Signaal, Nederlands meest geheimzinnige fabriek Antirookactie is op niets uitgelopen Medewerking aan Hawk en Starfighter Opfok van slachtdieren levert geen gevaar op ?0iMccf Wintermantels (rond 100) hangen al gereed L964 7 WOENSDAG 22 APRIL 1964 Cacaozwendel Twee directeuren blijven in arrest De beide directeuren van het alge meen controlebedrijf (A.C.B.) in Am sterdam, de 57-jarige H. F. H. uit Bad hoevedorp en de 64-jarige W. H. H. uit Amsterdam, vorige week gearresteerd onder verdenking van verduistering c.q. opzettelijke heling van grote partijen cacaobonen gedurende de afgelopen 3 jaar, blijven in hechtenis. De officier van justitie, aan wie het tweetal gisteren werd voorgeleid, heeft van de rechter-commissaris een bevel tot bewaring tegen de twee directeu ren gevorderd, dat werd verleend. (Het is zes dagen van kracht en kan een keer met dezelfde termijn worden ver lengd) Het omvangrijke onderzoek van de recherche der rijkspolitie te water in Amsterdam is nog niet afgesloten. Bij verschillende cacaoverwerkende fabrie ken zijn nu tekorten vastgesteld bij de afleveringen van partijen cacaobonen, die het A.C.B. aan deze fabrieken in de afgelopen jaren heeft gedaan. Een groot bedrijf uit het zuiden des lands heeft inmiddels reeds aanfigte gedaan en is ook voornemens een civiele pro- dure tegen het A.C.B. in te stellen. Het onderzoek strekt zich ook uit tot bedrijven in West-Duitsland en België. De directeuren zouden de afgelopen drie jaar naar schatting voor een bedrag van f250.000 hebben verdiend door de verkoop van partijen cacaobonen. Tegen over de recherche hebben zij de ver koop toegegeven, maar zij ontkennen de verduistering. Met speldje en politie het gebouw door (Van een onzer verslaggevers) Nederlands meest geheimzinnige fabriek wordt hij wel genoemd. De bezoeker, die er binnentreedt niet dan nadat BVD-ambtenaren nauw keurig zijn verleden zijn nagegaan wordt er ontvangen door geünifor meerde politieagenten, die hem een speldje op de revers prikken als be wijs dat hij „gescreend" is. Van buiten ziet het er allemaal nogal onschuldig uit: een modern en strak gebouw even buiten Henge lo aan een uitloper van de zoutvel- den. Op de gevel de weinig zeggen de naam N.V. Hollandse Signaalappa raten. En achter de ramen hard wer kende typistes, net als in ieder an der kantoor. Maar dring niet verder door want dan stuit men op bergen militaire ge heimen. Geheimen, die de directie zo diep mogelijk in de brandkasten ver bergt. Op bevel van onze eigen mili taire autoriteiten én op die van NAVO. De bezoeker zal overigens i Sigarenwinkeliers constateren (Van onze soc.-econ. redactie) Het afgelopen halfjaar is voor de sigarenwinkeliers in Nederland verre van aangenaam geweest. Duidelijk bleek dit vandaag op de jaarverga dering van de Ned. Bond van Chr. Sigarenwinkeliers. De heer P. J. Dijk, voorzitter van deze organisatie noemde in dit verband de wijzigin gen in de tarieven van de omzetbe lasting op sigaren en sigaretten en de anti-rookcampagne. Naar zijn me ning is deze campgane nu echter vrij wel doodgelopen, omdat er weten schappelijke publikaties zijn ver schenen, die beweren, dat het roken helemaal niet als eerste oorzaak ge noemd moet worden van allerlei kwalen. Weinig waardering bleek de bonds voorzitter te hebben voor wat radio, pers en televisie in woord en geschrift over deze zaak hebben ten beste gegeven. Deze media zouden voor de toekomst al leen nog maar op succes kunnen hopen, wanneer zij weer „met iets nieuws kun nen komen". Door alle eeuwen heen is tabak als een genotmiddel bekend geweest en er zijn altijd mensen geweest, die dit produkt hebben verfoeid, en zij zullen er ook wel altijd blijven. Overigens werd in bonds vergadering, die te Amersfoort werd ge houden, geconstateerd, dat tot het einde van het vorig jaar het gebruik van Enkele buien p