Prinses in logeert in Rome zeer luxueus hotel Receptie met 1000 s;asteii Voorkeur ging uit naar Nederlandse kardinaal Leiden won glansrijk in muziekstrijd studenten Niemand keek naar de bekroonde show Gematigd Televisie op en o mei MAANDAG 27 APRIL 1964 Prijzen ROME, maandagmorgen „Wat het allemaal kost? Ik mag het niet zeggen. Ik moet m'n cliëntele be schermen, weet u. Het zijn in ieder geval geen exorbitant hoge prijzen. Gewoon de kamerhuur, die iedereen Dr. Sllivio Levet, al 32 jaar directeur- generaal van het exclusieve Romeinse Grand Hoteel, ontvangt me in zijn werk kamer. Hij komt er rond voor uit verzot op publiciteit te zijn. Heeft dr. Levet deze nodig? Het lijkt van wel. Het Grand Hotel, waar de Ro meinse nobilitas logeert, waar koningen hebben gewoond en staatshoofden zijn ontvangen, zit in deze dagen nu niet be paald propvol, Dit kan ook moeilijk anders, want de 220 slaapkamers en 3Q zitkamers zijn In de stijl van een ver verleden ingericht. Bovendien is het zeker dat er mensen zijn, die van de prijzen flauw zullen vallen'. De opvolger van Cesare Ritz. die in 1893 het super- de-luxe logeerpaleis grondvestte, mag dan weigeren over de kamerhuur te spreken, het is niet moeilijk er achter te komen. Voor de zogenaamde koninklijke suite, of wel de kamers 32 en 33, waarin prin ses Irene twee dagen verblijft, wordt een bedrag van 50.000 lire, dat Is 300 gulden, in rekening gebracht. Haar verloofde, prins Charles Hugues, betaalt voor zijn twee kamers iets meer dan 225 gulden, terwijl diens vader en moeder, prins Xavier en prinses Magdalcna, bijna 200 gulden verslapen om flauw van te vallen Alleen Prins Sextus, de toekomstige zwager van prinses Irene, heeft een kamer alleen 172 gulden). De aanstaande schoonzus ters Marie Thérèse en Cecile hebben voor dezelfde prijs een appartement met z'n tweeën. Het derde schoonzusje, Marie des Neiges. krijgt ook weer voor 72 gul den een eigen kamer. Tot de andere gasten, wier komst reeds is gemeld, behoren niet alleen ex-keize rin Zita. het prinselijk paar van Lichten- stein, aartshertog Robert van Oostenrijk, vier leden van de familie Lobkowitz en het markiezeneehtpaar Valous, maar ook een kleedster van het Parijse modehui! en een kapster van 't eveneens Parijse coiffeurshuis Alexandres. Ze krijgen kamers of zijn het kamertjes? tegen de meer burgerlijke huurprijs van 42 gulden. „Prinses Marie Thérèse is al aangeko men", aldus dr. Silvio Levet. „Ze is de familie vooruit gereisd om de nodige schikkingen te treffen, het protocol, de bloemen, de tafelschikkingen, ze ont fermt zich over alles. Dinsdagmiddag ar riveert de grote kern van de Bourbons met prinses Irene. Enkele andere gasten zullen wat eerder- komen". Suite De suite van prinses Irene, die Ik, be- geleid door de chef de reception, heb mogen bekijken, bevindt zich op de tweede etage en geeft uitzicht op het Esedra plein en de Via Vittorio Emanu- elle Orlando. Dc stijl is Venetiaans en ook een beetje barok: plafondschilderin gen, spiegels, cretonne op de goudkleu rige stoeltjes en de zware crepeaus, kris tallen luchters cn tapijten met bloem motieven. De twee kamers, de enige, die aan de straatkant een balkon hebben, zijn in de loop der jaren het tijdelijk onderko men geweest van een groot aantal hoog- o Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen waardigheidsbekleders. Nehroe heeft er ln verbleven. Tito, kardinaal Spellman, veldmaarschalk Montgomery, de hertog van Winsor en Soekarno, Trouwens, het hele Grand Hotel ademt de sfepr van grootheid( voor 't meren deel vergane. Mussolini vormde in een van de suites z'n eerste kabinet. Zijn vier kinderen werden er uitgehuwelijkt. Alle officiële partijen liet hij er geven. Charlie Chaplin sliep er, ex-keizerin So- raya, vele reeds overleden staatshoofden en al of niet gekroonde vorstelijke bal lingen. Spanje Er is zelfs een verbinding met Spanje, zij 't minder gelukkig voor de carlisti- sche schimmenjagers. Alfonso XIII, de laatste koning van Spanje, woonde tien jaar