Nieuwe leidse Courant Cuba vraagt Oe Thant weer te bemiddelen Prinses Armgard niet naar Rome N Amerika bereidt crisis voor Vrij gematigde reactie van de Sowjetunie VS SLUITEN ACHT BASES Doodstraf voor clr. Soumokil Laos: Premier Phoema stemt in met eisen Pompbediende neergeslagen Gevangene bedreigde bewaker Bevriende' Afrikaanse staten zijn welkom Vader Sjoukje Dijkstra om het leven gekomen Commentaar Bier duurder Kardinaal Alfrink erkenit: Overdoop was niet nodig geweest Meermiiinetje Kopenhagen vernield Directeur: F. DIE/A£B Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD r Zaterdag 25 april 1964.45ste jaargang Iets hogere temperaturen Aanvankelijk veel bewolking maar weinig of geen regen. Later plaatselij ke opklaringen. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren. (Zie voorts pag. 13) Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara heeft medegedeeld, dat 63 militaire depots en arsenalen zullen worden gesloten of ingekrompen, waardoor een bezuiniging van 68 mil joen dollar op de militaireuitgaven zal worden verkregen. Deze bezuiniging was donderdag reeds door president Johnson tijdens een persconferentie aangekondigd. Minister McNamara deelde mee dat de betrokken depots en arsenalen tot acht Amerikaanse bases in vier landen behoren. Hij zei dat de namen van de landen zullen worden bekendge maakt nadat de onderhandelingen met de betrokken regeringen zullen zijn voltooid. Wel kon hij zeggen, dat het gebieden in Europa en op het wstelijk halfrond betreft. In Soanje lopen al geruime tijd geruchten dat een lucht machtbasis gesloten zal worden. McNamara verklaarde dat de aange kondigde inkrimping op geen enkele wijze de doeltreffendheid van de Ame rikaanse strijdkrachten zal verminde- Zolang er nog een studie gaande is over de 11 Amerikaanse marinewerven zullen deze, aldus de minister van de fensie, niet onder de bezuinigingsmaat regelen vallen. Een bijzonder militair tribunaal heeft gisteravond mr. dr Chr. Soumokil, voorvechter voor een vrije republiek der Zuid Mplukken (R.M.S.), tot de doodstraf voor het vuurpeloton veroor deeld. Hij heeft onmiddellijk een verzoek tot gratie aan president Soekarno ge richt. De 58 jaar oude oud-minister van justitie van de deelstaat Oost-Indonesië hoorde het vonnis rustig aan. Hij werd op twee punten veroordeeld. In de vijf tiger jaren zou hij de stuwende kracht zijn geweest achter de oprichting van de R.M.S. en verder werd hij veroor deeld wegens gewapend verzet tegen de centrale regering. Het proces, dat achter gesloten deuren gevoerd is. is donderdag begonnen. De eerste en de laatste dag van het proces waren voor het publiek toegankelijk. Dr. Soumokil is in december op Ceram ge vangen genomen. De Verenigde Staten bereiden een nieuwe crisis voor in het Carabisch gebied, gelijk aan die van oktober 1962, zo schrijft Raul Roa, de Cubaanse minister van buitenlandse zaken, in een brief aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die een beroep op Oe Thant doet opnieuw als be middelaar in het conflict op te treden. De Cubaanse minister zegt in zijn brief, dat de Verenigde Staten momenteel een groot aantal straalvlieguigen samenbrengen in Florida en op vliegdekschepen die in de nabijheid Cuba kruisen en da deze vliegtuigen bestemd zijn voor het maken van bombardementsvluchten boven het eiland. De hiervoor geschapen to. stand vertoont veel gelijkenis met de omstandigheden die in oktober 1962 leidden tot de „Caribische crisis" aldus minister Roa, die tevens naar vorer brengt dat zijn regering niet