Nieuwe Leidse Coiiraimt Televisie komt met een al dan niet directe reportage Moderamen bereid tot overleg Vloedgolf bedreigt Russische stad r ITALIAANSE RAI MOET ER VOOR ZORGEN Naar Israël? Griekse communisten komen in vrijheid Gevolg van aardbeving Prinses ontving twee Nederlanders in Parijs Moet De Gaulle nog lang rust houden? Rachman wint verkiezingen Directeur: F. DIEMER Hoofdredecteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleve mijn hert in teghenspoet' Maandag 27 april 1964, 45ste Jaargang Fraai lenteweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk zuidoostelijk, later zuidwestelijk. Vrij warm weer, maar later in het westen enige afkoeling. (Zie voorts pagina 7) 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Herv. synode antwoordt kardinaal: Herdoop betreurd; begrip voor de omstandigheden Het moderamen van de generale synode der Nederlandse hervormde kerk heeft vandaag een antwoord gezonden aan kardinaal Alfrink op zijn brief aan het moderamen zaterdag jl. naar aanleiding van de brief van het moderamen van 7 fe bruari. Het zegt onder meer bereid te zijn tot nader overleg (samen met andere kerken) over wat Rome en Reformatie gescheiden houdt. Het moderamen wijst de kardinaal er op, dat in dit gesprek de bereidheid moet blijken om de strijd om de waarheid niet te mijden. Na mededeling te hebben gedaan van de ontvangst vaat het antwoord van kardinaal Alfrink gaat het mode ramen als volgt vooirt: „Het moderamen is u dankbaar voor de inlichtingen die door u werden ver strekt met betrekking tot de overgang van H. K. H. prinses Irene naar de Rooms-katholleke kerk. Het moderamen blijft het uit de aard der zaak betreuren, dat door u tot be diening van de Heilige Doop werd over gegaan met gebruikmakeing van de formule „voorwaardelijk" hoewel de Prinses in feite reeds door de doop in de Kerk van Christus was opgenomen. Wij begrijpen echter uit uw mede delingen dat u in de gegeven omstan digheden meende moeilijk anders te kunnen handelen en dat het door u be treurd wordt dat u in deze omstandig heden was geraakt. Het stemt het mo deramen overigens tot voldoening van u te hebben mogen horen dat u, indien u over de nodige gegevens had beschikt, niet tot bediening van de doop zou zijn overgegaan. Eveneens dat in de litur gische bediening alles door u werd ver meden wat kwetsend had kunnen zijn voor de andere kerken. Wij zouden het met u betreuren in dien tengevolge van de verwikkelingen rondom de overgang van prinses Irene, het gesprek tussen de kerken hier te lande niet op een wijze zou kunnen plaatsvinden die in overeenstemming is met de waardigheid en roeping ran de Kerk van Christus. Onzerzijds zijn wij dan ook gaarne bereid om een nader overleg over datgene wat verder in uw brief naar voren wordt gebracht, te bevorderen. In dit overleg zouden ook andere kerken dienen te worden be trokken. (Voor vervolg zie pag. 6) Bij een verkeersongeluk nabij de kruising MecklenburglaanKralingse- plaslaan in Rotterdam is zaterdag de 28-jarige C. E. Bont om het, levert ge komen, toen hij met zijn personenauto in een inhaalmanoeuvre tegen een boom Volgens het persbureau Reuter heeft een zegsman van de familie De Bourhon-Parma de berichten tegengesproken dat prinses Irene bet niet goed zou vinden, dat van de huwelijksplechtigheideen recht streekse televisiereportage zou worden gemaakt. Volgens de zegsman zou de Italiaanse televisie (Rai) de televisie-uitzending verzorgen. Hel was alleen nog niet zeker of de opname „life" uitgezonden zou worden of op de hand worden opgenomen. De Nederlandse telcvisiestichting zou. evenals eventueel andere geïnteresseerde landen, de opname van de Rai ontvangen. Naar van de AVRO die samen met de KRO een televisiereportage «"eldomroep is van plan plechtigheid, d?" zou verzorgen werd vernomen, :s hier nog niets bekend of het even tueel niet doorgaat. Jan Caatelein van de KRO, die zich voor het tref fen van voorbereidingen in Rome