Nieuwe Leidse Comramt WEINIG PUBLIEK, MAAR WAARDIGE ONTVANGST Ook stil bij tatdijk Staking Belgische artsen afgelopen Koningin en Pruis vanmorgen vroeg uit Mexico terug Uitgebreide maatregelen bleken overbodig Directeuren „verdienden' 2,5 ton Bredere gleuven in de nieuwe brievenbussen Vietnam: weer staatsgreep ver wacht Commentaren Moskou: Geen breuk met China Chroesjtsjef: „vriendelijk gebaar. CHRtSTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD - Zaterdag 18 april 1964, 45stó jaargang "N Iets minder wai*m Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Ie* minder warm. Mtigh it ghebUvM irt in teghenspoet" (Zie voorts pag. 5) Abonnementsprijzen p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 -J (Van een onzer redacteuren) Terwijl de paleiskiok half negen sloeg, bestegen de Koningin en prins Bemhard het bordes van paleis Soestdijfc. Volgens polltieschatting hadden zich ongeveer vijftienhon derd belangstellenden tegenover de ingang van het koninklijk paleis op gesteld. Het waren hoofdzakelijk mensen uit de onmiddellijke omge ving. Evenals op Schiphol, was van een grote manifestatie, zulks in over eenstemming met de inzichten der regering, geens sprake. Tekenend hiervoor was, dat de belangstellen den wuifden. Tekenend was eveneens, dat de radio auto van de politie voora het paleis tus sen malf acht en half negen steeds meer orders „ingerukt, mars" kon geven aan eenheden, die tot in de wijde omgeving de wegen bewaakten. Tot ongeveer tien minuten voor de aankomst van het Ko ninklijk paar ging het verkeer gewoon door. Speciale bussen werden niet waarge nomen. Tegenover het paleis stonden over een lengte van ongeveer een kilomter afzethekken opgesteld doch aan de pa- leiszijde van de Amsterdamsestraatweg mocht geen enkeple toeschouwer plaats nemen. Tot achter de hekken van de pa leistuin patrouilleerden manschappen van de Koninklijke marechaussee, een der voorzorgsmaatregelen, die een eventuele harhaling van de ..nacht-van Soestdyk" moesten voorkomen. "Wel moet nog melding worden gemaakt van een zestigtal auto's die terzijde van het paleis mochten worden geparkeerd en die qua kleur in de formatie rood-wit- blauw stonden opgesteld Al deze wagens voerden op de voorruit een oranje biljet, waarop de woorden: „Aotie Welkom" prijkte. In het gezapige milieu van vanmorgen deed deze ..demonstratie" haast merk waardig aan. Hartelijk afscheid van Mexico Het afscheid van koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix van Mexico is hartelijk geweest. Een enthou siaste menigte was op het vliegveld van Mexico aanwezig toen president en mevrouw Lopez Mateos en hun dochter Avecïta gisteravond hun Koninklijke gasten uitgeleide deden. Via Houston vloog het toestel naar Montreal, prinses Beatrix een bezoek aan vriendin brengt (vandaag nog vertrekt zij naar ons land). De gehele reis van de Koninklyke familie was ontspannender en informe ler dan dat van enig staatshoofd dat een bezoek aan Mexico bracht. De Mexica nen zijn tevreden met de overeenkom sten die zij met ons land hebben kunnen sluiten: 1. Nederland gaat Mexico helpen met nieuwe leningen en kredieten. 2. Nederlandse kennis zal worden ge bruikt om Mexico te helpen bij de ont wikkeling van de petrochemische in dustrie, de landbouw en de irrigatie. 