lang in het Grand Hotel. Hij stierf in het deel van de eerste etage, dat hij voor z'n familie had afgehuurd: o.m. voor zijn zoons, die thans de voornaam ste concurrenten van prins Charles zijn. „De Spaanse vorst heeft hier zo'n vijf tig miljoen lire laten liggen", overpeinst di-, Silvio Levet. „Dat is een bedrag, dat in koopkracht gelijk staat met de tegen woordige waarde van honderdvijftig miljoen lire". Aan de vooravond van de huwelijks dag, zo verneem ik nog van de praat, grage hoteldirecteur, is er een banket en een soiree voor ongeveer honderd fami lieleden en vrienden. Na de kerkelijke huwelijksinzegening biedt het bruidspaar de Bourbons in besloten kring een luncb aan. Onmiddellijk daarna wordt een re ceptie gehouden, waar tussen de zeshon derd en duizend gasten worden ver- Carlisten „Voornamelijk de Spaanse kolonie", zegt dr. Silvio Levet aanvankelijk. Bij navraag verbetert hij zich. .Het zijn car listen", beweert hij dan. „Carlisten, die hier in Romer wonen, of uit Spanje zijn gekomen". Als ik afscheid neem, dwaalt m'n blik nog even dooi' de pompeuze werkkamer. Er hangt een portret van paus Paulus VI. Op een plattegrond van het hotel zijn wat kleurenfoto's van dinerende prinsen en prinsessen geprikt. „Wat is dat?" Ik wijs naar een ver geelde foto in een zwart lijstje, die zich achter een kast in een hoek van de kamer bevindt „Ah", lacht dr. Sil vio Levet. „Dat is Mussolini in z'n jongere jaren met z'n fascistische mi nisters. Een historische opname. De bewindslieden van toen kwamen hier (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) IN kringen, die nauw bij het Vati- caan betrokken zijn, maakt mem duideliik dat het de wens van prin ses Irene is geweest door een Neder landse kardinaal in de echt te wor den verbonden. Een en ander wordt min of meer bevestigd door een gis teren in het Romeinse blad II Mes- saggero gepubliceerde verklaring van kardinaal Giobbe, die het huwe lijk, zoals bekend, woendag zal inzegenen. De 84-jarige primaat zegt hier o.a. in dat de Vader van de bruidegom, prins Xavier, op 4 april tijdens een audiëntie bij de paus was duidelijk gemaakt dat kardinaal Al- frink uit „diverse overwegingen niet kon worden gevraagd. „WU hebben hier nog een andere Nederlandse kardinaal", zou de paus als een grapje hebben gelanceerd. HU zin speelde hierbij op kardinaal Giobbe. die voor en na dc oorlog Internuntius in Den Haag Is geweest. Deze suggestie zou door prins Xavier met enthousiasme ontvangen zUn. HU zou zelfs hebben ver klaard dat een verzoek aan deze Ro meinse kardinaal om bet huwelUk in te UIT een Initiatief In 1961 van het Lelds Collegium Musicum groeide de Inter universitaire muziekwedstrijd PAN. Dit Jaar werd voor de derde maal een con cours georganiseerd, ditmaal te Wage- ningen. Het concours beoogt pianisten en ensembles die uit de musicerende stu denten zUn gerecruteerd eenmaal per jaar op landelUk niveau hun krachten te doen meten. Voor het pianisten-concours verschenen 12 deelnemers ten tonele voor het front van de heren G. Hengeveld, A. van der Horst en R. Schoute die de jury vormden. Het moet gezegd worden dat deze keer niet veel bleek van een overmaat aan ondernemingsgeest bij de musicerende studenten. De tendens wees daarentegen in de richting van nogal platgetreden pa den van het gewone concertpodium, ter wijl juist dit soort manifestaties de sleur zouden kunnen doorbreken. Men stelle zich voor: 6-maal Chopin, 4-maal Bach, 2- maal Beethoven en ter compensatie Ra- vel, Debussy. Voormolen, Pijper, Bartok, De Leeuw, Hindemith en Prokofiew. Dan vertoonden de ensembles een ori gineler instelling welke vanaf Ockeghem tot en met Milhaud liep! Hier bestond de jury uit Jaap Stotijn, Felix de Nobel en Johannes Röntgen. Men zou zich kunnen voorstellen dat de organisatoren bijvoor beeld voor het pianistenconcours voort aan een verplicht werk als eis stelden, dat eigentijds behoort te zijn. Daarbij hoeft men zeker niet aan voor niet-spe- cialisten onmogelijke werken te denken. Maar