het algemeen weerbeeld kwamen in de afgelopen 24 uur geen grote veranderingen voor. Het weer in onze omgeving bleef onder invloed van een depressie, waarvan de kern zich van Ierland naar Schotland verplaatste en tegelijkertijd minder diep werd. Zuid westelijke winden voerden op de flank van deze depressie wat koelere en on stabiele lucht aan, waarin plaatselijk buien voorkwamen. Een kleine storing die zich van een depressiegebied op het westelijk gedeelte van de oceaan heeft losgemaakt, was vanmorgen ten westen van het Engelse kanaal aange komen. De storing koerst naar onze omgeving en zal morgen de bewolking en de buiigheid tijdelijk doen toene men. In de temperatuur wordt niet veel verandering verwacht. HET ZON EN MAAN Donderdag 23 april: zon op 5.27. onder 19.51 uur; maan op 16.07, onder 4.53 uuc Zondag 26 april: volle maan. Hoogwater Schevenlngen Donderdag 23 april: 1.05 v.m.; 13.28 n.m. baksartikelen in Nederland nog is toe genomen. Succes In zijn openingswoord besteedde de voorzitter bijzondere aandacht aan de nieuwe Tabakswet, die vorige week door de volksvertegenwoordiging werd vaard. De heer Dijk vermeldde niet der enige trots, dat dankzij de activitei ten van de bonden van sigarenwinke liers art. 26 van de nieuwe Tabakswet een wijziging heeft ondergaan, zodat al leen zaken die rookartikelen verkopen een sigarettenautomaat mogen exploite ren. Een daartoe strekkend amendement werd ingediend door o.a. de heer G. A Kieft (AR). De heer Dijk noemde dit een groot succes, want zonder deze wijziging art. 26 zou naar zijn mening het aantal sigarettenautomaten in Nederland enorm zijn uitgebreid. Ook het feit, dat de ban- derollenbescberming in de nieuwe Ta bakswet is opgenomen, stemde de heer Dijk tot voldoening. „Wanneer de organisaties er niet ren geweest", aldus de heer Dijk, deze gunstiger regeling in de wet beslist niet uit de bus gekomen". Ook de mar geregelingen, die met de sigaren- en sigaretenindustrie tenslotte toch nog tot stand konden komen, zag hij als een duidelijk resultaat van de grote activi teiten van de winkeliersbonden in deze branche. De heer Dijk trok het zelfs in twij fel, of er zonder de activiteiten van de bonden, wel een vestigingsbesluit voor de sigarenwinkeliers was gekomen. Deze sector zou dan wellicht geheel vogelvrij zijn verklaard. Het recht en de noodzaak van organisatie achtte de voorzitter weer eens ondubbelzinnig bewezen. De heer Dijk deed een beroep op de on georganiseerden niet langer aan de kant te blijven staan en alleen maar van de resultaten van het werk te profiteren. Voor de toekomst voorzag hij nog wel we moeilijkheden, maar de organisa ties zullen dan zo sterk mogelijk moeten om ook hieraan het hoofd te kunnen bieden. HET WEER IN EUROPA I Rapporten hedenmorgen zeven uur uil s* ë-c|£si B"S BÏ.Z* Den Helder onbew. I Helsinki I Helsinki Stockho 1 Oslo Kopenli. Aberdeen Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich regenbul zw bew h bew rindstil 17 3 zover komen, want het halt van de be wakers is onverbiddelijk. Trouwens al zou men vrij kunnen rondneuzen, dan nóg zou men er wei nig sluiers kunnen wegnemen. Wat de bezoeker zou zien zijn slechts details zelfs de meesten van het 2800 rr tellend personeel weten niet voor welke grote puzzel zij hun eigen kleine stuk je maken. De produkten (voor marine, leger en luchtmacht) worden samenge vat onder namen, die het geheim ver borgen houden: vuurleiding voor kanon nen, geleide projectielen, torpedo's ge schut; radar-installaties, systemen voor de luchtverdediging en de luchtbeveili- ging. Zo wordt er onder meer de vuur leiding voor de Hawk gemaakt en de radar voor de Starfighter. past aan de speciale wensen van afnemer. In de militaire technieken treedt zeer snel veroudering op. Daar om kan men slechts kleine series pro duceren. Wat niet wegneemt dat er d< laatste