MR. CAP: voor zestig man tweede thuis Geen orkaan kan ons iets doen Zes gewonden bij aanrijding Procentuele verhoging: grotere loonverschillen oteuwe leidse courant VRIJDAG 24 APRIL 1964 Gierend zakt de helikopter. Meter voor meter kornt het ronde platform naderbij. Dan een lichte tik en de wentel' wiek heeft vaste grond onder de voet. Grond: vijftia meter boven de zeespiegel. Slechts enkele nieters scheiden het toestel van een diepe afgrond, waar beneden de gol ven met witte koppen tegen het stalen staketsel slaan- ieks.i Op drie stevige stalen poten wordt op het booreiland MrCap" uur na uur, dag in. dag uit, een boor dieper in de grond gedreven, op weg naar de naar men hoopt aanwezige bodemschatten. De 76 mannen aan boord van het eiland worden regelmatig afge lost en bevoorraad met behulp van enkele schepen en helikopters. Voor de wentelwieken is op het eiland een hoog gelegen landings terrein (links) vanwaar vele trap pen naar het eigenlijke eiland voeren. Hier het booreiland, ge fotografeerd uit een helikopter, op weg naar „Mr. Cap". Leidse volkstiiinders uitten kritiek op gemeentebestuur LEIDEN De Leidse Bond van Volks tuinverenigingen heeft gisteravond in de verenigingszaal in de Maria Gijzen- stceg de 24ste algemene jaarvergadering gehouden. Na een welkomstwoord, in het byzondcr tot het lid van verdienste C. Baart, wees de voorzitter erop, dat 1963 niet heeft gebracht wat velen had den gehoopt. Voor vele volkstuinders is het risico om na de nodige investe ringen en arbeid toch nog hun tuin te moeten ontruimen te groot geworden, hetgeen onder meer tot gevolg had dat de vereniging „Tuinlust" aan de Mors- weg werd opgeheven en weer ruim 40 volkstuinders verstoken zUn van een ge zonde en verantwoorde vrüe-tüdsbeste- ding- In dit kader betreurde spreker het dan ook zeer. dat ondanks de uitdrukkelijke toezegging van gemeentewege nog geen begin was gemaakt met de aanleg van een complex in de OostvlietDolder. waar door de kans bestaat dat dit complex dit jaar niet meer beschikbaar komt Als voorbeeld, dat het college van B en W. zijn devies ..snel beslissen, snel uit voeren" niet altijd even prompt nakomt, noemde spreker nog het feit dat de in 1961 toegezegde aanleg van de noodza kelijke waterleiding op het complex Roomburg nog steeds niet werd gerea liseerd. Het jaarverslag van secretaris J. v. d. Zwart vermeldde dat op 31 december de bond 9 aangesloten verenigingen met in totaal 921 leden telde. Hoewel het batig saldo ten opzichte van 1962 was terug gelopen, bleek uit het verslag van pen ningmeester P. v. d. Berg dat het afge lopen boekjaar vrij gunstig is geweest. De heren J. v- d. Zwart. P. v. d. Berg, G. J. H. van Tuyl (tweede penningmees ter) en J. Boom (alg. adj.) werden her kozen. In verband met h?t 25-jarig be staan van de bond in april 1965 werd besloten te trachten een jubileumten toonstelling te organisex-en. Voorts hechtte de vergadering goedkeui-ing een receptie van het bestuur op of streeks de jubileumdatum. Hierna maakte de voorzitter de uitslag van de keuringen op de niet-permanente volkstu incomplexen bekend en reikte hij de prijzen aan de vertegenwoordigers van de drie best onderhouden complexen uit- De uitslag: le prijs (wisselbeker en vaantje): „Het Zonneveld", 131 pnt; 2e prijs (medaille): „Roomburg" 125% pnt; 3e prijs (medaille): „Zuid-West" 116 pnt. Jeugddiensten naar de Pieterskerk Hooglandse kerk is te klein geworden LEIDEN De centrale kerkeraad van de Herv. Gemeente heeft besloten dat met ingang van