Intellectuelen fiscaal nog „achteraan"5 Voor georganiseer den 1,1 procent voordeel „WELKE MINISTER IS ER DOOD...?" Betonautomaat legt per minuut een meter weg 17 VRIJDAG 1 MEI 1964 Academische examens AMSTERDAM. Vrije Un. Geslaagd: kand. geneesk mei BET van Halsema (Groningen). P Kcnemans (Delft), ir. N H J T Braaksr (Zar (Den Haag): doet. rechten- N J Haverkamp (Amsterdam), P A Blok (Amstelveen). W C Groot (Amsterdam) en P W J Kemmink (Amsterdam). AMSTERDAM (VU. Geslaagd: kand. Nederlands: mej. P A v d Spek (Rotter dam); kand. Engels: E G van Scheijen (Hil versum); kand psychologie. A W H van Kooten. S Dijkstra (Amsterdam): doet psy chologie: G Paarlberg (Amsterdam): kavd. dér Baan.™ T A^uman (beiden f) (bei- ïej. L C T Molt ïrdam). D N I i (f) (Dokkumh C Quak (a) (R< irkunde: H M W Booy (Yerseke), P J Hall (Amsterdam). J G Nijenhuis (Den Haag) en D R doet. scheikunde: I L Wals (beiden Ai gie: L Hartsuykei (Amsterdam) sterdam): doet biolo- (Wageningen): kand. F P Luttmer (Stadskanaal) en K IJ Bouma (Noordwijk aan Zee) en accountantsexamen LAM Hoogevecn (Rotterdam). AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd- kand. Engels: H M Roos (Amsterdam): kand ltlass. letteren: D de Vries (Amsterdam); doet Engels: R Bremer (Amsterdam): kand N M G Nijst van der Pioen (Almelo) KAMPEN (Theol. Hoj i (Harderwijk). Geslaagd: kand. geschiede- i der Meulen (Utrecht): doet (JF Meinders (Soest): klassieke letteren: mevr Th M de Wit-Tak (Utrecht): kand psychologie: mej. E M M L Bevaart (Utrecht). J F Edixhoven (Ossen- drecht) A F de Jong (Den Haag). H J A Tielens (Deurne), H A van der Velden (Utrecht): kand pedagogiek: H G van der Mevden (Arnhem). J Mol (Nijmegen). M Traas (Entarh doet. psychologie: C F Lim- UTRECHT Geslaagd: kand. rechtsgel W Doreleijers (Oisterwijk); kand. niet- soc.: A E geneesk.: N de Boer (Lent). (Utrecht). W H E; Gouwe). M H t C Cor- (Noord- irdam). mej. J (Eindhoven), mej. J D der Giessen (Woerden): dierenarts: j h Hoogendoom (Ouderkerk a. d IJssel): doet. Franse taal- en lett H D H Blom (Oos- terhesselen): doet rechtsgel.: mej. AWE Snethlage (Amsterdam), mevr. T C Boots- r Klein Kranenburg Smit (Venlo): D: G F Smoorent laude (Soestdijk): E R L C Vught); F: J 0 Blijkens een publikatie in de Staats courant heeft de minister van economi sche zaken besloten de prijzenbeschik- kingen vaste brandstoffen en glazenwas serswerkzaamheden per 1 mei in te trek- Maatregelen tegen onrecht In het verleden is gebleken, dat aan de gerechtvaardigde verlangens van de intellectuele middengroepen op fiscaal terrein, met name op het punt van de inkomstenbelastingta rieven. eenvoudigweg jaar in jaar uit werd voorbijgegaan, terwijl aan knelpunten voor andere groeperin gen veelal geheel of in belangrijke mate werd tegemoetgekomen. Tot deze bevinding komt de Stichting Federatie organisaties intellectuele be roepen in het rapport „Intellectuele mid dengroepen en belastingprogressie". In het rapport wordt gevraagd een aantal discriminaties in de fiscale wet geving die volgens het rapport is uit gedijd tot een steeds groter en drukken der wordende last op voornamelijk de intellectuele middengroepen, weg te ne men of althans te verzachten. De stich ting dringt niet aan od een uitzonde ringspositie voor de intelelctuele mid dengroepen, maar vertrouwt, dat het rapport er toe zal leiden „dat het on recht. dat aan de door de stichting ver tegenwoordigde groeperingen