jaren toch nog een omzet van 100 miljoen gulden wordt geboekt. Philips Export Zegt dr. ir. A. de Graaff (een der directeuren): er zijn in de wereld zeer weinig particuliere bedrijven, die zich zo op militaire produktie concentreren als wfj; niet minder dan 95 procent van onze produktie is militair, waarvan driekwart is bestemd voor de export. Die expot betekent voor de fabriek een zware concurrentiestrijd. Vooral met de V.S. Dit komt, zegt de heer De Graaff omdat in Amerika de ont- wikkelings- en de produktieopdrachten meestal worden gescheiden. In Neder land ligt dat anders. Daar zijn ont- wikkelings- en produktiekosten vervat één opdracht. Waar Amerika dus kan leveren tegen prijzen op basis van pro duktiekosten, moet Nederland daarin ook zijn ontwikkelingskosten verreke- Onze taak is dus aldus de heer De Graaff, zo efficiënt mogelijk te ken. Dat wij hier wel eens in slagen blijkt uit het feit dat de Amerikaanse •uurleiding-apparatuur heeft gekocht Nationalisme Naast die concurrentie heeft de fa briek te vechten tegen een toenemend nationalisme. Politieke invloeden gaan steeds sterkere mate een rol spelen NAVO-bestellingen. Zo stellen de V.S. de NAVO het principe, dat NAVO- landen vor hun militaire uitrusting op dit gebied een evengroot percentage hun orders in Amerika moeten plaat als het percentage dat de V.S. bij dragen aan de NAVO (30 procent). Dit heeft er toe geleid dat de Hol landse Signaal thans zoekt naar eer aanvaardbare combinaties met andere landen. Maar dit is een rovende zaak, aldus de heer Graaf. Trouwens ook in Europa zelf vormt het nationalisme een moeilijk t barrière. In een aantal landen zoals Spanje, Noorwegen en Italië zijn de mi litaire bedrijven staatsondernemingen. In Frankrijk komt deze vorm welis waar niet voor, maar daar denkt men nationalistisch dat een buitenlandse leverancier er vrijwel niet binnendringt. Veel meer dan een civiele industrie de Hollandse Signaal gebonden. Im- ers, zij is niet vrij in de keuze var haar afnemers. De klantenkring moe zich beperken tot de NAVO-landen er daarnaast een aantal politiek neutrale landen, die in de wereldpolitiek voor de NAVO aanvaardbaar zijn. Bovendien moeten de produkten zich aanpassen aan militaire concepties en dat houdt in, dat een produkt nooit een lang leven is beschoren en de uitvoerifig regelmatig moet worden aange- Ondanks die sterke gerichtheid op het militaire blijft Hollandse Signaal een particuliere onderneming. Wc«is- waar heeft de Staat 2,5 miljoen gulden van het 30 miljoen grote aandelenkapi taal in handen, maar de rest is geheel in bezit van een particulier bedrijf: Philips. Tot deze vorm kwam mei 1947. Voor die tijd werkte de onderneming vrijwel geheel met Duits Siemens-kapi- taal onder de naam Hazemeyer-Sig- naai. Dit bedrijf werd opgericht vlak na de eerste wereldoorlog toen Siemens in Duitsland niet meer mocht produce ren, althans geen militaire apparatuur. Om de buitenlandse afnemers toch te kunnen bedienen richtte Siemens toen in Nederland Hazemeyer-Signaal op. In 1945 viel deze onderneming als vijandelijk vermogen onder het Be heersinstituut, maar omdat men vond dat een dergelijke industrie voor ons land niet verloren mocht gaan werd tot de huidige vorm besloten. Niet op VVD-congres Vragen aan minister of objectiviteit van NTS-joumaal Ging de NTS-journaal-redactie objec tief te werk toen zij afgelopen zaterdag niet verscheen op het WD-congres in Eindhoven? Deze vraag stelde mevrouw Van So- meren-Downer, liberaal lid van de Tweede Kamer aan de minister van on derwijs. kunsten en wetenschappen. Hebben de jaarlijkse congressen der politieke partijen objectieve nieuws waarde?, zo vraagt zij verder. Voorts wijst mevrouw Van Someren er op, dat de NTS wel aandacht besteedde aan het onlangs gehouden CHU-congres. Het Kamerlid zegt, dat met de NTS- journaaldienst