3. schikkingen zijn aangegaan om Mexico te helpen met de uitbreiding van de suikerindustrie met leningen en ma- 4. de culturele betrekkingen zullen worden uitgebreid. De 11-jarige jongen P. de W. uit Ob- dam is gisteravond bij het station van zijn woonplaats door de trein Alkmaar Hoorn gegrepen. Hij was direct dood. Het ongeluk gebeurde toen de jongen, met nog vijf a zes vriendjes door de politie uit de polder werd gejaagd Voor de agent het kon verhinderen, liep de jon gen de spoorbaan op. In één oogopslag Overheid mede-verantwoor delijkheid voor prediking in de strijdkrachten pag 2 Gauw even afrekenen met diakionessenhuis pag. 5 Boycot van Zuid-Afnika? pag. 5 „De Overval" voor scho lieren pag. 7 WD dreigt met breuk pag. En het ZONDAGSBLAD (Van onze speciale verslaggever) T^EN magere opkomst, maar in elk opzicht een waardige ontvangst Dit -*-i was Schiphol vanmorgen tussen twaalf minuten over half acht en ze ven minuten voor acht, toen koningin Juliana en prins Bernhard van hun onvergetelijke staatsbezoek uit Mexico terugkeerden. Geen stralende zon, geen deinende en uitbundige mensenmassa's. Wel een publiek van mis schien net vierduizend koppen, dat de oproep van premier Marijnen om de begroeting met de nodige rust en kalmte te bekleden had verstaan. Een slechts enkele malen herhaald gejuich. Het „Oranje boven", overi gens door weinigen aangeheven, op klinkend naar een bewolkte hemel, een zichtbaar nerveuze Vorstin, een druk overleg plegende Prins, zo ou en dan een wuivende hand opgeheven. Toen de DC-8 Albeit Plesman van de KLM een normaal lijntoestei. dat via Houston en Montreal naar Amsterdam was gevlogen op het beton van het platform stilhield, stonden aan de trap de prinsessen Margriet en Christine opgesteld. Har telijk was de begroeting met hun oudere. Een omhelzing, een kus, schou derklopjes, stralende gezichten, vluch tige conversatie. Ook de hoogwaardigheidsbekleders, die zich achter de Prinsessen bevonden, heetten het vorstenpaar welkom. Daar premier Marijnen, mr. Kranenburg, nissaris der Koningin in Noordhol land, de president-directeur van de KLM, mr. Alberda, burgemeester Van der Wil- legen van Haarlemmermeer, de zaakge lastigde van Mexico in Nederland, de heer Amado, mejuffrouw Wijnen, secre taresse van de twee oudste prinsessen. Daarna, met het gezicht voortdurend gekeerd naar de promenades van Schip hol, die zwart van het publiek zagen, ernstig en voortdurend overleg met de minister-president. Koningin Juliana zo wel als de in luchtmachtuniform gesto ken prins Bernhard, knikten een paar keer resoluut „neen". Het was duidelijk: geen van beiden voelde er voor in een open auto, langs de langgerekte balustra de luchthaven te ryden, zoals verwacht werd en ook al was aangekon digd. Nog eenmaal een groet naar het pu bliek, waarvan verschillenden oranje strikjes droegen, toen, geëscorteerd door motorrijders van de rijkspolitie in snelle vaart weg. De Rolls Royce waarin het Koninklijk paar met de beide Prinsessen zat, bleef gesloten. Slechts enkele hof- wagens reden mee in het kleine convooi, Diemen de rijksweg door Het Gooi volgde. het: een spontane huldiging, die deze generatie nog nimmer heeft gekend. Medeleven met een vorstin, die in een conflictsituatie is geraakt door de plotselinge tegenstellingen tussen eisen van de constitutie en de belangen van haar gezin. Dankbaarheid Een dankbaarheidsbetuiging eigenlijk, een blijk van trouw en erkentelijkheid, waarbij de echtgenoot en vader prins Bernhard niet werd vergeten. Medege voel ook voor een moeder, wier hart als by alle moeders, naar haar dochter uitgaat, maar die zichzelf beperkingen van staatsrechtelijke zin moest opleggen. Een demonstratie voor Koningin Prins het was het zeker tegelijker tijd een demonstratie tegen de eigenzin nigheid van prinses Irene en het gebrek aan wellevendheid van haar verloofde Hugues Charles, allias don Carlos Het was niet zichtbaar, het was aar niets te merken, maar de diepere bete kenis van deze manifestatie kon geen andere zijn. De actuele aanleiding was en is duidelijk- Die duizenden daar op de nationale luchthaven waren nooit bij het krieken van de dageraad opge staan, als door het verloofde paar weg was gevolgd, die niet naar pijnlijk heid, verlegenheid, verwarring en ge heimzinnigheid had geleid. Wie kon de gevoelens peilen van onze Koningin, die na de nachtelijke