zovele ja ren is aangedaan thans op korte ter mijn zal worden weggenomen. Voorstel Hiertoe worden in het rapport de on der andere volgende maatregelen voor- gesteldi Het wegnemen van de duibbele pro gressie in de inkomstenbelasting door een tariefsherziening, leidende tot een trapsgewijze progressie voor inkomsten tot f 50.000. Verhoging van de aftrek aan de voet van het tarief van de inkomsten belasting met vijf procent van het zui ver inkomen. Verhoging van de grens van de zo genaamde vijf-procent-regeling tot f 1.500. Aanpassing van het tarief aan de koopkrachtdaling van de gulden. Het verlenen van de mogelijkheid van afschrijving op de kosten van in vestering in beroepsopleiding Het creëren van de onbeperkte af trekmogelijkheid voor de premies van lijfrenten, die gericht zij nop de zuivere oudedags- en weduweverzorging. Het elimineren van de heffing van inkomstenbelasting successierecht en vermogensbelasting op stamredhten in de sfeer van oudedags- en weduwever- Principebesluit looncommissie (Van onze soc.-econ. redactie) DE loon commissie van de Stich ting van de Arbeid heeft woens dag een belangrijke, principiële be slissing genomen, die voor de toe komst een precedent kan betekenen. De looncommissie keurde namelijk unaniem goed. dat de werkeevers in het grafisch bedrijf zich verplichten tot uitbetaling van een extra biislag van 1,1 pet. aan georganiseerd admi nistratief personeel ter compensatie van de gestegen pensioenpremie. De uitbetaling van deze biislag aan on georganiseerden is niet verplicht al wordt in de nieuwe c.a.o. voor het administratief grafisch personeel ilo mogelijkheid opengelaten, dat dc werkgevers de 1,1 pet. vrijwillig ook aan de ongeorganiseerden betalen. De looncommissie was van mening, dat door het mogeliik maken van de bijslag voor iedereen, hier geen sprake is van discriminatie. Zowel werkeevers- als werknemers organisaties hebben zich dus op het hoogste niveau akkoord verklaard met een voordeelreeel in de c.a.o. voor ge organiseerd personeel. De 1.1 pet waar om het in de c.a.o. voor het administra tief grafisch personeel gaat. blijft be neden het bedrag dat hier aan contribu tie aan de vakorganisatie betaald moet worden. Zoals bekend bestaat "bij het Land bouwschap reeds geruime tUd de regel, dat georganiseerde boeren een belang rijk deel van hun aontributie aan de landbouworganisatie Tp mindering mo gen brengen op de heffingen, die zij aan het Landbouwschap moéten betalen. Onbevredigend De voorzitter van de Ned. Centrale Bond van Chr. Werknemers in de Voe- dings- en Genotmiddelenindustrie, de heer T. Elsinga, stelde vorige week de jaarvergadering van zijn bond. dat d® mogelijkheid geschapen moet worden, dat ongeorganiseerden via de onderne ming, waar zij werkzaam zijn, een drage moeten kunnen betalen voor werk van de vakbonden, waarvai wel profiteren, maar waarvoor zij tot nog toe niets konden bijdragen. De heer Elsinga wilde de vrijheid van organisa tie volkomen laten bestaan, maar achtte de bestaande toestand toch onbevredi- Na de beslissing van de Iooncommis- Militaire mutaties Met ingang van 1 mei is benoemd aangesteld tot brigade-generaal bij de intenaancestaf. kolonel C. F. J. W. Haf- kemeijer, bij de infanterie, kolonel (tij delijk brigade-generaal) L. A. Savalle. bij de cavalerie, kolonel (tijdelijk brigade generaal) J. A. C. Bartels. bij de genie kolonel (tijdelijk brigade-generaal) F. C. Vrins, en