afgesproken was. dat deze naar Eindhoven zou komen. De teksten waren tevoren toegezonden. Nu de NTS niet verschenen vraagt mevrouw Van Someren. indien minister Bot deze gang van zaken onjuist acht, er bij de NTS op aan te dringen, dat vol strekte objectiviteit betracht wordt bij het verslaan van politieke congressen. Vier militaire parades op Koninginnedag Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zullen in vier plaatsen in ons land, namelijk in Amsterdam. Arn hem, Breda en Kampen, op 30 april mili taire parades worden gehouden. Dit jaar rüdt er betrekkelijk weinig zwaar mate rieel in de parades mee. Ook het aantal parades is teruggebracht (vorig jaar wa- verkoudheid? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! Geen hormonen in het voedsel Minister Biesheuvel (landbouw en vis serij) heeft de gedachte, dat de in Neder land gevolgde methode van opfok van slachtkalveren en slachtkippen o.m. zou inhouden dat aan de voeding van deze dieren voor de gezondheid van de consumenten hoogst nadelige che mische stoffen, met inbegrip van hor monen en bepaalde medicijnen worden toegevoegd, als onjuist van de hand ge- Hij ziet ook niet in, dat in het licht van de huidige ontwikkeling op het ge bied van mestmethoden de Nederland se dierenbeschermingswetgeving, die nog kort geleden werd herzien, opnieuw aan passing zou behoeven. De bewindsman zegt dit. mede namens staatssecretaris Bartels (sociale zaken en volksgezondheid) en "minister Scholten (justitie), in antwoord op schriftelijk^ Vakbonden niet achter staking bij KLM De drie Nederlandse vervoersbonden zullen geen gehoor geven aan de oproep tot solidariteit, die de Amerikaanse vak bond van transportarbeiders tot hen heeft gericht in verband met de staking 170 leden van het grondpersoneel de K L M. in New York. Dit blijkt uit een communiqué vai voorzitter van de bedrijfsgroep burger luchtvaart van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel. de heer J. K. Post en de personeelschef van de K.L.M., de heej P. Schlingermann. Zij hebben vastgesteld dat het geen conflict betreft met betrekking tot de loon- en arbeidsvoorwaarden van het desbetreffende personeel. Op de achter grond van het conflict speelt het door de K.L.M. inschakelen van een andere firma het verrichten van de afhandelings werkzaamheden op het vliegveld te New York In hun beraad zün zij dan ook tot de conclusie gekomen, dat vooralsnog geen medewerking verleend kan worden aan de staking, respectievelijk aan het wel slagen ervan. vragen van het Eerste Kamerlid dr. Fred L. Polak (soc.). naar aanleiding van de publikatie in Groot-Brittannië van het boek Animal Machines (dierlijke machi nes) van Ruth Harrison. Volgens het boek zouden kippen, kalveren, varkens en an dere dieren gekweld worden bij het slachtklaar maken. Hiertegen kan worden opgetreden op grond van de huidige die renbeschermingsbepalingen, wanneer van duidelijke onnodige kwelling sprake is. aldus de minister. Bij een op 24 juli 1957 in werking ge treden verordening van het produktschap voor veevoeder is de toevoeging aan vee voeder van hormonen, antibiotica en me dicinale preparaten in beginsel verboder. Toegelaten is de toevoeging van bepaalde aangewezen antibiotica aan bepaalde soorten veevoeder en wel tot maximale doseringen die zo laag zyn dat voor zover nu bekend is, hiervan geen nadeel voor de volksgezondheid zal zijn te ver wachten. Met het oog op de gevaren door toe voeging van bepaalde stoffen aan het veevoeder voor de volksgezondheid en gezondheidstoestand van vee en pluim. volgt de regering de ontwikkeling sr nauwlettend, zo zei minister Bies heuvel. Of en in hoeverre de overige door Ruth Harrison beschreven mestmethoden in derdaad voor de dieren een kwelling zijn door de aan deze methoden inherente wijze waarop zij worden gehuisvest en gevoed, is volgens de