mei de jeugddiensten zullen worden gehouden in de Pieters kerk in plaats van in de Hooglandse kerk. De diensten blijven om half 11 be ginnen. Dit besluit is genomen omdat de Hooglandse kerk voor de jeugddiensten, die grote belangstelling trekken, te klein is geworden. Zondag wordt de laatste jeugddienst dn de Hooglandse kerk ge- Puzzelpromiiienten 1. W. H. Stikkelorum, Verdi- straat 115, Leiden; 2. Koos van Gemeren, Van Genderenstraat 11, Alphen aan den Rijn: 3. mevrouw M. E. ter Haar-Vreeken, Leidseweg 169, Voorschoten. Metaalbcdrij f sbond te Sasscnlieim SASSENHEIM, Donderdagavond hield de afdeling Sassenheim van de Chr. Mctaalbcdryfbond een ledenvergadering in het Jeugdhuis.' Districtsbestuurder J, Nederveen uit Den Haag sprak over de erhouding vakbeweging onderneming. Er wordt wel eens gezegd, dat deze twee grootheden eikaars natuurlijke vijanden zijn. aldus spreker. Hoe liggen de feiten? Aanvaarden de werkgevers samenwer king met de vakbeweging? Ja! Zijn ze dikke vrienden? Neen! Hierna gaf spreker een schets van de historische ontwikkeling. Zestig jaren -akbeweging hebben uitgewezen dat deze jeen doel in zichzelf is, maar middel bepaalde doeleinden te bei-eiken. De arbeiders praten thans mee in ondernemingsraden over de gang van ken in het bedrijf en over het hoe waarom van hun werk en ze praten i op landelijk niveau in de sociale organen en besturen. Over de rechtszekerheid zei spr., dat de tijd voorbij is, dat de arbeider zonder meer kan worden ontslagen. Op het ter rein van de sociale vooizieningen is reeds veel bereikt. Het werken in tariefstelsel noemde hij een moderne vorm van vernij. De christelijke vakbeweging wil haar doel bereiken langs de weg overleg. Zij zal het wapen van de werk- staking pas hanteren, als andere midde len hebben gefaald. Tegen de politieke staking zegt de christelijke vakbeweging neen Zij gaat er van uit, dat ver wing van de maatschappelijke orde alleen mogelijk is in het beleven van het Evan gelie van Jezus Chi-istus, Mozaïeken in Sassenheim SASSENHEIM Hel Versieringsco mité in Sassen heim is druk bezig voor de aanstaande bloemcnfeesten in de bollen streek. Vooral aan dc mozaïken zal grote aanadacht worden besteed. Zij die de wedstrijd wensen deel te nemen nen een keuze maken uit de volgende categorieën: grote mozaïeken boven 16 m2. kleine mozaïeken tot 16 m2; be- dryfsmozaïeken; tuin- en gevelversie ring. Men kan zich opgeven bij de volgende adressen: L. A Colijn, Wilhelminalaan 21. tel. 7558; J. Oostenrijk, Parklaan 76, tel. 7867: G. Demmink. Parklaan 55. tel. 8203, op maandag 27 april a.s. 's avonds van 7 tot 9 uur. De uitreiking van hyacinten nagels zal woensdagmiddag 29 april van 130 tot 5.30 uur geschieden bij de Fa. W. Moolenaar. Hoofdstraat 122. De mozaïeken moeten gereed zijn vrijdag - om 1 uur Ronde van Sassenlieim gaat niet door SASSENHEIM De Ronde van Sas- senhcim voor nieuwelingen en aspiran ten kan donderdag 7 mei (Hemelvaarts dag) niet doorgaan. De autoriteiten ver wachten op die datum een druk bezoek aan de bollenstreek en wilden daarom geen toestemming geven voor het hou den van een wielerkoers in Sassenheim. heim. Burgerlijke stand van Hillegom HILLEGOM GEBOREN: Nanette, dv G J v Weert en N Horree. ONDERTROUWD: L J v d Meer en C J M Zonneveld: G J Walkers enMCl Meijer; E J Hoenders en J M Vink: J de Groot en S G v d Werff; PGM van Lierop en A W A Buckens; A Stockman en J A Koppert. GETROUWD: R Adema en A E Uiten- daal; C J M Uitendaal en C Smit. Gehuld in een dikke windjack