Dominee Van Achterberg werd een visie rijker Irma la Douce, een romance met een knipoogje Robert en Bertram maakten er een dolle avond van Shakespeareten toonstelling in De Lakenhal geopend 4 NIEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 24 APRIL 1%4 Morskwartier bracht dank onder woorden F SB LEIDEN Gisteren vlagde de Fagélstraat, want dominee en Van Aahterberg waren 25 jaar getrouwd en de pastor was op de dag af 25 jaar predikant. Nu is een atadspastorie~in-een-rijtje onmogelijk van de rest der straat te onderscheiden, maar om élf uur werd de woning van de jubilaris ibodh wel op bijzondere wijze gemarkeerd toen zich daar een invasie van dominees voltrok die hun collega en zijn charmante echt genote kwamen gelukwensen. Dat moet een glanspunt van de dag ge worden zijn. Waar pastorale ambtgenoten onder elkaar zijn, gaat het in de regel vrolijk toe. die een pastor mede op de been houdt. Zondag al begon het jubileum zijn glan- sen af te werpen, in het Betuwse Echteld (bij Tiel). de eerste Gemeente van ds. Van Achterberg, die zoiets als een dorpsreünie had gearrangeerd. En gistex-avond, tijdens de jubileumbijeenkomst van de wijkge- meente Morskwartier in de Maranatha- kerk. waren er ook oude bekenden uit Holten. De 83-jarige kerkvoogd Van den Berg uit Echteld was er zowaar ook weer. En daar stapten tegen half negen domi nee en mevrouw Swijnenburg uit Amers foort binnen. Zü allen belichaamden kos telijke herinneringen, die het echtpaar Vari Achterberg jui^t dezer dagen zo dipp dankbaai- stemmen. Dat is uiv 'leven Wie jubileert, moet zich onvermijdelijk toespraken laten welgevallen. Er zijn bü die aan kracht verliezen doordat te lang zijn, andere gelukwensen bestaan uit een paar zinnen, regelrecht uit hel gemoed, maar ds. Van Achterberg zal tocb van al die woorden deze globale indruk bewaren dat ze de dank vertolkten vooi wat hij in de kracht van God en de Hei lige Geest voor personen en Gemeenten mocht betekenen. Sommigen bezegelden hun toespraak met een geschenk. Het cadeau der wijk- gemeente was indrukwekkend, naar reële waarde zowel als naar aard. Een televisie toestel. Een duur blijk van waardering maar tevens daarvan dat de dominee tegenwoordig zoals allen die aan herderlijke zorgen zijn toevertrouwd, zich niet meer aan de tijdstroom onttrekt Hij wil er middenin staan. Dat komt zijn relatie met de mensen ten goede. Dominee en mevrouw waren dan ook heel blij met deze vorstelijke bijdrage tot de jubileumvreugde. De vrouwelijke ouderling mevrouw J. A. Pigeaud-Colen- brander en de heer de Kier onthulden het toestel. Naast de preekstoel Een plaats met symboliek. De visie naar Boven en de visie op de wereld, door het Evan gelie in een onverbrekelijke samenhang gezet. Mevrouw Pigeaud had eerst een levens schets van de Mors-dominee gegeven, ambtelijke en persoonlijke ervaringen dooreengevlochten. De pastor kreeg stre lende cijfers van haar. voor rust, wijsheid, tact en geduld. Toch werd het geen „mensverheerlijking", hetgeen zeker in deze kring ongepast zou zijn geweest Haar rechtvaardiging was voldoende: „Onze dank aan u is in gebed in onze dank aan God. Wij danken God, dat Hij ons riep en roept door debe mens". De vrouwelijke ouderling bleek overigens zoveel familiare bijzonderheden te weten dat het leek alsof zij de leidster van het programma uDal is uw leven" was. Weinigen weten het Ds. Kloek, nu voorzitter van de cen trale kerkeraad. kon ook alleen maai goede dingen over zijn collega zeggen. „U verstaat de