Nieuwe Leidse Courant Nieuw consulair akkoord van Amerika en Rusland Invasie van carlisten in Rome? SJOUKJE BRAK RECORD K.L.M. boekt weer wat minder verlies Dat bedoelde MacArthur WEER TEKEN VAN ONTSPANNING? KLM kiest 14 mei nieuw bestuur Uitwisseling van wegens spionage veroordeelden Verwarring in NAVO schuld van Amerika Commentaren tl" :n Hr«ctour. f. DiEMEB Hoofdredactwr; Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD »SUntv*ftigh it ghabUvM mijn hert in teghentpoef' Woensdag 22 april 1964, 45ste jaargang Weinig verandering Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, overdag af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Voor vervolg zie pag. 7) ƒ3,35, p.kw. 10,05 Klachtendiensf bezorging 18.00—19.00 uur Prins b.g. commissaris In een vergadering van prioriteits aandeelhouders van de KL.M. zijn vanmorgen onder meer voordrachten opgesteld voor de samenstelling van de raad van commissarissen. Hierover wordt 14 mei in een vergadering van aandeelhouders beslist De voordrachten (waaruit tien perso nen moeten worden gekozen) vermel den: oud-premier dr. J. E. de Quay, H. A. M. van den Dries, secretaris-gene raal van financiën, oud-minister H. T Hofstra, prof. mr, P. Sanders, rar, Burgerhout, mr. W. Blaokstone, oud minister drs. J. W. de Pous, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, J. W. F. Backer, oud-directeur-generaal Rijksluchtvaart dienst, J. M. Fentenier van Vlissingen, staatsraad M. Ruppert, W. J. Kruys, directeur-generaal Rijksluchtvaartdienst, jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier- generaal van financiën, mr. C. J. G. J. Vinkesteljn. secretaris-generaal verkeer en waterstaat. Verder wil men door een statuten wijziging bereiken dat prins Bernhard als buitengewoon commissaris wordt benoemd. De 15-jarige Gerrie Janssen uit Neer (L) die gisteren per fiets onderweg was van Roermond naar huis te Nunhem is door een bestelauto aangereden. Zij werd ernstig gewond en is later over- wanneer een Amerikaan in Rusland wordt gearresteerd, de Ameri kaanse consul hiervan in kennis wordt gesteld en toestemming wordt gegeven, de man in de gevangenis te bezoeken. Hierdoor wordt de weg gebaand voor ondertekening van een consulair akkoord met de Russen, waarover langer dan een half jaar is onderhandeld. Mogelijk om hun sou plesse te bewijzen, hebben de Russen toegestemd in een uitwisseling van voor spionage veroordeelden. Aan een grenspost in Berlijn is de Britse zakenman Greville Wynne uitgewisseld tegen de Russische spion Molody, alias Gordon Lons dale, zo wordJt van welingelichte zijde vernomen. Wynne werd in mei 1963 wegens spionage tot adit jaar gevangenis straf veroordeeld. Met het voorar rest mee heeft hij anderhalf jaar ge zeten. De Engelsen hebben in de uit- wiseling toegestemd omdat Wynne ziek is. Molody kreeg in 1961 in Lon den 25 jaar. Sommige specialisten kunnen moei lijk geloven, dat de Russen deze con cessie werkelijk zullen doen. Zij heb ben zich altijd op het standpunt ge steld, dat een arrestant geen contact met de buitenwereld dient te hebben; in het bijzonder niet wanneer hij ver dacht wordt van misdrijven tegen de staat. Aangenomen wordt, dat de Rus sen zoveel belang hebben bij een con sulair akkoord, dat zij de Amerikaanse eis ten slotte maar hebben ingewilligd. Een van de redenen, waarom Moskou 70 graag een akkoord wil houdt verband met het feit. dat Amerikaanse burgers van Russische afkomst vaak hun gehele Vloot wordt al kleiner (Van een onzer verslaggevers) TAE KLM en het rijk zijn een over- eenkomst aangegaan, waarbij is bepaald dat mócht het bij de maat schappij tot een faillissement komen, de Staat zich zal achterstellen bij alle andere crediteuren. Dit akkoord is gesloten op verzoek van de nieu we directie. Dat de maatschappij failliet zou gaan is echter een vol ledig theoretische zaak. Aldus de be drijfsdirecteur financiën, mr. A. H. van Gelder, die op een persconferen tie het jaarverslag over 1963 toe lichtte. Er zijn tekenen die erop wijzen dat de KLM weer duidelijk „in de klim" is. Werd over het afgelopen jaar 20 min. gulden minder verlies