Nieuwe Leidse Courant HULDE KENDE GEEN GRENZEN Zegetocht van de Koningin kwam als een verrassing Makarios gelast aanvallen af Stroom van 150.000 mensen trok langs paleis Soestdijk r Dochter voor Margaret IEMCO N.V. CALEX VN-troepen te slap w_. mC. K.L.M.-vliegers willen niet verder achterop Commentaren Vrijdag 1 mei 1964, 45ste jaargang Eerst opklaringen Aanvankelijk opklaringen en slechts hier en daar een bui. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking en later mogelijk enige regen. Matige tot vrü krachige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen (Opgemaakt te 11.15 Directeur: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh r» ghcblcve mijn hert in teghempoet' V». (Zie voorts pagina 7) Om 8 uur persoonlijk dankwoord van de Koningin via radio De Kowimgin heeft de wens te ken en gegeven zich met een persoonlijk 'oord van dank te richten tot het Nederlandse volk. Dit dankwoord wordt vanavond n 8 uur uitgezonden door de heide Hilversumse radiozenders en via hel geluidsikanaal van de televisie. Prinses Margaret van Engeland heeft vandaag b Kensington Palace het leven geschonken aan een dochter. „Wonderbaarlijk nieuws. Het is een olk van een kind," riep lord Snow- don. echtgenoot van de prinses uit. Het echtpaar heeft reeds een zoon, burggraaf Lindley, die in november 1961 werd geboren. Voor VOL AUTOMATISCHE WA9HACHINES taLRS- iGnn €*0'f](a(f MOK ll< Official cealar Leiden e.o. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling mor de doe-het-zelver BANKSTEL KLASSIEK OF MODERN v.a. 975.- BULTHUIS BOTERMARKT 23 In één oogopslag Carlistasche receptie in Ro me pag-. 7 Het défilé pag. 7 Leugenontdekker te slim af pag. Wennerström als Russisch officier pag. 9 Betonauitomaat: een meter weg per minuut pag. 17 Extra voor gepensioneerden pag. 17 Intellectuelen en de fiscus pag. 17 Meer troepen naar Duits land pag. 19 Balans van de kwestde-Irene pag. 19 NAVO-conferentie naar Den Haag pag. 21 Sport (o.a. Nederland-Zwe den en toernooien) p.. 11, 23 Met een brede armzwaai nam koningin Juliana gisteren spontaan hartelijk afscheid van de grote menigte belangstellenden by paleis Soestdijk. Sinds gisteren wordt niet meer ge schoten in het gebied rondom het kasteel Sint Hilorion in het Kyrenia- gebergte. De Cyprische regering heeft na een protest van de Indi sche VN-generaal Gyani de aan vallen op de Turkse vesting doen sta ken. Gyani heeft daarop tien VN- posten rod het kasteel laten ves tigen. Deze stap ziet men als een nieuwe en krachtiger aanpak van de zaken op Cyprus, zulks naar aanlei ding van het verzoek van Gyani aan secretaris-generaal Oe Thant om ïeer bevoegdheden. Toen het vuren gestaakt werd. had den de Griekse Cyprioten (vermoedelijk man) toppen aan drie zijden van het kasteel in bezit. Zij hebben voor uitgeschoven stellingen die minder dan meter van de ruïne verwijderd zijn. Van VN-zijde is ontkend, dat de „blauwe baretten" thans toestemming zouden hebben op iedereen te schieten, die van ;n vuurwapen gebruik maakt. Gyani verklaarde naar aanleiding van »n Canadese bewering inzake nieuwe istructies, dat de taak van het VN- leger dezelfde is gebleven. De Zweedse VN-militairen laten zich door niemand de wet voorschrijven. Toen Turken wei gerden. wegversperringen op te ruimen, verlieten zij de stad Lefka, die or.der hun bescherming stond. De Finse VN- militairen gaan per fiets patrouilleren. Dat deden zij „thuis" ook. de acties van de Turkse regering tegen de Grieks-orthodoxe kerk in Ist'anboel. Van Griekse zijde