kunst om samen te werken en uw gaven dienstbaar te maken aan de gehele Gemeente". De dominee van Staal- wijk doelde vooral op het presidiaat van de centrale kerkeraad dat ds. Van Achter berg vier jaar heeft getorst. Een enorme weinigen wéét heb- Ofschoon ds. Kloek in zijn ambtgenoot Wel vijf opvallende kwaliteiten zag, schre ven wij er één op, aannemende dat de an dere (geduld, wijsheid, geloof en integri teit) met het ambt gegeven zijn: een grote mate van humor. Dat is een gave gouden verlovingsringen Constant Love Anjer Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 207 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. hem mee in staat stelt zijn volle persoon in te zetten. En zo waren er nog meer woordvoer ders. De heer Van der Kwaak represen teerde de centrale kerkvoogdij en de heer Vis het college van diakenen, ds. Israel de Gemeente van Holten en de hoogbe jaarde .JCees van den Berg" de Betuwe- Gemeente, waar de jubilaris zondag j.v.- jongens terugvond als serieuze huisva ders en m.v.-bloemen als blakende moe- Lief was de gelukwens van het meisje van de club en eenvoudig-gemeend de hulde van het ook giéteravond op zo schone wijze meezingende Maranathakoor. Zij allen en nog anderen droegen in woord en gebaar wel iets aan dat voor het pre dikantsechtpaar van blijvende waarde is. En toen in de volle kerk de receptie be gon schoven ook enkele Gereformeerde predikanten in de rij. Ook dat zal hen goed hebben gedaan. Aan het slot liet de predikant het woord „overrompelend" vallen. Er slaan echt wel schaduwen over dit ambt maar er zijn ook tal van ogenblikken dat je zegt: „Dat is van de Heer". Je. kunt die op dracht alleen uitvoeren als je voortdu rend afgesteld bent op de Opdrachtgever. TV kan een scherpere en bredere blik op de wereld geven. Ook (en missohien wél juist) een dominee kan daarmee zijn voordeel doen. tiet was dus wél een nuttig geschenk dat de wijikgemeente Morskwartier gis teravond ds. en mevrouw Van Ach terberg aanbood. Links de jubilaris, vervolgens zijn vrouw, de ouderling mevrouw Pigeaud-Colenbrander en de heer De Kier (die de regie van d< avond had). Foto N. v. d. Horst o onti-omantiseerde de jubilaris het /erigens heuglijke gebeuren van zijn zil- ?ren feest Een domineesjubileum uit principieel oogpunt een misschien wel wat hache lijke zaak kan toch een mooi en zinrijk feest worden. Dat was het gisteren. Zondagavond hoopt ds. Van Achterberg zijn wiikkerk de preek te* hondefi, die Echteld maar daarvoor is het zijn ste kudde.reeds jL zondagmorgen-mocht KASTEN LEIDEN Wat een dwazen zijn Robert en Bertram! Twee figuren die bekend waren van de kermis en bij de mensen zeer geliefd. Het moment waarop Heyermans dit stuk schreef als Falkland, was psychologisch uit stekend gekozen. De eerste wereldoorlog had de mensen in ons land in grote spanning gebracht. Het schouwburgbezoek liep hard terug en de financiële moeilijkheden werden groter. Toen de oorlog aan ons lani voorbij ging, kwam de ontspanning. Falkland stuurde zijn twee schavui ten het toneel- op en het werd een succes. De satire op de geldmagnaten en hun minder oorbare handelingen sloeg in. De vingervlugge Bertram en de gentle- -oplichter Robei-t worden in de ge vangenis compagnons. Ze breken uit en duiken op in een eerste klas hotel waar juist een trouwpartij gegeven zal worden. ;re van het huwelijk van de dochter baron van Kralingen. Dat is natuur lijk prachtig viswater voor Robert en Bertram, vooral omdat ook bankier Ro senheim aanwezig