begroet Heinz E. Weiner de gasten. Zijn lach is gul. „Wie hoogtevrees heeft moet maar boven blijven", scherst hü. En wat die waarschuwing inhoudt, merkt men al gauw. Terwijl ver beneden de zee en het staal lijken te grijnzen, terwijl de natte en koude wind door het stalen frame raast, daalt de bezoeker af langs een glib berig trappetje, dat zonder einde lükt. „Niet omlaag kijken, gewoon door lopen", is het laconieke advies van Heinz Weiner. Hij weet het uit erva ring: menigeen die naar de peilloze diepte onder zich keek. sloeg de schrik om het hart. „We hadden er laatst nog een", zegt hij, „die plotseling bleef staan en niet meer verder wilde. Met z'n allen hebben we hem naar beneden geholpen". Heinz E. Weiner: „drilling engineer" van de Mr. Cap, een man. die over de wereld zwierf, die overal was waar olie werd gevonden. Van geboorte Tsjech, aan het eind van de oorlog naar Oos tenrijk gevlucht, daarna verhuisd naar Duitsland en toen geëmigreerd naar Canada. Daar begon hij zijn carrière. Terwijl hij 's nachts geld verdiende in bakkerij, bezocht hij overdag de universiteit. E eenmaal ingenieur ging j in de olie. Die bracht hem naar de grote olievel den. En nu is Heinz Weiner een van de drie bazen op de Mr. Cap, dat enkele kilometers uit dc kust ten noorden van Schiermonnikoog sinds enkele weken koortsachtig naar het vloeibare goud on der de zeebodem speurt. TWEEDE THUIS Vanuit de lucht lijkt het een nietig 'i-eemd bouwwerk, dat wordt gemar keerd door drie hoge stalen torens, de poten van het platform. Op acht meter diepte hebben ze zich vastgezogen in de zeebodem, zó stevig dat zelfs de zwaar ste storm ze niet van hun plaats zal kunnen krijgen. Overfgèns is die nietigheid madr "schijn, want wie de Mr. Cap betreedt, zal zich ls in een fabriek wanen., Monotoon, dazen de machtige motoren bènedendeks rusteloos draait de boor. Dag en nacht, steeds verder de bodem in. De zestig maji zijn er aan gewend. Ze staan er mee op en ze gaan er mee naar bed Als olieman móet je dat nu eenmaal ne men. Het eiland is ten slotte het tweede Zegt Heinz Weiner: „we werken in drie ploegen. Telkens zün er twee tege lijk in dienst volgens vaste schema's: tien dagen werken en vijf dagen vrij. Verlof dat de mannen dan op het land mogen doorbrengen. „Dat hebben ze dan ook wel verdiend", zegt hü, „want dc tien dagen aan boord ziln zwaar. Twaalf uur per dag moet er worden gewerkt. Er zün uitsluitend Ame rikanen cn Duitsers op het eiland. Ja. we hebben vier Nederlanders gehad. Maar die zijn na „enkele weken weer vertrok ken. Het Averk stond hen niet aan"', lacht hij. GOEI) VERDIENEN In de messroom spelen Walter Schei- demann (24) en afkomstig van (Mar burg) en Richard Sevy (40) en uit Ca- lifornië) bi-oederlijk een spelletje dam De „help yourself lunch" hebben zij juist achter de rug en in de enkele minuten, die de korte pauze hen nog laat buigen zij zich over het geblokte bord. ..Yes. I like it", zegt de jonge Duitser in gebroke Amerikaans. Drie jaar lang voer hij bij de marine; een jaar bij de koopvaardij. Een paar maanden terug tekende hij voor Mr. Cap als „radio- operator". De hele dag zit hij op dc brug achter zijn apparaten, de mobilifoon en de boord-omroepinstallatie. Hij is de man, die voor de contacten met de wal zorgt én met de beide helikopters en de twee schepen Pegasus en East Side, die re gelmatig proviand, materiaal en mensen aanvoeren. Wat hem naar deze post trok? De verdienste, zegt hij. We worden hier goed betaald. En de verlofregeling is