vrijheid is blijheid, het gaat uit eindelijk om het plezier van het mu- ziekmaken en dat was vaak ruimschoots aanwezig. De jury had geen gemakke lijke taak om vergelijkenderwijs de „beste" aan te wijzen temidden van zo'n heterogeen gezelschap, dat bovendien voor het merendeel stukken had geko zen die psychisch en fysiek vaak boven de eigen mogelijkheden lagen, enkele technisch opvallend gaaf uitgevallen voorbeelden daargelaten. Zoals een fuga van Hindemith en enkele Prokofiew- «tukken. De Rijksuniversiteit van Leiden bleek muzikaal superieur te zijn, gezien de uit slag bij de pianisten: 1) Mulder, 2) van Gunsteren, 3) de Zwaan, 4) van Amerom en de prijs voor muzikaliteit voor mevr. L. van de Putte-Holthaus, allen in Leiden studerend met uitzondering van no. 3. Zaterdagavond vond de uitreiking der diverse prijzen plaats tijdens het slot- concert. De Wageningse Studenten Or kestvereniging (dirigent Dick Blokber- gen) musiceerde, diverse functionarissen spraken en het' Leidse dubbelkwartel Octaaf" kreeg de prijs voor ensembles leen programma a capella met A. Scar- letti. D. Pérez en Poulenc) terwijl het ensemble van de gastheren de prijs voor het origineelste programmapunt ln ont vangst mocht nemen (Honegger: Trois Contrepoints). PAN-"65 zal in Delft worden gehouden. Hulb Deetman Keramiek en tapijtkunst worden ge ëxposeerd van 11 t.m. 19 mei in het Cul tureel Centrum te Voorschoten. zegenen volledig zou corresponderen met de wens van het verloofde paar. In zijn verklaring ontkent kardinaal Giobbe dat hij het huwelijk als vertegen woordiger van de paus zal sluiten. Hij neemt hiermee een misverstand weg, dat reeds tot een protest bij het Vaticaan van de zijde van de concurrerende Spaanse monarchisten heeft geleid. Toen de laat- sten van de term „delegatie" hoorden, zagen zij hier een pauselijke erkenning van de aangevochten rechten op de Spaanse troon van de prins van Bour bon Parma ln. Overigens is door de familie De Bourbon inmiddels ook toegegeven dat het paar na de huwelijkssluiting niet door dc paus in audiëntie zal wor den ontvangen. Volmacht Kardinaal Giobbe, zo meent men ln Rome te weten, heeft namens de paus, „delegatie" voor het sluiten van het huwelijk gekregen van kardinaal Micara. Dit zou een normale en zelfs formele zaak zijn, die meer voorkomt. De paus is namelijk ook bisschop van Rome, doch de bevoegdheden, welke bij dit ambt be horen, heeft hij aan zijn vicarus, kardi naal Micara. gedelegeerd. Volgens het kanonieke recht dient de bisschop van het bisdom, waarin een huwelijk wordt gesloten, toestemming te verlenen, indien een niet tot het bisdom behorende ker kelijke hoogwaardigheidsbekleder de zegen verleent. Zegslieden in en om het Vaticaan wij zen er op dat kardinaal Giobbe uit zuivere vriendschap tot het Nederlandse Koninklijke huis handelde toen hij het verzoek om het huwelijk te sluiten In willigde. Hij zou nog steeds hopen en ook bidden dat er alsnog familieleden van prinses Irene naar Rome komen. Inmiddels heeft de Nederlandse am bassade ln Rome haar bemiddeling ver leent in de overhandiging van de voor de Italiaanse wet vereiste documenten aan het bureau van de burgerlijke stand in Rome, zonder welke het huwelijk van prinses Irene niet mogelijk is. Het be treft hier o.m. het geboortebewijs, waar aan toegevoegd de noodzakelijke toe stemming van de ouders, een uittreksel uit de burgelijke stand van Baarn, een nationaliteitsbewijs en een verklaring van niet-gehuwd-zijn. Machtiging gevraagd ook voor Haagse radio en TV. De Stichting Haagse Omroep en Televisie Uitzendmaatschappij (HOTU) in Den Haag, in het leven geroepen door de Haagsche Cou rant, heeft aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap- pen gevraagd machtiging te ver lenen voor televisie- en radio-uit zendingen. welke alleen bestemd zijn voor allen, die binnen de kring van de gemeente 's-Gravenhage en omringende gemeenten verblijven en slechts daar kunnen ontvangen. De HOTU streeft geen commer ciële doeleinden na. Zij