vlucht over de Atlantische oceaan, uit het gi gantische straalvliegtuig stapte en ge confronteerd werd met enkele duizenden Oranjegezinde burgers? Het kan beslist niet alleen vreugde zijn geweest. De blijdschap moet zeker zyn versluierd door de motieven van deze massale be groeting. Toch: er kan een herinnering zijn geweest, de herinnering aan die veel meer officiële en ook veel meer noodzakelijke huldiging van 18 novem- Toestand de Gaulle is bevredigend President De Gaulle heeft de pros taatoperatie goed doorstaan: zijn toe stand wordt officieel beschreven als bevredigend". een officieel medisch bulletin, uit gegeven door drie doktoren van liet Co chin ziekenhuis, wordt gezegd: „De operatie had een normaal verloop De toestand van generaal De Gaulle is ;er bevredigend". Verwacht wordt, dat hij tien dagen in het ziekenhuis zal blijven. Enkele maanden geleden was al tot de ingreep besloten. De zoon van de generaal, kapitein-ter-zee Philippe De Gaulle, heeft zijn vader gistermiddag en kele ogenblikken bezocht. Mevrouw De Gaulle heeft de gehele dag in het zie kenhuis vertoefd. ber 1918 op het Haagse Malieveld. Anders dan nu werden toen het staats gezag en het Koninkrijk bedreigd. Als prinsesje van negen jaar maakte konin gin Juliana deze ontroerende volksmani- restatie mee, waarbij het rijtuig, waarin zij zich met haar ouders bevond, door juichende soldaten werd voortgel rokken. De belangstelling op Schiphol is zon der meer tegengevallen. Men kan trou wens ook zeggen: meegevallen, want een grootscheepse publieke ontvangst werd, gezien de omstandigheden, niet wenselijk geacht. Reeds voor de aankomst van het vliegtuig kon de helft van de opgetrom- j melde politiemannen inrukken. Het es corte dat aanvankelijk groot zou zijn, werd om half achttot zes motorrijders 1 teruggebracht. Van touringcars uit andere provincies heeft niemand iets gezien. Wel waren er enkele busjes met schoolkinderen, die zich onder leiding van onderwijzers of onderwijzeressen, langs de balustrade opstelden. De organisator van de massa le ScliiplioI7ontvangst, de heer Benoil Norden, die met zyn vrouw op het plat form stond, verklaarde tegenover ons, dat hij „best tevreden" was. ,,Er zijn vijfduizend mensenzei hij, „precies wat ik geschat had. Ik heb be richt gekregen, dat er zeventig bussen onderweg waren, maar die staan natuur lijk ergens langs de route. Ook heb ik ontelbare adhesiebetuigingen van ouden van dagen gekregen, die uiteraard hier niet konden komen'' Terug op Schiphol: de Koningin en de Prins zijn zojuist uit het vlieg tuig gestapt. Enkele ogenblikken voordat de auto's voorrijden: de Koningin in gesprek met haar dochters Margriet en Christine, de Prins met premier Marijnen. De beide donderdagmiddag gearres teerde directeuren van het Algemeen Controle Bcdrüf te Amsterdam (wü be richtten hierover reeds) zouden, zo is uit het eerste onderzoek naar voren ge komen. de afgelopen drie jaren voor naar schatting een bedrag van f 250.000 hebben verdiend door de verkoop van verduisterde cacaobonen. Tegenover de recherche van de Rijks politie te water geven de beide directeu ren de verkoop wel toe: de verduistering niet. Uit de grote cliëntenkring van het A.C.B. zijn nog geen aangiften bij de rijkspolitie binnengekomen doordat de cliënten niet wisten dat zij benadeeld waren. Het bedrijf heeft ook klanten in Duitsland De klanten hadden zo'n ver trouwen in het A.C.B dat de ladingen cacao voor hen behandelde, woog, op sloeg en afleverde aan de fabrieken, dat zij de geleverde partijen zelfs niet na wogen. "PkE Belgische artsenstaklng is ge- had gepleegd, kw eindigd. Na 17 dagen van onrus werd dit nieuws vannacht laat ir een extra uitzending van radio- Brussel bekendgemaakt. Het verlossende woord viel na eer zware dag van onderhandelingen in Brussel. Nadat donderdag