is, ook geen brand schone jongen. „Ensemble" heeft van het stuk gister avond voor de groenekaarthouders van n O. een vlotte en zeer aantrekke lijke opvoering gegeven. De regie van Jan Retél was uitstekend. We hebben gelezen: „alleen 'n waarlijk groteske regie en ingrijpende coupures kunnen de klucht redden". Welnu, Jan Retél heeft bewezen hiertoe in staat te zijn. De hoofdrollen van Robert en Bertram aren bij Ton van Duinhoven en Johnny Kraaykamp in goede handen. Eerst ge noemde is een betere speler dan Johnny Kraaykamp. die het van het puntig zeg- van de tekst moet hebben, maar beiden waren aan elkaar gewaagd. De bankier van Henk Molenberg was een uitstekend type. voorzover daarvan in i'n stuk nog sprake kan zijn. Lou Steenbergen had niet alleen dc goede decors ontworpen, maar „ont wierp" ook een wonderbaarlijke cipier. Alle verdere medespelenden, en dat wa- ;r heel wat, droegen het hunne ertoe >m er een gezellige avond van tc maken. Onwillekeurig moesten we denken aan het „Dievenbal" van Jean Anouilh, waar- we dit seizoen ook nog een opvoe ring zagen. Het vergelijken van deze twee stukken gaat moeilijk, maar we menen dat in dit stuk Heyermans zeker niet voor de Fransman onder doet en misschien was het nog niet zo gek ge weest om dit stuk in Parijs te spelen als „Ncdei-landse vertegenwoordiging". Mis schien had dit de Fransen meer aange sproken dan „Uitkomst", dat nu. ook met succes, is gespeeld. Ook nu bleek weer dat Heyermans nog goed kan worden gespeeld, maar dat veel afhangt van een verantwoorde regie. A. C. Bouman Tredfort Tapijt 120 breed 27.50 p.m. VRAAGT PRIJSOPGAAF! TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING W. J. Zirkzee van 't Hoffstraat 77a Leiden Telefoon 24610. MIDZA Openbare les in school aan Toussaintkade LEIDEN. Op dinsdag 28 april zal in de chr. nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen" aan de Toussaintkade „open bare les" worden gegeven. De bedoeling hiervan is aan Leder die belangstelling voor dit onderwijs heeft, te laten zien. wat men op deze sahool kan leren. Zo zullen er o.a. lessen worden gegeven naaien, koken, strijken, handenarbeid en diverse theoretische vakken. Tevens zal er gelegenheid zijn een kopje koffie te drinken. De lessen zijn van 35 en van 79 n.m. Iedereen is hartelijk welkom. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties Voorgevel rooilijn voor het noordelijke gedeelte van de Mareslngel gelegen tus. sen de Haarlemmerweg en de Pasteurstr De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aen ontwerpbe sluit, met uitvoerige kaarten, tot vast stelling van een bijzonder voorschrift, als bedoeld in artikel 2, lid 2, der Woning wet, ter bepaling van een voorgevelrooi lijn voor het noordelijke gedeelte van de Maresingel, gelegen tussen de Haarlem merweg én de Pasteurstraat, met ingang van 27 apri 1964 gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken, kamer 111. Leiden, 22 april 1964. De burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. TUSSEN DE BLADZODEN LEIDEN Ter gelegenheid van de vierhonderdste geboortedag uan d( Engelse toneelschrijver Wtllnam Shakespeare worden, zoals wij reeds sdHrévCn, ftt NedeYtdnd drie tentoonstellingen gehouden onder de ver zamelnaam „Rondom Shakespeare", te weten in De Lakenhal te Leiden (ShtiKéftpeWe hoe enyièddrl'ïhh'et"Mciagdénhuis te Amsterdam (Shakespeare vertaald) en in het Toneelmuseum te Amsterdam (Shakespeare op de plan ken). Deze tentoonstellingen worden gehouden van 23 april