Nieuwe leidse Courant Economie schok nog niet te boven Nu „bokser" onthalsd in Odense Ned. Bank: pleidooi tegen waardedaling van het geld Nederland! ^ommentaren leeft mee Prinses Irene sprak zondag in Brussel met haar vader Geen huurcompensatie of belastingverlaging Toch rechtstreeks op het t.v.-scherm Indonesië op rand van economische afgrond Koffie wordt acht tot veertien cent duurder Alles op alles 0111 dambreuk te vermijden CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ,Stantv«stigh is ghtblavan nijn hert in teghenspoef" Dinsdag 28 april 1964, 45stc jaargang A 3,35, p.kw 10,05 Veranderlijk Aanvankelijk opklaringen, morgenmid dag weer kans op regen. Krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezel/de temperaturen als vandaag. (Zie voorts pagina 7) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Donderdag zal onze Vorstin haar 55ste verjaardag vieren. Dan zal het Nederlandse volk 5 haar ongetwijfeld een warmere j hulde brengen dan ooit tevoren. Heel het volk leeft mee. H' Prinses Irene heeft zondag een paar uur met Kaar vader gesproken. Zij ontmoette prins Bernhard in Brus sel. Ook haar verloofde, de prins van Baurbon-Parma, was bij het gesprek aanwezig. Alle gebeurtenissen rond om het huwelijk zijn nog eens door gepraat. Tijdens dit gesprek moet het de Prinses meer dan duidelijk zijn geworden, dat haar ouders on mogelijk het huwelijk morgen kun nen bijwonen. Het verloofde paar maakte de reis naar Brussel per auto. Zonder incidenten is deze rit echter niet verlopen. Zoals wij gisteren reeds meldden, raakten Irene en Charles Hugues bij het Noordfranse plaatsje Etroeungt in moeilijkheden. De prins van BourbonParma, die achter het stuur zat, botste op een vrachtauto, die plotseling linksaf sloeg. Het ongeluk liep goed af. Prinses Irene was licht ge wond. Met een taxi heeft het verloofde paar de reis vervolgd. liet was altijd de wens geweest van de prinses voor ze ging trouwen, nog met haar ouders te praten. Een reis naar Soestdijk zou weer te veel publiciteit meebrengen. Daarom werd gedacht aan deze oplossing is de voorkeur gegeven, een ontmoeting in het buitenland. Aan deze oplossing is de voorkeur gegeven, hoewel nu koningin Juliana niet bij een dergelijke ontmoeting aanwezig kon zijn. De Rijksvoorlichtingsdienst, die beves tigde dat prins Bernhard in Brussel met zijn dochter had gesproken, kon niet meedelen wat het onderwerp van ge- TTET jaarverslag van de Nederlandsche Bank over 1963, waarnaar met meer dan gewone belangstelling is uit gezien, komt tot enkele krasse conclusies niet betrekking tot de „loonexplosie" van het vorige najaar. De huidige finaneieel-economische stand van zaken in ons land is in de volgende punten samen te vatten Het jaar 1964 zal het door Je grote loonsverhoging verstoorde evenwicht in onze economie nog niet brengen. Zou die verhoging niet zijn ge komen, dan zou 1963 betrekkelijk zijn „meegevallen". De toen ge vreesde recessie bleef uit. De loonkosten per werknemer zullen dit jaar met vijftien pro cent toenemen. In Parijs hebben prinses Irene en prins Charles Hugues giste ren een receptie gehouden. Ter wijl prins Charles toekijkt, onderhoudt prinses Irene zich met haar aanstaande schoon vader, prins Xavier. Drie Eindhovenaren zonder voorkennis in het Irenecomité Drie inwoners van Eindhoven, drs. E. Baljon. directeur van het Industrieel as surantiekantoor, jhr. ir. C. Mollerus, ge pensioneerd secretaris van de raad van bestuur van Philips, en de industrieel H. Mignot, hebben protest aangetekend tegen het feit dat zij zonder hun voor kennis in het te Nijmegen opgerichte Irenecomité (van dr. Gribling, dat ijvert voor een huwelijkscadeau voor de prin ses) zijn opgenomen. Zij hebben de secretaris van het co mité, mevrouw BahlmanVerhoeven te Nijmegen, hiervan op de hoogte gesteld. Op hun verzoek zijn ze als lid van het Irenecomité geschrapt. In één oogopslag 20.000 plaatsen bij Palaver pag. 2 Onderwijzerssalarissen om hoog pag. 2 Invloed? Aandelen kopen pag. 2 Nassers positie in het Mid den-Oosten pag. 5 Geheime dienst aan het werk? pag. 5 Russische roman speelt in Nederland pag. 6 Oranjeboompje voor Prin ses pag. 7 Reportages uit Rome pag. 7 Boerenspel is gevaarlijk pag. 7 Aku breidt uit pag. 11 VAN 10.50 TOT 12.15 UUR (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ROME. dinsdagmorgen Toch een directe televisie-uitzending naar Nederland van de huwelijksplechtig heid in de Romeinse basiliek van Ma ria de Meerdere. Voor de zoveelste maal heeft een woordvoerder van de familie de Bourbou-Parma verwar ring gezaaid door de ene avond met klem te stellen dat de echtverbinte nis van prinses Irene met Prins Charles Hugues niet direct op het Nederlandse beeldscherm zou zijn te zien. en de andere avond met even veel klem te verklaren dat dit wol het geval zou zijn. Het gemak en de glimlach, waarmee deze tegenspraak werd gedaan, waren ronduit ontstel lend. Ook al door de ontkenning dal hij vierentwintig uur eerder had ge zegd dat er geen sprake van een cir cuitverbinding kon zijn, werd op nieuw gedemonstreerd dat de atmos feer in carlistische kringen tenminste troebel is. Thans is het zo dal morgen, op de dag van het huwelijk, de volledige werkelijke plechtigheid op het Neder landse beeldscherm te zien zal zijn De uitzending begint om 10-50 uur 's morgens en eindigt om 12.15 uur 's middags. Met een vertraging van een kwartier dient overigens rekening te worden gehouden. Alleen de N.T.S. heeft het Eurovisienet voor een ..life"-uitzending geboekt. Tele- siviestations in andere landen ook in Italië dus doen het in de namiddag, of in de avond met een beeidsamenvat- ting van enkele minuten. Het Nederlandse commentaar zal worden verzorgd door Jean Smits van de AVRO en drs. M. van de kerkelijke Gisteravond verklaarde de Fransman Le Cat woordvoerder van de familie De Bourbon voor perszaken dat de directe uitzending de goedkeuring van het bruidspaar had. Vierentwintig uur tevoren had hij gezegd dat prinses Irene oezwaren maakte tegen het onbarmhartig registreren van eventuele gevoelens van emotie tijdens de plechtigheid. Met een wel. of niet bedoeld cynisme werd er nog aan toegevoegd dat een directe tele visie-uitzending „een vreugde voor de ouders zou kunnen zijn". (Voor vervolg zie pag. 7) 4, De helft van de thans toegestane loonsverhoging zou verantwoord zijn geweest. 5 Waardevastheid van het geld noodzakelijk. 5 Een internationale crisis is on waarschijnlijk en bij wijs beleid te vermijden. 7 Belastingverlaging is op het ogenblik niet gewenst, g Looncompensatie voor de komen de huurverhoging vindt geen in stemming. 9 In de eerste plaats moet het evenwicht in onze economie her steld worden. (Zie ook pag. 11) Niet alleen het beroemde zeemeer minnetjebij de haven van Kopenha gen is in de nacht ran vrijdag op za terdag het slachtoffer geworden van ergerlijke vandalisme. In dezelfde nacht is ook het granieten beeld van een bokser, opgesteld in de prook- jestuinen" van de Deense stad Odense, onthoofd, Het hoofd is gisteren van de bodem der door de stad lopende rivier opgevist. Men vermoedt, dat drie jongelui die in de bewuste nacht in de buurt van de heggen der „spr ook jestuinen" werden gesigna leerd, het hoofd van de bokser hebben afgeslagen en tn de rivier hebben ge' worpen. Het kopje van het zeemeerminnetje is nog niet terecht. Irene en Charles morgen bij paus In het vaticaan is vandaag bekendge maakt dat prinses Irene en prins Charles de Bourbon-Parma morgen na hun huwe lijk door paus Paulus VI zullen worden ontvangen. Dit was het meest positieve bericht dat uit het Vaticaan is gekomen temidden van tegenstrijdige berichten over de pauselijke audiëntie. Zaterdag werd uit het Vaticaan vernomen dat een audiën tie zeer waarschijnlijk was. Zondag zei een woordvoerder van de familie de Bourbon-Parma dat er geen audiëntie zou komen. Het Euro-control-luchtverkeersleiding- centrum, dat het luchtverkeer in de ho gere luchtlagen boven Nederland, Bei en het noordelijke gedeelte van West-Duitsland zal regelen, komt in Limburg. Over enkele da gen zal de plech tigheid in Rome plaatsvinden. In het Parijse huis Balmain wordt al enige tijd koorts achtig gewerkt aan de fraaie bruids japon die prinses Irene zal dragen. Maurice Franck, de Parijse kapper van de Prinses, heeft reeds een kapsel voor haar ontworpen, vrij hoog opgewerkt, met uitsluitend grove slagen. Het voorhoofd is vrij gehouden, waar door het antieke diadeem, dat de Prinses van de fa milie De Bourbon- Parma heeft ge kregen, volledig tot z'n recht komt. Inflatie neemt aan TAE inflatie in Indonesië