het kabmei tot laat in de nacht onder presidium van premier Lefèvre had vergaderd, werd gisterochtend aan de bemidde lende rectoren van de vier Belgische universiteiten een memorandum over handigd, op basis waarvan de onder handelingen met de artsen zouden kunnen worden voortgezet. De vier rectoren hebben ongev lang met de bestuurders acht i de artsenfederatie overleg gepleegd. En kele malen voegde de kabinetschef de premier zich b(j het gezelschap de rectoren onderdelen van het me randum te verduidelijken. Gisteravond om tien uur, juist nadat hel Belgische kernkabinet, bestaande uit de ministers Lefèvre. Leburton, Servais, Vermeylen en Gilson, opnieuw overleg redacteuren) TAE hoofddirectie van de P.T.T. is de blinden in Nederland zeer ter wille geweest. Op verzoek van deze groep van ge handicapten in ons land zullen alle nieuwe brie venbussen weer veran derd worden. Toen de eerste nieuwe brievenbussen in ons land waren geplaatst, ontdek ten met name de abon nees van het Algemeen Gesproken Weekblad voor Blinden tot hun schrik, dat zij de geluids bandjes van hun krant, die ze elke week terug sturen. niet in de brie venbussen kwijt konden. De gleuf was te smal. De abonnees van deze geluidskrant krijgen de op de band opgenomen tekst in een kleine kar tonnen doos via de PTT thuis. Ze hebben zich verplicht deze bandjes regelmatig terug te stu ren, zodat de tekst van de volgende kranten weer opgenomen kan worden Door de smalle gleu ven van de nieuwe brie venbussen ondervond de ze terugzending stagna tie. De directie van het Al gemeen Gesproken Week blad, gevestigd Noord- wal 7 Den Haag, heeft dan ook contact opgeno men met de hoofddirectie van de PTT. En met suc- De PTT beloofde de nieuwe brievenbussen te wijzigen. Tot groot ple zier niet alleen van de lezers van het Algemeen Gesproken Weekblad, maar ook van de klanten van de blindenbibliothe ken. die eveneens moei lijkheden ondervonden met de terugzending van de bandjes de rectoren naar hel kabinet van de premier om nog op enige punten opheldering te vragen. Om kwart over twaalf werd de verga dering met de artsen beëindigd, waarna de verlossende mededeling aan de deur van de universitaire stichting aan de Egmontstraat in Brussel door mgr. De- buisson, rector van de universiteit van Luik, werd gedaan. De rectoren begaven zich nadien, omstuwd door verslaggevers, fotogra fen en cameralieden, naar het kabinet van de minister-president in de Wet straat om de heuglijke mededeling officieel aan de regering over te bren gen. Een delegatie vari geneesheren wachtte tijdens dit gesprek ii wachtkamer Afscheid van Mexico: terwijl de gezagvoerder van het vliegtuig stram in de houding staat, zwaaien de Koninginde Prins en Prinses Beatrix hartelijk de Mexicanen toe. die hun op het vliegveld van Mexico City uitgeleide doen. Rusk stelt vertrek uit: Amerikaanse tenlandse zaken. Dean Rusk, gens berichten uit Saigon hebben he loten z(jn bezoek aan Zuid-Vietnam tot maandag te verlengen in verband met geruchten als zou er een nieuwe staatsgreep in dat land op handen zyn tegen het bewind van generaal-majoor Nguyen Khan. Generaal Khan geniet op het ogenblik de volledige steun Amerika en als by ten val zou worden gebracht zou dat een deuk betekenen ii het Amerikaanse prestige. Van welingelichte Amerikaanse zijde wordt echter ontkend dat de verlenging an Rusks bezoek verband houdt met m eventuele staatsgreep. Van bevoegde zijde in Saigoh werd irnomen dat donderdag twee bataljons Vietkong-rebellen vanaf Cambodjaans gebied aanvallen hadden gedaan op vijf Vietnamese grensposten in het gebied Hong Ngoe, 150 km ten westen van de hoofdstad. Vier posten zouden de aan vallen hebben weten af te slaan, maar van de vijfde, die werd aangevallen door 200 rebellen, werd niets meer gehoord. Korte tijd later vielen de opstandelingen