J. C. Boldoot: Haagse architect bouwt luxe badplaats op Canarische eilanden 175 JAAR IN EEN ZOETE GEUR VAN SUCCES ZATERDAG 18 APRIL W<M (Van een on/,er verslaggevers) EIGEN HUIS in het zonnige Zuiden. Was de welvaartsmens van enkele jaren geleden nog dik te vreden met een bungalowtje ergens op de Veluwe, zijn verlangens gaan steeds ver der en grenzen vor'men voor velen nauwelijks een beletsel meer. In recordtempo ver rijzen aan de Spaanse kusten de luxueuze hotels, de hon derden vakantiehuisjes, de zonnige flats. Een invasie van rijkdom overspoelt de rotsen van het schiereiland. Bij de Costa Brava is het begonnen, maar steeds verder trekt zij naar het Zuiden. Ameri kaanse luxe, enkele jaren ge leden nog vcor een prik ge kocht, heeft de armoedige aanblik van vele dorpen voor een goed deel weggevaagd. Handige zakenmensen de meesten uit het buitenland werden er in korte tijd rijk mee. Zij hadden het bijtijds gezien: de grond was goed koop, arbeiders werkten graag voor in vergelijking met de Noordeuropeaanse standaarden lage lonen en ook de materialen waren aanzienlijk lager geprijsd dan aan deze kant van de grenzen. De mogelijkheden leken vrijwel onbeperkt. Waar kon men zijn hard buitenlands geld beter beleg gen dan in de rotsen aan de kust, in een land dat in korte tijd mil joenen toeristen naar zich toe zou trekken. Hoe rijk ze er mee zijn gewor den leest men al gauw in de ad vertenties, die de vakantieganger de mondaine Franse Rivièra, verschil met wat in de Nederland se toeristenplaatsen voor onder dak wordt gevraagd is er nauwe lijks meer. Niet voor niets wordt wel beweerd dat de rotsen van de Costa Brava met goud zijn besla gen. Wie er nu iets wil beginnen, zal aanzienlijk meer peseta's in de zak moeten hebben dan pakweg een vijf jaar terug. zg. economische zone. Destijds zet ten we ze voor een slordige zeven mille neer. Nu kosten ze 17, ook nog een prikie, niet? Allemaal zijn ze verkocht, voor 90 procent aan Nederlanders. Veel aan gepensioneerde mensen uit Indonesië, ja, maar ook aan jon geren. Ondernemende mensen, die op het eiland een zaakje zijn be gonnen. De heer Brandsteder loopt naar de kast waar een fraaie maquette staat opgesteld. Kijk, zegt hij, en dit is de tweede fase: La Estrella, dat het luxe gedeelte van het pro ject wordt. Honderd bungalows en een kleine driehonderd flats zullen worden gebouwd plus dan nog een groot restaurant, winkels en een winkelplein. Deze woningen zijn wel wat duurder, al zullen ze de Neder lander de schrik niet om het hart slaan. De prijzen van de flats variëren van 23 tot 50 mille ter wijl die van de bungalows tot 60 mille gaan. Maar wil men het duurste, dan is het comfort ook evenredig. De flat van 50 mile bijvoorbeeld telt niet minder dan drie badkamers. De bungalows zijn alle voorzien van een groot terras en zo gebouwd dat men de hele dag zon heeft. Alles is zo Nederlands mogelijk gehouden. Veel licht, ja, en ge- luidisolerende muren, zegt de heer Brandsteder, die samen met zijn compagnon, de architect E. C. Frangenheim, nog druk bezig is met de ontwerpen. Grond is er royaal bij: iedere bungalow heeft 500 tot 1000 vierkante meter. Over twee jaar bungalows te starten. Met de eer ste flats zijn we al begonnen. Bin nen twee jaar hopen we het he le plan te hebben uitgevoerd. Dat betekent dan overigens niet het einde van de Nederlandse ac tiviteiten op Gran Canaria. Daar na zal zeker uitbreiding volgen, maar plannen daarvoor liggen nog niet op tafel. Bungalows Maar zeer velen hebben nog we ten te profiteren van de vele gun stige mogelijkheden, die de Spaan se kusten boden. En die mogelijk heden beperkten zich niet alleen tot hotels. Daarnaast verrezen de riante bungalows met terrassen en uitzicht op zee. Voor een slordige twintig mille kon men die er en kele jaren geleden nog laten neer zetten. Was er een Idealer oude dag mogelijk voor de gepensioneerde met wat spaarcentjes op de bank? Vooral gerepatrieerde Indische Ne derlanders, die aan het gure Hol landse klimaat