wil zich voornamelijk bezighouden met plaatselijke evenementen die cul tureel cn educatief zijn. Informa tief door het verstrekken van plaatselijk nieuws. Zij wil aandacht besteden aan het optreden van specifiek Haagse instellingen als het gemeentemuseum met zijn ten toonstellingen, de Haagsche Come- die, het Residentie Orkest, het Ne derlands Dans Theater en talrijke sport gebeurtenissen. Kortom al les op velerlei gebied wat op een bepaald ogenblik de interesse be- kan houden," aldus het persbericht van deze stichting. Het ligt in de bedoeling dat de HOTU de programma's laat ver zorgen door een eveneens opge richte Haagse Studio Service Maat schappij. In Castricum is de 75-jarige mevrouw C. Wulp-Beetjes zaterdag door een mo tor aangereden. Aan de verwondingen is zy enkele uren later overleden. Fraai lenteweer IN het weekeinde is de wind naar zuidelijke richting gedraaid nadat een gebied van hoge barometerstanden zich van het westen uit naar Midden- Europa verplaatste. De temperatuur is daardoor flink gestegen. Op de oceaan heeft zich intussen de invloed van depressies tot over de Britse ei landen uitgebreid. Een storing ten zuidwesten van Ierland volgt een noordoostelijke koers en zwenkt naar het noorden af. In ons land blijft de wind aanvankelijk aflandig, waarbij droge continentale lucht blijft binnen stromen. De temperaturen zullen dan weer door de zonnestraling op de meeste plaatsen tot boven 20 graden Celsius oplopen. Morgen zal later op de dag door wind van zee of door een zwakke zuidwestelijke stroming de temperatuur wat dalen. Daarbij zal wat bewolking binnendrijven, maat de regenkansen blijven klein. ZON EN MAAN Dinsdag 28 april: zon op 5.17. onder 19.59; maan op 21.54. onder 8.21. 4 mei laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVEN1NGEN 28 april: 4.16 v.m Ï6.33 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Ü2" li sa S3 lï Zs Kopenh. Nederlandse vreugde in Montreux Eerste uitzending 's nachts op tweede net GROTE vreugde in het Neder landse kamp: de internationale jury van het televisie-festival in Montreux met de heer J. W. Ren- gelink als voorzitter, heeft de Rudi Carrell-show, „uitblinkend door eenvoud en geestigheid", met de Zilveren Roos bekroond. Hoewel wij als omroepjouinalisten plechtig hebben moeten beloven, dat wij niets zouden vermelden omtrent de inhoud van het amusementspro gramma, dat Rudi met zoveel zorg in vele maanden arbeid voor Montreux heeft gemaakt, hebben enkele kranten toch het zwijgen niet kunnen volhou den en dus kunnen ook wij wel iets van het geheim onthullen. De verras sing mag er dan deels af zyn. op de avond van 1 mei zal men toch wel met met gespannen aandacht naar de be kroonde show gaan kijken. Ditmaal is de show niet in een studio maar in het Scheveningse Kurhaus op genomen, zodat het eiland in de zee wat beter kon worden gesuggereerd. Commentaar JJET satirische VARA-televisieprc- gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" droeg zaterdag avond een vrij gematigd karakter. Ook was er eindelijk eens meer aandacht besteed aan de presentatie: er wordt nog wel trouw gelezen, maar dat ne men wij niet kwalijk omdat er veel ,.heet uan dc naald" in het programma wordt verwerkt en het dan niet doen lijk is voor dc optredenden, alles uit het hoofd te leren. Maar er werd min der gestotterd en gekokkeld, zodat men de teksten tenminste behoorlijk kon verstaan én dat is een pluspunt voor ,.Zo is het". Er waren ditmaal verscheidene pun tige en geslaagde onderdelen in het programma. De VARA stond rake zelf spot toe in „het rijke roode leven waarin de draak werd gestoken met overdreven sentiment en verstorven leuzen uit de begin tijd ran het socia lisme. Raak was ook de korte en felle kritiek op de Duitse verklaring ovr■-» het bombardement van Rotterdam, en het. verdelen van de lintjes'' bevatte geestige momenten. De smakeloosheid van moderne feestartikelenkreeg een stevige mep en Peter Lohr had een navrante mono loog naar aanleiding van de Utrechtse