gun stig. Om de tien dagen gaat hij naar Mai-burg om er zijn vijf vrije dagen door te brengen. meesten aan boord brengen hun verlof door in Duitsland. De centrale aanvoerhaven is Emden en de meeste van de mannen hebben zich ook in die omgeving gevestigd. Enkele anderen wo- Groningen. Het grootste deel van de Amerikanen heeft vrouw en kinderen laten overkomen. GERIEFLIJK Allen zijn het 'hiepr wel over eens: het leven aan boord is gerieflijk. In de »m staan gemakkelijke fauteuils, de bemanning 's avonds naar de televisie kan kijken. De slaapvertrekkei (met douches) zijn weliswaar wat be scheiden maar de (boven elkaar gesta pelde) bedden uitstekend Evenals trou- het eten. Elke dag prijkt een an- n met zorg uitgekozen menu in de Eén groot voordeel heeft het (500 ton zware) platform: men wordt er niet zeeziek op. De kolos slaat als vast genageld in de zeebodem en zelfs de zwaarste stormen kunnen het gevaarte beweging brengen. ■ige hinder, die men met storm ondervindt, is dat het contact met de ordt verbroken. Op mooie dagen is de helikopter in een wip van het vaste land op de platform bovenop een van het eiland, maar zodra het gaat stormen moet de wentelwiek aan de grond blijven Ook de schepen kun- dan niet langszij komen. Overigens heeft men daarmee rekening gehouden op de Mr. Cap. „Wc hebben altüd voor veertien dagen proviand aan boord", zegt Heinz Weiner. GEHEIM Een kleine veertien dagen draait de boor op de Mr. Cap nu. zich rusteloos een weg banend door de zeebodem. Zes kilomter diep kan hij gaan. Hoe diep hij nu zit, is geheim. De mannen aan boord willen veel vertellen en de gast graag hun domein laten bekijken, maar zodra gesproken wordt over de resultaten zwij- Ieder gegeven immers, kan de con current op het spoor zetten. En in een „olierush" houdt men zijn concurrenten graag op een zo groot mogelijke afstand. Dit kon men echter wel verzekeren: er is nog niets gevonden. De spoeling, die door het boorgat naar boven komt, nog van een gelige kleur. Oliesporen zijn er nog niet boven gekomen. Maar ze blüven doorgaan, de mai op de Mr. Cap. De oliejaclit is een zaak van geduld, weten zü. Het kan som; jaren duren voordat je raak „prikt". Zc heeft de Mr. Cap eens in de Golf var Mexico 64 gaten geboord. Deze bi Schiermonnikoog is pas de eerste. Daar om wachten ze geduldig af. Eens ten slotte kan de dag komen, dat het vloei bare goud zün geheimen prijs geeft Nieuwe voorzitter chr. landarbeiders: „Vele leugens over p.b.o. en bonden" (Van onze soc.-econ. redactie) T)E LEDENRAAD van de Ned. Chr. Agrarische Bcdrijfsbond, die gis teren en vandaag te Utrecht bijeen was. stond in het teken van de voor zitterswisseling. Pieter Stokman droeg gistermiddag de hamer over aan A. IJska. Met een krachtige rede. die enthousiast werd ontvangen, aanvaardde de heer IJska het voorzitterschap van de N.C.A.B. Hij vestigde er de aandacht op, dat 'in de landarbeider steeds hogere eisen worden gesteld. In de agrarische sector voltrekken zich grote veranderingen. Tengevolge van de mechanisatie zijn er minder arbeiders nodig. Bovendien oi-dt veel werk van de bedrijven ver plaatst naar coöperatieve ondernemin gen, die steeds meer een verlengstuk worden van de bedrijven. Ook de bon den zullen zich moeten aansluiten bij deze structuurwijziging. Dit alles houdt in. dat aan de arbeider hogere eisen worden gesteld en de bon- Óen. zullen er voor moeten zorgen, dat üee bij de belóning' uök rekening gehouden wox'dt. Meer dan ooit is het gewenst, aldus de heer IJska. dat