds. Smpraos zich wijden aan de op bouw van de tweede evangelische kerk van Athene, en kunnen de predikanten Martinez en Figueras zich niet alleen wijden aan hun eigen gemeenten, maar ook in an dere Spaanse dorpen protestantse gemeenten stichten. De samenwer king in E.E.Z.-verband is moge lijk, omdat deze zending geen ei gen kerken wil stichten, of een eigen denominatie wil vormen, maar juist nationale kerken wil helpen opbouwen. Veelzijdig De Amerikaanse Lill Brodish leidt samen met haar man een jeugdconferentieoord. Miriam Wheeler uit Canada colporteert met bijbels en bijbelgedeelten in een district in Noord-Frank rijk, waarin geen enkele protes tantse kerk is. Ruben Gil ver zorgd in Spanje een bijbelcor- respondentiecursus met alleen in Spanje reeds 25.000 cursisten. De vergunning voor deze cursus werd pas enkele maanden gele den verkregen. En binnenkort vertrekt een jong Nederlands echtpaar naar Noord-Noorwegen om daar met een Noorse orga nisatie samen te werken om te komen tot een evangeliaatie werk onder de daar zwervende Lappen. En het is al lang niet meer zo, dat al dit veelzijdige werk finan cieel steunt op dollarland, zoals het in de eerste jaren na de oor log wel is geweest. Ook Europese christenen die dit werk van nabij hebben meegemaakt zijn mede verantwoordelijkheid gaan dragen. Het Nederlandse comité heeft reeds zes Nederlandse echtparen in staat gesteld om allerlei werk te doen, vooral in Zuid-Europa, en men hoopt nog dit jaar een echt paar naar Noord-Noorwegen te kunnen uitzenden. Nederland heeft bovendien voofal bijgedragen aan het werk dat in Spanje gedaan wordt. Concilie Bijna twee uur lang hebben we met een tiental werkers uit min- den, wt stens vijf verschillende landen zit- spreekt ten praten. De meesten van hen evangeliseren in het rooms-katho- lieke zuiden. En natuurlijk kwam het gesprek op de vraag of men in het gewone dagelijkse contact met de bevolking iets ervaart van een veranderde mentaliteit door het Vaticaans Concilie. De werkers uit Spanje knikten het hardste van „Ja". In enkele maanden tijds hebben 31 kerken die vaak In het geheim moes ten vergaderen vergunning ge kregen om officiële diensten te honden. Alleen dit jaar werd permissie ontvangen voor de uit gave van 63 boeken. Slechts van een kerk is het bekend dat er nog geen vergunning ontvangen is en ook dat schijnt op het ogenblik In behandeling te zijn. Gehoopt wordt op een spoedige verandering van de wetgeving, maar dat wil niet zeggen dat de rooms-katholieke geest van de be volking onmiddellijk verandert. Minstens twee a drie generaties zullen nodig zijn om dat wat nu in de wetgeving misschien zal worden uitgesproken door te la ten werken in de mentaliteit van de bevolking. Invloed Maar de werkers in Oostenrijk zien veel minder de directe ge volgen. Vooral in de dorpen waar schuwen de priesters nog al eens tegen de kindersamenkomsten die worden belegd. In de grote ste den gaat alles wel wat gemakke lijker. Dat bleek onlangs tijdens een grote evangelisatiecampagne met de Duitse evangelist en ra dioprediker Anton Schulte in Sali- burg. Iedere avond kwamen in deze typisch rooms-katholieke stad 400 tot 600 mensen naar de bijeen komsten en iedere avond bleven een groot aantal jongeren achter voor een persoonlijk gesprek over geloofszaken. Het minste werd de invloed ge voeld van het concilie in Frank rijk. Ook daar is wel veel aan het veranderen onder de geestelij ken. Bijeenkomsten van predikan ten en priesters zijn er aan de orde van de dag, maar het blijkt de bevolking van de boerendor pen nog nauwelijks te raken