is beweerd, dat Turkije plan was. op 3 mei een invasie op Cyprus te beginnen. (Van een onzer verslaggevers) rr,IENDUIZENDEN mensen, samengepropt achter lange, zeer stevige hek- ken aan weerszijden van de straatweg die langs paleis Soestdijk loopt, hebben gistermorgen na het bloemendefilé juichend de grote verrassing aanvaard: de koninklijke familie reed in een open auto, met prins Bern- hard aan het stuur, even de weg op en neer. En dit festijn vormde het fees telijke slot van een Koninginnedagvieririg, zo groots en zo spontaan als nimmer tevoren tijdens de regeringsperiode van koningin Juliana. Alle records zijn dan ook gebroken. Naar schatting 35.000 personen (driemaal zoveel als in de voorgaande jaren) hebben het bloemendefilé gadegeslagen. De gehele dag door trok een stroom mensen, rijdend in auto of bus langs het paleis. Zeker 150.000 Nederlanders hebben op die zonovergoten 30ste april 1964 van hun aanhankelijkheid jegens de Koningin getuigd. Men had op deze dag wel heel veel publiek verwacht. Reeds tijdig in da morgen zette gemeentelijke en rijks politie de rijwegen rondom Soestdijk voor doorgaand verkeer af en op de Amsterdamse Straatweg zelf mocht men alleen maar tussen Baarn en Soestdijk tussen de afzethekken door rijden, wanneer men een speciaal doorlaatbewijs had en dus het park .mocht betreden. Deze doorlaatbewij- zen golden alleen voor enige gen i- digden, de beturen van sde Soester, Soestdijkse en Baarnse Oranjevere nigingen, de bloemenverzamelende dames, journalisten, leden van de radio- en televisieteams e.d. Deze groep was ook veel groter dan anders, zodat het toch nog een heel gerij naar de parkeerplaatsen was. Intussen verzamelden zich tegen over het paleis duizenden achter de hekken, die veel verder doorliepen dan in voorgaande jaren en naast de zgn. Baarnse parkingang, ditmaal eveneens achter hekken, de defilé- gangera. Grote kleurig-g uniformeerde groe pen wisselden de dikke rijen burgers af. Maar het was wel té voorzien, dat het een onmogelijkheid zou blijken al deze belangstellenden, die de Koningin in het bloemendefilé een directe groet wilden brengen, ook inderdaad binnei te krijgen. In de opstelling van de stoet was ge rekend met ongeveer 2.000 burgers, en al liet de politie er ten slotte nog wel een duizendtal meer toe. nog al tijd kon men de helft niet verwerken. Niet teleurstellen Toen men koningin Juliana deze enor me toeloop van burgers meldde, stemde zij er onmiddellijk in toe, deze velen niet teleur te stellen. Duizenden hadden er lange reizen voor over genaa naar Soestdijk te komen en het zou al te sneu zijn, wanneer deze tevergeefs hadden getracht, juist in deze dagen do landsvrouwe hun aanhankelijkheid te be- Daarom werd haastig beslocea, aat de koninklijke familie, in een andere dichte) auto gevolgd door de minister president Marijnen, minister Biesheuvel en enkele hofleden, op en neer langs dc verzamelde menigte zouden rijden, wan neer het défilé was afgelopen. Een geluidswagen van de politie maak te langs de weg dit plan bekend en die mededeling werd alvast met gejuich onl- Spontaan Hoogst opmerkelijk was weer. dat liet Nederlandse volk toch zo moeilijk tot min of meer aangemoedigd gejuich Kan ko men, terwijl het op bepaalde ogenblik ken toch zo spontaan kan zijn. Want langs het bordes schoof de stoet van burgers weer vrijwel zwijgend voor bij. In het begin riep een enkele stem wel eens: ..Leve de Koningin!", maar zulk een kreet verstierf, zonder bijval, aldra. Nog eens probeerden een paar jongelui