bereid is, „de provocaties van de Amerikaans* mariniers van de basis Guantanamo eeuwig te dulden". In één oogopslag Rapport Chr. sociale organi saties: arbitrage-instituut voor het bedrijfsleven pag. 2 Prot. werkgemeenschap P.v.d.A.: Doorbraak geslaagd maar niet voltooid pag. 2 Oud hield in Eindhoven libe raal beginsel hoog pag. 7 Auschwitz-beul kan nu nog grapjes maken pag. 9 V.S. doen boekje open over Chinese politiek pag. V De Cubaanse minister schrijft voorts, dat de C.I-A. (de Amerikaanse centrale inlichtingendienst) sinds ok tober 1962 zeshonderd verkennings vluchten boven Cuba heeft laten ma ken en dat het aantal ..schendingen en provocaties", uitgaande van de ba sis Guantanamo. in diezelfde tüd 1.181 bedroeg. Het Russische regeringsblad Izwestia waarschuwde gisteren de Verenigde Sta ten. dat Rusland de Amerikaanse vluch ten boven Cuba niet goed kan keuren Cuba heeft het recht, gebruik te maken van Russiche wapens ter verdediging van zijn soevereiniteit, aldus het blad. .He ren, probeer niet ons bang te maken", zo staat in een artikel, dat ondertekend is met „Waarnemer". „Als Cuba het doel wit wordt van een verraderlijke aanval, zal de Sowjetunie niet lijdzaam toekij ken maar aan de kant van Cuba staan. Als er provocatie wordt gepleegd tegen Cuba zal de verantwoordelijkheid liggen bij degenen die haar organiseren". De Amerikaanse vluchten boven Cuba betekenen ,.een openlijke schending van de soevereine rechten van een onafhan kelijke staat, een met voeten treden van het handvest der Verenigde Naties en dd algemeen erkende normen van het inter nationaal recht". Zij geven blijk van een „uiterst gevaarlijke politiële die het risico meebrengt van een nieuwe toeneming var, de spanning in het Caratbisch ge Died. Niemand moet erop rekenen, dat de Sow- De Laotiaansc neutralistiscke leider prins Soevanna Phoema heeft erin toe gestemd premier te blijven en heeft in gestemd met de eisen van het revolu tionaire comité, zijn regering te wijzi gen. Dit heeft de leider van de jongste rechtse staatsgreep in Laos, generaal Koeprasith Abhay, bekendgemaakt. Generaal KoeDrasith deelde mee. dat de Geneefse overeenkomst van 1962 en de toepassing ervan opnieuw bekeken zouden worden. De generaal zegt, dat hij noch generaal Siho. de vice-voorzit- r van het revolutionaire comité, een aats in het kabinet wensen. Een woordvoerder van de Neo Lao Haxat, de communistische partij in Laos. heeft meegedeeld, dat de coalitie regering van voor de staatsgreep door zijn partij nog altijd als de enige wet tige regering wordt beschouwd. De communistische partij weigert het revo lutionaire comité te erkennen en kan akkoord gaan met een eventuele reorganisatie van de regering of ande door de leiders van de staatsgreep nemen maatregelen. De Néo Lao Haxat dringt aan op een bijeenkomst de leiders van de drie in de coali tieregering vertegenwoordigde partijen. ietunie de veronachtzaming zal dulden van de rechten en belangen van het Cu baanse broedervolk, dat in zijn land hel socialisme opbouwt", aldus Izwestia. Westelijke waarnemers acliten de toon van de verklaring in Izwestia gematigd. Dat de Kussen over deze kwestie iets zouden zeggen wordt niet als een verrassing beschouwd n; verklaring van president Johnson van dinsdag, waarin deze te kennen gaf dat de Amerikanen met hun kenningsvluchten boven Cuba zouden doorgaan. Met het artike in Izwestia werd een langdurig stilzwijgen broken, maar volgens waarne: wijst de terminologie er niet op, dat de Kussen een belangrijke zaak wil len maken van de