bevindt, heeft nog steeds niet ge- meldt dat de rechtstreekse reportage niet door zal gaan. Een en ander is dit weekeinde in Rome verklaard door de Fransman Le Cat, die namens de familie de Bourbon Parma het contact tussen de honderden, in Rome verblijvende of naar Rome gekomen zijn de publiciteitsvertegenwoordigers onder houdt Directe radio- en televisie-uitzendingen zijn op bezwaren bij prinses Irene ge stuit. Dit geldt in de eerste plaats de televisie, die onbarmhartig is in het re gistreren van welke nervositeit, of emotie ook. De camera in deze barre vorm wenst de prinses niet te doorstaan. Deze opvatting loopt wonderlijk pa rallel met de wens van koningin Juliana toch iets van het huwelijk van haai dochter op het beeldscherm te zien. Te- een directe uitzending had de Ko ningin uit gevoelsoverwegingen begrij pelijke bezwaren. Men kan zich dan ook aan de indruk ontrekken dat e ien van dut punt overleg tussen ïn doohter is geweest. V erkeersongeluk Irene en Hugo Prins Charles Hugues van Bourbon- Parma en prinses Irene zijn gisteren bij een uitstapje in de buurt van de Noordfranse plaats Etroeungt met hun auto tegen een vrachtwagen -ereden. Er was alleen materiële schade. Het verloofde naar keerde per taxi naar Parijs terug. Over de huwelijksreis van prinses Irene en prins Charles is nog weinig uitgelekt. Wel werd bekend dat het paar een maand op reis zal gaan en mogelijk ook Israël zal aandoen. Twee sportvissers verdronken De 51-jarige heer G. J. van Straaten en zijn schoonzoon, de heer A. Koele- meijer, (26 jaar) beiden uit Haarlem, zijn verdronken tijdens het beoefenen van de sportvisserij aan de zuidkust van Texel, doordat hun vlet is omgesla. De Griekse premier George Pa- pandreou heeft gisteravond bekend gemaakt dat alle 400 politieke ge- (Van een onzer verslaggevers) De 250.000 inwoners tellende Zui'd- russische stad Samarkand in de re publiek Oesbekistan wordt bedreigd door een vloedgolf. Als gevolg van een aardbeving heeft zich een ge weldig stuwmeer gevormd, dat elk moment kan doorbreken en de Pa- miervallei kan overstromen. Duizen den bewoners uit deze streek vluch ten voor het naderende gevaar. Le ger en luchtmacht staan klaar om zodra dlit noodzakelijk is het gevaar te keren door met luchtbombarde menten en met zware artillerie een bres te slaam in de rotswanden. De rotswand is ontstaan door een aardbeving die grote hoeveelheden steen in de rivier Zeravsjan heeft ge worpen. De loop van het water werd daardoor gestremd met als gevolg dat zich thans een enorm meer aan het vor men is. Het waterpeil stijgt onrustba- rend, mede door de aanhoudende regens na de aardbeving. Elke dag komt er acht miljoen kubieke meter bij en de bevolking vraagt zich angstig af hoe In één oogopslag Jezuïeten moeten uit De Nieuwe Linie pag. 2 Officieren te veel pag. 2 Overwinning voor christen democraten pag. 5 Waarnemers naar West- Irian? pag. 5 VN-bevelhebber op Cyprus bekogeld pag. 5 Ambonnezen demonstreren pag. G Reportage uit Rome pag. 7 Sport (o.a. Nederland- IVankrijk) pag. 9, 11, 13 lang de rotswand het nog zal kunnen houden. Reeds nu bruist en spuit de vernauwde rivier om dat hij geen uit gang vindt.O ver de wegen trekken duizende boeren met karren naar vei liger oorden. In de vallei van de Zerasjvan wonen ongeveer 50.000 boe ren. Niet alleen ,,de gouden stad" Sa- markand met zijn rijke historie (een bekend Russisch toeristenoord) wordt bedreigd, maar ook de stad Pendzjikent. In totaal wonen in deze streek enkele honderdduizenden mensen. Een ander gevaar van de dreigende ramp is, dat de grootste Russisohe katoenvelden met uitdrogiimg worden bedreigd. Door de veranderen van de loop der rivier, zijn grote delen van de velden namelijk van het water afgesloten. De Russische regering heeft inmiddels duizenden militairen met zwaar mate riaal naar de Pamiervallei gezonden. Zware stukken geschut staan opgesteld bij de rotsdam om zodra het meer dreigt over te lopen, bressen te