bij de militaire administratie, kolonel J. B Ludwig en kolonel (tijde lijk brigade-generaal) J. Bijloo. Tevens is tijdelijk benoemd gesteld voor de tijd, dat hij de functie vervult van directeur van de hogere krijgsschool, bij de generale staf, tot gen of hij een keer bij brigade-generaal, kolonel C. Koster. I Ina stond op. van deze week moet verwacht worden, dat in de toekomst nog meer bedrijfstakken dergelijke regelingen in het belang van de georganiseerden ii ive contracten zullen voorstellen. Vooral valt hier te denken aan de metaalindustrie en aan het bouwbe drijf, twee van de grootste bedrijfs takken van ons land. - zorging in vrije beroepen en dienstbe trekking. Voor het wegnemen van de dubbele progressie van inkomsten wordt in het rapport een systeem voorgesteld. Daarbij blijven inkomens tot f 4.000 on- belat. De inkomens, die groter zijn, worden belast, en wel meb 10 procent voor het gedeelte van het inkomen tussen f 4.000 en f 10.000, plus 20 pro cent van het inkomen tussen f 10.000 tot f 20.000, plus 30 procent van. het inkomen tusen f 20.000 tot f 30.000, plus 40 procent van het inkomen tus sen f 30.000 tot f 40 000, plus 50 pro cent van het inkomen tussen f 40.000 tot f 50.000. Zwaneuberg-Organoii hoger omzet In het eerste kwartaal zijn de omzetten van Zwanenberg-Organon hoger geweest dan een jaar tevoren toen zij gedrukt werden door de strenge winter. Van de agioreserve is f. 20 miljoen belastingvrij uitkeerbaar. De deelneming in Boldoot is 50%. Zwanenberg, kent geen verticale prijsbinding, Organon past deze wel toe. Het dividend werd bepaald op 17% be nevens belastingvrij 5% in agio-aande- len. Tot commissaris werd benoemd drs, C. A Klaasse. Emissieplan Enot De Nederlandse Optische Industrie Enot boekte in 1963 een behoorlijke omzetvergroting, die ruimschoots dé kostenstijging goedmaakte. De ontwikke ling der buitenlandse dochterondernemin- vas bevredigend. De geconsolideerde bedrijfswinst was fl,3 (vorig jaar 1,2) miljoen (terwijl in 1962 daarin vrijge komen reserves tegen aanloopverliezen buitenlandse dochters begrepen waren), afsenrijving f. 286.000 (162.000), belasting f. 450.000 (464.000), de winst f. 568.000 (556.000). Reeds voorgesteld is 12 (12)% dividend. De omzetstijging was het eerste kwartaal van 1964 14%. De rationalisatie wordt pas ten volle ver werkelijkt, wanneer in de tweede jaar helft het nieuwe bedrijfspand in Amster dam-Osdorp dat f. 1,5 min zal kosten, betrokken wordt. Voorgesteld wordt een claimemissie van f. 500.000 aandelen a 150% en een statutenwijziging om de prioriteitsaandelen af te schaffen, het maatschappelijk kapitaal van f. 4 min. tot f. 6 min. te verhogen, aandelenuitgiften buiten de algemene vergadering om mogelijk te maken en de directietan- tièmes te vervangen door contractuele beloning. In 1964 zal grote inspanning nodig zijn om de loonstijging goed te maken. Indonesische Handelmij Opgericht is de Dharma Handel Mij. (Dharma Trading Company) te Amster dam met f. 100.000 kapitaal, waarvan ge plaatst en contant volgestort f. 10 000 door de beide oprichters, waarvan eei beleggingsmij. Sangkuriang N.V. te Vëlp vertegenwoordigt en de Indonesische nationaliteit bezit. Dpel is in-, uitvoer van en handel in Indonesische produkten in het bijzonder tabak. Mr. dr. Tengkij Boenjamin Sabaroedin, directeur van dt Sangkuriang, voert op het ogenblik be sprekingen met de Indonesische ministers van handel