drenkeling. De journalist Lunshof en zijn week blad kregen opnieuw bittere pillen te slikken: het team ging onverbiddelijk tot aan het uiterste, maar raakte niet over de schreef. Van tevoren zagen wij een onmoge lijke thriller van Amerikaanse makelij, die wel zorgde voor de nodige span ning, maar qua Inhoud nergens op leek.' Niettemin gaven Allard van der Scheer en Ton van Duinhoren uitste kend en boelend spel te zien, Ann Ha- sekamp kwam er nauwelijks aan te pas. Er was ook een heel goed muzikaal programma, gewijd aan de lichte mu ze, waarin de kijkers kennis maakten met The Miscellaneous een Neder lands amusementsorkest onder leiding van dc Nederlandse Charlie Neder- pelt. Wie de uitvoering iets te luid- rtich tig rond en daarom wat aan de getuidsknop draaide, zal deze gelvids- rerzachtlng wellicht hebben hersteld bi) het optreden van de Pools-Duitse zangeres Belinn, die op voortreffelijke wfjze enkele chansons liet horen. Dat was, zowel muzikaal als emotioneel, vakwerk ran klasse. 40 Overdag tenminste niet, want iedereen had 'n werk en ze waren het in het dorp niet ge- ,/oon om steeds bij elkaar in en uit te lopen. Iedereen had niet alleen z'n eigen werk, maar ook z'n eigen zorgen en niets verveelde men sen gauwer dan telkens weer te moeten luiste ren naar of te worden herinnerd aan de zor gen van anderen. Alleen Ina kwam elke dag, meestal na de middag, als ze klaar was met haar patiënten. Soms, als ze het erg druk had, werd het zelfs tegen de avond dat ze kwam. Toen Japie Visser bij haar was geweest en Marthe hoopte, dat ze wat vroeger zou zyn. was het ook juist weer erg laat. Ze had er byna al niet meer op gerekend, Marthe, dat het ver pleegstertje nog zou komen. Maar ze kwam en ze had Roóie Tjeerd bij zich. Tjeerd was een dag of wat niet bij Marthe geweest. Hij kwam weer eens horen hoe ze het maakte, zei hij opgewekt. Hij zag er goed uit en kleedde zich de laatste tijd beter dan hij ge daan had. Het viel Marthe zelfs op, dat hij in plaats van een oude duffelse jekker, zoals die door de meeste vissers in het dorp gedra gen werd, een jas droeg, die hij nog maar kort geleden in de stad moest hebben gekocht. Toen ze zei. dat ze hem mooi vond en dat hy hem goed stond, lachte hij: „Ja, ik verdien tenminste weer wat tegenwoor dig!" Marthe had zich al afgevraagd hoe ze erover moest beginnen, maar zag toen meteen een ge legenheid. „Waarmee?" vroeg ze. Ina was dadelijk toen ze binnenkwam doorge lopen naar het keukentje om koffie te zetten; ze had een koek meegebracht, zoals ze altijd wel iets meebracht, wanneer ze bij Marthe kwam. „Waarmee?" vroeg Rooie Tjeerd, die op het punt scheen zijn nieuwe jas uit te trekken en erbij te gaan zitten. „Je weet toch, dat er nogal wat garnalen worden gevangen de laatste wek/n?" Marthe was binnen in de kamer blijven staan. Het schemerde al. Ze dacht, dat ze licht zou moeten maken. „JaDat tr veel garnalen door KLAAS VAN DER GEEST werden- gevangen, wist ze. „Maar toch niet door jou." zei ze tegen Tjeerd. En toen viel ze zich zelf in de rede: „Dat had je niet mogen doen." Het was niet voor niets, dat hij met Ina mee gekomen was. Het was ook niet voor niets, dat hij die nieuwe jas had aangetrokken. Japie Vis ser had hem al gewaarschuwd. Daarom was hij erop voorbereid geweest. Maar hij zou er toch heel wat voor hebben gegeven als Ina niet meteen naar het keukentje was gegaan „Wat had ik niet mogen doen?" vroeg hij. Hy vond het zelf kinderachtig van hem dat te vragen. In zich zelf verwenste hij Japie Visser en Pie- be Lap. En Ina, die een keer bij hem was ge komen om te zeggen, dat M\rthe geholpen moest worden niet alleen met wat brand hout, een paar liter melk, een maaltje vis, maar met geld. Hy had daar nooit op in moe ten gaan. Hij had kunnen weten, dat er narigheid van moest komen. En dat hij zich zelf daar dan maar uit zou moeten redden. Hij maakte een wrevelig gebaar door even zijn brede schouders op te trekken, hield zijn jas aan, die hy al los geknoopt had en ging erbij zitten. Als