geboekt dan in 1962 ook de cijfers van het eerste kwartaal van dit jaar zijn weer een stuk beter dan die over de zelfde periode van het vorige jaar. Theoretisch zit de KLM zo goed als aan de grond, zo moest de directeur toegeven. Het vermogen bedraagt nu nog slechts 30 miljoen en daarop kan een bedrijf als de KLM niet draaien. Er zullen daarom pogingen moeten worden ge daan om dit kapitaal uit te breiden, een verheugend teken in dit verband is de nogal opzienbarende stijging van de koersen van KLM op de Newyork- se effectenbeurs. Stond eind december nog voor slechts 11,6 miljoen van de 45 min. particu liere aandelen nominaal uit, thans be draagt dit ruim 16 miljoen. De KLM is optimistisch, zo bleek wel uit de woorden van mr. Van Gelder, die zei te hopen in 1966 winst te kunnen ma ken. Volgend jaar hoopte hij „quitte" te kunnen draaien, terwijl voor dit jaar een aanzienlijk kleiner verlies dan ir het afgelopen jaar wordt verwacht De KLM heeft goede hoop geen ge bruik te hoeven maken van f 50 mil joen liquiditeitshulp van het rijk. Van de f 375 miljoen garantie voor lenin gen heeft de maatschappij thans f 250 miljoen opgesoupeerd. Een belangrijke klap voor de KLM het verlies van de Biak-lijn geweest die jaarlijks ongeveer f 57 min. bin nenbracht. Het is niet mogelijk geble ken deze derving aan inkomsten volle dig te compenseren door het aantrek- van vervoer elders in de wereld, naarmate het jaar vorderde, slaagde men daarin beter. Indien men het Biak-vervoer uit de cijfers voor 1962 en 1963 elimineert dan blijkt dat de vervoersinkomsten het tweede halfjaar 1963 f 36 of wel 14 pet hoger waren dan in 1962 Dit komt mede door het op de in mei vorig jaar heropende dienst op Djakar- geboekte succes, dat boven ver wachting was. De vooruitzichten op de- lijn (en op de lijnen naar het Ver- Oosten in het algemeen) zijn zelfs nog gunstiger. (Voor veirvolg zie pag. In één oogopslag De jeugd van tegenwoordig pag. 2 Een gif gasfabriek in Ame rika pag. 5 Anti-rookactie vastgelopen (zeggen winkeliers) pag. 7 Signaal: geheim! pag. 7 Nu alweer: wintermantels pag. 7 Tulpenrally pag. 9 Maak foto's over de krant Biaklijn nalatenschap aan bloedverwanten ij Sowjetunie legateren. Zonder consulaire vertegenwoordiging is het echter n lijk. aanspraak op een dergelijke erfenis te maken. Intussen zijn er meer reacties los ge komen op de mededelingen van Rusland en Amerika, dat zij de produktie var kernexplosieven zullen inkrimpen. Se cretaris Oe Thanit van de Verenigde Na ties noemde het akkoord een duidelijk Strijd tegen zwart loon Metaal akkoord over afwijkpercentage (Van redactie) Werkgevers en werknemers in metaalindustrie zijn erin geslaagd de moeilijkheden die waren ontstaan rondom de overeengekomen differentia, tie van de vier procent in de beloning, te boven te komen. Nadat het overleg in de Vakraad aanvankelijk volkomen vast was gelopen en zelfs de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid ztch met deze affaire moest bemoeien, is de vakraad gisteravond laat zelf tot een oplossing gekomen over deze in gewikkelde affaire. De oplossing komt er op neer dat d< werkgevers ten slotte berusten in he standpunt van de vakbeweging. Van instemming kan moeilijk gesproken den. De werkgeversvertegenwoordigers bleken principieel niet van standpunt veranderd, maar ter wille van de goede gang van zaken willen zij het vakbewe gingsstandpunt een kans geven en wordt, nadruk gelegd op de individuele antwoordelijkheid van de ondernemers voor de ziwarte loonvorming. kanselier Erhard van de Duitse bonds republiek steunt het besluit, maar wijst er op, dat dit nog geen ontwapening betekent. Van Franse zijde heeft men er de nadruk op gelegd dait het besluit niets in de feitelijke situatie in de wereld ver andert, omdat de betrokken landen vol doende kernexplosieven overhouden voor htm bewapening. De Britse premier Dou glas Home veklaarde in het Lagerhuis, dat de Britse produktie van kemexplo- sieven geleidelijk aan zal worden beëin digd. „Prinses Irene heeft voor haal rooms-katholieke geloof en haar lief de voor Spanje al zoveel offers moe ten brengen, dat