maar moeilijk kon den wennen, lieten hun blikken gaan naar het rijkelijk door de zon bestraalde Spaanse land. Het is ook voor hen dat thans in de buurt van Malaga het Nederlandse dorp El Atabal wordt gebouwd. Volgende sprong Zo ziel hel plan La Estrella er naquette-vorm uithonderd bungalows en driehonderd flats (in twaalf gebouwen) op de •n aan de kust. Dit wordt het luxe gedeelte van het project. zijn aanleiding geworden van een nieuw project, zegt de Haagse ar chitect Joh. G. Brandsteder. Een project dat rekening houdt met een zich nu al aankondigende volgen de stap van het internationale toe risme: de sprong naar de (Ook Spaanse) Canarische eilanden. Een dorado dat ieder jaar meer zon- zoekers en vakantie vierende bui tenlanders trekt Het is hier, luttele kilometers van de hoofdstad Las Palmas op de punt van Gran Canaria, dat zich herhaalt wat jaren terug aan de Costa Brava begon. Vlak aan de kust verrijzen er de bungalows en de flatgebouwen en als de Haagse architect gelijk krijgt zal Las Palmas er binnen enkele jaren een geheel nieuwe en riante badplaats bij hebben. Een project dat zo goed als geheel een Nederlandse aangelegenheid mag worden genoemd. Zegt de heer Brandsteder: de omstandigheden zijn hier nog gun stiger dan aan de Spaanse kusten. Er heerst een heerlijk subtropisch klimaat, het hele jaar schomme len de temperaturen tussen de 17 en 25 graden, hitte zoals in Span je kent men er niet en bovendien kan men er aanzienlijk goedkoper bouwen dan in het Spanje van van- Idee Twee jaar geleden zijn die plan nen geboren. Dat gebeurde toen de heer Adriaan van Osch, die 26 jaar lang verkoopdirecteur van Shell in Zuid-Amerika was ge weest (.,ik ken hem goed omdat ik een villa voor hem in Wasse naar had ontworpen"), een va- kantiebezoek aan Gran Canaria bracht. Op een van de vele ter rasjes aan de zee ontmoette hij de Spaanse grootindustrieel, financier en eigenaar van een zevental ho tels op het eiland, Virgilio Suarez Almeida. Die is eigenlijk met het idee ge komen. De Canarische eilanden zullen straks een grote toeristen- De bouwstijl wijkt aanzienlijk af van die der Spaanse architec tenbureaus op het eiland (er zijn er 20, waarvan enkele met 60 man personeel...). De Spanjaar den houden de zon liefst buiten. Vandaar de dikwijls kleine ven sters en de bouw naar de noord kant. Bovendien stellen zij veel lagere eisen aan de geluidsisola- Volgende maand zal een begin worden gemaakt met de eerste tien bungalows. In totaal hopen we dit Jaar met de bouw van 30 Ideaal Zegt de heer Brandsteder: voor de Nederlander is het er ideaal. In de eerste plaats natuurlijk door het klimaat (je hoeft er nooit te stoken). Maar ook door de omge ving. Men zit er maar enkele kilometers van Las Palmas, een stad met 250.000 inwoners en een (importvrije) haven, die de groot ste is van heel Spanje. Aan de andere kant is er de natuur en die is op 4iet eiland (evengroot als de provincie Utrecht) wonder schoon. Men heeft er alles: stran den, bergen, bossen en zelfs woes tijnen. En dan niet. te vergeten de attractie van de lage kosten: het levensonderhoud kost er onge- Tot nu toe hebben we veel be langstelling ondervonden voor het project, zegt de heer Brand steder. Vooral de Zweden en Engelsen zijn er in geïnteres seerd. Er wonen hier trouwens nu al veel buitenlanders. De re gering heeft ze graag vanwege de deviezen. Er zijn er bij, die er slechts voor enkele maanden komen om hun bungalow voor de rest van het jaar te verhu ren. Ze maken er zo'n 500 tot 700 gulden per maand voor. Meestal komen ze dan 's win ters, zoals die Engelse familie, die pas terugkeert als de Lon- dense mist is opgetrokken. Maar ook zijn er, die zich hier permanent hebben gevestigd. En dan heb je natuurlijk de vakan tiegangers. Gran Canaria is een gebied dat steeds meer in trek blijkt te raken. Wat wil men ook, de welvaart stijgt en op een paar honderd gulden hoeven vela vakantiegangers niet meer te kij- Amsterdam-Gando (de luchtha ven van Las Palmas) is slechts