verkenningsvluch- Vannacht is een overval gepleegd 0[> het benzinestation aan het kruispunt van de Hilversumse weg en de rijksweg in Laren. Oe 21-jarige bediende E. van Slo ten uit Bussum, die pas maandag in dienst van de eigenaar van het benzine station was getreden, werd door de over- valer of overvallers, terwijl hij in een achtervertrek van hetstation \vas be wustelooh geslagen. De jongeman die ter observatie in een ziekenhuis is op genomen, vertelde de politie, dat hij nie. mand heeft gezien of gehoord. Blijkens de boekhouding wordt uit d'< geldkisten in het benzinestation in tctaa' f 460 vermist. Mevrouw W. G. M. Marijnen- Schreursechtgenote van minister-president, heeft gister ochtend in Alkmaar het nieuwe kaasmarktseizoen geopend. waaggebouw stapten mevr. Marijnen (rechts) en mevrouw Kranenburg, echtgenote van commissaris der Koninginop de weegschaal. De dames ble ken samen 140 kilogram te wegen. Dinsdagavond is in de gevangenis in Winschoten een der gevangenen met geweld uit zijn cel gebroken. Hü nam daarop een dreigende houding aan te genover bewakers, die bezig waren an dere gevangenen naar een nieuwe cel te brengen. De directeur is er in ge slaagd de man te kalmeren. Dit heeft de politie in Winschoten eerst gisteravond meegedeeld. De offi cier van justitie in Groningen heeft de gemeentepolitie in Winschoten opdracht gegeven de zaak te onderzoeken. De politie deelde verder nog mee dat het incident is gebeurd nadat een der bewakers had ontdekt dat de deuren van vijf cellen zo maar van binnenuit konden worden geopend. De sloten van deze deuren waren onklaar ge maakt De bewakers troffen in de cellen een zaagje en een slagwapen aan, dat in de gevangenis was gemaakt. De strafgevangenis in Winschoten is door de minister van justitie aangewe zen voor huisvesting van zogenaamd vlucht- en maatschappelijk gevaarlijke gevangenen, die zware straffen onder- Op het ogenblik wordt de gevangenis verbouwd. De ontsnapte voormalige SS-offlcier Zech-Nenntwich is er in geslaagd mei een klein prlvé-vliegtulgj? naar Zwitser, land uit te wijken. Hjj reisde onder een aangenomen naam en wist in Bazel onge merkt het vliegveld te verlaten. Hij was in gezelschap van een jonge vrouw ver moedelijk zijn secretaresse Margi Stein- hauser. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor: volgens de laatste berichten zou hjj de trein naar Zürich hebben genomen Wegens bejegening koninklijk huis Nadat gisteren de vorstenhuizen van België en Luxemburg prinses Irene en prins Charles Hugues de Bourbon-Parma hadden laten weiten, dat zij geen gevolg zouden geven aan de uitnodiging hun huwelijk in Rome bij te wonen, heeft nu ook de groot moeder van de bruid, prinses Arm gard, medegedeeld, dat zij niet aan wezig zal zijn bij de plechtigheden op 29 april. Zoals bekend is prinses Armgard enige jaren geleden even eens toegetreden tot de Rooms-Ka- tholieke Kerk. De Prinses heeft haar beslissing om niet naar Rome te gaan genomen naar aanleiding van de houding van de familie De Bourbon- Parma tegenover het Koninklijk Huis. Volgens een bericht uit Parijs zal de Franse consul-generaal in Rome het burgerlijk huwelijk sluiten. Hot verloofde paar heeft gisteren de opening bijgewoond van de internationale bloemen- en planten tentoonstelling „Flo ralies 1964", die tot en met 3 mei in de Franse hoofdstad zal worden gehouden. (Op uitnodiging van de gemeenteraad van Parijs nemen zeventien landen deze expositie deel. Nederland heeft stand met tulpen en anjers. Men rekent op een bezoekersaantal van ongeveer twee