en landbouw TWENTALLEN bezorgde mensen hebben gis termiddag de inlichtin gendienst van de P.T.T. en het hoofdkantoor van het A N P. in Den Haag opgebeld om te vragen welke minister er was overleden. Het nieuws zou via een extra-uit zending van de radio nieuwsdienst bekend zijn gemaakt. Helaas had men in alle gevallen niet verstaan om welke mi nister het ging- Een blik in een radio- gids en een telefoontje naar Hilversum bracht een snelle oplossing voor het raadsel: in het na tionaal programma was er een klankbeeld over Nederland tussen de ja ren 1860 en 1880 „de drempel over de nieuwe tijd" uitgevonden. In dit programma on derbrak omroeper Piet Ekel een muziekaankon- diging voor een ..extra- nieuwsuitzending" waar in hij het overlijden van... minster Thorbeck op 5 juni 1872 bekend maakte. Na een korte necrologie van de over ledene gegeven te hei ben besloot hij met „...en dit was een extra-uitzen ding. Wij wijzigen nu het programma en gaan ver der met ernstige muiek''. In Hilversum heeft men om de slechte luisteraars hartelijk gelachen. ^el s^eY U da1 u 0e<^ regen}* ttv»*etV Aaïen da1 voe* oC*e^ Y\° de *eê Verenigingshuis NCRV koopt Baanis hotel De NCRV heeft het hotel Royal, gelegen tegenover het station in Baarn, aangekocht om er een „ver enigingshuis" van te maken. De ge hele administratie, inclusief de thans in Wageningen gevestigde kantoren voor de Omroepgids, zal daar worden gevestigd. Het hotel Royal, bty de oude Baar- ners beter bekend als hotel Zeiler, is een statig, hecht bouwwerk. Het werd indertijd gebouwd als gastenver blijf voor de huishouding van koning Willem in, maar ging later over in partiouliere handen. Het hotel, dat op het ogen-blik nog gewoon wordt geëxploiteerd, bevat 70 kamers en heeft een fraaie hal en een Het is alléén Terlenka met het Terlenka eti ket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U -eisen vol doen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. publikatie van a.k.u.. arnhem Man wilde wouw met motorfiets doodrijden De Apeldoornse politie heeft de 46- jarige metselaar S. P. uit Apeldoorn aan gehouden wegens een poging zijn vrouw met een motorfiets letsel te berokkenen. Het gebeurde op de Soerenseweg, waar P. zijn vrouw stond op te wachten toen zij op de fiets van de Bandalaan kwam. P. gaf bij haar nadering plotseling vol gas en de vrouw moest om het vege lijf te redden de stoep op vluchten. Door de fiets weg te werpen en tussen een auto en de gevel van een garage te gaan staan, kon zij aan de wraakzucht van haar echtgenoot, met wie z(J reeds ge ruime tijd in onmin leefde, en die met de motor eveneens de stoep opreed, ont snappen. Toen P. bemerkte dat hij in zijn opzet niet was geslaagd, merkte hij spijtig op „Ditmaal ben je de dans ont sprongen, maar ik krijg je nog wel.'" Vergadering v. d. Heem De aandeelhoudersvergadering van Van der Heem heefthet dividend be paald op 12% voor gewone en 4% voor prioriteitsaandelen. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat de besprekingen over een samengaan met Indola voort gaan. Verdere bijzonderheden zijn niet gegeven. PROMOTIE TE LEIDEN LEIDEN. 