een gejuich aan te heffen, maar ook daarop kwam geen reactie. AI wat men. tussen het tromgeroffel en de marsmuziek van de diverse mu ziekkorpsen door hoorde, was het ge zoem van de televisiecamera's, het on ophoudelijk geklik van talrijke foto toestellen en in voortdurend gemaan van de marechaussees, die in grote ge tale voor het bordes aanwezig war „Doorlopen, doorlopen, doorlopen!". Maar zodra reed de auto met koninklijke familie het hek uit. of daar barstte spontaan gejuich los onder de wachtenden achter de afzettingen. Vlag getjes in kinderhanden zwaaiden lustig, handen wuifden, kleuters gingen op va ders schouders. en het juichen en zingen was niet van de lucht. Wilhelmus Oe Thant Intussen heeft Oe Thant aan de Vei ligheidsraad laten wéten dat op Cyprus een ramp slechts kan worden voorko men, als president Makarios en vice- president Kuchuk openlijk het gebruik geweld afkeuren en hun volgelingen laten weten, dat zij de strijd mc staken. Thant streeft naar „herstel de vrede en een normale toestand". Daar toe is het nodig, dat alle versterkte stel lingen, zowel Griekse als Turkse, worden ontruimd en vernietigd. Hij deelde me- een hoge politieke functionaris te zullen benoemen, die een deel van de taak van generaal Gyani zal overnemen nl. het leiden van besprekingen over tal voornamelijk niet-milita-ire aangele genheden. Wfc» -Xr^-- t.- -•••- Overleg Deze functionaris zal zich niet op het terrein begeven van de VN-bemiddelaar Tuomioja. die zich op het ogenblik Londen bevindt. Hij voert besprekingen met de Britse regering, die heeft gedrongen op krachtiger maatregelen van de zijde van de VN op Cyprus. Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, is op het ogenblik in Athene, waar hij met de Griekse regering spreekt over de verslechtering van de betrek- In een in Amsterdam gehouden verga dering heeft de Vei-eniging van KLM- vliegers het bestuur carte blanche gege ven voor -het overleg met de KLM-direc- loonronden alsnog met terugwerkende heerst onder de vliegers een toenemend onbehagen over het feit. dat zü niet. zoals andere categorieën van het perso neel, hebben geprofileerd van de loons verhogingen in 1962 (4 procent). 1963 (2.7 procent), en in 1964 (10 procent). Op aandringen van de vliegers heeft de KLM-directie het bestuur der vereniging thans schriftelijk aangeboden de drie loonronden alsnog met terukrkende kracht toe te kennen, echter op voor- Naarmate de rit in de open auto duurde, werd het Koninklijk ge zin als bedolven onder de bloe men. Een lachende prins Bern- hard bestuurde de wagen. waarde, dat daarmee een produktiever- hoging gepaard zal gaan. Bij deze voor waarde wensen de vliegers zich niet neei te leggen. „Wij hebben in 1962 vrijwillig afstand van onze rechten gedaan", aldus luidde het algemene standpunt op de vergade ring. „Maar wij willen thans niet langer de dupe worden van de ontwaarding van de gulden, die gevolgd is uit de sinds dien toegekende loonsverhogingen". vervuld tijdens het défilé en nu nog wachten, tot het koninklijk gezin weer terugkwam van de korte rondrit. Toen Koningin, Prins en de drie Prin sessen lachend, de handen vol bloemen, uitstapten voor het bordes, klonk daar plotseling het Wilhelmus óp. De konink lijke familie bleef staan, de vele politie mannen sprongen in de houding, iemand riep: „Leve de Koningin!" en weer klonk gejuich. Er werd zelfs hartelijk gezongen ..Lang zal zij leven!" en stralend haar dank toewuivend aan de kleine groep die haar zo vrolijk had opgewacht, ging de Koningin