miljoen. De echtgenotes van sident Johnson en van premier Chroesj- tsjef en koningin Elisabeth van Enge- lan zullen binnenkort rozen van de nieu we soort „Carina" ontvangen). Intussen heeft een woordvoerder van het Vaticaan gistermiddag medegedeeld niets te weten van een protestboodschap van de aanhangers van de bekende Spaanse troonpretendent Juan Carlos, waarin er bij de paus op wordt aange drongen geen waarnemers naar de hu- welijkszegening van het prinselijk paar te zenden. Tilburg VERWOERD NODIGT UIT Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft giste ren in het parlement een Uitnodiging gericht tot «bevriende" Afrikaanse staten ministers of hoge ambtenaren met diplo matieke missies naar Pretoria te zenden. Hij zei dat zijn voorstel slechts vriendschappelijk gezinde landen bedoelt, die goede nabuurbetrek kingen willen aanknopen en die zich onthouden van bedreigingen, boy cots en ondermijnende activiteiten. Hij wilde dan een ambassadeur sturen, die, met het oog op de kosten, van het ene land naar het andere Zal trekken. Hij noemde geen namen van „bc- vritnde" landen. Verwoerd was voorstan der van goede betrekkin gen met de naburige Brit se protectoraten Beetsjoe- analand. Basoetoland en Swaziland. Hü zei dat nie mand het zijn regering kon verwijten dat deze ge bieden niet bü Zuid-Afri ka waren gevoegd. Hij vroeg of 't niet realistisch was te aanvaarden dat de bevolking van protec toraten zelfbestuur wenst en dat het onder de hui dige omstandigheden het beste was de grondslagen te leggen voor goede na buurbetrekkingen. Verwoerd was van me ning dat men door Ghana onafhankelijkheid te ver lenen het communisme in Afrika voet aan de grond Zuid- Afrika "voor het zeggen krijgen zal het land zeker een communistisch steun punt worden, aldus de Zuidafrikaanse premier. Verwoerd weigerde in te gaan op een verzoek van de parlementaire op positie om een gerechte lijk onderzoek in te stel len naar beweerde kwel- partijen en wreed optre den door de Afrikaanse politie in verband met de recente veroordeling van vier politiemannen en een gerechtsdienaar wegens kwellingen van twee Afri kanen, die verdacht wer den van diefstal. Een van hen overleed aan zijn verwondingen. Het voorstel van een Tilburgs gemeen teraadslid om een bedrag van f2500 beschikbaar te stellen om voor prinses Irene een passend huwelijkscadeau te kopen is getorpedeerd. Het raadslid, mr. C. van der Mortel (kath. v.) steldé te vens voor dat een aantal vertegenwoor digers uit Tilburg de plechtigheid zou bijwonen. Zijn plan stond in een ingekomen stuk en was nog geen voorstel. Daartoe zou den drie andere leden van de raad hun handtekening moeten plaatsen. Zelfs deze eis werd niet ingewilligd. Slechts twee raadsleden verklaarden zich bereid, de heren A. van Vliet (kath. v.) en F. van Liemp (van een r.k. splintergroep). Nummer drie meldde zich niet en zo bleef het ingekomen stuk een ingekomen stuk. Het werd. zoals te doen gebruike lijk voor kennisgeving aangenomen. Er wordt dus geen cadeau door Tilburgers naar Rome gebracht Prins Bernhard heeft gisteren liet nieuwe winkelcentrum Crabbehofin Dordrecht offi cieel geopend door in een zelf bedieningszaak in het centrum boodschappen te doen. Als een volleerd huisvader ging de Prins met het wagentje langs We stellingen om een levensmid delenpakket samen te stellen dat later in 50-voud samenge steld, zo! worden aangeboden aan sociale instellingen in Dor drecht en omgeving. De vader van de wereldkampioene kunstrijden, Sjoukje Dijkstra, de Am- stelveense huisarts