22 april Heden promoveerde tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: „Kindercardiologie in Ne derland". de heer K F Kerrebijn, geboren te Deventer, wonend te Den Haag Promo tor was prof. dr. G M H Veeneklaas. W inkelomzetten belangrijk hoger in 1963 Het Economische instituut voor het midden- en kleinbedrijf meldt dat de toe genomen welvaart van de Nederlandse verbruiker de geldomzetten in het mid den- en kleinbedrijf in 1963 over de hele linie belangrijk heeft doen toenemen, in de meeste gevallen zelfs nog meer dan in 1962. De consumptieve uitgaven zyn na uitschakeling van de prijswijzigingen met 6 pet. toegenomen. De bedrijfsonkos- ten zijn eveneens gestegen, zodat men niet de gevolgtrekking mag maken dat het inkomen eveneens toenam. In de toren voedingsmiddelen, duurzame sumptiegoederen, genotmiddelen en rige branches was de omzetstijging slechts bij een vijftal gelijk aan of lan ger dan de stijging van 1962. wo. aard appelen, groente en fruit, zelfbedienings- bedrijven in voedingsmiddelen, schoenherstellers trad een daling in. Kle dingstoffen en dranken boekten een 1962 gelijke stijging. Uit de 16 luchtvaartmaatschappyei deelnemen aan het transatlantisch pas sagiersvervoer tussen Europa en de Ver enigde Staten neem de KLM de zesde plaats in op een jaaroverzicht dat de American Society of Travel Agents (ASTA) zojuist heeft uitgegeven 1963. Heidemij. introduceert primeur (Van een onzer verslaggevers) maatschappij heeft een primeur binnen de Nederlandse grenzen ge haald: een betonwegautomaat, die zij van een Duits bedrijf van bouwma- chines heeft gekocht. Deze machine zal het mogelijk moeten maken in korte tijd het net van landbouw- wegen. dat in Nederland nog steeds veel te klein is. te vergroten, automaat werkt namelijk zeer snel: per minuut kan hij een meter beton weg, in breedte variërend tussen en 4 meter aanleggen. De Heidemij. hoopl dat aannemer wegbehcerder voor deze 80 mille kosten de machine belangstelling zullen hebben om op die manier snel een einde te kun nen maken aan het ernstig tekort landbouwwegen De maatschappij streef! ernaar dat binnen dertig jaar de dicht heid van het landbouwwegennet zal „Het kan bestaan, maar niet zoals jij het je indenkt, Jan Hij liet $ijn procuratiehouder dé vrije hand. „Eigenlijk sta fij niet aan het hoofd van je bedrijf, maar hij. En dan wil ik nog iets van die man zeggen Ik schat hem niet hoog, makr kan me daarin vergissen. La ten we aannemen, dat hij flink genoeg is en zo'n bedrijf kan leiden ik geloof niet, dat één man het kan, maar laten we het aanne men dan nog is het zullen we maar zeg gen: te kwetsbaar. Jan. Als de vangsten een paar jaar slecht zijn en dat kan toch heb ben jullie weinig inkomen, maar de rente van al het kapitaal dat je opgenomen hebt, het on derhoud van de machines en de gebouwen van je loggers en je treilers moet worden betaald." En dan was er nog iets wat Rooie Tjeerd haar had gezegd. De vissers, van wie velen tot nog toe hun eigen garnalen hadden gekookt, gepeld of gedroogd en verkocht, hun eigen spieringen gerookt, hun eigen vis aa® de afslaf gebracht of uitgevent hadden, zouden van dikke Jan af hankelijk zijn. En ze wisten wel, dat hij hij zelf! daar geen misbruik van zou maken. Hij zou een redelijke winst willen maken en had daar recht op. maar ook redelijke prijzen uit betalen. Of de procuratiehouder dat eveneens zou doen, konden ze niet weten. „Daarvoor zit ik er toch zelf ook in," zei dikke Jan. Maar erg overtuigend klonk het niet. Ina gaf er dan ook geen antwoord op. Ze zei: „In elk geval kunnen er moeilijkheden uit voortkomen stakingen, zoals je wel in de kranten leest. En dan?" Toen keek dikke Jans vrouw even op en knik te bevestigend. Dikke