de agrarische arbeider het volle deel van de gestegen welvaart ontvangt. Dit geldt niet alleen de belo ning, maar ook de werktijden en de an dere arbeidsvoorwaarden. Voor de toe komst wees de heer IJska loonsverho- gingen af. die uitsluitend in percentages worden uitgedrukt Procentuele loonstijgingen maken de bestaande verschillen tussen de Ionen alleen nog maar groter. Er zal daarom een systeem gekozen nxoetcn worden, waarbü de laagst bezoldigden beter aan hun trek komen. Prüsstijglngen zijn im mers voor iedereen even groot. De heer IJska dacht er over bij de vol gende loonsverhogingen in de landbouw een basisbedrag vast te stellen, dat ieder een tenminste als loonsverhoging zal moeten ontvangen. Hij dankte de heer J. van Eibergen. voorzitter van het C.N.V.. voor de w den die hij onlangs in zijn installatierede aan de agrarische arbeiders in Neder land had gewijd. De heer Van Eibergen merkte toen op, dat de agrarische arbeiders bijzondere belangstelling verdienen, mede ook van wege de achteistand, die nog steeds aan wezig is en die nog dateert van vooi 1940. Wat ons betreft, aldus de heer IJs ka. wordt deze achterstand nu snel er volledig ingehaald. Ook het CNV-voorstel om in de toe- Vanmorgen vroeg in Woubrugge WOUBRUGGE Vanmorgen om kwart over zeven heeft op de weg- kruising HerenwegKruisweg een zeer ernstige aanrijding plaatsgehad tussen een trailer uit Alphen en een luxe bestelwagen uit Capelle aan IJssel. waarin zeven personen zaten. De bestuurder van de bestelwagen, de heer II. Verhoef, en een andere inzittende werden levensgevaarlijk gewond. Vier personen, allen werknemers een aannemersbedrüf te Capelle aan IJssel, liepen minder ernstige verwc gen op. De zevende inzittende kwam met de schrik vrij, evenals de bestuur der van de vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur van de trailer op het kruis punt, komende uit de richting Wou brugge. geen voorrang verleende aan de bestelwagen. De vrachtauto begon te slippen en ramde de andere auto de zijkant. Een lichtmast en enkele bermpaaltjes braken af. Zoals de foto toont, werd de bestelwagen onherstel baar vernield. Alle gewonden zyn in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. komst de structuur van de vakbeweging te herzien en te streven naar grotere eenheden per bond, juichte de heer IJs- De ontwikkeling in de agrarische sec tor betekent immers ook een vergroting het werkterrein. Gaarne wil de N.C.A.B. met het CNV-bestuur over deze aangelegenheden van gedachte wisselen. Met nadruk stelde de heer IJska nog :ns, dat de christelijke vakbeweging gekozen heeft voor de P.B.O. Weliswaar voltrekken zich op economisch terrein vei-anderingen, die ook de P.B.O. niet onaangetast zullen laten, maar aan het izen van de zaak doet dit niets af. Geen goed woord had de heer IJska •er voor de wijze waarop de tegen standers van dc P.B.O. zich verweren. Voor hen lijkt te gelden, dat het mid del er niet toe doet, als er maar op de P.B.O. afgegeven wordt. De bedrijfs- genoten worden met een niet te stui ten stroom van leugens en verdacht makingen bestormd. Wie het hardst kan liegen, trekt vaak de meeste be langstelling en hij wordt het gemak kelijkst geloofd. Maar de heer IJska geloofde, dat men zich. hierover ook weer niet be hoeft te verbazen.