L. Dijkstra, is gister avond in zün woonplaats bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Dokter Dükstra had zijn auto gepar keerd op de Burgemeester van Sonweg. Bij het oversteken werd hij tweemaal door een auto overreden. Hij was 55 jaar. TNDIEN van gemengde gevoelens kan worden gesproken, dan zeker ook met betrekking tot zekere ge beurtenis in de volgende week. Er is verwarring om het huwelijk van prinses Irene en de man van haar hart. Moet er worden gevlagd? Moet er niet worden gevlagd? Moet men iets geven voor een cadeau? Moet men het nalaten? Moet de huwelijks voltrekking via de televisie recht streeks worden uitgezonden? Of be hoort dat niet te gebeuren? Vragen die blijken te rijzen. Ook wie de neiging gevoelen „iets"' te doen, weten zich geremd door de zeker heid. dat dit in de gegeven omstan digheden het karakter dreigt te krijgen van een démonsratie. En daaraan zal ook naar hun over tuiging geen behoefte bestaan. Het tegendeel is het geval. Onze indruk is. dat ons volk in grote meerderheid er de voorkeur aan zal geven, zich te onthouden van elk uiterlijk ver toon. Er zijn in korte tijd afstanden gegroeid als tot voor kort onmogelijk geacht mochten worden. Weinig gelukkig komt ons dit ver band het besluit van een tweetal omroepverenigingen, de AVRO en KRO, voor, alsnog een rechtstreekse uitzending van de huwelijksvoltrek king over de televisie te verzorgen. Wij voor ons willen niet gerekend worden tot de aanhangers van de botte regel nieuws-is-nieuws. Een verslag in de krant is duidelijk iets anders. Het is metterdaad een verslag doen van een gebeurtenis zonder de persoonlijke aanwezigheid. Een rechtstreekse uitzending over de televisie verschilt hiervan. Wij waar deren het, dat de andere omroep verenigingen dit ook zo hebben begrepen. Er is temidden van de teleurstelling en verwarring, voor vorstenhuis en volk beiden, een tropstend en op beurend iets, waarvoor wij gelukkig het oog niet behoeven te sluiten. Morgen is het zondag, een dag van inkeer, waarop wij gelegenheid heb ben in gedachten te toeven bij onszelf, maar ook bij de ander en waarop het ons in het bijzonder gegeven is iets te doen met de vragen die ons bezighouden. Het is een dag van kerkgang en gebed. Wij mensen zijn beperkt ïn ons kunnen en soms staan we machte loos. Maar zouden we morgen niet kunnen ervaren dat we sterker zijn dan we vermoeden? Mits wij afzien van onszelf? De bierprijs wordt opnieuw verhoogd n wel met één cent, zowel per fles van 45 cl als per fles van 30 cl. Hiermede is de totale bierprijsverhoging in het lo pende kalenderjaar tot dusver gekomen op resp. 3 en 2 cent. Met ingang van 1 januari 1964 werd de bierprijs voor de consument ver hoogd met 3 cent per fles van 45 cl en met 2 cent per fles van 30 cL Op uit drukkelijk verzoek van het ministerie van economische zaken verklaarden de brouwerijen zich destijds bereid de prijs verhoging voorlopig gedeeltelijk terug te nemen en bleef deze in eerste etappe beperkt tot respectievelijk 2 en 1 cent. Nader overleg heeft ertoe geleid, dat het ministerie thans niet langer be waar maakt tegen de oorspronkelijke erhoging van 3, resp. 2 cent voor de iul en het flesje, zodat met ingang van mei de bierprijzen van f 0,50, resp. f 0.37 definitief berekend worden. Het mcerminnetje van Kopenhagen - misschien het meest gefotografeerde .tandbeeld ter wereld is vannacht vernield door een vandaal, die haar .ji hoofd heeft afgezaagd en meegenoi De wandaad werd "s morgens jtreeks half zes ontdekt door een v SS bijganger. In de