Ina het gezien had, zou ze gezegd hebben: „Zo ga je niet zitten op de nieuwe jasje krijgt hem vol kreukels en vouwen." Maar 't kon hem geen klap schelen. Hy zei: „Ja, luister eens, Marthe zolang Jakob in de lik zit, zul jy geholpen moeten worden daar hoef je nu niet zo'n verongelijkt gezicht om te trekken En ik kon toch niet tegen je zeggen, dat ik je elke week uit mijn eigen zak, vijftien, twintig gulden zou geven? Je zou het niet van me aangenomen hebben, is het wel. Dat wist Marthe van de meester eigenlijk niet. Ze had daar nooit aan gedacht. Het was nooit nodig geweest aan zo iets te denken. Ze „Wat Japie Visser zei, kan me niet schelen!" Dat was natuurlijk een opmerking die niets te betekenen had. Rooie Tjeerd kreeg het warm. „Had me dan maar liever de waarheid ver teld dat jij me dat geld geeft!" zei Marthe van de meester. „Ja," zei Ina. Ze stond in de deuropening en had gehoord wat Marthe ge zegd had. En toen voegde ze eraan toe: „Trek die jas eerst uit, Tjeerd, voor je gaat zitten. Als jij hem een paar weken aan hebt is het net een vod. Kijk nu eens, allemaal kreukels van achteren!" En tegen Marthe zei ze, dat die niet zo wezenloos moest staan kijken. Dc kof fie was klaar. „Schenk jij eens in, dan snijd ik de koek aan En daarna zullen we wel eens over al die andere dingen praten." Het was een kordaat meisje. Een meisje dat niet alleep een paar flinke handen aan het lijf had, maar ook wist wat ze wilde en dat gedaan kon krijgen. Van iedereen. Ze hing Tjeerds nieuwe jas op en terwijl ze naar de kreukels en vouwen keek, „Een sloddervos ben je!" Maar daar lachte hij om. „Wat kun je van mij anders verwachten? Ik met mijn ene poot!" Als hij maar niet meende, dat hij daarom een beetje ontzien moest worden. Door haar of door het leven zelf. Of dat iemand daarom me delijden met hem had. Want dan vergiste hij zich. „Je hebt geen twee handen nodig om een jas uit te trekken voor je gaat zitten!" zei ze op een toon alsof ze een opmerking maakte die van heel weinig belang was. Er was trouwens zoveel, waarvoor hij geen twee handen nodig (Wordt vervolgd) Er was ook publiek, dat beloofde te zwijgen. Zij zagen als eersten Rudi met de „zeemeermin" Esther Ofarim en de vriendelijke chimpansee, zij hoorden de aardige nieuwe liedjes en zij werden verrast door het „koele" slot van de voorstelling, dat wij nog niet altijd ver raden. De tweede kans om er iets van te zien kwam op een nacht in maart, toen de VARA de opname uitzond op het tweede net. met de bedoeling dat niemand ernaar zou kijken. De shdw moest echter een keer lijn uitgezonden, wilde zU mogen meedingen naar de prijzen in Montreux. De VARA wilde haar echter bewaren als pronkstuk op de avond van 1 met en dus koos toen deze weg om aan de voorwaarden van Montreux, welke gelukkig alleen maar van „uitzenden" en niet van „bekijken" spreken, te vol doen. Groot succes Het ls voor de jonge Rudi Carrell wel een bijzonder groot succm, dat zUn pro gramma ln Montreux tussen 20 andere produktles zo goed naar voren is ge komen. Reeds 9 landen hebben de show voor vertoning op het scherm aange kocht en voor Rudi had dat (van be kroning wist niemand nog Iets af) al lerlei aanlokkelijke aanbiedingen om in het buitenland te komen werken, ten gevolge. Hoewel hij mei rechtmatige trots en heel veel begrijpelijke voldoening deze aanbiedingen vernam, heeft hij er voor lopig toch nog niet één aangenomen: hij vindt zichzelf nog te jong voor een belangrijke buitenlandse positie en wil eerst in eigen land blijven wei-ken. Juist een jaar is Rudi weggeweest van het Nederlandse scherm, na voor de VARA een reeks televisieshows van uitstekend gehalte te hebben gemaakt, welke hem tenslotte echter te sterk uitputte, zodat een lange vakantie ge boden was. Daarna heeft hij zeer veel tijd besteed aan het maken van het nu bekroonde programma. Verleden jaar werd het werk van Rudi Carrell reeds onderscheiden door de Stichting Prijs van de Tele visiekritiek, die hem een der Nlp- Kowschijven voor belangrijk