-Dc oprichters van de chr. landarbeidersbond zijn ihder- tijd-^OOk uitgfikratan vaar oproerkraai ers, onruststokers enz. Kranten schre ven er over, dominees preekten er over en politici spuwden hun gal er over uit. Arbeiders moesten niet veel te vertel len hebben, en zü moesten tevreden zün met wat ze hadden. „Wat een leugens, verdraaide voorstellingen en verdacht makingen zün er niet uitgesproken cn door velen voor zoete koek geslikt", aldus dc heer IJska, die zich afvroeg, wat er van de samenleving terecht zou moeten komen, wanneer deze mensen het voor het zeggen hadden. Ook nu zyn er weer mensen, die zich tegen de bonden keren. Ze proberen de kracht van de organisaties te breken door de leden op te zetten tegen hun eigen gekozen bestuurders. De leden zou den niets meer te vertellen hebben. Er zou geen band meer bestaan tussen de bestuui-ders en de leden. Alleen de be- stuurders zouden de P.B.O. willen, maar de leden zouden er niets van weten en er ook niets van moeten hebben. In het afgelopen winterseizoen was de heer IJska op de door honderden druk be zochte ledenvergaderingen van zijn boxxd door hel hele land echter wel anders gebleken en hij verklaarde zich hiervoor dankbaar. rHij raadde ieder aan, rustig met het wei-k vooi-t te gaan en zich niet te veel te storen aan de nu eenmaal onvermijde lijke ophitsery van de tegenstanders van vakbeweging en bedrijfsorganisatie. De heer IJska besloot zijn rede met de verklaring, dat een organisatie, die uit het christelijk geloof wil werken, geen noodwoning is. Haar doelstelling en grondslag is wereldwijd en alles beheersend. Zij reikt over kerkmuren en politieke partijen heen. Een werke lijke samenleving zal alleen mogelijk zijn, wanneer zij gehoorzaamt Gods gebod. Koninginnedag Hillegom HILLEGOM Het Centraal Comité Nationale Feestviering heeft het vol gende programma vastgesteld: 8 carillonmuziek op het Hof; 9 uur. onder leiding van de heer L. de Vreeze kinder zang (loco-burgemeester W. F. van Dam zal de kinderen toespreken); nadat de kinderen naar hun scholen zijn terug gekeerd, worden zij daar getrakteerd; het muziekkorps van de Hillegomse Harmonie Kapel zal een rondgang ma ken door de gemeente, met als eind punt dc rolschaatsbaan, waar om half 11 een demonstratie wordt gegeven door de Haagse vereniging „De Hofstad Om 12 uur wordt aan 25 oudere inwoners van Hillegom een verrassing aangeboden Om 1 uur is de Hoftuin open voor de deelnemers aan het „Kinder-bloemen- corso". Om 2 uur vertrekt het corso ui' de Hoftuin, Route: Hoofdstraat, Maria- straat, Parkwijk, Mariastraat, Pr. Irene- laan, Marijkesti-aat, Jul. van Stolberg laan, Pr. Beatrixlaan, Meerstraat, Pr. Hendrikstraat. Van Meerbeeksti'aat, Hof- it De beide muziekkorpsen zullen medewerking Verlenen. Om 3 uur is er een „rugbywedstrijd" op het Hillegom-terrein- Om 4 uur begint een voetbalwedstrijd tussen jeugdelftal- len van de Haagse en de Haarlemse Voetbalbond; 5 uur: Oranje cyclecross onder leiding van de ren- en toerver- eniging „De Bollenstreek": 8 uur: rond gang muziekkorpsen; 10 uur: vuurwerk. Nieuw winkelcentrum in Rijnsburg RIJNSBURG In de Anjelieren- straat wordt de laaste hand geilegd aan het nieuwe winkelcentrum. In de Hoftuin. Dinsdag zal het Maar zijn. De opening wordt die dag om hrff drie verridhit door burgemeester 3. H. Koomans. 's Avonds kornt de ge meenteraad van Gevsweiid er een kijkje nemen. Winkefliers in In de Hoftuin zij-n N. Bleidhrodt, M. Brit tij n en Zn, G. C. KromhoutA. van der Meij, H. de Mooij en Zn. en W. Zandbergen. Foto N. van der Horst, Burgerlijke stand van Valkenburg VALKENBURG Geboren: Adrianus zn v A J Kci-sbergen en F Haijes. Overleden: D van Dyk, echtgenoot V W Kort Receptie De Valken VALKENBURG Op 10 april behaal- de het dames-volleybalteam van de sportvereniging De Valken het kampioen schap in de 4e klasse Nevobo afdeling Leiden. Ter gelegenheid hiervan wordt zaterdagmiddag een receptie gehouden 4 tot 6 uur in de kantine van de Abex N.V. Katwykerweg 33. Jeugddienst Valkenburg VALKENBURG In tegenstelling tot wat in het „Kerkewerk" van de Her-- voinnde Gemeente wend vermeld, gaat in de jeugddienst.. 