in dezelfde streek een Zuidvietnamese patrouille aan. De verliezen aan rege- ngszijde bedroeg vijf gesneuvelden, acht gewonden en 12 vermisten. D zinsneden, waarmee mr. W. J. Geertsema gisteravond z'n rede op de algemene vergadering van de V.V.D. besloot, klonken bepaald een beetje dreigend. De vier regerings partijen ziet hij op een kruispunt van wegen staan en de KVP en de beide protestants-christel. partijen moeten nu maar zeggen in welke richting zij verder willen gaan. Gaan zij om zo te zeggen links af. dan licht de V.V.D. beleefd de hoed en gaat alleen verder. Links af, dat wil naar de opvatting van mr. Geertsema zeggen: verho ging van de A.O.W. zonder aanzien lijke verhoging van de premie, dus voor het overgrote deel ten laste van de schatkist. Dat op dit punt in de regeringsgezinde partijen verschil lend wordt gedacht, is twee weken geleden duidelijk geworden. Op de algemene vergadering van de C.H.U. betoogde mr. H. K. J. Beernink, dat ook de Unie wel graag belastingver laging voor de middengroepen door gevoerd zou zien. maar dat er ook andere redelijke wensen leven. Daar- toen behoort de verhoging van de A.O.W., waarvoor naar het oordeel van de C.H.U.-voorzitter onvermij delijk een beroep op de belasting gelden moet worden gedaan. Want. zo zei hij, dc grens voor de premie betaling is langzamerhand bereikt. „Slechts met een geringe premiever hoging zou ik akkoord kunnen gaan". Het meningsverschil kan niet duide lijker worden geformuleerd. TAe V V.D. wil niet anders zijn dan haar naam zegt: een volkspartij. Aldus heeft mr. Geertsema gisteren opnieuw betoogd. We zullen wel niet de enigen zijn, die er moeite mee hebben om de partij van de liberalen zo te zien. Ook in Eind hoven treedt zij weer naar voren als de partij van de middengroepen (waartoe ook de mensen met f 50.000 inkomen per jaar zich nog gerust mogen rekenen). Dc sociale recht vaardigheid wordt betracht indien deze groepen worden ontzien. Want van herverdeling der inkomens wil de V.V.D. niet weten. Wat de een houdt voor het betrachten van socia le rechtvaardigheid, is in de ogen van de ander juist sociale onrechtvaar digheid. Maar op één punt heeft de heer Geertsema stellig gelijk. De herverdeling van het nationaal in komen zqu inderdaad wel eens het kernvraagstuk kunnen zijn voor de politieke verhoudingen in ons land voor de komende jaren. TToc men ook over de verticale prijsbinding moge denken, stel lig hebben minister Andriessen en staatssecretaris Bakker maatregelen daartegen aaneekondigd in de hoop daarmee het Nederlandse volk in al zijn geledingen te dienen. Wanneer de maatregelen de verwachte uit werking hebben, zal de consument ervan profiteren. Van een volks partij had men meer begrip hiervoor mogen verwachten dan de V.V.D. gisteravond bij monde van haar frac tieleider heeft opgebracht. En van een liberale volkspartij nog des te meer. De maatregelen in strijd met de vrijheid van middenstand en be drijfsleven om overeenkomsten aan te gaan? We hadden altijd gedacht dat juist vrije concurrentie zo goed in het liberale systeem paste! ZONDAGSDIENST VOOR PTT OP 30 APRIL Op 30 april (Koninginnedag) zal de PTT de diensten uitvoeren als op zon dagen. Er zullen die dag geen postbe stellingen worden uitgevoerd en in de nachten van 29 op 30 april en 30 april op 1 mei rijden geen nach(posttreinen. Ook voor de telegraaf- en telefoondienst geldt de zondagsdienst Opluchting Het slot van de staking is, ofschoon nog niet alle moeilijkheden overwo zijn, in België met grote 'opluchting ont vangen, De ellende om een huisdokter te krijgen, de angst van de ouders oi hun zieke kinderen, de beklemming e onzekerheid van zieken in de ziekenhu zen of hun behandeling wel voldoende zou zijn, dit alles was voorbij, toen de blijde melding vannacht over de Belgi sche radio kwam. De