schieten in de steenmuur om het water geleidelijk te kunnen laten weglopen. Met bommen geladen vliegtuigen staan eveneens klaar om direct op te stijgen voor een bombardement wanneer dit nodig blijkt te zijn. Volgens de Izwestia heeft de dam zich gevormd by de stad Aini tussen de Toerkestaanse en Zerasvsjaan- se bergketen. vangenen in Griekenland die nog achter de tralies zitten wegens mis daden tegen de staait tijdens de com munistische opstand in de jaren 1947-'49. deze week zullen worden vrijgelaten. Onder hen is de 50-jarige Tony Am- batielos. wiens in Engeland geboren vrouw zeventien jaar actie heeft ge' voerd voor de vrijlating van haar man Haar inspanningen in Griekenland ei daarbuiten hebben de aandacht van d» wereld gevestigd op het vraagstuk vai de politieke gevangenen in Griekenland. Papandreou zei dat alle gevangenen die twaalf jaar of twee derden straf hebben vastgezeten, v Grieks-orthodoxe paasfeest van zondag zullen worden vrijgelaten. Hij zei dat er bij het parlement wetsontwerp is ingediend dat in de vrijlating van de gevangenen, maa: aangezien het parlement reeds op paas- reces is. zullen de gevangenen krachtens de bestaande clementiemaatregelen op vrije voeten worden gesteld. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn FLEXA verkrijgbaar bij IHerenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. Hotelhouder en hollenkweker Prinses Irene heeft donderdag avond om half elf twee Nederlanders, die voor de deur van het huis der Bourbon Parma's in de Avenue Marceau te Parijs stonden, uitgeno digd naar de vierde etage te komen om met haar een gesprek te hebben. Het waren de heer E. O Culenaere, hotelhouder in het Zeeuwse stadje Aardenburg en zijn neef de bloem- Aan boord van de fraai verlich te Rotterdam, het vlaggeschip van de Holland-Amerikalifn, dat ligt afgemeerd aan de Wil- helminakade in Rotterdam, is zaterdagavond feest gevierd. Dit feest werd prinses Margriet aangeboden door de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging, omdat zij op 19 januari jl. meer derjarig is geworden. Achter eenvolgens betraden prins Bern- hard en prinses Margriet, het bestuur van de Redersvereni ging, de voltallige directie van de HoUand-Amerikalijn, de Koningin en de prinsessen Bea trix en Christina en ongeveer honderd vriendinnen en vrien den van prinses Margriet de loopplanken. Het feest droeg een strikt besloten karakter. De foto's tonen de aankomst van prinses Margriet, de Koningin en prinses Beatrix en het ge- illumineerde schip. Vriendin niet schuldig aan gifmoord In verband met de gifmoord op me- rouw J. P. - V. te Velp bij Grave is de wegens medeplichtigheid of uitlokking gearresteerde mej. M. V. uit Gassel op last van de officier van justitie 's-Hertogenbosch, op vrije voeten ge steld daar niet is gebleken dat zij op i of andere wijze een actief aandeel dit misdrijf heeft gehad. Zoals bekend had de dader C. P. een verhouding met deze vrouw en wilde hij met haar trou- als ziin vrouw uit de weg zou zijn geruimd. Hij heeft steeds ontkend dat zijn vriendin van zijn plannen op de hoogte zou zijn geweest. Volgens kringen uit de omgeving van president De Gaulle, hersteld de president zich na zijn operatie langza mer dan in de eerste week na de ope ratie werd verwacht Zijn artsen zou den hem hebben medegedeeld, dat hij naar hun mening drie maanden rust zou moeten houden voor algeheel her stel. Men verwacht niet, dat De Gaulle voor het einde dezer week of zelfs het begin van de volgende week het ziekenhuis zal verlaten. Zaterdag heeft hy bezoek ontvangen van premier Georges Pompidou. De premier is ongeveer veertig minu ten bij De 3aulle gebleven en verklaar de later dat hij had gesproken over de buitenlandse politiek, de begroting, so ciale problemen en de regeringscam pagne tegen de inflatie. Pompidou zei dat De Gaulle het goed maakte en ken nelijk zeer goed vooruit gaat. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. is gisteravond in Parijs aan gekomen. In zijn gezelschap bevon den zich David Owen, president-di recteur van het VN.-bureau voor technische bijstand, en Paul Hoff man, directeur van het speciale V-N.- fonds- Bij zijn aankomst op het vliegveld werd aan de secretaris-generaal een boodschap van generaal De Gaulle over handigd door Roger Seydoux, de Fran se permane-te vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. In zijn boodschap spreekt de Franse president er z\jn leedwezen over uit, dat hij als gevolg van de door hem on dergane operatie Oe Thant niet zal kunnen ontvangen, daarbij de hoop uit sprekend dat dit in de nabije toekomst wel het geval zal kunnen zijn. De Alliantie-partij van premier Abdoel Rachman heeft by de verkiezingen op Malakka 77 van de 104 zetels in het federale parlement behaald terw-yi er slechts 13 ten deel waren gevallen aan de oppositie. Rachman s party heeft nu de meerderheid in tien van de elf staten van de federatie Maleisië. Na het bekend worden van zijn overwinning verklaarde Rachman, dat deze victorie een gedenk waardige „voor ons land" is en ,,ons veel moed heeft gegeven om onze vij anden (hierbij doelend op Indonesië) tegemoet te treden met absoluut ver trouwen". De premier, die vdor de verkiezings campagne uitsluitend gebruik maaJcte van zijn verzet tegen de Indonesische ..confrontatie-politiek" besloot zijn ver klaring als volgt: ..Ik bid, dat Maleisië in staat zal zijn zich in welvaart en vrede verder te ontwikkelen. Maar naar de bliksem met Soekarno Rachman zal nu ook de komende vijf jaren de federatie blijven leiden. bollenkweker Aad Reisen uit Sas- senheim. De beide Nederlanders, die voor zaken in de Franse hoofdstad waren, kwamen een kijkje nemen in de Avenue Marceau, waar zij voor het huis van de Bourbons een gesprek hadden met prinses Marie des Neiges en de chauffeur van prinses Irene, volgens hen, een charmante jonge Parijse student. De chauffeur en prinses Marie des Neiges gingen beide naar bin nen, maar later kwam de chauffeur te rug met het verzoek of de Nederlandse heren naar binnen wilden komen om een bezoekje aan prinses Irene te brengen. „Misschien had de Prinses behoefte weer even met Nederlanders te spreken", zegt de heer Culenaere, want we hadden tegen de chauffeur verteld dat mijn neef een tulpensoort heeft gekweekt die de naam prinses Irene draagt". „Zij was erg vriendelyk en byzonder charmant", vertelde de heer Culenaere. ,,Het was net of wij bij heel goede vrien den op bezoek waren, zo ongedwongen verliep het gesprek, dat voor ons overi gens wel zeer onverwacht kwam. Wy wisten niet of wij waakten of droomden". Over het huwelijk ,,Zy hebben gesproken over het huwe lijk van prinses Irene, waarbij zowel de heer Culenaere als de heer Reisen ver zekerden dat zij het bijzonder betreurden dat er zoveel verwikkelingen rond zijn ontstaan. „De Prinses vertelde ons dat zij altijd veel van Nederland heeft ge houden en dat nog steeds doet. Zij zei dat zij dat in de toekomst dubbel en dwars zou bewijzen," aldus de heer Cule- De heer Reisen beloofde de Prinses een aantal bollen van de Irene tulpen soort te zenden, wanneer zy samen met prins Hugo straks in Madrid woont. De Prinses zag er bijzonder goed uit," aldus de heer Culenaere. „Zy was die morgen een half uur naar het modehuis Balmain geweest om daar haar bruids japon te passen. Iedereen was byzonder enthousiast ,cr de Prinses. ,,De chauffeur vond haar bijzonder aardig. Hij zei dat zy gewoon hem op de voorbank komt zitten, zij ergens heen moet worden gereden". De Duitse soldaat uit de legerplaats Budel, de 20-jarige Werner Kobus is gisteren by Weert door een bromfietser aangereden en enige uren later overle den. Het ongeluk gebeurde toen hy om zyn geparkeerde auto heen liep met de bedoeling zyn verloofde uit te laten stappen. Hy was afkomstig uit Reck linghausen. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het &lwr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1