4'e zondagavond wordt gehouden niet voor ds. L. A. Bodaan, r ds. B. van Ginikel van Amsterdam. Raad-agenda Alkemade ALKEMADE Dinsdagavond om half 8 vergadert de gemeenteraad van Alke made. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: rapporten van rijks politie en gemeente-architect inzake de toestand en het gebruik van de gemeen telijke vuilnisstortplaats in Rijpwetering; verzoek Ned. Vereniging tot bescher ming van voetgangers te Den Haag om een subsidie; aankoop pand: Zuideinde 83. Roelof ar ends veen, van het pand Noordeinde 141a en van een gedeelte van de ondergrond van het pand Noord einde 141: aankoop grond in Googerpol der van Th. Spruit; verkoop grond in Googerpolder aan veiling „Eendracht maakt macht"; verkoop grond in het Meerkreukplan voor de bouw van een woning; ruil van gronden in de Vrouw- Vennepolder te Oud Ade met H. S. P. Vrijburg; overdracht strookje grond te Oude Wetering aan G. F. Stroek; over dracht woningwetwoning G. F. Stroek aan huidige bewoner; verpachting gron den in Googerpolder; wyziging verorde ning op het hebben van ligplaats met woonschepen voor recreatief gebruik; verlenen van aanvullende voorschotten aan woningbouwvereniging Alkemade voor vei-betering van 39 woningen en hei-bouw van door brand verwoeste wo ning in Spoorstraat te Roelof aren dsveen; subsidie-verzoeken, mede ten behoeve van restauratie van drie molens in deze gemeente- Sterke groei bij Raiffeisenbank Het spaaroverschot van de bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank aangesloten banken bedroeg in 1963 (1962) f 392,8 (286) miljoen, waardoor het totaal op f 3747,1 min. kwam. In de steden namen dc spaargelden 13,9% toe, in kleinere plaatsen 13,8"/», op het plat teland 10,6° 'o. Het aandeel van het plat teland in de spaargelden daalde van 68.2* o eind 1957 tot 64,3% eind 1963. Het aantal spaarders nam met 130.000 toe tot 1.7 miljoen. De rekening courant-saldi stegen met f 58 min- tot f 477 min. De uitzettingen in eigen kring vermeei-der- den met f 405 min. tot f 2166 min. Het grootste deel of f 250 (180) min aan tuinders. Eerste hypotheek dekte 7i>«/, van het verstrekte bedrag. Tuinders hebben de laatste jaren zeer ruim bank krediet gebruikt voor investeringen. Bij vele tuinders vermindert de schulden last niet omdat zij voor uitbreiding tel kens weer nieuwe leningen opnemen. Het is van belang vreemd vermogen ge leidelijk door eigen te vervangen- Het aantal vestigingen heeft de 1000 overschreden. Ongeveer 150 banken ver lenen assurantiebemiddeling, cn 84 zijn toegetreden tot de Bond voor den geld en effectenhandel in de provincie. De bank ontving f 17 (14,6) min. in terest en f 1,2 (1) min. provisie, tegen over f 6.7 (6.2) min. onkosten en o.m. f 1,3 (0.9) min. afschryving. f 5,6 (4,9) min. belasting. De winst beliep f 3,25 (2.54) min. De N.V. Gemeenschappelijk Bankkantoor te 's-Gravenhage ontving f 544.374 (737.573) intei-est en f 119.400 (114.190) provisie en boekte na f 228 000 (330.000) belastingreservering f 284 527 (375.635) winst, welke gereser veerd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5