ze nu met de loyali teit van haar Spaanse aanhangers be loond moet worden". Deze zin komt voor in een gisteren in Madrid ver spreide oproep van het centrale se cretariaat van de carlisten in Madrid. In deze oproep worden de leden van de beweging opgewekt om 29 april naar Rome te gaan om het huwelijk van de Nederlandse prinses bij te wonen. Het secretariaat spant zdch zee om zoveel mogelijk carlisten naar Rome te krijgen. Natuurlijk begrijpt men wel, dat niet iedereen naar Italië kan gaan, ..omdat de tijd van voorbereiding zo kort is". „Maar", aldus de oproep, „wie in de gelegenheid is, moet toch op minst bloemen sturen". Ook beijveren de carlisten zich om de traditionele bijeenkomst op de berg Montejurra in Navarra op 3 mei een succes te maken. In de oproep wordt er dan ook op aangedrongen mee te doen aan de demonstratie. „Wij weten nog niet of prinses Irene en haar verloofde aanwezig zullen zijn. Maar we hopen van wel. Het zou een mooie gelegenheid zijn om te tonen hoe zeer we met het verloofde paar mee leven", zeiden gisteren vooraanstaande carlisten. Deze leiders verwachten, dat 50.000 tot 75.000 Spanjaarden aan de demon stratie zouden meedoen. Lente, Keukenhof, plaatjes van lieve kindertjes ïn bloembollenvelden Enfin, in ieder geval krijgen we nu regelmatig uit het gehele land be richten binnen, dat het niet alléén in de bollenstreek lente is! Inderdaad bleken in de Betuwe, rond Eist de boomgaarden al in bloei te staan, getuige dit zonnige plaatje. Republikeinen in FS in rapport: JgEN Amerikaanse groep republikei nen, onder wie generaal Lauris Norstad, voormalig opperbevelhebber van de NAVO, diens voorganger ge neraal Alfred Gruenther en dr. Mil ton Eisenhower, broer van de ex- president, heeft een rapport gepubli ceerd over de NAVO, waarin wordt verklaard dat er in het Atlantische bondgenootschap een zekere verwar ring heerst generaal Douglas MacAr thur, die op 5 april op 84- jarige leeftijd is overleden, in 1952 aan de toenmalige president Eisenhower een plan hebben voorgelegd, waarin werd voorgesteld een ultimatum aan Rusland te stellen met de eis tot neutralisaties van gevaar lijke punten in de koude oorlog, daar Amerika „N. Korea zou zuiveren van vij andelijke strijdkrachten met behulp van atoom bommen". Het plan van de overleden generaal voor beëindiging van de Koreaanse en de koude oorlogen hield voorts in, dat van Rusland zou worden ge- eist akkoord te gaan met de hereniging van Noord- en Zuid-Korea en van Oost- en West-Duitsland. Voorts de gegarandeerde neutralisatie van Duitsland, Oostenrijk, Ja pan en Korea, terugtrekking van alie buitenlandse troepen uit Duitsland, Japan en Ko rea en een wijziging van de Amerikaanse en Russische grondwetten, teneinde de oorlog te verbieden „als in strument van de nationale politiek". Het tijdschrift meldt voorts dat het plan ter sprake is gebracht in een vraaggesprek tussen MacArthur en de jour nalist Bob Considine, dat na de dood van de generaal werd gepubliceerd. Considene gaf echter geen bijzonderheden. Life schrijft voorts, dat John Foster Dulles, in wiens woning te New York de ontmoeting tus sen Eisenhower en Mac Arthur zou hebben plaats gevonden, het plan lof toezwaaide. Dulles, die later minister van buiten landse zaken onder Eisen hower werd was echter van mening dat Ike eerst een jaar de tijd moest ne men om zijn positie als president te consolideren. MacArthur zou op de verklaring van Dulles hebben geantwoord, dat het prestige van en vrij heid van Eisenhower aan het begin van zijn ambts periode als president het grootst zouden zyn. Twintig maanden voor die tijd was MacArthur door pre sident Truman teruggeroe pen van zijn post als bevel hebber in Korea, omdat de generaal het niet eens was met de politiek van Truman om een beperkte oorlog te „In de twintig maanden na de terugroeping van Mac Arthur hadden de Chinezen hun basis in Mantsjoerlje in belangrijke mate en boven alles hun symbolische sterk te in de ogen van de wereld versterkt, omdat de V.S. er niet in waren geslaagd hen te verslaan, aldus Life. Toch konden zij nog verdreven worden en dat wisten de