eindelijk naar binnen, omringd door de haren. Men was toen wel belangrijk achter op het tijdschema, maar het Neder landse volk had gekregen wat het wilde: een spontane huldiging van een geliefde en meer dan ooit hoogge waardeerde vorstin. Bruidspaar nu in Cositano Na het huwelijksfeest van -prinses Irene en prins Charles was er nog een staaltje van de carlistische twisten. Hertogin Maria Pia van SaksenlCouburg-Bragan- klaagde Duarte Nuno van Braganza, van de getuigen van prinses Irene bij haar huwelijk, aan wegens oplichterij. Volgens de hertogin, die in Rome woont, draagt genoemde Braganza ten onrechte de titel hertog. Na de huwelijksplechtig heid werd hem de gerechtelijke kennis geving ter hand gesteld. liet getrouwde paar is. na de belang stellenden een dag in spanning te heb ben gehouden, op huwelijksreis gegaan. Het heeft zijn intrek genomen in hotel „Le Sirenuse" in de deftige Italiaanse badplaats Cositano. Na het diner maak ten ze gisteren een wandeling door de badplaats. Men verzekerde dat ze er ge lukkig uitzagen. Eerste hulp douane agenten Zwitserse douane-beambten heb ben aan de ZwitsersItaliaanse grens in een auto voorzien van een kruis driehonderd kilo sigaretten voor de smokkel gevonden. Voordat zij tot deze ontdekking waren ge komen, hadden zij mannen bezig gezien, een brancard in het voertuig te dragen. De douane-beambten dachten aanvankelijk, dat er een ongeluk was gebeurd en schoten toe om de helpende hand te bieden. Maar toen zij dit deden lieten de pseudo-Rodekruismannen de bran card vallen en gingen aan de haal Straling geen invloed op „Cosmonette" De Russische ruimtevaarders Valentina Teresjkova en Valery Bikovsky zullen geen schadelijke gevolgen ondervinden van de kosmische straling, waaraan zij tijdens hun ruimtevlucht in juni 1963 heb. ben blootgestaan. Tot deze bevinding zijn Russische ge leerden gekomen na bestudering van de twee ruimtevoertuigen, Kosmos 5 en Kos mos 6, waarmee zij hun tocht maakten De geleerden schatten de straling buiten de voertuigen twee a drie maal zo groot als er binnen. Voor bankdirecteur en accountant resp. 6 en 8 maanden De Haagse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 65-jarige ex-directeur van het bijkan toor der Twentsche Bank in Katwijk, G. Th. Z. en de 47-jarige accountant J. B. eveneens uit Katwijk terzake van het plegen van malversaties. Z. werd wegens valsheid in geschrifte en oplichting veroordeeld tot zes maan den met aftrek van het voorarrest de accountant tot acht maanden met aftrek, wegens valsheid in gesahrifte. ANS Nederlandse volk heeft zich gisteren de gelegenheid niet laten ontnemen, van de verjaardag van onze Koningin een nationale feestdag te maken. Het weer mocht meewerken; waar een stevig briesje woei, maakte ons dit temeer bewust in het eigen Nederland te zijn- Een onvergetelijke dag. De televisie stelde miljoenen in staat, ook op een afstand als het ware aanwezig le zijn. Zij keken niet als koele en objectieve besehouwers, maar wilden meedoen in het betoon van dankbaarheid en aanhankelijk heid. Zij hebben genoten van de prachtige prestaties der Brabantse gilden en schutters, zij voelden zich opgenomen in de onopgesmukte vreugde. En vandaag vindt ons volk van dit alles nog eens de onderstre ping in de verslagen die de kranten ons brengen. Een mooie dag voor onze Vorstin en haar gezin. Treffend hoe zij al deze liefde onderging en in zich opnam. En haar liefde tot haar volk sprak uit alles, uit haar onvermoeidheid, uit talrijke kleine trekjes ook. Zij