en ook niet het geseculariseerde zui- wel gemakkelijk overweldigende invloed van het atheïsme, maar waar vrijwel allen toch nog trouw uit gewoonte de kinderen naar de rooms-katholieke kerk sturen om communie te doen. Een vorm van godsdienstigheid is ook daar nog te vinden, maar kerkelijke vernieuwing raakt die vorm nau welijks. Goede preken In Griekenland, dat oosters-or- thodox is, ligt de zaak natuurlijk anders. Daar heeft het concilie weinig invloed, al zijn vele pries ters van deze kerk wel voorstan ders van een gesprek met Rome. Het feit dat de Griekse Kerk reeds lang lid is van de Wereld raad van Kerken heeft de situa tie van de protestantse kerken niet noemenswaard vergemakke lijkt. Nog altijd is de predikant van de grootste evangelische kerk, die van Katerina. ds. Zhodiates, een banneling in Engeland. Nog altijd poogt de Griekse kerk in deze plaats bezit te krijgen van het park dat deze evangelische kerk toebehoort. Men wil daar een Griekse kerk bouwen. Maar het gevolg zou zijn, volgens de Griek se wetgeving, dat dan automatisch de protestantse kerk moet ver dwijnen, want die mag niet binnen een bepaalde afstand van een or thodox-Griekse kerk staan. Toch is er wel een zekere veran dering merkbaar. De nieuwe re gering is beslist democratischer. Er is onder de bevolking wel een enigszins grotere openheid voor de protestantse verkondiging. Zo heeft ieder land zijn eigen problemen. Vier en vijftig wer kers telt deze zending officieel, maar er zijn reeds 12 kandidaten die waarschijnlijk dit jaar zullen worden aangenomen. Duidelijk is geworden, op deze conferentie, wat een Spanjaard zei van zijn land, maar het geldt overal: Tien jaar geleden kon den wó ipet heel eenvoudige evan- gelisatietoespeaken volstaan. Maar nu verlangen de mensen goede preken, waarin het Woord wordt uitgelegd. Men verlangt naar „big sermons", „grote preken". Hij be doelde preken die werkelijk de mensen iets te zeggen hebben. En daarover hebben deze werkers dc afgelopen dagen van gedachten gewisseld. „Makarios niet te goeder trouw" Moeilijke situatie voor de VN-leiding De Gaulle zet de Navo nog meer onder druk O' |P CYPRUS ging het In de afgelopen weck helemaal niet VK-dTerecht schreef de New ork Herald Tribune dezer da gen. dat president (aartsbis schop) Makarios zelf heeft aan gedrongen op het inschakelen van VN-trocpen om de Cypri sche kwestie op te lossen. Ook accepteerde hij VN-bemiddcllng. Maar hij laat zich niets aan de Verenigde Naties gelegen liggen en probeert de Turkse bevol kingsgroep nu een Grieks be wind op te leggen. De troepen van de Verenigde Naties worden slechts beschouwd als een in strument om te voorkomen, dat de Turkse regering zich met het probleem gaat bemoeien, zich beroepend op het recht van In terventie. dat zij bij het garan tieverdrag van 1960 heeft ver kregen. Makarios is. aldus bet Amerikaanse blad. niet te goe der trouw geweest cn het ver volgt: De gevechten moeten worden gestaakt. Er moet wer kelijke bemiddeling worden mo gelijk gemaakt en de VN-troe- pen moeten niet langer de rol van toeschouwers hebben. Als er niet spoedig Iets verandert, zal de hele geschiedenis een van de meest betreurenswaardige epi sodes zijn uit het optreden van de Ver. Naties als bemiddelen de Instantie. Protest De troepen van de Verenigde Naties bevonden zich tot dusver in een weinig benijdenswaardi ge positie. Zij moesten lijdelijk toezien, dat de ongeregelde troe pen van Makarios de aanballen op de Turkse bevolking voort zetten in een poging, een eenzij dige regeling van de kwestie Cy prus te forceren, zonder dat dc