loop der jaren is het figuurtje, gezeten op steen bij de ingang van de haven van Kopenhagen, door tienduizenden bezoe- ly— kers van de Deense hoofdstad gezien en gg bewonderd. Het meerminnetje, oorspron kelijk een figuur uit een sprookje van Hans Christian Andersen, is bijna het symbool van Kopenhagen geworden. Gueorgui Trajkof. vice-premier en der der Bulgaarse boerenpartij, is algemene stemmen tot voorzitter van presidium der Burgaarse nationale gadering gekozen, een functie, die o' een komt met die van staatshoofd. Het schrijven dat door het mode- ramen van de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk aan kardinaal Alfrink werd gericht naar aanleiding van de opname van priu- ses Irene in de r.-k. kerk heeft op uitnodiging van de kardinaal geleid tot een langdurig beraad tussen het moderamen en de kardinaal. In dit beraad heeft de kardinaal het vol gende gesteld: Gezien de beroering en de misverstan den. die op deze overgang zijn gevolgd, wil ik er allereerst op wijzen, dat mijn bemoeiingen, waartoe ik mij bereid klaarde op verzoek van de Prinses met medeweten van haar Koninklijke ouders, alleen betrekking hebben gehad op de uiteindelijke opname in de kerk. wijze waarop deze kerkelijk is geschied, is een zaak geweest van mijn persoon lijke verantwoordelijkheid. Op de vragen door het moderamen ge steld, moge ik het volgende verklaren: Met het moderamen ben ik het eens dat een daad van overgang in zich een daad is ten overstaan van de gemeente derhalve behoudens bijzondere om standigheden een openbare. Ik heb niettemin gemeend mij aan de ens om die overgang vooralsnog in de particuliere sfeer te houden te kunnen conformeren, omdat het in de bedoeling lag de publikatie op korte termijn te doen plaatsvinden. Ik moet toegeven en betreur dat door deze situatie de interkerkelijke verhou dingen in het gedrang zijn gekomen, al teken ik hierbij aan dat in dit opzicht de praktijk van de regelen, tussen ons in acht te nemen bij een overgang, onvol doende duidelijk vastligt. Met betrekking tot mijn beslissing ben ik nochtans van oordeel, dat onder deze bijzondere omstandigheden bezwaarlijk kan worden gesproken van een strijd met de waardigheid van haar. die hierbij direct betrokken was en van de kerk, waartoe zij behoorde. Voorts betreur ik, dat de mogelijkheid van verdere consequenties gegeven de situatie mijnerzijds niet meer aan dacht heeft kunnen vinden. „Niels kwetsends" Met betrekking tot de tweede vraag moge ik stellen dat ik door een onge lukkige samenloop van omstandigheden met name door de onverwachte af wezigheid van getuigen op het ogen blik van opname (3 januari 1964, te Rome» niet beschikte over gegevens aan gaande de wijze, waarop de doop des tijds was toegediend, terwijl anderzijds uitstel van de plechtigheid onuitvoer baar leek. Dit is de reden geweest, dat ik mij in geweten verplicht achtte de opname in de kerk te doen geschieden door de positieve belijdenis van het geloof verbonden met een voorwaarde lijk toegediende doop. In de liturgische bediening is nadruk kelijk alles uitgesloten wat kwetsend zou kunnen zijn voor andere kerken. Ik hoop dat uw moderamen bij de beoordeling van dit alles rekening zal willen houden -met de delicate positie waarin ik verkeerde. In zover anderen, die hierbij betrokken waren, mochten hebben gefaald, zou men rekening wil len houden met het gebrek aan ervaring in deze sector en met de verwachting, dat de gegevens aan mU bekend waren, (Voor vervolg zie pag. 11)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1