Jan zelf zei: „Zo iets mogen wij hier niet hebben. dat krijgen we ook niet dat mogen ze ginds, in Holland doen, maar niet hier. We hebben het hier nooit gehad. Nooit!" Maar meteen dacht hij echter ook aan de nieuwe tijd, waarover hy zo dikwijls sprak en aan de eisen van die nieuwe tijd. Hij zei: „Zou je Rooie Tjeerd niet eens willen vra- - komt?" door KLAAS VAN DER GEEST .ZNatuurlijk! Hij komt vanavond als je het goedvindt." Ja, dat was best. Toen zc weg was, naar haar patiënten die wachtten, begon hij te gen zijn vrouw niet weer over zijn bedrijf of zijn procuratiehouder, maar zei: „Ze schijnt Rooie Tjeerd wel aan te kunnen zij maakt tenminste al uit, wanneer hij hier zal komen." De dikke, goedmoedige vrouw glim lachte. „Ze is een lieve meid," zei ze. Alsof dat er iets mee te maken had. HOOFDSTUK 11 De grote nieuwe garnalendrogerij en de nieu we visrokerij van de Rederij Noordzee zouden wel afgebouwd worden. Tenminste, dat was de bedoeling. Het stukje nieuwe weg van de garna lendrogerij naar het station werd ook aange legd. Ook daar werd aan doorgewerkt. Maar verder veranderde er toch wel het een en an der aan de oorspronkelijke plannen die dikke Jan had gemaakt. Het begon ermee, dat Rooie Tjeerd en Ina, het verpleegstertje, een keer sa men naar de stad gingen. Het kon best toeval lig zijn, dat ze samen gingen. Zij most er zijn om en vriendin van haar, di in het zieken huis werkte en jarig was, eens op te zoeken. En hij moest naar een advocaat. Niet voor zich zelf. Ook niet voor Jakob Thomsen. Voor Jakob kon geen advocaat meer iets doen. Zijn zaak was eindelijk voor het gerecht geweest. Met Piebe Lap als getuige. Er wa ren nog heel wat meer getuigen. Zelfs de schip per van de rechercheboot en de burgemeester, de opperwachtmeester van de rijkspolitie, Rooie Tjeerd en nog een paar vissers met wie Jakob Thomsen wel eens had gevaren. Met z'n allen konden ze echter nog niet gedaan krijgen, dat hij vrijgesproken werd. Er was een vracht drieduizend liter alcohol aan boord van botter gevonden. Hij had. zonder de vereiste papieren, in volle zee gevaren. Hij had na zons ondergang de voorgeschreven verlichting niet gevoerd. En er bleken ook een paar geweren met munitie, waarvoor geen vergunning verleend, in het vooronder verborgen te zijn geweest. Die geweren en de alcohol werden beurd verklaard. Jakob Thomsen kreeg twee maal honderd gulden boete. Hij kreeg nog maanden gevangenisstraf oo.k. Met aftrek, dat hij nog tot het voorjaar moest zitten. En dat was het ergste niet. Marthe van de mees ter wist alleen niet, waar ze tweemaal honderd gulden boete van moest betalen. Ze had het niet. Ze leefde zelf van geld dat Rooie Tjeerd haar leende. Toch is het wel betaald. Rooie Tjeerd is eens gaan praten met een paar men sen. Hij moet er zelfs met Johannes van Laar. Witte Joop, over gesproken hebben. Hij had maar een half woord hoeven te zeggen. Die man zat er goed genoeg bij. En een paar hon derd gulden kon hij missen. ..En als je meer moet hebben, zeg je het maar!" Daarmee was dat afgedaan. En daar voor hoefde Tjeerd dan ook niet meer naar een advocaat Hij moest alleen eens praten over het oprichten van een coöperatie, coöperatie van vissers, die de Rederij Noord zee kon overnemen. Zo iets was natuurlijk niet in een paar uur beslist. Er moest heel wat over geschreven worden. Er moesten urenlange besprekingen worden gevoerd met de banken. Er moest door de vissers