bewindsman een vraag waarop een positief antwoord veel I minder gemakkelijk valt te geven dan de j schrijfster doet voorkomen. „De zevende sluier" niet te zien De voor vanavond aangekondigde film „De zevende sluier", door de NTS te vertonen op het tweede net, vervalt Hiervoor in de plaats komt eveneens tussen 9 en 10.30 uur. de speelfilm „Western Union" naar het gelijknamige boek van Zane Grey gemaakt onder regie van Fritz Lang. Het is een klassiek Wild West-verhaal, waarin de aanleg van de eerste tele graaflijn van Omaha naar Salt Lake City wordt uitgebeeld. De film is goed gekeurd voor kijkers boven 14 jaar. Voor de komende week zijn de vol gende programma's, uit te zenden op het tweede net. vastgesteld. Zondagavond (26 aprill NCRV: 9 tot 9.30 uur „Joan Sutherland zingt", een programma van Engelse en Autralische t.v.-maatschap- pijen in co-produktie vervaardigd. Daar na een uur gezamenlijk programma van AVRO. KRO. VARA en VPRO: directe reportage van de Europese kampioen schappen judo uit Berlijn. Dinsdag 28 april: NTS. 9 tot 10.45 uur speelfilm „Het verdeelde hart". Zaterdag 2 mei: rechtstreekse uitzen ding uit Hannover van de Europa-quiz „Einer wird gewinnen" met Hans Joa chim Kulenkampf en weer een deelne mer uit Nederland erbij. Tijd van uit zending: 8.15 tot 10 uur. TV-documentoire over Jehova's getuigen In een televisiedocumentaire, uit te zenden op dinsdag 29 april a s. tussen 9 15 en 9.45 uur. vraagt de AVRO aan- dacht voor het wezen van de sekte Jehova's Getuigen, welke omstreeks 1872 in de V.S. naar een idee van Char les Taze Russell werd gesticht De leer van de Jehova's Getuigen, welke een onkerkelijk karakter heeft, is over de gehele wereld verspreid en een van de kenmerken is de intensieve propaganda, welke wij ook in Nederland kennen. Roelof Kiers heeft nu een documen taire gemaakt waarin o.m. wordt ge toond op welke wijze de leden van de beweging worden gedoopt, hoe de vergaderingen worden gehouden, hoe de plechtigheden verlopen en waarom de aanhangers van deze beweging in totaal ongeveer een miljoen en in Ne derland alleen plm. 13.000 de thans bestaande staten als „creaties van satan" beschouwen en zich daarom tegen dienstplicht, belastingwetten en andere overheidsinstellingen verzetten. „Als u 't mij vraagt" blijkt succes te zijn De makers van het NCRV-televisie- programma „Als u het mij vraagt" heb ben het natuurlijk niet kunnen laten, gebruik te maken van de diensten van het bureau Intomart om nu ook eens een opiniepeiling te laten doen aan gaande de waardering voor deze uitzen dingen. Het „rekentuig" heeft daarbij uitge bracht, dat bet programma er best in is gegaan bij de kijkers. Op de vraag: „Wat is uw oordeel over dit program ma?" antwoordden 63 pet van de 509 ondervraagden (boven 18 jaar en met televisie thuis): goed; 30 pet zei: mid delmatig, 5 pet: slecht en 2 pet had gecu mening. Tweede vraag: „Zoudt u voortzetting op prijs stellen?" leverde de volgende antwoorden op: 79 pet ja, 16 pet neen. 5 pet geen mening. Zulk een uitslag (men kan het nu eenmaal nooit iederéén naar de zin ma ken) betekent een compliment voor het programma. Op deze grondslag kunnen de samenstellers gerust overwegen, de reeks in het volgende seizoen voor te zetten. Commentaar T~IE natuurkundeles in het Bredase lyceum met dr. L. van Egeraat in de klas slaagde niet zo best als andere AVRO-uitzendingen onder de titel Uit de school geklapt". Iedere kijker kon zien, hoe het onderwerp de communicatie van te voren was gerepeteerd: de notities stonden keurig op het bord en een foto van de primitieve grammofoonplaat die (mg eensin de les werd gemaakt, lag al klaar om als geschenk aan de gast te worden aangeboden. Het kostte de leraar, ir. H. Mulder telkens wat moeite om dr. Van Ege- raat's toeristieker in zijn betoop met de haren bij te slepen, maar dan nam de ex-leerling