tot en mel 29 juni. Nadat 's middags de tentoonstelling in het Amsterdamse Maagdenhuis was ge opend, had eenzelfde plechtigheid gister avond plaats in De Lakenhal, in het bij van de wethouder van onderwijs, S, Sannes en prof. dr. A, G. H. Bachrach. De opening werd verricht door locoburge meester S. Menken, na een welkomst woord van drs. J. N. van Wessem en een inleidend woord van de heer H. G. Way- ment, vertegenwoordiger van The British Council in Nederland. De heer Van Wessem getuigde van dankbaarheid, niet alleen aan de bruik leengevers, maar ook aan de .ideegevers". Hij bracht ook dank aan prof. Bachrach oor zijn inspirerende medewerking, en erder aan allen, di(j tijd en arbeid aan dc inrichting der tentoonstelling hebben besteed, in het bijzonder aan de dames Bcgeman cn Warrc en de heer Schone- eld, die met prof Bachrach werden ver rast met een geschenk. De heer Wayment hield een toespraak zijn moedertaal, waarin hij onder meer zeide zeer verrast te zijn over hetgeen de heren Bachrach en Van Wessem heb- weten te bereiken Van Shakespeare ;t zo veel bekend als we wel zouden en, aldus mr. Wayment, die vervol gens een kort overzicht gaf van de tijd Vun links naar rechts Johnny Kraaikamp, Tom van Beek en Ton van Duinhoven in „Robert en Bertram". van koningin Elisabeth en de figuren, die haar omringden, alsmede een karakteris tiek gaf van Shakcspeai-e's werken in hel kader van zijn tijd. Stratford-on-A von Wethouder Menken die zijn toespraak in het Engels begon (Leiden zal dit jaar klein „Straford-on-Avon" zijn), consta teerde „dat er ter voorbereiding van deze culturele manifestaties een uitermate goede samenwerking is geweest tussen universiteit en gemeente. Ik geloof, dat we op deze weg moeten voortgaan en dat we door een wederzijdse inbreng en bundeling van krachten optimale resul taten kunnen verkrijgen". De tentoonstelling, voor welker catalo gus prof. Bachrach een inleiding heeft ge. schreven, omvat voor wat dc „Leidse editie" betreft 172 nummers. Boeken en kaarten, gravures en penningen, fotoco- pieën van documenten, voorwerpen en afbeeldingen uit de tyd van Shakespeare, portretten van personen uit zyn omge ving en vele andere zaken op tijd en per soon van de auteur betrekking hebbende, zoals biografieën, handschriften en bron nen van zijn werken Er zijn vele inzenders, in het bijzonder de Universiteitsbibliotheek, maar ook stukken uit het Koninklijke huisarchief, de Britse ambassade in Den Haag en ver scheidene musea, het gemeentearchief van Leiden en een groot aantal parttcu- maakte, zo vol geintjes zitten, dat zij altijd weer op tijd voor een lachertje kunnen zorgen, hoewel sommige lacher tjes. gezien de tc veel vo'gehouden rea listische achtergrond van het geval, beslist niet van de fijnste zijn Ook heeft Bilder te teel zicty zelf willen uitleven en te weinig ruimte gelaten aan rpRIANON „Irma la douce" heeft als musical grote opgang gemaakt. In ons land dank zij Lia Dorana werd dit hoogst merkwaardige verhaal van het lichte meisje, dat het goede pad opging, werkelijk een succes. N'- heeft Billy Wilder de musical verfilmd en hij deed dit... zonder muziek. Kan dat? Eigenlijk niet, maar als men zióh helemaal van het musical-idee distantieert, moet men erkennen, dat deze levende regisseur werkelijk ie: nieuws, een geheel eigen werk van dit thema heeft weten te maken. Dat wordft niet door het begin waar schijnlijk gemaakt, wan; dit begin is helaas al te realistisch. Men denkt dan voor de zoveelste keer een film