is zeer ern- stig. De goud- en deviezenreser ves zijn met 50 miljoen Amerikaanse dollars verminderd tot een omvang van naar schatting van buitenlandse economen niet meer dan 25 miljoen dollar. Eind maart bedroeg de gelds omloop 288 miljard rupiah vergele ken met 136 miljard drie maanden eerder. Dit zei gisteren de Indone sische minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, in het parlement in Djakarta. De bewindsman noemde als oorzaak van de inflatie dat de 400 miljoen Amerikaanse dollar aan buitenlandse hulp die war^n bestemd ter verster king van de maatregelen van verleden jaar mei voor de stabilisatie van de Indonesische economie, niet zijn aan gekomen. Het geschil over West-Irian met Nederland heeft volgens de mi nister ook bijgedragen tot de inflatoi re ontwikkeling. Minister Soebandrio drong bij de re gering aan op vergroting van de econo mische levenskracht van het land door middel van een programma dat o.m. de volgende maatregelen behelst: 1. „Economische oorlogsvoering" ter vergroting van de voedselproduktie ter vernietiging van Maleisië cn ter vergroting van de weerbaarheid te gen revolutionaire activiteiten: 2. Maatregelen om alle banden met Maleisische gebieden te verbreken, de Indonesische financiële en economi sche positie te verbeteren en de te kortkomingen op het gebied van ver voer en handel op te heffen: 3. De vorming van voldoende voedsel voorraden tegen redelijke prijzen en de verbetering van de uitvoer; 4. Samenwerking met het buitenland ter verbetering van de uitvoer, ver betering van de verbindingen over zee en vereenvoudiging van de ex portprocedures. Wat de betrekkingen met Nederland betreft, verklaarde Soebandrio in het parlement dat Indonesië met dat land akkoord is gegaan tot het vormen van gemengde commissie waarin overleg zal worden gepleegd over schadeloos stelling voor Nederlandse ondernemin gen die ten tijde van het geschil om West-Irian zijn genationaliseerd. Deze commissie zal ook spreken over Indo nesische verliezen tijdens de strijd voor de onafhankelijkheid en die om West- Irian, aldus Soebandrio. Verder zei hij goede hoop te hebben dat er technische •nwerking tussen de twee landen tot stand zal worden gebracht Voor zün vertrek naar Indonesië heeft scheepsbouwer Verolme op Schiphol op een persconferentie verklaard dat „als er cén land is. dat recht heeft op hulp, het Indonesië is". „Indonesië kampt met grote financiële moeilijkhe den. Het heeft geen nut een stuk of wat schepen te leveren. Het moet zeil industrialiseren om er bovenop te ko men". aldus Verolme. De Rotterdamse scheepsbouwer stel de voor dat de schepen zelf door Indo nesiërs moeten worden gebouwd. „Sche pen zijn voor dat land van de aller grootste betekenis, want eerst moet In donesië zich voorzien van voldoende middelen van transport. Het interins laire verkeer is uiteraard van vitale be tekenis voor het welzijn van het land en daar zijn schepen voor nodig. Daar naast zal het ook schepen moeten heb ben voor het vervoer naar het buiten land", zo verklaarde Verolme. De scheepsbouwer die bij zijn oriën tatiereis in Indonesië vergezeld wordt van de heren H. J. Hofstra en A. Rijke, hoopt een gesprek te hebben met presi dent Soekarno en enkele van zijn m' et moderamen van de synode der Nederlandse hervormde kerk komt dank toe omdat het zich des tijds niet zonder meer bij de doop van prinses Irene heeft neergelegd, maar opheldering heeft verzocht. Kardinaal Alfrink komt dank toe voor het thans duidelijke betuigde eerherstel aan de doop binnen de kerken der hervorming. Het mode- ramen tenslotte komt opnieuw dank toe voor de naar onze overtuiging christelijke wijze waarop het heeft gereageerd op de onbevangen ver klaringen van de kardinaal. Daarmée is, naar mag worden aan genomen en zoals gisteravond ook voor de televisie werd verzekerd, achter deze zaak een punt gezet. De verwarrende omstandigheden, waar van, erkent hij ruiterlijk, ook de kar dinaal het slachtoffer is geworden, dreigden tot op de oecumenische ge dachte storend in te werken. Dat was kennelijk te veel. Er zijn te talrijke geschilpunten tus sen de kerken dan dat ook het kost bare gemeenschappelijke bezit, dat de doop nog is, op het spel mocht worden gezet. Het kon wel eens zijn, als elders in het leven, dat ook dit maal