over worden verga- „Mijn nieuwe woonark zal wel nooit klaarko men," zei Rooie Tjeerd. Er ging geen dag voor bij, dat hij er rustig aan kon werken. Hij maak te zihc er wel eens kwaad om. „Want wat kan mij die coöperatie eigenlijk schelen.... Ik heb toch zelf geen botter en ben niet van plan me er ooit eentje aan te schaf fen ook!" Ina zei: (Wordt vervolgd) worden verhoogd tot 20 meter per hec- De automaat is eigenlijk een miniatuur exemplaar van de machine die in Ame rika wordt gebruikt voor de aanleg van rijkswegen. Op het ogenblik is de aut<A maat in werking bij Gorssel (Ov.). waal de Heidemij bezig is met de aanleg van een landbouwweg. KARAVAAN trekker werpt Deze trekker is de eigenlijke machine. Terwijl hij zich met een snelheid van 1 meter per minuut langzaam verplaatst brengt hij de spe cie aan de achterkant in nog ongevorm de toestand od de vooraf nauwkeurig ge- effende ondergrond De massa wordt dan door een slee gladgestreken. Een trilbal zorgt voor de verdichting van de massa. De door de slee gevormde glijbekisting geeft het nieuwe weglichaam nette op staande randen die. ook al blijft het ge heel een poosje vochtig, niet uitzakken als de bekisting verder is doorgetrokken. De speciale samenstelling van de specie staat daar borg voor. Groot voordeel van dc machine: de kosten besparende werkmethode. Hebben de kosten van de aanleg van landbouw- wegen tot nu toe gevarieerd tussen de f 40.000 en f 100.000, met gebruikmaking van de nieuwe machine zullen deze kun nen worden verlaagd tot f 40 a f 50.000. Bovendien beeft men aanzienlijk minder arbeidskrachten nodig: zes man zjjn vol doende om de machine werkende te hou den en de .finishing touch" aan de weg aan te brengen. 1000 KILOMETER Dat de kosten worden gedrukt, is nood zakelijk, wil men het doel verwerkelij ken: de aanleg van duizend kilometer landbouwweg per Jaar. Het investerings effect van een landbouwweg is namelijk aanzienlijk geringer dan bij bijv. een rijksweg omdat er minder verkeer over Weliswaar is de hoeveelheid verkeer tussen 1955 en 1960 met niet minder dan zestig procent gestegen, maar die op de planwegen steeg met ongeveer hetzelfde percentage. Volgens dc Heidemy zijn eveneens nog bezuinigingen te bereiken door het gebruiken van electronische re ken. en tekenmachines bij 't ontwerpen van de wegen. In Gorssel is de Heidemij. begonnen. Maar zy hoopt dat het hierbij niet zal blijven. Binnenkort zal de nieuwe ma chine worden gedemonstreerd voor aannemers en wegbeheerders en zij hoopt dat er zoveel belangstelling voor zal bestaart dat er binnen niet al te lange tijd meerdere van deze beton- automaten aan de slag kunnen gaan. a-Gravcnhage, thans Wiesbaden. groot trappenhuis. Het zal echter duch. tig moeten worden vertimmerd, eer het een bruikbaar kantoorgebouw is geworden. Daarom sluit het (hotel tegen eind juni, want op 1 juli moet het aan. de NCRV worden opgeleverd. De ver bouwing zal meer dan een jaar duren. De omroepvereniging denkt het tegen het einde van 1965 in gebruik te kim- Hoewel de NCRV ervoor heeft moe ten betalen, wilde zij ons voorlopig nog niets meedelen, evenmin als de kosten, welke met de verbouwing zjjn gemoeid. De NCRV is blij met de centrale ligging van het hotel, dat ook per trein goed bereikbaar is: het li'gt op 100 meter afstand van de uitgang van het station en Baarn ligt dicht by Amster dam en Utrecht. Aangezien de Omroepgids binnen kort niet meer in