bleek het geheim van de vrouw ook ditmaal, behalve voor het geheel, niet minder oog te hebben voor het detail. Niets van een kloof tussen haar en haar volk. Daar waren de beide mi nisters op het bordes, gevolg van een nadrukkelijke uitnodiging harerzijds, opdat ook zo de eensgezindheid zou blijken. Daar was heel die niet af latende spontaniteit, waartoe wij allen ons kennelijk vanuit het hart hebben gedrongen gevoeld. Een goe de dag. JjET beloog dat de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid woensdag in de Eerste Kamer heeft gehouden houdt voor ons een bevestiging in, niet dc eerste overi gens, dat in deze zo belangrijke sector van ons maatschappelijk leven het vertrouwen bij hem in goede handen Terstond na zijn ambtsaanvaarding een daad die reeds van moed getuigde heeft de bewindsman zich met een nauwelijks voorstel bare energie geworpen op het klemmende vraagstuk dat hem voortaan nog minder dan wie ook zou loslaten. De heer Bogaers heeft begrepen, dat dit vraagstuk, ingewikkeld als het was en is, ook een gevarieerde aanpak vereiste. Zo van de woning nood moest worden gesproken van een volksvijand en een vijand Is het zeker dan een vijand wiens bestrijding op alle fronten en met verscheidenheid van wapens diende te geschieden. Welnu, van deze gezindheid heeft de minister blijk gegeven, eerst in de nota, waarin hij destijds zijn te voeren beleid uiteenzette en die al dadelijk met algemene instemming werd ontvangen, vervolgens in de tenuitvoerlegging van dat beleid. Natuurlijk is er mogelijkheid tot kritiek, en waar daartoe reden is behoort deze ook te worden geuit. Maar de overtuiging leeft toch wel bij ons allen, dat de voorkeur toe komt aan die kritiek die nog meer kan stimuleren, en dat vermeden behoort te worden een kritiek die ontmoedigend en verlammend kan zijn in haar uitwerking. Daarvoor gaat het hier tezeer om een natio nale zaak. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. VROUW IN BRAND Vermoedelijk door een brandende si garet zijn gistermiddag in het toilet van een koffiehuis aan de Gelderse Kade te Amsterdam, de kleren in brand geraakt van de 39-jarige Carlctta Moes. Zij moest met brandwonden over het ge hele lichaam naar het Binnengasthuis worden vervoerd, waar zij ter verple ging is opgenomen. De 45-jarige eige naar van het koffiehuis, de heer J. P. hoorde de vrouw plotseling gillen. Toen hij haar met brandende kleren op het toilet aantrof, bedacht hij zich geen moment en rukte haar de kleren van tiet lijf om ernstiger gevolgen te voor- Rijexamen wordt 15 mei duurder Het rijexamen wordt met ingang van 15 mei duurder. De minister van verkeer en waterstaat heeft zijn goed keuring gehecht aan het volgende ta rief: volledig examen f 13,50, herexa men praktisch gedeelte f 11 en her examen theoretisch gedeelte f 6. De verhoging van deze examengelden is volgens het ministerie van verkeer en waterstaat ten dele het gevolg van de recente kostenstijgingen en voorts van het feit dat de rijvaardigheid van de kandidaat ook buiten de bebouwde kom aan het oordeel van de examinator zal worden onderworpen. Daartoe zal het praktische gedeelte van het rij-examen met 15 minuten worden verlengd. Dc examentijd voor het volledige rij-examen zal hierdoor worden gebracht op 1 uur het praktische gedeelte op Dc kosten verbonden aan een nader onderzoek naar de rijvaardigheid door een deskundige, aan te wijzen door dc minister van verkeer en waterstaat zijn vastgesteld op f20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1