zes uur vliegen en ook zijn er goede mogelijkheden om binnen vijf dagen naar het eiland te va- Toekomst Mogelijkheden voor de toe- "PSmi De eerste (goedkope) bungalotcs in aanbouw. Kortgeleden werden ze voltooid en binnen een maand zal worden begonnen aan de uit voering van de tweede fase. komst op het eiland zijn er ge noeg. Het is een pracht eiland, zegt de heer Brandsteder, die er vanwege zijn project regel matig komt. Voor mezelf heb ik ook een bungalow ontworpen, lacht hij. Die gébruik ik voor de zomervakanties. Voorlopig is er voor hem echter geen vakan- tie ziet er wèl naar uit, dat het bij Er is nog een hoop werk te dit plan niet blijft. Als we hi er- doen voordat het dorp klaar is, mee succes hebben zullen to« zegt hij, wijzend op de dossiers verder bouwen. Er is nog ruim- naast de tekentafels. En het te voldoende. De Haagse architect Joh. C. Brandsteder, die het gehele project ontwerpt. stroom gaan trekken en daar moeten we op voorbereid zijn, zei hij. De heer Van Osch vroeg hij verkoopleider te worden voor de Noordeuropese markt, want dat er ook in de verkoop van de vakan tiehuisjes brood zou zitten, stond voor hem toen al vast. Akkoord, zei de heer Van Osch maar dan moet het ook een Ne derlandse zaak worden en een Nederlandse architect moet de bungalows ontwerpen. Met die boodschap kwam hij bij mij, zegt de heer Brandsteder en di rect zijn we toen aan de slag ge gaan. Resultaat: thans is de eer ste fase van het plan voltooid. Onder de naam La Garita is vlak bij Las Palmas een zestig bun galows tellend dorp verrezen. 17 Mille Die bungalows (drie kamers, een keuken en een wasplaats met een flinke lap tuin) zijn gebouwd in de J^E LUCHT was niet alleen vervuld van Franse revo lutionaire ideeën, maar ook zij het in belangrijk mindere mate van Franse parfüms toen Jacobus Comelis Boldoot, zoon van een bemiddelde tim merman, op 1 mei 1789 aan de Amsterdamse Nieuwe Zijds Voorburgwal op de hoek van de Korte Kolksteeg zijn apo theek vestigde. Enkele dagen tevoren had J. C. Boldoot met succes zijn meesterproef afge legd en enkele dagen later vierde hij als poorter der stad Amsterdam zijn 23ste verjaar dag. Het was dus wel een zeer jonge man die in zijn eenvou dige Amsterdamse apotheek de grondslag legde voor een be drijf, dat nu 175 jaar later tot ver over onze grenzen faam geniet als de N.V. Eau de Co- lognefabriek J. C. Boldoot. Jacobus Comelis Boldoot had niet alleen een fijne neus voor aangename geuren maar ook voor de zakelijke mogelijkheden die Jï, vluchtige het recept .medicinaal reukwater", dat een geheel eigen karakter had en op vele van zijn klanten een onweerstaanbare aantrekkingskracht uitoefende. Het wordt nu, als verfrissende eau de cologne, nog steeds uit de zelfde ingrediënten bereid. De zaak breidde zich in de loop der jaren snel uit en het aantal produkten hield daar gelijke tred mee. Naast de eau de cologne, waar in 1861 op de algemene na tionale tentoonstelling van de Ne derlandse Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid en Handel de eerste medaille aan werd toe gekend, omvat de collectie nu ook vele andere artikelen. Experimenten Tussen de eerste flesjes „me dicinaal reukwater" en de hui dige collectie liggen 175 jaar ge schiedenis. Toen Jacobus Corne lls Boldoot in 1834 kinderloos stierf, was het bedrijf, dat hij vier jaar tevoren aan zijn neef, naamgenoot en petekind had over gedaan. nog steeds in dezelfde apotheek gevestigd. De zaak had zich echter ontwikkeld tot een zeer rendabel bedrijf. Jacobus Comelis Jr. eveneens een kun dig apotheker, die een nog gedeel telijk bewaard gebleven uitgebrei de chemische bibliotheek samen stelde ging zich door zelfstudie langzamerhand meer in de kos- metische chemie bekwamen dan in de farmaceutische. Recepten in brandkast met 2 verschillende sleutels Hij ondernam regelmatig expe rimenten, die niet helemaal zon der risico's waren. Nadat eens een keer de helm van een distil leerketel was gesprongen en een begin van brand maar ternau