dat betoog di rect over en ging de les een heel andere kant uit. Ook gedroeg de gast zich niet als een meegaande figuur in de klas, hij weerstond de leraar in diens opvattingen over tele-commu- nicatie en het kwam enkele malen tot een wat opgewonden langs elkaar heen praten, waarbij de klas min of meer toekeek. Na een goedbedoelde persoonlijke exclamatie van de gast, die echter niet helemaal bij het mo ment paste, toonde de Klas zich plot seling agressief, maar toen kwam de regisseuse Lucile de Mul ertussen en maakte een abrupt slot aan de uit zending. Jammer, want de replieken begonnen juist interessant te wor den. Hopelijk is er nog fiks nage praat. Door de wat nerveuze sfeer in de klas kreeg het programma een wat ander maar ook wel levendiger aanzicht en dat is op zichzelf niet te versmaden. Een nieuw, nogal onnozel filmverhaal in de serie Naked city bracht de kij ker al in Amerika, voordat in „con frontatie" het tragisch relaas van aan vedovende middelen verslaafde jonge sn oudere mensen in de VS. ter sprake kwam. Het waren meer de onthullende ge tuigenissen dan navrante beelden, iie de kijkers zullen hebben opge schrikt bij deze droevige toestanden. De camera vermeed geen gezicht: in tegendeel, er werd openlijk gefilmd eu de patiënten kwamen zelfs met een zekere graagte vertellen. Zij toonden daarbij een zekere berustende mentaliteit en verdedigden op merk waardige wijze hi V „eer", waarbij zij diefstallen op grote schaal om aan het vele geld voor hun narcotica te komen als onvermijdelijkincalcu leerden. Men kreeg met deze documentaire eens te meer een indruk van de wijze waarop de Amerikaanse televisie het samenstellen van informatieve pro gramma's aanvat: registrerend en vrij objectief, wel signalerend maar niet werkelijk aanklagend. En boven al: zich niet verliezend in emotiona liteit. Dat aspect van het programma was mede interessant. v«n«vo*4 (Van onze moderedactrice) Het lijkt misschien wat pessimis tisch om nu al over de winterkleding te spreken, maar het is nu eenmaal „JÜ bent er niet slechter aan toe dan heel veel lui die nog allebei hun handen hebben, Tjeerd ,Dat zal wel niet." en ik wil je heus geen pluim op je hoed steken maar je bent ook niet minder waard dan heel veel van die lui. Misschien zelfs meer." „Denk je dat, Japie?" „Daar ben ik zeker van! „Dat zou ik dan liever van een ander horen dan van jou," zei Tjeerd. Japie Visser, schipper van het recherchevaar tuig RP 6 de Zeemeeuw, meende ook wel te weten van wie. Er was een macht volk op de been, toen de RP 6 langs de smalle, bochtige vaargeul tus sen de hoge, bulterige zandbanken en kielplaten door naar de haven kwam. Uit de verte moes ten sommigen al gezien hebben, dat het bootje van de recherche Jakob Thomsens botter sleep te en dat zei genoeg. Ze hadden het elkaar toe geroepen. Het ging als een lopend vuurtje door het dorp. Iedereen liet zijn werk liggen. Man nen en vrouwen stonden in drommen op de dijk. De rijksveldwacht was er ook. Vier man, jonge mannen met gladgeschoren gezichten en in strak ke blauwe uniformen. Ze lieten niemand op het Lange Hoofd. Pas toen de boot van de recherche gemeerd lag en ze aan boord zouden gaan, maakte de opperwachtmeester een gebaar, dat Marthe van de meester maar even moest ko men. Marthe maakte zich nogal overstuur. Ze huil de en z gaer geheel verslagen uit. Maar dat was nu juist niet nodig. Ze zou zien, dat het allemaal zo erg niet was als 't wel leek, zei den de menson. Het kon zyn, dat Jakob een week of wat de gevangenis inging. „En wat hindert dat Als hij weer terug is, is alles gauw genoeg vergeten." „Maar de schande „Ach, wat schande? Het is niet voor moord of diefstal, dat ze hem opgepakt hebben „Hoevelen zijn er niet, die gezeten hebben' voor smokkelen." „Ja, of voor strandroof, zoals het heet. voor stropen! Mensen van wie je het niet