over de prostitutie voorgezet te krijgen Dit begin moet ten zeerste betreurd worden, want wil men „Irma la Douce" werkelijk naar eigen merite kunnen beoordelen, dan moet men het van meet af aan en prin cipieel losmaken van het afschuwelijke maatschappelijke verschijnsel dat prosti tutie heet. Dat is een zo naar en walge lijk-onderwerp, dat het geen ruimte biedt voor een humoristische visie ..Irma la Douce" is evenwel essentieel iets heel anders: het is van sprookje. En juist omdat 't een sprookje is, kan het niet met de prostitutie ver bonden blijven. Dat is maar zo'n aankoop- m het verhaal een verrassend ele ment te verschaffen. In de musical is dit goed begrepen. In Wilders film komt het pas op gang als het nare begin tota.il heeft kun vergeten. Ware het anders dan zouden er geen goed woord vot hebben. Nu echter is het verrassende element door Wilder goed gehanteerd Parijse politieagent komt ambtshalve met Irma in aanraking en weet haar tot de trouwe aangebedene zijns harten te maken, hetgeen Irma niets liever wenst Dat dit alles op een merkwaardige freai listisch gezien natuurlijk: onmogelijke) wijze tot stand komt, verhoogt slc-chts het speelse element in deze romance met xn knipoog. Inmiddels is dit niet de beste Wilder- film geworden. Er komen gedeelten ir voor. die beslist langdradig zijn. Daar tegenover staat, dat Wilder en I. A. L. Diamond, die met hem het de grote komische begaafdheid van een top-actrice als Shirley MacLaine. Shirley is een te geestig meisje om haar humoris tisch talent niet ten volle uit te buiten. Daarentegen komt Jack Lemmon wel aan bod. Zeker in zijn totaal onherkenbare vermomming van de Britse Lord X, met baard en grijs vest. Een kostelijk rolletje wordt voorts geleverd door Lou Jacobi als Moustache. Ook de Parijse sfeer rondom de Hallen is uitnemend getroffen. Maar. zoals ge zegd het bezwaar blijft bestaan, dat d? onaangename realistische achtergrond van de prostitutie te veel zijn schaduw over de overigens kostelijke humor laat (Humor). Incognito LIDO Eddie Constantine stelt onderzoek in naar de hei-komst van onrustbarend groot aantal valse bank biljetten. Natuurlijk komt hy het naadje van de kous te weten, maar voordat het zover is, zijn er al heel wat klappen gevallen. „Lemmy Caution incognito" is een traditionele Constantine-film, waarvan de liefhebbers wel weer zullen genieten. Met opzet is de handeling tikkeltje overtrokken, zodat men merkt, dat het hele geval niet seriei bedoeld. (Boem, boem). Om het goud van Nevada REX (tot maandag) ..Om het goud van Nevada" is een wild-west film, waarin een zekere maarschalk Andrew Bafkley de hoofdrol vervult. Hij is op zoek naar een groot bedrag aan geld, dat een bepaalde boef heeft verborgen. Hij papt met deze bandiet aan, waarna allerlei rumoerige verwikkelingen ont staan, waarin ook een beeldschone jon gedame een rol speelt. (Wild-west). Mister Sardonicus REX (van maandag af) Hoewel Mis ter Sardonicus een baron is. is hij niette min ccn doortrapte schurk, die in een duister kasteel jonge vrouwen ,,b oed- stollende"' ki-etcn laat slaken. Weer zo'i gevalletje dat in elkaar is gedraaid orr burgers, boeren cn buitenlui eens ..fijn' tc laten griezelen. Fijntjes is het natuur lijk niet. (Een griezel van een film). Fellini 81/2 CAMERA De film 8'- van Fellini geprolongeerd. De moeilijkheden va :n gefrustreerde regisseur worden i: beeld gebracht. Hoewel de rolprent zoh der twijfel een filmhistorisch documen zal worden, wist zij ons maar gedeelte