uit verlies winst kon ontstaan en dat wat aanvankelijk een pijnlijk incident was, aanleiding werd tot een opnieuw gemeenschappelijk be zinnen "Ifoor de onderwijzers is er goed nieuws. Het mag bekend heten, hoe onder hen grieven leefden met betrekking tot de geldelijke waar dering. Zij hebben zelfs reden ge zien tot publiek protest. Thans ech ter is op de twee voornaamste nun- ten overeenstemming bereikt. Deze waren binnen de wereld van het onderwijs de voornaamste klachten: de aanvangssalarissen lagen te laag en de schaal was te lang. Op beide punten worden thans verbeteringen aangebracht. Vanzelf is dat niet gekomen. Stellig ware het beter geweest indien van de zijde der regering op dit punt grotere soontaniteit aan de dag was gelegd. Maar de overheid heeft met zovele factoren rekening te houden en dan kan de afweging van waar den wel eens worden tot een oorzaak van meningsverschil. Dat overigens, bij de bepaling van een juist beleid, aan ons onderwijs, ook aan ons lager onderwijs, een ho ge prioriteit toekomt, is buiten kijf. Voor deze waarheid is de regering niet doof gebleken. /Anze Sociaal-Economische Raad, een van de instellingen waarop ons volk trots mag zijn. ondergaat een wisseling in het voorzitterschap. Reeds heeft de aftredende voorzitter, de heer Verriin Staart, zijn afscheids rede gehouden Met belangstelling mag worden uitgezien naar de ambts aanvaarding door zijn opvolger, de heer De Pons. Niet alleen de S.E.Rmaar heel het economische en sociale leven in ons land. is de heer Verrijn Stuart dank verschuldigd voor de wijze waarop hii deze instelling heeft voorgezeten. Zijn jaarlijkse rede was telkens on nieuw een gebeurtenis. Zii mocht worden gerekend tot die uiteenzet tingen over de situatie hier te lande, verstrekt buiten rechtstreeks r^ge- ringsverband. waarvan met aandacht kennis te nemen alleen verstandig moet heten. Daartoe behoort bijvoor beeld ook het betoog van de presi dent der Nederlandsche Bank. dit maal te vinden in onze krant van vandaag. Het behoorde tot de taak van de voorzitter van de S.E.R.dat hij tel kens weer had te strijden tegen mis verstanden. tegen verzet, ja onwil, met betrekking tot dit hoge advies college. Hij heeft het met bekwaam heid en onverdroten gedaan. Men mag het zijn evenzeer bekwame op volger toewensen, dat deze zich op die weg minder zal behoeven te be geven Er valt ook ten onzent nog zoveel positiefs te doen. In het eerste kwartaal van dit jaai zjjn de wereldmarktprijzen voor koffie in sterke mate verder gestegen. Naar uit vakkringen wordt vernomen, maakt deze voortgezette stijging der prijzen op de wereldmarkt het noodzakelijk de kof fieprijzen voor de eonsument te verho gen. Met Ingang van vandaag zullen in hel algemeen de koffieprijzen van acht tot veertien centen per pakje van 250 gram 7/i Rusland Vandaag of morgenochtend zullen enige honderden tonnen springstof tol ontploffing worden gebracht om te bewerke dat de rivier de Zerawsjan in de Russische staat Tadzjikisttan. versperd door een enorme aardver- Vóór vrijdag wil men proberen een goul van echt meter diepte aan te al naar gelang van de soort, worden ver- Met deze prijsverhoging wordt de stjj- ging van de wereldmarktprijs slechts ten dele In de consumptieprijs doorberekend. Syrië zegt militair verdrag met Irak op De nationale revolutionaire raad in Sy rië heeft besloten het militaire verdrag met Irak op te zeggen. Uit officiële krin gen wordt vernomen dat dit besluit werd genomen omdat niet aan de Syrische wens, een opperbevelhebber te benoemen, is voldaan en omdat inmiddels het Ver-' enigde Arabische opperbevel is gevormd, overeenkomstig door de Arabische top conferentie genomen beslissingen. brengen in de dam. die driehonderd meter breed is. Onder normale omstandigheden zouden er drie weken met dit werk gemoeid zijn. maar om een rampzalige overstro ming te voorkomen moet het veel eer der gereed zijn. Als de dam een hal ve berg die in de rivier is gegleden het in zijn geheel begeeft, lopen enke le steden en dorpen groot gevaar te worden weggevaagd. Hieronder is Sa markand. 150 km stroomafwaarts ge legen, en ook Boohara nog, dat 300 km ver ligt. Achter de dam blijft hel water stijgen, terwijl stroomafwaarts d« rivier droog ligt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1