televi siewerk toekende. Op 1 mei a.s. zal hij een glorieuze terugkeer op het Nederlandse scherm vieren. Gelukkig Hoe gelukkig Rudi wel is met zijn onderscheiding, kregen miljoenen tele visiekijkers in veertien landen gister avond omstreeks half elf in een flits te zien, tijdens de Eurovisiereportage van de prijsuitreiking. Hij trok de zilveren roos die nog vergezeld gaat van een som gelds, groot tweeduizend Zwitserse francs gretig naar zich toe, hield hem even zegevie rend omhoog en gaf hem toen de stra lende Esther Ofarim. die deze avond niet van zijn zijde week, in handen. Meer lieten de camera's ons niet zien van dit grote ogenblik. Maar wij hadden genoeg opgemerkt: zowel Rudi als zijn .zeemeermin" uit de show Robinson Crusoë hebben alle reden om te stralen. Sacha Distel, de gevierde Franse zan ger. die door zijn medewerking aan de naar „Herinneringen", een programma samengesteld door Mia Smelt en Mien Holthuizen, waarin luisteraars vertel len van dingen van alledag in de tijd toen de Koningin werd geboren en om 3.45 uur naar een klankbeeld van Jan Starink over Nederland tussen de jaren 1860 en 1880, getiteld „De drempel van de nieuwe tijd". Over Hilversum I kunt u dit klakbeeld 's avonds om 9.10 uur horen. Op Hilversum II om 5 uur: visie op Europa van jonge buitenlanders die in Nederland gastvrijheid genieten en op Hilversum I om 8 uur: een program ma van Jaques Idserda met medewer king van allerlei mensen, getiteld: „On ze Koningin, een Koningin van ons"i herhaling over Hilversum II om 10.10 u. Om 11.50 uur houdt de minister van Staat dr. W. Drees over beide zenders nog een toéspraak. Het televisieprogramma voor 's avonds begint om 8 uur met een half uur NTS- journaal- Dan tot 9 uur een samen vatting van de op film vastgelegde reportages van het Koninklijk bezoek aan Mexico en ten slotte (evenéenseen NTS-programma) de door de VPRO onder regie van Jack Dixon voorbe reide opvoering van Shakespeare's ..Romeo en Julia", met Carol Linssen en Paula Petri in de titelrollen. Op de avond van maandag 4 en van dinsdag 5 mei a.s. zal de NTS nationale herdenkingsprogramma's uitzenden. Op 4 mei wordt de traditionele Do- denherdenking op de Waalsdorper- vlakte om half acht voorafgegaan door een film van Theo van Haren Noman over de na-oorlogse Nederlandse beeld, houwkunst, getiteld „Een leger van gehouwen steen". Men ziet hierin na 1945 verrezen verzetsmonumenten in verscheidene Nederlandse gemeenten. De begeleidende tekst werd geschre ven door bekende Nederlandse auteurs. Aansluitend wordt dan tot 7.52 uur het filmpje ,,De celbrief" vertoond. Dit werd gemaakt door de fotograaf cineast Dick de Herder, naar aanlei ding van enkele verzetsgedichten, ge vonden in de dodencel van de Sche. veningse gevangenis. Daarna volgt de reportage van de Waalsdorpervlakte, welke tot 8.10 uur duurt. Na het NTS-journaal zendt de NTS een concert-opname van de Waalse televisie uit en om 9 uur volgt dan de Joegoslavische speelfilm „Dolina Miru" (Dal van de vrede), die verhaalt over de tragiek van twee voor het oorlogsgeweld vluchtende kinderen, die tevergeefs een vredig plekje zoe ken. „In het spoor der bevryders 1944 1964" is de titel van de door Milo Anstadt samengestelde documentaire, welke de NTS op 5 mei tussen 8.20 en 9 uur als nationaal programma uit- Hierin worden de misschien al wat vergeten herinneringen aan de bevrij- dingsstrijd van dc geallieerde legers nog eens opgefrist. De daarbij gevolgde route door de verwoeste landen wordt vertoond en daarna maakt- men vla het scherm als het ware de tocht ten tweede male, om te zien hoe deze streken hernieuwd zijn. vanavoni met goud bekroonde Zwitserse show „happy ending" ook in de triomfen van Montreux 1964 deelt, reikte de prijzen charmant uit. Het Network OBS (Ame rika) dat verleden jaar de gouden rooi won, veroverde nu de bronzen en de 24-jarige Zwitser Jcan Louis Roi nam overgelukkig het goud in ontvangst. De persprijs, toegekend door vieren twintig journalisten uit negen landen, was