wernood geblust, gaven B. en W. van Amsterdam hem ln 1844 ver lof zijn proefnemingen voort te zetten op een erf aan de Sint Jacobsstraat, schuin tegenover zijn apotheek. Rond die tijd ging hij zich steeds meer toeleggen op het pro- dukt, dat de naam van het be drijf groot zou maken. Toen het ..reukwater" door de vordering der vetenschap aan betekenis voor de geneeskunde ging inboe ten, zag Boldoot aankomen dat het als toiletartikel aan waarde zou gaan winnen. In 1865 had het „reukwaterbe drijf" zo'n grote vlucht genomen, dat Jacobus Cornelis Jr. de oude apotheek verkocht. De eau de co- logne-fabriek belandde achtereen volgens in panden op de hoek An jeliersgracht-Lijnbaansgracht, de Singel en de Langestraat Het bedrijf in de Sint Ja cobsstraat werd in 1865 al bestemd voor de fabricage van harde zeep. Nieuwe fase Toen Boldoots enige zoon, de in 1850 geboren Johannes Jacobus, zijn studie had voltooid, gingen va der en zoon een vennootschap aan. Daarmee belandde het bedrijf in een nieuwe ontwikkelingsfase. De jonge Boldoot richtte zijn ogen naar het buitenland en dat had on der meer tot gevolg dat in 1875 een oude en beroemde Keulse reukwaterfabriek, de in 1695 ge stichte firma Johann Maria Fari na, werd overgenomen. Daarmee had men vaste voet gekregen in de stad, waar de eau de cologne haar naam aan ontleent. Men was daardoor in staat de Amster damse produkten niet alleen te vergelijken, doch ook te verbete ren met de recepten, waarvan de stad Keulen zo lang het monopolie had bewaard. Vier jaar later werd het produkt voor het eerst buiten onze grenzen bekroond. Een inter nationale tentoonstelling in Parijs leverde een gouden medaille op. In 1881 werd Boldoot hofleveran cier in eigen land, in de jaren daarna eveneens in België. Italië, Portugal en Spanje. In 1898 over leed de derde Boldoot wiens va- De langzamerhand uit zestien panden samengetrokken behuizing van de NV aan Singel en Lange straat werd gereserveerd voor de eau de colognebereiding, terwijl aan de Haarlemmerweg bij Sloter- dijk een bedrijf werd gebouwd voor de fabricage van vooral zeep maar ook van tandpasta en andere kos- metische produkten. Bij de totstand koming van de NV had Boldoot al vaste voet in België. Duitsland, en het voorma lige Nederlands-Indië. Daar kwa men nog uitstekende contacten in Frankrijk, Engeland en de VS bij. In 1907 werd als employé aan de NV verbonden Johannes Maria Bernardus van Vlijmen. Een op merkelijke gebeurtenis, want de familie Van Vlijmen raakte al in 1786 nauw verbonden met de Bol doots. Twee zusters en een broer van de eerste Jacobus Cornelis Bol doot trouwden in die tijd met twee broers en een zuster van diens zwager, Martinus van Vlijmen. In 1919 werd deze Jan van Vlijmen, naar de wens van zijn overleden peetoom J. J. Boldoot, directeur van het bedrijf. De naam Van Vlij men ontbreekt ook niet bij de hui dige leiding, die bestaat uit de he ren D. Kagenaar, B. van Vlijmen, M. van Vlijmen en prof. dr. J. Zernike, die de scepter zwaait over de research. Herstel Ongelijke sloten Boldoot werd een N.V.. In de oprichtingsacte van 1899 werd een bijzondere zorg besteed aan de receptuur. Bepaald werd dat de recepten ten kantore van de vennootschap geborgen moesten worden in een afzonderlijke af deling van de brandkast, voor zien van twee ongelijk werkende sloten, waarvan de oudste com- •is de ene en de directeur herstel van de slagen, die de tweede we reldoorlog ook de firma Boldoot heeft toegebracht (o.a. filiaal in Rotterdam totaal verwoest, fabriek in Keulen weggevaagd, Brusselse vestiging vernietigd), leidt dit team nu het 175 jaar oude maar nog steeds springlevende bedrijf. Met 250 personeelsleden, een mo dern researchlaboratorium, een goed geoutilleerde fabriek en mede als gevolg van de onlangs tot stand gekomen samenwerking met Organon verkoopkantoren en vertegenwoordigingen in vrij wel alle delen van de wereld, weert Boldoot zich geducht in bin nen- en buitenland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13