zou denken* De havenmeester zelf een beste kerel. Hij kwam oorspronkelijk van een van de eilanden. Toen hij jong was, had hij ge varen. Eerst als stuurman, later als kapitein. Kapitein op de grote handelsvaart. Maar toen hij eens, tussen twee reizen, een paar dagen thuis was, was hij wat gaan stropen. Iedereen deed dat. Hij werd erbij gesnapt ook; door de oude jachtopziener nog, een man op wie toch eigenlijk ook niets aan te merken was. Om het een of ander hadden ze woorden gekregen. Ze hadden misschien allebei hun slechte dag. In elk geval was het erop uitgedraaid, dat die jonge kapitein de jachtopziener in een slenk ge gooid en met het hoofd onder water gehouden had. „Nu ga je eraan!" moet hij gezegd heb ben. „Ik verzuip je!" Dat deed hij natuurlijk niet. Hij zal het ook helemaal niet van plan zijn geweest. Hij kreeg het zelfs opeens be nauwd, waarschijnlijk nog benauwder dan de jachtopziener het had en haalde hem uit het water, sleepte hem op de over en bleef bij hem zitten tot hij weer wat op zijn verhaal was ge komen. Daar zou het ook wel bij zijn gebleven als een stuk of wat arbeiders van Rijkswater staat die bezig waren met een beschoeiing, niet iets gezien hadden en te hulp waren gekomen. Daar was er eentje bij die het later niet voor zich kon houden en toen kwam er praat van. zodat de jachtopziener wel procesverbaal moest opmaken. Drie maanden had die kapitein gekre gen. Het had ook drie jaar kunnen worden als de jachtopziener niet voor de rechtbank ver klaard had, dat hij zelf waarschijnlijk een beetje ruw opgetreden was. Maar hoe dan ook, de an der moest zijn drie maanden uitzitten. Daarna ging hij weer naar zee. Geen mens heeft hem er ooit op aangekeken. En niemand zoi Jakob Thomsen op aankijken als hij een paar weken gezeten had. Dat zeiden ze tegen Marthe van de meester. Ze lachten erom. Ze zeiden,dat het niet de moeite waard was om zorgen over te maken. En Marthe wilde het wel geloven. Ze hoopte alleen, dat Jakob Thomsen niet da delijk zou worden weggebracht. „Hij zal toch eerst nog wel even naar huis mogen?" En dat mocht niet. Die van de recherche en de rijksveldwacht hadden hem graag laten Ze hoefden niet bang te zijn, dat Jakob Thom sen zich ergens uit de voeten zou maken, want waar moest hij heen? Maar het kon eenmaal niet. Het was niet verantwoord. Alleen vonden ze goed. dat Marthe nog even bij hem kwam in de hut aan boord van de RP 6. Ze wilde het graag. Ze had hem zoveel te zeg gen. Maar toen ze tegenover elkaar stonden, zei ze niets. Jakob Thomsen ook niet. Ze keken elkaar maar aan als een paar kinderen die iets uitgehaald hadden, er verdriet van hadden en het graag goed wilden maken maar niet wisten hoe ze het goed moesten doen. Tot de opper wachtmeester zei: „Nou. Thomsen, neem nu maar afscheid van je vrouw Misschien sturen ze je morgen al weer naar huis." Toen gaven ze elkaar bedeesd de hand. „Dag, Jakob „Dag Martbs. En daarna gingen ze: Piebe Lap en Jakob Thomsen. Tussen de politiemannen in. En tussen al het volk door, dat zwijgend ruimte maakte. Jakob Thomsen keek niet op. Piebe Lap wel; die hield het hoofd omhoog. Als hij voorbij was, keek iedereen hem na. De rijksveldwachters hadden zijn handen op zijn rug geboeid. Hij was klein en gedrongen, niet bijzonder dik, maar had toch iets paffigs. Hij droeg een smerige, blauw katoenen broek, waarvan de pijpen bij de schachten van zijn laarzen ingestoken waren, en een smerig blauw jasje, dat te strak over zijn brede rug zat. (Wordt vervolgd) een feit. dat de confectie de collec ties in deze maand samenstelt. Gisteren zagen we een collectie van een vrij jonge firma, namelijk van de Amsterdamse Pivelli, gespe cialiseerd in pakjes en mantels voor matige prijzen. Een wintermantel van rond hon derd gulden in de winkel is bepaald niet duur, zo dachten we tenminste. Geen haute couture, maar