dit jaar voor het Franse program ma „De groene druiven" en een eer volle vermelding ging naar de Zwit serse show. De festivaljury kende haar eervolle vermelding weer hoffelijk toe aan het Franse programma. Zo ging dat gisteravond allemaal heel inne mend en beleefd toe in Montreux en in Nederland zal menig hart een ogen blikje van louter trots en voldoening sneller hebben geklopt. Rudi Carrell heeft met dit grote suc ces in belangrijk internationaal milieu meteen naam gemaakt in het buiten land. Zijn show komt niet alleen in Westeuropese landen, maar ook in Amerika, Canada en Tsjechoslowakije op het scherm. Zulk een goede kennis making met een veelzijdig artiest als Rudi is. zal het kijkend publiek zeker om meer doen vragen en wij durven gerust voorspellen dat Rudi Carrell maar te kiezen heeft welke voor hem wyd-geopende deur hij nu eens zal bin nen stappen. Programma's op Koninginnedag Radio en televisie zullen op Konin ginnedag (30 april) nationale program ma's uitzenden. W(j laten hier een sa menvatting van de belangrijkste onder delen van deze programma's volgen. Over beide zenders Hilversum be gint om 11 uur een half uur reportage van het bloemendefilé voor de jarige Koningin in het park van paleis Soest- dijk; Leni Verstegen en Guus Weitzcl zullen verslag geven. De NTS komt om 10.20 uur op het scherm met een door minister mr. V. G. M. Marijnen uitge sproken gelukwens en schakelt om 10.25 uur al over naar de tuin van Soestdijk, Deze reportage duurt tot ongeveer kwart voor 12. Hier zullen Arie Kleywegt en Boukc Poelstra voor toelichting zorgen. De reportage wordt in samenvatting 's avonds tussen 7 30 en 8 uur her haald. Tussen heel veel muziek kunt u om 2.30 uur over Hilversum II luisteren mble: onbekende ek uit oude handschriften 19.30 Radlo- ■ant 19 50 Pianospel: amus muziek 20 10 mweg, hoorspellmpressie 20.50 Radioka- erorkest en solisten: klass en modeme uzick 21.40 Vocaal ensemble: modems i Pianorecital: Spaanse spel 23 20 Operettemelodicën (gr) 23 45 Vocaal ensemble (gr) 23 5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 19 00 Ritmisch strijkorkest 19.30 Licht Instrumentaal kwartet 19.45 Regeringsuitzending: De Ra- diozilvervloot, gepresenteerd door Elisa beth Mooy en Herman Stok 30.00 Nieuw» 20 05 Cavalleria Rustlcana, opera (gr) 21.20 Terug in dc tijd, lezing 21.35 Lichte or kestmuziek en zangsolistcn 22.30 Nwi 22.40 Actualiteiten 22.55 Weerklank: mu- ztekrevue 23.30 Lichte gram 23.55—24.00 vanavond CVK/ÏKOR/RKK19 30 Bijbelprogram- ma voor de Jeugd 19.45 Kenmerk, het veertiendaags journaal van de kerken. NTS. 20 00 Journaal en wceroverzlcht 20 20 Uitzending van dc Katholieke Volkspartij 20 30 Orden für wie Wunderkinder. speelfilm 21.45 D'r is telefoon voor u, documentaire film 22.30—22.35 Journaal. Programma voor morgen ivcging 8.00 Nws 8.15 Strip voor de jeugd. 1 8.50 V d huist (gr) 11.00 V d 11 50 Volaan ing 12 00 Angelus 12.04 Lichte 1255 Katholiek niet 2 boeren 12 45 Plat 4.00 V d plattelandsvrouwen engevarieerd programi ng van zaterdag Jl) 15.10 525 Gram 15 30 Als de dag ■s 17.50 Regeringsuitzending: De aan- van steigers in dc Nederlandse Antil- door ir J P Joscphus Jitta 18.00 hte gram v d tieners 18.20 Dc le mei zending van de Pacifistisch Soclali»- ■he Partij Tot u spreekt de heer D orde wier. lid van het Partijbestuur 10 Licht strijkorkest 18 50 En nu mijn -al. vragenbeantwoording. II. 298 m. AVRO: 7.00 Nw» tt Aansluitend: lichte i Gym 9 10 Dc groenteman 9.15 orkestmuziek (gr) 9 40 Morgen- 55 Boekbespreking 10 00 Arbclds- 13.00 Nwi I eventueel actueel of gram 13.25 Beursbe richten 13.30 Zang en pianospel 14.00 V d vrouw 14 40 Schoolradio 15.00 Lichte gram 1530 Bariton, gitaar cn piano: liederen op teksten van Shakespeare 16 00 Actuali teiten 16 30 V d Jeugd 17.30 New York calling 17,35 Lichte gram v d teenagers 18 00 Nws 18 15 Eventueel actueel 18 20 Nederlands Koperorkest 13 45 Instrumen taal ensemble cn zangsolisten: Joodse lie-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7