Waegningen, maar (na uitbreiding) in Hilversum wordt gedrukt, is het prettig, wanneer de kantoren in de nabijheid van Hilver sum zijn gevestigd. Wel denkt men dan in Baarn nieuw lager kantoorper soneel te moeten aantrekken. Intussen vordert de NCRV-studio- bouw in Hilversum ook goed. Met de inrichting van een nieuwe muziekstil- dio en een ontvangstruimte zal deze bouw voorlopig worden besloten. „Elfstedentocht" naar Cannes De NTS heeft een samenvatting van de in 1963 gemaakte rechtstreekse re portage van de Elfstedentocht ingezon den voor het televisie-filmfestival dat deze week in Cannes wordt gehouden. De samenvatting dingt mee in de afdeling actuele televisiereportages. Geen eerste prijs voor luisterspel De jury voor de wedstrijden in het schrijven van een luisterspel, die in 1963 door de Belgische Radio en tele visie en de Nederlandse Radio Unie werd georganiseerd, heeft besloten geen eerste prijs toe te kennen. De jury kwam tot de conclusie dat dit niet verantwoord zou zijn. De tweede prijs viel ten deel aan mevrouw Liana Bruylants te Antwer pen voor haar luisterspel „De vreem de aanbidding" en de derde prijs aan de heer Hendrik A. Sparreboom in Den Haag voor het spel „Zielen op drift". De tweede prys bedraagt f 1250.— en de derde f 750.Ze zullen binnen kort in Hilversum worden uitgereikt be jury bestond uit mevrouw Emmy van Lokhorst, mevrouw C. v. d. Bosch. Mulder en de heren Marcel Coole, Jol de Haes, Jan van Herpen, Ary van Nierop en Frans Roggen. vanavoné of niet?, cabaret xs.4u Laeni er 20.00 Nws 20.05 1 Mei-bijeenkoi Middelburg 21.30 Dit is uw leve Nws 22.40 Balar de VARA-TV Inde- »n 22.30 Nws en sbs-berichten 22.40 Wijd s de wereld, internationale oriëntatie i kerk. 23 10 Langs dc liederen 23.40 (gr) 23.55-24.00 Psalter, lezing het lied: klass menade orkest vanavond tair programma. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20 20 Achter het nieuws 20.45 Rudi Carrel. Show 21 25 Toneel als wapen, do- Programma voor morgen social! livenberich- ïgwijs: tips voor trips Lichte gram (vervolg) 9.00 Loon naar werken, uitzonding in samen werking met het NVV 9 10 Lichte gram >35 Waterstanden. VPRO: 9 40 Bijbeltaal ;n moedertaal, gesprek 9.55 De school van borgen, praatje VARA: 10 00 Buitenlands VerênigingBra Saint Just glimlachte, hoorspel 12.10 Mu- sette-orkest en zangsoliste 12.30 Meded sluitend: postduivcnberichten 12 33 Sport nieuws 13 00 Nws 13 15 VARA-Varia 13 20 Radio Jazzclub 13 50 V d twintigers 14.25 Latijns-Amerikaanse muziek (gr) 14 45 Boekenwijsheid 16 55 Planoduo: lichte muziek 17.10 Licht ensemble 17.40 Licht Instrumentaal kwintet 18.00 Nws en com mentaar 18.20 Draaiorgclmuziek (gr) 18.30 Hilversum ii. 298 m. KRO: 7.00 Nws 7 10 Morgengebed 7.15 Klass gram 7 45 Geestelijke liederen 7 55 De kerk zijt gij. lezing 8 00 Nws 8 15 Strip voor de jeugd 8 20 Djinn. gevar programma 12.00 Ange- lus 12 04 Katholiek nieuws 12 10 Country- and Western Express (gr) 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Instrumentaal ensemble cn zang 12 55 Pla- tr-nnieiiw 13 00 Nws 13 13 Marktbericht, n 13 13 Musicerende dilettanten 13.40 Franse les 14 00 V d jeugd 15 00 Jazzmuziek met steljjke 16 40 Lichte taal kwartet 17 30 Boekbespreking 1740 Roulette, muzikaal spelletje 18.00 Kunst kroniek 18 30 Lichte gram 18.50 Lichtba- TELEVISIE (NTS: 14 30^ Eui —17 45 V d kindei 15 00 Eurovisi

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 17