lijk tc boeien. De aansluiting met het menselijke wordt niet verkregen, danks het breed uitspinnen van psychi sche problemen cn merkwaardigheden. Fellini had minder psychologie moeten bedrijven- (Aansluiting gemist) De man met de vijf paspoorten LUXOR De geprolongeerde film De man met de vijf paspoorten" is een aardige, pretentieloze rolprent, waarin spanning soms met een wat harde humor afwisselt. Gezellig om naar te kijken, mede door het geestige spel van Audry Hepburn. (Ontspanning) De mooie Antonio STUDIO Dc geprolongeerde film Dc mooie Antonio" is een weinig se- euze poging een zeer netelig onder- erp aan de orde tc stellen, namelijk de impotentie. De overigens goed ge speelde film eist volwassen toeschouwers een goed onderscheidingsvermogen. VAKANTIE Bestel tijdig een autobusje om u naar uw vakantieoord te brengen. Garage W. C. A. v. KERKHOF Narmstraat IA Leiden Tel. 25555 Ook autoverhuur zonder Herkent u ze! Shirley MacLaine misschien wel, maar de deftige Britse Lord is... Jacky Lemmon. (Advertentie) Rechercheurs doen goede vangst Dat rechercheurs ook nog wel eens iets anders doen dan zakkenrollers en inbre kers op de hielen zitten, begrijpt ieder een. Tenslotte zijn het óók maar gewone mensen. Zo gingen onlangs twee recher cheurs in hun vrije tijd op pad - om voor delig inkopen voor hun vrouwen te doen. En aangezien deze mensen een speurders neus hebben voor de juisto plaatsen, leidde het spoor onmiddellijk naar de markt. Hun instinct had hen ook ditmaal niet bedrogen. Zij slaagden voor honderd procent en gaven dus heel wat minder geld uit dan ergens anders. Op do markt kan overigens iedereen „rechercheur" zijn. In dit gezelligste koopcentrum dat er bestaat zijn de goede vangsten niet van de lucht. De marktkoopman en de straat handelaar zijn altijd goedkoop, omdat zij grote hoeveelheden tegelijk en scherp inkopen. De markt maakt van uw huis houdgeld méér geld, want OI» DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Philippe Jo hannes Cornel is zn v J M F L Elli- gens en P P Terhcijden; Anita Jozina dr v A A van Tol en E Burger: Elsbeth Johanna Jacoba dr v J Kieynenberg en J A D Arps; Theo- dorus Willibrordus, zn v T J KJ'nk- hamer en E M van Steenbergen; Maria, dr v J de Rooij en C M Ouds- hoorn: Robert zn v D Zwanziger en T Hartevelt: Atie zn v W Zuurmond en H Ouwehand. ONDERTROUWD: H J Vroom en L M de Geus; W Bloem en J A Bronsgeest; J Tol en T van dcr Reij- den; P J Stikkelman en A Verberg; J A Maaskant en M Kleibrink; G W Soldaat en E D Rodenburg; C G van der Lelie en E J A van Heerin- gen; B J Lambooij en A E Filippo; P J Scheeren cn A B Mekking; G van Dorth en A C Dekker: R van der Heijden en C Klein: A C Gotten- bos cn A van Delft: II R Vandehoek en F A C Advokaat: W F Brugman en H A Kalthoff: J Horseling en I Demmenie: C Jeltema cn M van Klaveren: A H J Houwing en M A Krauss; J M P Kempen en R Lau- GEHUWD: A G M van Wieringen en T M E Gfjbels; HPH Haverhock en P Kerdyk; A Schouten en G E L de Does; J H Uljé cn C I M Beckers; H J Paddist en C Colpa; A P Crama en E Velthuyzcn; A J van der Meij en J Stakenburg; H M van der Kwaak en C Groenendijk; J Lens en B de Graaf; W Brandt en E K Sleijser; H van der Bij en J E Leupe; P van Unen en J E Hulsman; C H Knijnenburg en C M de Boer; C Ra- vensbergen en E van Donkersgoed; J C Duindam en J E B Sirach; N A Reijerse en W Neuteboom. OVERLEDEN: J H M Boogers 65 jaar man; J J C M L'abée 18 jaar zi i.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3