Turkse regering van haar recht van interventie gebruik zou kun nen maken. Volkomen terecht heeft de Indische generaal Gya- ni als bevelhebber van de VN- strijdmacht dan ook een beroep op de NV-secretaris-generaal ge daan. de aan zijn troepen toe bedeelde taak in nadere beschou wing te nemen tegen de achter grond van de voortdurende aan vallen van Griekse Cyprioten, die in opdracht van Makarios handelen. Gyani bevindt zich in een bijzonder moeilijke positie. Dat bleek vooral, toen Turkse Cyprioten zijn aftreden eisten, omdat hij aan de kant van Ma- Enkele dagen geleden vond Gyani liet echter welletjes. Hij protesteerde bij aartsbisschop Makarios tegen het gewapende optreden in de omgeving van het historische kasteel Sint Hiiarion. Vrijwel gelijktijdig verzocht hij Oe Thant om nieuwe instructies, die meer in overeenstemming zijn met de gang van zaken op het eiland. Bemiddeling Intussen trachtte de Neder landse secretaris-generaal van de Navo. mr. D. U. Stikker, een verdergaande verwijdering tus sen Griekenland en Turkije té voorkomen. Hij begaf zich eerst naar Ankara om met de Turkse regering over defensie-aangele genheden te spreken. Naar ver luidt heeft premier Ismet Inönü deze gelegenheid te baat geno men om duidelijk zijn veront waardiging uit te spreken over het feit. dat zijn land door de Navo-bondgcnotcn in de steek is gelaten. Helemaal waar is dit niet. want de Navolanden moe ten ook met de Griekse rege ring rekening houden en die maakt het hun bijzonder moei lijk, een krachtige houding aan te nemen met betrekking tot de kwestie-Cyprus. Dat Makarios op het door onrust verscheurde eiland zijn gang kan gaan is vooral een gevolg van het feit. dat Griekenland sinds enige maanden een nieuwe regering heeft, die de aartsbisschop in de kaart speelt. Premier Papandrcoe wenst zich niets aan te trekken van het verdrag, dat een van zijn voorgangers, zijn vroegere poli tieke rivaal Karamanlis, in 1960 met Turkije (en Engeland en de vertegenwoordigers van Cy prus) heeft gesloten. Deze hou- Moeilijk eiland. Onder de gegeven om standigheden kan verslechtering van de situatie slechts worden voorkomen, wanneer de VN-een- heden op het eiland toestemming krijgen, op te treden tegen de ongeregelde troepen, die door Makarios bij do kleine politie macht van zijn republiek zijn in gelijfd. Een dergelijke opdracht zou voor Oe Thant ongetwijfeld uitdraaien op grote moeilijkhe den met de landen, die de Cy prische aartsbisschop door dik en dun willen steunen, zoals Griekenland en niet te vergeten de Sowjetunie. Legt Oe Thant de zaak aan de Veiligheidsraad voor en vraagt hij de raad. de VN-strijdmacht op Cyprus meer bevoegdheden te geven, dan kan hij er zeker van zijn. dat de Russen hun veto over een even tueel besluit zullen uitspreken. Handelt hij buiten dc raad om, dan zal hij zeker door Grieken en Russen ter verantwoording worden geroepen. Hij loopt dan ook gevaar, dat hij zich als se cretaris-generaal onmogelijk maakt bij de communistische en de zgn. neutraiistische landen, zoals dat in het verleden ook het geval is geweest met de Noor Trygve Lie en de Zweed Dag Hammarskjocld. makkelijke taak zijn. zijn mili taire vertegenwoordiger op Cy prus een opdracht te geven, die meer in overeenstemming zou zijn met de taak van de VN- troepen, te zorgen voor handha ving van orde en rust op het De Navo Betreurenswaardig is ook het besluit van Frankrijk, zijn ma rine-officieren terug te trekken uit het hoofdkwartier van do Navo. Op zichzelf is het niet zo verschrikkelijk, dat deze officie ren niet meer hun medewer king verlenen en