officiële mededelingen betekenden niet, dat een der betrokken partijen een overwinning heeft behaald, wel echter, dat voldoende waarborgen zijn gescha. pen om de nu volgende onderhandelingen „in serene sfeer te doen verlopen", zoals men in Brussel zo gaarne zegt. Over ma teriële zaken is vrijdag niet gesproken. De strijd van de laatste achttien dagen is fel, ja meedogenloos geweest. Donder dag was echter een kentering duidelijk merkbaar. Terwijl de sirenes van de vele militaire ambulances in Brussel nog klaaglijk gierden, werden de uitingen van de stakingsleiding minder heftig, tol voorzichtig toe, evenals de verklaringen en eisen van de regering, die een mildere klank kregen. De mobilisatie en vorde ring van artsen zullen snel ongedaan ge maakt worden. De ziekenhuizen gaan weer normaal functioneren. Er is voor lopig een einde gekomen aan een wel benauwende periode voor de Belgen De 2^-jarige Marion van Beek is gisteren in een afvoerput achter de ou derlijke woning aan het Acaciaplantsoen Enschede gevallen en gestikt. /^HROESJTSJEF, die gisteren op zijn 70ste verjaardag als een nationale held is gehuldigd, heeft in een toespraak een in zekere zin vriendelijk gebaar aan het adres van de Chinezen gemaakt door te beloven, dat de Sowjetunie de be trekkingen met hen niet zal verbre. ken. Maar hij zei ook. dat de Sow jetunie nimmer zal toegeven w het grondbeginselen betreft. Nada' hem de Russische onderscheidin gen waren uitgereikt zei de rige rege ringsleider, dat zijn ouderdom hem niet in zijn werk zou hinderen en dat gewe tensvol leven in en voor de gemeenschap iemand de grootste vreugde schenkt. Voorts verklaarde hij: wy hebben al tijd vastgehouden aan onze Marxlstisch- Leninistische standpunten en zullen dat ook blijven doen. Wü zullen ons niet op de borst slaan over onze successen, maai vechten en doorgaan. Niet om betrekkin gen af te breken met hen waarmee wij u niet in volledige eenheid leven, maai n altyd een gelegenheid te behouden nor toenadering en begrip. Een gedeelte van Chroesjisjefs toe spraak tijdens de plechtigheid in hel Kremlin werd uitgezonde door radio- Moskou. De passage over cninc werd ech- pas enkele uren later door het pers bureau Tass openbaar gemaakt. China werd niet met name genoemd. Tijdens de plechtigheid in het Kremlin ontving de premier van vele landen van het communistische blok hoge onder scheidingen. Het enige land dat deze dag voor een anti-Moskou-demonstratie ge bruikte was Albanië: gisteren besloot de .volksraad" van Tirana de premier het ereburgerschap van de stad dat hij in 1959 kreeg te ontnemen. Het Chinese communistische dagblad Ta Koeng Pao sloot zich bij deze on vriendelijke geste aan door de jarige „een stomme dwaas" te noemen. Het 'blad schrijft: de crisis in China van de laatste paar jaar is niet alleen veroorzaakt door natuurrampen, maar ook door Chroesj tsjef die contracten verscheurde, overeen komsten schond en alle deskundigen en technici uit China terughaalde. Maar het Chinese volk heeft de crisis met eigen krachten opgelost, aldus het blad. Het artikel stond naast de gelukwens, die Mao Tse Toeng aan de jarige heeft ge zonden. Vriendelijker reacties kwamen er uit het westen. Premier Erhard van West- Duitsland stuurde 48 flessen wijn. Voorts kwamen er gelukwensen van de Noorse premier Gerhardsen en van de Finse pre mier Kekkonen, terwijl de Franse textiel- labrikant Marcel Boussac de jarige een hoeveelheid 70 jaar oude Franse wijn zond Ook Oe Thant zond gelukwensen. Gister is de Roemeense premier Ion Maurer naar Moskou vertrokken om nog aan een gedeelte van de verjaarsviering (die door vrijwel alle regeringsleiders van het oostblok werd bijgewoond) te kunnen deelnemen. Maurer leidde in fe- bruari de mislukte vredesmissie naar Pe king.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1