wel dikwijls originele ideeën, die op durf wijzen van de jeugdige ontwerper van dit be drijf, de heer Verlind. Bijvoorbeeld een witte mantel met driehoekig voorpand. De schouders breed, de driehoek uitlo pend in de zoom. Drie knopen en een groen wollen tres accentueren de lijn. Een andere mantel in zwart had een smal voorpand van rode pieds de pou les en de pofmouwen een hoge smalle manchet van dit rood. Als sluitingen vrijwel steeds kogelknoopjes. Soms echter was het knoopsgat heel lang gemaakt en met satijn gepaspoilleerd, een klein knoopje dan in de hoeken. Veel steenzakken, zowel verticaal als horizontaal; dikwijls de zakken hoog in de taille gezet, waardoor de roklijn verlengd wordt Er werd veel gewerkt met heel smal zijden tres, dat langs figuurnaden en zakken gelegd was. Bij zonder aardig was ook de stikselgar nering in het vierkant om de steekzak, waardoor men de indruk krijgt dat er enorme zakken zijn aangebracht. De tailleurs: rechte rok met Diorplooi en even afstaand vaaggetailleerd manteltje vonden we iets minder geslaagd. Ze waren erg „gewoon". Sommige mantels hadden bontgarnering, maar zeer be scheiden. Aardig waren de kleine ronde kragen van stof met eén smal randje I bont juist langs de hals. Koninklijk diner voor Internationale hof De Koningin en de Prins zullen van avond op paleis Huis ten Bosch een diner aanbieden aan de leden van het Internationale hof van justitie. Heilskwartler 19.30 Radiokrant 19 50 Orgelspel (gr) 20.00 Wolga-Kozakkcn- koor: Oude Russische liederen (gr) 20.10 Klass orkestmuziek 20 40 De boer In Euro pa. lezing 20.50 Orkesten-Gala (opn) stc- reofonische uitzending 21.30 Shakespeare (1564—1964): Nederlands kamerkoor en voordracht 22.30 Nws 22 40 Avondoverden king 32 55 Vervolg Shabespeare-herden- klng 23 30 Lichte gram 23.55—24 00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19 00 Muziek voor kinderen (gr) 19.10 Artistieke staalkaai 19.40 Jacques Offei uit het Parijs der Nws 20.05 Licht orkes. De Jonge Jan, monologenspel 21.35 Piano en viool: klass en moderne muziek 22 00 Machten in onze economie, klankbeeld 22 30 Nws 22.40 Balans: actuele kroniek 22 55 Lichte gram 23 10 Jazzmagazine 23.55 vanavond wedstrijd Zürich—Real pauze: NTS-journaal). KRO- 21.45 Br punt NTS: 22.04 NTS met were!dtele\ KRO: 22.30 Epiloog. Experimentele uitzendingen op het t Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws 7 10 Morgengebed 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen 7.55 Overweging 8 00 Nws 8 15 Tulpen rallye 1964 8 20 Lichte gram 8.50 V d huisvrouw 9.35 Waterstan den 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.10 Muziek - orkestwerken (gr 10.3' lelodlecn (gr) 14.40 Geeft acht op aitaal I Lichte gram 18.15 Sportrubriek 18.30 Licht ensemble: muziek uit de twintiger jaren 18.50 Socoaal perspeklief, lezing. Hilversum II. 298 111 AVRO: 7 00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram VPRO 7 50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8 15 Programma-overzicht en lichte gram 9 00 Ochtendgym 9 10 De groenteman 9 15 Cu rieuze bezettingen: klass kamermuziek (gr) 9 40 Morgenwijding 10 00 Lichte gram 10 50 V d kleuters 11.00 Huishoudelijke za ken. praatje 11 15 Gevar muziekprogramma (gr) 1200 Licht ensemble met zangsolist zing 12.43 Licht instrumental i Nws 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13 30 Dans- orkest en zangBolisten 14.00 Vrouwenkoor cn pianobegeleiding 14 30 lm Welssen Rössl'. operette (verkorte uitvoering) 15.30 Orgelconcert: oude muziek 16 00 Van vier tot vijf, een radioprogramma in een Note- dop 17 00 V d jeugd 17.55 Gesproken brief 18 00 Nws 1815 Eventueel actueel 18 ">0 Uitzending van dc Christelijk Historische Unie: Landbouwpolitiek TELEVISIE AVRO: 15.00 V d vroi —16.15 V d kinderen. Hiei lid

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7