dat ook het laatste deel van de Franse vloot, dat nog in samenwerking me' vlooteenheden van de bondgeno ten van Frankrijk opereerde, aan de Navo is onttrokken. Het besluit is voornamelijk zo ont moedigend, omdat eruit blijkt, dat Frankrijk niet zoekt naar de mogelijkheid. het westelijke bondgenootschap te versterken, maar integendeel slechts stap pen onderneemt, die de Franse afkeer van de Navo en de steeds groter wordende onafhankelijk heid van Frankrijk ten opzichte van de Verenigde Staten en En geland moeten demonstreren. Van Amerikaanse zijde werd naar aanleiding van het Franse besluit verklaard, dat reeds lang rekening werd gehouden met het effect, dat een reeks Franse maatregelen zou hebben op de kracht van het Navo-bondgenoot- schap. Men herinnerde er aan. dat de verplichtingen van Frankrijk voor de verdediging van het Westen, zoals die zij# vastgelegd in het Noordatlanti- sche verdrag, niet gewijzigd kunnen worden, zolang Frankrijk nog lid van de Navo is. Zinloos Er zijn echter Amerikaanse regeringsfunctionarissen die van mening zijn dat de pogingen om de meningsverschillen in de Na vo te verdoezelen door gerust stellende verklaringen, zinloos en misschien zelfs gevaarlijk wor den, omdat deze een mate van overeenstemming voorwenden, die in werkelijkheid niet bp- staat. Frankrijk maakt zich langzaam maar zeker los van de Navo. Het doet dit schoks gewijs, omdat het zich niet ge heel uit deze organisatie wil te rugtrekken, zolang het nog niet ..op eigen benen (atoombenen wel te verstaan)" kan staan. Het Noordatlantische verdrag werd in 1949 voor 20 jaar gesloten en het duurt dus nog vijf jaar. voordat Frankrijk af is van de verplichtingen, die het op zich heeft genomen. Dat is een hele tijd en het is dan ook begrijpe lijk. dat generaal De Gaulle thans reeds naar middelen zoekt om te bereiken, wat eigenlijk noA mogelijk zou zijn herinnere rstellen heeft we opzet van de Navo-structuur. Wat deze voorstellen precies zijn. weigeren zij echter te ver tellen. Het is een typische instelling van De Gaulle, anderen naar zijn bedoelingen te laten raden. Toch is het niet zo moeilijk, daarnaar te raden. En de Ame rikaanse regering heeft steeds het nutteloze ingezien van een gesprek met De Gaulle over wat de generaal van de Navo zou willen maken.' vaderlanden" te creëren, dat zo onafhankelijk mogelijk dient te zijn van de Verenigde Staten (en Engeland). Wat hij wil is een Europa onder Franse leiding (en onder bescherming Het is in de afgelopen jaren al duidelijk, welke gevaren een der gelijke constellatie kan mee brengen voor de eenheid van de westelijke wereld. De Verenigde Staten, maar ook Engeland en de meeste Europese landen, die deel zouden moeten uitmaken van De Gaulle's ..Europa der vaderlanden", voelen hier ech ter niets voor. Zij willen wel een sterk Europa, waar ook En geland deel van uitmaakt een Europa, dat een andere en be langrijker rol kan spelen in de westelijke gemeenschap. Maar in elk geval een Europa, dat binnen het Noordatlantische bondgenootschap verbonden blijft met de Verenigde Staten en Ca nada en naar een zo hecht mo gelijke samenwerking streeft. Verschil Er is nog steeds geen veran dering gekomen in het streven van De Gaulle, een „Europa der economisch opzicht De Navo heeft in dc afgelo pen vijftien jaren bewezen, een instrument te zijn, dat een agres sor kan afschrikken. Zo nauw mogelijke samenwerking tussen de westelijke mogendheden is ook in andere opzichten de eni ge manier, waarop de vrije we reld zich staande zal kunnen houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14