Rus sen wel. Daarom deed Mac Arthur het voorstel voor een topconferentie tussen Ike en Stalin, waarop Eisenhower met de genoemde eisen op tafel moest komen. MacArthur was de mening toegedaan dat het waarschijn lijk noodzakelijk zou worden het vermogen van rood Chma om een moderne oorlog te ontketenen te neutraliseren, door Mantsjoerije te bombar deren en een invasie door Chinese nationalisten te steu- Het was de laatste poging van MacArthur om invloed uit te oefenen op de Ameri kaanse politiek, aldus Life in een hoofdartikel onder de titel: „Dit is wat Mac Arthur werkelijk bedoel de". De Amerikaanse ambassadeur in ons land, John S. Rice, heeft de Linnaeushof in Bennebroek offi cieel heropend. In de speeltuin, die bij het park hoort, maakte de am bassadeur een ritje op een pony, waarbij hij geflankeerd werd door de Haarlemse bloemenmeisjes. VERFHANDtt OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 11 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn FLEXA verkrijgbaar bij IHerenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. reikt ..zijn de kiemen van ontbinding op weg dit bolwerk van bescherming van de vrije wereld te ondermijnen", aldus het rapport. „De Amerikaanse leiding scheen zeiend en onsamenhangend, nam veel meer haar toevlucht tot improvisatie dan tot het scheppen van sterke en duurzame banden, gegrondvest op wederzijdse ach. ting tussen gelijke en souvereine lan den", zo staat er in het rapport. Het vertrouwen in de boezem van het bondgenootschap moet worden hersteld, aan beide zijden van de Atlantische Oceaan. Daarvoor wordt vereist dat de Verenigde Staten voortgaan met het dragen van de zwaarste materiële lasten. Onze bondgenoten willen werkelijke deelneming, een werkelijk aandeel ii belangrijke beslissingen die voor allen worden genomen. Zij hebben er allen recht op dit te eisen, in plaats slechts op de hoogte te worden gesteld van beslissingen waarop zij geen invloed kunnen uitoefenen, en te worden raadpleegd" over beslissingen wan men sleohts met hun advies rekening houdt voorzover dat met de inzichten van de Verenigde Staten overeenstemt. De republikeinse groep, het „Comité van republikeinse burgers" zegt voorts dat de NAVO-landen eensgezind moeten blijven en niet apart bijzondere betrek kingen met de Sowjetunie moeten aan knopen. Wat Frankrijk betreft constateert het rapport dat ,,het duidelijk is dat de betrekkingen zodanig zijn verslechterd dat het bondgenootschap zelf in gevaar gekomen". Er moeten praktische maat regelen worden bestudeerd om aan Frankrijk en andere landen dat gevoel van onafhankelijkheid te geven zonder welk president De Gaulle het bestaan van een werkelijk bondgenootschap mogelijk vindt. Castro: desnoods geweld tegen U-2 vliegtuigen President Johnson heeft gezegd dat de Verenigde Staten de Cubanen en „hun vrienden" hebben laten weten dat iedere Cubaanse actie om de Amerikaanse ver kenningsvluchten boven Cuba te beëin digen „zeer ernstig" zal worden opgevat De president deed deze mededeling de rozentuin van het Witte Huis, wi hij zich onderhield met een groep op be- gevaar bjj opime-onderzoekin- gen is al vlug. dat men de resultaten ervan als volstrekte waar heden aanvaardt, als het eind van alle wijsheid. Men zal deze resulta ten echter in het algemeen slechts mogen zien als een indicatie, als een tendens in een bepaalde richting. Zulk een indicatie kan overigens dik wijls niets aan duidelijkheid te wen sen overlaten. Wij zeggen dit met het oog op de uitkomsten van een steekproef, die het Nederlands Insti tuut voor Publieke Opinie heeft ge organiseerd met betrekking tot het oordeel over de beheersing van de prijzen. Het meest interessant zijn naar ons gevoelen de antwoorden op de vraag, of de minister van econo mische zaken ook het recht dient te hebben de verkoopprijzen van grond en huizen te beheersen. Van de on dervraagden sprak 79 procent zich uit vóór het verlenen van deze be voegdheid. 11 procent was tegen en 10 procent zei geen oordeel te heb- ben. Wij hebben zo de indruk, dat deze uitkomst vrij aardig de mening van het Nederlandse volk zal weergeven. In ons goede vaderland kennen wij (gelukkig) niet het instituut van het referendum, maar het zou bepaald niet uitgesloten zijn, dat, als er over dit onderwerp een referendum zou worden gehouden, de uitslag daarvan niet veel zou afwijken van de uit komst van deze steekproef. Zoals men weet heeft de socialisti sche fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr Vondeling, een initiatief voorstel ingediend om minister Andriessen ook de bevoegdheid op het punt van de prijsbeheersing van grond en huizen te verlenen. Wij geven onmiddellijk toe. dat de indie ning van zo'n voorstel heel wat ge makkelijker is dan de effectuering daarvan. Van verschillende kanten is opgemerkt, dat, wanneer dr. Vonde ling zijn zin zou krijgen, geen trans acties meer tot stand zouden komen en, als dat nog wel het geval zou zijn. op een ontstellende wijze met geld „onder de tafel'* zou worden gewerkt. Prof. Zijlstra heeft in dit verband ook de opmerking gemaakt, dat er waarschijnlijk meer bereikt kan worden met de stringente toe passing van bepaalde artikelen in de wet op de ruimtelijke ordening. De kwestie is dus druk in discussie. Nu kan men zeggen: laat de zaak toch vrij, er wordt al of niet ten onrechte in ons land al genoeg aan banden gelegd. En als iemand voor een huis een flinke prijs over heeft, dan gaat het toch niet aan hem de aankoop te verbieden. Het zij toegegeven: het onderwerp is veel gecompliceerder dan zij op het eerste gezicht lijkt- Als gezegd wordt, dat eventueV prijsmaatregelen gericht zijn tegen het onverantwoorde op treden van een bepaalde categorie, dan rijst de vraag: wie maakt uit wat onverantwoord is en wie zegt welke prijs te hoog is? Het risico van beheersing der prijzen van grond en huizen is, dat de goeden het met de kwaden moeten bekopen en dat het bijzonder moeilijk zal zijn met een bepaalde maatregel alleen de excessen uit te snijden. Tegenover dit alles staat echter, dat vandaag aan de dag niemand met een normaal, redelijk salaris meer in staat is een behoorlijke woning te kopen. Laat dan de categorie, die zich met grond- en huizenspeculaties bezig houdt, klein zijn, het gevaar is reëel aanwezig, dat deze categorie het algemene prijspeil gaat bepalen. En daarvan wordt een veel grotere groep de dupe. Of zoals prof. Zijlstra suggereerde de wet op de ruimtelijke ordening het geëigende middel is hier in te grijpen dient op z'n minst nauwkeurig te worden onderzocht. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voorde doe-het zeiver zoek zijnde vertegenwoordigers van pers President Johson zei het noodzakelijk te achten dat de Verenigde Staten ver kenningsvluchten blijven uitvoeren om op de hoogte tc blijven of er raketten naar Cuba worden verscheept „Wij zullen de vluchten moeten hand haven", zo zei hij. Premier Fidel Castro heeft gewaar schuwd dat Cuba niet langer schendin gen van zijn soevereiniteit door Ameri kaanse toestellen zal dulden en laten doorschemeren dat geweld gebruikt zal worden om een einde aan dergelijke vluchten te maken. WERELDKAMPIOENE Sjoukje Dijkstra heeft in de V.S. onverwacht een snelheidsrecord gebroken door binnen vijftig minuten van de plaats Oranje in New Jersey naar het vliegveld Idlewild bij New York te rijden, zodat ze haar vliegtuig naar Engeland, waar ze moest optreden, nog juist kon halen. Met colléga-wereldkampioen Manfred Schnelldorfer trad zij in een ijsshow op ten bate van het kinderziekenhuis in Oranje. Sjoukje voerde ook een kur uit samen met Schnelldorfer „maar dal doen ne alleen maar voor de grap. We hebben ook in Berlijn al samen gereden", vertelde zij in de pauze. Direct na haar tweede optreden, rende Sjoukje met haar schaatsen aan de ijshal uit, om met politie-escorte in recordtempo naar het vliegveld te rijden. De schaatsdemonstratie in Oranje had voorts een Nederlands aspect door de aanwezigheid van de Amsterdamse goodwill-delegatie. Namens de delegatie overhandigde de Amsterdamse wethouder drs. J. M. den Uyl een Oranje vlag aan de burgemeester van Oranje, die de heer Den Uyl de sleutel van zijn stad gaf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1